NIEUWE „DE TOEKOMST" Zuidscharwoude Hike Breijer's ige ueuiemng Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 141 telefoon intercommunaal no. 52. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931 40e Jaargang een BLIJVEND GESCHENK PARKER DU0F0LD HEERTJES, nieuwstijdingen DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAÓ. Abonnmen tsprij s per 3 maanden ƒ1.15. Uitiivi: Firm 1. H. KEIZER. - Redacteur J. R. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. etEuinbouwvereeniging „De Toekomst" hield Donderdagavond onder voorzitterschap van den heer IS. de Bioer eetie ledenvergadering. Na ver welkoming zedie de voorzitter dat de agenda slechts 'één punt bèvat, dat zeer urgent is ,n.l\ crisismaatregelen. Hij hoopt dat men vanavond [nuttig zal werken, als men deze zaak gaat be spreken. Dé notulen, uitgeoracht door den secretaris, werd na een enkele opmerking van den heer Jb. Verkroost, goedgekeurd. Pukt crisismaatregel®*. Dé voorz. begon met de mededeeling dat het bestuur deze week vergaderde en waarin ook dit punt onder de oogen werd gezien. Over de nog te nemen maatregelen gaan verschillende stroomingen inzake de crisismaatregelen. Met de vraag wat door de bouwers gedaan moet worden, constateerde de voorzitter, dat de laatste 3 ja ren nie tloonend waren geweest. Ze hoopten dat evenals in 1924 de credietverleening van de Prov. SStaten gunstig zo,u werken. Echter is Liet cre- diet van het vorig jaar opgeslokt in de crisis, en toch was Liet er niet geweest, velen zouden hun bedrijf niet tiebben kunnen uitvoeren. Dé wintercampagne staat weer voor de deur. Het aantal' wagons groenten zal groot zijn en zijn er een massa producten. We moeten ons weer vasthouden aan de Lioop. Het winterweer moet er ook weer buitengewoon bij. De kwaliteit is: over "het algemeen niet best. Omdat de bouwers blijkbaar met hu'nnc producten wadnten, is de telling niet op 15 Dec., maar tot 1 Dtec. ver vroegd. Het is ook alsof de metaschen Liet af spreken in den zomer niet aan de veiling te ikinnén. En dat is toch absoluut niet goed. Ten bate van een productief bedrijf moet men geregeld aan de veiling kom«a. In de vergadering van „Koophandel" werd spr. verzocht de bouwers op bet hart te druk ken ,om zooveel mogelijk met gekeurde aard appelen te komen. Dte vraag naar pootgoed neemt toe. Dé kans is groot dat vanwege de Landbouw- utvoerwet niet anders meer dan gekeurde aard appelen over de grenzen gaan. De vraag wordt wel gesteld: moet het dan zoo, dat ons allerbeste goéd gaat naar de bui- tenlandsche concurrenten. E® toén zael daarbij de handel beter worden. Wij moeten ons ook toeleggen op de aardappelen, die hier altijd wel te verbouwen zijn, wijl ook de consumptieaard appel hier vraagt om afzet. Als wij met een. leege portemonnaie den winter ingaan, dan moe ten de köolprijzen het goed maken. Spr. releveerde hoe bet destijds ook misliep in een eveneens ongunstigen tijd, toen wij ook andere producten verbouwden en werkten andere om standigheden daartoe mede. Wij moeten nu niet de heele kaart zetten op winterproducton, maar ook zeker op den zomer en zeide o.m. dan de tulpenbouw reden van bestaan heeft. Dte „Tele graaf' gewaagt er van dat er eene commissie in het leven zal worden geroepen. De bestudeering van den Noordhollandscben tuinbouw. Waar het echter nu om gaat is de vraag: crediet of steun, wat zo uhet beste zijn "voor den tuinbouw. De voorzitter zet zijn standpunt over deze vraag uitvoerig uiteen, dit komt ongeveer hierop neer: Bij prefereert rentelooze credieten op langen ter mijn, iedereen die het noodig beeft kan naar het oordeel van de betreffende commissie bier- van profiteeren en komt het geld dus weer terug. Er wordt wel beweerd, dat credieten den nood toestand verscherpen, maar een termijh van b.v. 25 jaar is toch een hulpbron. Wanneer we steun- verleening oppervlakkig bekijken, da® is ieder een daar voor, waait wat men krijgt, behoeft men met terug té geven. D|e zwaaroepriifdon worden er uit genomen en de rest krijgt niets. Maar die rest rédt zich ook niet, ook die( be drijven hebben steun noodig. Ik meen dat steun algemeen behoort te zijn, en bij regeeringssteün is dat het geval niet. De heer Jb. Kramer, eveneens bestuurslid is contra den voorzitter. Die voorzitter zegt dat steun zich bepaalt tot enkelen en dat credie ten algemeen zouden zijn. Die heer Kramer meent dat het juist andersom is. Wij1 Inebben recht om regeeringssteün te Vragen. In de oorlogsjaren zijn wij' nagekomen, wat de regeering ons toen heeft opgelegd en gedeeltelijke beslaglegging hebben wij o.m. moeten toestaan. In deze crisis staan wij voot een krach. Wij vragen steun voor eiken tuinder, steun is reëeler dan crediet. SSpr. releveerde dat de crisiscommissie te lang zaam werkt. Hij wijst er ook op, dat' het (kamerlid Du ijs poogde de spoorwegtarieven te verlagen en dat men tegen stemde. De commissie bestaat in woorden en niet in de daad. D|e tuinbouwers wórden verdeeld, wij gaan alle kanten op. Hier, vergadering moet een motie aangenomen wor den waarin tot uiting komt dat wij allen zijn voor steun. De heer J. Klingeier wijst er op dat bet niet goed is, als algemeen geen steun verleend wordt. De voorz. Ja, het is toén ook niet zoo onrecht vaardig, als zij het krijgen die bet noodig heb ben, maar er moet late ;r wellicht meer zijn. Credieten echter komen terug. D[e voorz. onder schrijft wel ,als Kramer zegt dat de bouwers recht (.lebben en doet verjder opmerken dat de Tweede Kamer een nachtvergadering gebouden heeft ter bespreking van de spoorwegtarieven en dat het kamerlid D®ijs volgens gegevens, niet op de presentielijst voorkwam. Nadat de voorz. nog over een en ander had uitgewijd, deed de heer Swart de opmerking welke wel wat laconiek gedaan werd is de minister al terug van zijn vacantiereisWij zit ten hier maar te wacbten. Is hij alleen maar de baas De voorz. antwoordt dat men toen met de toiletten van de zieke aardappelen moest wach ten, omdat de minister op reis was en dat deze niet de baas is en zet dit nader uiteen;-. Maar, zegt hij, de tuinbouw beeft niets te zeggen, wij hebben nooit getracht tuinbouwers in de volks vertegenwoordiging te krijgen. Er wordt dan beweert, dat dit belangenpolitiek' is. Natuurlijk, dat is ook zoo, zie maar naar de onderwijzers. Er wordt" altijd gestemcTnaar de politieke inzich ten, doch Liet ware wenschelijk dat de tuinbou- wers in de Tweede Kamer kwamea. De heer Jb. Kramer deed in zijn antwoord aan den voorzitter nog opmerken, dat ook Braat en Vos voor de motie stemden. Verder zegt de heer Kramer dat als de Ned. Staat het ernst is, dat ons bedrijf blijft' bestaan, dat het mij dan wil voorkomen, dat steun ver leend wordt voor b.v. kunstmest enz. en ook voor noodzakelijk levensonderhoud. Credieten- steun is niet altijd ten bate, want deze gaat, soms ee® heel andere kant uit. Siteun en goed' kooljaar da® komen wij op een goede basis. Het bedrijf moeten wij voorop stellen en gee® individueelen steu®. Crediet is niet alleen een strop voor ons bedrijf, maar bij algemeene toepassing een strop voor heel Nederland. De heer W|. Muller (bestuurslid) zegt, dat Liij I geen goed tuinder zo uzijn, indien hij niet voor j steun was, b.v. kunstmest, toeslag op loon, enz. maar hij kwam tot de conclusie 'dat de gemeen- schap betalen moet. Hij plaatste zicLi op het standpunt van de Prov. Commissie en acht dat rentelooze voorschotten de meeste kans va® sla gen heeft. De heer Jb. Twisker is voor crediet, daar bij vreest dat steun slachtoffers maakt enz. De voorz. blijft zijn meening handhaven ,dat credieten op langen termijn boven steun te prefe reer en is. De heer Jb. Kramer. H^et moet niet voorgesteld worden, dat steun niet en crediet wel te verkrij gen is. E® is nog niets besloten, Mét klem komt hij voor steun op als een eisdn van recht. Wij meenen nu genoeg over het punt crisis maatregelen gereleveerd te hebben, en gepoogd ook in dit verband te blijven, daar er nog vele andere beschouwingen wedden gebouden. Wij stip pen nog aan dat de heer Jb. Verkroost deed op merken, dat de Prov. Commissie de vraag steun of crediet de tuinbouwafdelingen had moeten laten beantwoorden, dan had men de menscben achter zidi gehad. Hij hoopt dat in de toekomst dit dan ook zal ge beuren. Alvorens men tot de stemming overging, zegt de voorzitter: Wij kijken mekaar aan, en dat doet de heele wereld. De Nederlandsche gemeenten hebben 800 millioen schuld evenals de Staat zelf. De regeerisg moet dus wel ernstig overwegen en binnen de grenzen der mogelijkheid blijven. In stemming gebracht bleken 32 voor steun, 19 voor crediet en 1 blanco gestemd te hebben. Varia. De heer Zwart stelde bezuigingsmaatregelen voor, n.l. dat verdwijnen moeten U. C. B., demonstratie- j bedrijf, proeftuin enz. In zijn antwoordt aan den heer Zwart zegt de voorzitter o.m. dat hier heel weinig of nagenoeg geen animo voor een tuinbouwcursus voor bloembol lencultuur bestaat, wat heel treurig is. Wij moeten scherp staan in de toekomst, tuinbouwonderwijs staat ten achter. De tuinbouwschool in Alkmaar verdween door de geringe belangstelling. Het Provinciaal de- monstratiebedrijf is opgericht voor meerdere kennis en daar is veel van geprofiteerd. Ja, wij moeten ons aanpassen. Een kale jas siert den drager (in den goeden zin natuurlijk). Wat het U. C. B. betreft, dien wensch kan men wel uiten, maar daar komt niet van. De goede uienprijs is te danken aan het U. C. B. Frankrijk kocht vroeger de uien niet, maar nu wel. Zie maar hoe het gegaan is met den uitvoer van boter en kaas enz., waar nu ook beter voor kwaliteit en verpakking enz. gezorgd wordt. De heer K. Kostelijk wilde uit bezuiniging de pre sentiegelden afschaffen, te beginnen met deze bui tengewone vergadering. Hij had geen succes. Bij zit ten en opstaan werd besloten, met als resultaat, dat de voorsteller en nog 1 lid gingen staan, dus ver worpen werd. De heer Swart memoreerde dat de voorzitter er op gewezen had, dat er eene commissie zou komen ter bestudeering van den Noord-Hollandschen tuin bouw, hij hoopte dat deze niet kwam. De Voorzitter zegt, dat Swart niet denkt aan den tolmuren en zegt, dat een goede sorteering ons eenigste behoud is. Swart komt zelf met goede pro ducten, dus is hij er toch voor. De heer Swart. Niet tegen goede sorteering, maar wel ben Ik tegen de te groote kosten. De Voorzitter: Het U. C. B. kan de controle op de uien nog niet aan de veeilingkeurmeesters overlaten, doch wij hopen dat daartoe toch overgegaan wordt. De heer Jb. Kramer staat aan de zijde van Swait, maar dit punt behoort op de algemeene vergadering thuis. Er moet bezuinigd worden. De inkomsten van de markt zijn niet evenredig aan de uitgaven. Verder zou hij willen dat de uitslag van de stem ming met de steunregeling werd opgezonden aan de volksvertegenwoordiging, en dit werd zonder stem ming aangenomen. De voorzitter maakte hierbij de opmerking, dat men dit wel kan doen, doch het zal niet zoo'n effect sorteeren. De heer P. Bet wees op de verhandeling in deTwee- de Kamer inzake verlaging van spoortarieven voor vracht. De voorzitter zet beknopt uiteen dat hierop thans een kans bestaat. De heer Jan Glas was niet erg te spreken over de plaatselijke steuncommissie. Hij noemde het een schandaal, dat de commissie aan bouwers die 2 wa gons uien hebben steun geven, en zij die de steun oo heel erg noodig hebben, deze niet aan hen ver strekken. De regeling is niet goed en een 12-1 menschen sluit men er buiten. Ook de heer Jb. Twisker vroeg waarom de een wel en de ander niet in aanmerking kwam. De heer W. Mulder (commissielid) zeide, dat de commissie, bestaande uit 3 raadsleden-bouwers en B. en W. trachten zoo billijk mogelijk een en ander te regelen. Toen wij voor die gewichtige taak ston den, moesten wij scheiding maken tusschen goede en niet-goede gesitueerde bouwers. Wij mosten een norm scheppen in den chaos. De norm voor de grootte van het bedrijf betrof 80 snees. Over f3000 was er te beschikken, dat is f375 per week. Als men nu weet dat er 170 tuinbouwers zijn, is het te begrijpen, dat er menschen zijn die gepasseerd werden. Bovendien moesten wij rekening houden mét een weistandsgrens, en wij weten natuurlijk dat jullie allemaal werken voor een stuk brood. Wij meenden goed te doen den norm als volgt vast te stellen: Bedrijven met 1 man, 1 zoon, 2 zoons, 1 of 2 werklieden. Beneden 80 snees en ook de zeer kleine bedrijven vielen er buiten, want die konden weer bij een ander werken. Ondanks ons beste weten, zullen er toch fouten gemaakt zijn. Wij hebben getracht den billijksten weg te volgen en zullen dit blijven doen. Als afgevaardigde van het Marktbestuur deelde de heer Muller mede, dat besloten is tot een salaris verlaging van ambtenaren van 10 pet. en eene ver hooging van het veilingspercentage tot 2 pet, in gaande 1 Jan. 1931. Het aantal gasten ter algemeene vergadering is nu gesteld 1 op 10, en wordt voorgesteld 1 op 200. De vergadering werd hierna door den voorzitter met dank aan leden en pers gesloten. De vulpen met een wereldreputatie. Zij is een heerlijk bezit met haar smaak volle kleuren, haar sierlijke en soliede bouw en haar volmaakte dienst. Voor dames en heeren. In prijzen van flO.—f 12.50, f 15.f 18.50, f20.— en hooger. Bijpassende potlooden f8.f10. f 11.—, f 12.50. Op verzoek gaarne aan huls te ont bieden met een collectie. Aanbevelend, BOEKHANDEL OUDKARSPEL DRAISp-vANmKEMBURG'S e A .-LEVERTR LEEUWARDEN- KUNSTGEBID INGESLIKT. Bij het ontbijt slikte mej. K. B. te Aalsmeer on- j verwachts haar kunstgebit in. Doodelijk benauwd holde zij naar buiten, "waarna buren ijlings genees kundige hulp inriepen. De geneesheer welke ge lukkig spoedig ter plaafse was, slaagde er in het gebit te verwijderen. DRIE WERKLIEDEN BEDOLVEN. Slechts één van hen kon gered worden. In de gemeente Ouderkerk a. d. IJssel heeft zich een droevig drama afgespeeld. Terwijl eenige werk lieden bezig waren een ondergrondsche buis te leggen voor de motorinstallatie van de graanma- lerij der gebroeders Baas, had bij de diep gegraven put een grond verzakking plaats, waardoor drie werklieden werden bedolven. Door onmiddellijk in het werk gestelde pogingen mocht het gelukken den 46-jarigen metselaar G. Spek levend de voorschijn te brengen. Helaas, bleken de 39-jarige werkman A. Bos en de 39-jarige werkman L. Krijgsman beiden geheel onder de aarde bedolven te zijn. Toen zij te voorschijn waren gebracht, waren zij reeds gestikt. Langdurige pogingen om de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer baten. Beide slachtoffers laten elk een vrouw en 3 kinderen achter. Mien! 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten DOODELIJK ONGEVAL TE HELVOIRT. Wederom een welopgevoed automobilist. Onder de gemeente Helvoirt bij Tilburg heeft op den Rijksstraatweg een ongeluk plaats gehad, door dat een voetganger door een passeerende, in de richting van Den Bosch rijdende auto werd aan gereden. De automobilist heeft zich niets van zijn slachtoffer aangetrokken en is doorgereden. Voor bijgangers zagen het ongeluk gebeuren en telefo neerden onmiddellijk naar een verderop gelegen cafe waar men het nummer van de auto kon op nemen. Het slachtoffer is de ongeveer 50-jarige landbouwer P. K. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het slachtoffer had een onder- en bovenkaakfractuur en een diepe snede aan de hals, waardoor hij groot bloedverlies leed. In zorgwek- kenden toestand is hij naar zijn woning vervoerd, waar hij is overleden. DAG „TANTE". Te Buitenveldert werd een 48-jarige dame, toen zij zich naar de kerk begaf, aangesproken door een jongen man, die plotseling haar hand greep onder den uitroep „dag tante". Toen bleek, dat hij zich „vergiste" maakte hij zijn verontschuldiging en verwijderde zich. Eenigen tijd later bemerkte de aangesprokene, dat zij van een harer vingers een ring miste, welke door zijn glinsterenden steen zeer de aandacht trok. Vermoedelijk is deze door den pseudo-neef bij zijn hartelijke begrooting gean nexeerd, aldus de „Msb.", De ring was echter een „marktexemplaar" en zijn waarde slechts enkele dubbeltjes.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1