NIEUWE S St. NICOLAAS-RECLAME KEG's THEE fijne Amandel Speculaas Een .Crisisvergadering Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Feiten en Cijfers nver ScUnol en Onderwijs ijk No. 133 DINSDAG 10 NOVEMBER 1931 40e Jaargang Jilgare: Firma I. II. KtlZH. - Haiactenr I. H. KlIEi. Bareel ümwibthmnHirlm. Bi] aankoop van 2 onsen KES's THEE ontvangt U bij Uw winkelier GRATIS een pakje KEG's THEE 39 trekt ets. het meest!! per ons. Mr. DUSJS spreekt 92 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. M. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. A bonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. IV. Iets over groote en kleine scholen. In het vorig artikel werden aan de hand van de tatistiek van het Gewoon en Uitgebreid Lager nderwijs 1) enkele opmerkingen gemaakt over de 'Wichtige vraag of er in ons land niet te veel iholen zijn. Onze beschouwing van vandaag hangt aarmede zeer nauw samen. Te veel scholen be ekent immers te kleine scholen. Het is daarom jlkomen verklaarbaar, dat de vraag naar de school- oootte in de gedachtenwisseling over de actueele oblemen dezer schoolorganisatie al even groote langstelling geniet als die naar het aantal scho- i. Gebruikelijk is het dan de schoolgrootte te palen naar het aantal onderwijzers. Zoo spreekt ien van eenmansscholen, soms ook wel van twee- driemansscholen. Er bestaat nog een andere, feitelijk meer voor de and liggende wijze om de grootte van een school in te duiden, n.l. de vermelding van groootte der hoolbevolking. Men kan de scholen dan indeelen aar groepen van leerlingen, b,v. scholen met 120 erlingen, scholen met 2140 leerlingen, enz. Het opmerkelijk, dat over de schoolgrootte, op de een andere wijze aangeduid, in de officieele onder- ij sstatistieken vroeger geen gegevens gepubli- :erd werden en het is verblijdend, dat het Centraal ureau voor de Statistiek thans in de gelegenheid erd gesteld om omtrent dit uit schoolorganisato- sch oogpunt zoo uitermate gewichtig punt cijfers verzamelen en in zijn bovenvermelde publicatie ekend te maken. Het blijkt, dat ons land weinig groote en, gelijk ouwens bekend was, veel .kleine scholen telt. Er ijn op een totaal van 7.284 scholen voor gewoon iger onderwijs slecht 109 scholen met meer dan 00 leerlingen, daarentegen 428 scholen met niet ïeer dan 40 leerlingen. De statistiek geeft echter ïeer dan deze totalen. Wij vinden daarin een ver- eeling dezer cijfers voor elk der gemeenten met ïeer dan 100.000 inwoners en voor groepen van leinere gemeenten. Ook werden de scholen onder- Brdeeld naar haar richting, dus: openbare scholen, rotestantsch Christelijke scholen, Roomsch Ka- tiolieke scholen, Israëlitische scholen en overige ijzondere scholen. Uit laatstbedoelde cijfers blijkt, at de meeste kleine schooltjes worden gevonden het Openbaar Onderwijs. Van de bovengenoemde scholen met niet meer dan 40 leerlingen zijn er 45 openbaar. Van de 579 scholen met 4160 leer ingen behooren er 349 en van de eveneens 579 holen met 61—80 leerlingen 300 tot het openbaar nderwijs. De Lager-onderwijswet stelt als regel, at in elke gemeente openbaar onderwijs gegeven loet worden. Afwijking van dezen regel wordt lechts toegestaan, wanneer naburige gemeenten ich tot oprichting en instandhouding van een ge- ïeenschappelijke school hebben vereenigd of wan- ieer het aantal leeerlingen tot een zeer gering getal s gedaald. Na de openbare scholen vindt men de aeeste kleine scholen onder die van Protestantsch hristelijke richting. Gunstig is het met de school- rootte bij de Roomsch Katholieke scholen gesteld. Voor wie gaarne van „eenmansscholen" enz. spre ien volgen hier nog een paar cijfers betreffende lfanaf heden im, 5 Oecemer 1931 The© l^eki, 25 30 35 42 48 de scholen, gerubriceerd naar het aantal leerkrach ten, dat daaraan werkzaam is. Kortheidshalve wor den slechts de kleine en de groote scholen vermeld. Kleine scholen Scholen met 1 leerkacht 213 9 9 3 2 leerkrachten 624 318 124 17 3 leerkrachten 586 389 347 16 Groote scholen Schele» met 12 leerkrachten 3 10 6 2 13 leerkrachten 5 11 16 14 en meer leerkrachten 1 26 22 5 In een volgend artikel hopen wij aan de hand der onderwijsstatistiek nader te spreken over de richtingsverschillen op het gebied van het lager onderwijs. 1) Uitgave Algemeene Landsdrukkerij, venhage. 's-Gra- Gisteravond werd in „Concordia" de vergadering gehouden, in verband met den nood der tuinders, waarbij mr. E. J. W. Duys, Tweede Kamerlid tegen woordig was, om kehnis te nemen van de verschil- ende feiten. Een flink aantal belanghebbenden was aanwezig en mag de vergadering aan haar doel beantwoord heeten. Als voore. fungeert de heer J. v. d. Abeele, voorz. van de afd. Nrd.Scharwoude van de S. D. A. P., die en woord van welkom spreekt tot de aanwezigen :n tot den heer Duys en zegt dat de spr. in de tuinbouwcentra's komt om zich op de hoogte te stellen van den nood in den tuinbouw. Deze verga dering moet als een gewone bijeenkomst worden beschouwd, waarin ieder zijn meenirig naar voren kan brengen, om een dudelijk beeld te geven van den nood in den tuinbouw. Mr. Duys hierna het woord verkrijgende zegt, dat de S. D. Kamerfractie, deze zaak heeft bespro ken, en eenige punten overwogen, om iets tegen den nood te kunnen doen. Maar tevens hebben wij het noodlg geacht dat verschillenden van ons, die streken zouden bezoe ken om een beeld te krijgen van den toestand. Wanneer men zich zet om te lezen wat er m den tuinbouw heerscht, dan wordt men gek, van de vele en verschillende medicijnen, die worden voor- gediend om tot verbetering te komen. En wannieer men dan een handigen mmister heeft, dan wordt er een Commissie benoemd, en men hoort er verder niets meer van. Enkele punten hebben wij in de Soc. Kamer fractie besproken en zal die in het kort noemen. Dat de nood thans zoo hoog is, komt omdat de tuinbouw nu al eenige jaren aaneen slechte uit komsten heeft gehad. Zoo bijv. staan de. tuinders in Grootebroek en omgeving voor f 172.000 in de schuld. Is de nood nu zoo ontstaan, dat vele personen de rente van hypotheek niet kunnen betalen? Wat moet daarmede gebeuren? Hier tegenover heeft de Soc. Kamerfractie be sproken de stichting van een gemeentelijke hypo theekbank, waar men tegen zeer lage rente geld zou kunnen bekomen. Zoo zou voor den Langendijk ge meenschappelijk een hypotheekbank kunnen worden gesticht, waarvoor de Staat de gelden geeft. 2e. Maatregelen nemen tegen executorialen ver koop, waarvoor noodig een gemeentelijke grond- credietbank, met het recht aan den tuinder om het later terug te kunnen koopen. En zoo niet, dan wordt het Staatsgrondbezlt. Om te voorkomen dat bij doorvoermg de hypo theekbanken direct ingrijpen, dat in de wet wordt vastgelegd, dat de gemeente direct 3 taxateurs be noemt en den grond taxeert, welk bedrag dan dient tot volledige kwijting van de hypotheek. Dan zullen de banken zich wel wachten om in te grijpen. En nu de credieten. Men vraagt een crediet, dus een schuld bij de andere schulden. Ik voel abso luut niets voor de credieten omdat daardoor nei laatste stukje levensvreugde wordt weggenou^en. En wanneer er ook een opleving komt, dan is men tot aan zijn dood gedwongen om met terugbetalen door te gaan. Ik durf zoo ver te gaan, met te beweren, dat cre diet niet noodig is. Maar ge hebt ten volle het recht om bij de regeering om steun te vragen. Gij werkt voor ons allen. Gij verricht een gemeen schapstaak, geen Internationale taak, een nationale taak. Heel vaak staat de Staat met groote subsidies klaar, zooals tegenover scheepvaartmaatschappijen, omdat dat is een nationaal belaoR. Maar dan kan ook de land- en tuinbouw op dezelfde wijze steun vragen, met recht eischen. In Augustus heeft de gemeente Koedijk een audiëntie gehad op het Departement en nu nog heeft men geen antwoord. Dat is een schandaal een groot schandaal. Ik heb daarop aan den Mi nister eenige vragen gesteld, maar Ik wacht nu ook reeds 14 dagen op antwoord. Edoch, ik zal nu per soonlijk aan den Minister vragen hoe het er mee staat. Dan bespreekt de spr. de annuleering van pacht- contracten, die voor 1 Jan. 1930 zijn gesloten. Door omstandigheden, onafhankelijk aan den wil van de tuinders, is men in dezen toestand gekomen. Dit is een force majeurtoestand. Wij stellen ons voor om voor te stellen deze pachtcontracten te annuleeren, en de prijzen te bepalen naar den te- genwoordigen toestand. Een andere kwestie is die van de Spoorwegtarie ven, hetgeen een moeilijk vraagstuk is, hetgeen nauw verband houdt met den uitvoer. Wanneer men f60.— vracht betaalt, plus de invoerrechten, dan is het product zoo duur geworden, dat men het In Duitschland niet kan betalen. Maar we zien, dat nu. in Venlo kool uit Duitschland wordt Inge voerd. Nu kan men protectionistische maatregelen ne men, maar daarmede kunnen andere takken wor den gedupeerd. Nog een ander punt is een surseance van beta ling, als een moratorium niet uitvoerbaar is. D.w.z. geen faillissementen. Maar wij zien alleen eenig heil in steun. De minister moest aan de burgemeesters vragen het initiatief te nemen tot vorming van een steun- commissie, met flinke menschen daarin om deze zaak te regelen. Deze steun zou tweeledig moeten zijn. Steun als toeslag op loon en om te blijven bestaan, en steun tot het verkrijgen van kunstmest en andere be- noodigdheden. Het is een landsbelang wanneer het zoo gebeurt en zoo gedaan wordt. Een belangrijk punt is nog het distributie-stelsel. Dit is geen zaak van politiek of iets anderszins, maar ik ben hier als Volksvertegenwoordiger, en ieder heeft van mij het recht te eischen dat ik mijn plicht doe. Maar ik vraag mij af, of wij hier niet leven in één groot gekkenhuis. Bloemkool die op de veiling 2 cent opbrengt, werd in den Haag verkocht voor 35 cent. Is dat geen krankzinnigenwerk? Ik zal de laatste zijn critiek uit te oefenen op den handel, mits het niet op een gekkenhuis uitdraait. Maar er is ook handel die anti-economisch is. Wanneer het niet gaat bij particulier initiatief, dan staat bij mij vast, dat de overheid zal moeten ingrijpen. Dat is dan niets bijzonders, en is dit noodig voor hen, die onwillig zijn om verbeteringen aan te bren gen. De producent en consument moeten dichter bij elkaar worden gebracht, waarbij al die tusschen- schakels moeten verdwijnen. Als laatste punt noemt spr. het onredelijk, dat men bij de Soc. verzekering alle patroons over één kam scheert. Dat is dan zeer onbillijk tegenover de kleine patroons. Hoevelen zijn er niet, die het slechter hebben dan hun arbeiders. De patroon moet nu nog betalen voor zijn ar beider, en is dat billijk? Het lijkt naar niets. Ik heb meermalen voorgesteld alle patroons met een zuiver inkomen beneden f 1500 vrij te stellen. Zeer zeker zou vrijstelling billijk zijn, al zou het dan nu zijn als crisismaatregel, hoewel ik het voor altijd wensch. En daarvoor wensch ik een maatregel te nemen. Hiermede eindigt spr. zijn rede, en vraagt nu aan de vergadering mededeelingen over moeilijkheden en eventueele verbeteringen. De Burgemeester van Oudkarspel brengt den heer Duys een woord van dank, om zich de moeite te getroosten hier kennis te nemen van den toestand en daarmede zijn voordeel te doen bij de regeering. Jammer echter dat hier de zaal nog lang niet vol is, en niet vele en vele tuinders aanwezig zijn. Omdat wij weten dat de heer Duys een man is, die werkt, en wanneer hij zijn schouders ergens onder zet, ook doorgaat. Onze tuinders hebben aan Oudkarspel een schuld van f3500, maar dit kan niet terugbetaald worden. Ik geloof niet dat er bij mij in den raad een meer derheid zal worden gevonden, die medewerking wil verleenen tot het verkrijgen van crediet. Spr. hoopt nog op een verdere gezellige bespre king. De heer Strijbis van Zuidscharwoude is niet voor crediet, maar wel voor steun. Er is een minimum prijs van 60 cent voor de kool. Vele schuiten komen aan de veiling als onverkoopbaar. Spr. zou gaarne zien, dat de regeering steun gaf, door middel van het lossen van kool voor de regeering, ook al moet ze naar de mestvaalt. Voor ieder product kon een prijs komen. Dat is steun voor iederen bouwer. De heer Jb. Kramer van Zuidscharwoude heeft met genoegen den spr. gevolgd. Eigenlijk dateert de crisis van 1918. Toen kwam de inzinking, nadat de regeering ons niet meer noodig had. Zoo heb ben we gesukkeld tot '23. Toen moesten er Prov. credieten komen. Er kwam weeer opleving en nu zitten we volslagen in de put. Ons afzetgebied is schrikbarend ingekrompen door de hooge tolmuren. Oorzaken zijn er vele. Maar we moeten thans komen tot wederopbouw van den tuinbouw. We hebben ons geweerd op vergaderingen en een program werd. opgesteld, met verzoek aan de Prov. Commissie om met de voorstellers te vergaderen, zij heeft het verzoek daarvoor gekregen. Zy heeft de Persverslagen gekregen. Maar twee dagen voor de Prov. vergadering werd er bericht gedaan, dat deze alleen toegankelijk zou zijn voor leden (veilingen). En alle andere tuinders konden thuisblijven. De Prov. Comm. heeft zich geplaatst boven de organi satie, en de massa niet gehoord. Na deze memoreeering komt spr. tot de punten waar het om gaat, en vraagt hij zich af of het wel goed is nog langer aan te dringen op crediet. Wat wij noodig hebben is steun, en niets anders. De regeering heeft niets geen moeite gedaan om te helpen. Wij hebben recht op steun, omdat m de oorlogs jaren wij door de regeering aan banden werden ge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1