Inventarisatie van Stapelproducten Uit den Omtrek Het postvliegtuig „Ooievaar" totaal vernietigd Onze bedrijgde Tuinbouw- uitvoer naar Engeland De heer A. Bakker is van oordeel dat men .hier mede een half jaar te laat is. Vanuit de vergadering van den Noordermarktbond moet direct iets naar de regeering, opdat men daar weet wat de bedoe ling is van de 1400 leden. De heer Strijbis zou het eer aanbevelenswaardig vinden, wanneer de Statenleden Kostelijk, Koolman en Zeeman op de N. M. B. vergadering werden uit- genoodigd en tevens een paar Kamerleden. De heer P. Wijn zegt, dat er een voorstel komt van N. Niedorp om alle Kamerfracties uit te noo- digen, hetgeen door de „Eendracht" kan worden ondersteund. De voorzitter zegt dat zeker spoed betracht wordt. Donderdag is er bestuursvergadering van den N. M. B. terwijl reeds Maandag de groote vergadering wordt gehouden. De heer C. Borst zegt, dat men nu meermalen heeft gelezen van verzoeken aan de regerinig. Laat men dat nu eens veranderen n een eisch. Laten we kordater optreden. Wanneer we er recht op heb ben, dan zullen we er meer mee opschieten en we moeten zeggen: we willen dit en we willen dat. En wanneer de regeering niet wildan kunnen we wel eens stoppen met het zegeltjes plakken. We moeten eischen stellen, want anders zal er niets van terecht komen. De voorzitter zegt, dat men reeds vreesde voor een uitbreiding van de cultuur bij een prijs van f3.00. Zelfs was men daarvoor bang bij een prijs van f 1.50. (Gelach). De heer Wonder begrijpt niet dat men hieraan kan denken. Niemand kan het voor f 3.doen. Door anderen wordt gewezen op de polderboeren, die er voordeel van zullen hebben. De heer Strijbis zou hierover niet teveel willen spreken, want dan kan men wel wijzen op de koel huizen ook. Het voorstel om een minimumprijs te vragen van f 3.— wordt hierna aangenomen. De voorzitter zegt dat de aanvoerregeling hieraan vast zit, en zijn de leden verplicht daaraan te vol doen. We gaan daarmede naar den distributietijd terug. Eenige leden wijzen erop dat er menschen zijn, die hieraan niet zullen voldoen. De voorzitter zegt, dat wanneer men het iaat loopen, zooals het nu gaat, dat men dan aanstonds met alles verlegen is. In den distributietijd werd er gele kool in consignatie naar Duitschland gestuurd, en het kwam verder met de kool goed af. Nu moe ten we allemaal hieraan medewerken. En zij die hier tegenstanders van zijn, moeten goed weten wat zij doen. Samenwerking moet er zijn. Wij hebben hier de Eendracht. Anders moet voor dit punt een af zonderlijke vergaderinig worden gehouden en moet het bij stemming worden uitgemaakt. Zelfs een paar jaar terug waren er reeds menschen, die den distributietijd terug wenschten. En wanneer we het niet doen slaan we een groote flater. Uit de vergadering wordt gezegd dat het een ver plichting moet worden. De heer Kostelijk zegt, dat wanneer de kool boven f3.00 komt, dat dan alles vervalt, behalve natuur lijk het distributiestelsel. De heer A. Bakker vraagt wie zich hieraan niet zal houden. Geantwoord wordt van K. Wagenaar. De heer A. Bakker zegt dat het moet wanneer de Algemeene Vergadering dit besluit. Deze enke lingen moeten worden gedwongen. Ook het tweede voorstel wordt hierna aangeno men. Medegedeeld wordt nog, dat het alleen geldend is voor dit seizoen. De heer Bosch zegt dan dat de minister voldaan heeft aan den wensch van de ambtenaren en de verlaging van salarissen heeft uitgesteld tot 1 Maart. De Minister maakt zich wel bang. Wanneer het niet was uitigesteld zou er zeker wel ets uit zijn voort gekomen. Zij hebben meer gedaan dan alleen ver- De voorzitter wil aan de heeren Strijbis en Borst tegemoet komen en in het voorstel de woorden „verzoek" en „eisch" opnemen. De heer Kostelijk. De arbeiders kunnen eischen stellen, en wanneer daaraan niet voldaan wordt leggen zij het bijltje er bij neer. Dat kunnen wij niet. Wij kunnen niet als de arbeiders doen of we zouden als communisten naar den Haag moeten rennen. De heer Borst ziet hier niets communistisch in. Wanneer de regeering ons niet tegemoet wil ko men, dan moeten wij weigeren om zegeltjes te plak ken. Wanneer in Friesland de deurwaarder komt dan scholen de menschen samen en jagen hem weg. Dat is niet communistisch. De heer Kaan is ook van meening, dat wanneer de zaak zoo bestendigd blijft, de tuinbouwers ook met de vuist beginnen te slaan. De burgemeester zegt, dat wanneer men een paar jaar minimumprijzen had gehad, de tuinbouwers niet in deze misère zouden zijn gekomen. Met klem van redenen moet diti worden aangetoond en tevens dat het een landsbelang is. Dan weet men in den Haag een medicament tegen de ziekte onder de tuinbouwers. Aan het voorstel wordt toegevoegd: „een uitermate dringend beroep." De heer IJff. Laat men in den Haag maar eens weten dat wij ons als tuinibouwers sterk achteruit gevoelen bij de werklooze arbeidiers. De menschen zijn aangewezen op het B. A. Dat is een schandaal. De heer Swager brengt de Soc. wetten naar voren, en zegt, dat een een vereen, met een voorstel op den N. M. B. komt om menschen met een inkomen van f 1000 of f 1500 vrij te stellen van plakken. Spr. zou gaarne zien dat hier een gelijke strooming ontstond. Ook wordt thans gevraagd naar het voorstel van den heer Kaan om een vakbond voor de tuinders te stichten. De voorzitter antwoordt dat het bestuur dit op de Voorjaarsvergadering wil behandelen. De heer IJff zegt, dat Donderdag in Concordia een vergadering wordt gehouden om zoo'n bond te stichten. De heer Borst zegt een vergadering in Hoorn te hebben meegemaakt, waar ook de Neutrale Bond goed vertegenwoordigd was. Daar zijn verschillende punten besproken en behandeld, die alle op eischen neerkwamen. Het Boerencomité zal in samenwerking met den Neutralen Bond eischen stellen aan de Regeering. De heer Kaan zegt, dat maar enkelen hun oordeel gezegd hebben over de nieuwe organisatie en uit het stilzwijgen van de anderen concludeert hij, dat het meerendeel de eigen organisatie goed keurt. Mijn doel was een vakbond te stichten naast den Veilingsbond. Her worden alleen veilingsbelangen besproken. Spr. acht het ook beter dit punt in het voorjaar te behandelen. Dan kunnen wij eens zien. hoe onze besturen het in dezen kritieken tijd voor ons afschieten. Mijn gedachte is, dat onze organi saties voor ons bereiken zullen en kunnen: niets. De heer A. Bakker vindt het wachten op de voor jaarsvergadering niet goed. Spr. zou als vereeniging bij den bond willen aansluiten. Individueel zal men niet zoo veel bereiken, dan wanneer men als ver eeniging aansluit. D. N. M. B. is een veilingsorga nisatie hoewel wij altijd gedacht hebben dat het een vakorganisatie was. Nu pas zijn wij aan de weet gekomen dat dit niet zoo was. Daarom is spr. er voor aan te sluiiten bij den Neutralen Bond. De voorzitter zegt dat 3 jaar terug een punt op de agenda van den N. M. B. voorkwam voor hagel- schadeverzekering. Toen werd er gezegd dat dit geen veilingsbelang was, en onderling moest geschieden. De Prov. Commissie heeft het niet aangedurfd het voorstel van De West af te wijzen met het oog op den kritieken toestand. Anders was het zeker ter zijde gelegd als zijnde geen veilingsbelang. Spr. is er sterk voor dat er een vakbond komt en geeft in overweging de vergadering in Concordia af te wachten. In de N. L. Crt. verschijnt morgen (heden) het werkprogram van den Neutr. Bond. Of wij echter lid kunnen zijn van den N. M. B. en van den N. B. meen ik te moeten betwijfelen. De heer Borst zegt dan nog dat er zeker een cate gorie menschen zal zijn, die niet direct lid zal wor den. Besloten wordt om een afwachtende houding aah te nemen. Verkiezing afgevaardigden. Buiten de bestuursleden van den N. M. B. worden aangewezen de heeren Kostelijk, Kaan, de Geus en Borst. Op voorstel van den heer IJff worden bij acla- matie benoemd de heeren Jb. Strijbis en A. J. Wijnveldt, burgemeester terwijl nog verkozen wor den de heeren G. IJff en A. Bakker, terwijl als plaatsvervangers worden aangewezen de heeren D. Wander, J. Kalverdijk, K. Manneveld en L. Kal- verdijk. De bestaande regeling voor het openhouden van de burggracht wordt onveranderd gehandhaafd. Rondvraag. Door den heer W. Bakker wordt voorgesteld eén andere contributieregeling voor de vereeniging in het leven te roepen en dit te doen per omslag over het aantal wagons. Dan betalen ook de menschen die kool hebben en deze niet verbouwen. De voorzitter zegt dat dit in het bestuur bespro ken is. We zitten voor een leege kas. Het bestuur steek van een minimum contributie van fl.— en verder de regeling zooals ze is. Na de eerste telling bovendien f 0.25 per wagon, en van de niet bonafide tuinbouwers f0.50 per wagon. Wordt aangenomen. De heer Strijbs wijst op de minder goede resulta ten, verkregen met het zaad uit Italië voor bloem kool (kortbeen). De bloem was niet best en ei- werden door hem bloemers gevonden. Spr. vraagt of de controle op de zaadlevering goed is. De voorzitter verwacht niet dat er stullenzaad i« gezonden. De teelt staat onder toezicht van de Prov. Commissie en gaan er een 3-tal leden van de P. C. heen om de zaak daar te bezichtigen. Verder staat de teelt ook onder controle van een profes sor. De heer D. Wonder vraagt of de uitkeering voor de aardappelcatastrofe in de f700.000 is begre- De heer IJff zegt dat de poterbewaarplaats een finantieële strop schijnt te zijn. Spr. zou gaarne zien uat alle leden op de hoogte bleven hoe het er mee gesteld is. Hoe staat het er nu mee? De secretaris zegt dat men dit jaar vrijwel zal uitkomen. Het vorig jaar was dit niet het geval. De aflossing van f 500 is toen opgeschort. De heer Kaan wijst op de zetkoolregeling. Het vorig jaar is de zetkool soms niet op de goede plaats gezet. Spr. verzoekt den leden de regeling goed na te zien, opdat men niet de kans beloopt zijn zetkool te moeten verplaatsen. De voorzitter zegt dat strenge maatregelen kun nen worden genomen, genomen omdat dit in de politieverordening is opgenomen. De regeling zal in de scheerwinkels en in het gebouw van den Noordermarktbond worden opge hangen. De heer P. Paarlberg vraagt of men niet geza menlijk kappoeder kan aankoopen. De voorzitter antwoordt dat dit in het voorjaar wel kan. De heer Paarlberg vraagt verder hoe het staat met de boete die geheven wordt wanneer minder kool geleverd wordt dan er opgegeven is. Hiervoor schijnt geen norm te bestaan. De voorzitter zegt dat dit in de rondvraag van de vergadering van den N. M. B. kan worden be- De heer P. Wijn zegt, dat er verschillende voor stellen tot ontkoming aan de crisis worden inge diend. Maar zou bij ons zelf niet iets te doen zijn. We hebben thans een ongelimiteerde teelt van be- waarkool. Een kwantum thans van 12000 wagons. Wij huiveren bij de gedachte hoe wij hier vanaf moeten komen en kunnen we zeker zeggen dat er bij een goeden oogst 5000 wagons meer zouden zijn. Maar moet dat zoo doorgaan? Voorheen zagen we dat bij een slecht jaar de cultuur inkromp, hetgeen nu niet het geval is. Er is niet veel voor ons wat deze cultuur vervangen kan. Zeer wenschelijk is het dat er maatregelen worden genomen tegen uit breiding. En daarmede bedoel ik de kool die van buiten komt. Het punt is belangrijk genoeg om onder de oogen te zien. Laat men nu eens met het cori- tracteeren stoppen en het meer bij huis zoeken,. Wanneer het aantal teruggebracht werd tot 8000 wagons ben ik niet bang, of wij krijgen voor deze 2/3 evenveel in kas als bij 12000 wagons. Nu ben ik geen voorstander van dwingende maatregelen. Maar de regeering steunt de tarwe- en bietenbouw. Wan neer de regeering ons nu steunen wil, dan kan zij dit doen zonder geld, door ons het monopolie te geven van den koolbouw. De heer De Gus verwacht dat door den steun aan tarwe- en bietenverbouwers de kool verbouw wel zal inkrimpen. De heer Swager wijst op het belang van den tarweverbouw in verband met het verkrijgen van verscn land. Dan zullen veel akkers beter worden gemaakt. Wanneer men winter- of zomertarwe gaat verbouwen krijgt men steun van de regeering. De heer Kaan zou geen koolzaad meer naar het buitenland willen sturen, opdat men van daar geen concurrentie heeft te duchten. De vooizitter geeft den raad zoolang mogelijk aan de veiling te blijven, door verschillende produc ten te verbouwen. De burgemeester feliciteert hierna den voorzitter met zijn herbenoeming. Ook 4 jaar geleden is u in deze vergadering herkozen. Toen uitte ik den wensch dat het u gegeven mocht zijn, met werklust en werk kracht uw voorzittersfunctie te vervullen. Tot nu toe is u dat gelukt. Ook nu wensch ik u weer toe dat u weer zult kunnen handelen als in de afge- loopen 4 jaren. Het is heusch geen sinecure om voor zitter te zijn van zoo'n vereeniging. Er wordt veel tijd gevraagd van bestuur en voorzitter en voor u is het verheugend dat u met zoo'n groot aantal stemmen bent herbenoemd. Ook den heer Kaan feliciteer ik. Ik weet dat de bestuursleden den voorzitter steeds terzijde staan. Het is geen dankbaren tijd om aan het hoofd te staan van een tuinbouwvereeniging maar ik hoop dat de tijden zich ten goede nfbgen keeren en u door die woelige wateren zult weten heen te koersen. Ook dank voor de sympathieke wijze waarop ik tot afgevaardigde ben gekozen, maar daarvoor tevens dank aan den voorsteller. Steeds werden wij voor de vergadering van den N. M. B. uitgenoodigd. Nog heb ik die niet ontvangen, maar mocht dit gebeuren dan beschouw ik mij Maandag toch als den ver trouwensman van de vereeniging en hoop ik de be langen van de vereeniging te behartigen. Van de Eendracht is het initiatief uitgegaan voor deze vergadering en hoop ik tevens dat onze voorstellen met groote meerderheid zullen worden aangenomen. Met woorden van dank voor de gesproken woorden en aan de anderen voor hun opkomst, sluit de voorzitter de vergadering. INVENTARISATIE VAN STAPEL-PRODUCTEN, NAAM DER VEILING R. kool Opperdoes „Ons Belang" 870.000 Medemblik „De Eendracht" 552.600 Grootebroek „De Tuinbouw" 1.460.000 Hem „De Zuiderkogge" 507.500 Bussum „Nieuw Leven" 32.500 Avenhorn „Avenhorn en Omstreken" 785.000 Medemblik „Sint Joseph" 1.180.000 Obdam „De Tuinbouw" 1.150.000 Warmenhuizen „Centrale Veiling" 10.019.000 Br. op Langendijk „L. G. C." 10.704.000 Nrd.-Scharwoude „Noordermarktbond" 18.690.000 Wognum „De Volharding 251.00 GEHOUDEN OP 1 DECEMBER 1931. Gele kool D. witte kool Uien Peen 910.000 710.000 40.000 201.000 190.000 87.950 12.000 740.000 480.000 240.00 649.700 265.550 178.500 20.500 985.000 695.000 260.000 60.000 280.000 630.000 83.650 850.000 I.IOOjOOO 200.000 50.000 1.795.600 5.988.600 511.050 45.000 11.156.000 10.726.600 1.260.000 147.200 6.890.000 18.860.000 1.585.000 255.000 103.000 181.000 6.00 Totaal in K.G. 46.201.600 24.580.800 39.821.750 Totaal in wagons van 10.000 K.G. 4620 Op 1 Dec. 1930 waren aanwezig wagons 27191/- Heden meer of minder aanwezig wagons 1900^ meer 4.452.150 569.200 57 11562 2458 3982 445 57 1895 2684'/., 825 158 8282 563 12971/,, 380 101 3281 meer meer minder minder meer ZUIDSCHARWOUDE. De ijsclub „Ons Genoegen" vergaderde Maandag avond in Café van den heer Rijper alhier. De voorzitter, de heer S. de Boer, verwelkomt de niet druk bezochte vergadering. Hij had gehoopt dat in dezen malaise tijd er meerdere leden gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging. Hij consta teerde dat „Ons Genoegen" bij ijsgang een niet onbelangrijke rol speelt en hoopt verder weer op de medewerking, eventueel van bestuur en commissie leden. De heer H. Metselaar leest hierna de notulen, welke worden goedgekeurd. Dezelfde verslaggever las nu het jaarverslag voor. De vereeniging heeft geen actief werk kunnen doen; drie bestuursverga deringen zijn gehouden; het bezoek aan de Bonds vergadering werd gereleverd; het jaarverslag ein digde met eene ontboezeming dat dezen winter volop werk aan de vereeniging zou verschaffen, wat ook nog een lichtpuntje in deze donkere tijden kan zijn. De heer C. de Boer bracht nu als penningmeester verslag uit van zijn gehouden beheer. Wij stippen hieruit aan, dat in totaal ontvangen is f 448.62, uitgaven f 175.01, alzoo een batig saldo van f273.61. Een en ander werd door een commissie nagezien die daarna adviseerde tot goedkeuring, waarmede decharge der penningmeester volgde, Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding is de heer S. de Boer, die echter te kennen gaf liefst deze functie niet meer te willen waarnemen, zijne drukke werkzaamheden zeggen hem dat, en hij moet ook erkennnen dat hij steeds met groot ge noegen de functie bekleed heeft, daar o.m. de ijs- sport hem zeer sympathiek is. Niettegenstaande deze mededeeling van den voorzitter werd hij toch met op één na algemeene stemmen herkozen. Hem was ook toegezegd de volle medewerking van bestuur en commissie. De voorzitter kon nu geen bedenkingen vinden om zijne bezwaren te handhaven en nam met ge noegen dan maar weer de functie aan en rekende op de toegezegde medewerking. Een missive was ingekomen van de ijsclug „Vol harding" te Oudkarspel. Dit schrijven hield in een verzoek dat de vereeni ging lid bleef van „Volharding" nu het contract ten einde is, maar de bemerking werd er bij ge maakt dat de vereeniging weer kan toetreden als lid indien al de leden boven 18 jaar lid worden en niet slechts kon volstaan worden met kaarten voor het hoofd van het gezin. Hierover ontstond een vrijwel lange gedachten- wisseling, waaruit bleek dat men niet op het voor stel van „Volharding" wensvehte in te gaan. Ten einde besloot men aan „Volharding" het volgende voorstel te doen: „Ons Genoegen" wenscht met „Volharding" weer voor lidmaatschap te contracteeren op de oude condities en onder voorwaarde dat „Volharding" zich zal aansluiten bij den „IJ. H. N." Bij de rondvraag i orfinemertdewnnter yiiiiidui Bij de rondvraag nformeert de heer D. Zeeman of het personeel der vereeniging bij ziekte verze kerd is, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. Daarna volgt sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Tot Ouderling in de Gereformeerde Kerk zijn ge kozen de heeren G. P. Buyze en W. Slot en K. Tim merman en tot Diaken de heeren K. Visser Kz. en H. Wagenaar. Oudkarspel. Gevonden voorwerpen: een etui inhoudende een vulpotlood en vulpen. Ilnlichtingen verstrekt de gemeentepolitie. OUDORP. De leerfabriek te Oudorp. De voormalige leerfabriek te Oudorp, die sinds de opheffing een zestal keeren in andere handen is overgegaan, is thans eigendom geworden van den heer N. Mul, fouragehandelaar, aldaar. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. De directeur van het Post-, Telegraaf- en Tele foonkantoor Broek op Langendijk vestigt de aan dacht op de gelegenheid tot verzenden van brief- telegrammen. Deze telegrammen, waarvan het tarief de helft is van dat der gewone telegrammen, worden op de plaats van bestemming opgenomen in de eerstvol gende brievenbestelling. Vooral in gevallen, dat de laatste postverzending is geschied, terwijl het plaatselijk P. T. T.-kantoor of -hulpkantoor nog voor den telegraafdienst is geopend, kan daarvan een nuttig gebruik worden gemaakt, voor zooveel het kantoor van bestemming mede nog voor den telegraafdienst geopend is of den volgenden dag vroegtijdig heropent. Ook in vele gevallen, dat een expressiezending; overdag haar doel zou missen, kan daarin door een, brieftelegram worden voorzien. Zondagmorgen werd men alom in den lande getroffen door het ontstellende bericht van een dngeluk met het K. L. M. postvliegtuig op de Indië-route, de „Ooievaar" waarbij vijf slachtof fers te oetreuren zijn. Te meer verschrikte deze droeve mare, daar ons land gelukkig zoo heel weinig vliegongevallen meemaakt. Zondagmorgen is echter de „Ooievaar" bij 'eet vertrek van het vliegveld Don Muang bij Bang kok verongelukt. De eerste bestuurder Wiersma brak' zijn linkerbeen en is later aait de bekomen verwondingen overleden. D|e tweede bestuurder Van Onlangs en de boordwerktuigkundige Kotte werden op slag gedood. Die radio-telegrafist van Zadellioff is lidnt gewond. Van de drie passagiers is kolonel Brins Mead, inspecteur van de bur gerlijke luchtvaart in Australië, ernstig gewond terwijl de heeren Borg en Baudart zijn gedood Dr. W. L. Groeneveld Meijer, directeur van den luchtvaartdienst te Bandoeng en Der Ba- hage, chef van den technischen dienst van de K.N.I.L.M. begaven zich naar Bangkok tot 'net instellen, van een onderzoek. Ble slachtoffers. Die eerste bestuurder Th. Wiersma behaalde 16 Juli 1922 zijn brevet te Soesterberg en was sedert 1 Mei 1928' in dienst van de K. L. M. Hij had reeds vijf reizen naar Indië gemaakt. De heer J. van Onlangs de tweede bestuurder werd op 15 Augustus 1925 luitenant-vlieger op Soesterberg en trad op 1 Mei 1929 bij de K.L. M. in dienst. Hij' had vier reizen naar Indië als tweede bestuurder ondernomen. De naam van dezen vlieger was vooral bekend geworden door de plannen, die langen tijd voorbereid zijn, voor de West- Hndië vlucht waarvan echter nooit iets is gekomen. Be heer J. B. W, Kotte, de boordwerktuig kundige was sedert ongeveer zes jaar bij den tech nischen dienst van de K.L.M,. Dit was zijn vijfde reis maar IIndië. D|e heer G. van Zadelinoff is een radiotelegrafirt van de Nederlandsche Telegraaf Maatschappij „Badio Holland." Kolonel Brinsmead is de directeur van den Australischeu luchtvaartdienst 'en was den vo- rigen dagste Aiostar aan boord gegaan, nadat hij met hei A'utralische postvliegtuig „Southern Sun" een ongeval had meegemaakt-. De Ooie vaar maakte daartoe Zaterdag een specile tus- schenlanding om dezen gestranden luchtreiziger verder te brengen naar zijn bestemming. W(at reeds den volgendon dag dit tragische vervolg moest hebben. Van de passagiers Borg en Bau dart is bij de directie van de K.L.M. niets bekend. Die post. Niettegenstaande de groote ver slagenheid zit men bij 'de K.L.M. niet bij de pakken neer. Hjet volgende vliegtuig dat 11 December uit Batavia vertrekt zal de post overnemen. Be oorzaak. Het openstaande luik. Do directie van de K.L..M,- deelt het vol gende mede: Blijkens nader bij de K.L.M,. ontvangen te legram heeft de eerste bestuurder Wiersma voor het vertrek van het vliegveld het luik boven de stuurhut geopend, teneinde meer ventilatie te geven, -daar, in verband met het lange proefdraai -en der motoren het in de kajuit en de stuurhut zeer warm was geworden. Eien Siameesch offi cier heeft nog bij het vertrek op dit openstaande luik gewezen ,'doch vermoedelijk heeft Wiers ma deze waarschuwing niet begrepen en heeft hij, in volle aandacht voor zijn aanloop hierop niet meer gelet. Het luik heeft scharnieren in het midden aan den voorkant van den vleugel. Bij den aanloop moet het geheel zijn opengeslagen waardoor de luchtstrooming om het middengedeel te van den vleugel ernstig werid gestoord, hetgeen in dit geval met een zwaa rbelast vliegtuig een uiterst nadeeligen invloed op het hefvermo gen van het vliegtuig moet hebben gehad. Gezien dé bekwaamheid van de nvlieger en het feit, dat op dit vliegveld een zeer lange aanloop mogelijk was, is de omstandigheid dat het vlieg tuig niet los kon komen, niet anders te verkla ren, dan uat het luik openstond en de gezag voerder zich hiervan niet mee xbewust is ge weest en voortdurend in de overtuiging heeft verkeerd, dat hij het toestel los kon krijgen. Dit is niet geschied, waardoor het vliegtuig het lan- dngsgestel moet hebben verloren, waarna de machine met den buik over den grond schuurde. Dij een botsing tegen een dijk zijn de motoren en het voorstel door de cabine gedrukt. De ma chine is totaal vernield. De mail is grootendeels intact gebleven. 1 In het kalenderjaar 1930 exporteerde Nederland aan de betrokken producten voor f91 millioen, waarvan voor f36 millio«(n of 40 pet. naar Engeland ging, rozenstruiken en vroege aardappelen niet meegerekend. In verband met de drastische Engelsche maat regelen tegen den invoer van druiven, tomaten, sla, asperges, aardbeien, bloembollen, planten, snijbloe men e.d. vraagt een lezer ons, of deze export pro- centisch groot is voor ons land, Wij antwoorden daarop het volgende: In het kalenderjaar 1930 zonden wij naar Enge land: De helft van onzen totalen druivenexport, n.l. 3.7 millioen kg voor f 1.8 millioen, van de 7.4 miil- lioen kg voor f 3.5. ruim de helft van onzen tomaten-export, n.l. 42 millioen kg voor f8.65 millioen, van de 80 mil lioen kg voor f 19 millioen in totaal tweevijfde van onzen aardbeien-export, n.l. 1.76 millioen kg voor f760.000 van de 4.44 mill, kg voor f 1.65 millioen in totaal; de helft van onzen aalbessenexport, n.l. 495.000 kg voor f70.000 van de 940.000 kg voor f 133.00; de gehééle zwarte bessenexport, n.l. ruim een mil lioen kg voor f 171.000; ruim het negende deel van onzen bloemkooluit- voer, n.l. 5.3 millioen kg voor een half millioen gul den van de 461/2 mill, kg voor f 4!/2 mill, in totaal; ruim het vijfde deel van onzen kruisbessen-export n.l. 1.1 mill, kg voor f 86.000 van de 5 mill, kg voor f376.000; ruim twee vijfde van onzen auinwortelen-export, n.l. 19 mill. kg. voer f735.000 van de 44 mill. kg. voor f 1.6 millioen in totaal; bijna het derde deel van onzen sla-uitvoer, nl. 101/3 mill, kg voor f 2.10 millioen van de 34 mill, kg voor f 6.8 miilloen. twee vijfde deel van onzen bloembollen-export n.l. 18 mill, kg voor f 18 millioen van de 45L mill, kg voor f461/, millioen in totaal; De helft van onzen uiitvoer van snijbloemen, bla deren, groen, enz. n.l. f 3 millioen van de f 6.4 mill, in totaal; één derde deel a de helft van onzen uitvoer van rozenstruiken. (De statistiek specificeert niet; post 264 spreekt van houtvormende gewossen, waaronder struik- en stamrozen, doch uitgezonderd vrucht- boomen en -struiken. Van die post, waarin de rozen struiken dus zijn inibegrepen. gaat f2.8 van de f6.5 millioen naar Engeland). Ten slotte worden nog getroffen de kruisbessen (een millioen kg), komkommers (twee en twee derde millioen kg), augurken (anderhalf mill, kg) en ker sen f 340.000 kg voor f 102.000) De totale export naar Engeland van de getroffen producten heeft in 1930 bedragen f 36 lüillioen van de f291 millioen in totaal, waarbij rozenstruiken

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2