Kameroverzicht Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier De prijzen in den Kleinhandel No. 140 40e Jaargang jBLBg-Umn. - tolt» I. I KEIZER. - Buretl Honfdsclnr.nnfe C Buitenlandsch Overzicht Feiten en Cijfers over School en Onderwijs r TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931 NIEUWE LAMIR IJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG r' en ZATERDAG. AbonnmentsprJj s per 3 maanden ƒ1.15. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN AD VERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. EERSTE BLAD. De verovering van Mandsjoerijë ,- Aloor J apan en de onmacht van 'den 'Volkenbond. Eransch- Duitsche overeenstemming. Herziening van het Fransche kiesrecht. He werkloosheid in Dnitschland. Svreepstakë-ra- zernij en een mijnramp in Elnge- land. Japan gaat voort met de verdere verovering van Mandejoerijë; op brute wijze de wettige be stuurders verjagend, de Chineesclne legers terug dringend m.ze decimeerenxl met de moderne oor- logs-geweldmWdelen. Het is een wreed spel, waaraan duizenden ten offer vallen. Eb de Volkenbond toont zich macfateloozer daln ooit. Nu de Bondsraad Japan niet tot rede koh brengen, heeft bij de zaak o pde lange baan geschoven door te besluiten tot een onderzoek door een internationale enquête-commissie in Mandsjoerijë. Eerst eischte de Raad nog een wapenstilstand van Japan, hangende dat onder- zoek ?maar toen ook die eisch werd afgewezen, legde de raad zich bij deze nieuwe verneder in or neer. Ook de oud-minister van Ruitenlandsche Za ken der Ver. Staten, de heer Kellogg, die eens'1 de wereld gelukkig maakte met zijn mede door Japan onderteekend vredes-pact, heeft zich over het conflict uitgelaten. Een oorlog, zoo zei hij, is Ineden ten dage niet meer een,, particuliere aangelegenheid, die sleclnts de beide in twist verkeerende staten betreft. De wereld moet openlijk haar plicbten erkennen en eischen, dat een ieder die plicbten naïeve, wil de Vrede der wereld gehandhaafd blijven. tls schoon gezegd, maar wat moet er gedaan wprden, als heel de wereld bet met den heer Kellogg eens ïs, maar Japan alleen niet? „Die Volkenbond is vervelend", zei de Ja- pansche generalissimus in Mandsjoerijë, „ze heb ben heelemaal geen verstand van de toestanden hier. Het is de gewone brutaliteit van den machtsbewusten militair. De Fransch-Dtiitsche samensprekingen hebben tot, een voorloopige overeenstemming geleid. Dnitschland beeft aan de Bank voor Internatio nale ^Betalingen te Bazel verzocht om de in het Young-plan bedoelde oommissie in bet leven te roepen., die Üe D;uitsche betalmgscapaxdteit, moet onderzoeken en vaststellen. De resultaten van dat onderzoek worden tegen het einde van dit jaar tegemoet gezien. In Frankrijk woedt een parlementaire strijd ever de herziening van bet kiesrecht. Een meer derheid schijnt gevonden te zijn voor een voor stel om de herstemmingen zooveel mogelijk te beperken door n.l. bij de eerste stemming de "meeste stemmen te laten beslissen, voor zoo verre een der eandidaten dan tenminste 40 pet. van het totaal op zich vereenigde. De socialisten zijn woedend en voeren heftige oppositie. Zij t°eh hadden groote voordeelen van de herstem mingen, waarin zij1 vele radicale eandidaten tot zoo g)>ed als nergens kans maakten zonder hulp terugtreden konden dwingen, omdat die anders der socialisten. Andere partijen voelen voor het voorstel, omdat zij daardoor gïooter zelfstandig heid meeuen te zullen verwerven. De werkloosheid blijft geweldig groeien in Duitschland. Alleen reeds in "de eerste helft van deze maand steeg het cijfer der arbeidloozeni met '220.000, een zelfde cijfer als het totaal onzer werkloozen in het land. Het Duitsdne to taal is thans gestegen tot 440.000. Wiaar moet dat heen? In -het Britsche rijk' klanken wel zeer ver schillende klanken deze week. In Rentley de weeklachten der familie's, ydie bun verwanten P de ingewanden der aarde, in donkere steen koolgangen bedolven wisten, en daar bovenuit •klonken de wilde kreten van de goklustigen, die m Engeland en nog ver daar buiten, als bezetenen e keer gingen, omdat de galop van enkele paar- 11 111ket ïersche Dublin beslissen moet, of ze morgen nóg armoedzaaiers zullen zijn, of door ot lot begunstigde geldpatsers. Die ïersche Sweep a^-' Voor „liefdadige" doeleinden georgani- Wij vervolgen onze opmerkingen over het interne schoolbedrijf met eenige mededeelinsjen over d« leerstof. Voor een belangrijk gedeelte staat deze vast. In alle scholen voor gewoon lager onderwijs worden de vakken, lezen, schrijven, rekenen, Nederlandsche taal, vaderlandsche geschiedenis, aardrijkskunde, kennis der natuur, zingen, teekenen en nuttige handwerken voor meisjes onderwezen. Het is echter van belang even op een paar andere vakken te letten. Vooreerst op het vak lichamelijke oefening. Eerst over eenige jaren zal, volgens de Lageronder- wijswet 1920, dit vak aaan alle scholen ingevoerd moeten zijn. Thans geldt dienaangaande een over gangsbepaaling. De Statistiek van het Gewoon en Uitgebreid Lager Onderwijs 1) vermeldt, dat er aan 65 pet van de scholen voor gewoon Lager Onderwijs reeds onder wijs in lichamelijke oefening wordt gegeven Han denarbeid vindt men slechts in een gering aantal scholen n.l. 5 pet. van het totaal. Zwemonderricht genieten de kinderen van 3 pet. der scholen Fransche, Düitsche en Engelsche taal mag, ge lijk bekend, in de eerste zes leerjaren eener school voor gewoon lager onderwijs niet onderwijzen wor den. Vele ouSers laten daarom hun kinderen een cursus in een vreemde taal volgen biuten de gewo ne schooluren. Vooral Fransche cursussen verheu gen zich in groote belanagstelling. Voorzoover aan het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend, volgen ongeveer 10 pet. van de leerlingen van het 5e en 12 pet. van de leerlingen van het 6e leerjaar zulk een cursus. In de groote steden is het percentage veel hooger dan op het platte land. Het is bekend, dat in het wetsontwerp tot wijziging der Lageronderwijswet wordt voor gesteld het onderwijs in een der drie moderne talen In de genoemde leerjaren weer mogelijk te maken, Ten hoogste 3 uren per week zouden dan aan dit onderwijs mogen worden besteed. In vrijwel alle eonfessioneele bijzondere scholen worden vakken onderwezen, verband houdende met de richting der school, zooals Bijbelsche Geschie denis, Kerkgeschiedenis, enz. In de openbare scho len wordt geen godsdienstonderwijs gegeven. Al thans niet binnen het gewone leerplan. „Het geven van godsdienstonerwijs blijft", zoo bepaalt de wet „aan de godsdienstleeraren overgelaten". Bij de re geling van de schooltijden der openbare scholen moet evenwel door het vrij geven van utdrukkelijk in die regeling genoemde uren worden gezorgd, dat de schoolgaande kinderen in de schoollokalen die daarvoor kosteloos beschikbaar worden gesteld of elders godsdienstonderwijs van die godsdienst leeraren kunnen genieten. Van deze gelegenheid wordt nu aan 60 pet. van de openbare scholen voor g. 1. o. en aan 37 pet. van de openbare u. 1. o. scho len gebruik gemaakt. De Statistiek, waaruit wij deze gegevens putten, vermeldt, dat 17 pet. van de leer lingen der openbare scholen voor g. 1. o. en 12 pet. van die van de openbare u.l.o. scholen op deze wijze godsdienstonderwijs genieten. Wanneer men de uit gave zelf raadpleegt waartoe wij alle lezers van harte opwekken vindt men deze gegevens af zonderlijk voor de provinciën, de grootste gemeen ten en enkele groepen van kleinere gemeenten ter wijl daarin bovendien nog is vermeld, welke kerken en organisaties op dit gebied werkzaam zijn en hoeveel scholen en leerlingen ze bereiken. Uitgegeven ter Alg. hage. Landsdrukkerij, 's-Graven- daling; iedere winkelier weet dat. En dan heb ik, zoo vervolgde onze zegsman, niet eens in de eerste plaats de veeleischendheid van het publiek op het oog het laten hooren en bezorgen b.v. maar het domme vooroordeel, de suggestie, dat een goed- kooper artikel minderwaardig moet zijn. Ik heb drie prijzen voor mijn margarine, 121/2 cent, 15 en 20 cent per half pond. De margarine van 12'/2 is heel goed en die van 15 is best. Betere bestaat niet en kan ik ook niet krijgen. En u verkoopt ook margarine van 20! Ja, wat wilt u? De menschen hebben zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat een goede marga rine 20 cent moet kosten? En daar helpt geen re deneeren tegen. Je vraagt ze om de margarine van 15 eens te probeeren, maar, als ze de proef nemen en door het verzoek op zich zelf niet beleedigd, zijn, dan valt die proef als regel ongunstig uit. Nou, dan geef ik ze maar weer boter van 20. Onder ons ge zegd en gezwegen, mijnheer, 't is dezelfde mar garine, maar als ze er 20 cent voor betalen, dan Is de boter goed en best. Ja, maar dat is toch niet Kan ik anders, mijnheer? Zelfs met snoep goed, zoetigheldjes en biscuits, gaat het juist zoo. Ik heb hier toffees van 14 cent, ze gaan prach tig. Ik heb in een doos er naast dezelfde voor 9 cent. Tegen dien laatsten prijs heb ik het willen probeeren, maar het ging niet; voor 14 cent koopt men ze vlot Het is natuurlijk geenszins aan te nemen, dat practijken als van dezen kruidenier, algemeen op geld doen in den winkeliersstand. Maar wel is het vrij zeker, dat alle neringdoenden min of meer voor de moeilijkheid staan om hun afnemers aan verlaagde prij-zen te wennen. Het is daardoor zeker niet op de laatste plaats, dat het cadeau-stelsel zoo welig tiert. Een winkelier wil het koopen nu een maal anlmeeren en waar een prijsverlaging vaak ten onrechte slechts wantrouwen wekt tegen het aan geboden artikel, verrekent de winkelier het prijs verschil liever middels het aanbieden van een cadeau! Het is dikwijls geen opzet, dat de artikelen in den kleinhandel op prijs worden gehouden, want waar door een prijsvermindering geen wantrouwen kan worden gewekt, daar worden de marktprijzen op den voet gevolgd. Voorbeelden daarvan zijn: granen, peulvruchten, suiker en natuurboter. Met fabrikaten vooral komen boven geschetste moeilijkheden. Als het publiek eindelijk eens beu geworden zal zijn van al de lorren, die het als cadeau duur be taalt, dan zal de tijd zijn aangebroken om de klein handelsprijzen lager te stellen. Dan zal het publiek misschien zelfs gaan eischen, dat de waren goed- kooper worden, omdat geen cadeau meer wordt ver- sitie van het gevangenispersoneel, kost geld. Die heer v. d. Heijden, nogmaals optredende, vroeg beter esamenstelling van de voogdijraden, wat misschien geen geld behoeft te kosten, maar h ijverlangde ook meer toezicht op voogdijkin deren, wat met nieuwe kosten gepaard zou moe ten gaan ,en vrouwelijke inspectrices, die ook niet voor niemendal werken. jMej. Kqtz G.H. en de heer Teurlings R.K). wilden beid-en de reclasseeringsvereenigingen rij ke rgesubsidieerd zien. Kost geld! De dames en heeren openen_hun monden slechts voor het uiten van verlangens, die geld kosten. Het vragen op zich zelf echter, kost gelukkig •niets. Ein de meeste leden van de Kamer voelen zich al tevreden, als ze hun woordje hebben mo gen doen. Indien de minister daarna het hoofd schudt- overweging belooft of een commissie van onderzoek in uitzicht stelt, dan vinden ze het al lang goed. Geen Üer bovengenoemde wen- schen werd ingewilligd maar de Justitie-begroo- tilng werd nochtans zonder hoofdelijke stemming Met de Waters taats begrooting begon het spel ophieuw. Do heer Kampschoër RJKj. bepleitte beter on- derh ud van de wegen in het Wetland, waar zijn kiezers wonen. Die kiezers van den heer Hjemstra SiJX huizen in Friesland en misschien wel daarom vroeg hij hetzelfde voor de wegen in Friesland. D'e heer Krijger G.H, wilde een betere water verbinding tusschen Zwolle en Almelo. De 'neer Duymaer van Twist A Ei. vroeg een spoedige ver betering van kanalen volgens het daartoe vastge stelde plan. De heer de Bber V.D1. drong aan op een spoe- digen aanleg van het Friesche gedeelte van het kanaal Stavoren-Groningen. De heer iSmeehk A.R. sloot zich daarbij aan; hij wil dat kanaal ook over Smeek laten loopen. De heer ter Laan S,.D. drong op spoed,' aan, met de verbetering van den veerdienst tusschen de Zuid-Hpllandsehe eilanden en Zeeland. Em ondertusschen zat de minister als-maat ,,ja te knikken en ,meen" te bedoelen. Het „ja/' was Üe erkenning van de wenschelijkheid, het „neen" gold de mogelijkheid. Laten we volledigheidshalve ook nog vermel den ,dat van verschillende zijden de wenschelijk beid werd geuit van het opnemen van collectieve contracten in de bestekken van Waterstaatswer ken. Le begrooting van Ruitenlandsche Zaken is ook aangesneden. n|e minister heeft gelukkig zijn salaris behouden met alleen de stem van den heer Wiijnkoo ptegen. L|ie wilde er zeker een eetobaamtje van maken. Zp ogauw deze koek wat verder aangegeten is, vertellen we meer ove rden maaltijd, volgende week dus. Rest ons nog te memoreeren, dat de Kamer a scommies-griffier benoemde de heer Mr. El. Q. M. Leurvorst, R.K., die niet nummer éen op voordracht stond. JLte meerderheid meende, Op het oogenblik blijven de meeste vrouwen kla gen over de duurte, maar ze zien minachtend neer op het artikel, dat ze goedkoop wordt aangeboden. Het zijn in het bijzonder de koopers en koopsters, die uitmaken, dat producten beneden een door hen 1 of haar gefixeerden prijs van minderwaaardig soort moeten zijn. Lten de verstandigen anders gaan han- delen. Laten ze eens wat meer gaan vragen naar 1 goedkoopere soorten en deze waarlijk objectief, dus dat een katholiek nu weer eens aan de beurt zonder vooroordeel, beproeven. was. De gekozene kreeg 47 stemmen tegen 44 Dan werken ze op practische wijze mee aan een j op |Mr. A. E,. Öchepel. algemeene verlaging van de prijzen in den detail- Als consequentie op een eerder genomen besluit handel. zijtn. tenslotte ook de hooge salarissen van ambte naren, wier tractementen bij de wet zijn be paald, tijdelijk gekort naar 'het bekende recept de Geer. Alles tijdelijk mén onthoude dat goed' en zonder invloed op pensioenen. Bfezuinigen is het parool, maar vragen kiost geen geldDe begroetingen van Justitie, Wa terstaat en Buitenlandsche Zaken Bij de crisis-debatten zoowel als bij de alge meene begroot,ingsdebatten hebben politieke vo- We hadden het dezer dagen met een kruidenier over de winkelprijzen, meer in het bijzonder over het feit, dat blijkens statistische cijfers de prijzen in den kleinhandel zich slechts traag, ten deele ook onvoldoende regelen naar de scherpe daling der marktprijzen. Toen vernamen we zeer merkwaardige ,ken. De prijsbepaling, zoo zei deze winkelier ons, is niet alleen een zaak, die door ons, verkoopers wordt geregeld, maar het publiek oefent ten deze veel invloed uit. Die invloed is remmend op de prijs- gels van allerlei pluimage het verkondigd, dat ze bezuiniging het eerst-noodzakelijke viniden,. Vreemd is echter, dat ze het toch altijd 'hebben over de bevrediging van verlangens, die weer meeergeld kosten. Ieder schijnt er van over- tugd, dat de bezuiniging bqginnen moet op de behoeften, Üie anderen stellen. Daar was b.v. de Justitie-begrooting aan de orde. Mej. Meijer B-.K. vroeg* meerdere vergoe- ding voor gevangenisarbeid. Hjet is misschien heel billijk,, wat ze wensdnt, maar het kost geld. De heer v. Kappand V.R. bepleitte verbetering van de opleiding van het hoogere gevangenis personeel, wat geld kóst. Die heer v. d. Heijden iSi.Dl. sluit er zidnj bij aan, kost geld. Dje heer Drop S|.D|. pleitte voor een betere po- LANDBOUWKOLONISATIE IN ARGENTINIë. Reeds eerder is in de pers mededeeling gedaan omtrent een te stichten kolonie voor Nederlandsche landbouwers in Argentinië. Wij brengen in herinne ring, dat het hier betreft een complex van 10 be drijven van 30 HA., welke met een modelboerderij van 80 H.A. een aaneengesloten geheel vormen. De bedrijven worden geheel in cultuur gebracht, met de gebouwen, het vee, de gereedschappen, het huis raad enz. op afbetaling aangeboden, terwijl de boe ren met raad en daad ter zijde gestaan worden door een Hollandschen landbouwingenieur, welke op de modelboerderij is gevestigd. De boerderijen waren alle reeds vergeven, doch hebben enkele landbouwers op het laatste oogen blik van vertrek af moeten zien, doordat zij hun bedrijf tengevolge van de voortgeschreden daling der prijzen van den grond in ons land, voor geen redelijken prijs van de hand konden doen. Degenen welke het openemen van een boerderij in deze kolonie in overweging willen nemen, gelie ven zich om uitvoerige inlichtingen te wenden tot: Stichting Landverhuizing Nederland, Dept. van Ar beid, Handel en Nijverheid, Bezuidenhoutscheweg 97, 's-Gravenhage.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1