Westfront I9IB Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang i AHitam: Firn 1. H. KEIZEB. - Martin 1. H. HE1ZE8. brul HnrischrwHdt. Een plaatselijk Crisiscomité Speciaal Corsatten - Magazijn in het „GULDEN VUES" No. 147 xEuarooN raxBRcoMMTOA» «O.ZATERDAG 12 DECEMBER 1931 NIEUWE LAMBIJOR C0UR4WT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG} en ZATERDAG. f Abonnmentsprijs: oer 3 maanden 1.15. j Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Kieuws - NOORDlSCHA RiWOUDE. Donderdagavond werd in hotel „Cönoordia"' alher een biljartwedstrijd gehouden door de Bil jartclub voor Hollands Noorderkwartier, bij wel ke gelegenheid de Lieer Hop, die in Zwolle den kampioensprijs won in de 2e klasse, werd ge huldigd. Eerst werd een partij cadre gespeeld tusschen de hoeren L. Hop, alhier en den heer Schenk, te Schagen, welke partij door den heer Hop werd gewonnen in 14 beurten, met een gemiddelde van 17.8. De heer Schenk had 92 punten met een gemiddelde van 7.1. De heer Hop begon deze partij met een serie, tevens de hoogste, van 68 rarambolés. Vervolgens werd een partij gespeeld van 250 punten tusschen de heeren J. Schenk, en O. Slikker, Kleine Sluis, welke partij werd gewon nen door den heer Slikker in 19 beurten, met een gemiddelde van -13.1De heer Schenk had 129 punten met een gemiddelde van 7.1. De hoogste serie van den heer Slikte rwas 46. Hierna vond de huldiging plaats van den neer L .Hop, als kampioen van de 2e klasse van den Ned. Biljartbond. Do heer Schenk van Schagen sprak den heer Hop toe namens „Noordhollands Noorderkwar tier. Spr. feliciteerde den heer Hop hartelijk' met zijn succes. Eir staat wel geschreven, dat de biljartsport de spieren staalt en de zenuwen beheerSd.it, maar als er wedstrijd is merk je van de zenuwen wel, en van de stalen spieren niet veel. Spr. bood namens de vereeniging een fraaie crapaud aan en sprak den wensch uit, dat de heer Hop deze nog lange jaren in zijn_ familie kring mocht gebruiken. Ce heersHop dankte zichtbaar geroerd door dit mooie geschenk. Vervolgens werd het woord gevoerd door den voorzitter der Sociëteit, die den hospes namens de Sociëteit hartelijk feliciteerde en een klokje aanbood. De heer Hop dankte voor deze attentié. Ik zal het in het buffet hangen, zeide spr., dan kan ik precies zien wanneer ik moet sluiten. De heer J. Schenk' van Barsingerhorn zeide vervolgens, dat de heer Hop had bewezen een goed biljarter te zijn. Ik had altijd al gezegd, dat Hop zeer sterk was, maar op de onderlinge partijen viel hij soms niet mee, Nu heeft hij evenwel bewezen wat hij kan prestoeren. Hierna werd door de heeren Hop en Slikker nog een partij van 250 punten gespeeld. Deze spannende wedstrijd werd gewonnen door den heer Slikker in 11 beurten met een gemiddelde van 22.7. De heer Hop had 219 punten gemiddeld 19.9. De hoogste serie van den heer Hop was in deze partij 63 die, van den heer Slikker 45. BROEK OP LANGENDIJK. Door den burgemeester we rd op Vrijdagavond 11 December j.l. het plaatselijk crisis-comité geïn stalleerd. Hij sprak daarbij de volgende rede uit: Dames en Heeren, Het is mij een genoegen, dat gij aan mijne uit- noodiging om in dit Comité zitting te nemen, ge volg hebt gegeven en ik moge U als zoodanig welkom heeten. Het mag als bekend worden geacht, hoe voor een drietal weken op uitnoodiging van H.K.H. Prinses Juliana een landelijk Crisis-Comité is gesticht om in deze benarde tijden hulp te bieden, daar waar het noodig is. Van dit Crisis-Comité is ook door mij een uit noodiging ontvangen om in den arbeid welke het zich voorstelt, plaatselijk mede werken, speciaal ook door het samenroepen en stichten van een Comité in de plaats onzer inwoning. De bedoeling zal verder zijn om met het groote Comité in nauw contact samen te werken. Ik wil hier wel al dadelijk verklaren, dat ik met zeer veel belangstelling het initiatief van onze Prinses heb gevolgd en ik meen dat we in de stich ting en in de aanvankelijke arbeid van dit Comité mogen zien een gunstig en verblijdend symptoom van ons volksleven. Niet alsof hiervan is te wachten de medicijn voor alle kwalen, welke ons tegenwoordig maatschappe lijk bestaan zoo innerlijk krank hebben gemaakt, ik kom daar dadelijk op terug, maar ik wil nu wel al dadelijk zeggen dat mijne verwachting althans niet zóó hoog is gespannen. Maar wél meen ik dat er in deze booze tijden nog veel leed kan worden verzacht en veel zorgen nog kunnen worden verminderd. Daartoe acht is de stichting van het Crisis- Comité van buitengewoon groote beteekenis. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor; goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechtheuders en Rechthouder- Corsetten Ik heb dan ook niet geaarzeld, toen ik de uit noodiging ontving tot medewerking in onze ge meente; integendeel ik heb mij onmiddellijk be ijverd om te komen tot het oprichten van een plaatselijk crisis-comité. Daarbij heb ik in navolging van het groote comité getracht uit te noodigen die personen welke geacht kunnen worden een eenigszins vooraanstaande plaats in te nemen in een bepaalden kring. Immers, behoort een dergelijk comité bij voorbaat het ver trouwen te bezitten van alle schakeeringen der be volking. En als zoodanig moge ik U hier begroeten. Wij beleven buitengewoon sombere tijden en we vragen ons meer dan eens af wat uit deze verwar ring nog het einde zal zijn. Bijna geen tak van ons volksbestaan is thans meer onaangetast. Bijkans alle bedrijven zijn thans gedupeerd. Er wordt ih allerlei kring geworsteld om nog verbetering aan te brengen en te verkrijgen, maar de resultaten zijn veelal nihil. Het is niet mijn bedoeling om thans op de ver schillende oorzaken van een en ander in te gaan, we zijn hier bijeen om als 't kan mede te werken om de gevolgen te verzachten. Want ook de plaats onzer inwoning wordt door den druk der tijden wel zeer sterk geteisterd en beproefd. De hoofdbron van ons bestaan, de tuinbouw, geeft nu alreeds voor het derde jaar bedroevende resul taten. De gevolgen welke hieraan vastzitten voor onze samenleving beginnen zich steeds donkerder af te beelden. Middenstand en ambachtsman, zoo wel als arbeiders in tuinbouw en transport, schip pers en handelaren, allen ondervinden in niet ge ringe mate den terugslag van deze drukkende tijden. Meer dan eens hebben wij slechte jaren gekend en meegemaakt, maar het is thans toch wel buiten gewoon treurig gesteld. De verachtering begint zich door dat alles thans sterk te openbaren. Het is daarom goed dat nu door een bepaald in stituut als dit comité met ernst er naar worde ge streefd in velerlei nood de behulpzame hand te bieden aan hen welke dit noodig hebben. Niet om over te nemen de taak der Overheid of om in te grijpen in de gewone wijze van hulpbetoon of ver zekeringswezen, maar onze taak zij alleen aanvul lend, daar waar langs den gewonen weg niet vol doende geholpen kan worden. Zoo behooren wij ons terrein van arbeid wel eenigszins af te bakenen en het is met instemming dat ik enkele volziinnen overneem van den Voor zitter van het landelijk comité, waar hij zegt dat het niet tot onze taak kan behooren allerlei gelde lijke gevolgen van den crisis weg te nemen. Het ver schaffen van werk, het fourneeren van bedrijfs kapitaal, het verevenen van schulden, het verstrek ken van hypotheek, zie daar slechts enkele aange legenheden waarvoor men bij dit Comité uitkomst zou willen vinden. Kortom men draagt de illusie met zich, alsof in dit Comité het middel ware ge vonden om de financieele lasten door crisis opge legd, van anderen af te wentelen en op zich te nemen; wie zoo groot van dit Comité denken, zul len niet dan teleurgesteld uitkomen. Echter voegt genoemde Voorzitter hieraan toe en ik wil mij ook daarbij hartelijk aansluiten, dat al zullen vele wen- schen onvervuld moeten worden gelaten, dat hef veld van den arbeid er niet minder ruim om blijft en zelfs niet gemakkelijk uitgemeten is. Nog rest mij een enkel punt aan te roeren, name lijk hoe komen wij aan de noodige geldmiddelen om onze voorgestelde taak eenigsziins naar behooren uit te voeren. In een gemeente als de onze, waar in den loop der jaren nooit tevergeefs een beroep werd gedaan op weldadigheidszin, zou het thans niet wel passen een rondgang te doen zooals we dat ge woon waren. Dat zou voor velen onzer ingezetenen een te zware proef zijn. Echter lijkt het mij verre van denkbeeldig, dat in ons goede dorp nog een aantal personen zijn, welke óf door de crisis nog niet al te zeer getroffen zijn, óf ook uit anderen hoofde nog in staat zijn iets af te zinderen voor dit schoone doel. Het is op diegenen dat ik thans een beroep doe; mogen de tijden al niet gunstig zijn om veel te geven, welnu in het kleine kan nog groote kracht schuilen, ieder helpt naar de mate van zijn kunnen. Dus geen rondgang, maar eventueele giften kun- nen bij den penniingmeester worden gedeponeerd, i Ook kunnen msschien nog op andere wijze geld- mididelen worden versterkt, maar daarover kan straks misschien nog iets worden gezegd. I Ten slotte, dames en heeren, wil ik mijnerzijds U de verzekering geven, dat ik alles zal doen, wat in j mijn vermogen is om dit werk, dat wij ons hebben voorgesteld, te doen slagen en ik doe een beroep op Uw aller medewerking, opdat wij, kon het zijn, mogen medewerken aan het schoone woord „Draagt elkanders lasten", terwijl daarnaast onze bede om hoog stijge: Dat God Zijnen onmiisbaren zegen geve over dezen arbed. Het Comité bestaat uit de volgende leden: P. Slot, burgemeester, Voorzitter. C. Oyevaar, Onder-Voorzitter. H. Schelhaas, Secretaris. H. van Zuijlen, Penningmeester. C. Spaans. H. Kamp. P. J. de Boer. H. Glas. Bovenstaande personen vormen het werkcomité. Mevrouw van Baaien. Mevrouw Donner. Mevrouw de Groot-Kansen Mevrouw van der Molen-Pranger. Mevrouw Wed. Slot geb. Wagenaar. Deze dames vormen tezamen een sub-comité. Jac. Balder Abr.zn.; W. Verdonk; G. P. Buijze; J. de Graaf; Jb. Kostelijk-Bak; Jb. Romijn; S. Schoon; B. van der Snoek; W. Slot; J. Balder Jaczn.; K. Huiibers; C. Kloosterboer; W. Dirkmaat Jz.; D. Bakker; H. Vinke; A. Dirkmaat; A. Glas Czn. Besloten wordt voorloopig geen rondgang met lijsten te houden. Echter wordt een beroep gedaan op die ingezetenen, die in staat zijn een gift te verstrekken, hun bijdragen te storten bij den Pen ningmeester den heer H. van Zuijlen. Veel geld zal er noodig zijn. Gehoopt wordt dat het beroep niet tevergeefs zal zijn. Voorts zullen door de leerlingen der hoogste klas sen van beide scholen met gesloten busjes elke week rondgangen gemaakt worden, waarbij de kleinste giften zeer welkom zijn. Overwogen wordt op verschillende vaste punten bussen te plaatsen. De giften die gegeven worden zullen echter in de eerste plaats besteed worden voor de ingezetenen. Echter zal bij alles het nauwste contact met het Nationaal-Crisis-Comité bewaard worden. BROEK OP LANGENDIJK. Aan het Zuideinde van Broek op Langendijk was van morgen eenige belangstelling te bespeuren van de zijde van het publiek voor een omver gereden boom en een aan splinters gereden hek. Door een ons onbekende oorzaak was de vracht auto van den heer L. v. d. Molen tegen boom en hek aangereden en stond het vehikel nog in de struiken en de plinters verward. Zoo ziet men al weer, dat wie van den rechten weg afdwaalt bedrogen moet uitkomen. INGEZONDEN (luiten verantwoordelijkheid der Radactie.) Zuidscharwoude, 11 December. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u onderstaand schrijven in uwe courant te willen plaatsen, waarvoor bij voorbaat mijn vriendelijken dank. De inventarisatie van onze stapelproducten geeft weer een groot offer aan van het aantal wagon skool dat in voorraad is. Trots de hooge tolmuren, die dein export van onze producten zoozeer belemmeren, is de winterkoolbouw toch de laatste j aren sterk uitgebreid, wat wij ook thans weer aan het kwantum dat opgeslagen is, kunnen zien. De winterkoolcultuur is het oog op gerid.it, waar altijd weer de hoop op wordt gevestigd, dat de prijzen daarvoor van dien aard zijn, dat het gö.ieele bedrijf loonend is; het is zelfs zoo, dat vele niet-tuinders ook een kansje wagen en oen zekér kwantum kool opleggen. In veel gevallen is dit geheel speculatief, daar hun hoofdbedrijf in hun behoefte voorziet en het zoodoende zware concurrenten zijn van de tuinders. Toch is ook daar een goede kant aan omdat het aan menige arbeider brood geeft, maar aan den anderen kant verhoogd tiet 't kwantum en moeten wij er rekening mee houden. N.H. CINEMA ie Alkmaar. Vertoont vanaf a.s. Zondag tot en met Donderdag de aangrij- penste van alle oorlogsfilms DRAISItlA-vANmKEMBURG'S LEEUWARDEN In den zomer van 1930 heeft de Vierbond oen I ernstige bespreking gehouden om ook reeds in L'ecember een gedeelte van de kool aan de vei- linge nte krijgen en is toen ook besloten om het met de leden tc bespreken op de komende alg. vergaderingen. Lit is niet gedaan omdat door misoogst het vorige jaar het kwantum van dien aard was, dat het niet noodig gead.it werd. Goed beschouwd is dat nu verkeerd geweest, want thans is er weer een voorraad, dat het zeker wel noodzakelijk zou zijn, dat er in deze maand een zeker kwantum aangeboden werd om den handel op gang te l.ielpen. Wanneer onze kooplie den er op kunnen rekenen dat er dagelijks kool aargeboden wordt, zullen zij ook zeker al het mogelijke doen om die te plaatsen. Wij weten dat de prijzen thans zeer laag zijn, ja zelfs zoo dat er van loonend zijnj geen sprake is, maar zou het den aanvoer in dei'lco- mende maanden niet zeer verlichten en daardoor betere prijzen kunnen krijgen? Wanneer allen speculeeren en wachten op be ter eprijzen, dan zal als er een opleven komt, de markt overvoerd worden. Het is al zoo veel gezegd, dat het zeker goed zou zijn als iedere tuinder regelmatig met zijn kool aan de veiling kwam, dat zou de tuinders in het werk veel verlichten en bovendien zou de uitkomst, al was het dan niet beter, toch ze ker wel dezelfde zijn. L|e enkelingen die dat sVsteem steeds in toepassing brengen, hébben er zeker altijd goed bij gevaren. Er is echter thans geen regeling en ofschoon er nu velen zijn die zeggen, hadden wij maar dstributie, wordt het toch niet in toepassing gebracht omdat de een o pden ander wacht, wat dan cok wel verklaarbaar is. Toch zal het goed zijn dat de vereenigingen er de aandacht aan schenken, want ook nu weer moet, de koopman alle bestellingen van goede kool .voor een groot gedeelte met bonnen (uit-de- hand-verkoop-vergunningen) uitvoeren. Lie veif )gunningen worden thans nog verstrekt, doch vanaf 1 Januari worden die door de twee veilin gen aan den Langendijk niet meer verstrekt, en hoe zal het dan gaan? Le besturen van die veilingen hebben gemeend in den geest van de leden te handelen, door vanaf 1 Januari geen bonnen meer te geven, zoodat alles over de veiling verkocht moet worden, maar zal de veiling in de behoefte van den handel voorzien? Die vraag moeten de tuinders thans zei foplossen en ieder voor zich bepalen dat hij regelmatig met producten aan de vei ling komt. Het besluit dat de veilingen voor heen genomen hebben om ook het verplicht vei len van de winterkool in te voeren is zeker een goed besluit geweest, maar de koopman moest zich aanpassen en dat is ook gebeurd, maar nu is het ook noodzakelijk dat de veiling dagelijks goed voorzien .is, opdat de koopman zijn orders kan uitvoeren, dit zal zeker aller belang zijn. Daarom de ernstige opmerking houdt u aan het besluit ,maar zorg tevens dat er voldoende aan de veiling komt. De veiling dat is toch im-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1