NIEUWE [(Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 134 DONDERDAG 12 NOVEMBER mi 40e Jaargang Aim»: final 1.1 KIM - Mitum J.l (EIZEI. - M Iridnéi De Salariskorting ss-fwfssrsi'ïïfs'jïï.s &»-ïs Binnenlandsch Overzicht Strijdende Zielen ichter L me- uigen s van erceel ;ohol- diging :staan jeugd, straf rd tot sagent opge- rstraat oorlijk ischen lis nu rijwiel tig der mster- heer iat hij n wist ren de de den ng der ar, was rdienen j begaf h werd jopman =n zoo- ajn rij- ;erderd. ekooper de werd an den vergoe- in zijn een ge- heer J. t porte- tot f20 tadever- de heer i te Hil- nieuwen te H. H. jn in de ;n. Toen 't don- sn bleek n infor- ïist toen e echter presen- kennen hij zich t en reed ond, na- ezelschap ïdrit ge verstond, f76 toe noest nu a te Uit- üp heer te. tuig zon- rijbewijs geldboe- n. Het is ter zake het oog- men niet ;en paard J. G. G., tardigheid epareeren was bezig Schermer- in en was ïeinde het ;ren. Juist >r een po- vroeg. De niet over- tiing werd doch dit genoteerd :en! elling, niet overtreder hten voor- di., bakker bbele straf ,al gewlch- bare weeg dekens ge- maar hij verd thans .al 2 dagen der inbe- ikenen, an- voelde, dan he families uw onder- oproepen in sche bladen e vermisten hooge be- mgeving en ar Juffrouw irk zou zijn ee verloopt, oen hebben. de verslag- zoodat ook lan interes- og wel meer men we ge- k direct een en Schüller, ït laten uit- dig veel stof uit weten te op jou ver iet zijn ver- chte eind te Lededeelingen •dwijnen van TELKFOOK INTERC OMMUNAAL NO. U. lamedijker mum DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. ii. Waarom is de korting op de salarissen wenschelijk ja zelfs noodig? Ook de sociaal-democraten, althans de bezadigde elementen onder hen, willen wel toe geven, dat onder bepaalde omstandigheden vermin dering van loonen en salarissen geboden is. Als voorwaarden stelt men van die zijde, dat de nood zakelijkheid uit de boeken moet blijken. Derhalve wordt inzage van zaken geëischt. Mits deze inzage geschiedt door hoogstaande menschen, namens de arbeidersorganisatie, die hetgeen zij te weten ko men, ook weten te bewaren, en geen zaken, die ge heim dienen te blijven, publiek maken, meenen we hiertegen geen bezwaar te mogen inbrengen. Kan de bedrijssvrede door boekeninzage worden bewaard en de arbeiders daardoor van de noodzakelijkheid van loonsverlaging worden overtuigd, dan meenen we is dat een groot voordeel. We ontveinzen ons echter niet, dat weinig pa troons zeer moeilijk daartoe zullen zijn te brengen. Het is en blijft een teer punt. Verlaging van loonen en salarissen kan tot werk verruiming alzoo tot vermindering van werkloosheid leiden. Doch al is ook dit een argument, dat voor de wenschelijkheid van de loon- en salarisverlaging kan worden aangevoerd, er is meer dan dit ééne alleen. Wij voor ons gelooven, dat de verlaging noodzakelijk is tot afweer van erger euvel. Om dit in te zien dient men eenig inzicht te heb ben in de structuur van ons productie-apparaat. We zien dan heel duidelijk, hoe teer en kwetsbaar onze positie is. Nemen we de hoofdbestaansbronnen van ons land, als daar zijn: de industrie, de land- en tuin bouw, de scheepvaart, het mijnwezen. Schier elke Nederlandsche industrie is op uitvoer van haar pro ducten aangewezen en moet dus concurreeren met andere producten van andere landen. Dit geldt in niet minder mate voor den land- en tuinbouw, al willen we al dadelijk toegeven, dat verdere daling van het loonpeil in laatstgenoemde tak van volksbestaan misschien onvermijdelijk, doch voor de betrokken land- en tuinbouwarbeiders zeer zwaar te dragen zal zijn. De scheepvaart moet zwaar concurreeren. ter- 1 wijl de loonstandaard in de mijnen een zeer voor- namen factor is, die min of meer beslist, of al dan i niet kan worden geëxporteerd. Hoe is nu het loonpeil in de ons omringende lan- 1 den? j In Duitschland zijn de loonen veel en veel lager dan bij ons. Dezer dagen nog vernamen we, dat er in Rijnland en Westfalen voor Mrk. 20 per per- 1 soon per week op het land wordt gewerkt. In België en Frankrijk en sinds de depreciatie van het Pond ook in Engeland zijn de loonen sterk gedaald. Men moge dit betreuren, het feit ligt er nu eenmaal. En al weten we zeer wel, dat loon en salaris niet in elke tak van bedrijf eenzelfde voor name rol spelen, toch wordt de kostprijs van het voortgebrachte product door lagere loonen globaal genomen verlaagd. En nu ziet elk duidelijk de na- deelige gevolgen voor ons land. Op den duur kunnen we niet mee, en loopen groot gevaar ons afzetgebied te verliezen. Dat het evenwicht geheel verbroken is, bewijst de enorme uitvoer van slachvee uit Denemarken naar ons land, dat nl. zelf vleesch- exporteerend in het groot is. We hebben te kampen met den invoer van Belgisch brood, welk feit niet uitsluitend aan de tarwe-wet mag worden geweten. En waar de takken van ons volksbestaan, zooeven genoemd, niet floreeren, en schier van geen bedrijfswinst meer sprake is, daar kan de zware loon- en salarislast niet langer wor den gedragen. Ze moet verminderd worden. Maar het kapitaal dan wordt allicht opgemerkt. Er is toch kapitaal in overvloed. De banken zitten vol, de goudpositie van Nederland is sterker dan ooit. Men vergete niet, dat er massa's kapitaal tharts renteloos liggen, wijl er geen ondernemingslust is. Men durft eenvoudig niets ondernemen en zoo doende is er veel kapitaal bij de banken onder gebracht. En de abnormale goudpositie van de Nederland sche Bank moet grootendeels worden verklaard uit de te waardeeren pogngen onzer circulatiebank, zoo weinig mogelijk risico met vreemde valuta-wissels te loopen, weshalve zij de voorkeur gaf aan goud bo ven een rijk voorziene buitenlandsche wissel-por tefeuille. Een handhaving van het algemeen loon- en sala rispeil zou tegenwoordig gelijk staan met het ver teeren van straks noodzakelijk bedrijfskapitaal Voor deze waarheid gaan hoe langer hoe meer oogen open. Toch zal het heel wat voeten in de aarde hebben, eer de noodige aanpassing aan de veranderde positie heeft plaats gehad. Er moeten offers worden ge bracht, we zullen allen sdberder moeten leven wordt geen eebruik^emaakf reglementsherzieninS ko°P stelde vragen omtrent het geval. Uit hoofde Noordholland, Schoonrijden communistisch geweld-doel uit te buiten. Hij vroeg hX™f ia? i, TriJ n heeren Noordhol- of het lidmaatschap van den Volkenbond Nederland demonstratfe Tn kunstrh'riInVenS 1S aangevraagci een tot het zenden dier oorlogsschepen verplichtte, demonstratie in kunstrijden. Het antwoord zal wel niet zonder meer bevesti- Het contract met Noord- en Zuidscharwoude is gend luiden. Anderen immers willen de menschheid maar met het oog op de tijdsomstandig- en den vrede dienen door feitelijkheden soms wat gemakkelijker^ drager? althans teartoe bereiiPziirf 0UdfeJfeplmg vóorloopïg" vTn ^"acht. als het ziet, dat ev naar draagtoziÏÏEï is ongeTht ^^eden Pekelen kan en de laatste mogf- worden gevraagd. ontwikkeling wegneemt. PBaatsefiijk Nieuws OUDKARSPEL. Vergadering van de IJsclub „Volharding", gister avond te 7 uur in het lokaal van den heer Vis. Aanwezig 21 leden. De voorzitter Mr. Eecen, opent de vergadering met welkom aan de aanwezigen. Voorzitter herinnert aan het 35-jarig bestaan op heden en gelooft dat men den naam „Volharding" eer heeft aangedaan. Tevens wijst hij nog op het portret van wijlen den heer W. Kos, dat in deze zaal een eere plaats heeft gekregen. Tevens is ont vangen van den voorziter van den K. N. S. B. de Willem Kos-Beker, waarin inscriptie. Door den secretaris, den heer S. M. K. van Loo worden hierna de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onder dank goedgekeurd. Uit het Winterverslag teekenen wij aan het vol gende: In dit verslag kan niet gememoreerd worden van flinke vorst en uitstekend geslaagde wedstrijden. Op 10 Maart werd een vergadering gehouden en j 12 Maart meende men de Kampioenschappen I van de Provincie Noordholland met nog andere j vastgestelde wedstrijden. Echter kon door weers verandering geen van deze doorgaan. Hulde wordt gebracht aan de bestuursleden en Comrpissarissen. I Het aantal leden bedraagt thans 313, het aantal contribueerende is 435, en telt de vereeniging 7 eereleden. Er werd 1 leden-, 1 bestuurs- en 1 bestuurs- en commissarissenvergadering gehouden. Uitgezonden werd de heer Jan Langedijk Gz. Voor de droge training werd het gymnastiek lokaal van de O. L. School beschikbaar gesteld, en te houden, of het zoo te laten passeeren. Besloten wordt om een afwachtende houding aan te nemen in de hoop dat men zal genieten van een flinken winter. Mocht dit het geval zijn, dan zal nader op deze aangelegenheid worden terug gekomen. De secretaris leest hierna ter illustratie de no tulen van de oprichtingsvergadering voor. Thans wordt de rondvraag gehouden, en worden tot afgevaardigden naar de Bondsvergadering be noemd de heeren Van Loo en A. Timmerman De heer Zaagman wijst op klachten over de toe gangswegen naar het Waardje en vraagt of deze misschien goed in orde kunnen worden gebracht. Het gaat vooral om het vroegtijdig klaarmaken van de toegangswegen. Hiermede zal rekening worden gehouden Er wordt een bedrag van f 100 uitgetrokken voor het trainingsfonds van den K. N. S. B. De voorzitter zegt dat de heer Eecen sinds 1915 m het bestuur zitting heeft. Hij heeft de vereeni ging zoo schitterend gediend, dat ik voorstel hem te benoemen tot eerlid der vereeniging, hetgeen de vérgadering met applaus bekrachtigd. Felicitatie volgt. De heer O. Bakker vraagt in de algemeene ver gadering te bespreken het punt: hardrijden voor De heer Van Loo zou dezen winter een wedstrijd willen uitschrijven voor dames. De aftredend hoofdcommissaris, de heer Jb. Gel der wordt bij acclamatie herkozen. In verband met een spoedig vertrek van den heer Gelder, werd bij acclamatie de heer C. Vis eerst tot commissaris en daarna tott hoofdcommissaris. Hierna sluiting met een woord van dank waarbij de voorzitter hoopt op een goeden winter, in het belang van den economischen toestand, en van de sehaatsrij derssport. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen is door een 12-tal leden van de vereeniging „De Eendracht" aan het bestuur De behartiging der belangen van Nederlanders in China vormt ten deze een voor de hand liggend voorwendsel, maar toch gelooven weLaten we er liever het beste van hopen. Gelijk te verwachten was, is ook thans weer de Koninklijke Familie voorgegaan met een vrijwillige aanvaarding van eenzelfde besnoeiing van het in komen, als anderen zich door de omstandigheden moeten getroosten. De Koningin-Moeder en Prinses Juliana hebben te kennen gegeven, dat ze in 1932 10 pet. van het wettelijk vastgesteld inkomen zullen laten staan, terwijl de Koningin zelve, daarbij voor gelicht door de commissie-Lovink, zoo groote ver mindering van pachten der Domein-goederen heeft toegestaan, dat het gebrachte offer veel méér be- teekent, dan 10 pet. van het inkomen. Nu kan men ook dit koninklijk gebaar wel weer kleineeren door te wijzen op de grootte van het overblijvende inko men, maar dat is keukenjuffrouwen-redeneering. Wie eenig begrip heeft van de velerlei verplichtin gen van een staatshoofd, kan zich ook voorstellen, dat een vermindering van het inkomen met 10 pet. ook het evenwicht een oogenblik zal dreigen te verstoren in het budget van een koninklijke huis houding, voor zoover men tenminste mede be grip heeft van de ruime beteekenis van dat woord. De omstandigheden bieden ons volk ruimschoots gelegenheid om zich te buiten te gaan aan de zoozeer beoefende liefhebberij van het stichten van- of zitting nemen in comité's. Ter zake der crisis comité's heerscht een grenzelooze verwarring; het aantal is zóó verscheiden en de comité's zijd van zoo onderscheidene nuances, dat er voor iederen Nederlander gelegenheid lijkt te bestaan om zich verdienstelijk te maken, waarmee de crisis ten on zent veel van haar somber aspect zou hebben ver loren. Ieder oprecht Nederlander immers zegent de omstandigheden, die hem het optreden als comité lid mogelijk maken. De regeering verhoogt de algemeene verwarring door zich even ijverig in de comité-vorming te be- toonen. We hebben nu het semi-officieele Nationale Crisis-Steuncomité, een Crisis-Bezuinigingscom missie en van de week werden we nog gelukkig ge- ^Hetfchibgebouw is gelieel^n^rde^gebr^chtPterwyi ^„y®rz<?ek gerickt tot het beleSgen van een crisis- maakt met een Crisiscommissie ter"vermindering reddingsmaterialen en andere benoodigdheden goed in orde zijn. De samensteller ontvangt het applaus der verga dering en een woord van dank van den voorz. voor zijn waarlijk keurig verslag, dat getuigde van fris- schen en humoristischen geest. Door de finantieele Commissie wordt rapport uit gebracht, waaruit blijkt dat boeken en bescheiden volkomen inorde zijn bevonden, en ontvangt de Penningmeester een woord van dank voor zijn ge houden beheer. Bestuursverkiezing: aftr. (herkiesbaar): I. M. K. van Loo; H. Tauber en A. Bakker Cz.; (vacature: P. Eecen Pz.). De uitslag van de gehouden stemming is dat de aftredende met groote meerderheid worden her kozen en hun benoeming weder aanvaarden onder dank van het in hen gestelde vertrouwen Wapenstilstandsdag-. Nederlandsche Oorlogsschepen naar het Oosten. Ook de Koninklijke Familie staat een deel van haar inkomen af. Alle Neder landers in een Crisis-Comité. Van Nationale glorie tot kermisvermaak. Een driest bandietendom. Radio-wee. De 11e November, de dag, waarop in 1918 tot den wapenstilstand werd besloten, wordt jaarlijks met sobere ernst gevierd in de landen, welke direct be trokken waren in den grooten volkerenstrijd. In de neutrale landen gaat men allengs met die viering De penningmeester de heer P. Eecen heeft een herinnering aan den oorlog een machtig wapenwet wien eer van ons ten'tóonstehlngsucces toe&kwam, Lr tel H k wnorH van Hank nntvanvat ta non,an tot behouff van den Z(K) VerworVenvredeIn Eindelijk werd het paviljoen heropind en vrij ons land luidden dit jaar ter gelegenheid van Wa penstilstandsdag voor het eerst hier en daar de klokken. van de moeilijkheden in het bedrijfsleven. Met zóó veel comité's zal het straks een geanimeerd spelletje^ worden „van-kastje-naar muurtje". Met de geschiedenis van ons Parijsche Tentoon stellingspaviljoen verloopt het bij voortduring vreemd. Die zaak is ons altijd erg opgeschroefd voorgekomen. We hebben een brand in ons pavil joen gekend, waarbij vele waardevolle voorwerpen verloren gingen, omdat men wegens de drukte van de vele officiëele recepties en ontvangsten geen tijd had gevonden om den boel 's avonds in de brand kasten op te bergen, zooals was beloofd. Daarna kregen we ondanks de gesloten verzekering tegen brand de oprichting van een nationaal comité voor den heropbouw en een nationale inzameling, omtrent welker resultaten we nimmer meer hoor den. Daarop verdween de zeer gefêteerde heer Ir. Mooyen „wegens gezondheidsredenen" plots van het tooneel, er ontstond gekibbel over de vraag, aan FEUILLETON 5) Het feit, dat men van de meisjes zelf niet het geringste wist, het mysterie, dat den blonden man met het lorgnet omhulde, de mogelijkheid, dat zich nog andere vrouwen onder zijn slachtoffers zouden bevinden, dat alles werkte zóó opwindend en vormde zóó het gesprek van den dag, dat de Berlijners des avonds naar hun bladen grepen om te zien of er nog iets nieuws met betrekking tot het geval te smullen zou zijn. De dagbladen deden op hun beurt al het mogelijke om het publiek tot in de details in te lich ten; men concurreerde in schreeuwende opschriften, men stelde, ieder op zijn eigen wijze, den geheim- zinnigen blonden jongeling als een blauwbaard, een tweeden Landru, een perversen woesteling voor. Edoch, zij stonden ook de politie zooveel mogelijk ter zijde, doordat zij hun correspondenten in Ham burg en Munchen alarmeerden en verslaggevers naar Ketzin zonden, om daar een onderzoek in te stellen. In één nacht werd het vriendelijke, maar onbeteekenende stadje 'n wereldvermaarde curi ositeit; de berichtgevers beschreven het raadhuis, de markt, de kerken, de hotels tot in alle bijzonder heden. alleen van den blonden man en zijn verloof de wisten zij niets te melden. Wel is waar was in den loop der laatste weken in hotel Zum Löwen of Bismarck hier en daar een paartje afgestapt, dat de belangstelling van de brave Ketziners had opge wekt; wel is waar zouden de bekende theetantes in hartelijk woord van dank in ontvangst te nemen voor al hetgeen hij in het belang der ijsclub heeft gedaan. De ontvangsten hebben bedragen f 771.74, de uit gaven f 612.61, zoodat er een voordeelig saldo is van f 159.13. In de vacature Eecen wordt gekozen de heer: C. van Zijl, die zijn be noeming aanneemt. Verkiezing Commissarissen: aftr. herkiesbaar: Jb. Maars, L. de Wit Jz., G. Hart Hz., P. Kroon Kz„ K. Dekker en W. Kos Jz. Door de heeren Maars en Hart wordt bedankt, terwijl er een vacature is ontstaan door de verkie zing van den heer Van Zijl in het bestuur en wegens vertrek van den W. Kos Jz. De heeren Dekker, Kroon en La de Wit Jz. wor den herkozen en aanvaarden hun benoeming. In de 4 vacatures wordt voorzien door de vei- kiezing van de heeren: L. Kalverdijk, J. van Hout, J. Kramer Pz. en A. de Boer. zoek kwam dan steeds aan het licht, dat een al te rijke fantasie haar parten had gespeeld. Ook de politie zat niet stil. Ze speurde in Ham burg en in alle Beiersche plaatsen, zij bladerde tien tallen passagelij sten van Oceaanstoomers door, loof de enorme belooningen uit, liet haar beste detec tives vergezeld van schitterend gedresseerde politie- handen de ganze omgeving van Ketzin, de oevers van den Havel, de bosschen en de rivier zelf door zoeken alles tevergeefs! Niemand meldde zich, die een van de meisjes had gekend; nergens werd een spoor gevonden; men tastte volkomen in het duister. Wat er wel gebeurde, was, dat de vier verdwij ningen nog door een vijfde werden gevlgd. Enkele dagen na het verschijnen der eerste courantenbe richten liet zich bij dr. Clusius een zekere mevrouw Rosenbaum aandienen, die in de omgeving van de Mollendorfplatz woonde en kamers verhuurde. Zij deelde mede, dat op 8 Juli een kamer was gehuurd door een jonge dame, die Selma Cohen heette en volgens het ingevulde biljet 24 jaar oud en in Ber lijn geboren was. Juffrouw Cohen had verteld, dat zij sinds jaren met een ziekelijke dame op reis was geweest en nu tot haar huwelijk in Berlijn dacht te blijven. Zij zou n.l. met een heer verloofd zijn, die van plan was niet ver van Berlijn aan den Havel een klein buiten te koopen. Mevrouw Rosenbaum had haar huurster slechts éénmaal gezien en beschreef haar als een bepaald opgewekt persoontje met waarschijnlijk zwart haar. Meer wist ze niet, daar juffrouw Cohen 'n dichte voile had gedragen. Zij had de huur voor 'n maand vooruit betaald en had den volgenden morgen reeds vroeg met een hand koffer haar intrek genomen zoonder door iemand te worden gezien, daar haar direct na het voldoen dig er na sloot de expositie. Tenslotte zal het zaakje nu worden afgebroken en naar het Luna park in Diemen worden overgebracht alsnu ja, als kermisvermakelijkheid. Zóó degradeert wat eens onze „nationale glorie" heette, tot kermisspul. Laten we niet te uitvoerig wezen over den roof overval in Schipluiden, het optreden van revolver helden in Den Haag, den roofmoord in Gorinchem, want die gevallen behooren tot de dingen van den dag, waaraan het bandietendom ons zoetjes aan heeft leeren wennen. Vóór den lezer er onze be schouwing over onder de oogen zou krijgen, heeft wellicht een nieuwe overval zijn belangstelling ge vraagd. Geen geld bezitten, is lastig en onaange naam; wél geld hebben is levensgevaarlijk tegen woordig. Het omroep- en zendvraagstuk schijnt maar niet tot een oplossing te kunnen komen. Nu is de Com missie voor het Algemeen Programma weer opge treden tegen de N. C. R. V. wegens een misvatting, welke soort uitzending is een algemeen programma al dan niet thuis hoort. De minister heeft de straf intusschen opgeschort. Een nieuwe omroepvereeni- ging, de R. V. U., voegde zich in ons aether-koor en dat gaf een gedrang, waarbij de rechter ter hulp Het is nu 13 jaar geleden, dat het voorloopig einde van den oorlog werd aangekondigd en nóg zucht de wereld, op het oogenblik zelfs meer dan dan ooit, onder de naweeën van den bloedigen strijd. En onderwijl die naweeën ons smarten, voe len we al weer de pijnen van een nieuwen oorlog! Wat zoolang werd gevreesd, begint reëele werke lijkheid te worden: Japan zoekt in het Oosten op gewelddadige wijze expansie naar het Westen. Eens roofde het Korea (van een anderen roover), nu zoekt het Mandsjoerijë te overweldigen. Geen plech tige beloften, geen Volkenbondsplichten vermogen Japan van het noodlottige voornemen af te houden. Drie Nederlandsche oorlogsschepen vertrokken naar de Chineesche wateren; schepen van andere naties vertrokken met eenzelfde bestemming. Wijn- de badkamer ophield door de deur meegedeeld, dat zij met haar verloofde op reis ging, maar beslist den volgenden dag terug dacht te zijn. Dit was echter niet het geval geweest, maar daar de juffrouw haar bagage had meegenomen, was er geen reden tot ongerustheid geweest en had men eerder geloofd, dat de juffrouw zich bedacht had en ergens anders haar intrek had genomen. Eerst bij het lezen van de alarmeerende krantenberichten was zij op de gedachte gekomen, dat ook juffrouw Cohen wel eens het slachtoffer van den massamoordenaar kon zijn geworden en voor die veronderstelling bestond in derdaad alle reden. Toen dr. Clusius Krause het proces-verbaal had voorgelezen, floot hij zacht voor zich heen en streek met de slanke, magere hand nerveus door het grij zende haar. Nu begint die geschiedenis bepaald grotesk te worden. Een vijfde lid van het vrouwelijk ge slacht en ditmaal een, dat, alsof er opzet in het spel is, Cohen heet! Ze kon evengoed heelemaal geen naam hebben! Maar aan den anderen kant loopt er toch in heel Duitschland geen Joodsch meisje rond, dat geen familie heeft en de duivel zou dan ook wel de hand in het spel moeten hebben, ais zich na het bekend worden van dit geval niet de een of andere oom of een neef ziu melden! Edoch, de duivel scheen wel degelijk de hand in het spel te hebben, want het geval Selma Cohen baarde weliswaar geweldig opzien, maar niemand vervoegde zich op het hoofdbureau van politie, die nadere inlichtingen zou kunnen verschaffen. Krause had intusschen, terwijl de bladen reeds teekenen van ongeduld begonnen te geven en de politie hier en daar een steek onder water hadden advertenties in de dagWaden^Daar Tkechter "n leF toegediend, niet stil gezeten. Nadat alle nasporingen om de uitdrukking van dien'bekenden banlde? te niets meer kon worden gedaan. En op een van zijn urenlange morgenwandelingen in den Dierentuin zei hij tot zichzelf: Het staat wel vast, dat die blonde kerel op bepaald geniale wijze slechts meisjes tot zijn slacht offers heeft gemaakt, die geen familie, geen vaste woonplaats en geen bepaald beroep hebben, doch die als kaf door den wind her- en derwaarts wor den gedreven, waar het lot haar brengt. Ik kan dus niet naar de meisjes zoeken, doch alleen naar den man en dat wel op die wijze, dat ik tracht uit te vinden langs welken weg hij met de vrouwen in aanraking is gekomen. De mogelijk heden zijn natuurlijk talloos. Hij kan ze in luncht- rooms, café's, nachtlokalen, dansgelegenheden heb ben ontmoet. Onwaarschijnlijk, in de eerste plaats wijl volgens de beschrijvingen der hospita's al deze meisjes 'n zeer soliden indruk maakten en ten tweede, omdat de kerel zeker met duizenden vrou wen kennis had moeten maken, om juist die te vinden, die geld hebben, absoluut alleen in de we reld staan en ook verder voor zijn doel geschikt zijn. Neen, de man moet om zoo te zeggen een onbe perkte keus hebben gehad; hij moet in de gelegen heid zijn geweest, geheel onpersoonlijk en zakelijk meisjes uit te zoeken, die hem pasten. Derhalve be perken zich de verdere mogelijkheden tot twee pun- Ketzin eens een vreemd meisje met een blonden van de huur de sleutel ter hand was gesteld. Eenige naar familieleden of bekenden der vijf verdwenen gebruiken, een vogel ben die on iwpp nïaXn w heer hebben gezien, welke laatste bepaald iets ge- uren later was zij met den koffer weer vertrokken meisjes zonder resultaat waren gebleven, scheen lijk kan zijn, zal ik eerst de eene mogel^kheid meens aan zich had gehad, maar bij nader onder- en had zij mevrouw Rosenbaum, die zich juist in het hem duidelijk, dat in deze richting voorloopig nagaan,

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1