een BUJVEND GESCHENK PARKER DUOFOLD P. HEERTJES, Landgebruik - ST. MAARTEN. Maandagavond werd in het lokaal der O. L. school aKnier een ouderavond gehouden onder lei ding 'van' het hoofd der school. Met een gepast ■woord werd deze bijéénkomst geopend, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. De aftredende bestuursleden, de heeren P. de Geus en D'. Koning werden als zoodanig herko zen, 'twelk de beide heeren aannamen. Btespreking volgde door het Inoofd der school betreffende het bezoek aan 'circus Sarrasani met do hoogste 3 klassen en friet verstrekken van een ree pchocolade aan de kleinere scholieren tot een totaal bedrag ad f44.70. Op voorstel van denzelfde werd besloten Sit. Nicolaas te verzoe ken om een bezoek aan deze school te brengen en de kosten hiervoor door vrijwillige bijdragen vati de ouders e.a. te bemachtigen. Als minde raangenaam punt werd in bespre king gebracht dat door onzen Minister van On derwijs K. en W. het besluit is genomen om' 'net minimum aantal leerlingen per leerkracht tot 45 te bepalen en wel ingaande midzomer 1932. Door deze bepaling zal, zoo het tinans staat, deze school steeds tot de z.g.n. ééhmansschool jgaan behooren, •hetwelk een diep te betreuren feit voor het schoolgaande kind beteekend, daar het verbazende moeilijkheden meebrengt voor den betrokken onderwijzer om van klein to% groot de leerstof toe te dienien. Dbor lezing van dit ver slag wordt gehoopt dat ouders, wier kinderen thans de bijz. school bezoeken en tot onze ge meenscha pbehooren, hun kinderen thans naar de O. L.Sc hooi zullen doen gaan, en dat zij, welke voor hun bedrijf arbeidskracht noodig heb ben en deze va nelders naar hier doen komen,, met genoemd feit rekening zullen houden. Na dit donkere intermezzo volgde een kleine pauze, waarbij gelegenheid gegeven weid het werk der schooljeugd te bezichtigen. Na de pauze werd door het hoofd der school een lezing ge- liouden, getiteld „Het schot in het bekken", een schetsje uit het leve'n van een landstormer. Bij eindiging der lezing, hetwelk door voordracht zoowel als door inhoud, de aanwezigen voldeed, volgde de rondvraag, welke niets opleverde, waar na tot sluiting werd overgegaan en dank werd gebracht voor de aandacht aan het geboden© gewijd en de hoo per bij uitsprekend dat een Ikiomende ouderavond weer op zoo'n goed bezoek mag kunnén bogen. Binnenlandsch Overzicht iSIT. MAARTEN. Gevonden: Een linker z.g.n klompsok en een leer en motorjas. Inlichtingen ter secretarie. S,T. PA NORAS. De Armvoogdij dezer gemeennte heeft wederom de oude traditie getrouw, de St. Katrijndag ge houden. deze bestaat in de tractatie van een taai-taai aan de schoolkinderen. Door gemeenteraad en armvoogdij werden de beide scholen bezocht en de taai-taai uitgedeeld. Dat deze tractatie door de kinderen werd' ge waardeerd, kan men zich wel indenken. ALKMAAR. VIQTORIATHEATER,. „Trader Horn'' geprolongeerd. Wegens de enorme toeloop van bezoekers heeft de directie van het Victoriaiheater besloten het machtige filmwerk „Trade Horn" zeven dagen te prolongeeren. Velen, die avond aan avond teleurgesteld zijn en geen plaats hebben weten te bemachtigen, zijn dus nog in de gelegenheid deze prachtige rolprent te zien. Waarschijnlijk zal de gemiddelde leek zich ternauwernood kunnen voorstellen, welke moei lijkheden de „Trader Horii'-expeditie had te overwinnen. Misschien zegt friet iets, dat de ap paraten. met een totaalgewicht van meer dan tachtig ton, meegedragen moesten worden door een gebied, dat als een der ondoordringbaarste van Afrika geldt. Alle leden der expeditie waren ingeënt tegen koortsen en slaapziekte alvorens men uit Mom base vertrok. Eien Engelsche legerarts reisde mee. Van Mombase aan de kust tot Nairobi was tamelijk gemakkelijk, omdat menh hier nog ge bruik kon maken van de hulpmiddelen der be schaving, zooals spoorwegtrajecten en stoomsche pen. Verder moest men zich bedienen van os senwagens, inlandsche voertuigen en booten. Men moest zich bewegen langs smalle, gekapte voet paden. Eerst trok men het geweldige Tangan- jka territorium binnen, vermaard om den over vloed van wilde en zeldzame dieren, daarna ging men door Oegenda-land, om vervolgens naar het hartje der Belgische Kongo te gaan, waar de Af- rikaannsche dwergstammen huizen. Edwina Booth, de twintigjarige blonde actrice, die na veel moeite de hoofdrol bemachtigd had, liöty het. grootste gedeelte van den tijd in een grascostuum, zooals de inlanders in dat tropi sche land dragen. Alle leden der expeditie ver- jkaarden na den terugkeer in de „States", dat Edwina Booth een merkwaardige lichamelijke kracht en uithoudingsvermogen had betoond on danks de meermalen onpleizirige omstandigheden. Voorts gebruikte van Dijke bij de verfilming van zijn onderwerp tusschen de negen- en tuindui- 7©nd inboorlingen. Bij iedere opname, die in Afrika werd gemaakt, stonden steeds eenige mannen met geladen ge weren gereed, want men kon nooit van te voren weten of zich wilde dieren in de nabijheid be vonden. Wij hebben met bovenstaande getrad.it eenigs- zins een denkbeeld te geven van het bovenmen- schelijk inspannende werk om dit filmwerk tot stand te brengen. Het Nationale Crisis-Comité geïn stalleerd. Royale schenkingen, maar de medewerking van allen wordt vereischt. Roofovervallen en zedelijk© verwildering. Her halingsoefeningen. Het conflict in Twente. Evert Cornelis. Op Maandag j.l. is het Nederlandsdne Crisis- 1 Comité op eenigszins plechtige wijze door prin- j ses Juliana geïnstalleerd. Het is te hopen, dat dit Comité door een "krachtige actie de sympa- thie en de medewerking van heel het volk oiag wekken, opdat het in staat zal zijn om de ergste wonden te heelen, die door het nieuwe rampenlot der wereld ook aan tienduizenden van ons volk j zijn geslagen. De nood is zóó omvangrijk en zóó groot, dat inderdaad niemands medewerking kan worden ontbeerd. Men meen© niet, dat het weinige misschien, dat me nte missen heeft, ten opzichte van zooveel gebrek toch niets betéeke- i nend kan zijn, want het zijn vooral de vele kleintjes, die te samen het wonder van welda digheid moeten verrichten. Met instemming b.v. is wel zeker het gebaar gezien van de fa, de Gruyter, welke levensmiddelen beschikbaar stel- I de tot een bedrag van honderd duizend gulden. 1 krachtig. Van zulke bijdragen moet het komen, i zal menigeen uitroepen. Inderdaad, zulke ko- ninklijke giften vormen een machtigen steun voor j het werk, maar ieder begrijpt, dat zulke bijdragen te tellen zullen blijven. Ein dan trouwens nóg: j wat maken die voor een totaal uit De regeering I ?gaf voor het eerste jaar f750.000, de Koningin I fschonk 10 mille en 'net mag worden verwacht, dat andere royale stchenkingea zullen volgen van degenen, die rijk met aardsche goederen zijn bedeeld. Bedenken we echter, dat de kapitaal- schenking der regeering, de 10 mille van de Koningin, de ton gouds van de Gruyter, te sa men nog vrij ver van het eerste millioen blijven, terwijl de één cent per week, per hoofd der be volking Jhr. van Citters, de voorzitter van het Comité rekende het ons voor '3 millioen per jaar beteekenen, terwijl dan nog een vierde deel van het volk, als zijnde daartoe niet in staat van het storten van bijdragen werd vrijge steld. Daaruit ziet men dat het succes van het Comité meer zal afhangen van de algemeenheid storting van kleine bijdragen, dan van de mild heid der vermogenden. In de werkwijze van het Comité is veel sym pathieks. Daar is allereerst friet, streven om de kósten der steunverleening zooveel mogelijk te beperken, waardoor contribuanten zeker zijn, dat hun geld voor zoo goed als de volle frionderd procent aan de noodlijdenden ten goede komt; het werk wórdt door velen geheel belangeloos verricht. Dan is men er ook in geslaagd om het Comité op zoo ruim mogelijken grondslag te stellen door zich de medewerking te verzekefen van personen van allerlei richting niet alleen, maar ook van de onderscheidene standenorgani-^ saties, confessioneel© zoowel als algemeen©, en ook van de moderne arbeidersbonden. Daardoor kan niemand een geldend excuus bedenken om zich van deze steunacti© afzijd% te friouden. Voor aoo'verre men niet een eigen weg daartoe kiest, middels een plaatselijk comité b.v., kan men giften storten op postrekening 186000 's Hage. Eindigden we een vorig overzicht met te eon- (stateeren, dat er een week voorbij scheen te gaan zonder roofoverval in ons land de nieu we week leerde ons, dat het hier slechts een tijdelijke rust gold. "Wie op Maandagavond j.l. een krant ontvouwde, kon daarin niet minder dan vier roofovervallen vermeld vinden: in Ra- venstein met buit van f1600; in Rotterdam met buit van f 15, in Grevenbicht met buit van f200 en in Eindhoven o|p"jÜe openbare straat, met buit van f 54. Sommige menschen wijten deze beelden van „zedelijke verwildering" ook al aan de crisis. Men zij met zulke beoordeeling voorzichtig, om dat men het roovend gespuis daarmee een aureool vaii martelaarschap boven friet hoofd houdt. Eh zeer ten onrechte. E|en behoorlijk mensch wordt door armoe nog geen boef. Voor zooverre men daders van roofovervallen kon vatten die van Schipluiden b.v. bleken het bekende figuren ut de maatschappelijke onderwereld te zijn, wier driestheid geen verband houdt met gemis aan werkgelegenheid. Ze zijn slechts in zooverre cri sis-slachtoffers, dat vrouwen, op welker „inkom sten" zij parasiteeren, tegenwoordig wat minder bezoek ontvangen van decadente stadsheertjes of domme provincialen, die de controle over zich zelf hebben verloren en steeds een welkome prooi waren voor de exploitanten van roofholen of van xchanteurs. De minister van oorlog geeft zoo nu en dan ook van die hartelijke bewijsjes van zijn bezuini gingsliefde. In het komende jaar b.v. zullen geen heikialingsoefeningen plaats vinden, behalve voor degenen, die door een jaar uitstel voor goed aan de greep van het militair bestuur zouden zijn ontkomen. Wat heel jammer zou zijn. Alvorens zij voor goed het burgerleven intrekken, moeten ze nog even oefenen, hoe ze in bange tijden, als het vadderlannd ze noodig heeft, moeten saluee- ren en hun wolletjes model-opmaken. Het conflict in de textiel-rndustrie schijnt nog xgeen oplossing te benaderen. De Rijksbemidde laar stuurt aan op een onderzoek der looncijfers die van werkgevers- en aroeiderszijde werden verstrekt en welke niet met elkaar klopten. De werkgevers wilden de consequenties van dat on derzoek aanvaarden, de arbeiders aanqvan- kélijk óók, maar tenslotte weigerden ze toch de toezegging te doen, dat ze den arbeid op de gestelde voorwaarden zouden hervatten, indien hun oecijfering onjuist en die der werkgevers juist mocht blijken. Voorloopig gaat het dus nog hard tegen hard; de arbeiders blijven staken, de werkgevers willen deze hardnekkigheid met de aankondiging van een verder gaande loonsver laging beantwoorden. r Herdenken we ten slotte in dit overzicht met een enkel woord de nagedachtenis van den be gaafden musicus Ervert Cjurnélis, den dirigent van ons volk, het genot van waarlijk hooge kunst bracht en die reeds op 46-jarigen leeftijd ut ons midden werd weggenomen. Moge zijn geest de schoone rust hebben gevonden, die zijn rijk geloof hem deed veihopen. IS EEN De vulpen met een wereldreputatie. Zij is een heerlijk bezit met haar smaak volle kleuren, haar sierlijke en soliede bouw en haar volmaakte dienst. Voor dames en heeren. In prijzen van flO.—f 12.50, f 15.f 18.50, f20.— en hooger. Bijpassende potlooden f 8.f 10. f 11.—, f 12.50. Op verzoek gaarne aan huis te ont bieden met een collectie, Aanbevelend, BOEKHANDEL OUDKARSPEL Onlangs trad aan den Langendijk een woord voerder op van den Bond van Landpachters. Blijkens het verslag in ons blad heeft deze woord voerder zich gewaagd aan een uitspraak over de uitwerking van de tarwewet, die we zelfs in het zeer tegen deze steunwet gekeerde Handelsblad niet aantroffen. Bedoelde woordvoerder dan zei, dat die wet hoofd zakelijk ten goede kwam aan de landeigenaars, die er zeer wel bij voeren, doch dat de kleine boeren en pachters er weinig baat bij hadden. Ja, zelfs zouden de laatsten indirect schade lijden, door het kunstmatig op peil houden van land- en pachtprijzen. Een tweetal opmerkingen willen we ons veroor loven. In de eerste plaats wel, dat de practijk het tegen deel bewijst. Tal van boerderijen, ter grootte van 40 H.A. en meer, zijn dit voorjaar, toen de tarwewet al in wer king was, opnieuw verpacht. En de pachtsommen gaven zeer aanzienlijke dalingen te zien. Bij eenig nadenken is dit verschijnsel ook zeer wel te verkla ren. Waar de tarwe slechts een gedeelte van den grond kan bezetten, wijl men moeilijk tarwe na tarwe kan zaaien, en de andere producten vrijwel allen bij verbouw tegenwoordig niet rendabel zijn, volgt daaruit reeds, dat deze gedachte kant noch wal raakt. En al is het waar, dat het resultaat met den tarweoogst van '31 behaald, niet als regel mag gel den, niettemin is het een feit, dat ondanks de wer king van de tarwewet, het eindresultaat ongunstig De oorzaak ligt in'de ongunstige zomer, met wei nig zon, waardoor de opbrengst ver onder het gemiddelde is gebleven, terwijl de strooprijzen een laagte-record vertoonen. Er is dus geen sprake van, dat de tarwe-wet, althans in 1931, de land- en pachtprijzen op hoog peil konden houden. Doch er valt naar aanleiding van de volgens het verslag geuite bewering van den spreker, nog iets op te merken. De opmerking getuigt of van weinig meegevoel met de nooden van den boer-grondeigenaar op hy potheek, of van onvoldoende kennis van den toe stand. Want wie zit voor de zwaarste lasten en wie treft de crisis het zwaarst, den hypotheekboer bij abnormaal dalende landprijzen, waardoor velen bij' gedrongen verkoop geruineerd blijken, of den pacht boer? Wie eigenaar is, draagt de verliezen door grond prijsdaling en tevens die, veroorzaakt door de slechte bedrijfsuitkomsten. De pachtboer .heeft alleen de lasten te dragen, al is dit voor hem in vele gevallen al te zwaar. Doch men verlieze niet uit het oog, dat het bezit van grond tegenwoordig allerminst bewijs is van welgesteldheid. Nog sterker klemt het bovenstaande als men ken nis neemt van het grondgebruik in Nederland. Van de totale oppervlakte cultuurgrond in ens land is 52 pet. eigendom van boeren, die zelf hun grond exploiteeren, 40 pet. van den bodem is ver pacht en 8 pet. wordt bewerkt door de kinderen van de(n) eigenaar (en). Dit is de verhouding in ons land; 't is ons bekend, dat in sommige provincies, vooral in Frie.-iand de toestand op dit gebied anders is. We meenen goed te doen, de zaak ook eens van deze zijde te bezien, teneinde eenzijdige kiik te voorkomen. Lijdt de Landpachtersbond soms ook aan het euvel, uitsluitend op èèn doel, èèn belang te staren? Dat zou iets verklaren. Wat in onzen tijd trouwens meer voorkomt, ja oorzaek is van veel zorg en moeite. Voor elk onderdeel een bond, en we i-oom uir, ervaring de rest. Nieuwstijdingen Gevaarlijk lieer ia Utrecht gearresteerd. Een Utrechts rechercheur van politie heeft in de Domstad een rijwieldief aangehouden, wiens opsporing was verzocht door den commissaris van Zaandam. Het bleek' een goede vangst, want de man was 'in gezelschap van een minderjarig meisje uit Groningen, dat sinfds eenige dagen werd vermist. Gedurende zijn overbrenging naar het politiebureau trok de arrestant eensklaps een revolver en zette deze den politieman in fden hals. Slechts door zijn moedig en doortas»- tend optreden kon hij zidi het leven redden. Zoodat (le rijwieldief zich nu ook voor poging tot doodslag zal hebben te verantwoordeir. Intus- schen werd friij in het Huis van Btewaring opge sloten, maar inplaats van den Zondag te benutten als een dag van overpeinzing, zon "hij op midde len om te ontvluchten. Bijna was hem dit gelukt, toen opnieuw zijn booze pogingen werden verijdeld, thans door de komst van een bewaker, die hem bezig vond een raampje van een der toiletten op de binnenplaats te forceer en. Opnieuw ingekérkerd, verklaarde hij zelfmoord te zullen plegen, frietgeen voor den directeur aanleiding is geworden hem onder extra toezicht te stellen. Het 17-jarig meisje uit Groningen is op trans port gesteld naar de stad van haar inwoning. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). M.! Ondergeteekénde verzoekt beleefd opname van het volgënde Wat waren dat in het nummer van j.l. Dins dag een paar mooie „ingezondens". Dat van Kloosterboer was raak en waar, dat van Balder doet een idéé voor regeeringshulp aan de hand, dat m.i. waardig is zéér ernstig nagestreefd te worden, met de hoop dat net gelijk meerdere noodwetten binnen enkele we ken door de Kamers zal behandeld en aange nomen worden. 'kHeb goede hoop dat deze zóó gezande steunregeling alle kans van slagen heeft. Gezien de millioenen die gevoteerd worden voor werkloozénkassen en de millioenen die straks het Crisis-comité (zij het buiten bezwaar der schatkist) grootendeels aan diezelfde menschen )zal besteden, komt het mij voor dat ook onze ^noodlijdende tuin- en akkerbouwers aan bod )moeten 'komen en dan ook niet in den vorm van )crediete'n, zij het renteloos en op lange termijn, wa'nt het bezwaar der steun-eischers, dat men langs dien weg steeds dieper in de schuld kómt, heeft m.i. alle recht van bestaan. D;aarbij komen de gemeenten met de uitvoering er van en het garant stellen voor de te verstrekken gelden aan een kluif, waar iu dit geval weinig liefhebberij; voor zal zijn. De mieesten zitten reeds met te groot© crisis uitgaven en krijgt men op deze wijze ook beu te groote éénzijdige belasting van de tuin- en landbouwgemeenten. O pde becijfering van den heer Bialder ga ik •niet in. Alléén wil ik er dit van zeggen, dat zijn f4 voor 100 kilo wi'nlterkool mij redelijk lijken. Gezien de koolteling, die bij velen nog al goed moet zij'n, zullen de 10000 wagons vermoedelijk wel wat meer zij'n, terwijl de f 3 40 per wagon natuurlijk een 'drukfout is en f 340 moet wezen. Daar staat echter tegenover dat een becijfering vali 60 cent per 100 kilo naar wij: hopen, onge twijfeld erg aan de lage kant is, wat misschien weer als reserve dienen kan om aanvoeren, die de handel tijdelijk niet kan opnemen mede weg te werken. Dit zo udan b.v. gratis kool kunnen worden voor Crisis-Comité. Dit zijn echter allen zaken, Üie Ide practische uitvoering betreffen,, terwijl het in le instantie gaat om de idée. Laten we ons daarbij als goede Anti-Revolutio nairen spenen aan iedere vorm van eischen. Zelfs een beroep op hetgeen de regeering in oorlogstijd aan u gehad treeft, kan achterwege blijven. Al léén een wijzen op uw nood en de groöta beteeke- nis van het instand blijven uwer cultures lijkt mij voldoende. Zoo gesteld mogen we feen beroep doen op de leege schatkist, omdat we in tegen stelling met de revolutionaire groepen, die met alle gewenschte middelen willen Inelpen vullen. Ziehier de meening van een niet-tuinbouwer. doch die van uw nood ten volle overtuigd is en ook het belang van het in stand blijven uwer cul tures ten volle begrijpt en eindig ik met den wcnsch, dat in dezen trant hulp moge komen, ïnoeht het zijn alléén noodig voor deze win ter campagne. Daartoe verhoore God genadiglijk de beden, die a.s.Zondag allerwege in onze Ger. kerken en ook ongetwijfeld buiten verzoek door vele Ohr. kerken voor den nood zal worden opgezon den. i Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. H|. HART, kancras.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4