RECLAME I Langedijker Groentecentrale Strijdende Zielen 12) P. Heertjes, Vergadering van het bestuur der Langendijker Groentenveiling te Broek op Langendijk op Donder dag 28 Nov. 1931. Te half twee opende de voorzitter van de L. G. C. de vergadering en werd overgegaan tot het lezen der notulen van de algemeene vergadering, gehouden 11 Maart, welke werden vastgesteld en geteekend. Tegenwoordig 26 personen, afwezig met kennisge ving de afgevaardigde van Koophandel. Daarna werd overgegaan tot het behandelen van veilingzaken enz. onder voorzitterschap van burge meester Slot en werd door den secretaris de notulen van de vorige vergadering gelezen. Naar aanleiding daarvan werd een schrijven voor gelezen van de Fa. K. Wagenaar waarin vermeld dat bij hun niemand met een klein gedeelte kool naar huis gestuurd was. Tevens werd voorgelezen een gedeelte der notulen van de algemeene vergadering van 1924, waarin het ophouden van producten in de veiling omschreven was en waar den veilingleider de taak was opgelegd om bij. ongemotiveerd ophouden, het veilen dien dag te verbieden. De keurlijst over Oct. welke acht keuringen be vatte werd geen op of aanmerkingen over ge maakt. Uit het rapport over het nazien van het kantoor werd medegedeelt dat in de maand Sept. geveild was voor een bedrag van f 95450.13 waarvan voor Broek op Langendijk f 17171.42; H. Hugowaard f6902.50; H. Hugowaard R. K. f 15938.66; Zuidschar- woude f6539.70; Z. Scharwoude R.K. f2075.70; Hens broek f5418.27; Schermerhorn f56.58; De Rijp en Omstr. f98.55; Koedijk f 10676.94; St. Pancras f 18640.75; idiem R/.K. f 3751.78; De Schermer f 1449.36; Ursem f 1293.16; oterleek f391.46; De Rijp L. T. B. f582.48; Diversen f4402.62. In de maand October was geveild voor een bedrag van f63337.21 waarvan voor; Broek op Langendijk f 15814.99; H. Hugowaard f2059.69; idem R. K. f8704.83; Zd. Scharwoude f5431.10; idem R. K. f 1764.90; Hensbroek f4654.81; De Rijp L T B. f52.50; Diversen f 1613.55; Koedijk f6035.96; St. Pancras f 10557.91; idem R. K. f2667.21; De Schermer f795.75; Ursem f2403.50; Oterleek f768.01; De Rijp en Omstr. f 12.50. Schrijven ingekomen van de Prov. Comm. waar in vermeld was dat voorstellen konden worden op gegeven voor de Alg. Verg. Vorgesteld zal worden dat het Prov. demonstratie- bedrijf te H. H. Waard verwarming krijgt in de kassen (of) bakken, voor het kweeken van kool- planten. Besloten werd om het land bij de laad plaats onderhandsch te verhuren voor één jaar. Schrijven ingekomen van de vereeniging „Koop handel" met verzoek om subsidie voor de nacht telefoon. Dit wordt toegestaan. Daarna bracht de secr. verslag uit van dé gehouden vergadering van den Vierbond. Punt 1. Strafbepalingen voor kooplieden die kool beneden den minimum prijs kochten, werd be paald dat kooper en verkooper in zoo'n geval de zelfde boete opgelegd zou worden en wel f25 voor partijen beneden 5000 K.G., grootere partijen naar verhouding. Voor deze bepaling was ook de mede werking gevraagd van de veilingsvereeniging „West Frieslahd" waar inmiddels bericht van gekomen was dat zij dezelfde besluiten genomen hadden. Punt 2. Dit stelde voor om den minimumprijs van enkele producten te wijzigen en wel voor breek- peen, bieten en uien. Voorgesteld werd om breekpeen te brengen van f 1.00 op f 0.60; bieten van f 0.80 op f0.60; en uien van f0.60 op f 0.80. Deze wijziging is aan het Centraal Bureau voor gedragen en kon daar de goedkeuring wegdragen. Punt 3. Dit punt van de agende was van de vei- lingsvereen. N. M. B. te Noordscharwoude, welke voorstelde om na 1 Jan. geen verkoopvergunningen meer te geven om producten uit de hand te koopen. De veilingsvereen. Obdam en Warmenhuizen kon den hier niet in meegaan, de L. G. C. te Broek op FEUILLETON Meneer Hartwig, in een van uw'feuille tons, nog sterker echter in uw voortref fel ijk™, roman wijst u op vermetele gedachten. Tot eiken prijs, ook als 't moet over lijken. Is dat niet 'zui ver persoonlijk gedacht? U lijkt me een mensch in staat om, eenmaal in gevaar, te gronde te gaan. Zoudt ijl in staat zijn uit die denkbeelden de consequenties te aanvaarden? Laten we b.v. eens zeggen, menschen te dooden, waardelooze, belachelijk overbodige mensdien, wanneer hun dood u materieel voordeel bracht Hartwig werd plotseling doodsbleek. Een kop pige, hulpelooze trek kwam er op zijn knap, open gezicht; z'n oogen flikkerden onrustig ach ter de brilleglazen. Ik begrijp niet goed, wat u bedoelt, bracht hij er stootend en kuchend uit. Begrijpt u me niet, meneer Hartwig? Wel nu, ik bedoel of u zich werkelijk met recht, het hoogere, zedelijke recht toekent, vijf of mis schien nog meer arme, domme vrouwen te doo den, om uw drama in de provincie te kunnen laten opvoeren? Hartwig sprong op, omklemde de leuning van den stoel .staarde Krause aan en heesdn kwam het uit zijn keelWiat moet wie bent' u W— bD^tkbeteekennt dat ik u moet arresteeren, meneer Hartwig. niettegenstaande uw roman mij toch laeusch uitstekend bevallen is en ik werke lijk niet precies weet of uw drama tenslotte niet van meer beteekenis is dan de vijf meisjes, die u naar zich toegelokt, vermoord en beroofd hebt. iDpodsche stilte. Twee mannen stonden tegen over elkaar en keken elkaar strak in de oogen. Hartwig richtte zijn ietwat ineengedoken ge stalte hoog op. Doe uw plicht maar, ik zal kalm met u segaau, meneer, meiiecj. Neön, niet Recker, maar inspecteur Krause. I Langendijk wel, daar die reeds het besluit hadden genomen en slechts wachtte op de medewerking van de zusterverenigingen. Daar rechter twee ver- eenigingen er niet in mee gingen werd besloten dat de N. M. B. en L. G. C. dit punt In hunne groote bestuursvergaderingen zouden bespreken. Dienaangaande werd dit punt aan de vergadering voorgelegd. Secr. deelde mede dat de N.M.B. be sloten had dit besluit ten uitvoer te brengen, spr. zeide dat de L. G. C. dit besluit reeds eerder ge nomen had doch met dien verstande dat de vier bond dit geheel zou uitvoeren. Thans staan wij voor de keus om het als twee groote veilingen aan den Langedijk uit te voeren, doch er zullen wel moeilijkheden aan verbonden j zijn en dat er voor elk bestuur van de aangesloten j vereen, een belangrijke taak wacht, wanneer wij dit besluit ook zullen uitvoeren. Gezegd werd dat steeds door onze leden op de algemeene vergaderingen er op aangedrongen wordt na 1 Jan. geen bonnen meer uit te geven, zoodat we vooreker In den geest van de leden handelen, als wij dit besluit thans nemen, waarop dan ook be sloten werd na 1 Jan. geen bonnen meer af te geven zoodat elke tuinder met al zijn producten aan de veiling moet komen. Bij overtreding van dit besluit, d.w.z. als toch uit de hand wordt verkocht, is de boetebepaling 10 pet. van het verkochte bedrag met een minimum van f25.00. De vereen, uit Schermer, H. H. Waard enz. vraag den of het niet mogelijk was dat zij steeds op mon ster konden veilen met het oog op het vervoer per auto, hetgeen goedkooper is en minder tijd neemt. Daar door dezen maatregel de aanvoer aan de vei ling bevordert kan worden, werd dit verzoek toe gestaan. Daarna werd door den secr. verslag uitgebracht van een gehouden vergadering van de vereeniging kooplieden die kool beneden den minimumprijs kochten, werd aangenomen. Verder kwam op de vergadering sterk naar voren dat het zeer gewenscht was dat er veel meer goed gekeurde aardappelen door de tuinders gekweekt werden, ten eerste omdat er steeds meer vraag naar dat product komt en ten tweede dat er dezen zomer al landen waren die hun grenzen voor ongekeurde aardappelen gesloten hielden. Ook hier heeft de landbouwultvoerwet het onder de aandacht genomen om een uitvoerverbod in het leven te roepen voor ongekeurde pootaardappelen. Wij kunnen zegt spr. heel goed dit verzoek steu nen omdat de opbrengst en de prijzen van die aardappelen meestal de beste zijn. Verder werd ook aanbevolen het verbouwen van mlddehzomer aard appelen en dan witvleezige voor export, daar er steeds wel vraag is voor dat product en dan ook het verbouwen van late consumptie aardappelen, daar die steeds hier ingevoerd moeten worden en ze heel best hier gesteld kunnen worden. Ook deze laatste verzoeken willen wij gaarne steunen zegt spr., ja zelfs ten zeerste aanbevelen omdat het goede pro ducten zijn voor wisselbouw en ook dat wij midden- zomer producten hebben om te verkoopen. Het zal zeker goed zijn als alle tuinders er goed studie van maken dat ze hun bedrijf zoo Inrichten, dat ze zoo ongeveer het geheele jaar door regelma tig producten hebben te verkoopen, dan is de kans grooter dat het bedrijf loonend zal zijn en hier voor zijn zeker bovengenoemde aardappelen heel goed te verbouwen. Tevens was op die vergadering nog het verzoek gedaan om als twee partijen kool door elkaar geveild werden, dat dan de kooper het recht had één der partijen te nemen welke hij ge bruiken kan. Op dit verzoek heeft thans de ver gadering te beslissen. Na enkele besprekingen was men overtuigd dat dit in de eerste plaats een belang was voor den aanvoerder, zoodat besloten werd het verzoek toe te staan en werd de veilingleider opgedragen het in de velling bekend te maken. Door het dag. bestuur werd voorgesteld om met ingang van 1 Januari 1932 het velling percentage te verhoogen tot 2 pet. Een begrooting over 1932 was aan het bestuur voorgelegd, waaruit de nood zakelijkheid wel bleek, dat tot verhooging moest worden overgegaan. Deze verhooging werd vastgesteld met de bepaling Deze kleine comediewas me zelf niet sympa- ythiek, maar helaas noodzakelijk. En nu verzoek yik ,u uw hoed te nemen en voor mij uit teloopen. Hartwig aarzelde, staarde gedachteloos voor zich uit. Vertel u mij eeh's, ik mag toch in f'ftet huis vah bewaring voor m'n eigen onderhoud zorgen en- m'n eigen kleeren dragen Jawel, meneer Hartwig, dat moogt u. Tot uw veroordeeling beht u gentleman en om zoo te zeggen een gewoon staatsburger in een cel. Ik zo uu willen adviseeren maar direct een tasch met de noodzakelijkste dingen mee te nemen. Wij zullen natuurlijk van een taxi gebruik ma ken. Terwijl Hartwig zwijgend een kleinen hand koffer pakte, gingen de gedachten van Krause elnkele jaren terug. 'O wat begreep hij dezen angst goed, dien angst voor het gevangenispak, het gedwongen bad, erwtensoep en bruine boonen. Niet 't arrest, de gevangenis, de lichamelijke arbeid, het eerverlies zijn immers het vreeselijk- ste, maar de vilten schoenen aan de voeten, het grove, veel te groote hemd, het jij en jou van de bewakers het blikken bond met den gedeuk- ten lepel, de latrine. ■Op voorzichtige vragen, die Krause hem in den auto stelde, gaf Hartwig geen antwoord. Vast kneep hij de lippen opeen, alsof hij ze nooit meer wilde openen. iSIechts op het laatste moment, toen zij de Alexandexplatz reeds naderden, zeide hij heesch Meneer Krause, op de een of andere manier straalt uw schunnige detectieveziel toch ook iets menschelijks uit en daarnaar wil ik me wenden met het vriendelijk verzoekTrekt u het reinste schepseltje ter wereld niet mee in dezen poel; laat u Lotte Fröhlicb er buiten;! Krause knikte, terwijl zijn gezicht weer in dui zend plooien trok. Diat beloof ik u graag zij' het dan dat Lotte Fróhlich door den loo pder dingen automa tisch daarbij zal worden getrokken. "Strijdende zielen. Dr- Olusius imiteerde Napoleon na een gewon nen veldslag, kruiste de armen over de borst, dat het voor één jaar geldend is, zoodat een vol- gqnd jaar opnieuw het velling-percentage moet worden besproken. pet dag. béstuur stelt voor om de salarissen bo ven f 500.te Verlagen met 10 pet. ingaande 1 Juli 1932; verder de kleine salarissen niet te verlagen en ook de presentiegelden te laten zooals die zijn. Wat de salarissen betreft, zulks werd direct goed gevonden, wat aangaat de presentiegelden, waren enkelen van meening en werd door den heer A. Hoogland voorgesteld deze te verlagen van f 3.op f 2.00 en dan vrije reiskosten er bij te vergoeden. Dit voorstel werd echter met 22 stemmen tegen en 3 voor verworpen. Zoodat de presentiegelden zijnde f3.00 blijven gehandhaafd, zonder reiskosten. Verder werd nog door het dag. bestuur voorge steld, om de alg. verg. te houden met de helft der afgevaardigden zooals in art. 13 van het Huis houdelijk Reglement is bepaald; hetwelk luidt 1 afgevaardigde voor 10 leden, terwijl nu wordt voor gesteld 1 afgevaardigde voor 20 leden. Werd goedgevonden zulks bij referendum door de vereenigingen te laten besluiten. Bij de rondvraag zegt de secretaris dat hij nog enkele verzoeken heeft aan de vereenigingen aan gaande het lidmaatschap, het teekenen der leden lijst en statuten-wijziging, hetwelk spr. schriftelijk met de vereenigingen zal behandelen. De heer W. Visser vraagt hoe de verkiezing of wel benoeming gebeurd van secretaris voor de Prov. Commissie en of daar ook sollicitanten voor opge roepen worden. Hierop kon geen antwoord gegeven worden. De heer Hoogland zegt dat in het reglement voor geschreven staat, dat de koopman niet meer be hoeft te nemen als in de veiling verkocht is. Spr. vraagt zulks naar aanleiding van het besluit 5 pet. boven gericht. Voorzitter zegt dat bij vergaderingsbesluit zulke bepalingen gewijzigd kunnen worden. De heer H. Glas zegt, dat de keur op de uien nog steeds door de controleurs gebeurd en zag liever dat dit door onze eigen keurmeester gedaan werd Voorzitter zegt dat het Centraal Bureau op ons verzoek en door het besluit van de alg. verg. van het C. B. deze regeling aan het U. C. B. heeft voorge steld, doch tot heden kan het U. C. B. daar nog niet toe over gaan, daar zij meenen dat er nog te veel veilingen zijn, waar het nog niet aan den keurmeester kan overgelaten worden. Secretaris zegt, dat het wel te betreuren is, dat die zaak nog niet geregeld is, daar het voor de con trole zeker beter is; voor elke veiling kan er geen controleur aangesteld worden, zoodat thans de con troleurs op één dag soms groote reizen moeten maken, wat moeilijk is en het werk belemmerd. De keurmeesters aan de veiling zien het product reeds als het gepresenteerd wordt en zijn steeds bij de lossing, oodat een betere controle niet mogelijk is. Hierna sluiting. Nieuwstijdingen VERKEERSONGEVALLEN TENGEVOLGE VAN ALCOHOLGEBRUIK. Een adres van den Minister van Waterstaat. De Gezondheidscommissie te Winterswijk is van oordeel, dat het op den weg ligt der Gezondheids commissies, die hebben te waken tegen alles wat de volksgezondheid in gevaar brengt, bij de Overij heid aan te dringen op het nemen van meer af doende maatregelen ter bestrijding en voorkoming van de talrijke ongevallen bij het snelverkeer, ver oorzaakt door in meerdere of mindere- mate onder den invloed van alcohol verkeerende bestuurders vair auto's en motorrijwielen. Zij heeft nu in een adres aan den minister van waterstaat geschreven, overtuigd te zijn, dat het meer dan tijd is, dat de regeering dergelijke strengere maatrgelen neemt, en dringt er bij den minister op aan, bij de Staten- Generaal een voorstel tot wetswijziging in te die nen, waarbij de mogelijkheid wordt geschapen, dat aan dergelijke bestuurders voortaan niet slechts voor één, of ten hoogste twee jaar, doch voor eenige ja ren en bij herhaling zelfs voor levenslang hun rij bewijs kan worden ontnoemen. REIS VAN PRINS LEOPOLD EN PRINSES ASTRID. Over de reis van het Belgische kroonprinselijke paar naar Japan, verneemt de Tel. nader, dat prins Leopold en prinses Astrid op 12 Februari van Ge nua met de „Christiaan Huygens" zullen vertrek ken. Te Singapore zullen de vorstelijke passagiers voor 42 dagen aan wal gaan. Vandaar wordt de reis met het Japansche schip „Hakomu Maru" naar Japan voortgezet, waar de prins en de prinses te Koba-Kobe van boord zullen gaan. Tijdens hun verblijf in Japan zullen groote feesten worden aan gericht, terwijl de voornaamste steden zullen worden bezocht. MOEDIG OPTREDEN VAN EEN 15-JARIG MEISJE. Door haar moedig optreden heeft het 15-jarig dochtertje van een politie-beambte te Pietermaritz- burg (Z.-Afrika) het leven van haar 11-jarig zusje gered. Het jonge meisje was n.l. met twee broertjes oop het dak geklommen en in aanraking gekomen met een electrische draad, waardoor zij zoo'n ge weldigen schok kreeg, dat zij bewusteloos neerviel. Op het geroep van de twee broertjes snelde het oudste meisje te hulp. Toen zij voor de eerste maal haar zusje aanraakte, kreeg ook zij een schok, waar door zij op den grond viel. Ten tweede male greep zij haar zusje beet en het gelukte haar het meisje van den draad af te trekken. Een electricien, die het tooneeltje van de straat af had gezien, paste ver volgens kunstmatige ademhaling toe, waarop het meisje haar bewustzijn herkreeg. Dank zij het moe dig optreden van haar zusje is het meisje in leven gebleven. Een. blijde gebeurtenis. Voor het eerst in een eeuw tijds, zoo méldt de Star, is er een zoon geboren in het vorstenhuis in Jaipur ïd Blritsch-tndië. De trotscke Maha radja, die twintig jaar oud is, en zelf een' aange nomen zoon van den vorigen Maharadja, heeft besloten deze blijde gebeurtenis op indrukwek kende wijze te vieren. Om zijn onderdanen in de ware feeststemming te brengen, heeft hiji alle achterstallige grondlasten, rechterlijke boeten, en boeten de laatste twee jaar opgelegd in civiele rechtzaken, kwijtgescholden. Deze kwijtschelding beloopt een totaal bedrag van 240.000 pd. ster ling. Ook 'heeft hij alle douanerechten op juwee- len afgeschaft ter bevordering van den handel waarvoor zijn staat beroemd is. De feestelijkhe den ter eere van de geboorte van den jongen prins hebben eenige dagen geduurd en zijn be sloten met een schitterende durbar. Maharadja 'Maitisingh is al negen jaar geleden aan het hoofd van den staat gekomen. Zijn jaarlijksch inkomen bedraagt 550.000 gulden. keek Hartwig doordringend aan, liep op en neer zotader hem uit het oog te verliezen en wachtte op het gelukzalige moment, waarop de gewel dige, de president, zijn entrée de chambre zou makenEn deze kwam, opgewondenserenissimus met krommen neus en monocle, tien kleurige lintjes pp fie revers van zijn gekleede jas, be groette bijna vriendschappelijk den chef der re- cherche, nam Krause, die eigenlijk van afkomst met hem gelijk stond, welwillend van 't noofd tot de voeten op, wierp een donkeren blik op don verdachte, zei „goeden dag" tot den aan wezigen klerk, die het procesverbaal zou opma- kén en het eerste veihoor begon. Het werd eigenlijk in 't geheel geen veihoor. Hartwig verklaarde kort én bondig Thomas Hartwig te heeten, 32 jaar oud te zijn, in Keulen als zoon van den overleden leeraar aan het ly ceum, Willem Hartwig, geboren, tot dusver met een blanco strafregister, Nederduitsch-Hervormd e,n over het geheel genomen zonder middelen en vaste betrekking te zijn. Daarna echter: Em nu, mijne heeren, verzoek' ik u drin gend zich geen moeite meer te geven, daar ik geen verdere vragen zal beantwoorden. Nog niet eens die of ik schuldig of onschuldig ben. La ter, voor mijn werkelijke rechters, zal ik me msscbien ik weet het op het oogenblik nog niet uiten, maar tot zoolang zult u van elk onderhoud met mij moeten afzien. D(e president raasde, C'lusius zweette bloed. Krause leunde onverschillig, alsof hem de heele zaak niet aanging, tegen den muur het was alles vergeéfsch. Woorden als brutale schurk, een toontje lager laten zingen, massamoordenaar, mis ten hun uitwerking. Hartwig liet niets los. Ten slotte probeerde CJusiils het met verzoeken. Hartwig, het bewijsmateriaal tegen u is overstelpend, houdt u ons dus niet onnoodig op. De brieven der vijf verdwenen meisjes zijn "bij u gevonden en daarmee alleen reeds is komen vast te staan, dat u schuldig bent. Geef kalm toe, ontlastt uw geweten, dat kan u, wanneer het er later om gaat uw straf te verzachten, niets andei's dan voordeel brengen. Het spijt mij, zei Hartwig beleefd en zweeg. Lp juffrouw der advertentie-afdeeling van de 100 visitekaarten met passende envelop pen, ronde of rechte hoeken met naam bedrukt. Zie verder ons modellenboek met uitge breide collectie. Op aanvraag thuis ter Voor Sint Nicolaas voor 1 December BOEKHANDEL Gcneralanzeiger verscheen opgewonden en her- kénde in Hartwig direct dep man, die in het begin van Juni de advertentie had opgegeven en de daarop ingekomen brieven had afgehaald, Hartwig zweeg. Dp vrouweh, bij wie de verdwe nen meisjes hadden gewoond en de congierge kwamen en identificeerden Hartwig. Er bleef tenslotte niets anders over dan het verhoor te staken en hem naar een oei te laten "brengenl Terwijl echter de beide Inopge ambtenaren nog steeds over de grenzenlooze brutaliteit van den idachte spraken, liep Krause den agent na en gaf den opzichter van het huis van bewaring opdracht Hartwig een zindelijke, fatsoenlijke cel j te geven, hem alleen te laten en aan zijn wen- schen zooveel mogelijk gelnoor te geven. Het was intusschen laat in den nadnt geworden j en dr. Cllusius stelde er zich voor vandaag mee I tevreden een communique naar de redacties der (den te zenden, waarin, de reporters tegen den volgenden morgen op het hoofdbureau van politie werden ontboden. De mededeeelingen over de arrestatie van den letterkundige Thomas Hartwig als vermoedelijke dader van den moord op de vijf verdwenen meis jes, sloegen in als een "bom. OJusius gaf een kort overzicht van den loop der gebeurtenissen, leg de er den nadruk op, dat hij en zijn, gewaar deerde medewerker, meneer Krause, nog nooit v<x> reen zoo zware taak hadden gestaan en zei bescheiden lachend: Wij beiden moesten al onze sepurderservaring bijeen rapen, en er kwam heel wat scherpzinnigheid en doorzettingsvermogen aa rite pas vóór het resultaat bereikt was, waar op we nu kunnen bogen; ik mag dan ook( wel zeggen, mijne heeren, dat deze zaak me menigen slapeloozen nacht heeft gekóst. Tenslotte echter deed hij' nog 'een verdere sen- sationeele mededeeling. Meneer Krause, die zooals velen van u wel bekend zal zijn, eigenlijk Joachim Freiherr vo (UDengern heet en meester in de redhten is, is van inspecteur bevorderd tot commissaris der recherche.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3