Nieuws Zijdie zich heden op dit blad abonneerenontvangen de tot 1 Januari 1932 verschijnende nummers gratis. Uit de Pers Nadat wij artikel Tegen de Stroom" had den geschreven, lazen we 'een sympathiek hoofd artikel in het Algemeen Handelsblad van Maan dagavond, getiteld „Een nationale Plicht", ge schreven naar aanleiding van de oprichting van het ,,crisisoomité". Volkomen kunne®, we ons vereenigen met on derstaand citaat, waarin eenzelfde staüdpunt, als wij innamen, wordt uiteengezet en kort toege licht. De crisis plaatst regeering en volk voor een. uiterst moeilijke en eommervolle taak. De over heid kan. helpend en regelend optreden ten op zichte van gemeenschappen en groepen, en deze met algenieene middelen schragen. Maar 'naar taddelen zijn begrensd, en zij zal niet kunnen voorkomen dat het aanpassingsproces dat zich geleidelijk i® onze maatschappij voltrekt en vol trekken moet, hier en daar pijnlijke offers vraagt en individueele slachtoffers maakt. In een pe riode van dalende inkomsten en verzwaarde con currentie, van kunstmatige (internationale) be slommering van vraag en aanbod, van bezuini ging, rationalisatie en toenemende werkloosheid, is dit echter onvermijdelijk. 'Verder stelden we vorige week in uitzicht, het vervolgartikel op te nemen uit de Tuinder ij" over Actieve Handelspolitiek", hèt onderwerp van den dag, Het laatste wooid is hierover nog 'niet' gesproken. Toch meenen we, dat land- en tuinbouwers al meer dien kant uitgedreven wor den. Men leze het artikel met aandacht. Aetieve Handelspolitiek noodzakelijk. Een van de factoren, die de crisis over de menschen hebben gebracht, zijn de handelsbe lemmeringen, die, in een snel tempo over de we reld zijn gekomen. Vier jaar lang heeft de Nederlandsche Regee- mg te Gènève alles beproefd, wat in haar ver- èmoge® was om in die handelsbelemmeringen, 'di ein zoo sterke mate bijdrage® tot verslech tering van de toestanden op economisch gebied, verbetering te brengen. Wanneer wij eerlijk zijn, klaagde de heer Oo- lijn in de Kamer, moeten wij verklaren, dat die pogingen volkomen hebben gefaald. De tweede ontgoocheling is veel sneller ge- Na Genève was de hoop op Oslo gevestigd. Oslo zo utot den tijd, dat zich een beter inzicht doorbrak en de Geest';' van Genève kenterde, pionierswerk verrichten. „De goede sfeer is er, de goede geest bestaat e® werkt", juichte de 'neer Nederbragt in de Economische Statistische Berichten van 21 Jan. Reeds zag deze idealist in zijn verbeelding het aantal deelnemers aan de conventie van Oslo (met Engeland?) zich uitbreiden. Diwaze hoop. Wij hebben bewondering voor den strijd, die de Nederlahdsche delegaties op de onderscheiden lijke handelsconfenties hebben gevoerd voor het opruimen der handelsbelemmeringen. Wij zijn hen dankbaar voor het initiatief van Oslo, maar het heeft voor Nederland, nu dit alles zonder resul taat gebleve nis, het grootste nadeel, dat wij alleen zijn komen te staan met onze idealen en wenschen en met onze handelspolitiek. Een niet begeerenswaardige positie. Alleen en weerloos, met geen' andere bescherming als ons meestbegunstigingsvlaggetje, dat in den econo mische® strijd der laatste jaren aan flarden is geraakt. Het meeste wat Nederland bereiken kan is een algeheels meestbegunstiging. Speciale gun sten met het oog op speciale eischen van onzen handel zijn niet te verkrijgen, omdat door de onaantastbaarheid van ons tarief, van uitwisse ling van reducties geen sprake kan zijn. Principieel handhaven wij bij onze handels politiek een volkomen lijdelijkheid. De practijk van die lijdelijkheid heeft de behoefte naar meer activiteit in onze handelspolitiek duidelijk laten gevoelen. Het orgaan van den Zuivelbond, die van acti viteit in de handelspolitiek steeds afkeerig is ge weest ,'kon een paar weken geleden zijn vreugde niet verbergen, toen gebleken was ,dat onze re geering repressailles tegenover Frankrijk over woog in verband met de contingenteering van den invoer van veeteelt en zuivelproducten. Welke represailles zou Nederland echter kun nen nemeq, waarvan effect kan worden verwacht? iWij zijn machteloos, omdat wij te goed van de wereld eh de ons Omringende landen hebben ge dacht. i De wreede practijk spot met onze mystieke stemminyg. Met ons gekir over meestbegunsti ging spot. de wereld. In de practijk klinkt de stem van Stresemann: „Het. al of niet sluiten van gunstige verdra gen met het buitenland, hangt niet af van de vriendschappelijke sfeer, maar van de vraag, wat men te bieden heeft tegenover de voordeelen, die men hoopt te verwerven».." Reeds bij de onderhandelingen over ons han- delsverdrag met Duitschland in 1925 is dit ge bleken. Wanneer Nederland toen niet de beschik king had gehad ove reen crediet van 140 millioen gulden als onderhandelingsobject, dan hadden on ze onderhandelaars nooit verkregen, wat zij thans bereikt hebben. En wat leert ons de harde les van heden W|at hebben de besprekingen in Parijs uitgehaald ten gunste van onzen zuivelexport naar Frankrijk? Dir. Posthuma is daar heel vriendelijk ontvan- geh, doch met leege handen is hij teruggekomen; o®ze geheele zuivelexport naar Frankrijk ligt tegeh den grond. Wat zal straks te bereiken zijn, als wij op- ®euw met Duitschland aan de ronde tafel plaats zullen nemen om over een nieuw handelsverdrag te onderhandelen? Hoe zullen onze afgevaardigden in staat zijn te onderhandelen, waar zij ieder object missen en aan de Duitschers geen enkele concessie kunnen aanbieden Onze open-deur politiek is een wissel, die wij niet kunnen incasseeren. D,aar betaalt niemand iets op, omdat men terecht opmerkt, zooals die FraJnsche hoofdambtenaar onzen onderhandelaren toevoegde: „Ge volgt uw open-deur politiek, niet om het buitenland te bevoondeelen, maar omdat gij zelf dit voor u het voordeeligst acht." Die tijd, dat het voordeelig was, is al lang voorbij. Bij de doorgevoerde differehtieele be handeling der meeste mogendheden op handels politiek gebied is de positie vain onze nexport reeds in moeilijkheden gekomen en deze zullen in de toekomst nog toenemen. Daarom moet Nederland niet langer het weer- looze schaap blijven spelen maar in activiteit haa (rkracht zoeken. 'Daaraan zijn ook wel be zwaren verbonden, maar die bezwaren wegen niet op tegen de hulpeloosheid, waarin wij nu verkeeren. De toestand, waarin de wereld geraakt is, ge doogt dat hiet. W' ijzijn er aan toe, dat het buitenland onzen export den genadeslag geeft. Onze handelspoli tiek' van lijdzaamheid, van afwachten, heeft op dit oogehblik afgedaan. Op 27 Juli heeft het Centraal Bureau tot den Voorzitter van den Ministerraad een adres ge richt, waarin het op de noodzakelijkheid heeft gewezen, dat door onze Regeering zoo spoedig mogelijk maatregelen worden genomen, teneinde zich de middelen te verschaffen om daadwerkelijk onderhandelingen met andere landen te kunnen voeren (in het bijzonder met Duitschland, aan gezien het met dat land gesloten handelsver drag op het einde van 1932 afloopt. Be Minister-President heeft dit adres van het Centraal Bureau gezonden aan de 3 Centrale Landbouworganisaties om advies. Deze Organisa ties hebben er zich volkomen mee vereenigd en het be'oog van het Clentraal Bureau krachtig onderstreept. Bindsdien zijn weer drie maanden verstre- kèfu, en er is op dit gebied nog niets gebeurd. En de fatale termijn komt steeds nader. Het is de hoogste tijd, dat onze Regeering zich thans de noodige bevoegdheden laat ge ven want de onderhandelingen met D|uitsch]and zuleln weldra moeten beginnen. Wij kunnen tegenover Duitschland een zeer sterke positie innemen. Nederland importeerde in 1930 voor een waarde van 768 millioen gul den vanuit Duitschland en exporteerde naar xDuitschland voor een waarde van slechts 365 millioen gulden. Laat onze Regeering toch van deze sterke positie gebruik maken, want Duitschland is een 4er zeer weinige landen, ten opzichte waarvan wfij een dergelijke gunstige positie innemen. Plaatselijk BROEK OP LANGENDlIJKj. A.s. Zohdag des avonds half zeven, zal in de Herv. Kerk, alhier deh tienden jeugddienst worden gehouden. Alom in den lande worden op verschillende data's van deze jeugddiensten gehouden. Hier in Broek op Langendijk is dit de tiende, wat getuigt van blijvende belang stelling. Ditmaal treedt voor de jeugd op, de ook 'hier welbekende Amsterdamsdne Herv. pre- dkanl Dr. van Limburgh, (die o.m. eene predi king hoopt te houden over „Murenverbrekend geloof." Den 32 December hoopt men een wijdings- samehkomst te houden met als voorganger "Dr. W Lodda, Ned. Herv. Fred, te Bussum. ZU1 D.SCH ARW O UBiEL De Heldersche Diamvereehiging heeft „Diam- lust." alhier uitgenoodigd tot het aangaan van een club-match. De eerste ontmoeting zal even tueel te Den Helder plaats vinden, Deh 7 December a.s. hoopt „D&mlust" deel te hemen aan een nederlaagwedstrijd te Obdam,, uitgeschreven 'door de aldaar gevestigde damver- eeniging. ZilIIBlSCHARWOUDfEl Wij vernemen dat naar het oordeel van de betreffende commissie van advies 50 tuinbouwers in aanmerking komen voor gemeentetoeslag op arbeidsloon, welke toeslag verschillend is naar verhouding van het bedrijf. Het totaal bedrag bedraagt tot 31 Diec. 1931 f3000. leht voor de gemeente Zuidscharwoude benoemd de weleerw. heer Ds. Eoekè van Schoor 1. BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdag 24 November 1931., 's avonds 7 uur, hield de A. R|. Kiesvereeniging haar eerste win tervergadering in de ühr. School. Voorzitter Schelhaas opende op de gebruike lijke wijze en spreekt een woord van opwekking en standvastigheid in de hedendaagsche wereld crisis. Door den heer Hoogland werd verslag uitge bracht der vergadering van den K. K. den Helder Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren A. Slot en J. Blalder. Dpor den heer A. Hoogland werd vervolgens een referaat geleverd met als onderwerp: „Werk- loozenverzekering", waarop 'zich een aangename gedacbtenwisseling ontspon. De rondvraag, niets van belang opleverende, volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. ITIT?lLAG PUBLIEKE VERlROOPING. gehouden door Johann W;. Cl. Kroon, notaris te Zuidscharwoude, op Diusdag 24 Nov. 1931, des avonds 6 uur, in het café „de Koffiemolen" te Heerhugowaard. Onder Zuidscharwoude. 1. Een huis, schuren, erf, tuin en bouwland, aan de Zuidzijde van den Hasselaarsweg, groot 30,40 aren, in 3 gedeelten. •Kooper A. Schene, voor f2730. Onder Heerhugowaard. - 2. Een huis, schuur, erf en bouwland, aan de Noordzijde van den Hasselaarsweg, groot 1.94.10 H.A. aan te bieden in 8 perceelen. Kooper A. iSchene voor f4534. Eigendom va& Mej. de Wed. en erven Cor nel is DOorn Senior. r Te aanvaarden: 1. dadelijk' na betaling, land va® '2 jop Kerstmis en huis op 1 M®! 1932. UITSSLAG PUBLIEKE VERKOOPING te Heerhugowaard, gehouden door Johann Wi. O. Kroon, notaris te Zuidscharwoude op Dins dag 24 November 1931, des avonds na afloop veiling Doorn, in het café „De Koffiemolen" le Heerhugowaard. Onder Heerhugowaard. rl Een huis, erf en tuin aan den Blafeserweg, groot 1 3.90 Aren. Koopers A. en W. Kjliffen K;z. voor f2340. 2. Een huis, erf en tuin aan den Biasserweg, groot 10.70 Areh. Koopsters Trijntje en Aaartje Kliffen, voor f2460. In huur tot 1 Mei a.s. bij K. Rjeijne, tegen f 4.50 per week en Jb. de Krijger tegen f 3.75 per week. Behooreude tot de nalatenschap van Mej. de .Wed. Klaas Jongerling. Uit den Omtrek ZUlIDiSCHARWOUDE In de gehouden kringvergadering van de clas sis Alkmaar der Herv. Kerk werd als consu- KOEDIJK. Vergadering van den Bond van Landpachters, afd. Koedijk, op 23 November 1931 des avonds 7 uur in de zaal'van den heer de Wéerdt te Koe dijk. Dé1 Voorz. opent de vergadering, en zegt dat deze openoare vergadering is belegd naar aan leiding van dé laatste ledenvergadering. Als spreker is uitgenoodigd de héér Rinzema, die in korte trekken de huidige crisisomstandigneden uiteenzette en sprak over de hooge pachtprijzen, die ondanks de crisis veel hooger dan normaal zij® en drong aan op 'een wettelijke regeling daar men met vrije concurrentie bij een publie ke verhuring de pachtkwestie nimmer behoorlijk oplost. M«t de vrije concurrentie concureeren ze elkaar dood en 8pr. betreurde het dan ook dat de Kamers zoolacg wachten met de pachtwet, die ,nu reeds langer dan een jaar in behande- ling is. De wettelijke organisatie staat tegenover de vrije concurrentie en dat men moet gaan tot verlaging van de algemeene rentestandaard, daar de toestand van den hypotheekboer en van de pachters allerbedrcevends is, terwijl er anderen zijn, die zeggen, verwerp de pachtwet, anders treedt de armoede van den hypotheekboer te veel in het. licht en dat men zou moe'ten krijgen een rentestandaard van 3 pet. Spr. gaf dan ook in overweging bij' de land verhuring, wees kalm, denk aan u zelf en aan uw gezin en zèt de onderlinge geschillen bij een publieke verhuring opzij', daar men anders bij opbiedeh zeer duur land krijgt, dat men de verhuring voor 2 jaar een geluk en een strop Voor de pachters, daar dit gedaan werd om de pachters te sparen, maar als de 2 jaar verloopen zijn, hen het oontinuatierecht te geven en dat niet de mogelijkheid bestaat dat ze het land weer kwijt raken. Spr. vond dat bij een publie ke verhuring de borgstelling niet in den haak was en dat op de laatste ledenvergadering ook besproken is geen borgen te stellen en zegt dat de publieke verhuring van de baan moet en ver vangen moet worden door taxatieverhuring. De heer Mulder zegt dat het Gemeentebestuur, het Kerkbestuur en het Burgerlijk Armbestuur van dezelfde gedachten zijn en dat met de nieu we begrooting de pachten aanmerkelijk lager geraamd zijn dan bij verleden jaar en herhaalt ook nog eens wat de heer Rinsema al gezegd had dat men waarde moet bieden en geen cent meer dan waarde. Spr. zegt dat men met deze verhurinjg veel te laat is aangekomen en dat hiervan de schuld bij den propagandist ep. het hoofdbestuur ligt en dat ook nog al het mogelijke zal worden ge gaan worden de borgstellingen er af te krijgen. De heer Rinzema staat hiertegen op en zegt dat het zijn schuld niet is en het hoofdbestuur ook hiet, daar deze verleden week pas bericht ontving dat er landverhuring te Koedijk zou zijn, maar zegt dat er wat meer activiteit van het afdeeliugs bestuur en van de ledext uit moet gaan en dat men veel te laat de ledenvergadering heeft gelao uden. De heer Mulder zegt dat er wel borgen zijn, maar dat ze geen cent waard zijn en wat geeft het dau, waapofp de heer Rinzema antwoordt dat als de vergadering denkt, dat als het eenigs- zins mogelijk is de borgen er af te krijgen, hij besprekingen wil houden met de colleges en een telegram naar Winterswijk zal zenden om zijn conferentie af te zeggen, maar zegt Spr. dat als er dan toch borgen gesteld moeten worden dat de pachters staken en de verhuring ge schorst moet worden, maar dat men een uur •daarna dan niet uit de hand gaat pachten. De heer Mulder zegt da® ook' dat men huren moet donder borgen te stellen. De heer Prins acht het dan ook wenschelijk dat de heer Rinzema bij de verhuring tegen woordig is. Dje heer Rinsema wijst er nogmaals op dat men niet boven de Taxatie, die men gesteld heeft, gaan moet, ook al komt het land vrij, een zekere taxatiegrens Vaststellen en daar niet te boven gaan. Ais na de nieuwe verhuring de pachtprijzen nog te hoog blijken kan natuurlijk geen reductie meer verleend wortlen. Dp heer Rinzema tracht nog enkele leden te wierven, waarna de voorzitter een beroe pop de werven, waarna de voorzitter een beroep op de vergadering doet, om de kosten uit deze verga dering voortvloeiende te kunnen betalen, daar 'momenteel geen geld in kas is, waarop de voor zitter de vergadering sluit. koedijk; Gistermiddag had alhier i® de zaal van den heqr Groot de ope'nbare verhuring plaats der landerijen van de gemeente, van het Burgerlijk Armbestuur en van de Ned. Herv. 'Diaconie. De prijzen waren zeer gevarieerd, doch het bleek dat in vele gevallen geen uitermate opdrijving der huur plaats vohd; slechts een enkel perceel gihg tot f 6.per snees, overigens waren de prijzen van f2 tot ruim f4.—. Benige perceelen werden niet gegund. DE LOTEN VAN HET PALEIS VAN VOLKSVLIJT. Achterstallige trekkingen moeten alsnog plaats hebben. De Eerste Kamer der Amsterdamsche rechtbank deed heden uitspraak in het proces, door den heer Castro, eigenaar van loten van het Paleis van Volks vlijt gevoerd. Deze had een eisch tegen het bestuur van het Paleis ingesteld tot het doen plaats vinden van achterstallige trekkingen van 1 October 1911 tot 1 November 1930 van de loten van 1867. De recht bank wees de vordering van den heer De Castro om de achtergebleven trekkingen te verrichten toe. Een maand, nadat het vonnis in kracht van ge wijsde zal zijn gegaan, zal de trekking plaats moeten vinden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3