tl Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Gemeenteraad Noordscharwoude. No. 136 "TmcoMMroA" DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 40e Jaargang Jimj Jm 1.1. II1M Jhdjctm I. N. Hlffl. - Sariel Mciaradt. Steunregeling voor de Transportarbeiders AGENDA Uit den Omtrek Staatsbedrijf der P.T. T. NIEUWE LlMEOIJhER Uil RUT DEZE COURANT VERSCHIJNT TVT "111 A 1 W JP> VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. De raad vergaderdé Zaterdagmiddag 4 uur in voltallige zitting. Voorzitter de E. A. heer Jhr. A. L. v. Spengler Secretaris de heer K. G. Reinders. De voorzitter opent de vergadering met welkom en deelt mede dat de notulen worden uitgesteld tot de volgende vergadering. Het eerste punt van de agenda behelst een voorstel van B. en W. tot 't aangaan van een geldleening ten behoeve van de stichting van het nieuwe raadhuis tot een bedrag van f 16000 tegen een rente van ten hoogste 5 pet. aflosbaar in 40 jaar Kv°°riiu®r dat de stichtingskosten f 28355.59 hebben bedragen. Voor afbraak van het oude raadhuis is ontvangen f 760.—; f 475.59'/2 wordt overgeschreven van den gewonen dienst naar den kapitaaldienst. Uitgeloot is van het gemeentekapi taal f 11.100. Door het samenvoegen van deze be dragen wordt bereikt dat niet het geheele bedrag behoeft te worden geleend, en met f 16000 kan vol staan. De heer Duijves vraagt wat de opzet bij de stich ting was. Men had zich toch een plan ingedacht. De voorzitter antwoord dat dit plan aanwezig was. Er werd besloten tot het aangaan van een geldlee- ning maar de geheele bouw is uit eigen middelen betaald. heer Kwadijk vraagt, wanneer men nu f 16000 gaat leenen of het dan niet beter is om meer te leenen? De voorzitter antwoordt dat dit niet noodig is omdat niet te verwachten is, dat men voorloopig niet meer geld behoeft te gebruiken. Weth. Barten zegt nog dat er een object moet zijn, waarvoor geleened wordt. De heer Kwadijk: Wij kunnen toch f20000 vra gen? De heer Barten. Dat hebben wij niet noodig. De voorzitter zegt, dat wanneer er geen geld van de gemeente was uitgeloot, dat er dan meer geleend had moeten worden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met allen voor aangenomen. De voorzitter delet mede, dat de vergadering uit sluitend voor ddit punt was belegd, maar B. en W. een tweede punt aan de agenda hebben toegevoegd, naar aanleiding van een adres van den Centralen Transportarbeidersbond en van den R. K. Bond St. Bonifacius, om een crisissteun voor de transports arbeiders in het leven te roepen. De voorzitter zegt, dat in B. en W. meermalen be sprekingen zijn gevoerd ten aanzien van de finan- tieele omstandigheden bij de transportarbeiders. Ook nu hebben B. en W. zich met een en ander be zig gehouden en een onderzoek ingesteld. Zij kun nen ten volle den inhoud van het adres onderschrij ven wat betreft de finantieele omstandigheden on der de transportarbeiders. En het bedrag, dat zij thans ontvangen, zou nog lager zijn, wanneer niet een gedeelte van hen elders werkzaam was. Het hoogste loon dat men heeft uitgekeerd gekregen bedraagt f8.en het laagste f8.—. Een voorstel tot het invoeren van een steunregeling is dan vol komen op zijn plaats. Dankbaar heeft men daarbij gebruik gemaakt van de door Broek op Langendijk gemaakte regeling, waaraan de minister zijn goed keuring heeft gehecht, en waarin het rijk 25.75 pet. bijdraagt. Het laat zich thans niet aanzien dat er spoedig eenige verbetering zal komen, en mocht er verbe tering intreden, dan al de regeling voor nog min stens een maand daarna geldig zijn. Natuurlijk zal de steunregeling niet in lengte van maanden voort duren, maar zal er rekening worden gehouden met de omstandigheden. De regeling luidt als volgt: Voor uitgetrokkenen: ten hoogste: a. Voor gehuwde en oongehuwde kostwinners f 10.— per week, benevens f 0.75 per week per ge zinslid boven de 2 personen. b. Voor kostgangers f8.00 per week. Voor reglementair nog niet rechthebbenden, dub bel uitgetrokken en ongeorganaiseerden a. Gehuwde en ongehuwde kostwinner^, f 9.— per week, benevens f 0.50 per week per gezinslid bo ven 2 personen. b. Vooor kostgangers f7.00 per week. Zij, die ouder den 60 jaar zijn, vallen niet onder deze steunregeling. De oorzaak zoo zegt voorzitter, van het ge ringe loon behoef ik hier zeker wel niet te verklaren. B. en W. stellen voor deze regeling zoo te aanvaar den en aan den Min. daarop de goedkeuring te vragen. Hoeveel de steunregeling zal bedragen, kunnen zij vooralsnog niet mededeelen, maar het vermoeden bestaat van f 600 a f 700 per maand, waar in het rijk bijdraagt. Vergoeding voor anderen arbeid, strekt tot mindering van de uitkeering. De heer Kooy vraagt wat B. en W. met de men schen boven de 60 jaar denken te doen? De voorz. Men mag het betreuren, maar wij moe ten ons er bij neerleggen dat zij niet onder de steun regeling vallen. Het zijn de voorschriften van den Minister. De heer Kooy vraagt of er voor die menschen niet iets anders, geen werk is te vinden. Wij hebben al tijd nog een object achter de o. 1. School De voorzitter antwoordt dat dit iets is voor werk loosheid. Mocht dit zich voordoen, dan zullen B. en W. zeker maatregelen nemen en hebben zij ook alreeds het oog gevestigd op hetgeen u naar voren brengt. De heer Kooy. Nu de menschen boven 60 jaa<- bui ten de regeling vallen, moeten wij hen op andere wijze zien te helpen. De voorzitter antwoordt, dat het totaal aantal transportarbeiders 49 bedraagt, waarvan 29 uit Noordscharwoude. Van de 49 hebben er 28 werk ge vonden bij anderen. Hetgeen u naar voren brengt heeft zeker de aandacht van ons college. De heer Schrijver. Wanneer ik goed ben ingelicht heeft er een conferentie plaats gehad van B en W met de hoofdbestuursleden. Is misschien dit voor stel het resultaat daarvan? De voorzitter antwoord dat er geen conferentie van B. en W. met de hoofdbesturen heeft plaats gehad. Wel is bezoek geweest van het afdeelingsbestuur en naar aanleiding daarvan is dit adres ingekomen. De heer Kwadijk juicht de regeling ten zeerste toe, en vraagt wanneer deze in werking treedt Kan die misschien nu reeds of misschien de volgende week in werking treden? «3JS2S25 MMr» Sm in dezen gepasten spoed betrachten. Aan de hand van de praktijk kan Z.E.A. echter wel mededeelen, dat de goedkeuring zoo spoedig mogelijk zal worden verkregen. De heer Kwadijk vraagt of de werkloozen ook on der deze regeling vallen? De voorzitter antwoordt dat zij alleen geldig is voor de transportarbeiders. De heer Kansen kan zich ook vereenigen met het voorstel, maar zou de aandacht van B. en W. wil len vragen voor het feit, dat niet enkelen dronken langs de straat loopen, en die anders uit te sluiten De voorzitter anttwoordt dat het niet noodzake lijk is die bepaling te maken. Z.E.A. gelooft ook niet dat het zal voorkomen. Den heer Kansen is het opgevallen en hij heeft er zich aan geërgerd, dat een der werkloozen, die aan het puinkloppen was, des Zondags dronken langs de straat liep. De voorzitter zou het ten zeerste betreuren wan neer door het uitspreken hiervan, men te kennen wilde geven, dat alle arbeiders zich te buiten gaan aan sterken drank. De heer Duijves vraagt hoe men de controle denkt uit te oefenen op de verdienste? De voorzitter antwoordt, dat het de bedoeling is dat B. en W. voor de uitvoering zorgdragen, doch de directe uitveoring wordt opgeedragen aan de arbeidsbemiddeling. Het gemeentebestuur krijgt ge regeld mededeeling over de uitgetrokkenen en dub bel uitgetrokkenen, terwijl de leider van de tran sport ook alle inlichtingen kan verstrekken. De heer Duijves kan zich ook aansluiten bij den heer Kramer, om bij misbruik van den steun, deze in te trekken. De voorzitter antwoordt dat dit vanzelfsprekend is. Maar wanneer men het in het openbaar naar voren brengt, wordt er een blaam geworpen op de transportarbeiders in 't algemeen. Wanneer iemand den steun niet verdient, wordt deze ingetrokken. Z. E. A. meende dit naar voren te moeten brengen, opdat de woorden van den heer Kansen niet ver keerd zullen worden opgevat. De heer Duijver vindt het jammer dat de men schen boven de 60 jaar worden uitgesloten. Nu er vertegenwoordigers van de transportarbeiders aan wezig zijn, zou hij hen er op willen wijzen, solidair te zijn en die menschen te helpen. Het voorstel wordt hierna zonder stemming aan genomen. Door den heer Kansen wordt voorgesteld, om ver laging van de salarissen van burgemeester, Secre taris en Ontvanger wordt gevraagd, de vergoeding voor de wethouders en de raadsleden met 20 pet. te verminderen, zulks met ingang van 1 Jan. 1932. De voorzitter antwoordt dat dit een buitengewone vergadering is, en geeft den heer Kansen in over weging dit voorstel in de volgende vergadering te behandelen. De heer Kansen neemt hiermede genoegen. De verdere rondvraag levert niets op, waarna slui- Raad over hem werd gepraat op een onbehoorlijke manier vooral door het raadslid den heer Lek (S waardoor ondergeteekende er toe kwam zich onjuist uit te drukken ten opzichte van U ?°°r ,miJ ls van dit schrijven een afschrift gezonden hnriHo® verschlllende kranten die het raadsverslag hadden opgenomen. 5 Hetwelk doende enz. (W.g.) M. BARTEN. - DIRKSHORN. ^Novembfrder A' P' te Dirkshorn ™ag, Ondanks de dikke duisternis en dito-mist, had- alle. leden °nzer propaganda-club zich naar ons gerestaureerd vergaderlokaal begeven En zullen er geen spijt van gehad hebben. Want al waren de sprekers heel eenvoudige men schen van wat ze zeiden waren ze overtuigd, en dat hitóterenaS dat °nS all6n a'h'w' dwon& oir Zoo liet de le inleider, K. Doekes, ons hooren in df bijbel ons strekken kan tot rechtsnoer in ons politieke leven. minder groote belangstelling werd er geluisterd naar de inleiding over „Ghandi" de Oosterling, wiens uiterlijk voorkomen reeds zoo'n indruk maakt. We moesten onwillekeurig denken aan de „bijt" in t ijs, met die „vreemde eend" erin, toen we Ghandi daar aan de conferentietafel zagen zitten, op de fotopagina van de dagbladen. Allemaal heeren met hooge hoeden en deftige gezichten, èn.... Ghandi! 8 Maar al draagt deze Oosterling 't kleed van den onbelangrijksten Engelschen onderdaan uit Britsch- Indie; al heeft Ghandi geen appartementen in Tra falgar Square in Londen, maar slechts in een on aanzienlijke wijk; toch is deze man de vertegen woordiger van 't millioenenrijk der Britsch-Indiërs.' Met hem zal duchtig rekening moeten worden ge- houden. Britsch-Indië is niet de le kolonie van Engeland, die ftirm mp)- 't moederland wat losser tracht ta Denken we slechts aan den Amerikaanschen Vrij heidsoorlog! Na de bespreking dezer inleiding zongen we Ps. 75 1. „U alleen u loven wij", en sloot één der leden met dankzegging. SINT PANCRAS. Zaterdagavond opende de heer K. P. Bus een zaak in aardappelen, groenten en fruit. De geheel naar de eischen des tijds ingerichte winkel genaamd „Het Fruithuis" boodt een keur- collectie van de fijnste groenten en fruit. Het timmerwerk, uitgevoerd door A. Schram en het schilderwerk door P. Bakker, maakt een schit terende indruk. Talrijke bloemstukken werden aangeboden. Wij wenschen den heer Bus veel succes in zijn nieuwe onderneming. „TRADE HORN". A.s. Vrijdag zal in Alkmaar in het Victoriatheater de vertooning plaats vinden van Metro Golawijn Mayer's sensationeele productie „Trader Hom". Het tbrengen van deze film is ongetwijfeld de groot ste gebeurtenis van dit jaar op filmgebied. „Trader Horn", de geheel in Centraal-Afrika op genomen Metro Goldwyn Mayerfilm, is een van die rolprenten, die geheel lang in productie waren maar een meer dan gewone belangstelling vermogen op wekken. W. S. van Dyke, die deze film regisseer.de, vertrok den 29sten Maart 1929 uit New York met de „Ile de France" om authentieke opnamen in Midden-Afrika te maken. Hij werd vergezeld door Henry Carey. Ed- wina Booth en Duncan Renalda, als de drie hoofd personen uit de bezettin, een staf van technisch personeel en een enorme installatie, omvattend een volledig miniatuur studio, geluidopname apparaten, een negen ton wegende generator, een electrische koelmachine, alsmede een complete radio-installatie. Deze expeditie, de grootste sinds de dagen van de opnamen van „Ben Hur", eveneens voor de Metro Goldwyn in Italië, keerde pas het volgend najaar terug. Edwina Booth, Harry Carey en Renaldo keer den iets vroeger naar Amerika terug den Regis seur van Dyke, die in Nov. '29 arriveerde, tezamen met Mutia Wa Mula en Riano Tindame, twee Afri- akansche inboorlingen, die in de film belangrijke ïollen vervullen. dentie voor nagenoemde bestemmingen ten Dost- kantore Broek op LIangendijk z«n gepost op de daarachter aangegeven tijdstippen. p Argentinië gewone mail (Buenos Aires) 14 Dec. 7.15 Australië gewone mail (Fremantle) 3 Dec. 7.15 nazending 4 1 g en (Adelaide, Melbourne, Sydney en 26 Nov- 715 nazending 07 Nov 1 fi Brazilië gewone mail (Rio de Janeiro en Santos) Britsch-Indië gewone mail (Bombay en Calcutta7)15 10 Dec. 7.15 nazending 11 Dec. 16.50 Luchtpost 24 Dec. Amsterdam-Bandoeng Canada gewone mail (Montreal) ^SDec^'lS nazending 22 Dec. 'löiso Ceylon gewone mail (Colombo) 11 Dec. 16.50 luchtpost 17/12 Amsterdam-Bandoeng China gewone mail (Shanghai) 14 Dec. 1(150 Chili gewone mail (Santiago, Valparaiso) 9 Dec. 16 50 Cuba gewone mail (Habana) nazending Curacao gewone mail Egypte gewone mail (Alexandrië) Irak gewone mail (Bagdad) Japan gewone maü (Shimonoseki) Mexico gewone mail (Mxico Stad) nazending 17 Dec. 7.15 17 Dec. 16.50 17 Dec. 7.15 24 Dec. 19.50 18 Dec. 7.15 14 Dec. 16.50 17 Dec. 7.15 17 Dec. 16.50 Ned erlandsch - Indie Sabang, Medan en Batavia zeepost mail luchtpost A.dam-Bandoeng Palestina gewone mail (Rafa-Haifa) Siam gewone mail (Bangkok) Luchtpost A.dam-Bandoeng Straits- Settlements gewone mail (Penang en Singapore) 10 Dec. 7.15 luchtpost A.dam-Bandoen §yfl?agewo"ne~ "mail (Aleppo) Uruguay gewone mail (Montevideo) Vereenigde Staten van Amerika: gewone mail (New-York) nazendingen Zuid-Afrika gewone mail (Kaapstad) nazendingen De overtochtsduur voor de gewone verzending is berekend tot de plaatsen achter de landen vermeld. Voor verder gelegen bestemmingen is in het alge meen verzending met een vroegere gelegenheid ge- wenscht. 1 Dec. 19.50 10 Dec. 7.15 16 Dec. 19.50 24 Dec. 7.15 4 Dec. 16.50 16 Dec. 19.50 lO.Dpfc. 24 Dec. 7.15 14 Dec. 7.15 22 Dec. 7.15 22 Dec. 16.50 10 Dec. 7.15 10 Dec. 12.50 BROEK OP LANGENDIJK. Op de onlangs te Alkmaar gehouden schietwed strijd van het verband Alkmaar der Bijz. Vrijw. Landstorm, werd 'de le prijs, zijnde een zilveren wisselbeker, uitgeloofd door den voorzitter der Land storm van het Verband, gewonnen door de afdee- ling Broek op Langendijk met 145 punten. De beker moet drie achter elkaar volgende jaren door dezelfde afdeeling gewonnen worden, waarna zij het eigendom der betrokken afdeeling wordt. BROEK OP LANGENDIJK. Maandagmiddag geraakt al spelenderwijs het 4-jarig zoontje van den heer C. Kaas, in de Ring- sloot. Door het geschrei van een vriendinnetje op den kant, werd de aandacht gewekt van de bewo ners aan de overzijde, door welk hulpgeroep de echt- genoote van den heer P. Koedijk ijlings toeschoot en het geluk mocht smaken de kleine van een wissen dood te redden. ZUIDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen is in het café Fortuin een bil jartclub opgericht. Het doel der vereeniging is, met andere vereeni- gingen een wedstrijd te spelen. De secretaris is C. Kuilman, Zuidscharwoude. ting der vergadering volgt. SINT PANCRAS. Door den heer H. Barten, gemeente veldwachter alhier werd het volgende schrijven aan den Burge meester gericht. Barten verzocht aan de verschil lende kranten die verslag opnamen van de laatst gehouden raadszitting deze brief te plaatsen, het schrijven is van den volgenden inhoud: Sint Pancras, 17 Nov. 1931. Edelachtbare Heer Burgemeester, Naar aanleieding van de besprekingen, gehouden tijdens de laatste' raadsvergadering, stelt onderge teekende er prijs op te verklaren dat het hem leed doet, dat door hem iets is gezegd omtrent uwe be- doeolingen dat onjuist was. Daarvoor bied ik bij deze beleefd zijn excuur, hopende dat U dit kunt aan vaarden; in aanmerking nemende, dat er in den Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Nieuwjaarscorrespondentie. Om de hieronder vermelde bestemmingen nog voor 1 Januari 1931 te bereiken, moet de correspon- Geref. M. V. ..In Gods woord onze Sint Pancras. Agenda 19 November. Ali Wagenaar. Gew. Gesch. Schets 8. Jo Wever. Kringschets, ..De Presidente" DRAISM/Vvan-WLKEMBUR ••(LEVER ^.LEEUWARDEN

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1