BEURSOVERZICHT Rechtszaken jv oorlog, terwijl de medewerking van de posterijen en ""telegrafie niet al te groot is. se Lichten wij uit de stemmingen een zeer merkwaar - dig verschijnsel. De heer Floris Vos stemde met de communisten tegen de uitgaven van het Konink lijke Huis. De uitgaven hiervoor zijn vastgesteld in den grondwet en zelfs de soc.-democraten wagen het niet hieraan te tornen. Bij de replieken kwam na de uitvoerige redevoeringen van de week tevoren natuurlijk niet veel nieuws os. In de politiek is het nJ. zeer moeilijk het werkwoord overtuigen te ver voegen. De moties van links en ultra-links zij-n alle Na dit replieken en stemmings-ntermezzo kwam Justitie aan de orde. Weer kwam de koningin der aarde „de pers" in bespreking. Er werd vooral ern stig geprotesteerd tegen de sensatielust van sommige dagbladen, die er hun werk van maken moordge schiedenissen en bankroofovervallen tot in de meest particuliere finesses uit te pluizen. Wel zeer sterk is dit den laatsten tijd merkbaar geweest, waarbij natuurlijk ook dient te worden opgemerkt, dat er helaas de laatste maanden veel ernstige crimineele misdrijven zijn geschied. Ds. Zandt diende een motie in tot weder invoering van de doodstraf, welke echter niet werd ondersteund. De heer Duymar van Twist klaagde over de slechte naleving van de Zon dagswetgeving. Een wijziging van de begrafeniswet kan voorloopig nog niet worden Tegemoet gezien. De crematie blijft voorloopig nog ongeregeld. Natuurlijk kwam bij dit hoofdstuk ook het snel verkeer ter sprake. De afgevaardigden, die auto rijden leggen de schuld bij de fietsers en voet gangers, zij diei zch met hun beenen of per fiets verplaatsen schrijven de verkeersongevallen aan de automobilisten toe.. Ofschoon hier natuurlijk weinig politiek bij te pas komt, was men het hier ook gloeiend oneens met elkaar. Minister Donner zegde voor zoover in zijn macht lag op sommige door af gevaardigden geuite verlangens inwilliging resp. ver betering toe. Echter kan van hem niet het initiatief worden verwacht tot het weder invoeren van den doodstraf. Na de Justitie heeft men de algemeene beschou wingen weef even opgeschort en heeft men zich bezig gehouden met het bespreken en daarna aan nemen van enkele crisiswetten. De belangrijkste hiervan is zeker wel de benzine-belasting, die met 73 tegen vier stemmen )de communisten en de hee- ren Braat en Floris Vos) werd aangepomen. Deze be lasting, 6 gld. per 100 Kilo beteekent een verhoo ging van 75 pet. van den benzineprijs, en ofschoon deze belasting slechts voor drie jaar geldt kan zij in dien tijd een zwaren druk leggen op bedrijven, die in deze tijden slechts met de grootste moeite op de been worden gehouden. Vervolgens werd in bespreking gebracht de wet tot verhooging van in voerrechten. De besprekingen, waren bij 't sluitien van dt overzicht nog niet afgeloopen, zoodat wij hierop de volgende week terug komen. Een amen dement Ketelaar om geen buitengewone trakte- mentsverhoogingen toe te passen werd met over- groote meerderheid aangenomen. Het is deze dagen niet erg vriendelijk in de Tweede Kamer. Er heerscht een gedrukte stemming en vooral na het bekend worden van de ontvangmiddelen over de afgeloo pen maand, die een sterke teruggang te zien geeft, zal de stemming er niet beter op worden. Door Ph. STRAETMANS (te Amsterdam). Het is te hopen, dat de woorden van Senator Eticnne Clementel, President van de Financieele Commissie uit den Franschen Senaaat, zeer spoedig bij de Fransche machthebbers volledig gehoor zullen vinden. Hij besluit zijne zeer belangrijke en groo- tendeels te onderschrijven uiteenzetting als volgt: „En définitive, ce n'est que par un équilibre inter national, qu'il sera poVssible de ramener la con- fiance, et, grace a cette même confiance, de résoudre la crise. Plus que jamais se confirme mon senti ment, que j'ai eu tant de fois a exprimer depuis quinze ans; a savoir qu'il existe-entre les nations une communauté d'intérêt qui rend la richesse de chacun fonotion de la prospérité de ttous. II existe, en effet, aujourd'hui, une interpénétration telle des intéréts economiques, qu'aucunet nation-ne peut prétendre asisoler du reste du monde." „Zeer spoedig", zeggen wij, want, terwijl de mi nister en gezanten in gewonen- en buitengewonen dienst maar dineeren en confereeren, verergert de toestand alom. De nieuwe Hittleroverwinning in Hessen wijst ge noegzaam aan hoezeer in Duitschland de gemoe deren zich naar nieuwe verlangens wenden. En Hitier aan het bewind zoude wel eens voor Frank rijk kunnen beteekenen „streep door de rekening zonder meer en kome wat kome". Of het Frankrijk dan, met vrijwel de geheele wereld tegen zich, veroorloofd zoude worden zich recht te verschaffen door nieuwe bezetting, valt ten zeerste te betwijfelen Reeds nu klinken en Engelsche en Italiaansche en zoovele andere uitlatingen immers in geheel ande ren zin. Daarom lijkt het ons in het belang van de geheele wereld en van Frankrijk zelf, dat het tijdig eieren voor zijn geld kieze en met grootmoedig ge baar de krachtige hand tot algemeene redding reike. De groote sympathie van nog zoo velen zoude er slechts door verstrekt kunnen worden. Heel veel over ons Damrak valt ditmaal niet te zeggen. De mooie dagen van zonnig beursweder wa ren al spoedig voorbij toen Wallstreet, onder im pressie, vooral der dalende graanprijzen, dagelijks met kelderende koerslijsten loskwam. Vooral Spoor wegen moesten het ontgelden, terwijl het nog niet tot volledig accoordkomen der koperconferentie eveneens niet prettig aandeed. In verhouding hiel den de Nederlandsche fondsen zich bijzonder goed, vooral de courantere soorten. Voor detailleering be staat weinig aanleiding. De omzetten waren daar toe doorgaans te minimaal. Philipsen konden het nog juist tot 108 pet. brengen, maar moesten toen retireeren tot beneden de 94 pet. met klein redres naderhand en niet ongunstige stemming per slot. Koninklijken verloren eenige percenten. Unilevers gingen Woensdag ter walvischvaart. Indien wij goed zijn ingelicht, begon n.l. Woensdag de procedure over de niet geaccepteerde traan. „Good luck" na mens de aandeelhouders! Ook in H. V. A.'s en in Aku's ging nog iets om. En daarmede is zoowat alles gezegd. De H. V. A. kon monteeren tot ongeveer 214 rct. en daalde daaarop met de algemeen da lende tendenz, waarop Dinsdag eenig herstel volgde. De heer Knottenbelt verlaat zijn post in Indië, in dienst der Visp, alweer. Het heeft maar kort ge duurd. Erg kort inderdaad! Een afdoening van 30.000 tons suiker, oogst 1931, weliswaar tegen iets lageren prijs, vermocht geen invloed op de markt te hebben. Aku's deden het even aardig, maar de minder gun stige algemeene aspecten hadden ook hier hun in vloed. Toch moeten wij nog vermelden, dat Accous- tieken nu en dan wat aandacht hadden en dat voooral Boetons in den pas waren! Hoopyolle tonen klinken hier weer voor de toekomst. „Mining is chauce"! Van wat Amerika nu verder zal doen, hangt, voor alle effectenbeurzen heel veel af. Uiteindelijk ver loop der koperconferentie, ak- of niet loonsverlaging bij de spoorwegen, graan- en zilverprijzen, al- of niet verdere verbetering der staal- en automobiel industrie zullen hier van groot belang zijn. Noord- Holland 4Va pet. ging er glad in! „L'appetit vient en mangeant-" De resteerende tranche komt nu ook ter markt." Dat Soerabaia geene liefhebbers voor een 4Vs pet. type vind, kan, in deze dagen, niet al te zeer verwonderen, 'n Beetje veeel verlangd! De gouddekking onzer bankbiljetten is verder toegenomen tot ruim 94 pet. Prolongatie varieerde van 1 tot 2 pet. VOOR DjEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 16 November. E© opposant in de lappenmand, dat kon zóó hiiet gaan: Blat wordt nog eens dunnetjes overgedaan. i Op de zitting van 26 Oct. had volgens red.it en billijkheid in persoon moeten verschijnen de heer W. H., 'n bewoner van de Sluiskade te broek op Langendijk op grond van een tegen hèm bestaande verdenking, dat hij op 27 Aug. in een booze bui tegen een deur had getrapt van het perceel, bewoond door den (neer J. Voort huis ,met het schadelijk gevolg, dat het deurslot werd verbroken. Blovetogenoemde heer iWi. H. was echter alstoen niet verschenen en de politierechter, gedachtig aan het woord van paus Bonifaeius, wie zwijgt stemt toe. had den afwezigen verdachte bij ver- istek veroordeeld tot f20 boete of 20 dagein. Misschien had echter de in deze krappe dagen enorme som in Willem den geest van oppositie wakker gemaakt en was de veroordeelde tegen dit vonnis in verzet gekomen. Ojnze politierechter, die zijn antiek lorgnetje had verwisseld met 'n moderne uilenbril, die zijn magistraataspect nog belangrijk vermeer derde ,had dus heden deze overigens niet heel' be langrijke zaak voor de tweede maal te behande len. Er volgde echter andermaal uitstel, ditmaal wegens ziekte van den opposant. f Een doodsaaie bedoening. Hiero pwerd overgegaan tot de afdoening van 50 opgespaarde diverse belastingzaken, 'n taaie ömaterie, welke zelfs den meest leverzieken en 5galoverloopenden lezer geen acute aanval van zijh kwaal zou bezorgen. Op ïle zittingsrol kwamen voor de volgende overtreders, veroordeeld tot de navolgende straf fen: E. TV., schipper te Hamburg,- sdnending van een verzegeling f75 boete of 50 dagen. Gustave Z., schipper Westphalen, navordering toiet vertoonen van een volgbrief. Vrijspraak op vordering van den Officier. Corh. Joh. W., sigarenfabrikant Heiloo, over treding Tabakswet, gesnapt op 15 Febr. te Egm. Binnen door rijksveldwachter G. Minée, f 50 of 30 dagefa. Petr. A'nth. A„ winkelier Alkmaar als voren f 100 boete of 60 dagen. Had het voor 5 gulden af kunnen maken! i A'. 'C:. O., slager en caféhouder Berkhout, over treding vleeschkeuringswet. f lOO boete of 60 dagen hechtenis. De slager had deze zaak bij transactie voor f10 kunnen afmaken. Overtreding rijwielbelastingwet. H. Bi., arbeider Wieringen, W;. B. den Helder, W. C. den Bl. electrician, zwervend, P. B., tim merman, Zwaagdijk; H, H. Di., los werkman Hoom, A. J. T. melkslijter Helder, H. J. G. G. kwartiermeester Helder, KI. H., schilder Am sterdam, Corn. J„ arbeider Alkmaar; Anth. M. grondwerker, zwervende; A. O., slager Hoorn, •f. R., los werkman Helder; CS. P., los werkman NNiedorp; Jb. R'. groehtenteeler Grootebroek; Bl. l'J. van R., los arbeider Hillegom; Adr. M. Seh. tuinder Z,waag; Jan B. S„ arbeider Medem blik; B. P. 8. geb. v. R. Zdjpe E. S. slager; P. 3., sigarenmaker, zwervende; J. P. geb. K., Wieringen; W. Cl. V., bankwerker HoornA. de V„ bakker Hoorn; E. J. W. koopman Alkm. J. v. d. Z. mangeljuffrouw Helder, allen f 5.— boete of 5 dagen. 1 Overtreding wet op de wegenbelasting. Joh. B. handelaar H.H.waard f 10 of 5 dagen. H. G. B. tuinder Alkmaar f10 boete of 5 d. Pieter B., chauffeur Schagen f 5 of 5 dagen. Andries C. autobusondernemer Amsterdam, aan gehouden voor nader onderzoek. Joh. E., straatmaker Hporn f10 of 5 d. O. de Gr. la'ndb. Helder f20 boete of 20 d. C. Joh. v. IJ. lamdb. Helder f 5 of 5 dagen., C. H. K„ vrachtrijder Texxel, f 15 of 15 d. J. P. K., stucadoor Elnkhuizen f10 of 5 d. Cpih. N. Amsterdam f 5 of 5 dagen. G. P. R. chauffeur Heemskerk, f 5 of 5 d. A. garagehouder Bergen, op voorstel van den Officier aanhouding ter deskundig onderz. A. D. S. melkrijder Schagen f10 of 5 d. Corn. Tr. S. monteur Haarlem, Corn. V. wasch- fabriekondernemer Alkmaar, G-ebr. W:., zwerven de. f10 'of 10 dagen. M. Z. koopman Oudendijk f 5 boete of 5 dagen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Meervoudige strafkamer. Zitting van Einsdag 17 November. Klaasje L„ huisvr. J. 'K. öterleek', vooiheen Cjalahtsoog, verduistering van taartjes, vrijge sproken. Joh. Chr. K„ Medemblik ,hooger beroep von nis overtreding motor- en rijwielwet. Vonnis be vestigd. Willem V., chauffeur autobus Medemblik, als Voren, vonnis bevestigd met toewijzing civiele vordering a fl.50. Willem V. als voren, vonnis bevestigd. l M. de Zw. koopman. Amsterdam, als voren f15 boete of 15 dagen. Pieekscczcemzalf in R gedrang. De heer J. J. P., 'n 58-jarig koopman te Hil versum ,werd volgens zijn eigen verklaring voor heen geplaagd door een huidziekte, een schijnbaar ongeneeslijk eczema en daar hij 'bij de voorge schreven behandeling geen baat vond, probeerde hij zichzelf te genezen en vond tenslotte een middel, waardoor hij van zijn kwaal werd verlost. De heer P. zou natuurlijk geen koopman geweest zijn indien hij niet zou hebben getracht, het mid del roductpief te maken en hij bracht alzoo in dt tl handel pieckseczeemzalf, waarmede volgens de in zijn bezit zijnde attesten, vele lijders wer dén gebaat. Aangezien nu de heer P. zidn alleen bepaalde tot de fabricage en detailhandel, ondervond Mij geen moeite met de justitie en werd hij dus ook nimmer veroordeeld, doch in de maand Maart van dit jaar ontving hij het schriftelijk verzoek Valn een huismoeder te Bergen om toezending van 'zijn middel. Zij leed reeds geruimen tijd aan eczeem, en werd behandeld door Dt. v. Gelder. Die behandeling sorteerde echter geen effect, voornamelijk omdat zij zoo moeilijk kon voldoen aan het voorschrift, niet in aanraking te komen met water. Die heer P., die toevallig in de buurt vertoefde ,was zoo vriendelijk haar zelf te be zoeken, haar toestand op te nemen en het tegen den kostenden prijs een doosje van het praeparaat te raahwending achter. Deze visite werd echter den koopman noodlottig, daar na het gebruik der zal fde aandoening sterk verergerde, zoodat ophieuw de hulp van den medicus werd ingeroe pen. Dir .v. Gelder stond verbaasd over deze ernstig etoename der huidziekte. Hij achtte het zelfs noodzakelijk na verloop van eenige dagen, toen geen verbetering intrad, haar opname 'ie gelasten in het ziekenhuis te Alkmaar, alwaar z ijonder behandeling werd gesteld van den huid- ziektehspecialist Dn. v. d. Sluis. In verband cchttjr met het aandeel, dat de heer P, in dit geval gehad kon hebben, werd eeti onderzoek ingesteld en werden termen ge vonden tot het instellen eener strafrechterlijke vervolging betreffende overtreding art. 430, wetb. v. strafrecht, het buiten noodzaak onbe voegd uitoefenen der geneeskunde, toegevende dat hij inderdaad de patiënt had be zocht eh haar een doosje zal fhad geleverd, ontkende hij echter eenige geneeskundige han deling te hebben verricht en daarvoor honora rium te hebben aangenomen. Die verdachte, die door zijh correcte* houding een sympathieken in druk verwekte, overlegde tal van tevredenheids- betuigingen van eczeemzalf, pl.m. 30 in getal, die allen door mr. Hoogstra, den griffier werden voorgeleze. Die 'kanntonrechter, van meening zijn de, dat 'het onderzoek niet volledig was ge weest .gelastte aanhouding der zaak, teneinde alsnog Dr. v. d. Sluis, huidarts te Alkmaar, als getuige a decharge te hooren. Op de zitting van 22 Mei werd de zaak voortgezet en na ver boor van den getuige deskundige Dg. v. d. Sluis, wiens verklaringen uiteraard niet in het voordeel van den verdachte konden strekken, vorderde de ambtenaar in een overigens zeer gematigd requisitoir schuldig verklaring van den heer P. en diens veroordeeling tot f150 boete, subsidiair 100 dagen hechtenis. De verdachte ,die zichzelf in keurige bewoor dingen verdedigde, bepleitte zijh onschuld on concludeerde ontslag van rechtsvervolging of vrij spraak, op grond dat hij niets anders had ver richt dan een zakelijk handeling, nl. het verkoor pen van de bewuste zalf. De kantonrechter wees op 13 Juni d.a.v. schriftelijk vonnis, verklaar de toiet bewezen dat verdachte eenig geldelijk bedrag had aangenomen voor een door hem ver richtte geneeskundige behandeling en sprak ver dachte mitsdien van de hem telaste gelegde over treding vrij. i De verdachte kon zich natuurlijk met deze uitspraak volkomen vereenigen niet echter de ambtenaar, die in hooger beroep kwam bij de arr. Techtbahk te Alkmaar en welk appel heden door de meervoudige strafkamer werd beha.nn- deld. Als getuige deskundige werd ook ditmaal gehoord Dr. v. d. Sluis te Alkmaar, benevens mej. Schuurman, huisvrouw C. K. De appellant had eenige getuigen a decharge medegebracht. De heer P. verklaarde, dat hij de patiënte had bezocht op haar eigen verzoek en haar toen raad te hebben gegeven, met betrekking tot 'net gebruik van de door hem verstrekte zalf. Later had hij de juffrouw, na een ontvangen schrijven, waarin zij vererging van haar huid ziekte mededeelde, opnieuw bezocht en haar be handeld met levertraan. Zij' moest ophouden met de zalf. De verklaringen van Dr. v. d. Sluijs waren overeenkomstig als in eerste instantie af gelegd. De patiënte leed aan een eczeem, dat een ernstig karakter vertoonde. De zalf bevatte een "teerpraeparaat, dat gunstig kop werken bij huidziekten, dodo uiterst specifiek moet worden aangewend. Ife tijdelijke verergering was niet het gevolg van naar buiten gedreven schadelijke stoffen, dat was niet anders dan een vólkspraatje, beweer de de getuige deskundige. Getuige schatte de handelswaarde van ©en dergelijk' potje zalf op fl.50. De heer P. wees er op dat sommige z.g. geheimmiddelen scheikundig niet zijn te ana lyseeren, b.v. de fistelpot. De verschillende getuigen a decharge, gaven gunstig© terklaringen omtrent de uitwerking van Pieck's zalf. Een der damesgetuigen wenscht© zelfs voor de hheer Pieck een standbeeld. Een groot radiotoestel van Hólle voor het; rechtsgebouw komende, veroorzaakte storing bij het onderzoek en weid deze hier weinig passen de inlichting door den bode der redntbank' door gestuurd. De Officier, na het omstandig getuigenverhoor het woord verkrijgende, en het verloop der zaak televeere'nde, bleek de meening toegedaan dat verdachte buiten noodzaak, onbevoegd genees kundige hulp had verstrekt en dus ter zake van overtreding art. 438 wetb. v. strafrecht, moest weiden schuldig verklaard. Gevorderd werd dus vernietiging van het vrijsprekend vonnis en ver- loordeeling tot f 200 boete subsidiair 2 maan den hechtenis. Dje heer P. bracht daarop hulde aan clen offi cier voor zijn gematigd requisitoir. Hij had wel iets meer ergs verwacht. Voorts hield de heer P. eeh uitvoerig oratio pro domo en deed daar bij de hilariteit verwekkende mededeeling, dat, indien hij alle genezen eczeem patiënten als ge tuigen a decharge had medegebracht, hij wel ieen extra trein had mogen bestellen. Voorts stelde appellant in het licht, dat hij geen geld voor eenige" geneeskundige handeling had aangenomen. Spr. eindigde met vrijspraak' te verzoeken. D|e Officier wenschte niet te re- pliceeren. Uitspraak 1 December.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4