Zij, die zich heden op dit blad abonneerenontvangen de tot 1 Januari 1932 verschijnende nummers gratis Binnenland. er in gehad. Dag in dag uit, avond aan avond heb ik er voor gewerkt. Ein toda blijf 'ik steeds paraat voor de gemeentefinanciën. Wat doen de tegenstanders? Zij hebben geen moed critiek rtit te oefenen en zij hebben nooit iéts voor de rege ling gedaan. iWeth. Jb. Visser wil Inebbeln, dat de voor zitter deze woorden bevestigt. De Voorz. deelt mede, dat de beide wethou ders alles in het werk (nebben gesteld om sub sidie voor de steunregeling te krijgen. Wij moe ten niet vallen over 2 leden, doch ons afvragen of het nuttig kan zijn dat de commissie in zijn geheel wordt toegevoegd. Spr. deukt van wel. Weth. W. Visser is er absoluut niet tegen. De Voorz. stelt voor de oommissie in zijn ge heel toe te voegen, (netgeen met algemeene stem men wordt aangenomen. Hierna wordt overeenkomstig het voorstel vain B'. en W. besloten. De Voorz. deelt mede dat B|. en W:. bereids hunne bijzondere ihstwaming aan den Minister hebben geuit over de aanbieding der regeling, "4p grond dat deze bij hooge uitzondering is gegeven. A Voorstellen van B. en W'. 1De regeling van de hulpverleening bij brand door de brandweer te Alkmaar te aan vaarden, zooals deze door Alkmaar wordt voor- De Voorz. deelt mede, dat het huidige brand weercorps der gemeente 472 personen telt, om dat hier geen vrijwilligerscorps bestaat. Indien een goede samenwerking met Alkmaar tot stand kan komen, kan dit aantal voslgens den comman dant voor Alkmaar teruggebracht worden tot 80 man. Volgens B. en W. kan dit nog wel minder zijn, en wel 46 personen, verdeeld als volgt: 25 voor Kanaaldijk: en 20 voor St. Pan- cras, w.o. begrepen 2 brandmeesters en 2 onder- brandmeesters, en 1 commandant. Met dit aantal 'kan de commandant van Alkmaar zich volkomen tvereenigen. Door deze wijziging zijn de kosten veel minder en is het beter een vrijwilligerscorps op te richten. De kosten die aan Alkmaar moeten worden betaald, bedragen f130 per jaar en is getoetst aan de bijdragen van andere gemeenten. Door den commandant is echter toegezegd, dat indien mocht blijken, dat volgens de exploitatie xde kosten te veel aan den hoogen kant zijn, tijdig en voor het eindigen van de overeenkomst, de voor 3 jaren wordt aangegeven, hiervan zal worden kennisgegeven. Hiero pvolgt eene gedachtenwisseling, waarbij de heer Hart als opperbrandmeester van meening is dat de brandspuiten zullen moeten worden ge handhaafd, daar het mogelijk is, dat door Alk maar geen hulp kan worden verleend door gelijk tijdige branden in eigen en aangesloten gemeen ten. D'e Voorz. merkt op, dat dit een zeldzaam geval zou zijn. öp voorstel van den voorzitter wordt besloten, dt punt aan te houden en met Alkmaar nader overleg te plegen betreffende de hulpverleening. 2. Om te besluiten de overtollige kasgelden Vak-den gemeenteontvanger te beleggen bij de Boerenleenbank. Dit punt wordt voorloopig van. de agenda afge- 3. Ita verband met het in de vorige ver gade- rug behandelde adres der Landarbeidersbonden* wordt voorgesteld, voor uitgetrokken, nog niet trekkende georganiseerden en ongeorganiseerden- de thans geldende steunregeling te handhaven. De heer Hart zegt dat de uitgetrokken arbei ders nog meer verarmen, daar zij teruggebracht worden op f 8 plus f 1 voor elk kind per week. De regeling in het adres is in elk geval nog hooger. Uitgetrokken te zijn is een Ineele stap op den weg van verarming. De Voorz. stelt voor aata het voorstel van B. ein "W. toe te voegen ten opzichte van uitgetrok ken georganiseerden een toeslag boven de uitkee- itag van het Armbestuur te geven van f 2.50 plus f0.75 voor elk kind, te beginnen bij' het derde kind. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. O pverzoek van den heer Hart zullen de uit betalingen via den penningmeester geschieden. 4. In verband met het aantal leerlingen der openbare lagere school en de geldende leerlingen- schaal, wordt voorgesteld de vacature, ontstaan door het vertrek van K. Oufdes, niet te vervullen. De Voorz. zegt dit voorstel met veel leedwe zen aan den Band voor te leggen in verband met den teruggang van het aantal leerlingen en ver schillende bijkomstige omstandigheden. Het aan tal leerlingen bedraagt nu 132, hetgeen belang rijk minder is als op het tijdstip toen de boven tallige- leerkracht is aangehouden. 'Het voorstel is uit noodzaak geboren. De heer Muller zegt dat het voorstel komt als een koude straal water en heeft spr. overvallen, Spr. hoopt niet, dat het voor 1 April zall ge beuren. Spr. wil het voorstel verdagen, om te kunnen heraden, gezien het ernstige belang voor het kind. D:e heer Hart zegt als het leedwezen van den voorzitter uit den grond van zijh hart komt, dau moeten er gegronde redenen voor zijn om het voorstel te doen. Spr. had meer omlijnde plannen verwacht omtrent tijdstip enz. De Voorz. deelt mede, dat de vacature binnen 4 maanden vervuld moet zijn. Aangezien de heer Oudes per IS eptember is vertrokken, is de ter mijn dus met 1 Januari verstreken. Blijft de tijdelijke kTacht tot 1 April, dan is het op dien datum noodzakelijk dat een gedeelte der tweede klasse aan de eerste wordt toegevoegd. D[e Inspec teur acht het hoogst ongewenscht dat hoogere klassen bij elkaar gevoegd worden. Het staat nu aan den Baad te beslissen de vacature per 1 Januari of per 1 April niet meer te doen ver vullen. Z.E.A. acht het mogelijk de tijdelijke leerkracht tot 1 April te behouden voor het. klasseverband, daar per 1 April de nieuwe cur sus begint. De heer Hart herinnert er aan hoe spr. reeds "bij"de behandeling van de begrooting naar vopén j heeft gebracht dat het schade brengt aan het onderwijs. Spr. stélt zich op het standpunt, dat als er bezuinigd moet worden, dan is het allér- laatste bij het onderwijs. |Men kan nu eenmaal niet van brood alleen leven. De kinderen van den voorz. gaan in Alkmaar naar school omdat daar klassikaal onderwijs wordt gegeven, $4t hier niet mogelijk is. Maar zeker is het, dat vermindering van onderwijs, vermindering van geestelijke kracht voor het kind beteekent. De heer Kramer vraagt of die f1500 over tollig moeten worden besteed. Het is nu tóch onmogelijk hiertoe over te gaan. De heer Smit merkt op dat deskundigen ad- viseeren dat toevoeging van klassen beter met 1 Jan. kan als bij het begin van den cursus. Weth. Jb. Visser zegt dat het voorstel wordt gedaan uit een oogpunt van Zuinigheid. De Voorz. zegt zeker een tegenstander te zijn geweest als het aantal leerlingen op 161 was gebleven. Voorts merkt Z.E.A. op dat uitste kend onderwijs niet hoofdzakelijk is gelegen in het aantal leerkrachten, want op een naburig school zijn 101 leerlingen met 3 leerkrachten, zelfs is het aantal 113 geweest en het onderwijs is daar uitstekend. Voor de uitkomst van de he- grooting 1932 is het voorstel een beteekenisvol punt. Spr. is er persoonlijk niet tegen, dat het per 1 April geschiedt. De heer Smit stelt voor aan den Inspecteur te vragen welk tijdstip het meest geschikte ^wordt geacht. Spr. stelt dit advies op hoogen prijs. De Voorz. stelt voor het voorstel aan te hou den en het advies af te wachten. Nadat door den heer Hart nogmaals bepleit is dat bezuinigen noodzakelijk is maar het aller laatste op het kind, wordt met allen voor be sloten het tijdstip te bepalen op 1 April. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen met 5—2 stemmen. Tegen de heeren Hart en Mulder. 5. Voorstel om voor het jaar 1931 aan de huurders van gemeentelanderijen een restitutie te verleeuen van 25 pet. van de huursom óver dat jaar. - De Voorz. merkt op, dat dit voorstel hetzelfde is al sdat voor 1930.. Gezien de verslechterde toestand, meenen B. en Wj. ook thans weer het voorstel aan den Baad te moeten voorleggen. Aldus wordt besloten. De Voorz. voegt nog aan de agenda toe: Vaststelling verordening Beheer Blectr. Beid rijf Aldus wordt besloten. Nog is ingekomen een verzoek van de hee ren Hart en Mulder om de straatverlichting ge durende de wintermaanden, ingaande 1 December te laten branden des morgens van 5.30 tot 7 uur, mits het geen lichte maan is. Uit de hierop volgende bespreking blijkt, dat de Baad reeds het vorig jaar een zelfde besluit heeft genomen en de administrateur zal hierop worden gewezen. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. Buitenland KOUDE IN EUROPA. Strenge vorst in Zuid-Slavië. Uit alle deelen van Joegoe-Slavlë wordt een voor dezen tijd van het jaar ongewone koudegolf ge meld. Te Belgrado wees de Thermometer Donderdag 13 graden vorst, In Midden en Zuid-Servië zelfs 25 graden vorst aan. Troepen wolven dringen tot in de dalen door, waar zij groote schade aanrichten. In Noord-Griekenland heerscht strenge koude. Vele boeren, die door sneeuwstormen zijn verrast, worden vermist. Men vreest, dat zij bevroren zijn. GROOTE LOCOMOTIEFFABRIEK STILGELEGD. 2100 personen werkloos. De firma Henschel en Zoon A. G. te Cassel, een der grootste locomotieffabrieken van Duitschland, heeft heden bij den regeeringspresident in Cassel het verzoek om machtiging tot stilleggen van het bedrijf ingediend en medegedeeld, dat zij daartoe gedwongen is wegens de troostelooze economische verhoudingen. Na verloop van den wettigen termijn van 4 weken zal het geheele bedrijf op 31 Dec. a.s. worden stop gezet. Bij Henschel en Zoon zijn op het oogenblik nog 1700 arbeiders en 450 kantoorbedienden werk zaam, zoodat den 31sten a.s. dus daar 2100 men- schen zonder werk komen. Drie milliard! Men kan zich dat getal niet voor stellen. Men begrijpt het beter, schrijft de „Res.b.", als we zeggen, dat dit bedrag een derde van het belastbaar vermogen 1929-1930 bedraagt. Een derde ervan is alléén op 116 binnenlandsche aandeelen verloren. En dan dorst nog pas de heer Oudegeest te zwet sen over den toenemenden rijkdom in ons land! Wat een voorlichting! NATIONAAL CRISIS-COMITé. Aanvragen om steun. Het nationaal Crisis Comité ontvangt thans reeds talrijke aanvragen om steun uit alle deelen des lands. Nu aan alle burgemeesters verzocht is plaat selijke comité's op te richten, verdient het de voor keur, aanvragen door tusschenkomst van deze or ganen in te dienen. In plaatsen, waar geen comité opgericht wordt, wende men zich tot den burge meester. Door dezen gang van zaken wordt de af doening bespoedigd. Rechtstreeks bij het Nationaal Crisis Comité in gediende aanvragen worden eerst om advies naar de plaatselijke comité's gezonden, waardoor de af doening onnoodige vertraging ondervindt. DE „ROOFOVERVAL" TE DEN HAAG. De directeur in arrest gesteld. De Haagsche recherche heeft in verband met den Maandagavond plaats gehad hebbenden roofover val bij de Vereenigde Bakkerijen, een opzienbare arrestatie gedaan. Men is nJL op grond van verschil lende gegevens tot het vermoeden gekomen, dat het verhaal van den roofoverval geheel gefingeerd zou ijn, in verband waarmede de directeur der Vereenig de Bakkerijen, de heer H. Z., als verdacht van ver duistering van gelden, welke hij uit hoofde van zijn dienstbetrekking onder zich had, gearresteerd. De aangehoudene heeft bekend, den overval ge fingeerd te hebben. Van .den morgen na het geval af heeft de politie reeds aan de juistheid der aangifte getfwijfeld. Dadelijk heeft zij ee nonderzoek ingesteld naar de boeken en daarbij moet het onmiddellijk de aan dacht hebben getrokken, dat deze niet bij waren. Thans moet een tekort ontdekt zijn. Het onderzoek duurt intusschen nog voort. DE POSITIE VAN HET POND STERLING. In het Lagerhuis verklaarde de minister van fi- nenciën, dat de zwakte van het pond sterling in de eerste plaats te wijten was aan omstandigheden van buitenlandschen aard, welke buiten den invloeds feer van de Engelsche regeering liggen. Daarbij is I dan nog gekomen de groote seizoen- en andere betalingen voor invoeren. D eminister ziet geen reden om de jongste bewegingen van het pond met bezorgdheid gade te slaan. Nieuwstijdingen VERLIEZEN OP AANDEELEN. Drie milliard in twee jaar. Gelijk gemeld, is er een staat gepubliceerd van! de Amsterdamsche Bank, waarin de verliezen wor den berekend van 116 op onze Beurs genoteerde binnenlandsche aandeelen. Op deze aandeelen is in twee jaar tijds 60 pet. verloren, dat is voor een waarde van drie milliard gulden! Steun aan den Tuinbouw in Wiest-Friesland. Extra renteloos erediet van f700.000. i Alleen, voor hen die van 'de tuinderij hun hoofdbedrijf maken. De regeerihg heeft een nota van wijziging op de begrooting van Blinnenl. Kaken voor '31 inge- dend, waarin alsnog een post van f 700.000 wordt uitgetmkkén voor credietverleening aan den gro- ven tuinbouw in West-Friesland. Dit regeeringscrediet wondt ter beschikking gesteld van de gemeentebesturen in den betrok ken kring, omvattende de gemeenten begrensd door de Zuiderzee en den Wieringermeerpolder en verder ten NNoorden, Westen en Zuiden be paald door de grenzen der mede hierin begre pen gem. Winkel, Oude Niedorp, Schagen, St. MMaarten, Warmenhuizen, Oudkarspel, Koedijk Oudórp, Noord- en Zuid-Schermer, Graft, De Bijp, Schermeitiorn- en 'Avenhorn. Het erediet wordt renteloos ter beschikking gesteld van de gemeenten op aanvraag door deze bij een in te stellen centrale oommissie van ad vies op voorwaarde, dat de gemeente bij ieder door haar aan noodlijdende tuinders te verstrek ken renteloos erediet hiervan slechts 70 pet. gebruikt en de rest uit eigen middelen bijpast. Het erediet wordt alleen verstrekt: a. aan personen, die van de tuinderij hun' hoofd bedrijf maken; b. indien op goeden grond is aan te nemen, dat het bedrijf daarbij bij ontwikkeling van nor male omstandigheden voldoende gebaat zal zijn en andere hulp op redelijke wijze niet te ver krijgen is; c. indien vast staat, dat het met goedvinden van eventueele andere credietgevers uitsluitend mag en inderdaad slechts zal worden gebruikt voor 'betaling van loonen, meststoffen en andere noodzakelijke bedrijfsbenoodigdheden en bedrijfs- onkosten en voor levensonderhoud van den debi teur en zijn gezin tot een max. van f 500 per H.A. voor den voor het bedrijf gebruikten grond, Voor de berekening van het tot levensonderhoud benoodigde zal slechts een maximum van fl'8 xper week per debiteur ep voor loonen van f 16 voor volwassen arbeiders in rekening 'ihogen gé bracht worden. Verder stelt de regeering een rentéloos erediet van f 50.000 gulden beschikbaar ten behoeve van de bloembollenteelt te Breezand, gem. Anna Pau- lowna, waarbij- bepaald is ,dat ieder erediet ren teloos voor een derde wordt bijgedragen door crediteuren der noodlijdenden. De Bollenteelt in moeilijkheden. D'e jongste bedrijven het ergst in de klem. De groote moeilijkheden welke de tuinbouw te verduren heeft, hebben tot nu toe het bloem- bollenbedrijf nog eenigszins gespaard. Althans de tulpenteelt in onderscheiding met de gla- diolencultuur, die reeds eenige jaren slecht is was tot heden nog ongeveer rendabel, al is dan ook van de lucratieve jaren alleen de schoone herinnering overgebleven. In het afgeloopen sei zoen hebben echter ook' de tulpenprijzen een i schere dalinpg ondergaan, en de tariefpolitiek J thans door Engeland ingevoerd, doet het ergste vreezen, want Engeland is tot nu toe een der bes te afzetgebieden geweest. Van den tegenslag in de cultuur ondervinden vooral de jonge bedrijven groote schade. In de oudere tulpenstreken, zooals tusschen Haarlem en Leiden en in een deel van West-Friesland hebben de tuinders gelegenheid gehad reserves te vormen, en voor zoover ze zich niet aan specula tes te buiten zijn gegaan, hebben ze thans nog wel eenigen weerstand. Die jonge bedrijven lijden echter zwaar onder de crisis. Verscheidene pas be gonnen kweekers in Westfriesland zitten geheel aan den grond, maar in het bijzonder de bollen streek 'nabij den Helder, die in weinige jaren als een wonderbloem is opgeschoten, wordt zwaar getroffen. Deze jonge bedrijven worden gedrukt door du ren grond in de jaren 1923'29 zijn de grond prijzen in de bollenstreken tot in het fantasti sche opgedreven en duur plantgoed. Alles wat de kweekers in die jaren overYerdienden, hebben ze in plantgoed moeten beleggen, en nu zoo wel de grondprijs als de waarde van bet plant goed scherp is gedaald, zijn ze in ee imoodtöe- stanjd geraakt. Ze zijn buiten staat om op hun hypoitaeken af te lossen en hun rente te voldoen, velen'kunnen niet eens meststoffen én werkloon betalen, terwijl verschillende kweekers reeds door een faillissement getroffen zijn. Te Breezand is onder leiding van burgemeester Lovink thans een steunactie ondernomen. Heeds heeft men bankinstellingen er toe bewogen een zeer conciliante houding aan te nemen, en sommige afbetalingstermijnen te verschuiven maar heirmede is de toestand niet gered. Dat kan alleen door re- geeringscredieten. (Vrije Westfries.) ERNSTIG ONGELUK IN EEN SLACHTERIJ. 15-jarige jongen in een kuip kokend water gevallen. In de exportslachterij van de firma Willing te Groenlo gleed een jongen van de sport van een ladder die naast een hoogen ketel met kokend wa ter stond. De jongen tuimelde over den rand in de kuip en stond tot aan de hals toe in het kokende water. Hij sprong onmiddellijk uit den ketel en kwam in een kuip met pekelwater terecht die naast den ketel met kokend water setond. Met vreeselijke brandwonden werd hij overgebracht naar het zie kenhuis te Groenlo waar hij hedennacht is overle den. De jongen Fr. Roeling geheeten, 15 jaar oud, was eerst sinds 2 weken in dienst der firma. Wat brengt de menschen in beroering, Wat geeft het onderling verband? Wat is de echo van 't gebeuren, Dat zich voltrekt in stad en land? De Krant! Wat voert ons mee naar vreemde kusten, Naar Noordpool, of naar zonnig strand? Wat toovert wonderlijke beelden, Van vér en onbereikbaar land? De Krant! Wat dient als richtsnoer voor de massa, Verschillend ook in rang en stand? Wat raakt direct deii zeer geleerden, En evenzoo den boerenklant? Wat is het middel tot Reclame, Onmisbaar voor den winkelstand? Wat voert de felle propaganda, Die politiek neemt bij de hand? Wat doet soms dienst, om öp te Strooit soms in menschenoogen zand? En eischt dan ook van journalisten, Naast phantasie, gezond verstand? De krant. Plaatselijk Nieuws N O ORBSCHABWOUDEl Gevonden voorwerpen: Portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij de Gemeentepolitie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2