BEZUINIGING OP DEFENSIE Feiten en Cijfers over School en Onderwijs Strijdende Zielen Men heeft ons schoolstelsel wel vergeleken met een groot-bedrijf. Er schuilt In deze vergelijking veel, dat aantrekt. De analogieën liggen voor 't grijpen. Letten wij vandaag eens op het reusachtig staand kapitaal, dat er in ons lager onderwij s- bedrijf is neergelegd.1) Volgens de Statistiek van het Gewoon en Uitgebreid Lager Onder beschikken onze lagere scholen tezamen over bijna veertig Het is duidelijk, dat deze lokalen met hun in richting een enorme waarde vertegenwoordigen. Hoe wordt daarvan nu gebruik gemaakt? In de zooeven genoemde statistiek vinden wij een opgave van de gebruikte en de ongebruikte leslokalen afzonderfijk. Wij leeren daaruit, dat er op 31 December 1929 ruim 2600 lokalen ongebruikt stonden, Dat is bijna 7 pet. van het totale aantal. Vooral in openbare scholen staan er veel lokalen leeg, n.l. 10 pet. van het totaal. Bij het bijzonder onderwijs is het onge veer 4 pet. Het is niet mogelijk op objectieve gronden vast te stellen of wij hier te doen hebben met een ver spilling, welke bij beter beheer vermeden had kun nen worden. Immers de bevolkingsbeweging zal' steeds het leegstaan van schoollokalen tengevolge hebben. In de groote steden beschikt men door den trek naar de buitenwijken, in de binnenstad, vooral bij het openbaar onderwijs, over meer schoolruimte dan noodig is. Daarnevens werkt hier uiteraard ook de voorkeur der ouders voor scholen van een bepaalde richtinig, welke in ons stelsel van onder wijs wordt geeerbiedigd. Nu nog een enkel woord over de moderne hulp middelen, we ke men bij het onderwijs gebruikt. blijkens de jongste onderwijsstatis- tiek, bij het onderwijs nog niet een belangrijke rol. Aan de schoolhoofden werd gevraagd: „Wordt er geregeld gebruik gemaakt van radiolessen?" Hierop antwoordden slechts 38 openbare, 42 Protestantsch Christelijke, 13 Roomsch Katholieke en 5 niet-con- fessioneele bijzondere scholen bevestigend. Relatief volgen de Protestantsch Christelijke en neutrale bij- zondere scholen nog het meest de radiolessen. De vraagstelling bracht mede, dat alleen de geregelde gebruikers bekend werden, er is waarschijnlijk een grooter aantal scholen, waar zoo nu en dan eens naar de radio wordt geluisterd.. Eindelijk lets over de schoolbioscoop. Een gere geld gebruik wordt daarvan door 10 pet. der scholen gemaakt. Vooral de leerlingen der openbare scho- len en dan in 't bijzonder die in de groote steden bezoeken de schoolbioscoop. Minder vindt nut het bezoek dezer instelling bij de bijzondere scholen. U Bijgewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage. Het is gebleken, dat er reeds in 1932' een be langrijk tekort op de Rijksbegrooting zal zijn. Dit tekort zal in 1933 en 1934 zeer zéker nog aanzienlijk vergroot worden (sommigen spreken vain een deficit van 100 millioen gulden). In verbaand hiermede zullen de Rijksuitgaven moe- teU worden verlaagd en natuurlijk zullen de militaire" uitgavén de beweging moeten volgen. Defaitisten en anti-militairisten zijn dadelijk gereed met hun advies, dat luidt: schrap 25 pet. van de militaire uitgaven, waardoor 20 a 25 mllioen zou worden bespaard. Dé militairisten én militairen, die geen rekening houden mét po litieke mogelijkheden en andere belangen, zeg gen dat besparing op militaire uitgaven niet verder mogelijk is en dat er op de defensie al genoeg bezuinigd is. Dé waarheid zal wel in het midden liggen tuesehën deze beide extreme uitingen. Om tot een practisch resultaat te komen, kan men aan- Inemén, dat indien het tekort werkelijk zoo groot mocht worden als hierboven aangegeven de uitgavén voor de defensie zeker met onge veer 10 millioen gulden zouden moeten worden verminderd. Het is te hopen, dat de toestand zal meevallen ejn dat het tekort niet de door pessimisten ver- j wachte afmetingen zal aannemen, doeln het zou gevaarlijk zijh ten deze eenige voorspelling te doen. Met het oog op bet te verwachten tekort en de daardoor noodige bezuiniging op de militaire uitgaven, is het van belang na te gaan, tot welke besparingen men zou kunnen komen, indien de van deze plaats nu reeds jarenlang gedane voor- Van haar deskundigen medewerker ohtving de Cpntrale Commissie voor Bezuiniging de volgende beschou wingen. stellen in toepassing werden gebracht. In bet navolgende wordt daarvan een beknopt overzicht gegeven. A. Beperking van het beroepspersoneel van de landmacht, zonder de sterkte van bet oorlogs- leger aan te tasten. Het beroepspersoneel, waaro pde beperking op do grootste schaal mogelijk zou z'ijn, is dat, '.iet- wel k behoort tot bet Veldleger. In dat Veld leger worden de dienstplichtigen opgeleid tot soldaat en onderofficier en worden de officieren verder gevormd. Om dit met succes te kunnen blijven doen, behoort bet legerbestuur over een aantal scholen te beschikken. Thans heeft men per regiment infanterie 3 school compagnieën, waarbij als regel een zeer klein aantal leerlin gen is ingedeeld. Zoo treft men momenteel b.v. in een garnizoen als Amersfoort in één kazerne complex 4 X 3 12 schoolcompaghieën aan, tervijl 4 van deze compagnieën op een bepaald moment niet meer dan 12 leerlingen tellen. Niet temin, staat er een kapitein aan het hoofd van elk dier scholen en zijn er in totaal de noodige luitehants, adjudant-onderofficieren, sergeant-ma joors én sergeanten bij ingedeeld. Het behoeft geen betoog, dat op dit gebied concentratie dringend noodzakelijk is en zulks e HMI j zou niet alleen om financieels redenen, maar j vsiëin met 'één, waardoor de oorlogssterkte met zelfs ook uit militair oogpunt bezien een groot een divÏKietrmfm ynii -nrnrrlxiTi voordeel oplevereh. Naar dezerzijdsche meening zou bet aantal sch ooicompagnieën bij de infanterie tot op on ge- vee reen derde van het tegenwoordige aantal FEUILLETON ïn Heulen vond Von Diengern zonder al te groote moeilijkheden jeugdkennissen van Hart- wig, die daar met hem bet gymnasium hadden bezocht. Ein na tallooze besprekingen met eer- zamo kooplieden, een apotheker, een advocaat, een, dokter en een bon-vivant, die zich als verzeke ringsagent door het leven sloeg, ontwikkelde de commissaris het volgepde beeld van Hartwig als jongen. Mih of meer angstvallig en terughoudend, maar nooit een spelbreker. Hulpvaardig tegen over minder begaafde vrienden, voor wie hij, walmeer dat moest, tot diep in den nacht opstel leb maakte. Hartwig was als knaap tot geen enkele ruwheid in staat geweest, was bij ern stige vechtpartijen steeds bemiddelend opgetre den, maar kon bepaald boos worden, wanneer hij dieren zag kwellen of mishandelen. D|en om gang met zijn besten vriend had bij opgegeven, omdat deze er niet van kon afzien kevers en (vlinders te vangen en voor zijn verzameling te prepareerén. Voin Dengern kreeg van den rector van het Wil helm-gvmjnasiuni in Keulen verlof de tot bubdels verpakte, stoffige en half vergane school- schriftén van vroegere leergangen door te snuf- felén om te trachten eenige opstellen van Hart wig onder de oogen te krijgen. Urenlang vocht hij op dén zolder van bet gymnasium "in stof en spijnnewebben, tot hij de cahiers vond, waarin vijftien, twintig jaar geleden Thomas Hartwig zijn stijloefeningen had gemaakt. Met dezen buit haastte bij zich naar zijn hotelkamer, waar hij al deze onnatuurlijke, kinderlijk onschuldige op stelleen over ,,Hoe ik mijn Paaschvacantie door bracht", „Die maagd vain Orleans", „Zondags bij eeh voetbalwedstrijd" en wat een leeraar zijn pupillen nog meer pleegt op te geven, doorwor- moeten worden teruggebracht. Dé opleiding be- hioort niet regiments- maar brigadesgewijze te worden geregeld, daarbij rekening houdend met de indeeling van garnizoenen (legerings-capaci- j teit en oe'fengelegenheid). j Ook bjj de artillerie is beperking mogelijk. Het aantal scholen zo ubij dit wapen tot op on geveer de helft kunnen worden teruggebracht. Do uiteindelijke besparing, welke het gevolg zou zijn van het uitvoeren van deze maatrege- len, kan niet met, nauwkeurigheid worden vast gesteld, omdat het thans nog niet mogelijk is te bepalen, over hoeveel personeel de grootere scholen zouden moeten beschikken. Er moet n.l. op dit gebied mog de noodige ervaring wonden opgedaan. Men mag om de gedachte te be- palen - wel aannemen, dat de hierbedoelde be- sparing bij goede uitvoering van het beginsel I cp den duur per divisie zou komen op plm. één j millioen gulden (f 1.000.000.— Behalve b ijde scholen dient er in vredestijd j Behalve bij de scholen dient er in vredestijd °°k wn aantal beroepsofficieren en -onderoffi- eieren bij de staven en de mobilisatie-bureaux i Ook hierbij is inkrimping mogelijk. Zonder te veel aan de fantasie over te laten is het noemen va n be paalde bedragen ook ten deze niet wel mogelijk, doch een globale berekening geeft voor de hier bedoelde inkrimping eene uiteindelijke besparing van pl.m. honderdduizend gulden, (eveneens per divisie). Rij het vernemen van deze bedragen houde men wel terdege in het oog, dat zij eerst! dan ten volle kunnen worden bereikt, wanneer het wachtgeld t.z.t. zal zijn komen te vervallen. Ook moé't natuurlijk met de pensioenlasten re kening worden gehouden. Met handhaving van de tegenwoordige oor logssterkte en het daarmede verband houdende getal van vier devisiën in vredestijd, zou met de aanneming va nde hier geopperde voorstellen, op den duur bereikt kunnen worden eene be sparing van ongeveer 4 maal fl.100.000.— is f4.400.000.—. Bij een zeer intensief gebruik van verlofskader in vredestijd zou vermoedelijk èene grootere be zuiniging mogelijk zijn, doch het is verstandig voorloopig geen hooger bedrag te noemen. Uit het vorenstaande volgt, dat de vermelde voorstellen met aanneming van een maxximum mogelijk tekort geen toereikend resultaat zou den opleveren. Etr zullen voor dat geval nog andere maatregelen moeten toegepast worden. Deze maatregelen zouden in de eerste plaats 'kunnen bestaan in beperking van het beroeps personeel behoorende tot: de militaire admini stratie, de genie, de militaire magazijnen, het Departement van Defensie, de luchtvaartafdee- ting, het korps luchtdoel-artillerie, enz. Het totale bedrag, hetwelk op den duur door deze beperking zou kunnen worden bespaard, mag men zeker niet hooger schatten dan zevenhonderd- vijftigduizend gulden, zoodat met behoud van de tegenwoordige oorlogssterkte de uiteinde lijke bezuiniging mag worden vastgesteld op f4.400.000 -f f750.000 f5.150.0000. B. Vermindering van de sterkte van het oorlogsleger. Die tweede belangrijke mogelijkheid om tot eenigszins afdoende bezuiniging te komen, wordt verschaft door vermindering van het aantal di- vsiëin met 'één, waardoor de oorlogsster' I een divisiegroep zou worden verkleind. Voor het geval mén deze vermindering ge paard zo ulatén gaan met de hiervoren onder A genoemde efficiency-maatregelen (zulks kan men de otnder R aangegeven beperking niet noemen, stelde. E)doch, bij het vele onwezenlijke en ohbe- teekenende stiet hij toch ook op taenige origineele gedachte, maar vóór alles bewonderde Von Dten- gern de absolute beheersching van de taal en het zelfs pijnlijke streven onpathetisch en de phrase uit den weg te blijven. Von Diengern werd plotseling hevig geinteres- feeerd. „Wat is de grootste misdaad welke de mensch ka nbegaan F" luidde een in de vijfde klasse behandeld thema en Hartwig had uiterst minutieus, duidelijk en logisch uiteengezet, dat de ernstigste misdaad de vernietiging van een menschenleven, de moord, moest zijh. Diaar de moord, voortkomende uit den wensch zichzelf te bevoordeelen, dus louter uit zelfzuchtigheid, ver nietigt men nooit vermoede mogelijkheden, be gaat men een misdaad tegen de eeuwige harmonie der natuur, verkracht men 't onkwetsbare. Voor elke misdaad kain men boeten, elke misdaad kan vergeven worden, alleen de moord niet, omdat hij, die gedood werd, (niet meer vergeven kan. Men doodt een mensch en vernietigt daarmee hiet Slechts het slachtoffer, doch wellicht met hem een grootséhe gedachte, welke deze mensch tot heil vah de wereld zou hebben ontwikkeld eh uitgevoerd. Wee de moeder, die, teneinde nood én schande te ontgaan, haar pas geboren kind doodt. Want wie weet, of zij in hem niet een hieuwen Heiland, waar de wereld naar snakt, heeft vermoord. Vergëving is er voor alle arme zondaars, alle gestruikélden, alle slachtoffers van een onzinnigen socialen strijd. Slechts voor den moordenaar bestaat geen verontschuldiging, wijl het uitdooven van een vreemd levenslicht het vernietigen van een wereld beteekent. Daar Hartwig ih het verdere verloop van zijn opstel ook den oorlog als massamoord veroor deeld had, kreeg hij een „onvoldoende" met de aanteekening „niet bepaald patriotisch gedacht." Vo(n Dtengern echter was sterk' onder den in druk van hetgeen hij zooeven gelezen had. Hij stak het colnier in zijn zak, trok zijn gelaat' in een ondoorgrondelijke plooi en maakte een lange wandeling langs den Rijn, waarbij hij zijn ge dachten den vrijen loop liet. Met Lotte Eröhlich had Von Diengern weer cotatact gezocht, maar dat was op 'n mislukking uitgeloopen. Hij had haar op straat opgewacht en aangesproken, waar hij later geweldig spijt vain had. Want Lotte had hem woedend tooge- sitiauwd: Laat u mij alstublieft met rust! Als een dief hebt u mij weten te naderen om' me uit te hoorëu. Dat is laag en gemeen' Eén vermoeide glimlach was op Von Dtengern's lippen gekomen. U hebt heusch nog niet zoo'n ongelijk, juf frouw Eröhlich; 'tis geen aanlokkelijk beroep jacht op mensch en te moeten maken. Maar 'tkan toch altijd ook zijn goede zijde hebben. Met deze woorden han Von Diengern zich haas tig verwijderd en Lotte bleef min of meer be schaamd. en verbluft staan. Von Denger nstelde zich daarop in verbinding met mevrouw Lammelein, bij wie Lotte aan de Lützow Ufer haar intrek had genomen en hij slaagde er werkelijk in het vertrouwen van de oude dame te winnen en dit wel desi té spoediger, toe nhij zich voordeed als reiziger in wijnen en likeuren, die nooit op orders aandrong, maar wel zeer vrijgevig was met monsterfleschjesMe vrouw Lammelein droeg haar jonge knappe huur ster een warm hart toe, maar den laatsten tijd was die warme toegenegenheid todn wel wat ver minderd. 'Neenn, die jonge meisjes van tegenwoordig, klaagde ze. Vroeger was het altijd Hartwig hier én Hartwig daar en als hij 's middags telefo neerde, liet zij van haast den soeplepel vallen en dan dacht ik aan een groote liefde, die vandaag of morgen tot een huwelijk zou leiden. Maar toén dat ongeluksmensch, die Hartwig, gear resteerd werd dacht u, dat ze daar erg van! (onder den indruk was ze heeft niet eens' ge huild. Latén we daar niet over praten, zei ze tel- kéns afwerend, als ik haar wilde troosten. Harte loos, eenvoudig harteloos, zeg ik u. Von Dengern stelde nog andere vragen, bracht bij elk bezoek het gesprek steeds weer op "juf frouw Eröhlich, zoodat bij mevrouw Lammelein. tën slotte het vermoeden post vatte, dat de wijn- agént zei fverliefd was op het meisje. E|n in dit vernj.oe.den werd zij nog gesterkt, toen hij op een dag verzocht, de kamer van juffrouw Fröh- lich eens te mogen zien, daar hij, als vrijgezel, daar de sterkte van het oorlogsleger belangrijk wordt aangetast) zou in totaal ten slotte worden f 7r-fo Ar,neT ^zumiging Van 3 x f 1.100.000 -f t/SU.U00 de winst als gevolg van de afschaf - fmg der divisie. Uiteindelijk zou het vervallen van de vredes- divisie een financieel voordeel opleveren van 3 a 4 millioen, zoodat het maximum aan bezuini ging, als gevolg van de maatregelen onder A 1 f8 050 0001meW' bedra^en f7.050.000 a Uit den Omtrek DIRKSHORN. Dinsdag J.l. heeft de Chr. Zangvereen. „Cres cendo" onder leiding van den heer Paul Kok een uitvoering gegeven in de Geref. Kerk te Dlrkshorn. Na het zingen van Psalm 138 1 door de gemeente ging Ds. Matter voor in gebed en sprak een woord van welkom, hoopte dat de aanwezigen een aange- namen avond zouden hebben. En laten wij er on middellijk aan toevoegen dat het een mooie avond is geweest. Dit was de eerste uitvoering onder den „nieuwen directeur" en het bleek alras dat er een vak- musici voor stond. Dat alles goed was voorbereid, bleek wel heel duidelijk, directeur zoowel als leden dirigeerde en zongen zonder muziek. Natuurlijk was niet alles vlekkeloos, een paar liederen waren aan zakken onderhevig, doch het geheel kenmerkte zich door beschaafden zang, met fijne p. p Bij zonder goed vonden wij het bekende „Ave Verum Corpus van Mozart en „Gebed" van D. Bortnianski Het koor beschikt over mooie bassen, terwijl bij de tenoren wel e,enige versterking noodig is. Als solisten werkten mede J. Pluister, orgel J Schoon, viool en K. Kok, tenor. De heer Pluister bespeelde het niet mooie orgel heel goed en begeleidde den zangsolist keurig. Het vioolspel kon ons niet bekoren. De tenor K. Kok zong 5 liederen, waarvan wij „Des Zeemans lot" heel gaarne als mooi onderstreepen. Met veel ge noegen hebben wij naar dezen heer geluisterd. Aan het einde verzocht de voorzitter, de heer G. Paarlberg, de gemeente het bekende „'k wil U o God mijn dank betalen"' te willen zingen, en sprak daarna het dankgebed uit. „Crescendo" kan met genoegen op dezen avond terugzien. SINT MAARTEN. Woensdagavond vergaderde de vereen. „IJsclub St. Maarten" in het Café „Rust en Lust" alhier ter bespreking van de te verwachten werkzaamheden. De heer P. Breed, opende als voorzitter deze bijeenkomst met een woord van welkom aan leden en pers er bij voegende dat het wederom de courant moet zijn welke het de leden zal doen weten wat hier besproken wordt daar de opkomst ter verga dering beneden het vriespunt is. Hierna las de heer P. de Geus de notulen der vorige vergadering, welke zonder opmerkingen on der dank werden goedgekeurd. Uit de rekening van den heer D. A. Blom, pen ningmeester, bleek, dat ontvangen was f 17.38, uit gegeven f5.15, zoodat er een voordeelig saldo groot f73.23 is. De rekening, nagezien door de heeren P. Koning en J. Bij post werd door de heeren in de beste orde bevonden en tot goedkeuring hiervan geadviseerd. De heeren P. Koning en A. Kossen, aftredende bestuursleden werden alszoodanig herkozen en wel ke dit aanvaarden, terwijl in de vacature Aa de Vries (vertrokken) werd gekozen de heer Wolters, welke met deze benoeming in kennis zal worden gesteld. t (fi Op Voorstel van voorzitter werd besloten dit jaar zoo het niet wintert, geen contributie te heffen. Als uurloon bij voor de club uitgevoerde werkzaam heden zal, evenals bij de werkverschaffing f0.32 per uur worden betaald. Voorts werd goedgekeurd om bij betrouwbaar ijs, wakken en trekgaten in vrij grooten omtrek af te zetten. Hierna sluiting. SINT MAARTEN. Heeft men voor 1 jaar terug te Eenigenburg de eerste vertooning van de mooie filmdemonstratie van het thee, koffie en tabaksbedrijf van de firma Van Nell te mogen aanschouwen en haar product, koffie en thee te proeven, thans is het St. Maarten en Valkoog welke zij zal bezoeken en wel alhier op Woensdag 16 December a.s.. Voor de kinderen n.m. 2 uur en voor ouderen te 7.30 uur. Deze filmavond kan heusch als een genot be schouwd worden daar de bedrijfstechniek hier bij vertoont tot het wonderbare grenst. nog nooit in de gelegenheid was geweest den voet in het vertrek:, van een jong meisje te zetten en hij dood-nieuwsgierig was om eens te zien hoe een alleen wonende vrouw haar kamer inrichtte. Mevrouw Lammelein deed hem dat genoegen, ook al, omdat zij ditmaal een fleschje advocaat als monster had gekregen. En omdat zij juist op dit moment aan de telefoon werd geroepen, had Von Deijgern gelegenheid, zién eenige minuten, alleen in Lotte's kamer op te houden. Het groote proces. Eindelijk dan konden de bladen van het groote feit, dat stond te gebeuren, melding maken. Op den 5en November zou het hof van gezworenen het op twee dagen geraamde proces tegen Thomas Hartwig beginnen, terwijl op den avond van dienzelfden dag de première van „Drie mensehen'; in het Kleist-theater zou plaats hebben. De Berlijnsche sociëty was één en al opwinding en bereidde zich voor op de zware taak, welke haar wachtte. Het kwam er hl. slechts op aan, toegangsbewijzen machtig te worden tot de recht zaal en de eerste opvoering van het stuk' van den moordenaar. Het eene was nu eenmaal on afscheidelijk met het andere verbonden. Men zou overdag van alle phasen van het proces tegen Hartwig getuige zijn, om des avonds in rok', de dames in groot toilet, met evenveel belang stelling te luisteren naar "de moorden van den auteur, die in 't Kleisttheater anderen 'voor zich zo ulaten spreken. E|n het werd een geweldige jacht, een wedloop om de beste kaarten, het aan voerden van allen invloed en de hernieuwing van kennismakingen met parlementsleden en andere invloedrijke personen. W;ant wanneer het ook door betaling van den tienvoudigen prijs met hulp Van kaartagenten gelukte een stallesplaats pf zelfs een loge in het Kleist-theater machtig te worden, bij het hof van gezworenen baatte all erijkdom niets, wanneer men niet door bij zondere connecties een aanbeveling had fij den voorzitter van de arrondissementsrechtbank ,M,uhr of bij dén officier van justitie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3