Tuinbouwvereeniging „Be Eendracht" Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 145 TBLHTOON INTHHOOMMUNf DINSDAG 8 DECEMBER 1931 40e Jaargang lilmiii: firma 1,1.1EIZEB. - ladacteüf I. H 1EIZ1B. Bunel SaSrsnSr,rr,n„„Xtherr°hesngBt! Strijdende Zielen NIEUWE LWDUKER CÖIMMT COURANT VERSCHIJNT AG DONDERDAG Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent: elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Voorstellen tot vaststelling van minimum prij. zen. - invoering van een aanvoer»r>egeling van Stapelpreducten. - Krachtiger optreden tegenover de Regeening> De aftredenden worden met resp. 80 en 81 stem- te krijgen Wii hebben er recht m tv,™ stelde vertrouwen en zeggen hun beste krachten te tv hoh w ook 2een baantje. zullen geven in het belaag van ve'reeniging en'ïedem j weïe^ molten "e® ^efda^vfi ged"re?de 17 en de kracht mag vinden zijn taak weder te be- I wordt, dan wordt het noe ereer" DoornH^0 heehSjTd^r ®teed®heeft gedaan. ook de verplichting op iieder ld rusten dat hij zijn o !Pr« jer i wordt namens de gedeelte aanvoert. Hetgeen bij een minimumoriis wortelzaad-Commissie medegedeeld dat het met het I voor den handel ook beter is. nimumpnjs meer WOi f zelf' ?r 1? niet I De voorzitter antwoordt dat het bestuur in dezen vraicrt nf rio cn^i^f0 JLn v! snees gehaald, en reeds actief is geweest en ook van meening was, vraagt of de commissie met haar werk door moet Hat. ppn anrivnorrpcrpiinor unnrii'n- moe tj,-.*- /inn4. Vergadering van de tuinbouwvereeniging „De Eendracht' op Maandagavond 7 uur tenlokale van den heer C. Vis te Ooudkarspel. Aanwezig waren 85 leden. De voorzitter de heer Jb. de Boer spreekt zijn tevredenheid uit over de goede opkomst en het doet hem genoegen dat zoovelen aanwezig zijn om de gemeenschappelijke belangen te bespreken. Welkom heet hij den burgemeester als lid der ver- eeniging terwijl hij eveneens het welkom toeroept aan de vertegenwoordigers van de pers. Sp.r zal geen lange uitweiding houden over de misère waarin men verkeert. Het is thans allerdroevigst. De men- schen zitten er tot hun hals in. Het is nu wel ge bleken dat wij ons zelf moeten redden. Al 5 maan den wachten wij en spreken het woord: „Zuster An na ziet ge nog niets komen.' In de bladen heeft men thans kunnen lezen een toezegging door den minster gedaan. Het is echter nog officieus want de kamer moet het voorstel van den minister nog bekrachtigen. Door den mi nister is toegezegd voor vele gemeenten een bedrag van 7 maal f 100000. Het is echter een zeer schril bedrag. De gemeenten moeten daarbij nog 30 procent doen. De regeering geeft een renteloos voorschot hetgeen ook niet in den geest van de vergadering is, want zij wil dit bedrag terug hebben. Is dat hulp? Alleen het rentelooze beteekent hulp. Dat geeft een droevig beeld wanneer we weten wat ons in de oorlogsjaren is overkomen. Toen werd er veel van ons genomen. Dat was noodig Maar het is nu ook -noodig om ons een betere hand toe te steken. De raad onzer gemeente is zeker zeer welwillend voor hen, die in nood zitten. Het is voor mij een groot genoegen in de daartoe benoemde commissie te zitten, en zijn wij in staat om reeds een 13-tal menschen te helpen, die thans ondersteund worden. De gemeente kan niet meer doen, maar het iis zeer shril wanneer daarvoor menschen komen in de kracht van hun leven en met grijze haren. Het toegezegde geld door den minister zal zeker wel komen, maar dan zal het wel alreeds voorjaar zijn. Het is echter niet mijn bedoeling om u on* te vreden of ongedurig te maken. Ik zou u willen vragen het hoofd koel te houden. Ik hoop dat dezen avond op kalme wijze zal worden vergaderd en de besprekingen tot verbetering van den toestand mogen leiden. Hierna worden door den secretaris de notulen gelezen van de vorige vergadering welke onder dank aan den samensteller onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter doet dan mededeeling, dat het voor stel van den heer Bakker om een buitengewone ver- gadering van den Noordermarktbond te houden, succes heeft gehad. Wij kregen direct steun van eenige bestuursleden van den Noordermarktbond waardoor spoedig het getal aanwezig was, en zal deze vergadering nu Maandag 14 December a.s. in de zaal van den heer Vis alhier worden ge houden. De secretaris doet mededeeling, dat gesproeid zijn 470 snees aardappelen tegen 194 snees in 1930. Tevens dat er 10 wagons steenkool zijn aan gekocht. Door de kunstmestcommissie wordt verslag uit gebracht over het gehouden kunstmestonderzoek. Zwavelzure ammoniak 20.63 pet. Amoon kalk 20.80 Chili 16.10. Kalksalpetrr 15,20, Super 13.80, Kalizout 39.80, kalk 56.10. Er werd 40 cent per 100 kilo terugbetaald. Er werd 600 baal turfmolm aangekocht in sa menwerking met Noordscharwoude. Voor de Septemberlevering werd voor 36 leden aangekocht 2450 kilogram zwavelzure ammoniak tegen f 5.10. Voor de Maart-levering 17200 kilogr. tegen f5.05. Voor de Mei-levering 15700 küogram tegen f 5.15. Voor de leden wordt de gelegenheid tot het be stellen van kalizout en slakkenmeel opengesteld tot 20 December. De heer H. de Geus doet eenige mededeelingen over door hem nieuw-geteel de soorten aardappelen Van de Bevelander was de opbrengst heel goed en was van puike kwaliteit. Friso idem. Furore had weinig zieken. Erdgold gaf een hoogen op brengst en geen zieken. Robijn opbrengst goed zeker wel en kwaliteit puik. Noordeling goede opbrengst 1en van goede kwaliteit. Enkele kilo's van deze soorten zijn weder voor de leden disponibel. Verkiezing bestuursleden aftredend de heeren Jb. de Boer en N. Kaan.. met haar werk door moet gaan. Verschillende leden achten het een groot belang voor de Vereeniging om door te gaan, waarbij ge zegd wordt dat men niet bang moet zijn voor wat kosten. De vergadering besluit dat met het winnen van goed zaad zal worden voortgegaan. Bespreking indienen punten voor de Alg. Verga dering N. M. B., verband houdende met den crisis toestand. Door den voorzitter wordt namens het bestuur het volgende voorstel ingediend. De vereeniging „De Eendracht" stelt aan de bui tengewone algemeene vergadering voor om voor de aangevoerde bewaarkool a en b kwaliteiten een minimumprijs te garandeeren van f 1.50 per 100 kg. Toelichting: De voorstellende vereeniging is van mening, dat bovengenoemd bedrag geen loonenden prijs is, maar men heeft dan toch de zekerheid niet met zijn pro dat een aanvoerregeling noodig was. Het doet daar om het volgende voorstel. De Eendracht stelt aan de buitengewone verga dering voor een regeling te treffen voor de bewaar kool. Toelichting: De voorstellende vereeniging is van meening dat er iets moet gebeuren, de wetenschap bezittende dat er een zeer groote voorraad bewaarkool aanwezig is en toch betrekkelijk in een kort tijdsbestek opge ruimd moeten worden en gezien de wereldcrisis, wel ke wij op het oogenblik doormaken en alles in de war is en de aanvoeren vorige jaren zeer ongere geld waren zoo zagen wij bij eenige opleving van de prijzen zeer groote aanvoeren en dan meest bij vriezend weer tot gevolg een te kort aan wagons. Voorsteller is wel overtuigd dat het zeer moeilijk en ingrijpend zal zijn, maar is niettemin overtuigd, dat in aller belang is, zij vermeenen dat bij een rington v,,o„ aanvoerregeling betere prijzen kunnen en zullen ffpnrpwtiJwr,! Jh», moeten> na ze een*e dagen worden gemaakt dooreengenomen. Ook dit voorstel gepresenteerd te hebben. bij den Vierbond in behandeling dienen gebracht te FEUILLETON 16) Om tien uur 's-morgens begon in het Kleist- theater de generale repetitie van „Drie menschen" voor gesloten deuren, precies op hetzelfde tijdstip verklaarde de president van het hof de zitting voor daad begaan heeft, ook de sporen van die misdaad geopend en verleende hij het woord aan den griffier heeft uitgewischt. denaar, ja zelfs een vijfvoudige roofmoordenaar is, zooals nog nooit voor de Berlijnsche gezworenen heeft terecht gestaan. Slechts één ding kunnen we niet leveren: het tastbare bewijs, dat de vijf slachtoffers van Hartwig inderdaad vermoord zijn! Hartwig zelf zegt niets, verdedigt zich niet en wei gert elke inlichting en elk antwoord. Maar juist deze stijfhoofdigheid en terughou dendheid getuiigen tegen hem en wanneer ik dan ook al niet in staat ben om u, heeren gezworenen, de lijken of verminkte lichaamsdeelen der vermoor de meisjes te toonen, toch zal spoedig niemand er meer aan twijfelen, dat Thomas Hartwig met de zelfde geraffineerdheid, als waarmee hij de mis- tot het voorlezen van hetgeen den beklaagde ten laste was gelegd. Hartwig zat tusschen twee veldwachters in den beklaagdenbank en hoewel hij zich zichtbaar moeite gaf, om slechts de uiterste onverschilligheid ten toon te spreiden, bemerkte men toch reeds spoedig achter dit masker een opwinding, die gaandeweg sterker werd. Hij knipte met de kortzichtige blauwe oogen, streek telkens weer met de hand over het gezicht en zijn blond haar plakte vochtig op het voorhoofd. Slechts wanneer hij zijn oogen over het auditorium, de dames en heeren uit de eerste krin gen, de kunstnaars, schrijvers, persmenschen van rang en beteekenis liet gaan, kwam er een ironische trek op zijn gelaat. De vele, vele getuigen, die hetzij door den officier dan wel door den verdediger waren gedagvaard, moesten bij het voorlezen van de dagvaarding de En nu begon het verhoor van Hartwig, die eerst de juistheid der voorgelezen formaliteiten met be trekking tot naam, datum van geboorte etc., be vestigde. Daarop vroeg de president met verheffing van stem: Beklaagde, u hebt gehoord wat u ten laste wordt gelegd! Bekent u, zich aan het ten laste gelegde misdrijf te hebben schuldig gemaakt? Een oogenblik van doodsche stilte; toen zeide Hartwig luid en voor ieder duidelijk verstaanbaar: Neen! Opwinding in de zaal, rumoer en gemompel. Tot dusver had Hartwig steeds geweigerd, voor den rechter-commissaris deze vraag met ja of neen te beantwoorden. Thans scheen zijn neen te bewijzen, dat hij bereid was de tot nog toe gevoerde tactiek van het weigeren van antwoorden op te geven. De De verdediger Nagelstock, de officier van justitie, de president en rechters, de jury, de toehoorders, Daar het niet wel mogelijk is, dat de veilingen deze garantie dragen, zoo zou de voorstelster een beroep op de regeering willen doen om deze garantie voor haar rekening te willen nemen. Indien dit voorstel aangenomen wordt, dit voorstel met den meesten spoed bij den Vierbond in behan deling te nemen, om samenwerking in dezen te verkrijgen. De heer Jb. Strijbis zegt het verslag te hebben gelezen van den Noordermarktbond, waarin sprake is van een minimumprijs van f 1.50. Hij vindt het voorstel zoo heel goed ingekleed, maar spr. is thans wei tot eenige andere gedachten gekomen, nu hij gelezen heeft dat de regeering f 700.000 wil beschik baar stellen. Dat is een bedrag dat niets beteekent En wanneer zal het komen? Wij moeten probeeren wat we kunnen. Ik weet niet of een ieder de N. L. Crt. heeft gelezen. Maar in Broek heb ik met iemand gesproken, die mij zeide dat men daar mijn voor stel toejuchte. Hij deelde mij mede dat men daar een Tweede Kamerlid had gehad bij 8 bestuursleden en burgemeester Slot. Echter ging men toen hooger, waarvoor burgemeester Slot en dat Statenlid waren te vinden. Nu zou ik het bedrag van f 1.50 op f3.00 willen brengen. Wanneer de regeering daarvoor te vinden is, kan zij haar f700.000 houden en allen worden geholpen. Wij moeten vol houden en, dit zien klaar niets anders. Maar hij wil me nog niet eens ant woord geven! Het beste bewijs, dat de man totaal mesjik bedoel niet toerekeningsvatbaar is! De president maakte een afwerende beweging. Goed, dan zal ik met het getuigenverhoor be ginnen. En nu werden zij allen, de een na den ander voorgeroepen: de hospita's van de dames Müller, Möller, Jensen, Pfeiffer en Cohen. Na het afleggen van den eed moesten zij een uitvoerige uiteenzetting geven van alles wat op de bij haar gewoond heb bende jongedames betrekking had: haar aankomst, uiterlijk, uitlatingen over den geheimzinnigen ver loofde etc. En tenslotte konden allen, die dezen verloofde gezien hadden ook de concierge Zim- mermann met zekerheid verklaren, dat Thomas Hartwig. beslist met hem indentiek was. De officier: Ik ben zoo vrij heeren, president en rechters en de heeren juryleden nadrukkelijk op een merkwaardige en hoogst belangrijk samengaan der gebeurtenissen opmerkzaam te maken: Elk der vijf verdwenen meisjes heeft haar kamer voor een geheele maand vooruit betaald. Daaruit mag m.i. worden geconcludeerd, dat zij allen van plan waren te blijven wonen, waar zij haar intrek hadden geno men, respectievelijk van het geprojecteerde uit stapje naar de Havel zoo spoedig mogelijk terug te keeren! Dat is van buitengewoon belang, omdat daaruit blijkt dat zij door indirecte, gewelddadige omstandigheden verhinderd werden, haar rechten op de kamers te laten geleden. Hadden zij niet vooruit betaald en niet haar armoedig bezit achter gelaten, dan zou men aan de mogelijkheid kunnen denken, dat de slachtoffers tot die onbehuisden be zaai verlaten, slechts de op dringend verzoek van zij allen bogen scherp luisterend voorover, toen nu hoorden, die vandaag hier en moreen daar oDduü dr. Naerelstock onererofinen ripsklinriicrpn on nsvnhn- Hp nrpsiripnt. !7.ii n Uur O O Ho irrooor ctolHo- Rolrlaoo-Hp Iron ov» 1-, O O_i. j dr. Nagelstock opgeroepen deskundigen op psycho patisch-patologisch gebiied bleven en monsterden elkaar met een wantrouwigen, boosaardigen blik. Zoodra de een iets opschreef, grabbelde ook de an deren haastig naar hun potlooden om iets te no- teeren. De president gaf daarop nog een korte en duide lijke uiteenzetting van den loop der gebeurtenissen, welke tot de arrestatie van Thomas Hartwig aan leiding hadden gegeven en besloot deze recapitu latie met de woorden: Nog nooit heeft ons college een zoo zeldzaam geval te behandelen gekregen als ditmaal. Wij weten, dat vijf trouwlustige meisjes verdwenen zijn, wij kunnen nagaan dat slechts Thomas Hartwig de verloofde was, met wien elk van de vijf slachtoffers de noodlottige reis onder nomen heeft. Wij weten en kunnen bewijzen, dat Hartwig een breed opgevat plan had ontworpen om meisjes, die wenschten te trouwen, geheel alleen in het leven staan en min of meer gefortuneerd zijn, tot zich te lokken, te dooden en te berooven. In één woord: wij kunnen bewijzen, dat Thomas Hartwig, de romancier en dramaticus, wiens werk vandaag voor het eerst zal worden opgevoerd, een lage moor- de president zijn tweede vraag stelde: Beklaagde, wilt u zelf een volledige beschrijving geven van het gebeurde of geeft u er de voorkeur aan op door mij te stellen vragen te antwoorden? Toenemende opwinding. Noch het een, noch het ander, meneer de pre sident. Ik verklaar hiermee nogmaals, dat ik on schuldig ben, ik zal voorloopig geen vragen meer beantwoorden, maar behoud me voor, later nog nadere toelichtingen te geven. Overigens sta ik nog steeds op het standpunt, dat niet ik m'n onschuld te bewijzen heb, maar dat het geheel aan de recht bank is, mijn schuld te toonen. Geroep van uit het publiek, afkeurend gemompel onder de juryleden, wisselen van blikken van ver standhouding onder de getuigen. U weigert dus voorloopig op m'n vragen te antwoorden? Ja, meneer de president. Is de raadsman van beklaagde misschien be reid, hem duidelijk te maken, dat zijn tactiek ab surd en alleen in zijn eigen nadeel is? Nagelstock vloog op. Meneer de president, sinds weken doe ik al ken en haar reden hebben, geen sporen achter te laten. De rechters, de getuigen, de toehoorders en de juryleden knikten toestemmend. Daarover zou men slechts één meening hebben. Een opmerkzaam toe schouwer had kunnen constateeren, dat zelfs Tho mas Hartwig knikte. En nu deed zich iets voor, dat de spanning nog deed toenemen. Von Dengern werd voorgeroepen. Alle halzen rekten zich, gouden lorgnons werden gericht, hier en daar zag men zelfs 'n kleinen discreten tooneelkijker hanteeren. Dat was dus die geheimzinnige, beroemde, geniale detective, die feudale jonker, die de politie jaren lang obscure diensten had bewezen, jarenlang ook onschuldig in de gevangenis had gezeten! De pre- dent was één en al voorkomendheid. Getuige, u bent de in dienst der Pruisische re geering staande commissaris der recherche Doctor Juris Jaochim Jonkheer von Dengern en u hebt onder het pseudoniem Krause het onderzoek naar den moordenaar der vijf verdwenen meisjes ge leid. Wilt U zoo goed zijn eens te vertellen, wat u aanleiding heeft gegeven om Thomas Hartwig te worden. De heer Strijbis zegt dat een bedrag van f 1.50 niet genoeg is. Bij een prijs van f 3.00 kan het voor de regeering een f 3 millloen bedragen. Dat is niets erg. Laat de regeering deze regeling overnemen. De heer P. Kostelijk noemt f 1.50 ook een nood lijdenden prijs. Daarvan kan niemand betalen. En wanneer men niet meer vraagt krijgt men geen f 2.f 3.is geen abnormalen prijs. En het is nog lang niet gezegd dat de regeering er zooveel geld moet bijleggen. De prijs kan nog best boven de f 3.— komen. Wij moeten al op al zetten om een iets loonenden prijs te krijgen. De burgemeester zegt, dat de door den Minister gevraagde 7 ton bestemd zijn voor de koolverbou wers en voor De Streek. Maar dat kan evengoed doorgaan. Die 7 ton kunnen we wel gebruiken. Wanneer het bij den N. M. B. In behandeling komt en wordt aangenomen dan is de campagne al aan den gang. Maar in die vergadering moeten reeds de plannen worden gemaakt om dit aan te snijden voor de volgende organisaties. En de f 3.00 kon nog best bereikt worden, zoodat het de regeering geen geld kost. De heer H. de Geus is van meening dat met f 1.50 geen goede kool aan de markt zal komen. De voorzitter zegt dat het bestuur zich wel met het voorstel van Strijbis kan vereenigen. arresteeren? Von Dengern's gelaat ontspande zich. Met auto- matische kalmte en zekerheid vertelde hij van zijn jacht achter een theorie, welke hem eerst tot di- verse huwelijksmakelaars en vervolgens in het bu- j reau van de Generalanzeiger had geleid, waar hij den tekst der noodlottige advertentie had ontdekt. l Ook Hartwig's arrestatie en de middelen, welke daartoe waren aangewend, werden uitvoerig bespro ken. Ik zou er hier op willen wijzen, dat ik nog nooit met een man te doen heb gehad, die een misdaad, welke hij vermoedelijk heeft gepleegd, slimmer heeft ontworpen, maar later, toen alles achter den rug was, alle voorzichtigheid zoo uit het oog heeft ver loren als meneer Hartwig. Hij vond het niet eens de moeite waard, de verraderlijke brieven, die op zijn advertentie gekomen waren, te vernietigen! Een dergelijke, bijna naieve onbezorgdheid bij een zoo ernstige misdaad ongetwijfeld een criminalis- tische curiositeit! Toen Von Dengern zijn inlichtingen, welke onder een algemeen gemompel van bijval werden aange hoord, geëindigd had, wendde hij zich tot den pre sident. Meneer de president! Ik zal thans het verhoor van alle verdere getuigen bijwonen en dan nog een vermoedelijk belangrijk onderzoek instellen. Ik ver zoek u dus dringend mij na beëindiging van alle verhooren, dus vóór het referaat der deskundigen, het requisitoir van het openbaar ministerie en het pleidooi van den verdediger nogmaal als getuige voor te willen roepen. De president verklaarde zich daartoe bereid en Von Dengern wilde zich reeds terugtrekken, toen Mr. Nagelstock hem terug hield. Meneer de commissaris, u hebt zooeven bij uw oordeel over het lichtzinnige optreden van beklaag de gewaagd van een misdaad, welke hij vermoe delijk zou hebben gepleegd. Mag ik dat vermoedelijk zoo opvatten, dat u van de schuld van den be klaagde niet volkomen overtuigd bent? Von Dengern's gelaat trok zich weer In tallooze plooien. Meneer de verdediger, zoo lang een beklaagde niet bekend heeft, bestaat nog altijd de mogelijk heid van zijn onschuld. Althans tot op het oogen blik dat de bewijzen tegen hem zóó overstelpend zijn, dat volgens menschelijke berekening aan zijn schuld niet meer kan worden getwijfeld. De president trok zijn wenkbrauwen op, de offi cier zette een beleedigd gezicht en zei verontwaar digd: Ik verzoek de heeren dringend hier geen filosofisch debat te voeren en het oordeel der jury niet op de een of andere wijze te beïnvloeden. De juryleden knikten. Neen, zij wenschten niet te worden beïnvloed. Zij waren verstandige en recht vaardige menschen die nu reeds precies wisten, wat zij van dezen Thomas Hartwig moesten denken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1