kle weg door Laatste berichten BIJ EEN BRAND TE BREEZAND 3 KINBEREN VERBRAND FEUILLETON Strijdende Zielen Geestmer-Ambachtj PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. beter geacht dan de blijkbaar bedoelde doortrekking van Waligsdijk noordwaarts om de bebouwing van Avenhoorn heen. Hieraan kan nog worden toege voegd, dat de wegoplossing ter plaatse ten nauwste samenhangt met het beloop, dat eventueel aan het kanaal Alkmaar—Hoorn zal woorden gegeven. De aannemingssmmen van de in het verslagjaar uitbestede werken zijn in totaal ongeveer 15 pet. beneden de ramingen der desbetreffende bestek ken gebleven. (Alkm. Crt.). Buitenjandsch Overzicht Be oorlog in het Oosten. Eiuro- peesche moeilij'klaeden. Naar het einde van de Ronde-Tafel - Conferen tie. In Mandsjoerije zingen kanonnen en mitrail leurs het lied van schijn en wezen. D|e! schijn is.de J apansch-Cf-iineesche wrijving, het wezen de J a- pansch-O.iineesche oorlog. Een volkerenstrijd is wel eens heviger geweest in de geschiedenis, maar wellicht nimmer meer perfide. Het lidmaatschap valn den Volkenbond en de onderteekening van het Kellogg-pact hebbeh Japan van de officieele oorlogsverklaring afgehouden, maar Inet liet de officieuze wrijving zich tot een niet genoemden, maar wel zeer normaal gevoerden oorlog ont- wikkelen. Aan de Nonni-rivier zijn deze week weer nieawe veldslagen geleverd, waarbij de Ja panners nu en dan klappen kregen van den Clii- meesehen generaal Ma. Deze Ma, die misschien ook pa 'is, veroverde zelfs Japansche kanonnen en mitrailleurs, maar de Japanners zullen wel we ten, wat ze in zijn handen hebben achter gelaten hun verlies was een geschikt voorwendsel om een nieuwe divisie manschappen te laten overkomen. Be Volkenbondsraad vergadert intusschen even druk als vruchteloos in Parijs om een oplossing te zoeken voor het conflict. Het sdnijnt, dat de Eiuropeesche mogendheden het inderdaad op een terugroeping van hun gezanten in Tokio durven laten aankomen en misschien ook op een economi sche boycot, maar de Ver. Staten spélen weer dubbel spel. Ze ondersteunen de Volkenbondsmo tie, maar zoeken tevens goede vrienden te blij ven met Japan. Terugroeping der gezanten en boycot acht men in Amerika ondeugdelijke mid delen voor het te bereiken doel. Japan ducht tenslotte alleen een Russische inmenging. B|e Ohineesche ex-keizer reist heen en weer van Moekden naar Bairan. Vandaag verwacht men zijn verheffing op den troon, die dan rusten zou op Japansche bajonetten, morgen wordt hij weer naar Bairan gestuurd. Bé Japanners weten blijk baar nog niet goed, of ze een Chinees énen k'eizer voor hun doel kunnen gebruiken, of niet. Arme „keizer" Be Fransch-Duitsche onderhandelingen over de herstelbetalingen hebben nog niet tot een accoord geleid, van achter de coulissen beinvloedt Enge land de besprekingen. Het schijnt, dat Frankrijk jop ©en verklaring aandringt, dat de herstelbeta lingen voorrang hebben op de particuliere schul den, maar Londen kan daar niet mee accoord gaaln, honden, dat zooveel geld „op korten ter mijn" aan Buitschland leende, dat het pond er dooi in gevaar raakte. Tegenstelling van belan gen vertraagt ook hier een oplossing. Be Engelsche regeering zette intusschen den eersten stap op het pad der beschermende rech- te'n, teneinde den binnetnlandschen toestand te verbeteren. Be regeering heeft van het Lagerhuis volmacht gevraagd en intusschen verkregen, om vain bepaalde goederen invoerrechten te heffen tot hojgstens 100 pet. ad valorem, d.w.z. de volle waarde van bet ingevoerde. Alles voor hoogstehs zes maanden, tijdelijk dus, als bij ons de korting op de ambtenaarsloonen en de ben- zi'ne-belasting. Intusschen vallen de eerste maat- regeleh nog mee voor ons land, land- of tuin bouwproducten z;ijn er nog niet bij betrokken. Be Bonde-Tafel-Cjonferentie, die over den toe- komstigén status van Britsch-Indië bedisselt, dreigde deze week te eindigen en te mislukken, maar door persoonlijk ingrijpen van Mac Bonald is de situatie weer wat verhelderd. Be onderhan delingen loopen toch ten einde. Be groote moei lijkheid vormt de animositeit tusschen Hindoes en Mohammedanen. Beze laatsten, een groote minderheid vormende in Indië, vreezen door een fanatieke Hindoesche meerderheid te worden on derdrukt, als Indië vr ijis. Daartegen wenschen ze de meest afdoende waarborgen. In Buitschland hebben de Nazi's een nieuwe groote overwinning behaald bij de Landdagver kiezingen in Hessen. Ze kregen een derde der utgebrachte stemmen en vormen de grootste frac tie. Be socialisten kruipen dichter tegen de com munisten aan en zóó marcheeren de Buitschers op naar den burgeroorlog 1932. Uit den Omtrek SCHFilMARKT TB ALKBIAAR. Schei-markt beteekent het slot van de jaar- lijksche reeks groote veemarkten. Nog eenmaal, vóór het vee op de stallen gaat, is onze binnenstad gevuld met het prettig-druk- kë marktgedoe en wordt het immer interessante spel van loven en bieden gespeeld. Op deze markt is de aanvoer lang niet zoo groot als bij de najaarsmarkt van twee weken terug, zoodat we dezen morgen zonder de acro batische toeren van toen ons kantoor konden be reiken. 't Is anders wél opmerkenswaardig, dat zoo laiïgzamerhand de markt zich vanzelf verplaatst. Vroeger was de Dijk altijd een centrum van drukte; vanmorgen ontdekten we er echter geen iejnkel koeoeest. Nu is alles geconcentreerd op iWaagpleiu, Marktstraat en Nieuwesloot. Ook de wijze van aanvoer verschilt. In het grijze verleden geschiedde deze voornamelijk per spoor of per boot. Vooral die booten gaven zoó'n egen cachet aan onze marktdagen. Spms lagen ze wel drie rijen dik aan de oude Kanaalkade. Nu gaat en komt een groot deel per vee-auto, zoodat Hofplein en Paardenmarkt vol staan met deze gevaarten. Wat aanvoer en prijzen betreft verwijzen we naar onderstaande vergelijkende staat. L.it jaar was de aanvoer 664 kbeien (vorig jaar 537) en 168 kalveren, vorig jaar 117. Le prijzen waren als volgtmelkkoeien f 230 —235, vorig jaar 250—400, G-elde kbeien f120 220, vorig jaar f 180350, kalfvaarzen f 140 200, vorig jaar f150250, gelde vaarzen f 100 175, vorig jaar f120230, graskalveren f40 100, vorig jaar f70140, stierkalveren f 40 f100, vorig jaar f 100150. Men ziet, een verlaging over de geheele linie. Over de oorzaken behoeven we hier niét uit te weiden, die zijn genoegzaam bekend, maar lang zamerhand zal 't nu todn wel tot het publiek doordringen, dat de bewering, dat het den vee boeren nog goed gaat, helaas een legende is. (Nrd. Holl. Bfbld.). Per Telefoon AMSTERDAM, 19 Nov. (V. B|.). UIT ANNA PAÜLOWNA. Woensdagavond heeft te Btreezand op pl.m. 3 K,M. afstand van Anna Paulowna een vreesélijk ongeluk plaats gehad. B|e wed. Kruithof, wonende aa nde Zandvaart, ging omstreeks 8 uur een bezoek brengen bij' de buren. Tijdens haar kiorte afwezigheid is er op de bovenverdieping brand ontstaan, vermoede lijk door kortsluiting. Bé weduwe woonde met hare 7 kinderen'in dit perceel, waarvan er 6 thuis waren. Twee van hen, de oudsten, zaten in de woonkamer, terwijl de 4 pverige op de bovenverdieping sliepen, toen de brand uitbrak. Alleen het 9-jarig jongetje kon zich ,door uit Inet raam te springen, redden, terwijl de 3 andere, een meisje van 7 jaar en r2 knaapjes, resp. 5 en I1/2 jaar in de vlammen) zijn omgekomenToen de moeder bij de woning kwam, stond deze reeds in lichte laaie. B|oor eenige per sonen werden nog pogingen in het werk gesteld om de kleinen te redden, echter moesten deze worden opgegeven, door de rook en door dé hevige hitte. v Be brandweer, die spoedig ter plaatse was, kóm niet verhinderen dat de woning totaal afbrandde. In den loop van den nacht zijn de verkoolde lijkjes gevonden. f Het gebeurde heeft te Bireezand en te Anna Paulowna groote verslagenheid gewekt. Een typische advertentie. B)e Moeder-Ambtenares. In het religieus-socialistische weekblad „Bie Blijde Wereld" stond de volgende advertentie: In Ambtenaarsgezin te Haarlem, met 2 kin deren 10 en 8 jaar en waarvan man en vrouw beiden buitenshuis werken, wordt gevraagd een vrouw om in het gezin opgenomen te worden en de huishouding volledig te bedrijven. Con dities nader te regelen." Baar hebt u nu Ide gevolgen vain het feit, dat de. moeder ambtenares is, of op andere wijze in. loondienst arbeidt, merkt de lib. „Avondpost'1' op. Be moeder verdwijht het grootste deel van' den dag uit het gezin en een andere vrouw moet er in „opgenomen" worden. Be omgekeerde wereld. (Nrd. Holl- Bgbld.) 7) In het verslag der afdeelingen van de Prov. Sta ten betreffende de begrooting 1932 van het Wegen fonds wordt medegedeeld, dat voor spoedige uit voering o.a. de navolgende werken op het program ma staan:, de weg door de wijde Wormen; de weg langs de Noordervaart in de Schermer. 2e gedeelte; de weg op den Ringdijk van de Schermer langs het Noordhollandsch Kanaal tusschen Alkmaar en de Koogervlotbrug; Verder wordt medegedeeld dat toepassing van het zg. Zuid-Hollandsche stelsel, voor zoover daarmede bedoeld wordt het in provinciaal beheer nemen van alle op het provinciaal wegenplan overeenkomstig de wegenbelastingwet voorkomende wegen, volgens de laatste raming van den hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat de kosten voor de provincie met een bedrag van f 500.000, per jaar zou verzwaren. Ged. Staten zijn van oordeel, dat daarin in de tegenwoordige omstandigheden niet kan worden gedacht. Circuitverkeer wordt in het algemeen op provin ciale wegen niet noodzakelijk geacht. Niettemin kan het voorkomen, dat bij kruisingen, waarop druk verkeer te verwachten is, in het belang van de vei ligheid tot toepassing van dat stelsel wordt over gegaan. Kruisingen, waarop zulks niet is geschied, zijn blijkens de elders opgedane ervering zeer ge vaarlijk. Aan de voorbereiding van den aanleg van den weg dooor Geestmerambacht is in het afgeloopen jaar met spoed doorgewerkt, met het gevolg, dat met vrijwel alle eigenaren van de benoodigde per- ceelen en perceelsgedeelten overeenstemming is verkregen en dat in overleg met een commissie uit de belanghebbenden een regeling is ontworpen, vol gens welke de daarbij betrokken gemeente- en wa terschapsbesturen een bijdrage zouden verleenen in de totstandkoming van dien weg. Helaas bleken eenige wateschaps- en gemeentebesturen niet bereid de betrekkelijk geringe bijdrage, die van hen jge- vorderd werd te betalen. De vraag om den weg door Geestmerambacht door de Spoorstraat te Noord-Scharwoude te leiden is reeds herhaaldelijk ter sprake gekomen en heeft ook een punt van overweging in de Wegencommissie uitgemaakt. Deze Commissie is met Ged. Staten van oordeel, dat, mede in verband met de uitvoering van het kanalenplan, deze oplossing niet is te aan vaarden. In dit verband zij er op gewezen, dat het zeer gewenscht is het doorgaande verkeer te leiden door eene dorpsstraat die aan beide zijden dicht bebouwd is. Wel ontstaan aldus ter plaatse drie wegen naast elkaar, maar hierbij moet wel in het oog worden gevat, dat de meest noordelijke weg zal dienen voor het plaatselijke verkeer, de provin ciale weg voor het doorgaande verkeer, terwijl de niet-openbare weg van de Nederlandsche Spoor wegen in hoofdzaak slechts van belang is als .toe gang tot de los- en laadplaatsen en de jd&arnaast gelegen veiling. Dat de weg langs den Huigendijk bezwaarlijk als een weg voor doorgaand verkeer kan worden fie- schouwd, kan niet worden toegegeven, aangezien hij met den Waligsdijk, wat zijn richting betreft, eene zeer behoorlijke verbinding schept. Toegegeven moet worden, dat de weg over den Huigendijk na de tottsandkoming van den weg AlkmaarSchermer- hornAvenhornDe Hulk in beteekenis zal. ach teruitgaan. In verband daarmede ligt hjet in het voornemen het provinciale gedeelte van eerstge- noemden weg op bescheidener schaal te verbeteren dan de overige wegen voor doorgaand verkeer. Ten aanzien van de verbinding AlkmaarHoorn over den Avenhornerjaagweg, kan worden opge merkt, dat het de bedoeling is eene verbinding tot stand te brengen tusschen den Jaagweg aan de Oostzijde van de bebouwing van Avenhorn en de brug over de Beemsterringvaart ten zuiden van Avenhorn, waardoor de Middenweg in de Beemster op eene vlotte wijze kan worden bereikt. Deze op lossing voor de verbinding AlkmaarHoorn wordt 8) U moet zeker bij meneer Har twig zijn? Nou, die zal voor elf uur wel niet thuis komen. blij deze woorden zocht zij omslachtig in haar groote fasch naar een sleutel, om daarna de deur te pintsluiten. Krause, hoogst voldaan over deze wending in den gang van zaken, nam met over dreven minzaamheid den Inoed af. Nee, nee, ik zou graag juffrouw Armbruster spreken. béu ik zelf. Mijn naam is Hauler, Ejrnst Hauler uit Neu Strelitz. Aaamgenaam! Komt u maar binnen. Zij stonden nu in een typisch oud Dluitsch ge meubelde, met tallooze spreuken behangen en versierde Berlijhsche kamer; juffrouw Armbrus ter stak een gaslamp aan en liet meneer Hauler plaats nemen. WWat verschaft me de eer van uw bezoek vroeg juffrouw Armbruster aan Krause. Krause schraapte zijh keel alvorens te ant woorden. Ik kom uit Neu Strelitz, waar ik wooln. In den trein heeft iemand mij verteld, dat ik1' bij u kamers zou kunnen huren. Hij heeft hier zelf 'vroeger gewoond en hald niets dan lof voor uw zindelijkheid. En weet u, zindelijkheid, dat is voor mij het halve leven en daarom ben ik hier gekomen. Juffrouw Armbruster plukte gevleid aan haar blouse. Jawel zindelijkheid, daar kan ik voor in staan. Die meneer zal zeker wel meneer Richter zijn geweest, die twee jaar geleden bij mij: heeft gewoond. Nog al een fuifnummer, maarenfin, je moet niets slechts van de medemenschen ver tellen. Maar nu heeft meneer Hartwig de kamer, die hij vroeger heeft gehad en het spijt me dus, dat ik u niet van dienst kan zijn. Krause deed alsof hij zeer teleurgesteld was, maar ga fden moed nog niet op. Ja, maar m'n waarde juffrouw Armbruster, ik heb heelemaal geen kamer noodig om er in te wonen. Ik ben slechts twee of driemaal per week in Berlijn, kom dan 's morgens vroeg uit Neu Strelitz en ga dan 's avonds met den laat sten trein weer terug. Wat ik zoek is een kamer waar ik eén paar brieven kan schrijven en zoo •nu en dan 's middags na tafel eens een uiltje kan [knappen. Ik heb niets anders noodig dan een schrijftafel, zooals ér hier eejn staat en een chaise longue, die ik daar ook al zie staan. Op den prijs 'kómt het niet zop zeer aan, omdat ik de kosten toch kan verhalen op de firma waarvoor ik werk. Het toch al breede gezicht van de kamerver huurster werd na deze woorden van Krause nog breeder. Ja, dat zou misschien wel gaan. Ik' zelf gas morgéns om acht uur al weg en kom door gaans om dezen tijd eerst terug, omdat ik in een wasscherij werk. Dius dan zondt u de kamer den heelen dag voor u alleen kunnen hebben. De moeilijke zijde van het vraagstuk was spoe dig en tot volle tevredenheid van de weduwe Armbruster afgedaan; zij kreeg direct voor de eerste tien bezoeken uitbetaald en stelde daarvoor idén nieuwen huurder uit Neu Strelitz den huis sleutel ter hand. In het stamcafé der Letterkundigen. Eönsoir, inspecteur! Bonsoir, meneer Krause Welkom, S;herlock Hplmes van Berlijn en j omgeving. I Een half dozijn handen werden Krause toege- stoken en lachend nam hij plaats aan de tafel der journalisten in café Romania. Het liep reeds I tegen middernacht en uit verschillende redactie- bureaux kwamen de krantenmenschen toege- stroomd om nu eindelijk terwijl gewone sterve- langen reeds ernstig aan hun bed begonnen te i defnken, wa t op te leven en hun geprikkelde zenu- weh wat te kalmeeren. Krause was aan hun, tafel een zeldzame maar juist daardoor te meer ge ziene gast; hij verstond de kunst op boeiende wijze uit zijn beroepsleven te vertellen, oök de Iniet ingewijden herkenden in hem direct een mati van beschaving en bovendiendeed hij zoo nu én dan den een of anderen dag bladredacteur me- (dedeelingen, die men als sensatie van den dag goed kon gebruiken. 1 Be dikke, kleine Rot van. de „Lokalpresse" ,nam de politieman, die men gewoonlijk met „in specteur" aansprak, direct in beslag. Vertelt u mij eens, inspecteur, wanneer zal ónze veelgeprezen politie er nu eigenlijk eens in slagen de hand te leggen op den vrouwenmoorde naar? Of is zij soms van plan daarmee te wach ten, tot hij alle oude vrijsters uit Berlijn heeft omgebracht? Kunzendorf van de „Mittagspost'i' meende op bestraffenden toon te moeten interrumpeerenJe bent al te cynisch, collega, over zulke dingen is het beter piet te schertsen! Bjovendien lijkt me je vraag nog al tactloos, omdat je even goed weet als ik, dat meneer Krause zelf het onderzoek in deze zaak leidt. f Krause maakte lachend een afwerend gebaar. Laat de heeren maar kalm zeggen, wat ze o phet hart hebben! Ik vrees zelf, dat wei ons zullen blameeren, want nog nooit van m'n leven heb ik zoo weinig aanknoopingspunten gehad als in dit geval. Ja, als we iets naders wisten over het lot der verdwetaten meisjes, zou het niet zoo lastig zijh een draad te vinden, welke tot dei ont dekking van den moordenaar zou kunnen leiden, maar men is niets te weten kunnen komen over al die Möllers, Millers en "Cohens en we loopen hu maar achter iemand aan, die blond haar heeft én 'n lorgnet draagt. Dat zou' u ook kunnen zijn, dr. Kunig. Inderdaad was dr. Kunig van de „Abendku- rier" slank en "blond, terwijl zijn reukorgaan een lorgnet droeg. i Alleh lachten, dr. Kunig zelf wel het hardst. O'p Hit oogenblik kwam de in heel Bierlijn bekende Frits Waldstock van de Bierlijhsche „He- rold' binnen, een klein, reeds bejaard heertje met grijs haar, vif.j! armoedig gekleed en todn de bestie interviewer en reporter, bekend om zijn zeldzaam geheugen en onovertroffen bekendheid met personen. Hij was in staat op een bal een sehsationeele première of de een of andere bijéén komst een lijst van duizend aanwezige personen samen te stellen, waarvan hij geen enkele voor letter nf titel behoefde op te zoeken. Het gesprek werd nu algemeen en uiterst le vendig; een ieder had het over Opzienbarende misdaden, justitioneel© vergissingen en wereld schokkende processen, totdat Krause het gesprek handig op zoo juist versdnene nboeken bracht. Zijn hand, als nadenkend aan Inet voorhoofd brengend, zei hij plotseling: Ik heb laatst iets van een zekeren Thomas Hartwig gelezen. Ik weet Waarachtig niet meer wat het was, een ro man, een novelle of een feuilleton, maar in ieder geval heeft Inet m'n aandacht getrokken. Mfn hemel, als ik me nu todn maar kion herinneren wat het geweest is! I Waldstock streek zich met de hand door het grijze haar. '1 M'n waarde Krause, als je iets niet weet, moet je je altijd tot mij wenden? Thomas Hart wig is een zeer fatsoenlijke, jonge man, die wer kelijk lieel nette dingetjes, zooals novellen en andere overbodigheden sdnrijft. Wacht even, eeni- gen tijd geleden heeft hij ook een nogal lijvig werk, een roman, waarvan ik den titel helaas iniet kén, bjij de een of andere obsoene uitgevers maatschappij in de provincie laten verschijnen. 'Overigens schrijft, hij ook af en toe voor1 de Bier lijhsche „Herold" en als je er prijs op stelt, kan ik wèl eens bij onze redactie-secretaresse, Lotte Frohlidn informeeren. Als ik me niet vergis, is deze jonge dame nog al bevriend met Hartwig; ik heb ze tenminste wel eens samen in een café gezien. j j Boet u geen moeite, meneer Waldstock; ik moet morgen of overmorgen toch bij de „Herold" zijn en dan kan ik zelf wel eens mijn licht op steken. Overigens is het niet van zoo buitenge- wohe beteekenis. I Krause verdween spoedighij had vanavond meer gehoord dan hij zich gisteren nog had durven voorstellen en hij was moe, doodmoe 'en verlangde naar zijn stille, rustige kamer in Wil- j mersiorf en de gezonde, frissche lucht, die door de open balkondeuren hem in zijn slaap zou sterken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6