De nood der Lend- en Tuinbouwers en onderen en nog wat Inventarisatie van Stapelproducten INGEZONDEN Ruwe Handen Uit den Omtrek (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Pak ze maar an, 't kan niet op. Nu Engeland weer tot 100, zegge honderd procent, invoerrechten op verschillende soorten groenten, vroege aardappelen, tomaten, bloemen en bloembollen enz. enz. Ja, ze kunnen er daar gauwer mêe terecht dan bij ons; en wanneer 't noodig blijkt, de bakens te verzetten, worden principiëele en politieke geschil len in Engeland tijdelijk ter zijde gesteld, om het land voor 'n débacle te behoeden. De Belgische Regeering zal voorstellen indienen, om de invoerrechten op groenten, fruit, aardappelen, vleesch enz. enz. 3, 5 tot 7 maal hooger te stellen dan vóór den oorlog, en Frankrijk heeft den invoer van verschillende produkten gecontingeerd, d. w. z. slechts tot een beperkte hoeveelheid toegestaan, wat vrijwel gelijk staat met een invoerverbod. Wat anderen zullen doen, moeten we nog af wachten, maar voor de laatste dagen is 't alweer welletjes, en kunnen we ons gerust afvragen: „Wachter wat is er van den nacht?" Met dat al, wordt het toch een lollige boel, tenminste wanneer je het van dien kant wilt bekijken, want we blijven zoo met onzen overvloed van produkten zitten. Eensdeels is dat nu wel mooi, als je zoo'n over vloed van voedsel om je heen hebt, vooral wanneer anderen, die de invoer van onze produkten naar hun land verbieden of onmogelijk maken Ame rika b.v. die voorraad dan nog een beetje komen aanvullen, maar anderzijds komen we leelijk in de knel, en konden we best een paar centen uit het buitenland gebruiken; want als die straks niet bin nen komen, en daar is bij dezen voortgang groot gevaar voor, dan raken we, de één wat eerder dan den ander, toch allemaal leelijk op zwart zaad. Ja, 't wordt nu net de omgekeerde wereld, vergeleken bij de mobilisatiejaren. Toen „plenty money in the pocket" maar voor menigeen nauwelijks eten of een beetje schraaltjes met regeeringsvet, en nu volop voedsel van eigen bodem, maar voor menigeen geen centen in de portemonnaie om te koopen, tenzij er voldoende steun of crediet of wat ook van de Regeering komt, om de menschen voor totale financiëelen ondergang te behoeden. Maar ook, al zou de Regeering zoo scheutig zijn, om met hulp of steun of crediet flink uit den hoek te komen, wat onder de tegenwoordige omstandig heden niet te verwachten is, en zeker wel heel druppels gewijs zal geschieden, systeem, te weinig om te leven en te veel om te sterven, dan blijft daarmee de toekomst voor den land- en tuinbou wer onder de dreigende en bestaande invoerrechten en invoerverboden even donker, en 't zwaard van Damocles aan een zijden draad boven z'n hoofd En nu zou dat niet zoo erg zijn, als ze ons met onze produkten uit het buitenland weren, want desnoods gooien we hun ook de deur voor den neus dicht en eten we ons lekker vleesch. onze lekkere visch, onze lekkere groenten, onze lekkere aardappelen, onze lekkere eieren, onze melk, onze boter, onze kaas en al wat in ons Hollandsche paradijs maar groeien wil, zooveel mogelijk zelf op, want o er zijn nog zooveel menschen in 't stein- reiche? Holland, die best een stukkie vleesch, of een eitje, of een schrapie boter, of een portie aardappelen met groenten of wat ook, extra kun nen gebruiken, maar dan zouden we zooveel mogelijk ons geld, wat er nog is, in eigen land moeten hou den, zooveel mogelijk produkten van eigen bodem moeten koopen, geen geld naar 't buitenland moeten laten afvloeien, of mogen toestaan, zooals nu ge beurt, dat kapitalen aan buitenlandsche artikelen worden uitgegeven of kapitalen in 't buitenland worden verteerd, die nu voor ons land geheel ver loren gaan. Kortom elke kapitaalsvlucht naar het buitenland zou moeten worden verboden, om te zorgen dat hier voldoende geld in voorraad en on derlinge circulatie bleef, terwijl daar de Regeering voor al onze geproduceerde en te produceeren arti kelen, waarvan de Regeering de te verbouwen hoe veelheden zoo ongeveer naar behoefte diende vast te stellen, een bepaalde minimum loonende produk- tieprijs moest worden vastgesteld. Want, dit is één van de lichtpunten bij de tegen woordige crisis, dat het slechts is een financiëele crisis, en die is altijd op te lossen. Erger zou het zijn, wanneer er was een voedsel- crisis, d. w. z., wanneer er geen voedsel genoeg was, om de menschen in leven te houden, en we elkander van den honger naar 't leven moesten staan, maar daar is gelukkig nog geen gebrék aan of reden voor. Maar bovendien, is er eigenlijk wel een geld- crisis ook? Voor zoover ik weet, is er op onze aarde nog evenveel geld voorhanden als eenige jaren ge leden, tot nog toe is er niets afgegleden, ja er zijn de laatste jaren nog belangrijke hoeveelheden bij geslagen en bijgedrukt, wat alles nog voorhanden is. Zou 't misschien kunnen zijn dat 't geld door trustvorming etc. te veel op groote hoopen is ge sleept of gestoven, en daar nu zorgvuldig wordt bewaard en bewaakt en aan de circulatie is ont trokken, waardoor de bloedsomloop onze economi sche maatschappij geheel in de war is geraakt, en aan den anderen kant een te kort, diepe kuilen en gaten zijn ontstaan, waar nu de groote massa gevaar loopt in weg te zinken. Maar laten we daar nu niet verder op in gaan, want dan komen we op gevaarlijk terrein, en om dus tot den nood der land- en tuinbouwers terug te keeren, is daar nu geen uitweg voor te vinden, hebben we nu niets om ons tegen de aanvallen der ons omringende landen te verdedigen? Als nu onze Regeering, die toch verantwoordelijk is vóór en verplicht de welvaart harer produceerende burgers in de eerste plaats te bevorderen en instand te houden, eens 't zelfde ging doen, wat de Brazili- aansche Regeering heeft gedaan. Brazilië toch zit met zijn koffieboonen verlegen evenals wij met onze kool, ze maken er daar zelfs briketten van, wat wij met onze kool, jammer genoeg, niet kunnen doen. Brazilië ontvangt veel steenkool uit Duitschland evenals wij en nu heeft Brazilië tegen Duitschland gezegd: Hoor eens vriend, geld hebben we niet meer om jou steenkool te koopen maar wel koffieboonen. En als jij nu naar ons jou steenkool wilt blijven sturen, moet je van ons voor eenzelfde bedrag aan koffieboonen terug nemen, dan houden we beiden onze portemonnaie dicht en komen beiden van onze overtollige artikelen af, terwijl de bevolking goed koop aan waren wordt geholpen. Als Nederland nu ook eens tegen Duitschland zei. Hoor eens, jij stuurt ons jaarlijks voor ettelijke millioenen aan steenkool, en nog wel zoo goed als zonder invoerrechten, terwijl je van onze kooien die naar Duitschland worden gezonden, zeer hooge invoerrechten heft; maar dat gaat zoo niet langer. Wij willen ook onze kool kwijt, evengoed als jij ons je steenkool wilt blijven leveren. Maar nu wil len wij voortaan, hoewel we zelf ook onze mijnen hebben, wel jou steenkool ontvangen en als jij voor éénzelfde bedrag van onze kooien terug neemt. Wanneer we hier dus in Holland op 't oogenblik voor 5 millioen gulden produktiewaarde plus matige winst (officiëele term) aan kool in voorraad heb ben, kan je ons voor 5 millioeai aan steenkool voor produktiewaarde terug leveren en raken we beiden van onze overtollige producten af, terwijl deze op de goedkoopste wijze onder de meest noodlijdende burgers kunnen worden gedistribueerd. Er zijn in Duitschland ongeveer 5 millioen werke- loozen, en als die nu elk met hunne gezinnen, door bemiddeling van de Duitsche Regeering van ons iedere week één kooltje van gemiddeld 2 Kilo gram afnamen, wat toch eigenlijk niet te veel is, dan zou dat iedere week een hoeveelheid van 5 maal 2 is 10 millioen Kilogram kool worden, oftewel 1000, zegge duizend wagons kool van 10.000 kilogram. En als hier nu 10.000 wagons in voorraad zijn, zouden we in 10 weken van al onze kool af zijn alléén aan de Duitsche werkloozen. En als nu die kool eens gemiddeld 5 cent per kilogram kostte dan zou dat de Duitsche Regeering slechts op één dubbeltje per werklooze en per week komen te staan, plus kosten van vervoer, die over hare eigen spoorwegen niet in rekening behoefde te brengen, terwijl de Neder- landsche Regeering zeker gaarne de vracht tot aan te Duitsche grens zou willen betalen en kon de distributie zeer goed door werkeloozen geschieden, wat ook alweer geen extra kosten met zich zou meebrengen. Dus alles niet te duur zeker en Duitschland was verzekerd van éénzelfde afname aan steenkool door Nederland welke steenkool door onze Regeering eveneens, zoo noodig door bemiddeling der ge meenten aan onze werkloozen en hulp en warmte behoevenden kon worden gedistribueerd. Ja 't is maar een balletje en 't zal z'n bezwaren wel weer hebben, maar de tijd dringt en de nood dringt, en waar Duitschland jaarlijks voor onge veer 350 a 400 millioen gulden van zijne produkten meer naar Holland stuurt, dan wij naar Duitsch land uitvoeren, zou daar de Nederlandsche Regee ring bij flink en tactisch optreden, de Duitsche Regeering niet tot een dergelijken ruilhandel kun nen bewegen, want, dat we nu niets meer te zeggen hebben en ons maar lijdelijk moeten laten dood drukken, och kom! Sedert wanneer heeft een soliede klant bij z'n leverancier niets meer te zeggen? Ik stel me dan ook voor, dat Duitschland, het welk jaarlijks zoo'n kleine 400 millioen voordeel aan ons heeft, gaarne op zoo'n voorstel zal ingaan en tegen Nederland zal zeggen: Wel zeker, we zullen gaarne die vijf millioen aan kool van jelui afnemen, in ruil voor vijf millioen steenkool, want dat is toch nog ongeveer maar 1, zegge één procent van de voordeelen die wij jaarlijks van jelui genieten, dus om een gooie klant in tijden van nood te helpen, gaan we er gaarne mee accoord, te meer daar we door levering van éénzelfde bedrag aan steenkool eigenlijk ons zelf er nog mee bevoordeelen; want we begrijpen zeer goed, dat als Nederland te arm zou worden om met ons zaken te blijven doen of z'n invoerrechten zou verhoogen, dit voor ons op den duur een veel grootere strop zou worden. In dank voor de plaatsing. N. S. J. V. Sjt. Paucras 1 Dec. 192*1. Geachte Redactie. Als toehoorder bij de raadszitting1 der Gem. Sjt. Pancras, gaarne eenige ruimte in uw blad voor het volgende: Allereerst de oehandeling van 'net verzoek van Noordscharwo ude Dit verzoek werd afgewezen, m.i.z. om wel eenigszins vreemde redenen. Immers, niet om den inhoud, tenminste niet in de eerste plaats, maar omdat het van Noord- schaxwoude kwam. De voorz. zette uiteen, dat Noordscharwoude het eigenlijk niet mocht doen, omdat zij in een te hooge 'klasse was ingedeeld op eigen verzoek; en ook omdat ze door splitsing van Burg. en S'ecr. te veel betaalden. Dit moest Noordscharwoude Inn eerst maar probeeren te veranderen. Deze argumentatie sloeg blijkbaar in. De heele raad, behalve de heer jMJ. Duif, ging met 'den Bur gemeester mee. Ik zoiu zoo zeggen, dat het moest gaan over het verzoek, en niet over Noordscharwoude. En dain had ik van de meerderheid van dan Raad eeln meegaan met het verzoek verwacht. Mis schien zal het wel niet baten, maar daarom kan man zijn meening wel eens zeggen. E|n ik kan mij van verschillende raadsleden niet indenken, dat zij de tegenwoordige jaarwed den van Burgemeesters, Secretarissen en Gemeen te Ontvangers in orde vinden. Ten tweede nog iets over het laatste punt, of eigenlijk over wat na het laatste punt, nog door den heer Snel werd gezegd, n.m.: Steun aan Tuinbouwers. Dat dit niet in behandeling kwam, was for meel juist. Maar, als de Voorz. zegt, late'n de Tuinbouwers met een verzoek komen, en even later zegt, dat hij zeer goed op de hoogte is met, de ellende onder de tuinbouwers, dan ben ik van meening, dat B. en Wi. heel goed, met een voorstel hadden kunnen komen. Immers, Burgemeester weet, dat de tuinbou wers wel georganiseerd zijn, maar op 'technisch gebied, niet sociaal-economisch, dus dat een ver zoek van de Tuinbouwvereen. niet gemakkelijk gaat, bovendien gaat een tuinbouwer niet zoo spoedig naar de gemeente. öteu'n is echter wel noodig, Burgemeester, ook de "Wethouders weten dit. Daarom is het mij én Vele tuinders tegengeval len, dat wel om de arbeiders maar niet aam de tuinders is gedacht. Hopende dat zonder verzoek en zonder actie Onzerzijds, dit, hetwelk' ik wil noemen een ver zuim door B. en W;. en door den Gemeenteraad wordt hersteld. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, A. HOOGLAND: -Jr. liüülimimno4lSB Ruw« Huid - Schrale Lippen - NOOR DER M AR KTBOND. Inventarisatie op 1 December 1931. Roode kool L. T. Bi. Heerhugowaard 203 - - 61 iWaarland en Omstreken Tuinbouwbelang Die Eendracht Nieuwe Niedorp L. T. B. Langedïjk Harankarspel Oost Sint Maarten Nieuw Leven L. T. B. 't Veld Totaal op 1 Djec. 1930 op 16 Dec. 1929 235, 299 78 333 265 118 134 143 gele 75 7 175 149 •11 126 46 18 34 400 175 128 '220 90 51i/2 27 1 "44 5 11 5 4 Peen 0 Va '0 121/2 V1/2 f0 7 2 1 2 ~0 0Vs Totaal 509a/6 107 874 7651/2 134 790 493 277 425 253i/s 1869 389 1886 1581/2 251/2 4628 1400 525 1255 2301/2 59 3488% 1925 530 2200 220 1081/2 4983i/2 L. T. Bi. Afd. LANNGNEDUK. Inventarisatie op 1 December 1931. n Dec. '31 Roode kool333 Gele kool 126 D. witte köol 280 Uien 44 Peen 7 Totaal 790 1930 1929 '240 380 96 66 192 333 52 "20 45 29 600 ,~835 Inventarisatie Tuinbouwvereen. „Groentencul- tuur" te Broek op Langendijk. 1 Dlec. 1931 Gele kool 2745000 B'. witte kool 1642500 Roode kool 1096500 Uien 541300 Peén 64000 '1930 2918900 Kg. 1094500 704500 864900 141000 Vereen. „Tuinbouwbelang"'. Inventarisatie op 1 December 1931. in wagons van 10 000 Kg. 1931 1930 Roede kool 235 275 Gel ekool 175 138 Dieensche witte kool 400 215 Uien 511/2 49 Peen 121/2 I21/2 (Totaal 874 6891/2 op langendijk; Inventarisatie van stapelproducten der Lan- geadijker Groenten-Cientrale te Blroek op Lan gendijk op 1 Dlec. 1931, uitge/lrukt in wagons van 10000 Kg. Roode kool Gele kool 1"!. witte kool Uien Peen Totaal 1931 19301 1929 1070 511 976 1157 856' 848 1073 718 1364 126 2'22 204 15 29 49 3441 2336 3441 SINT PANCRAS. De goede Sint heeft ook ons dorpje niet vergeten. Door de vereen. „Volksonderwijs" was wederom een vrijwillige bijdrage gevraagd aan de voorstanders- der Openbare School, hierin is de vereeniging we derom naar wensch geslaagd, en een woord van dank is zeker wel geplaatst voor de milde gevers en geefsters. Vrijdagmiddag arriveerde de Sint met zijn zwarte knecht. Bij het cafe van den heer Bouwstra werd de bisschop door de juichende kinderschaar ontvan gen. Gezeten op zijn witte schimmel arriveerde Sint Nicolaas precies op tijd. In optocht, de Bisschop en zwarte Piet voorap, werd een rondgang door het dorp gemaakt, en de zwarte knecht gaf aan iedere kleuter welke hij ont moette een prenteboekje om eenige moppen, welke met eenige schroom van het zwarte knechtje aan genomen werden, schichtig werd naar de zaak ge keken waar zwarte Piet alles uit op diepte, daar toch was voor hun gedachte, plaats genoeg voor hun zelve. Bij het café van den heer Bouwstra terug geko men (de zaal was vrijwillig afgestaan) werd door den goeden Sint op het tooneel plaats genomen. Zwarte Piet met zak en roe naast zich. De zaal was geheel gevuld met een juichende kinderschaar, en tot in de uiterste hoekjes bezet met belangstellenden. Allereerst werden door de kinderen eenige St. Nicolaas liedjes gezongen. Hierna werden de kinderen toegesproken door den grooten kindervriend. De heer de Ruiter, hoofd der O. L. School, sprak thans de kinderen toe, het is een heele toer ge weest, zegt spr„ om den goeden Sint hierheen te krijgen, doch omdat jelui zoo je best hebben ge daan is dit toch gelukt. Den grijzen Bisschop werd thans gelegenheid gegeven om de kinderen toe te spreken, wat met een driewerf hoera werd begroet. Ik ben wel een dag te vroeg in Sint Pancras ge komen, doch dit moeten jelui me maar vergeven want in deze tijd heb ik zooveel kinderen te bezoe ken dat ik bijna niet weet waar ik het eerst moet beginnen, en of jelui je lessen wel goed hebben ge leerd en of jelui wel gehoorzaam bent, moet ik natuurlijk allemaal aan de meester vragen, want als ik in Spanje ben kan ik niet vernemen wat in St. Pancras gebeurd, doch de meester heeft nogal goed over allemaal beslist, en daarom krijgen jelui dit feest van St. Nicolaas. Inmiddels werden de kinderen getracteerd op chocolade en de noodige snoep. Steeds weer klonken de St. Nicolaasliedjes door de zaal. Door den heer de Ruiter werd een heel aardige vertelling gedaan, die met aandacht door alle kin deren werd gevolgd. Aan de kinderen werd gelegenheid gegeven om hunne wenschen aan St. Nicolaas mede te deelen, dit werd verschillend gedaan, velen toch keken met angstvallige oogen naar de zwarte Piet met zijn nooit vergeten zak. De grabbelmand bracht voor ieder kind een aar dig spel, naaidoos, timmerdoos of iets dergelijks op. Ook kreeg ieder kind nog een taai en speculaas pop bij het naar huis gaan, aan de gezichtjes was wel te zien dat ze voldaan huiswaarts togen. SINT PANCRAS. Vergadering van de „IJsboeier" op Vrijdag 4 December, 's avonds 7.30 uur, bij den heer Bouwstra. Aanwezig 51 leden. De voorzitter, de heer Hoogland, spreekt in zijn openingsrede den wensch uit dit onze winterpro- ducten voor een loonenden prijs mogen worden af geleverd, wij allen zien den toestand wel met bange vrees in, doch als de winter op tijd moge komen weten we nog niet wat er gebeuren kan. Op mij rust de plicht u in herinnering te bren gen het overlijden van onzen eere-voorzitter, de heer C. Groen, jarenlang heeft de heer Groen de vergadering gepresideerd in samenwerking met de heeren C. Wielings en C. Kloosterboer, het bestuur altijd genoemd als de drie Ceesen. Vergadering ik verzoek u om allen van uw zetel op te staan en onze oud-voorzitter in stilte te her denken. Hieraan werd door de vergadering voltallig gevolg gegeven. De rekening van den penningmeester gaf geen ontvangst aan omdat het vorig jaar geen contri butie is geint, de uitgaaf bedroeg f 180.70, zoodat thans in kas is f 461.23. Door de heeren A. Stammers en G. Slijken zijn boeken en bescheiden nagezien en in volkomen orde bevonden, zoodat tot goedkeuring kon worden geadviseerd. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de hee ren J. D. Kloosterboer en Alb. Bakker met ieder 47 stemmen werden gekozen. Beide heeren nemen hun herbenoeming aan en danken de vergadering voor het in hun gestelde vertrouwen. Bespreking contributie. Het bestuursvoorstel luidt, evenals vorig jaar, met 't oog op 't nog aanwezige kasgeld geen contributie heffing, mocht het evenwel blijken dat het noodig is, dan zou dit later nog kunnen gebeuren. De contributie bedraagt f 0.50 per 10000 K.G. kool. Niemand verlangt hierover het woord dus wordt het bestuursvoorstel zonder stemming aange nomen. Beschikking manschappen. Met 't oog op de meerdere wagons kool dan vorig seioen acht voorzitter het gewenscht om het man schappen percentage van anderhalve wagon op 2 waggons per man te stellen, volgens de telling der „Tuinbouw" liggen er 120 waggons meer als vorig jaar, dus kunnen we wel over 200 man beschikken indien moet worden gehakt. Algemeen voor. Rondvraag. De heer C. Tromp vraagt naar de kosten van het ijs open maken door den heer Beers, de prijs vind spr. veel te hoog. Het bestuur echter heeft het vorig jaar geprobeerd om voor minder klaar te komen, doch dit is niet mogen gelukken, het bestuur zal thans probeeren om zoo goedkoop mogelijk het ijs open zien te krijgen. De heer C. Beek vraagt hoe of het staat met de ploegbazen, worden die niet op de vergadering gekozen. Voorzitter antwoord van niet, dit wordt door het bestuur geregeld. De heer W. Snel vraagt naar de leden welke buiten de gemeente wonen en toch hier kool hebben. Deze worden aangezocht om lit te worden, doch als de kool weg is houdt het lidmaatschap automa tisch op. Ook wijst de heer Snel op het schuitenhuis der beide boeiers, hier zal in moeten worden voorzien, zegt sperker, het asphalt van hetdak laat veel te wenschen over. 1 Hierna volgt de verloting. De volgende heeren konden zich in een prijsje verheugen: S. Vos; G. v. d. Hurk; S. Wagenaar; P. Koning; R. Zeegers; G. Schuur; S. M. Duif; C. Boon; J. Slijker; R. Vis; A. Bakker; A. Hoogland; j K. Roos; T. Bakke en T. Groen, j Hierna sluiting. T'

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4