GemeenteraadOudkarspel Steun voor Tuinbouw en Transporters Strijdende Zielen FEUILLETON De raad vergaderde Dinsdagavond in voltallige zitting. Voorzitter—Secretaris de E. A. Heer A. J. Wijnveldt. De Voorzitter opent de vergadering' met welkom aan leden en pers, en wijst er daarbij op dat zaken van urgenten aard de aandacht vragen Z E A hoopt echter op zakelijke besprekingen. Stemmingen zullen aanvangen bij den heer Eecen De notulen van de vorige vergadering worden goed gekeurd. MEDEDEELINGEN: De Voorzitter doet de navolgende mededeelingen a. dat dankbetuiging is ingekomen van de R. K. Gymnastiekvereeniging „door Vlugheid Vooruit" te Noordscharwoude b. dat een Commissie uit Ged. Staten dezer pro vincie op 19 October j.l. de kas en de boeken van den gemeente-ontvanger hebben nagezien en dat dit onderzoek geen aanleiding gaf tot het maken van opmerkngen. INGEKOMEN STUKKEN: Een verzoek van het gemeentebestuur van Noord scharwoude om adhaesie te betuigen aan zijn adres aan Ged. Staten tot verlaging der salarissen vap Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. De VOORZITTER wenscht tte herinneren aan de gesproken woorden over het adres van de Gemeente Koedijk ten aanzien van den aanleg van den weg Oost-West. Toen is geadviseerd dat adres voor ken nisgeving aan te nemen. Iedere raad weet zelf wel wat voor zijn gemeente nuttig en noodig is. B. en W. stellen voor ook dit adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat Ged. Staten de salarissen regelen, den raad gehoord en onder goedkeuring van de Kroon. Wanneer zij de salarissen te hoog vinden, zullen ze wel met voorstellen komen tot verlaging. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Verzoek van den Centr. Transportarbeidersbond en R. K. Bond St. Bonifacius om voor de transport arbeiders een steunregeling in het leven te roepen. De VOORZITTER zegt dat dit iets nieuws voor den raad is. Een regeling is reeds gemaakt in Broek en Noordscharwoude. Nu is het met de transport arbeiders eigenaardig. Wij kunnen hen niet zetten aan de werkverschaffing, omdat zij in dienst zijn van de Vereen. „Koopohandel". Door de malaise is de aanvoer aan de veiling zoo miniem, dat hun inkomen reeds geruimen tijd is gedaald tot f 11. per week. Zij zijn nu ook van hun organisatie uit getrokken. Wij hebben de steunregeling aan Broek opgevraagd, omdat deze door den minister is goed gekeurd. Wanneer de raad dezen steun in het leven roept, dan kunnen we die regeeling volgen, en heeft de Minister daartegen geen bezwaren. Het betreft uit onze gemeente 15 personen, waar van 13 protestanten en 2 R. K. B. en W. hebben gemeend te moeten voorstellen een steunregeling in het leven te roepen en deze zoo mogelijk te doen ingaan a.s. Maandag. De heer ZAAGMAN kan met B. en W. meegaan, omdat het hier georganiseerde arbeiders betreft. Wanneer zij in verdienste zijn, wordt door hen een premie afgedragen om in een uitkeering te voorzien. Dat de Minister dit waardeert blijkt uit het feit, dat hij niet ongenegen is om 2575 pet. bij te dra gen. Dat is de reden waarom ik thans met het voorstel kan meegaan, en wil ik men stem met graagte hieraan geven. De VOORZITTER. De contributie bedraagt 80 cent per week.. De heer KOSTELIJK verwacht dat het van korten duur zal zijn. De prijzen zijn wel slecht, maar ik verwacht toch dat er aanstonds groente aan de veiling komt. De heer EECEN is van oordeel, dat nu de men- schen een minimum loon verdienen, steun zeker op zijn plaats is. Maar als de menschen ter beschik king staan van „Koophandel", ligt het dan niet meer op den weg dier vereeniging om te zorgen voor een standaardloon. Dan moet de vereeniging daarvoor zorgen en niet de gemeente. De VOORZITTER. Zij staan wel ter beschikking maar zijn niet in dienst van koophandel. De heer Rijper zegt dat ieder lid van koophandel zich verplicht het werk te laten doen door de trans portarbeiders. Anders staan ze geheel los van el kaar. Spr. kan meegaan met B. en W. en vraagt of er aan gedacht is een regeling te treffen, of is Eiep ademhalend leunde Krause adaterover m zijh stoel, legde de hand op tnet voorhoofd, lachte zijih boosaardig lachje, sprong toen op, stak de viji' verraderlijke brieven in zijn binnenzak, bracht de schrijftafel weer in orde en trok zich met zijn bezit in zijn kamer terug, nadat hij de deur van de woning weer had geopend. In de kamer der weduwe Armbruster echter liep hij met groote passen o.p en neer, bleef van tijd tot tijd bij het raam, wanneer men de opening in het donkere hol zoo althans mocht noemen, staan, bekeek een van de brieven opnieuw, maak te grimassen, trok alle denkbare plooien in zijn gelaat en verzonk minuten lang in diep naden ken, om dan weer opnieuw te beginnen met zijn wandeling door de kamer. Tot, hij hoorde hoe buiten de deur geopend werd en schreden op toet portaal weerklonken, °m in de kamer van Hartwig te verdwijnen. Krause wachtte een minuut, nam toen hoed stok, sloop onhoorbaar uit de woning, wacht te op den corridor weer een oogenblik, trok aan de bel, on zeide, nog vóór Hartwig de deur lopende, in zichzelf: het spel kan beginnen. 'Een onderhoud met den moordenaar. Is mijnheer Thomas Hartwig thuis. Dat ben ik zelf. :Met wien heb ik: het ge- j hoegen? (Mijn naam is Eecker, neemt u mij niet voor ieder de uitkeering gelijk? De VOORZITTER. U heeft de regeling gelezen. De mkomsten staan onder controle en daarna wordt de toeslag berekend. De heer RIJPER zegt, dat het zijn bedoeling is, of ook die menschen steun ontvangen, die een ne- venbedrijf hebben, zooals er bij zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat alleen steun ontvangen die ingeschreven staan als transport arbeider. Alleen het loon van inwonende kinderen ten aanmerking «mar een zaak staat er bui- De heer KOSTELIJK wijst er ook op, dat er transporters zijn, die eenig bezit hebben, en vindt deze regeling daarom niet zuiver. VOORZITTER zegt nog, dat zij, die boven de 60 jaar zijn, buiten de regeling staan, maar voor hen wordt door de transportarbeiders onderling een regeling gemaakt. Zonder stemming wordt hierna de steunregeling aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven zegt de voorz. dat de aangesloten gemeenten bij den Vleeschkeuringsdienst in een gecombineerde vergadering hebben besloten en den voorkeur aan te geven, de kadavers te begraven, omdat Bar- singerhorn te ver af ligt. Ook staan we altijd nog in connectie met de N. V. Thermogenische fabrie ken. 1 Januari houdt het contract met Barsinger- horn op en hebben wij nog den tijd tot 1 Juli 1932 We hebben dus allen tijd om een afwachtende hou ding aan te nemen. De raad gaat met het schrijven accoord en zullen de kadavers dus verder worden begraven en niet vervoerd naar Barsingerhorn. Het ingekomen procesverbaal van gehouden kas verificatie wordt den leden ter inzage verstrekt. Nqg is ingekomen een adres van den Ned. Bond van Gemeente Ambtenaren afd. Noordholland met verzoek niet in te gaan op het adres van Noord scharwoude. Voor kennisgeving aangenomen. Ter elfder ure, zoo zegt de voorzitter is nog een verzoek ingekomen van den L. T. B. met verzoek om steun voor noodlijdende tuinders en voegt hier aan toe dat B. en W. geen gelegenheid hebben ge had dit adres aandachtig te bekijken. Z. E. A. heeft echter geen bezwaar om het stuk alsnog in behan deling te nemen. Spr. wijst op hetgeen door de gemeenten in de omgeving, zooals Zuidscharwouae en Koedijk is ge daan, waarop de goedkeuring van Ged. Staten werd ontvangen. De minister echter gaat met den ge dragslijn van deze gemeenten niet accoord en is van oordeel dat een massale steun van het rijk moet uitgaan en niet van de gemeenten. Nu is gisteren geïnstalleerd het Nationaal Crisis-Comité, dat zich ten doel stelt datgene wat de organisatie voor haar leden verlangt. Het Comité stelt zich ten doel hen te steunen die in nooddruft en armoede zijn gé* raakt. Tevens heeft het comité zich gesplitst in af deelingen: waarvan afd. 1 is Land- en Tuinbouw. Daarin heeft tevens zitting de heer A. J. Loer- acker, een man, die door en door in den land- en tuinbouw bekend is. Het ligt dan ook nu op den weg van de organisatie zich met dat Comité in verbinding te stellen om te onderhandelen wat er gebeuren moet. Het is zeer wel mogelijk dat het tevens in de bedoeling ligt om ook in de verschillende plaatsen Comité's op te stichten. Maar nu moeten de organisaties paraat zijn om zich met het Comité in verbinding te stellen. Z. E. A. stelt voor het adres voorloopig voor ken nisgeving aan te nemen. De heer DE BOER kan zich wel vereenigen met den voorzitter maar zegt, dat men wel weet hoe het in den regel met regeeringslichamen gaat en is bang dat het ook nu weer zeer lang zal duren. We hebben nu in onze gemeente al een paar menschen die bij het B. A. moeten aankloppen. Zij kunnen nog bij geen andere instelling terecht en spr. vindt het verschrikkelijk dat de tuinders dien gang moe ten maken. Spr. vraagt of het niet mogelijk is een regeling te treffen, opdat die menschen kunnen worden geholpen en niet naar het B. A. behoeven te gaan. Dat is niet de plaats voor die menschen. De heer EECEN zegt, dat de nood in den tuin bouw alleen zeer zeker na aan het hart ligt. Spr is van meening dat onder de kleine tuinders men schen zijn, die het meer noodig hebben dan bij de transport, en zou het zeer toejuichen wanneer een kwalijk, als ik stoor, maar... -- Oh; meneer Eecker! Ja ik ben op uw be zoek voorbereid, daar ik vanmiddag toevallig juffrouw Erohlich ontmoet heb. Komt u binnen. Aanbieding van een stoel en een sigaret, het geen dankbaar geaccepteerd wordt. Juffrouw Frohlio'n heeft mij verteld, dat u zich voor mijn werk interesseert. Komt zelden voor en is daarom voor mij' des te vleiender. Eln m'n roman heeft die dame u ook in de handen weten te drukken. Nou, u hoeft hem niet te lezen, maar tyij den antiquair zult u, er wel geen dubbeltje voor krijgen. Meneer Hartwig lachte luid en vroolijk en niet alleen zijn mond lachte maar ook zijn blau we, kinderlijk onschuldige oogen achter het lorg net .Meneer Krause lachte minder spontaan, zelfs ietwat geforceerd mee. Meneer Eecker, ik meen u toch al eens eer der te hebben gezien, sprak Hartwig tot zijn bezoeker. Ja,.u kómt me ook bekend voor, wSs het antwoord van Krause, halt, Inebben we gisteren niet elk met een huilend kind op den armfJn de Elzasserstraat tegenover elkaar gestaan? - Juist, dat. was het. E|n de beide mannen lachten en kwamen zoo (net best over hun eer ste verlegenheid 'neen. TJw boek heeft me zoo geboeid, meneer JIart wig, dat ik 'het aan een stuk door gelezen en daardoor m'n lunch vergeten 'neb. Die dwin gende logica, waarmee uTiet moeilijkste van alle problemeu, het Inuwelijksvraagstuk, oplost, de moed, waarmee u de hand legt op wonden, die iedereen pijn veroorzaken en die iedereen loo chent, de voortreffelijke millieubesdnrijving, de zuivere, mooie stijl alle achting! ik 'neb me er alleen sterk over verwonderd, dat niet een van reegeling kon worden getroffen, waardoor de men schen gespaard bleven voor armoede en voor een gang naar het B. A. In dit verband wijst hij op de gemeente Heerhugowaard, waar de gemeente bon nen geeft, voor levensmiddelen. Zonder het voor- beeld van een andere gemeente te willen volgen, I en de kas geheel op te offeren, acht hij het toch goed, dat de raad een regeling treft om de menschen j «Ie het noodig hebben tegemoet te treden. I De heer RIJPER is het met het gesprokene over den nood onder de kleine tuinders volkomen eens. De gang naar het B. A. is een vreeselijke gang. Maar ik zou toch ook niet een regeling willen treffen als in Heerhugowaard. Ook wanneer er geen I andere regeling is te maken zou hij geen bonnen willen geven. Men geeft in Heeerhugowaard ook geldelijke steun naar omvang van het gezin. Iemand die niet naar het B. A. wenscht te gaan gaat ook i niet met bonnen naar den winkel. ,^e?r ZAAGMAN zegt dat de heer Eecen een j vergelijking maakt tusschen den tuinbouw en de j transport. I Maar men voelt de armoede in den tuiniboouw I evenged als van anderen. De transport is een ge- - organiseerd lichaam en het blijkt dat de minister dat waardeert. De georganiseerde lichamen vin- i den in den Haag steun. In den tuinbouw is echter geen werkarmoede maar exploitatie-armoede. Het I is jammer dat de menschen altijd geleefd hebben i zonder een sterke organisatie. Spr. is het met den voorzitter een, dat bij het Nat. Comité het adres is voor den tuinbouw. Ook gelooft hij niet dat het daar lang zal duren. In den Haag is men ook be- 5 gaan met de armoede in den tuinbouw. En dit is i voorzeker een maatregel die vlug zal werken. Het is voor de gemeente ondoenlijk om hieraan te begin nen. Want waar blijven we. Hoe sterker de land- en tuinbouw georganiseerd is, hoe eerder er steun uit den Haag zal komen. De heer BAKKER is er ook van overtuigd dat de I nood in den tuinbouw ernstig is. Het adres aan een gemeente die volop in de crisis zit is niet op zijn j plaats. Het had bij den minister ingediend moeten worden. Door den voorzitter en den heer Zaagman wordt verwezen naar het Nat. Steun-Comité. Wel moeten we in dezen crisis aanpakken, wat gedaan wordt, maar ik stel geen vertrouwen in het Comité. Het hangt af van giften en ik geloof dat het geen verlichting zal .geven aan den tuinbouw. Een regeling voor den tuinbouw heefl wel mijn sympathie, maar we zijn hier zelf een crisisdorp. En van de vereeniging zijn er zeker 100 leden die steun behoeven. Wanneer we hen f200 geven hebben we f 2000 noodig. Dan is het geld van de gemeente weg en de nood in den tuinbouw is nog" even erg. Om den tuinbouw te helpen is voor de gemeente finantieel onuitvoerbaar. De heer KOSTELIJK is het met den heer Bakker eens, dat het voor de gemeente ondoenlijk is Het mag een zwaren gang zijn naar het B. A., maar wanneer wij een regeling treffen, dan moeten de tuinders onder den raad verschijnen en mededee- len hoe het staat. Vroeger was het ook zwaarder naar het B. A. te gaan dan nu. Het is niet een ge volg van persoonlijke schuld maar van den crisis. Het is zeer moeilijk om te onderzoeken wie het noo dig heeft en wie niet. Ik zie in het Nat. Comité wel wat. De VOORZITTER zegt, dat de kwestie van het Armbestuur naar voren wordt gebracht. Maar wat hier vreemd is, is in de stad aalgemeen. Maar daar heet het Maatschappelijk Hulpbetoon. Wanneer hier geen B. A. was, dan deden B. en W. het. Ook ik heb de menschen verwezen naar het B. A. En dan ik stel in het Nat. Comité veel vertrouwen. Alle kleuren zijn er in vertegenwoordigd, van rood tot zwart. Een ieder wordt gesteund. En het Comité zal zeer zeker spoedig helpen. Het Comité heeft zijn ontstaan te danken aan den nood in den Land- en Tuinbouw. De organisaties hebben nu een taak en eengroot etaak en moeten zich gaan melden bij afd. I Land- en Tuinbouw. Daar moet men kenbaar maken den nood onder de tuinbouwers. Het doel van het Comité is om de menschen te helpen in hun bedroeofden toestand. Z.E.A. is ook genegen om een Commissie in het leven te roepen, die de aanvragen onderzoekt, wanneer de raad daarvoor een crediet geeft. Ook zou Z.EJV. een schrijven willen richten vanuit het Gemeentebestuur hoe hoog de nood is. De heer EECEN zegt, dat het niet een regeling is voor den tuinbouw, maar voor de menschen aan hun noodzakelijke levensbehoeften te helpen. Het B. A. moet de menschen steunen, die niets hebben. Spr. zou daarom een Commissie als door den voorz. bedoeld ten zeerste toejuichen. De heer DE BOER zegt dat men toch ondervin ding heeft opgedaan met Steun-Comité's. Wat heeft het niet lang geduurd met het Comité voor de wa ter- en hagelschade. Maar wanneer komt er hulp. We zijn nu al 2 weken bezig met steunen bij het B. A. En het moet niet daar gezocht worden. Er moet iets anders voor gevanden worden. 14 dagen wachten duurt veel te lang. De heer ZAAGMAN meent dat men zich moet bepalen tot het onderwerp waar het om gaat. De Boer stelt geen vertrouwen in het Comité. Ik ben een andere meening toegedaan, juist omdat het voor steun in het leven is geroepen. Wanneer het Nat. Comité bij de regeering aanklopt zal dit meer helpen, dan wanneer de tuinbouwer dit doet.-Wan neer de gelden niet toereikend zijn, zal het Comité zeker bij de regeering aankloppen. Men heeft een zeer hoog geplaatste dame als eere-voorzitster en j dan zal de Minister niet den moed hebben om af te I wijzen. 1 De heer KOSTELIJK zegt, dat we in een crisis dorp zitten. En we hebben hier niet alleen de tuin bouwers, maar ook de landverhuurders. Die ontvan gen geen huur en hebben dus geen inkoopen meer De gemeente komt al meer in moeilijkheden. Ons dorp alleen kan de zaak niet overeind houden Oud karspel kan niet volhouden. Wij moeten den kant van Nat. steun opwerken. De heer DE BOER is bang dat het te lang zal duren. Wij moeten in het eerste begin optreden. De VOORZITTER. Wanneer het de bedoeling is van den raad om eenige duizenden gulden uit te trekken, dan kan nog niet direct steun worden ge geven. Dat moet eerst door Ged. Staten goedge keurd worden. Gaat het B. A. bijgestaan door een Commissie door, dan kan de subsidie uit de ge meentekas verhoogd worden, zonder daarvoor goed keuring te vragen. Laten we het crediet dat ge vraagd wordt van f500, verhoogen tot f1500, dan ben ik tevens genegen uit uw midden 3 commissie leden te benoemen, waardoor steun wordt gegeven totdat het Nat. Comité ingrijpt. De heer EECEN kan zich vereenigen met het vo rstel, voornamelijk om den ergsten nood te leni gen. De heer DE BOER zegt, als voorz. van het B. A. hier wel voor te zijn, maar kan geen uitspraak doen over zijn 2 andere medeleden. Zij waren er pertinent tegen om langer te steunen. Spr. verwacht dat zij nu wel vlak zullen vallen, omdat het ook hun bedoeling is om den ergsten nood te lenigen De heer Rijper zegt ook veel te gevoelen voor het voorstel van den voorzitter. De heer BAKKER zegt ook dat directe steun ge boden is. Maar daarmede wordt de nood in den tuinbouw niet opgelost. Wat er gedaan wordt moe ten wij dankbaar aanvaarden. Spr. is van gedachte dat het Nat. Comité weinig tot leniging van den nood zal kunnen doen. Het geheele Nederlandsche volk moet den tuinbouw steunen. Hierna worden de heeren Bommer, Zaagman en de Boer aangewezen als Commissieleden. De heer Zaagman wenscht het 24 uur in beraad te houden. De heer DE BOER. Het is nu anders een Oud- karspelsch belang. De VOORZITTER. Hier is geen politieke kleur aan verbonden. Het is een algemeen belang De heer ZAAGMAN blijft bij zijn besluit. Het crediet voor het B. A. wordt van f500 tot f1500 verhoogd. De VOORZITTER hoopt dat de menschen, die het noodig hebben, naar de Commissie zullen komen omdat zij daar geholpen zullen worden. Een voorstel van B. en W. om de bouwverordening met het beroepsrecht uit te breiden, wordt als ad ministratieven maatregel goedgevonden. Tevens wordt goedgevonden een leening aan te gaan ten behoeve van het electriciteitsbedrijf bij de Maatschappij voor Gemeentecrediet tegen een rente van 5 pet. en een prov. van Va pet. De af lossing zal plaats hebben in 30 jaar met het recht van versterkte aflossing na 1941. Tot lid van de Comm. van Toezicht op het L. O, wordt herkozen de heer G. IJff met algemeene de grootste D'uitsche uitgevers beslag op dit werk heeft gelegd. 'Om Hartwig's lippen kwam 'n harde trek. Béslag heeft gelegd! Die is goed! Een jaar lang is het manuscript van den eenen uitgever naar den anderen gegaan. Het werd me met onverschillige plnrasen geretourneerd. Geloof maar niet, dat een van de met werk' overladen tektoren zich zelfs maar de moeite getroost heeft om het door te bladeren. T|enslotté leerde ikr door een toeval de gebroeders Mierker in Brunswijk kennen; die daar een kleine uitgeversmaatschap pij hebben. Em daar beiden (net in hun huwelijk niet bijster getroffen hadden, interesseerden ze zich levendig voor mijn roman en namen l.iem. Maar zij hadden niet genoeg geld om de gewel dige druk- en papierkosten alleen te dragen. Ik moest Je rest van m'n vaders erfdeel opofferen om m'n werk in een allermiserabelste uitvoering te kunnen laten verschijnen. Ein, nu ligt het sinds eon paar jaar onbeweeglijk hij den boek handel. Ik geloof niet, dat er van de vijfduizend gedrukte exemplareh al driehonderd zijn ver kocht. Wie geeft er ook trouwens voor een boek in een dergelijke uitvoering en nog wel van een totaal ombekenden auteur een naar verhouding vrij groot bedrag uit? Krause knikte. Pech, geweldige pechWant de roman is een meesterwerk, dat staat als een paal boven water. Spelen uw eigen ervaringen er wel licht. ook1 een ról in, als m'n vraag niet te onbe scheiden is? i Hartwigs gelaat nam een harde en afwijzende uitdrukking aan. De eeuwige strijd bij ohs thuis, het drama van m'n eenige zuster, die zich van het| leven beroofde omdat zij de ellende niet langer ver dragen kon, mislukte huwelijken van m'n vrien- RONDVRAAG. De heer EECEN zegt, dat de kabel niet verder wordt doorgetrokken tot de Woudmeerbrug, zoodat het Noordeinde van de electriflcatie verstoken blijft. De VOORZITTER antwoordt dat het meerendeel van de bewoners daar gas heeft. De tijdsomstan digheden hebben hen belet aan te sluiten. Bij vol doende aansluiting kan de kabel doorgetrokken wor den. Nu zou dat gedeelte een tekort op de exploi tatie opleveren. De heer BAKKER zou met de kabileerïng op spoed willen aandringen. Het werk moet 10 December op geleverd worden. En nu is men met de aanslui tingen nog maar in Zuidscharwoude. Het zal nog heel lang duren, in het voorjaar misschien, alvorens men hier is. De VOORZITTER antwoordt dat dit ook de be langstelling heeft gehad van het Dag. Bestuur der Lichtbedrijven. Er wordt echter hard gewerkt en komen 2530 aansluitingen per dag gereed. De aannemers kunnen echter niet over voldoende goede monteurs beschikken. Wij hebben zelfs gedreigd met de boete, maar dit is force majeur. Wanneer het winter is alvorens men Oudkarspel heeft bereikt, zullen B. en W. adviseeren het werk stop te zetten, omdat we niet onze straat kunnen laten stuk hak ken. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. den. dat is voor mij genoeg ervaring. Dus dan zal u wel tot de eeuwige celiba tairs behooren? Ik? Waarachtig niet! Ik wou, dat ik zoo spoedig mogelijk maar als u mijn boek goed gelezen hebt, moet u toda weten, dat 'ik geen vijand ben van het Inuwelijk op zichzelf, maar alleen van het huwelijk zooals het geworden is. Juffrouw Eröhlida heeft me van een tooneel- stuk verteld, dat u geschreven hebt. Hartwig bloosde tot over de ooren. Heeft dat goeie kind daar ook over gespro ken? Als het u interesseert wil ik er u wél een afschrift van geven. Het origineel ligt op het oogenblik in het Kleist Theater. De vierde directie, wie ik het heb toegezonden. Natuurlijk zal de directeur van 't Kleist Theater de heer Hjohlbaum, het net zoo min lezen als de anderen. Vier maanden lang heeft het stuk iu t Volkstheater gelegen; toen ik begon aan te dringen en er persoonlijk heenging was de drecteur een en al lof over mijn werk eik be loofde hij het beslist in twee of drie jaar te hullen laten opvoeren. Nu bleek, zooals ik direct be merkte, de man het stuk nog in 't geheel niet (gelezen te hebben en had hij een heel ander op het oog. Als ik genoeg geld had, dan zou, ik het stuk drie metaschen heet het op eigen kosten ergens "in een goeden schouwburg in de provincie laten opvoeren. Nou, misschien gebeurt dat nog wel eens! Krause begoa te twijfelen, wist niet wat hij er van denken moest. Medelijden, sympathie, af schuw maakten zich van hem meester. Eien mo tief tot de niets ontziende daad vijf menschen Van 'het leven te berooven? Eergierigheid, zucht om zich te laten gelden, drang om zich tot elkón prijs een naam te verwerven Doen veldheeren het anders? Eh toda zoo gaat het niet! Hier was geen sentimentaliteit op haar plaats.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5