NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 137 40e Jaargang Hui UIMl. - htelm 1.1. KM. - hml Noardschirwoiidt. De komende Feestdagen Binnenlanclsch Overzicht raroon n^QMMD^AAL KóriT^DONDERDAG 19 NOVEMBER 1931 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. f -Als de eerste dagen van Dteoember in het zid.it kiomen, wordt de ziel van den menseh met blijd schap vervuld en harten zoowel aïs beurzen openen zich om van 'naar rijkdom mee te deelen aan anderen. Toen in het Inart van den uitgever van idit blad de vóór-Dleeembersche snaren aan het trillen raakten, ontbood hij ons, trouwen me idewerker, bij zich, en nadat (nij zijn beurs voor onze verbaasde oogen had uitgeschud, sprak hij met zijn zonnigsten glimlach op het gelaat: „Steek dit bij je, vertrek naar Schiphol of Waal haven en verschaf je bij de K;.L/.:M. een re- tourtje-Spanje. Zoek daar St. Nicolaas op en interview hem speciaal voor ons blad over zijn voornemens bij zijn aanstaand bezoek aan ons land. j D:aar we uit ervaring wisten, dat men van een royale bevlieging van den „baas" snel moet pro fiteered, vóór hij weer spijt krijgt, schaarden we de duiten bijeen en holden we het' kantoor uit. Drie volle dagen hebben we den uitgever in angstige onzekerheid gelaten over het lot en de bestemming van zijn beursinhoud, maar toen daagden we weer op, en w|e waren werkelijk in Spanje geweest. Eir bestaan geen afstanden meer tegenwoordig. Waar we den goeden Sint hebben getroffen,, moeten we voorloopig nog geheim houden met het oog op de eigenaardige politieke verwikke lingen in Spanje. St. Nicolaas houdt er zich n.l. schuil voor de politieke agenten. Voor het speurdersoog echte rvan een "Nederlandscjn jour nalist kon de toevlucht van den ouden bisschop nie tverborgen blijven. De ontvangst was overi gens allerminzaamst. Nadat we ons volgens het protocol op één knie hadden geworpen en den bisschoppelijken zegel ring hadden gekust, pakte de brave grijsaard ons bij den schouder en zei: Ziezoo, doet u nou maar weer een beetje gewoon. stamelden we Uwe Hoogheid Ex cellentie is bijzonder Zeg maar kortweg Sinterklaas tegen me. Nou, dat stelde ons reuze op ons gemak. Is het hier werkelijk zóó ernstig, Sinter klaas, dat u zich schuil moet houden? Ja, mijn zoon, maar dat gaat wel over. lElkje 'geboorte gaat met weeën en vaak met naweeën gepaard en waar de Spaansche republiek geboren is uit een monarchie, die al een beetje hoven de jaren wasEjnfin, u begrijpt! De republikeinsche baby 'heeft nu wat last van krampjes ,maar als het itl het leven kan blij7 ven, zal dat alles wel beter worden. Als ze u !nu vinden, Sinterklaas, moét u d'r dan uit? Misschien,misschienZe weten op het oogetoblik nog niet goed, wie ze kwijt willen en ook niet hoe. Maar zelfs een tijdelijke ver banning zou me hard vallen Oh, moodigden we vlot, dan moet u maar bij ons komen. U weet, Nederland is door de eeuwen heen berucht geweest om Ik weet het, mijn zoon, maar je begrijpt, dat ik dit land, waar de citroenen groeien Dia's jammer, citroenen groeien bij ons niet. Maar we hebben knollen en die verkoopen we aan de liefhebbers wel eens voor Citroenen. En kersen. Kersten Is dat niet die Juist, Sinterklaas, precies! We maken hem voorzitter van de Cpmmissie voor Ontvangst. Hij is de eenige, die nog een hooge hoed heeft. Om kort te gaan: Sinterklaas houdt zijn home voorloopig nog in Öpanje, maar zijn jaarlijksche bezoek aan ons land mogen we tegen den 5en December zeker tegemoet zien. Hebt u nog bijzondere plannen? zoo vroegen we hem. Plannen Vertel mé eerst eens iets over de situatie in Nederland. Hebben de zakenmenschen mijn pad al zoo'n beetje geëffend? Hebben ze flink van den toren laten blazen? Hebben, ze de menschen oegeerig gemaakt naar al dat aar dige, schoone en nuttige, dat ze hebben te bieden'. Houd op.' Sinterklaas. U weet het misschien nog niet, maar bij ons hebben we crisis-en-ma}-, laise-en-slechten-tijd-en-sombere-perspectieven en dreigende-van-dit^en-van-dat Zoo, zoo! Alles dus nog hetzelfde. Zwaar op de hand, jaL i Ejn daarom adverteeren ze maar zoo weinig 'mogelijk, de winkeliers. Bezuiniging! Jawel, het zal er nog van komen, dat ze de winkeldeur slui ten om op d'r eigen schoenreparatie te bezuini gen. Ze bezuinigen zóó, dat de klanten niet meer weteto, wat ze 'te köo phebben. Diie klanten toel- pen zich zelve dan ook maar. Ze halen zelfs geen zeep meer in den winkel, 'doch wassdaen zich de haren met benzine, spiritus of petroleum aether. En gaan dan in vlammen op, Ik ken dat! De menschen maken elkaar al lemaal ziek met d'r geklaag en gesteun. D.e tijden zijn nergens goed, maar daarom juist is het zoo jioodig, dat door verdubbelde cotie en door een levendige reclame de geest van handel en ver tier wordt levendig gehouden. Denk je, dat ik ofP tien 5en Diecember zoo'n succes zou hebben, als ik tevoren niet eens begon met zoo nu en dan wat pepernoóten te strooien Wat voor mij die pepernooten beteekenen, dat zijn de advertenties voor den winkelier. Strooien moeten de zaken menschen, 'net publiek porren, dan komt de goede geest weer terug. Tegen 'de ziekte der maat schappij is geen beter middel denkbaar dan de methode-Cioué. Die suggereerde zich elk' oogett- iblik van den dag: ik voel me al wléér beter, nóg lekkerder, nóg Van Coué en zijn methode had de goede Sint toog méér te vertellen, maar dat bewaren we voor de volgende week. r Ons Weekpi*aatje luister en glorie. vak, zouden we haast zeggen. Een vak overigens, We behoeven elkaar niet onnoodig op kosten waar men "iet rijker mee wordt. Toch wordt deze te jagen ,maar het zijn juist die kleine attenties etn kleine verrassingen, die de vriendschap on derhouden, verlangende kinderharten bevredigen, ecu bj ij den lel wekken op anders zoo zo-gVijke gezichten, vriendschaps- en familiebanden ver sterken door de verhooging der intimiteit, bezigheid niet altijd even deskundig beoefend. Dat hebben de gemeentebesturen van zich zelve ervaren, toen zij hun goede hart lieten spreken ten opzichte van de land- en tuinbouwarbeiders en derzelver bazen. Die gemeentebestuurders verleenden toesla gen op loonen, als daarmee werkgelegenheid kon worden geschapen of behouden. De regeering heeft ze thans op de vingers getikt en indien men de En wat een prachtige'gelegenheid bieden ons j moving'van den*men aie dagen om ons goede hart eens te laten spre- de logica van diens redeneering niet ontkennen... ken tot degenen, van wie we de omstandigheden 1 Zulke individueele hulpverleening, zegt hij, hoe goed De groote bekoring van den winter is de hui selijke gezelligheid, het intieme samenzijn aan huiselijken haard enn bij lamplicht, als daar buiten: ©en barre natur in gure vlagen uitwoedt. De winter echter duurt lang, ja zou te lang duren, als in zijn midden - niet de trits van feestdagen omsloten werd gehouden Sinter klaas, Kerstmis en Nieuwjaar waarheen we vol verwachting blikken, omdat de wintered,ie gezelligheid in die feestdagen culmineert. Zijn ze eenmaal voorbij, dan hebben we ons, ook met den winter leeren verzoemen, omdat we de schoone lente dan vjóór ons weten. Zander den glans der genoemde feestdagen zou de winter inderdaad te somber wezen. Is het dan wonder, dat duizenden zich afvragen, wat ze met Sinterklaas, Kerstmis en Nieuwjaar te wachten staat? Wat ze kunnen doen om die ?dagen voor zich en de hunnen in hun oude luis ter te vieren? Vele zakenmenschen vooral, zijn in dat op zicht wéinig optimistisch. D|e tijden zijn slecht. Eh tal van loontrekkenden praten juist eender. Wel is er tenslotte slechts één op tien hunner werkloos eh zou slechts die één met recht kun- hen klagen, maar het klagen zit ons in het bloed en daarom doen die negen anderen van den weeromstuit mee. Die klagen dan maar over de slechte vooruitzichten. Zoo de a.s. feestdagen" van hun luister zullen inboeten, zal dat minder om de noodzaak zijn, dain wel voortkomen uit de gesuggereerde som berte vain geest. Het zou dwaas zijn om te ont kennen, dat er een crisis bestaat en ontstellende werkloosheid heerscht, maar daarnevens staat het as een paal boven water, dat de zaken er lang 'niet zoo hopeloos voorstaan, als we elkander wijs maken en napraten. Een paar feiten Gaat ze des Zondags maar eonstateeren op de voetbalvelden, waar tienduizenden met een lach Inuh offer brengen aan den bruinen afgod. Loopt 't's avonds tegen het aanvangsuur der voorstellingen maar eens langs de ingangen der bioscoopen in de groote steden. Laten we u vertellen, hoe ook in het' afgeloopen sezoen de kermissen „vlot" zijn verloopen in ons land en alleen in de Znandamsche kermisweek f70.000 aan snoep en vermaak werd besteed. Weet dan b.v. ook, dat het circus-Sarassani in enkele weken tijds een ton gouds aan verma kelijkheidsbelasting in de gemeentekassen deed vloeien en ten behoeve van eigen exploitatie ruim een hal fmillioen incasseerde. Tien mille moesten enkele voetbalwedstrijden op j.l. Zondag opleveren ter subsidieering van de uitzending van athleten naar de Olympische Spelen. Zonder twijfel is het geld binnengekomen. Al is de nood van velen groot, de massa der bevolking heeft nog geld genoeg voor allerlei verzetjes eh 'pretjes, die we haar overigens ook volstrekt hiet misgunnen. Maar als duizenden en duizenden onzer voor alle hierboveh genoemde zaken nog zooveel geld over hebben, dan mogen ze aan Üe viering der komende feestdagen ook niets ontnemen van oude dan inderdaad zorgelijk weten. Niet door het pliehtsbewuste gebaar, waarmee we offeren aan de vereenigingen van weldadigheid, maar door de welwillendheid, die we als menseh tot menseh kunnen betoonen. Als menseh tot mensdn en toch onpersoonlijk, door het verbergen van onze persoonlijkheid achter de onpersoonlijke figuur van een weldoenden Sinterklaas of een vrede- neil brengend Kerstkind. Klaagt niet zoo luide, gij, zakenlieden! Maar wekt luide ein exploiteert het goede hart der 'menschen ten hunne behoeve, ten behoeve van anderen en ook va nu zelve. Eir is nog wel geld onder de menschen, dat bewezen we hiervoren. Maar men moet het uit hun zakken weten te kloppen. Terwijl gij jere- ntieert over den slechten tijd en het elkaar na- babbelt, dat er geen geld meer onder de men sehen is, komt hier een Duitscher met een tent, wat beesten en... een suggestieve reclame. En die Duitscher incasseert hier een half millioen Hollaiidsche guldens. I Laat het u een les zijn. Een algemeene Nederlandsche bededag. Werkloos, tien kinderen, geen steun. Staking in Twente. Geen roofover vallen? Ons volk moge al verdeeld zijn in velerlei politieke partijen en in nog meer kerkelijke richtingen, die zelfde verscheidenheid heeft het ook veel verdraag zaamheid geleerd, zoodat men elkaar zonder veel moeite weet te vinden en te steunen, als de nood eendrachtig samengaan eischt. Nood is er op het oogenblik zeer zeker en waar alle economen tot heden falen in het vinden van middelen om de economische wereldstructuur te verbeteren, daar pleit het voor den goeden geest van ons volk, dat het thans in al haar godsdienstige schakeeringen samenwerkt om in één machtige smeekbede den hemel geweld aan te doen en van de Goddelijke Voorzienigheid een herstel van het maatschappe lijk lijden des volks af te smeken, voor zooverre dat met een hooger heiel vereenigbaar zou zijn. Pro testanten, Katholieken en Joden, allen zullen op Zondag a.s. in hun kerken of synagogen bidden om uitkomst, ieder op eigen wijze en met eigen woor den, maar allen met eenzelfde intentie en tot den zelfden, den éénen Heer aller volkeren. Dat feit is op zich zelf al bemoedigend, want een volk, dat het geloof en vertrouwen in haar Schepper nog niet heeft verloren, zal niet vergaan! Toch zou alle vertrouwen ijdel zijn, als de menseh intusschen niet alles deed, wat in zijn vermogen is om de huidige moeilijkheden te bestrijden en zoo mogelijk te overwinnen, niet alleen voor zoover hij zelf daartoe slachtoffer is, maar óók zijn mede- mensch. Het mag niet mogelijk wezen, dat iemand buiten zijn schuld honger lijdt, zoolang een ander nog méér heeft, dan hij behoeft. Dat is een plicht van individu tot individu, maar bovenal van de gemeenschap tegenover haar leden. We hebben allen ons geweten wel eens gerust ge steld met de gedachte, dat in ons land geen menseh buiten zijn schuld honger behoeft te lijden, de overheid, zoo meenden we, bewaart de menschen tenminste voor broodsgebrek. Wanneer we dan ook in de een of andere groote stad van ons land wel eens een demonstrant ontmoetten, die een boort of vel karton met zich meedroeg, waarop stond, dat hij werkloos was, en geen uitkeering ontving, dan dachten we niet anders, of de overheid zou er wel haar geldende redenen voor hebben. Het moest hier een werkschuwe betreffen, of een dronkaard. Veelal zal zoo'n meening ook wel juist zijn, maar toch is ons vertrouwen in de juistheid der steun regeling wel een beetje geschokt geworden In „De Maasbode" vonden we deze week een op roeping van de bekende katholieke liefdadigheids- vereeniging „Vincentius" te Amsterdam. Die vroeg hulp voor een oppassenden vader van tien kinderen, die werkloos was en geen steun kreeg. Ook vroeg ze hulp, d.w.z. arbeid, voor een anderen werkloozen huisvader, die evenmin voor uitkeering in aanmer king kwam, omdat hij nog te kort in de hoofdstad woonachtig was. We mogen van deze Vincentius- vereeniging aannemen, dat ze niet zoo openlijk zal opkomen voor onwaardigen. Maar dan zijn de door haar te kennen gegeven toestanden ook verschrik kelijk te achten en moeten we de overheid ten deze in gebreke stellen. Door de kennis van zulke feiten gaat men veel voelen voor de argumenten derge nen, die in de Tweede Kamer een algemeene lan delijke regeling voor hulp en steun aan crisis slachtoffers voorstelden. Intusschen zien onze le zers, hoe goed ze er aan kunnen doen met in dezen tijd zoo ruim mogelijken steun te verleenen aan de erkende vereenigingen van weldadigheid. Men is dan zeker, dat het geld goed wordt besteed. Helpen, verstandig helpen, is immers óók een ook bedoeld, schept onbillijkheid ten opzichte van land- en tuinbouwers in andere gemeenten, die niet tegen hun gesubsidiëerde collega's op kunnen wer ken. Ze schept ook gevaarlijke precedenten, want straks zal men op dezelfde gronden handel en indu strie tegemoet moeten komen, die het óók moeilijk hebben. En tenslotte: de werkloosheid dreigt er door vergróót te worden, omdat meerderen ontslag aan hun personeel zullen aanzeggen in de verwach ting van flnancieelen bijstand der gemeete. De mi nister riep dan ook de medewerking der provinciale besturen in om de gemeenten van dit gevaarlijke pad terug te voeren. Alsof de ellende nog niet groot genoeg ware, zijn in Twente nu ook nog stakingen uitgebroken in de textiel-industrie als verweer tegen aangekondigde loonsverlaging. We vellen er geen oordeel over, dat is voor insiders al heel moeilijk, voor buiten staanders onmogelijk. Maar het feit is een afschu welijk drama en zwaar drukt de verantwoordelijk heid op degenen, die dezen strijd vermochten te ont gaan en het niet deden, hetzij het hier de werk gevers betreft of de werknemers, dan wel beide groe pen. Gevreesd moet zelfs worden, dat het conflict zich zal uitbreiden door de beantwoording der sta kingen met een algemeene uitsluiting. En dat alles in een tijd, waarin tienduizenden bereid zouden zijn om honderd kilometers barrevoets te gaan naar de plaats, waar arbeid voor hen is en verdienste. Overigens verliep de afgeloopen week vrij rustig, het schijnt zelfs mogelijk, alhoewel niet waar schijnlijk, dat ze zonder roofoverval wordt beëin digd. Het „weest op uw hoede" zit er trouwens zóó in bij de menschen, dat men haast niet meer naar zijn hoofddeksel durft te grijpen voor een groet, omdat een of andere angstige juffrouw het gebaar zou kunnen misverstaan en om „help, moord!" zou gaan roepen. Dat ondervond een Tilburgsche han delsreiziger, die nabij het Hevea-dorp een jongen om den weg vroeg. De knaap had wat geld bij zich en fantaseerde daarom een roofoverval, in vol strekte overtuiging overigens van de realiteit er van. PlaatseSijk Nieuws N O ORiBfeTGH AR,WO UDEL Die correspondent voor Arbeidsbemiddeling te Noordscharwoude maakt hekend, dat in den loop van 1932 (vanaf 1 Febr.) voor landarbeiders, be kend mei de werkzaamheden in toet gemengde landbouwbedrijf, gelegenheid bestaat, zicto met hun gezin te vestigen in de W,ieringermeerpolder. Gegadigden kunnen zich toiertoe aanmelden aan het correspoudentsctnap voor Arbeidsbemiddeling te Noordscharwoude, 'Oosterstraat 27, waar na dere inlichtingen worden verstrekt. Die correspondent voornoemdy J. OOTJElRSi. lift den Omfrek VICTORIA THEATER, ALKMAAR. Die waarheid over Amerika's wildernis. Behoort u tot degenen, die gelooven, dat een struisvogel zijn 'kóp in het zand steekt, in de meening, dat de achtervolgende vijand liem dan niet zal 'kunnen zien Öf dat de leeuw' inderdaad de koning der dieren is? Dit zijn sprookjes, evenals zoovele geschie denissen uit de jungle. E|en struisvogel doet niet aan de naar hem genoemde politiek, dergelijke domheden laat toij aan minder ontwikkelde twee voeters over en wat den leeuw betreft, een flink uit de kluiten gewassen sebra is hem de baas, en kan hem gemakkelijk op de vlud.it doen slaan. i j Deze feiten kan men met eigen oogen zien en met eigen ooren hoorie nin de film „Trader- Hor n", een sensationeel Metro Goldwijn Meijer Afrika-drama, waarvan ide vertooning a.s. Vrij dag zal plaats hebben. „.Trader Horn" weid verfilmd door de groot ste filmexpeditie, die ooit naar Afrika trok en die het eerste klankfilm-opname apparaat naar de wildernis vervoerde. Het wilde leven in oer woud en steppe werd door microfoon zoowel als dcor de camera's vastgelegd. De reis, waarbij 25000 kilometer werden afge legd, dwars door wildernissen, oerwouden en moe-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1