GEMEENTERAAD KOEDIJK Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 144 TELEFOON INTER COMMUNAAL NO. 53. ZATERDAG 5 DECEMBER 1931 40e Jaargang Een steunregeling voor de noodlijdende tuinbouwers NIEUWE ÜSGEBIJKER (III IIHT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. Bitgm: firma 1. H. KEIZEB.BidactBOf 1. H. KEIZER.Bureel Noordscharwoude. AD VERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. OUDERAVOND. Woensdagavond werd in de o. .1 school alhier een ouderavond gehouden, die goed bezocht mocht hee- ten. Ongeveer een 30-tal ouders was tegenwoordig. Nadat deze bijeenkomst door den voorzitter was geopend werden de notulen van de vorige verga dering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde werd daarna gesteld de verkiezing van oudercommissieleden. Aftredend en niet herkiesbaar waren de heer P. Kuiper, en mevr. IJff, terwijl mevr. Tauber-Oot- jers bedankt had wegens gezondheidsredenen, en de heer Bos wegens vertrek. Aftredend herkiesbaar was mevr. Eecen-Slot. Herkozen werd mevr. Eecen—Slot, terwijl gekozen werden de dames Kalff—Stam en Keizer—Vlug, en de heeren H. Tauber en C. Borst. Allen aanvaardden hun benoeming. Hierna werd overgegaan tot het bezichtigen van het werk vervaardigd door de kinderen, waarbij verschillende voorwerpen in het bijzonder de aan dacht vroegen. De aanwezigen waren hierover zeer tevreden Ter veraangenaming van deze bijeenkomst werd nog gebruik gemaakt van de projectielantaarn, waar bij plaatjes werden vertoond over de Zeppelin, men maakte een kostelijk uitstapje langs den Rijn, terwijl tevens lossen plaatjes werden gegeven gemaakt naar kiekjes door het hoofd der school genomen. Tijdens deze bijeenkomst werd thee en koek ge serveerd. Aan het slot van de bijeenkomst kon het hoofd met een opwekkend woord tot sluiting overgaan. Dries brande ngebluscht in Amsterdam, Robert en Bertram zien boksen efc gelachen om Viuii malle kunsten, maar Sinterklaas werd zoo moe en verlangde er naar, weg te komen. Even een telefoontje, de wagen reed voor, (zijn paard had hij tinuis gelaten) en, nadat we een driewerf hoera hadden toegezongen aan Bin't-Nicolaas' en zijn i bediend een gevraagd, o. fze 't volgend jaar weer 1 terugkwamen, vertrokken ze. Nu werd het ook onze tijd. Dp ouders gingen door de eene deur, de kinderen door de andere j en ogeptogen, de armen vol goede gaven, togen ze naai- huis. De feestdag zat er op, de Sint had wee onuitsprekelijke vreugde in de kinderharten gebracht. Hebben jullie nog van hem gedroomd jon gens? - N1 O ORiElSCIHARiWOUDjEi Onze vroegere plaatsgenoot den heer Jac. Klif fen. Jzn., thans onderwijzer te Scinagerbrug, (Zij pe), staat als no. 1 op de voordracht voor waar nemend-hoofd als zoodanig, in de Gemeente Wor- nierveer, BROEK OP LANGENDIJK. Het St. Nieolaasfeest va® het „Blelang der Jeugd''. Vrijdag 1 D^c. had Sinterklaas gemeld, dat hij de Openbare School te Blroek op Langen- dijk met een bezoek zo uvereeren en inderdaad verscheen hij met zijn ijveriger zwarten knecht om ongeveer '3 uur voor de oogen der verbaasde kinderen, die op dit bezoek niet waren bedacht. Gewapend met een dik boek vol aanteekeningen der kinderen, deelde de Sint, die voor deze gele genheid zich een hieuw pak had aangeschaft, -goedkeuringen en standjes uit. Onderwijl beij verde Zwarte Piet, ook al in een keurig nieuw eostuum gestoken, zich, de kinderen te ontlaaien op lekkernijen en speelgoederen. Wat klonken de geleerde Sinterklaasversjes vroolijk en wat stónden de gezichten blij, toen daar spoortrei nen, meeanodoozen, drukdoozen, zakdoekjes, vul- püotloode'n, mooie doozen postpapier, ja, wat al niet, werden uitgereikt. Maar het feest was nog lajng niet ten einde, Tjoen de kinderen zich in de rij moesten opstellen, plaatsten de Sint met zijn knecht zich aan het hoofd, en rqu ging het tusschen 2 hagen vah. menschen door naar het café van'den heer Vijzelaar. Wat een enorme be langstelling voor dit oude kinderfeest! Onze po litie had een moeilijke taak, maar 't is ons een behoefte, in 't openbaar te getuigen, dat zij alles utstekend hebben geregeld en we nemen tevens de gelegenheid waar, de beide Ineeren hartelijk daink te zeggen voor hun betoonde hulp. Sin terklaas had zijn stramme leden reeds behaag lijk uitgestrekt in een groote leunstoel en keek met vriendelijken blik de zaal rond, die stamp vol met leden v. h. „Belang der Jeugd" zat,, ter wijl de schoolkinderen de voor hen bestemde plaatsen innamen. Op smalle banken vóór hen, zagen ze de cbo- coladekoppen reeds staan en geheimzinnig ver toonde het filmtoestel zich aan hun blikken. Ze konden alle feestelijkheid niet op en gnuifden stilletjes tegen elkaar. Na een korte welkomst groet van den Voorzitter va(n het Belang der Jeugd, nam de voorstelling een aanvang. Hoog schaterde af en toe het kindergelach op, bege leid door het zware lachen der ouderen. Zelfs meenden we een hartelijk geladn van den eer waarden Sinterklaas te vernemen. Diat Zwarte Piet zich extra vermaakte, hoeft niet gezegd i xte worden. Wat had hij het toch druk! Hij deelde maar snoeperij uit en vergat ook de klein- sten, die op moeders arm waren neergekomen, Iniet. Heel veel kinideren, die tot nu toe bang voor hem waren, zullen, aangetrokken door zijn vriendelijke gulheid, in hem nu een vriend zien. In de pauze dronken de kinderen hun chocolade, ®u, dat hadden ze wel verdiend, want opnieuw hadden ze ons vergast op een heel nieuw Sinter klaasversje. Het mooiste was, toen allen, ook de ouders en grootmoeders, het zoo geliefde liedje zongen van: Zie de maan schijnt door de boomen. Maar aan alles komt een eind, ook aan ons zoo schitterend geslaagd Sinterklaasfeest. We had den met het filmtoestel gereisd door Zwitser land, Frankrijk en Oostenrijk, we hadden met Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 4 December 1931, des namiddags 2 uur ten raadhuize. Voorzitter de Edelachtbare heer P. Kikkert, Bur gemeester. Secretaris de heer A. Sloof. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent met een woord van welkom. Hierna volgt de vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen is het pro ces-verbaal van kasverificatie bij den gemeente-ont vanger en is gebleken, dat in kas aanwezig was en moest zijn en bedrag van f 2586.84. Ingekomen stukken: a. Van de Oudercommissie te SU Pancras ver zoek een bijdrage van f 10.— per leerling uit deze gemeente, die den cursus voor rijpere jeugd aldaar bezoekt. B. enn W. stellen voor een bijdrage van f 30.te verleenen voor de 4 leerlingen uit deze gemeente. Aldus wordt besloten. b. Van de vereen, van Ned. Gemeenten mede- deeling adres inzake bezwaren tegen het wetsont werp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen aan de gemeenten, ingevolge de wet regelende de finan- cieele verhouding. B. enn W. stellen voor aan dit adres adhaesie te betuigen. Als voren. c. De raad der gemeente Ilpendam verzoek om adhaesie te betuigen aan een adres, houdende ver zoek aan de Provinciale Staten van Noordholland om de „Regeling niet rendabele uitkeering" te her zien. B. en W. stellen voor de gevraagde adhaesie te betuigen. De Voorzitter deelt mede, dat ook in deze gemeen te een z.g. onrendabel gedeelte is en is het ten zeerste aanbevolen indien hierin verandering kan worden gebracht. Overeenkomstig het voorstel van B. en Wa wordt aldus besloten. d. Van den Raad van Noordscharwoude en van Oterleek verzoek om adhaesie te betuigen aan een adres aan Heeren Ged. Staten, houdende verzoek om de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvangers in deze provincie te verlagen en van den bond van gemeente-Ambtenaren verzoek of afwij zend hierop te beschikken. B. en W. Stellen voor deze stukken voor kennis geving aan te nemen. De heer Smit komt het voor, dat Koedijk ad haesie moet betuigen, gezien de tijdsomstandig heden. De heer Muled zegt dat de zaak heel anders zou staan; indien de salarissen door den Raad zouden zijn bepaald. De salarissen staan echter geheel buiten den toestand en als deze nu zoo hoog waren, dan ou het nog iets anders ijn, doch volgens spr. is dit niet het geval. Spr. kan volkomen meegaan met het voorstel van B. en W. desondanks over alle linies loonsverlaging worde toegepast. De heer Hart zegt, dat dit een belangrijke kwes tie is, terwijl de toestand der gemeente zeker zoo belangrijk is. Aangezien er echter nog meerdere punten op de agenda voorkomen, die eene uitvoerige bespreking zullen hebben, zou spr. gaarne zien dat de tegenstanders een motief zouden aanvoeren, zoo als steeds door spreker wordt gedaan. Spreker vraagt daarom op welke gronden zij tegenstander zijn. De heer Smit zegt, niet veel te hebben te zeg gen. Het is bekend, dat er nood is. Ook is het spreker bekend, dat in een der plaatsen uit den omtrek is gezegd, dat de burgerij moet miniseeren. Alles moet worden bezuinigd. De heer Hart zegt, dat het noemen van cijfers een krachtige motiveering is. De heer Mulder merkt op, dat als het waar is de crisis werd opgeheven door loonsverlaging, zou men gauw klaar zijn, maar het geeft niets. De heer Smit zegt, dat er steeds geroepen wordt „bezuinigen" daarom wil spr. de hand in eigen boezem steken. De Voorzitter zegt, dat het voor hem moeilijk is er over te spreken. Als het nu eene vergadering was van eene organisatie, zou spr. wel iets anders Het voorstel-Smit gesteund door den heer Kramer wordt hierna in stemming gebracht en verworpen met 4—3 stemmen. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen. Overeenkomstig de gevraagde wijziging wordt be sloten. f. Van de afd. Koedijk van den Bon d van Ar beiders in het Landb.-, Tuinb. en Zuiverbedrijf ver zoek toeslag voor werk bij het Staatsboschbeheer en hulp aan arbeiders die niet tewerk kunnen wor den gesteld. De Voorzitter deelt mede, dat het adres onge zegeld is en ofschoon Z.E.A. het adres niet zonder meer terzijde wilt leggen, kan Z.E.A. geen discussie toelaten. Spr. doet mededeeling aangaande hetgeen wordt gevraagd. Arbeidsbemiddeling des Zaterdagsavond een half uur zitting zal houden, hebben B. en W. geen be zwaar. De overige punten worden eveneens door Z.EA naar voren gebracht. De heer Hart merkt op, dat het meerdere malen voorkomt, dat ongezegelde stukken toch in behan deling komen. Dit stuk is reeds eerder ingediend, toen was het gericht aan het Gemeentebestuur. Dit was verkeerd. Nu deugt het weer niet, omdat het niet gezegeld is. Er moet toch geen grap van ge maakt worden, daar is de zaak toch te ernstig voor. Werkelijk, aldus spr., nu breekt me de klomp en is het geen goede gang van zaken en is het nog de groote vraag of wij wel het recht hebben om op deze wijze met het stuk te handelen. De Voorzitter kan den heer Hart hieromtrent ge ruststellen, het stuk moet gezegeld zijn. Het kan echter gebeuren, dat er wel eens een ongezegeld stuk onder doorgaat, waarom Z.E.A. het niet zon der meer terzijde heeft willen leggen. De heer Hart zegt, dat er ook nu weer een stuk was, dat niet gezegeld was en toch is behandeld en wel de subsidie aanvrage van Sint Pancras. Spreker wil het verzoek gaarne behandelen. De Voorzitter zegt, dat als de heer Hart er over wilt spreken, hij gerust zijn. gang kan gaan. De heer Hart vraagt of 't niet mogelijk is de ar beiders eene vergoeding voor het rijwiel te geven zooals in Bergen. De Voorzitter deelt mede, dat de Minister er af wij end tegenover staat, De voorstellen alreeds eerder aan Zijn Exc. gericht zijn zonder meer af gewezen en is bepaald dat wij, bij eventueel toe staan van een vergoeding, de subsidie wordt ver speeld. Ook zijn wij in loonuitkeering verder gegaan, doch de Minister wil daarvan niets weten. g. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mededeeling van een regeling voor de tuinbouwers, die zelfstandig en alleen werken. B. en W. stellen voor die regeling te aanvaarden en te doen ingaan 4 Dec. 1931. De Voorzitter deelt mede, dat de Minister tot deze regeling is overgegaan, gelet op de zeer bijzondere omstandigheden waarin de gemeente verkeert. Z.Exc. heeft dit bij hooge uitzondering gedaan en geldt tot 2 Januari 1932. Zie elders in dit blad het bericht omtrent de maatregelen door de Regeering genomen. Verslaggever. Z.E.A. zegt, dat het bedrag van 7 ton veel tekort is en hoopt dat de Minister in zijn verwachting wordt teleurgesteld. Spr. is persoonlijk naar den Haag geweest om over deze kwestie te spreken en wil uitdrukkelijk verklaren dat de steunregeling zooals die hier was, de sympathie van-het departe ment had. Vele gemeenten hebben een regeling vastgesteld in de lijn van die dezer gemeente. Het heeft spr. goed gedaan, dat men in den Haag be wondering er voor had en heeft. Z.E.A. vraagt of het niet mogelijk was eene zekere begrenzing te I bepalen voor de bestaande regeling, want het ver- I schil bestaat hierin, dat voorheen een toeslag op. het loon werd gegeven, waarvoor gewerkt was ter wijl een toeslag zonder meer wordt gegeven. Dit neemt niet weg, dat de noodlijdenden er mee ge holpen worden. Noodgedwongen is de Minister tot DRAISIJIA-vanVMKENBURG'S- ïLEVERTR LEEUWARDEN deze regeling overgegaan, ofschoon erkend is dat de regeling van Koedijk juist was. In deze regeling is een subsidie vervat, die aanvankelijk lager was, doch is toch eene hoogere verkregen. Ook is het niet uitgesloten dat de Provincie nog gedeeltelijk subsidieert. De heer Kramer is van meening, dat de regeling zeer moeilijk is, daar een tuinbouwer die aan zijn arbeider f20.tot f22.moet betalen nog veel meer in de put zit als de tuinbouwer, die voor zijn eigen werkt. Weth. W. Visser is van dezelfde gedachte, daar de alleenwerkende tuinbouwers zeer worden bevoor deeld. De heer Groen vraagt waarom de leden der Com missie voor de steunregeling niet bekend zijn ge maakt met deze regeling en het nu moesten hooren van buitenaf. De heer Hart heeft dezelfde gedachte. De com missie is nog niet opgeheven en wil deze regeling via de commissie. Ofschoon er veel critiek op deze regeling is uit te oefenen, wördt deze natuurlijk met beide handen aangegrepen. De heer Smit is zeer benieuwd of de commissie bestaat al dan niet. Spreker meent, dat de tuin ders meer hebben aan crediet dan oan steun. Het crediet bouwt op en voor steun moet men zijn hand ophouden. De heer Hart wil hierover debatteeren met den heer Smit, maar niet op deze plaats. De Voorzitter egt, dat er nog meerdere catego- riën ijn, die zeer zeker voor deze regeling in aan merking komen en zou het voor hen te wenschen zijn, als dit mogelijk was, maar de Minister is hier toe niet bereid en geldt deze uitsluitend voor alleen- werkende tuinbouwers. Wat betreft de vraag of de commissie nog bestaat, merkt Z.E.A. op, dat de steun der gemeente is stopgezet en is dus de commissie niet meer in werking, terwijl de nieuwe regeling is opgedragen aan het college van B. en W. De moet nu maar uitmaken of de commissie ook voor deze aan den gang zal gaan. Dat de commissieleden niet zoo spoedig ermee bekend zijn gemaakt kan gelegen zijn aan de voortvarendheid van spreker, die de opdracht had gegeven op de secretarie, dat, zoo dra het schrijven van den Minister inkwam, de be kendmakingen rondgezonden moesten worden, om zoodra mogelijk alle gegevens in Bezit te hebben om de zaak zooveel mogelijk te bespoedigen en zijn ze allen ontvangen. Het zal te bezien zijn of de uitkeeringen de vol gende week kunnen plaats hebben doch is in deze spreker voortvarend geweest door te verzoeken dat dit mogelijk zal zijn. De heer Groen zou in het vervolg gaarne zien, dat er wat meer biljetten werden verspreid en op de palen werden geplakt inplaats van in de café's. De Voorzitter merkt op, er niet zelf mee te loo- pen, doch veronderstelt dat de verspreiding op goede wijze geschiedt. De heer Hart zegt dat nog steeds aan de orde is of de commissie nu door zal gaan of niet. Wij weten niet, aldus spr., hoe de regeling zal werken, maar het staat vast dat deze het beste in handen eener plaatselijke commissie wordt gesteld, hetgeen ik dan ook voorstel. Weth. Jb. Visser zegt, dat de commissie er niet meer is omdat de steunregeling is stopgezet, terwijl de nieuwe regeling van het Rijk is. De heer Hart is het er niet mee eens. De ge meente voert de regeling uit en het Rijk subsidieert. Weth. Jb. Visser; „Zeker, maar moet worden uit gevoerd zooals de Minister het wil. B. en W. hebben zich voorgesteld de zaak zelf te regelen, daar er in en W. ook 2 tuinbouwers zijn, die geheel op de hoogte zijn. Weth. W. Visser zegt, dat in het schrijven van den Minister duidelijk staat dat de regeling opgedragen is aan B. en W. De commissie heeft dus afgedaan. De heer Hart vindt dit zeer natuurlijk, doch B. en W. hebben het over te dragen aan een commissie van Bijstand. De Voorzitter zegt, dat voor oogen moet worden gehouden dat de commissie niet is ontbonden en heeft Z.E.A. een bemiddelingsvoorstel en wel de com missieleden toevoegen aan B. en W. De heer Hart zegt, dat dit geheel in de lijn is. Weth. Jb. Visser weet niet, of het wel goed is, dat de commissie zoo groot is. Weth. W. Visser zegt, dat het mirakel moeilijk is met deze regeling en zullen er lastige feiten zich voordoen. De Voorzitter merkt op, dat de raad zich nu alleen bepalen moet of de commissie moet doorgaan of niet. De heer Smit is van meening dat de commissie leden uit de wijk St. Pancras-Koedijk zeer geschikt aan B. en W. kunnen worden toegevoegd. De heer Hart zegt nog geen enkel woord van critiek op "de commissie te hebben vernomen en blijkt hieruit, dat zij goed werk beeft geleverd. Nu komt het addertje argeloos onder bet gras uit en wel dat 2 leden uit St. Bancras aan( B. en W. worde «toegevoegd. Ik vraag, waarom de andere twee niet. Weet men dan niet, welke groo te arbeid ik er aan"had. Wjaarom moet ik geweerd worden. Heb ik dan niet het leeuwenaandeel

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1