Westfront 1918 Tuinbouwvereen. „Tuinbouwbelang" Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier SsSSrS? SS 85 sss 40e J aar gang lil|«i: fi/iiii IJ. KM - ItdatUm 1.1 KM. Buratl Moonbcliirmdi. in het „GULDEN VUES" i verdachten leren C. K., tot f 6.00 of ers tragedie. orn, die bij een ketten- istus, terwijl zet aan een i hevig voor ;rde; sprong to, brak een De bakker zijn ket niet 3 zoo bitter en wimpel lip van mr. ileek. tracht fnge- s Heer J. v. het oprijden ri er niet de d. Mey, een ïn brug met ij bovendien de r echter- irleenen. Het jding, waar- rerd bescha- iar vandaag e les in de ooren te on- of 30 dagen bedrage van if nog eens rkeersfouten bet voort in J. S., chauf- te Alkmaar, andacht ge- iem rijdende voornemens te Egmond te slaan, de nrijding tus- ven en werd ïhadigd. On- rd de chauf- eens aange- :ht stond ter Rijwielwet. geen signaal jezien, bleek il den chauf- i0 dagen, be- ïvergoedwing ie van diens weer gelden. eizoen koop aar met zijn iet een bak- Bergen 2öo kunnen ver- sen, doch' es ibij het ver- 'oortpeddelde nakelijk zijn te peuzelen, ien weilrijder een rij zwie- iakfiets werd arte duikelde ;n verschrikt sloot terecht, betaling had gsconferentie dat de chef /am opmeten :n 18-jarigen aar, Herman tot, ontkende n rijtje deed ordeel tot f 8 betalen aan f 15.30 scha- had te Alk- ïgeval plaats den bestuur- motor slipte ge dame, die je smak dat werd binnen- ivontuur niet 'n 21-jarig bleek niet in n kwam aan zonder rij- >r rondzwierf. Lusie dat het d was. ter zake ont- tt praats en •zaak van het d veroordeeld iog lang niet ij te kennen ien voor hem, inatie! D., uit Broek iderhandeling lig, dat reeds ■ertoonde en msporig hoo- tige monteur hem buiten- Lt n.l. aange- 3. H. Waard, •even verlich- il hoorn aan- niet in het 3 veldwachter e niet minder ogel met zijn ;n werd ver dagen hech- Jer strand- Zee. praak doende t geen termen erbindbaar te dig verklaard subsidiari 4 den Kanton tot stand ge- No. 146 «uw»» intbboommtoaai no. w. DONDERDAG 10 DECEMBER 1931 NIEUWE LAEEDIJKER COÜRAAT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDEF en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTS LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. NOORDSCHARWOUDE. Woensdagavond vergaderde de Tuinbouwvereen „Tumbouwbelang" te Noorscharwoude in het lokaal van den heer Jan de Bakker. De voorzitter, de heer G. Barten, zegt, dat door bijzondere omstandigheden genoodzaakt deze ver gadering is belegd. Spreker zegt, gauw klaar te zijn indien hij eenvoudig de vergadering voor ge opend verklaart en den secretaris verzoekt de notu len te lezen, doch meent toch iets te moeten zeg gen. Spreker zegt, dat het altijd een moeilijkheid is De voorzitter vraagt aan den heer Kaan of hij zijn voorstel handhaaft. De heer J. Ootjers geeft den heer Kaan in over weging gehoord de besprekingen betreffende de- Provinciale bijdrage, zijn voorstel in te trekken De heer Kaan vraagt of het voorstel wordt ge- steund. Waar dit niet het geval is, vervalt het. I De heer G. Bakker wijst op het openingswoord van den voorzitter, die gesproken heeft over de „broekjes". Spreker had zich den geest der opening l wel zoo gedacht, doch is overtuigd'dat van hen veel meer uitgaat als dat het heden met de anderen geweest is. I Allereerst dringt spreker aan op eene betere han- delspolitiek der Regeering betreffende een betere uitvoer. Spreker wil den Noordermarktbond voor- stellen te trachten verhooging van invoerrechten te i verkrijgen en stelt tevens voor het voorstel wat op de Eendracht ter sprake is gebracht de n minimum prijs te bepalen op f3.00 met Rijkssteun. De heer Kaan denkt dat het voorstel zal worden verworpen daar de regeering geen steun zal ver- leenen, terwijl de markten zelf ook niet kunnen subsidieeren. De heer Jn. Ootjers zegt, betreffende de handels politiek dat onder de huidige omstandigheden naar Het zal de Veilingsbesturen tijdens de loopende ?ldde1®1? m°e^ worden gezien naar verbetering van campagne gebleken zijn, dat sommige producten vrijhandel hetgeen zeker niet overbodig is. bij herhaling gepresenteerd werden, zonder dat er De neer J. Kliffen wijst op de tweedracht in de Actievere handelspolitiek der Regeering geeischt - Regeeringzekerheid der Buiten- landsche betalingen - Invoering van een aanvoerregeling van Stapelproducten. N.H. CINEMA kunnen worden bestreden welke voor de tuinders een waarborg zal beteekenen, dat ze voor hun aan gevoerde producten eenige uitbetaling zullen ont vangen. ma\en* een kwper voor de vastgestelde m^mumprijz^ -ganisatie en zullen e^^fm^z^^ .tf?g en ,vooral ln dezen tijd, nu ik tegen gevonden kon worden, waardoor do komen alsof de eigen organisatie dat niet is. ringen, het regent ingezonden stukken. Ik ken jullie voor een groot deel niet meer terug. Ik ben over tuigd dat er vele leiders zijn, die geleid worden. Wij hebben onze organisatie en er zijn 'n het vcorjaax vergaderingen gehouden, waarop allen tot algeheele overeenstemming kwamen om de zaken over te dragen aan onze provinciale organisatie Men zou nu denken, dat dit in orde was. Echter wij hadden nooit verwacht dat een goede 3 weken dat op eenige tegemoetkoming geleek. Hoewel men deze laatste handelingen niet goed kan keuren, waren ze in vele gevallen wel verklaar baar. Om deze leemte, welke hierin schuild, te onder vangen meent het Bestuur van den Noordermarkt bond een middel te zien in het vormen van een fonds, waaruit me geheel of tendeele de minimum prijs zou kunnen uitbetalen en aan handelingen, in strijd met de genomen besloten een einde zou Is er nu nU,w£ 200 erg.? fnoet worden bijeen gebracht door een kleine ver- er nu nonn mJrnnriiï 3 0meer? Komen wij hooging van het marktgeld, zij vleid zich verder Een ?eder wpet h»hit ST u met den hoop dat er, met deze ernstige poging der weet, dat ik altijd een optimist ben en tuinders, een elfde bijdrage van Overheidswege, als dan denk ik allereerst aan onze uien. Als er gebrek is, geeft men er goed geld voor. Het ware beter als het zoo met de kool ging, maar dat is nu eenmaal zoo niet. Op de tweede plaats de sla- boonen, al is dit maar een bijartikel. Ik kan daarom niet meegaan met den geest die op sommige tuinbouwvergaderingen heerscht. Men wordt gedreven naar eene plaats, waar men niet wezen wil. De een maakt het veel erger dan de steun aan de geheele tuinbouw, in het bedoelde fonds zal worden gestort, waardoor een uitvoering mogelijk zou worden. Elke Veiling zou dan geheel naar eigen inzicht en middelen in dit fonds kunnen bijdragen en naar evenredigheid hierop aanspraak kunnen maken. Hierdoor zal voor elke Veiling een eenvoudige administratie bij gehouden dienen te worden, welke zij gaarne aan onze Provinciale Organisatie zou ander. Maar laten wij op dit punt voorziichtig zijn. willen opdragen welke tevens pogingen in het werk Laat ons nuchter blijven en geen ülusies maken want de een weet dit en de ander dat. Ik ben be jaard en heb al heel wat meegemaakt, maar nu zijn er van die broekjes, die zeggen, „we helpen je er wel uit." Maar met dit al zal de toestand er niet op verbeteren. Wij moeten daarom den moed er niet kan stellen om namens de Noord-Hollandsche tuin bouw hiervoor een gelijke bijdrage te bepleiten bij Rijk en (of) Provincie. Al zal dit te vormen fonds voor het lopende sei zoen niet, of niet voldoende van kracht kunnen zijn, zoo zal dit ons in de naaste toekomst een goed uitwerken, maar erin houden. Het kan zoo nog wel wapen in de hand geven voor eventueele strubbe len tijdje duren, maar wij zullen alles doen om er lingen in onze bedrijven, bovenop te komen. Wij moeten niet zoo erg voor stellen of dat allen uilen verdrinken. Laat ons den toestand goed ondier oogen zien en voorzichtig zijn en geen illusies maken, maar ook niet de anderen den moed ontnemen. Wij moe ten er voor zorgen ons steeds te kunnen verant woorden. Ik hoop dat de vergadering in het teeken van eensgezinheid zal staan en heel gezellig zal verloopen. Laat ons allen beseffen dat groote en dikke woorden ons niet helpen, doch wel goede doordachte woorden. Ik heet U allen, ook de ver tegenwoordigers der pers, hartelijk welkom en ver klaar deze vergadering voor geopend. (Applaus) De heer Kliffen voegt hieraan toe, dat dit voor stel met het idee van den heer Kaan worden uit gebreid en kan zulks ter sprake worden gebracht. De heer IJ. Kaan zegt niet sympathiek te staan tegenover tentoonstellingen, waarop onze producten worden geëxposeerd, daar deze altijd het beste zijn wat er is en niet direct te ien is wat het artikel is. De heer J. Ootjers zegt, dat in de praktijk is gebleken, dat tentoonstellingen in het beetenland van groote beteekenis voor den tuinbouw zijn. Noord-Holland verkeert in eene gunstige omstan digheid daar de Provincie tot een maximum be drag van f 10.000 bijdraagt voor de reclame voor Hierna worden de notulen der vorige vergadering producten, die hier worden geteeld. Dit is voor ons door den secretaris, den heer Jn. Kliffen, gelezen, zeer gunstig en zou het van eene slechte waardee- die ^zonder jjp- of aanmerking ongewijzigd worden ring getuigen als er nu zoo wordt gehandeld. Het is toch van de Provincie een groote tegemoetkoming voor de reclame voor de Noord-Hollandsche pro ducten en zou de bijdrage weieens kunnen verval len» De heer J. Kliffen zegt dat er veel te zeggen is voor reclame en verwijst naar de laatste ten toonstelling te Zürich; waar men toen heeft gezien De voorzitter merkt op, dat de agenda zeer eigen aardig is en dat er slechts één concreet punt op voorkomt, n.l.: „de verkiezing van afgevaardigden naar de algemeene vergadering." Wat betreft het andere punt, n.l. indiening van - voorstellen voor de algemeene vergadering merkt wat het late Pr°duct was en is de afname hierna spreker op, dat dit nog gewenscht is. Spreker vraagt °°k grooter geworden. De heer IJ. Kaan vindt het jammer, dat het niet door een overzicht te zien is, wat er gegeven kan worden. De heer Kliffen zegt, dat tentoonstellingen toch een algemeen overzicht geven. Hoe groot de belang stelling voor de Nederlandsche exploitatie is, moge blijken uit het feit, dat op de tentoonstelling te Frankfurt de politie zich posteerde voor de Neder- landsche stand. Zelfs in buitenlandsche tuinbouw bladen werd er op afgegeven, dat Nederland zulk een gelegenheid was toegewezen om zoo uit te kunnen komen. De heer IJ. Kaan zegt, dat als de steun der Pro vincie vervalt, dan is het iets anders, maar dat bedrag zou toch aangewend kunnen worden ten eigen bate, dan zien de tuinders er ook nog wat van. De heer Kliffen merkt op, dat de Regeering graag ziet, dat de tuinders elf ook wat bijdragen voor de reclame, maar als dit niet meer het geval is, be staat er veel kans, dat de Regeering het terzijde legt. of er nog leden zijn, die voorstellen hebben De heer IJa Kaan meent gelezen te hebben, dat de Vierbond besloten heeft een fonds te vormen voor den minimumprijs van 60 cent. Spreker stelt echter voor om het percentage, dat nu uitgetrokken wordt voor de reclame, voorloopig voorden tijd van 1 jaar te -besteden voor de minimumprijzen. De heer Jn. Kliffen deelt mede betreffende deze fondsvermirig, dat het volgende voorstel op 27 No vember j.l. door het bestuur van den Noordermarkt bond aan de Provinciale Commissie is aangeboden: Voorstel: Het Bestuur van den „Noordermarktbond" steld aan de Algem. Vergadering voor, om het daarheen te leiden, dat er een uitbetaling kan plaats vinden van de eenmaal vastgestelde minimumprijzen der aangevoerde producten. Zij meent dit doel te kunnen bereiken, door het vormen van een fonds hiervoor, waaruit de gelde lijke aangelegenheden, hiervoor benoodigd, zouden dat er meer actie komt voor active handelspolitiek. De heer Jn. Kliffen vraagt zich af dat als des kundigen verklaren dat er niet verier kan gaan dan 10 pet. rechten dan moeten er ■feh belemme ringen bestaan. De heer T. Kostelijk zegt dat aan den'Landbouw toch ook verzocht is de inyoer van vleesch te ver bieden, terwijl er nu Hollanders zijn, die kool in Duitschland koopen. De heer G. Bakker zegt dat Engeland eertijds zeer sterk voor den vrijhandel was, doch dit is ook %ndersom. De heer C. Keeman, betaalmeester, meent, dat het toch de bedoeling is dat er middelen worden beraamd om uit de put te komen. Spreker denkt, dat de Duitschers wel onze producten zullen koopen maar wij zitten met de betaling. Nu wij veel meer uitvoeren naar Duitschland als Duitschland naar ons, moet aan ons veel meer worden betaald en is het niet mogelijk hiervan zekerheid te verkrijgen. De heer H. Reek merkt op, dat het van den heer Bakker een zekere oppositie tegen de Regeering is, doch er kan niet gezegd worden of protectie voor deel brengt of niet. Spreker meent, dat er niet veel succes behaald kan worden bij de regeering en verwijst hierbij naar de f 700.000, die bedoeld zijn om de bestaande bedrijven in stand te houden, doch niet zijn om in de maximum prijzen bij te dragen. De heer Bakker merkt op, dat het de bedoeling van de Eendracht is dat de distributie der kool den geheelen winter doorgaat en in gedeelten wordt afgeleverd. De heer K. van Dijk bepleit eene aanvoerregelink Volgens spr. heeft de ervaring van andere jaren geleerd dat een geregelde aanvoer goede prijzen bevordert. Spreker is daarom ook voor het voorstel minimumprijs. De voorziitter zegt dat het voorstel aangaande deze gewijzgde handelspolitiek zeer goed op de agenda kan worden geplaatst. -Wat betreft de Re- geeringssteun voor minimumprijzen merkt spreker op, dat hieraan veel meer vastzit als men wel denkt. Meer voelt spreker voor het idee van den heer Kee man omtrent verkrijging van meer zekerheid der betalingen. Het lijkt spreker beter toee dat de Regeering hieraan medewerkt. De heer H. ZWaag verwijst naar het ingezonden stuk voorkomende in de Nieuwe Langedijker Cou rant van Zaterdag j.l., waarvan de inhoud hem wel toelacht. Een premie der Regeering acht spr. zeer geschikt, terwijl de uitwisseling van producten i gered kan worden zonder dat het geld kost. Spreker wil het in die richting leiden. De heer IJ. Kaan brengt in herinnering, dat in de mobilisatie jaren de kool voor steenkool werd uitgewisseld, waarmede een ieder klaar was en zoo zou het nu ook moeten zijn. De voorzitter antwoordt hierop, dat er alleen maar gedacht wordt aan kool, maar er zijn nog andere producten, zooals kaas, die ook op hoopen wordt gegooid. De heer Keeman dringt aan op spoed om de aandacht der Regeering te vestigen betreffende de betalingen. De heer J. Ootjers gelooft dat het veel kans van slagen heeft als ook alle Kamers van Koophandel ertoe meewerken. Spreker merkt op, dat de heer Zwaag het zoo gemakkelijk beziiet, maar zoo is het niet. Ook is er al meerdere malen gesproken over eene aanvoerregeling en is hiertoe wel aanleiding b.v. tot half Februari. Spreker is van meening dat er van de Regeering niets meer te verwachten is en is er geen sprake van succes om den minimum prijs op f 3.te bepalen. Als wij de inventarisatie bezien, dan vragen wij ons af hoe komen wij van onze producten af. Daarom is een afzetgebied noo- dig en als er graagte is, kan het toch nog mee vallen, maar de betaling is één der grootste moei lijkheden. Maar als het de Regeering zoo wordt voorgelegd, dat het niets kost, doch alleen eene gerantie wordt gevraagd voor een minimumprijs van fl.50, want f3.00 is eene onmogelijkheid, dan is spreker van gedachte dat het 80 procent van slagen heeft. Maar dan moet er een verplichte aanvoer zijn van uitsluitend goede producten, want de knoeiers moeten eruit. Dan zou er dubbel voordeel uit te halen zijn. Een toeslag van f300.op een te Alkmaar. Vertoont vanaf a.s. Zondag tot en met Donderdag de aangrij- penste van alle oorlogsfilms wagon zou, volgens spreker, rooien op een uitbrei ding van cultuur en juist dat moet worden onder vangen. De heer Bakker zegt, dat het zijne bedoeling was om het voorstel van de Eendracht in bespreking te brengen en is van meening, dat het allen het eens zullen zijn met hetgeen door den heer Zeeman naar voren is gebracht. Voorts zou spreker ook de spoorwegtarieven, voor zoover die kunnen worden verlagen. Op de verga- dereing in bespreking willen brengen. De heer IJ. Kaan vraagt: „Hoe staan we tegen over eene aanvoerregeling? En moet dit met of zon der steun? Na eenige discussie brengt de heer Kaan naar voren, dat de leden meer medezeggingschap in de Provinciale Commissie wenschen en wil spreker dat de behandeling der beschrijvingsbrief in de ver- eeniging zal plaats hebben. Door de stichting van naast staande vereenigingen, zal er nog meer twee dracht komen en daar is het gewenscht medezeg gingschap te hebben. De heer J. Ootjers ziet er geen bezwaar in, dat de beschrijvingsbrief in de naaste toekomst in de tunibouwvereengingen wordt behandeld en kunnen de afgevaardigden het advies worden medegegeven. De heer Jn. Kliffen is overtuigd, dat als er indi vidueel meer zeggingsschap wordt geeischt in de Prov. Commissie, dan kan men nog verder gaan en dat ook vragen aan den Landelijken Bond, maar dan zal het een ware chaos worden. Daarom is het noodzakelijk dat in de Provinciale vergadering onder de oogen wordt gezien, dat alle andere organisaties, al noemen ij ich neutraal, zich zullen aansluiten bij de onze. Immers, deze behandelt nog meer dan de gewone belangen, zooals de credieten, vrijstelling van sociale lasten en meerdere individueele belan gen. Dé heer IJ. Kaan zegt, er op te hebben gedoeld om de eenheid te bewaren. De heer Kliffen zegt, dat de organisatie vrij hecht en sterk staat, want de Prov. Commissie telt 8300 de Landelijke Organisatie 5700 en de Algemeene 110.000 leden. Spreker voelt a'an dat een reorganisatie in de Prov. Commissie en een nevenorganisatie aan een zeker deel der leden bevrediging zal geven. Doch gezien dit alles en gezien de punten van de Een dracht zal dit leiden niet tot eendracht maar tot tweedracht. (Applaus) Hierna wordt besloten de volgende punten op de schrijvingsbrief te plaatsen: De Vereeniging „Tuinbouwbelang" stelt aan de buitengewone Algemeene Vergadering van den „Noordermarktbond" voor; a. Om in samenwerking met belanghebbende organisaties, voor onze winterkoolsoorten, een ver plichte aanvoer, van een wekelijks vast te stellen percentage, vanaf 15 Januari a.s. in het leven te roepen, waaraan zij tracht te verbinden een minil mumprijs van f 150.— per wagon van 1000 K.G. voor a en b kwaliteit, om na overleg en met behulp van onze Landsregeering, van deze producten, welke den minimumprijs eventueel niet kunnen opbren gen een garantie te mogen ontvangen, welke een uitbetaling hiervan mogelijk zal maken. Toelichting; Het komt de vereeniging „Tuinbouwbelang" voor; dat, gezen het groote kwantum kool in dit seizoen, (ongeveer 11000 wagons) bij een zeer ongeregelden aanvoer het moeilijk zal blijken dat deze voor een eenigsins loonenden prijs afgezet kunnen worden. Zij meent, dat het daarom noodig zal zijn hier voor een verpliichte aanvoer, nader te bepalen n het leven te moeten. Mocht dit aangevoerde percentage een prijs van f 150.per wagon niet kunnen opbrengen, dat onze Regeering dan bereid gevonden zal worden, na over leg en bespreking, zich hiervoor garant te stellen, waarmee zij dan den tuinbouw, in deze voor hem zeer moeilijke tijden een daadwerkelijken steun verleent, waarvan elk tuinder naar evenredigheid, zal kunnen profiteeren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1