NIEUWE B iet land zonder werkloozen Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 148 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. DINSDAG 15 DECEMBER mi 40e Jaargang lllilgivi: Firm I. N. (HM. - Redacteur I. H. KEIZER. - M IwMm* Uit deis_ Omtrek FEMiLLEYQül Strijdende Zielen U\(.K0IJkER (III II til DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: Per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Hieaws - «ROEK OP LANGENE.IJK. De Directeur van het Post- Telegraaf- en Telei foonkantoor te Eiroek op Langend ijk maakt be- JieTwi dat het kantoor te Broek op Langondijk en de hulpkantoren tê Noordscharwoude, Oudkar spel, ':,int Pancras en Zuidscharwoude op den en len 2den Kerstdag geopend zijn als op Zon dagen. Op den 2en Kersdag zal een brieven- en pak- ketpostbestclling worden uitgevoerd. Voor niet-busrechtlnouders bestaat alleen op den lcn Kerstdag gelegenheid voor afhalen van correspondentie op den daarvoor op Zonda g vast- gestelden tijd. WEG ALKMAAR—DEN HELPER. Van verschillende zijden zijn bij den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, klachten in gekomen over den hinder, dien het verkeer ovel den weg Alkmaar—Den Helder onder Schoorl- dam steeds ondervindt door de aanwezigheid op den weg van karren met steenen bij de steenfa briek aldaar. Verder komt het meermalen voor, dat de weg gebruikt wordt voor het beladen van karren en auto's met van dè fabriek afkomstige steenen, waardoor andere voertuigen niet kunnen doorrijden. De B. B. N. verzocht daarom het gemeente bestuur van Schoorl medewerking te willen ver- 'leenen teneinde te verkrijgen, dat het beladen van wagons en auto's met steenen op het fabriekster rein geschiedt en de weg wordt vrijgehouden voor het doorgaand verkeer. (Vervolg en slot.) z. Brief avn het Hoofdbestuur van „Hore- caf' betreffende de te verleenen bemiddeling ten aanzien van vorderingen op Fransche en Engel- sche reisbureaux. Verzocht te willen berichten of de K. v. K. bereid is voor de in dit district hotels, die zulks verzoeken, den bijstand der Nederlandsche Ka mers van Koophandel te Parijs en Londen te vra gen ten aanzien van vorderingen op resp. Fran sche en Fiiigelsche reisbureaux. De voorzitter stelt voor, deze zaak' nader ter hand te nemen, zoodra dit noodig mocht blijken. Aldus wordt besloten. Afschrift van een request door den Bond van Groothandelaren in het Pharmaceutische bedrijf te Amsterdam, gezonden aan de Tweede Kamer der Sfaten-Generaal, alsmede een rapport terzake van de K. v. K. te Dordrecht. Daar onze Ka mer in hare vergadering dato 7 October 1.1. be sloot zich in deze aangelegenheid te onthouden van advies, tselt het Biureau voor ook deze uit- 19) i tie bam barst. Die opening de? terechtzitting was weer op tien uur vastgesteld, maar reeds een uur voor dien maakte een onafzienbare memschenmenigte queue voor het gerechtsgebouw. Al werd men dan niet in de zaal toegelaten, dan kon men toch al licht probeeren, door middel van de in- en uit gaande berichtgevers of door de dienaren der wet, die voor een paar sigaren hun zwijgzaamheid gaarne prijs gaven, te weten te komen, wat zich daarbinnen afspeelde. Geheel Berlijn verkeerde immers in de grootste spanning, er werd maar over een onderwerp van gedachten gewisseld, ja, zelfs in de scholen oefende de heerschende span ning onder onderwijzers en leerlingen een nadee- ligen invloed uit op bet onderwijs. Zou Hartwig nu een volledige bebemtenis af leggen? 'Misschien zelfs een bekentenis van meer moorden dan hem ten laste waren gelegd Of zou het pen onverwachte verrassing worden, zou wel licht blijken, dat met Hartwig de moordenaar was, maar een ander, dien hij wilde redden? De dolzinnigste geruchten deden de ronde. Hartwig zou in zijïi cel zelfmoord hebben gepleegd? Neen ihij leefde, maar zou "tot razernij zijn vervallen'. Plotseling ging het van mond, tot mond: Dte rijks kanselier komt om de zitting bij te wonen en. den moordenaar direct na het uitspreken van het vonnis te begenadigen. Fraaie limousines en taxi's, waarin de geluk kige bezitters van toegangskaarten reden voor. Dn steeds kwamen er meer autoriteiten, wien men den toegang niet kon weigeren, zoodat ach ter de tallooze zitplaatsen nog een inderhaast geïmproviseerde staantribune door 'tientallen voerige bescheiden, die aan het secretariaat ter inzage liggen, voor kennisgeving aan te nemen. iWordt voor kennisgeving aangenomen. Benoeming commissie tot onderzoek der ge loof sorieven van de personen, genoemd in punt 3w. (krachtens art. 43v sub. 2 van het reglement op de K. v. K., bestaande uit een der ondervoor zitters, tevens voorzitter de commissie, en twee leden uit elke afdeeling der,Kamer en den secre taris. Als zoodanig worden benoemd de hoeren Kol- ster, Volkering, Grondsma, Ringers en Hoog land. Allen verklaren hunne benoeming te aanvaar den. Verslag van den voorzitter der Ziuiderzeecom- missie, den heer G. Nobel, omtrent de gehouden vergadering ter bespreking van 'de vraag of het. al of niet wenschelijk is de afsluiting van de Zuiderzee voort te zetten en o'f het aanleggen van een spoorbaan over den afsluitdijk bespoe digd moet worden. Ddor afwezigheid van den heer Nobel wordt dt punt aangehouden. Nagekomen stukken: Adres van den Blond van BedrijfsautohouderS in Nederland inzake het wetsontwerp tot heffing van een tijdelijk invoerrecht op benzine. Het ontwerp is inmiddels in de Tweede Kamer aan genomen. r Worodt voor kennisgeving aangenomen. 'Schrijven van een ingeschreven handelszaak: 'te Alkmaar, de medewerking der Kamer verzoeken de, teneinde te gerakèn tot lagere tarieven voor de door de Ned. Spoorwegen Berekende rangeer - kosten voor het brengen van wagons op de lijn aan de Handelskade. Rondvraag. De heer Kuiper brengt de huidige malaise nog eens ter sprake en noemt deze ©en economische oorlog, icipr. stelt, voor, de traditie getrouw, „van Alkmaar de Victorie", een rondschrijven te richten aan de K.'s v. K. ten lande om eene ver gadering te beleggen met afgevaardigden dezer Kamers, desnoods te houden te Alkmaar, ter be- sjjreking van middelen te beramen om eenstem migheid te verkrijgen om althans de malaise te beperken. De voorz. antwoordt hierop, dat dit een zeer moeilijke taa kis, daar eene dergelijke vergade ring eene groote politieke zal zijn, waarvoor spr. terugdeinst. Die reden is hierin gelegen, dat de gedachten der K's nl. zoo tegenstrijdig zijn en het niet mogelijk is hierin overeenstemming te brengen en noemt het practisch onuitvoerbaar werk. De secretaris merkt op, dat het verslag van de in deze vergadering genoemde bijeenkomst te 'Eindhoven, aan de leden in extenso zal war den 'toegezonden, waardoor de heer Kuiper geheel ojp (de hoogte wordt gesteld van 'de vereeniging der diverse Kamers van "Koophandel. Haar aanleiding van punt h der uitgegane ■stukken, nl. het eervol ontslag, verleend aan mej. A. C|. J. v. Wjlligen, als ambtenares der Ka.- mer, deelt de voorzitter mede, dat deze vacature niet meer vervuld zal wor;den met het oog op nieuwsgierigen werd ingenomen. Zwaar gedeco reerde generaals, bekende politici, beroemdö schrijvers, zij allen stonden zij aan zij. Op het allerlaatste oogenblik, klokke tien, werd inder daad medegedeeld, dat de rijkskanselier in gezel schap Van- den president van den Rijksdag in aan tocht was. Voor ae beide heeren werden stoelen dicht naast de beklaagdenbank geschoven. Nu traden de rechters de zaal binnen, ver zamelden zich de jaryleden en werd ook de beklaagde binnengeleid. Allen zagen bleek, waren zichtbaar nerveus en opgewonden. Hartwig niet minder dan de president, de officier en zijn ver dediger. Zelfs de eendensnavel beefde over het geheelel ichaam van opwinding en liet geen oog van den rijkskanselier af. "Wat een eer, wat een belangrijke dag voor de stamtafel! Op hetzelfde oogenblik, dat de president de zitting voor geopend verklaarde, sprong Joachim von Bengern naar voren. De president verleende hem het woord. Joachim von Dangern stond daar star en onbe weeglijk, de oogen half gesloten en begon met luide, maar eentonige stem, welke den indruk vestigde dat hetgeen hij had mede te doelen al van heer geringe be teekenis was: Ik heb gisteren gezegd, dat ik nog een be langrijk onderzoek had in te stellen. Dit onder zoek heeft inderdaad een gunstig resultaat op geleverd en ik kan slechts betreuren dat ik de bewijzen, waarover ik nu beschik, niet eerder in handen heb gekregen, omdat ik daardoor meneer de president u, zoowel als de heeren rechters en juryleden het geheele prooes had kunnen 'bespa ren. Geweldige consternatie in de zaal, de president klopt op de tafel en verzoekt de aanwezigen zich van alle op- of aanmerkingen te onthouden. Dia,Ti vervolgt von Btengern; IMenecr de president zal mij wel willen' ver oorloven, ietwat uitvoerig te zijn en 'in groote trekken het resultaat van mijn onderzoek, dat mij ©enige maanden lang onder ernstige bedenkm- de bezuiniging, die ook in de K. v. K, gaarne wordt doorgevoerd. Hierna brengt de heer Kolster als voorzitter der oommissie van onderzoek' der geloofsbrie ven van de her- en nieuwbenoemde leden der Kamer verslag uit en deelt melde, dat alle stuk ken i;n orde zijn bevonden en stelt voor alle leden toe te laten. Hiertoe wordt besloten. De voorzitter dankt den heer Kolster voor deze mededeeling en de oommissie voor haar onderzoek en gaat over tot sluiting der openbare vergadering. Wat in Rusland onbegrijpelijk is. ^Mqskou, Dleoember 1931. El- bestaat geen werkloosheid in Rusland. Diaarmee willen wij niet zeggep, dat het leven hier beter is dan in de landen, waar de fabrieken gesloten zijn of slechts drie |dagen in de week werken. Neen, de Russische arbeider heeft het in vele opzichten nog altijd slechter dan de Wpst-.Europecsche. Hij kan eenigermate zijn hon ger stillen, doch hij gaat slechter gekleed en vooral; de woningtoestanden zijn ellendig. Hij heeft slechts één ding voor lie arbeiders in West- Europa en Amerika; hij kent piet de zorg, dat hij vandaag of morgen werkloos kan worden. Hij wordt ook niet onder zijn werk ontmoedigd door den aanblik van groote scharen werkloozen, die hem benijden en bereid zijn, voor een lager loon zijn plaats aan weeftoestel of draaibank in te nemen. Wanneer een Russische arbeider dan ook leest, dat er in Diuitsehland een millioen jonge werkloozen zijn, krachtige menschen in den bloei an hun leven, die niet weten, wat zij met hun tij den hun werkkracht moeten beginnen, dan begrijpt hij .n'iet, wat dat eigenlijk wil zeggen. Hij vergeet trouwens snel, en kan zich thans niet meer voorstellen, dat nauwelijks drie jaar geleden er ook in Rusland werkloosheid was. Hoe is er aan die werkloosheid een einde gemaakt en zelfs naar het op het oogenblik schijnt, voor goed een einde gekomen? Dit moet ongetwijfeld worden toegeschreven aan het met een aan wanhoop grenzende energie uitgevoerde vijfjarenplan. Bij de uitvoering hier van worden fouten gemaakt en misrekeningen; vooral met de productie van den landbouw heeft men zich vergist, want door de wereldcrisis kan het buitenland niet. zooveel ruwe grondstoffen! van Rusland afnemen, als verwacht werd en daardoor kon Rusland niet zooveel buitenland- sche industrieproducten invoeren als het eigen lijk noodig had. (Met dat al is het vijfjaarplan de redding van Rusland geweest; het heeft de bevolking gedwongen tot inspanning. Het is dan ook geheel verkeerd, dit plan als essentieel com munistisch te beschouwen. Het heeft bet com munisme. slechts tot leus, wat in Sovjet-Rus land ook wel vanzelf spreekt. Die groote verdien ste van het plan is, dat het de arbeiders dwingt gen en voortdurenden twijfel in beslag heeft ge nomen, te reeapituleeren. Voor alles zou ik ech ter den nadruk willen leggen, dat wij allen he laas van het begin af aan van onjuiste verdenkin gen zijn uitgegaan. Die politie, de rechtercom- mssaris, het openbaar ministerie en nu de edel achtbare heeren president en rechters hebben de overtuiging gehad en hebben die vermoedelijk nog, Üat er vijf vrouwen verdwenen zijn, die door 'n misdadiger zijn vermoord. Dht is echter niet zoo. In werktelijkheid gaat het niet om vijf meisjes, maar altijd om een en 'hetzelfde en dit- eene meisje is heelemaal niet vermoord, werd niet vermoord, doch leeft en bevindt zich op het oogenblik op den corrijdor, waar z'ij zoo lang wacht tot zij zal worden verhoord. Het tumult, dat na deze woorden los barstte, was onbeschrijfelijk. De rechters, de juryleden, de toehoorders, sprongen op, een oorverdoovend la waai van schreeuwende menschen een schan daal! die vent is gek' geworden! gooi 'm er uit en de president moest als een waanzinnige op de tafel kloppen alvorens de orde althans eeni germate was hersteld. En nu richtten zich aller blikken op Hartwig, die daar ietwat hulpeloos zat, de armen over de borst gekruist, vuurrood in het gezicht en verlegen lachend. Dc president: Hoewel ik de opwinding van alle aanwezigen ten volle kan begrijpen, moet ik toch om 'de grootste stilte verzoeken, daar ik anders genoodzaakt zou zijn, de zaal te laten ontruimen. 1 Die officier hield het niet langer uit. Ook hij had behoefte zijn hart te luchten en met lachen de stem zeide hij(Meneer de commissaris, ik be hoef u er toch wel niet aap te herinneren, dat u her geheel onder eede staat. Neen, dat behoeft u zekér niet, meneer de officier. (Stille vroolijkheid onder het auditorium. Von D'engern vervolgde: Ik zou er 'thans op willen wijzen, dat ik, van het oogenblk af, waarop de politie mij met tot een ongehoorde krachtsinspanning, waardoor de bevolking als geheel een werk volbrengt, waarvan zij de vruchten thans nog. niet plukken kan. D|e resultaten liggen n.l. ook thans nog in de verre toekomst en dit zal misschien nog zeer lang het geval blijven. Na de vernietiging van het particuliere kapi taal en van een groot deel der ontwikkeling en geestkracht, die het volk als geheel bezat in zijn beter gesitueerde leden, werd men door den nood gedwongen tot een wederopbouw en wij moeten toegeven, dat er durf zit in het plan, om dezen opbouw te verrichten zonder hulp van huitenlandsch kapitaal, al moest men dan ook de hulp van buitenlandsche technici inroepen, me Sovjet-regeering ging uit van de gedachte, dat een land met een vruchtbaren bodem, met weiden, bosschen, erts en steenkool onder alle om standigheden in staat moet zijn, zijn inwoners te voeden en werk te verschaffen. In den grond der zaak is het Russische vijfjaarplan niets an ders dan een terugkeer tot den ouden toestand, waarbij gerekend werd met producten in natura. neze economische samenleving werd alleen op de grootst mogelijke schaal opgezet met gebruik making van alle vindingen der moderne techniek en van een binnenlandsch muntwezen, waardoor het ruilverkeer mogelijk werd gemaakt. Het plan werd zoo groot opgezet, dat men alle beschik bare arbeidskrachten er voor noodig had. Het communistische element treedt bij dit alles in twee dingen slechts op den voorgrond, de ar- beidsdWang en de afschaffing van het erfrecht. Dat verhindert echter niet, dat de levensom standigheden der verschillende personen sterk' uiteenloopen en dat dit in de eerstkomende ja ren nog meer het. geval zal zijn. Tpchf is het niet twijfelachtig, of in het uitgestrekte Russische rijjk; fmoet hei. mogelijk zijn om enkele tropi sche producten 'uitgezonderd alles voort te brengen om te voldoen aan alle behoeften der inwoners, zelfs wanneer deze behoeften nog be langrijk zouden toenemen. Turkestan kan ka toen produceeren en op de Zuidelijke hellingen van den Kaukasus zou men thee kunnen planten; dit is volstrekt niet onmogelijk, want de En- gelschen hebben hetzelfde gedaan in het Hima- laya-gebied. Het zal echter nog zeer lang du ren, voordat het groote land voorzien is van een goed verkéersnet, waardoor al die producten ge bracht kunnen worden naar de plaatsen, waar zij verwerkt en vervolgens naar die, waar zij ver bruikt moeten worden. Het zal tientallen jaren duren, voordat dit grootsche werk volbracht is en de Sovjet-unie kan zich niet altijd afzijdig houden van het internationale economische ver keer: zij' moet ruwe grondstoffen uitvoeren en daardoor industrieele producten, vooral machines, in te kunnen voeren. D|e uitvoer wordt belem merd door de wereldcrisis en wanneer daardoor geen machines genoeg kunnen worden ingevoerd om het productieproces voort te zetten, kan ook de Sovjet-Unie nog wel eens in de onaangename positie 'komen, dat er werkloosheid gaat heer- sehen. Ongetwijfeld zal deze kwestie uitvoerig worden besproken bij de beraadslaging over het vijf jaarplan, waaraan begonnen zal worden na de voltooiing van het eerste. Het ontwerp hier voor zal 30 "Januari 1932 door de partijconferen- te besproken worden. het onderzoek in deze zaak belastte, door ern stige bezwaren geplaagd werd. Permitteert u, dat ik eve nin de geschiedenis terug ga. Vijf Berlijnsehe kamerverhuursters deden aangifte van vermissing van haar zijf huursters. De namen van deze vijf zijn van een belachelijke alle- idaagschaieid. Namen, welke in Berlijn bij hon derden en in 't kleinste Düitsche stadje nog bij het dozijn vooïkomen. Goejd, toeval of een sys teem van den moordenaar om zich zijn slachtof fers onder de alledaagsche namen te zoeken. [Wij "lieten ons door de hospita's een beschrijving geven van de verdwenen meisjes.' Er kwam niet veel door aa nhet licht. Bruin, zwart, roodachtig, lorgnet maar geen bijzondere kénteekenen. Tevergeefs wachtte ik op het verlossende woord, op een tastbare bijzonderheid, geheel, kreupel, en opvallenden neus. een merkwaardig gevorm- den mond. Welke grootte, wat voor 'n figuur? vroegen we ongeduldig. Wieer kleurlooze ant woorden. Slank, middelmatig, juffrouw Cohen zelfs ietwat gezet. Alles tenslotte een kwestie van aanzien en daarom zeer veranderlijk. Maar middelmatig. Dit woord werd gebruikt door elk van de vijf hospita's; zij allen waren het er, nadat wij: daar steeds weer op *waren teruggeko men, over eens, dat haar huurster niet bijzonder klein, maar van middelmatige lengte was. Dat gaf me te denken, deed eerst eenigen nog niet eens den drempel van het bewustzijn be- reikenden twijfel in mij opkomen, öp een van de (daaropvolgende dagen liet ik pp een vrij druk punt van de stad menschen aan mij voorbij' gaan. Ik deelde telkens vijf van de zich langs miji heen spoedende vrouwen in éen groep in ën kwam tot het volgende resultaat: honderd groepen trokken aan mijn oog voorbij en niet éen enkele maal kwam het voor, dat ©en geheelë groep uit middel matig groote vrouwen bestond. Van de vijf was •er ten minste altijd ééjn groot .of een klein.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1