Beschrijvingsbrief en Msg dei Bnitengnivnne Algemeens - Vergadering vso den „IMDEBMARKTBOIID" - De Vergadering AGENDA: 1. Opening door den Voorzitter, den heer J. OOTJERS. 2. Notulen zullen op deze buitengewone vergadering niet gelezen worden. VOORSTELLEN. 1. Van de Vereeniging „De Eendracht". De Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" te Oud» karspel stelt aan de buitengewone algemeene Verga? dering voor, om voor de aangevoerde bewaarkool in dit seizoen, a» en b»kwaliteiten, een minimum»prijs te> garandeeren van f 3.00 per 100 K.G. Toelichting. De voorstellende vereeniging is van meening, dat boven genoemd bedrag geen loonenden prijs is, maar men heeft dan toch de zekerheid niet met zijn producten naar huis te moeten, na ze eenige dagen gepresenteerd te hebben. Daar het wel niet mogelijk is, dat de veilingen deze garantie kunnen dragen, zoo zou de voorsteller een uiter mate dringend beroep op de Regeering willen doen om deze garantie voor haar rekening te nemen. Indien dit voorstel aangenomen wordt, dit dan met den meesten spoed aanhangig te maken bij den Vierbond, opdat de meeste samenwerking wordt verkregen. De Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" te Oud» karspel stelt aan de buitengewone algemeene Vergade» ring voor, een aanvoerregeling te treffen voor de bewaarkool. Toelichting. De voorstellende vereeniging is van meening, dat er iets gebeuren moet, wetende dat er een zeer groote voor raad bewaarkool aanwezg is, die in betrekkelijk korten tijd van de hand gedaan moet worden, en gezien de wereldcrisis, die we op 't oogenblik doormaken, en alles in de war is. Onze aanvoeren waren toch de vorige jaren zeer onre gelmatig. Zoo zagen wij bij eenige opleving der prijzen zeer grooten aanvoer, en dan meest bij vriezend weer, als gevolg een tekort aan wagons. De voorsteller weet dat het zeer moeilijk en ingrijpend' zal zijn, doch is er van overtuigd, dat het in aller belang is. Zij meent dat bij een regeling van den aanvoer, door- eengenomen betere prijzen kunnen gemaakt worden. Bij aanneming hiervan, ook dit voorstel zoo spoedig mo gelijk bij den Vierbond aanhangig te maken. 2. Van de Vereeniging „Tuinbouwbelang" De vereeniging „Tuinbouwbelang" stelt aan de alge» meene vergadering voor om in samenwerking met be» langhebbende organisaties voor onze winterkool» soorten een verplichten aanvoer van een wekelijks per» centage, vanaf 15 Januari, in het leven te roepen, waar» aan zij tracht te verbinden een minimumprijs van f 150 per wagon van 10000 K.G., voor a» en b»kwaliteit, om na overleg en met behulp van onze Landsregeering, voor deze producten, welke eventueel de gestelde minimum» prijzen niet kunnen opbrengen, een garantie te mogen ontvangen, welke een uitbetaling hiervan mogelijk zal maken. Toelichting. Het komt de Vereeniging Tuinbouwbelang voor, dat, gezien het groote kwantum koolsoorten (ongeveer 11000 wagons), 't bij een zeer ongeregelden aanvoer moeilijk zal zijn deze voor een eenigszins loonenden prijs kunnen wor den afgenomen. Zij meent dat het daarom noodig zal zijn, hiervoor een verplichten aanvoer van een wekelijks vast te stellen percentage in het leven te moeten roepen. Mocht dit aangevoerde percentage den prijs van f 150.— per wagon niet kunnen opbrengen, dat onze Regeering dan bereid gevonden zal worden, na overleg en bespreking, zich hiervoor garant zal stellen, waarmede zij dan den tuinbouw, in deze voor hem moeilijke tijden een daad werkelijken steun verleent, waarvan elke tuinder naar evenredigheid, zou kunnen profiteeren. 3. Van den Tuindersbond „Harenkarspel Oost". De Tuindersbond „Harenkarspel Oost" kan zich volkomen vereenigen met het voorstel van de vereeni» ging „De Eendracht" van Oudkarspel, om actie te voeren tot het verkrijgen van minimumprijzen voor onze stapelproducten, welke prijzen van Regeerings» wege gegarandeerd zullen worden. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur heeft in zijne vergadering deze drie voorstellen, welke alle minimumprijzen met Regeerings- steun beoogen samengevat en was met algemeene stemmen van oordeel, dat een toeslag van Regeeringswege op de aangevoerde producten zuiverder en een meer doeltref fende uitwerking zal hebben. Het verwijst de Algemeene Vergadering derhalve naai de hierop volgende voorstellen van de Vereeniging „Sint Maarten", „L. T. B." afd. Langedijk en „L. T. B." afd. 't Veld, en meent dat de aanvoerregeling hiermee zal worden opgelost. 4. Van de Vereeniging „St. Maarten" te Sint Maarten. Er worde tot Februari op de geveilde winterkool van Regeeringswege een toeslag gegeven van f 1.00 per 100 K.G., met dien verstande, dat deze toeslag gedurende minstens 7 weken wordt genoten. 5. Van den „L. T. B.", afd. Langedijk. De „L. T. B.", afd. Langedijk stelt aan deze algemeene vergadering voor, de Regeering te vragen om een be» drag, waaruit een toeslag zou kunnen worden betaald voor kool, die vanaf half December 1931 wordt aange» voerd, tot het tijdstip dat dit bedrag uitgeput is. 6. Van den „L. T. B." afd. 't Veld. De R. K. „L. T. B.", afd. 't Veld in vergadering bijeen op 7 Dec. 1931, besluit het volgende voorstel voor de algemeene vergadering van den „Noordermarktbond" in te dienen: In verband met de slechte tijdsomstandigheden wenscht de afdeeling voor te stellen, om een regeerings» steun te verkrijgen als toeslag voor eventueel te leveren kool tot een prijs van f 1.50 per 100 K.G., met dien ver» stande, om vanaf heden tot 1 Februari 1932 den toeslag te verleenen, om te trachten de markt voor de toekomst ruimer te maken. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur meent dat ook deze drie voorstellen, welke eenzelfde strekking hebben, samengevat kunnen worden. Het is het met de voorstellende Vereenigingen eens, dat, gezien den noodlijdenden toestand, waarin onze tuinbouwcentra verkeeren, het alleszins gerechtigd is, een beroep te doen op onze Rijksmiddelen en meent, dat het verstrekken van een toeslag op. de te veilen producten in deze campagne zeer te rechtvaardigen zou zijn en een daadwerkelijke steun zal geven aan alle betrokken tuin ders in dit gewest. Het stelt zich voor als deze poging bij onze Regeering ingang mocht vinden, dat de toeslag niet meer zal worden verstrekt indien een totaal prijs van f5.— per 100 K.G. zal kunnen worden bereikt. Het meent dat aanneming dezer voorstellen gewenscht geacht mag worden. 7. Van de Vereeniging „Tuinbouwbelang". De Vereeniging „Tuinbouwbelang" stelt aan de algemeene vergadering voor om er bij de Regeering op aan te dringen een meer actieve handelspolitiek in het leven te roepen. Toelichting. Bovengenoemde Vereeniging meent, dat door het steeds hooger optrekken der tariefmuren door om ons heen lig gende landen, waarop onze export van tuinbouwvoort- brengselen is aangewezen, de Nederlandsche tuinbouw zóódanig wordt ingesloten dat hem alle levenskansen worden afgesneden. Zij meent, dat er ten dezen opzichte voor onze Regee ring een taak is weggelegd en, in overleg met onze Lan delijke tuinbouworganisaties, door een meer actieve han delspolitiek voor den tuinbouw meer te bereiken zal zijn dan tot dusver bereikt is, waardoor voorkomen kan worden dat een zeer groote en nijvere tak van ons volksbestaan door een totalen ondergang bedreigd wordt. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur kan met het voorgestelde instemmen. 8. Van dezelfde Vereeniging. De Vereeniging „Tuinbouwbelang" stelt aan de alge» meene vergadering voor, om aan onze Regeering een sympathiebetuiging te zenden met het verzonden adres, hetwelk de Regeering bereikte van de verschillende Kamers van Koophandel hier te lande, ten opzichte der betalingsvoorwaarden, gesteld aan om ons heen liggende landen met name Duitschland, Oostenrijk en Hongarije. Prae-adivies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur acht aanneming van het voorgestelde zeer gewenscht. 9. Van den Tuindersbond „Harenkarspel Oost". De Tuindersbond „Harenkarspel Oost" stelt voor dat het voeren van actieve handelspolitiek ten sterkste wordt aanbevolen. Prae-advies van het Bondsbestuur. Zie het prae-advies hierop gegeven aan de Vereeniging „Tuinbouwbelang." 10. Van dezelfde Vereeniging. Dezelfde Vereeniging stelt aan de algemeene Verga» dering voor, om te trachten een bouwverbod te krijgen, betrekking hebbende op den verbouw van kool. Toelichting. Onze vereeniging is van oordeel, dat door de inwerking stelling der tarwewet en den steun aan den suikerbieten- bouw, het niet noodig, doch zeer ongewenscht is, dat in omliggende polders, welke uit den aard der zaak behooren tot de landbouwbedrijven, bovendien nog kool mag worden verbouwd, waarmee men den intensieven tuinbouw bena deelt. Prae-advies van het Bondsbestuur. Hoewel het Bondsbestuur de goede strekking van dit voorstel graag erkent, acht het dit paktisch niet uitvoer baar. 11. Van de Vereeniging „Nieuwe Niedorp en Omstre» ken." Bovengenoemde Vereeniging stelt aan de Algemeene Vergadering voor, steun te eischen van de Regeering voor noodlijdende tuinders. Steun, niet in den vorm van een crediet, maar daad» werkelijke ondersteuning. De gelden hiervoor noodig, te vinden uit een crisisbelasting op een inkomen boven de f 5000.—. Den steun te doen bepalen door een te be» noemen commissie in iedere gemeente. Dit voorstel werd op aanraden van het Bondsbestuur, door den afgevaardigde van „Nieuwe Niedorp en Om» streken" ingetrokken. 12. Van dezelfde Vereeniging. Bij de Regeering aandringen om ontheffing te geven van betaling van sociale lasten als het inkomen minder bedraagt dan f 1500.— Prae-advies van het Bondsbestuur. Door verschil van meening in het Bondsbestuur, zal hierop geen prae-advies worden gegeven. 13. Van dezelfde Vereeniging. Genoemde Vereeniging stelt aan de algemeene ver» gadering voor, om er bij de Regeering op aan te dringen dat een noodwetje zal worden gemaakt, waarmede on» mogelijk zal worden gemaakt, dat er bedrijven zullen worden verkocht in dezen crisistijd voor achterstallige rente of aflossingen van hypotheken. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur meent dat deze aangelegenheid reeds onder de aandacht van de Regeering is gebracht. Rondvraag. Namens het Bondsbestuur, J. KLIFFEN, Secretaris. Buitengewone Algemeen© Vergadering van den „N"©i'dermarktbond" op Maandag 14 December 1931, des namiddags ten 2 uur in „Het Huis de hiredero.de' van den heer Vis te Oudkarspel. Opening. Lte Voorzitter, de heer J;. Ootjers, spreekt de volgende openingsrede uit: Vergadering. Namens het Blestuur roep ik u een hartelijk welkom toe inzonderheid doe ik dit onzen eere voorzitter den heer Brugman en vertegenwoordi gers van onze zusterveilingen, of de zooge naamde 4 en de pers. Vergadering, dit is de eerste keer dat ik als voorzitter voor u sta, ik doe dit niet zonder ge mengde gevoelens, in de eerste plaats, omdat dit e,en buitengewone vergadering is, en in de tweede plaats, omdat het onder de tegenwoordige om standigheden niet altijd gemakkelijk is leiding te geven. Ik heb evenwel een voordeel, vanaf de oprich ting van onzen bond, was ik vice-voorz. Onder de leiding van onzen eminenten voorzitter, den heer Brugman, die altijd modnt spreken van een prettige samenwerking, ik hoop, vergadering, dit zelfde van u te mogen ontvangen, bovendien ge voel ik mjij igesteund door de aanwezigheid van den heer Brugman, hier naast mij. Ook' heb ik den vollen steun van het gelneek bestuur, zonder dat ik daarom behoef te vragen. Vergadering, een buitengewone vergadering komt gelukkig niet eiken dag voor, hiervoor moeten dan ook wel buitengewone omstandig heden zijn. Uw Biestuur, daartoe aangezocht, heeft dan ook geen oogenblik geaarzeld Ui er aan te voldoen. Niet omdat wij van meening zijn, dat dit een oplossing zal geven, voor de groote moeilijk heden waar wij momenteel voor staan, maar wel zijn wij van meening, dat het tot meer tevreden heid kan leiden als wij de uiterst moeilijke zaak eens te samen aan alle kanten bekijken. De economische positie in het binnen- zoowel als in het buitenland, is zeer zeker in het laat ste jaar veel verslechterd. Ejr is ©en stemming ontstaan, ©en gebrek aan vertrouwen, dat de moeilijkheden nog vergroot, en herstel bemoei lijkt. Evenwel is dit niets nieuws onder de zon, ook bij vorige crisissen was dit wel het geval. Maar thans in zeer hooge mate. Ook vroeger hebben wij 'inderdaad tijden gehad, waarvan men meende dat alles verloren was, toch heeft zich dit weer hersteld, en ook dit zal zich weer herstellen, en waar in den tegenwoordigen tijd de dingen een beetje vlugger gaan dan voorheen, wil ik hopen dat ook dit niet te langi mag duren. Uit den aard der zaak, vergadering, wordt men in dergelijke tijden wat ongedurig, ook wel onredelijk, de omstandigheden zijn er naar, men is zoo geneigd, om diegene die men zelf heeft aangewezen, te beschuldigen van niet ac tief te zijn, van geen goed inzicht te hebben enz. Maar dit zijn gewoonlijk' uitingen, die de inond wel uit, maar het hart niet meent, dat in ieder geval geen doorgang vindt bij een welden kend publiek, zooals ik veronderstel hier thans voor mij te hebben. 'ti3preekt vanzelf, die met d# uitvoering is belast maakt fouten, en daar voor is goed een opbouwende critiek, en dit vergadering verwacht ik ook van u. Een opbou wende samenwerking, (verschil van n^eenmg,, goed), dat is wat wij noodig hebben, en waarin onze kracht tot uiting moet komjn door hoor en wederhoor. t In allen ernst, vergadering, wil ik waarschu wen tegen afbraak, wat o zoo gemakkelijk is, in enkele oogenblikken kan worden afgebroken, datgene wat door jarenlange arbeid, met heel veel moeite is opgebouwd, en waar dan wat al te dikwijls diep berouw op volgt en op de af- brekers terugvalt. Vergadering, wanneer wij1 allen naar hier zijn gekomen, met den ernstigen wil om eendrachtig samen te werken, om de belangen van onze leden en markt te behartigen, en ik twijfel daar geen oogenblik aan, dan zie ik uit deze vergadering nog heel veel nut geboren worden. Het lijkt mij zoo af en toe, dat velen onzer leden, niet, ge noeg overtuigd zijn van het groote nut van onze organisatie, ja dat niet altijd alles kan worden bereikt wat sommigen wel zouden wil len, dat spreekt vanzelf. Ik zou u aanraden lees getrouw de „Tuinderij", orgaan van het Centraal Bureau, en het jaarboekje van onze hoofdorganisatie, dat jaarlijks door het Centraal Bureau wordt uitgegeven, en door uw bestuur aan uwe secretarissen gratis wordt beschikbaar gesteld, en u zult een beter inzicht krijgen,,' van datgene waar dagelijks naar wordt gestreefd. Een eere-saluut was dan beter op zijn plaats dan gebrek aap vertrouwen. Ook de organisatie heeft een moeilijke tijd door te maken, reden te meer, dat de leden, schouder aan schouder achter de besturen staan. Of wij geen recht hebben, cxm met redelijke ver zoeken ons tot de Begeering te wenden, om inge- willigt te krijgen datgene, wat wij meenen dat voor inwilliging vatbaar is-, dan zeg ik ja. De land- en tuinbouw is ook een landsbelang. Uit dien hoofde hebben wij recht op directe en indi recte hulp, indirect voor onze exportmogelijk- heid, die aan alle kanten wordt bedreigd, ook in de betalingsmogelijkheid ligt volgens mijn gedachte voor de Regeering ©en taak. Maar ver gadering, wij moeten ook niet uit het oog ver liezen, dat het dikwijls voor de Regeering ook moeilijk is om een meerderheid in de Kamers te krijgen voor hunne wensohen. (Maar verg., laat ons nooit» en nimmer vergeten, dat wij in veel gevallen op ons zelf zijn aangewezen, laten wij ons hoofd niet verliezen. Onze bedrijven in stand houden, minder speculatief inrichten, is veel v,oor te zeggen, de kansen vergrooten,1 inkrimping van onze koolteelt zal vanzelf wel plaats hebben, indien de steun voor de landbouw voor de tarwe, en als een betere regeling voor de bietenhouw tot stand komt. Ik acht dit een groote factor voor den tuinbouw, dan zeg ikr met de woorden van den voorzitter van onze hoofd- organisatie: Nee, wij raken de Boer op ons ter rein kwijt en daar moet het heen. Ook rust volgens mijn gedachte de plicht van diegene, die dit kan doen, naast de Regeering (elkander de hanid te reiken, oip welke manier dan ook. öm tezamen dezen moeilijken tijd te overwinnen. Waar een wil is is ook een weg. Vergadering, in de hoop dat wij' in deze bui-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3