NIEUWE 1 SINT NICOLAAS Gemeenteraad SINT PANCRAS Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang H™ - BedidaifI. HIM Burial Wsdmuda. No. 143 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 98. DONDERDAG 3 DECEMBER 1931 UMEDUKER (III RUT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. - Abonnmentsprij s per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Ons Weekpnaatje j E? zijti maar weinige mannen, die geheel we- r i teni° ontkomen aan de begoocheling van net Zóó ernstig kan de tijd ons volk niet beroe- bruine monster, dat week aan week over de ren, cf tegen dat December in het verschiet voetbalvelden rolt, nagerend, door een lenige, komt, vaart een speelsche geest door de men- j krachtige jongelingschap, die elkaar de beheer- schetn, die de grooten tot kinderen maakt en de I schüng van den bal-loop betwist. Wel zijn er, kinderen tot blijde engelen. Wie zien elkaar in die meehen, dat het spel niet op Zondag moet deze dagen heel andetrs dan we in Inet gewone le- worden beoefend, anderen hebben bezwaar tegen ven zijn, we hebben (net jasje der conventie de vergoding van jeugdige voetbalsterren, nog uitgetrokken en zitten nu heel knusjes in ons I weer andere komen op tegen de verruwing van nvp-rKmn rl n o nia -Pr»l moor ttta bp.f Ir a ra 1?-tav iron i-, n-f c-r^l ,„44 j i overhemd aa ntafel, waar we complotteereh, va der met de kinderen, om moeder te verrassen, en dan weer moeder met de kinderen om vaders pijp in een grillige verpakking te vermoffelen, .vader en moeder samen, als het kroost naar bed is ,<om listigheidjes te bedenken bij het a.s. op treden van Sinterklaas en Pieterman. Als de mensch eenmaal groot en wijs is ge worden, denkt hij als regel nog si edits met een moeden zucht terug aan zijn kinderjaren, die vooral achteraf bezien toch maar den mooisten in elk geval meest onbezorgden tijd van ons leve'n uitmaakten. Eh omdat we het kind-zijn zoo mooi weteh en het kinderlijk vermaak van zoo gelukkig-onschuldigen aard, daarom zijn we ook als groote menschen' blij', wanneer het Sin terklaasfeest is aangebroken, omdat de kinder jaren zich dan repeteeren en we dan weer blijl en dwaas kunnen zijn met de kleinen, zorgen en druk vergetende. Sinterklaas is in de eerste plaats ©en kinder feest. Maar omdat het geluk der kinderen de vreugde der ouders is, daarom is het een feest hoor allen. We vermogen het niet genoeg te waardeer©n, dat we eens per jaar gelegenheid kriigen tot een intiemer familieleven. D'e jacht van het gewone leven, de dagelijksdie strijd tegen de zorgen, ze doen ons wel eens de kleine attenties vergeten, die de schakels vormen van de keten ,'die niet, knelt, maar samenhoudt, wat bijeen hoort; leden van de familie, vrienden uit een kring. Sinterklaas biedt ons gelegenheid om te toonen, dat we niet hebben vergeten, soms ook', dat we leerden vergeten, wat beter vergeten kon worden. Het zijn vaak ook heel prettige herinneringen, die de ouderen aan het Sinterklaasfeest heb ben, omdat deze brave heilige indertijd voor hen huwelijksbemiddelaar is geweest, gewoon lijk op indirecte wijze. Als het schuchtere jonge- lings- of bedeesde meisjeshart zich niet te uiten wist of durfde, da'n kwam dikwijls de goede Sint te hulp en zei: geef miji 0at pakjel maar mee en ik zal heusch niet vertellen, vanwaar het oorspronkelijk komt. Dian deed de tegenpartij heel verrast en prakkezeerde het hoofd moe over de vraag van de afzending, het hoofd, waar door heen hodnthans slechts één naam spookte, tel kens en telkens weer opnieuw. Ja, zóó was het begin van vele liefdes. Ein zoo zal het ookr nu weer zijn, en komende jaren. Het is een goede en mooie traditie, die van.- ons St. Nicolaasfeest; een traditie, die we moeten vasthouden en vervolgen, ondanks de zorgen van onzen tijd. Het kost ons zoo weinig. 'Met Sinterklaas vcoraJ immers dietoen we te weten, dat de waarde der cadea-ux niet de mate van liefde, waardee- ri'ng of vriendschap aangeven, maar het feit op zich zelf, dat men aan ons heeft gedacht. Sinter klaas bezorgt ons verrassingen, niet bepaald rijk dommen. Als we goedköope presentjes verpakken in kranten, steeds weer méér kranten, en touw tjes en draadjes, en wéér kranten en bandjes en knoopjes, dan sluiten we een goedkoop cadeautje in de zachte wikkelen onzer herinnering en knoo- pem we het geheel te samen met draden, geweven uit de sponnige zijde onzer liefde. Daarom: laat het ook dit jaar weer een eel.it Sinterklaasfeest zijn in de woningen van allen. iMet overleg gaat dat zeer zeker. Eln laten de velen, die dat kunnen, Sinterklaas in deze drukke dagen een handje helpen. We weien allen wel zoo'n adresje, waar we een klein pakje kunnen, laten afgeven, een klein pakje, dat groote vreugde kan brengen als materieele weldaad, maar bovenal als moreel goed, dat hoop en sterkte aan hen schenkt, die moe werden of twijfelachtig in den harden strijd'om het bestaan en die zich dan minder verlaten zullen voelen. Het is zoo prettig om je zelf een goeden Sin terklaas te weten, terwijl de wereld je misschien voor een knorrigen Zwarten Piet houdt. het karakter van het spel, wij laten di% strijd vragen hier onbesproken om te constateeren, dat, afgezien van dat alles, het voetbalspel een po pulaire en Vrij algemeen gewaardeerde volkssport is. Al zijn onze beenen stijf van ouderdom en rbeumatiek, als we langs de bekende lijnen staan te kijken, maken we de trapbewegingen der spelers onwillekeurig mee, tot groote er gernis van onzen voorman, die heitfaaldelijk zijn goeie broek moet afklocoen. En zelfs al staan we niet langs het lijntje, maar we beluisteren een of andere voetbalgebeurtenis door den luid spreker, dan nóg voelen we iets v£n enthousiasme in ons oplaaien, als het spelverloop en gegeven verslag geanimeerd zijn. Dan moeten huisgenoo- tem het niet wagen om te zitten kakelen, ter wijl we luisteren eh dan moeten ze het thee kopje niet al te dicht onder het bereik van on zen linker- of rechtervleugel zetten, want er is dan alle kans, dat we voor het nemen van: een corner op den linkschen hoek bij het Nederland- seh edoel in Parijs, dat kopje rechts van do tafel afslingeren bij ónze poging om met v. d. Meulen méé den bal onder de lat vandaan te stompen Wc zijn overigens heel nuchter van aard. Als anderen bet over een interland-wedstrijd hebben en ze gebruiken dan woorden als ,,onze eer, die op' het spel staat" en ,,onze nationale glorie^ die door eeh overwinning zou worden verhoogd", dan grinniken we, als we in een goede stem ming zijn, en we maken ons boos over zulken daverenden onzin, als we b.v. juist ons belas- tingbillet hebben ontvangen. Maar toch... Toen onze jongens op Zondag j.l. in Parijs in enkek minuten drie coals fokten zoo heet dat, gelooven we, vakkundig en de Hollander-ver slaggever zooveel glorie met zijln stem haast niet bij kon houden, toen we de verbijsterende ont roering bespeurden in de klanken, die hij uit stootte, klanken, die meer een verslag waren van zijn eigen harte-klop dan van den wedstrijd, toeh voelden we toch ook even iets in de; keel, eln stelden we ons in de huiskamer tegenover de huisgeiiiooter 'een oogedblik heel mak aan, om vooral maar niet te laten merken dat doe je immers als rechtgeaard Hollander niet hoe de triomph van onze Hollandsche jongens in Parijs onze nerven aan het trillen had a-e maakt. Na deze regelen zal wel niemand meer van ®ns willen aannemen, dat we iets tegen het Hnetballen hebben, het tegendeel is immers jleehts waar. E|n daarom zal men misschien ook een objec tief oordeel willen vellen over hetgeen we nu ïiog verder hebben te zeggen. Onze mooie stemming n.l. voelden we zoo Wreed verstoord op het einde van dien wed strijd, toen de verslaggever mededeelde, dat daar in Parijs 3000 Nederlandsche jongemannen op het veld aanwezig waren, per extra-trein aange- xkomen, uitsluitend met het doel, om er géÖu- ■iende anderhalf uur dat partijtje voetbal te zien. Dat leek ons geen begeestering meer van die jongelieden, maar waanzin, in ieder geval een demonstratie van volkomen gemis aan ernst en verantwoordelijkheidsgevoel. M e kunnen de zon best in het water zien schijnen en weten, dat de jeugd een extraatje toekomt. Maar als in een tijd, waarin tiendui zenden gebrek lijden n;iet ergens in een on begrijpelijk ver Ohina of Zuid-Amerika, maar -- in je eigen land, je eigen stad,r je; eigen straat, ja, in het huis van je buren, we zeggen, als dan duizenden 'jongelui week aan week hun hee- lén of halven gulden offeren om in de plaats van hun inwoning of in de omgeving er van eeh voetbalwedstrijd te volgen, ons dunkt: dan is dat welletjes. Maar als die menschen zich bij zooveel gebrek en armoe van land- en stadge- inooten, hun buren, niet ontzien om een reisje naar Parijs te ondernemen, alléén om daar hun favorieten achter ...hel bruine- monster te zien vamhol]en, dan «pekten we van een schandelijke overdaad/ van een blijkbaar volkomen gemis aan medegevoel in de jammerlijke omstandigheden van. de gemeenschap, aan een volstrekte negatie van wat past. Zulke uitspatting van voetbal-enthousiasme be vordert geenszins een goede nsportgeest. Al nemen we thuis nog graag een puddinkje toe bij het etep, dan mogen we ons toch/ wel verontwaardigd toonen over het gedrag der bon- Iviveurs, die in dezen benarden tijd op of om het Item brand tple in b.v. in Amsterdam onder veel rumoer bonken geld stuk slaan aan zwelg partijen Eenzelfde afstand is er o.i. tusschen hen, die wekelijks langs de lijnen onzer voetbalvelden zijn te vinden, hetzij op 'Zaterdag- of Zondag middag, en die 3000 lieden, die tesamen toch vermoedelijk wel een ton gouds zoek gemaakt zullen hebben voor het bijwonen van een voet balpartijtje in Parijs. In dezen tijd! Spoedvergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 1 Deecmber 1931, 's namiddags 3 uur, ten raadhuize. Voorzitter de Edelachtbare heer J. Kroonenburg tevens secretaris. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering met een woord vap welkom en worden de notulen na voorlezing zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en vast gesteld. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer J. van Kampen. De VOORZITTER deelt mede dat door Ged. Staten is goedgekeurd de wijziging der begrooting 1931 tot verstrekking van kasgeld aan het electrisch bedrijf. In verband hiermede deelt Z.E.A. mede, dat er nader bericht is ingekomen van de Maatschappij van Gemeentecredieten, die de leening der gemeen te aanvaardt op de gestelde voorwaarden. De lee ning is bereids door Ged. Staten goedgekeurd en is het bedrag groot f36000.— heden op het Noordhol- landsch Landbouwcrediet te Alkmaar gestort ten name van Electr. Bedrijf. Ingekomen is het verslag van het examen voor het politiediploma 1931. Dit verslag zal bij de raads leden circuleeren. Vervolgens deelt Z.E.A. mede, dat de koopacte van de door KI. Barten gekochte grond is gepasseerd en het bedrag ad f800.bij den ge meente-ontvanger is gestort. Vervolgens dat aan den heer Barten per 15 Jan. a.s. eervol ontslag is verleend als bode. Dat waarschuwingsborden zijn geplaatst aan weerszijden van den weg bij de bakkerij voorheen bewoond door Brouwer, wegens het daar ter plaatse gevaarlijke punt ten opzichte van het autoverkeeer. De heer LEK acht het raadzaam ook een hand wijzer naar de richting Koedijk te plaatsen daar velen langs den anderen weg rijden. Dit zal door den voorzitter nader onder het oog worden gezien. INGEKOMEN STUKKEN. Schrijven Ilpendam onrendabele gedeelten water leiding. In dit schrijven wordt gezegd dat in vele gemeen ten de watervoorziening nog niet is zooals die zijn moest, daar vele onrendabele gedeelten verstoken zijn van waterleiding. Verondersteld mag worden, dat het Prov. Water leidingbedrijf ten aanzien van het groote belang tot aansluiting ook van die gedeelten zou overgaan, echter is dit niet het geval, mdien de gemeenten de kosten hiervan niet dragen. Door den raad van Ilpendam wordt verzocht ad- haesie te betuigen voor de actie hiertegen opdat Ged. Staten goed doordrongen zullen worden van het groote belang voor mensch en dier, van de hy giëne en volksgezondheid indien de aansluitingen zullen worden aangelegd. Eene algeheele tariefs wijziging zou alle bezwaren opheffen. De VOORZITTER memoreert hoe voor enkele jaren terug de gemeente Sint Pancras voor het zelfde geval stond met den Achterweg. De raad heeft zich toen gewend tot Ged. Staten waarop aansluiting is gevolgd. Gelet op het algemeen be lang stellen B. en W. voor adhaesie te betuigen. De heer DUIF is van meening dat de gemeente Ilpendam het zelf maar moet probeeren en weet een ieder dat het practisch onuitvoerbaar is om overal aan te sluiten met de waterleiding. Spreker acht het overbodig om op deze wijze pressie uit te oefenen. De heer LEK zegt van dezelfde gedachte te zijn en ziet niet veel in om een zekere drang uit te oefenen, niettegenstaande wil spreker er zich niet tegen verzetten. De heer SNEL is voor adhaesie-betuiging. Door het bedrijf worden alleen zij aangesloten die aan den weg wonen. Van het eene gedeelte ontvangt het bedrijf dubbel en voor het andere doet het niets, dat gaat toch niet. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. Schrijven Noordscharwoude, salarissen Burge meester, secretaris en ontvanger. Gevraagd wordt adhaesie te betuigen aan een adres aan Ged. Staten, waarin wordt voorgesteld de salarissen van burgemeester en secretaris te ver lagen met 5 procent en dat van den ontvanger met 10 pet. Eveneens is ingekomen: Schrijven van de ge meente Oterleek, waarin gevraagd wordt adhaesie te betuigen om te komen tot verlaging van genoem de salarissen en de 81/* pet. pensioenbijdragen we derom te verhalen op deze functionarissen. Mede in verband met bovenstaande deelt de voorzitter mede, dat ingekomen is een schrijven van de afdeeling Noord-Holland van den Bond van Ge meenteambtenaren waarin het bestuur zijn afkeu ring uitspreekt over beide verzoeken en gewezen wordt op een begeleidend artikel van de hand van Prof. Dr. van Poelje. De VOORZITTER brengt in herinnering dat in Januari 1929 door den Raad aan Ged. Staten een bemiddelingsvoorstel is voorgelegd ten aanzien van de destijds voorgestelde salarisverhooging. Ged. Staten hebben toen het voorstel aanvaard. Z.E.A. heeft vernomen dat de salarissen der Rijksambte naren met ingang van 1 Maart 1932 met 5 pet. wor den verlaagd en is overtuigd, dat Ged. Staten evenals in 1929, indien het noodzakelijk is weder om met eene salarisherziening zullen komen. B. en W. stellen daarom voor, de zaak niet vooruit te loopen en beide verzoeken voor kennisgeving aan te nemen. De heer KOELEMEIJ is van gedachte dat er toch weinig aan te doen zal zijn en moet het toch van hoogerhand afkomen. Spreker is voor het voor stel van B. en W. 6 De VOORZITTER merkt op, dat de salarissen van burgemeester en secretaris eerst dan worden vastgesteld nadat de gemeenteraad hierover is ge hoord. De heer M. DUIF kan zich niet met B. en W. vereenigen en zegt, dat de bakens moeten worden verzet als het getij verloopt. Zoo is het ook nu en zijn de tijdsomstandigheden geheel anders als toen met de verhoogingen. De heer LEK zegt bijna niet te hebben geweten welk standpunt door hem moet worden ingenomen, doch tenslotte tot de overweging gekomen om aan de actie mee te de doen nu hij voor de naakte fei ten is geplaatst. Het is hier, aldus spreker niet alleen ontzettend slecht, maar het kost ook nog zooveel aan de menschen en is het billijk als het salaris van den ontvanger met iets wordt verminderd. De heer SNEL zegt, dat het niet zaï baten om adhaesie te betuigen en gaat met den heer Koele- mey mee. Volgens sepreker zullen Ged. Staten het wel in orde maken. De heer C. DUIF verklaart zich voor adhaesie be tuigingen. De VOORZITTER zegt er niet veel over te zullen spreken, doch merkt in de eerste plaats op dat de Raad eenige vergaderingen geleden het ambtena renreglement heeft vastgesteld, waarin is bepaald dat bij eventueele wijzigingen in welken vorm ook, eerst den Bond moet worden gehoord. Als de Raad nu beslist, dan is dit in strijd met het reglement. Betreffende het verzoek van de gemeente Noord scharwoude wijst Z.E.A. erop, dat die gemeente één klasse te hoog staat, wat alreeds een verschil geeft van pl.m. f 1200.Als nu Noordscharwoude met 5 pet. verlaagt, dan is het bedrag nog hooger als dat voor die gemeenten, die in een klasse lager zijn. Daarbij komt nog, dat daar het ambt van burge meester en secretaris gescheiden is, wat een extra bedrag beteekent van f700.—. Dit alles geldt niet voor Sint Pancras en is het daarom beter dat ieder zijn eigen toestand beziet. De heer LEK zegt, na dit alles gehoord te hebben, den voorzitter onmiddellijk gelijk te moeten geven en is volgens spreker Noordscharwoude niet de aan gewezen gemeente om adhaesie te vragen, doch is het voor die gemeente beter om een klas lager te gaan. Volgens de heer C. DUIF is het beter om aan Noordscharwoude te verzoeken één klasse te verla gen. De VOORZITTER zegt, dat de gemeente dit zelf doen moet. Wat betreft het verzoek van Oterleek deelt spreker mede, dat destijds besloten is de pen sioenbijdragen voor rekening der gemeente te ne men en dat is geschied in een tijd dat het niveau der slarissen nog lager was. De salarisregeling van Ged. Staten bepaalt dat de pensioenbijdragen moe ten worden verhaald, doch de salarissen met dat bedrag moeten worden verhoogd. Het verhaal van de pensioenbijdragen is door Ged. Staten zelf afge sneden, daar het voorstel van Ged. Staten afkom stig is. Als dit college het noodzakelijk acht om te moeten ingrijpen en gelijken tred moet worden ge houden met de rijksambtenaren dan zullen Ged. Staten 2glf wel met een voorstel tot den Raad ko men. Dit is voor B. en W. een motief geweest om voor te stellen de verzoeken voor kennisgeving aan te nemen. De heer SNEL stelt de vraag, of de heeren, die de zaak zoo vooruitloopen, bevreesd zijn dat er kans is, dat de salarissen inplaats van met 5 met 10 pet. worden verlaagd. Spreker wil het daarom afwachten. De VOORZITTER merkt op, dat de pensioenbij drage van 8'/s procent nimmer hooger kan worden daar dit is vastgesteld in de Pensioenwet. De heer LEK acht het toch niet onmogelijk dat als de gemeenteraden erop staan, de pensioenbij dragen weer zullen worden verhaald. Spr. vindt het van Noordscharwoude al te gek om niet in een lagere klasse te gaan. Het verzoek van Noordscharwoude wordt hierna in stemming gebracht en verworpen met 6 stem men tegen. Voor stemde de heer M. Duif. Vervolgens komt instemming het voorstel Oter leek. Hierbij merkt weth. van Kampen op er tegen te zullen stemmen, want die er voor stemt vaart tegen eigen schuitje van den Raad in. Het verzoek wordt verworpen met 43 stemmen. Voor stemden de heeren C. Duif, Lek en M. Duif Verzoek zangvereeniging locaal O. L. School. De VOORZITTER deelt mede dat door de plaat selijke zangvereeniging „Zanglust" verzocht wordt

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1