Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No. 150 ZATERDAG 19 DECEMBER 1931 40e Jaargang IliUm: fimi I. H. HIZEB. - litem 1. H. KEIZER. Birnul Nwtenoiiili. 5 Binnenland. NIEUWE L4MRËDIJKËB C01TB4KT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. - '\hotinmentsprijs: lit» 3 Plaatselijk Biieuws ADVERTENT IEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. NOORDSCHARWOUDE. Alhier is samengesteld een plaatselijk Crisis comité. De. werkzaamheden van dit Comité zullen zoo spoedig mogelijk aanvangen. Het zal noodig zijn eendrachtig samen te werken orfï steun te verleenen aan hen, die zulks het meest behoeven. Door een deel der burgerij tfordt veel geleden waaronder ook zijn noodlijdende stille armen. Ontzaggelijk veel zal er moeten worden geholpen en er zal veel noodig zijn om den nood ook maar voor een gedeelte te kunnen lenigen. De omstandigheden hier ter plaatse brengen mee dat het vooruitzicht op belangrijke giften niet groot zal zijn, doch daarom te meer is het noodzakelijk, dat zonder uitzondering iedereen, die nog niet be hoort tot de diepst getroffenen, geeft wat maar eenigszins gemist kan worden. Vele giften zullen ons in $faat stellen onze door den crisis getroffen medeburgers te helpen. Alle giften in geld of in natura zijn daarom wel kom. Geeft U daarvoor op bij het Bestuur, door invul ling van onderstaand formulier. De door den crisis getroffen medeburgers die in aanmprking meenen te komen om door het comité te worden gesteund, geven zich daarvoor op bij het bestuur van het Comité, door invulling van onder staand formulier. De fomulieren zulten Maandag a.s. door bemid deling van een door het bestuur aan te wijzen per soon worden teruggehaald. Het plaatselijk crisis-comité: Dagelijksch Bestuur. J. Ootjers, voorzitter; A. Barten, vice-voorzitter; K. G. Reinder, secretaris; P. Duijves, penningm.; Mevr. P. Deutekom, lid; Mevr. J. Frielink, lid. Mej. L. Schrijver; Mej. H. P. M. Verburg; N. Kooij; Jb. Smit; J. Zeeman; J. Schuit; W. Kuin; G. Barten; Th. Bruin; A. Heijmans; J. Houtkooper. Uit den Omtrek ST. MAARTEN. Vrijdagavond was voor de biljartliefhebbers alhier .een mooi ^vondje, daar de heeren Slikker van Oudesluis, Hop, Noordscharwoude en Schenk Schagen een demonstratiepartij van 250 punten cadre speeeiden en wel met de bedoeling om j leden te verkrijgen voor de plaatselijke biljart- veréeniging. lie uitslag was als wslgt: BROEK OP LANGENDIJK. Door het Chr. Fanfarecorps zal Donderdag 24 December a.s., des avonds half negen In het Bloem- bollengebouw der L. G. C. voor personen boven de 16 jaar, een gratis concert gegeven worden door het spelen van gewijde Kerstliederen. MR OEK OP LANOEN'DlTIJK. A.s. Dinsdag 22 December des avonds 7 uur, zal D.V. in 'de Herv. Kerk alhier een, Jeugd- A'dvehd-avond worden gehouden, onder leiding van Dir. W. Lodder, Ned. "Herv. Predikant te Bussum. Gezien de groote belangstelling, welke een vorig jaar bij eenzelfde gelegenheid werd betoond ,is-4iet te verwachten dat ook ditmaal het bezoek zoo niet grooter dan toch wel min stens geëvenaard zal zijn. Dr. Lodder is een ge liefd en imponeer end prediker en het wil ons vrorkomen, dat Z. Eerw. ook als liturg zijn ge- Koor zal weten te boeien. BROEK OF LANGENDIJK, Het fanfarecorps „Advendo" alhier, zal a.s. Dinsdagavond half negen een wijdings-eoncert geven in het gebouw der L.G.C. ZUIDPGHARWOUBE. Als lid van het Crisis-Comité alhier is nog* ver zuimd te vermelden dat ook de heer Sdaene die niet op de vergadering aanwezig kon zijn zijne benoeming als lid heeft aangenomen. Punten. H. serie. beurten. gem. Hop 250 71 22 11.3 Sohfcnk 199 :28 21 9.47 Schenk 141 43 12 LI.9 Slikker 250 79 12 20.5 Slikker 250 46. 18 14. Hop 231 67 17 13.5 Wel hebben de heeren voigeps voorgaande cou- rantenberiehtjes e^n hooger gemiddelde gespeeld, doch de partijen werden met spanning gevolgd en er zijn prachtcaramboles gespeeld. Door allen is eens goed kunneti zien hoe moeilijk het bil jartspelen is en hoe weinig de menschen er hier nog van kunnen. Die heer P. Breed bracht in naam van den. Hos pes en diens vrouw dank aan de belangstellenden en aan de heeren walkte zich de moeite hadden geproost om naar hier te komen om hun spel te demonstreer en. NOORDSCHARWOUDE. DE TWEEDE REVUE De belangstelling voor de Tweede Revue „Kijk Uit" door het Eerste Langedijker Revue Gezelschap, waar van de opvoering zal plaats hebben op len en 2en Kerstdag, Zondag 27 en Woensdag 30 December a.s. hi „Concordia", is van dien aard dat nu reeds circa 1000 plaatsen zijn besproken. Hoewel de groote Concordiazaal voor den Tweeden Kerstdag is uitverkocht zijn er voor de andere avon den nog goede plaatsen beschikbaar. Belangstellen den, die echter verzekerd willen zijn van een plaats, doen verstandig deze spoedig aan de zaal te bespre ken. Voor de bezoeokers richting Alkmaar zal na iedere voorstelling een extra autobusdienst rijden van de Fa. Kok en Tuinman (vertrek des nachts één uur). Rijwiel- en autostalling naast het gebouw. Zie de annonce in dit blad. DE KERSTGROET VAN H. M. DE KONINGIN. Ook uitzending naar Oost en West. Neder kunnen wij melden, dat de korte Kerstgroet die op Vrijdag 25 dezer, des middags om vier uur door H. M. de Koningin voor de radio zal worden uitgesproken, tegelijkertijd zal worden uitgezonden naar Oost- en West-Indië via de zenders van het Staatsbedrijf der P. T. T. te Kootwijk. Tevens kunnen wij hieronder het programma me- dedeelen, dat door de N. C. R. V. als verzorgster van het algemeen programma via Huizen op golf lengte 1875 M. zal worden uitgezonden: 4 uur namiddag. Uitzending uit het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage. Kerst groet van H. M. de Koningin tot het Nederlandsche volk. Muzikale medewerking wordt verleend door de Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeniging onder directie van den heer Sem Dresden. 1. Hoort de klokken (vrij naar het Roemeensch); 2. O Kerstnacht (van Joost van den Vondel) 3. Inleidend woord en kerstgroet van H. M. de Koningin; 4. Stille napht, heilige nacht (le en 3e couplet). 5. Gezang 229, de verzen 1, 5 en 7. De liederen zijn vierstemmig gezet voor het Motet en Madrigaalkoor door den heer Sem Dresden. GEEN KERSTGAVE. Naar men ons uit Velsen bericht, zal dit jaar door de omstandigheden, aan de arbeiders der papier fabriek van Van Gelder Zonen, geen extra Kerst- gave worden uitbetaald. ONZE TEXTIEL-EXPORT. De moordende Japansche concurrentie. Aan het „Handelsblad" wordt geschreven: Een nieuwe slag treft de Nederlandsche export industrie. Op 14 dezer heeft naar men weet Japan de goudbasis van zijn ruilmiddel, de yen, los gelaten. Dit beteekent naar buiten, dat de Japansche loonen en productiekosten tegenover de landen, die den goudstandaard hooghielden, in belangrijke mate zullen dalen. Japan zal daardoor zijn manufactu ren en andere uitvoerartikelen nog goedkooper aan bieden, dan het reeds deed. Het gevolg hiervan voor de groote -export-textielindustrie kan niet anders dan desastreus zijn. Reeds eenige jaren is de con currentie van Japansche zijde in Ned.-Indië van dien aard, dat Twente zich daartegen slechts door be langrijke verliezen, die niet voor onbepaalden tijd kunnen voortduren, kan handhaven en door de da ling van de yen dreigen de vooruitzichten nu hope loos te worden, wat ten gevolge zal hebben het voor een belangrijk deel stil- leggen van de groote be trokken exportbedrijven. Daaronder vallen de firma's Van Heek en Co en G. J. van Heek en zn. te Enschede, H. ten Kate Hzn. en Co. te Almelo, de Kon. Stoomweverij te Nijverdal en de fa. H. P. Gelderman en Z. te Oldenzaal. Dte arbeid in de bakkerijen ter gelegen beid van de a.s. feestdagen. De minister van Arbeid, H. en X. heeft ver gund dat in brood bakkerijen in alle gemeenten des Rijks met den bakkersarbeid wordt begon nen op !2^4, 23 en 31 Dec. a.s., telkens om 1 uur 's nachts met dien verstande dat voorzoover be treft broodbakkerijen, voor welke een vergunning als bedoeld in art. 37 eerste lid der Arbeidswet jlül0 is verleend telkens gedurende twee uren '••fvcór het tijdstip waarop op genoemde dagen de bakkersarbeid mag aanvangen, arbeid bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens mag worden verricht. Voorts onder voorwaarde, dat in de ondernemingen, waar op genoemde data van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, op 25 December van 20 uur af en op 1 Januari van 22 uur af, doch alleen voor Liet stoken van ovens door een persoon. Voorts is vergund dat door bakkersgezellen ir. afwijking van het bepaalde in art. 40 eerste lid der Arbeidswet 1919 op 24 en 31 Dec. a.s. gedurende ten hoogste tien uren arbeid wordt ver richt, 'enzij een coupon, als bedoeld ïn art. 35, (tweede lid, onder b der Arbeidswet 1919 tijdig is ingezonden aan het districtshoofd der Arbeids inspectie, in welk geval de werktijd ten hoogste dertien urén mag bedragen. Die aflevering van brood. Bovendien is aan hoofden of bestuurders van Lroodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks ver gund, dat in afwijking van art. 35 zesde lid der Arbeidswet op 24, 26 en 31 December a.s. deeg "of brood, dat na twintt(f~irnr van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is van half adat. zich de broodbakkerijen bevindt, wordt vervoerd en va nacht uur af wordt verkocht of afge leverd. vermoedt dat deze afkomstig is van een schroef van een boot. Die politie onderzoekt de zaak verder. 4 11 üusfig en kalm, beheerscht in Uw denken, handelen en spreken zult ook gij zijn en blijven na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. Ecu gemeente, die belasting en tarieven verlaagt. De gemeenteraad van Bergschehoek besloot tot verlaging der gemeentefonds belasting van 20 op 25 opeenten en tot verlaging der diverse tarieven, voor de levering van eleetriciteit met pl.m. 15 pet., idank zij in gunstige jaren gekweekte re serves. i üieuwstijdiirtgen Onde weduwe door twee kerels overvallen. Aan het Ventje, no. 21, een klein straatje te Zaandam, woont een oude weduwe, genaamd Swart. Zij heeft een zaakje in koffie en tlnee en vent daarmede overdag in een wagentje. Gisternacht tussdnen 12 en 1 uur was zij nog op, om haar koopwaar wat te rangschikken en te ordenen. Plotseling hoorde zij achter het ehuis lawaai en via een adaterraampje ddron- gen twee kérels de kamer binnen. Een der onverlaten hield de mond van de vrouw dicht en plaatste een revolver op haar voorhoofd. ,,A'ls je een kik geeft, schiet ik je neer," be dreigde hij. Eln Liet vrouwtje smeekte zachtjes m genade. Intusschen doorzod.it de andere indringer de kamer. Op drie plaatsen onder het bed vond hij beursjes met een totaal bedrag van 5 a 6Ü0 gulden. Toen hij het sein tot vertrek gaf vlucht ten beiden via het Ventje in de ridating van den Prov. weg. Elen buurvrouw waarschuwde de po litie en onder persoonlijke leiding van den com missaris van politie werd onmiddellijk een on- deerzoek ingesteld. De politie heeft eenige ver moedens omtrent de daders. Onvoorzichtig met een buks. Een 17-jarige jongen te Wapenveld (gem. Heerde) zou met een met hagel geladen buks naar buiten sluipen om op musschen te sdnieten. Met de hand aan den trekker stootte een zusje hem aan, Liet schot ging af en trof een vijfjarig broertje in het Lioofd. Het kind is direct naar het ziekenhuis te Zwolle overgebrachtDe kleine zal vermoedelijk een oog moeten missen, terwijl ook hagelkorrels in de Inersenen zijn doorgedron gen. Lijk opgehaald. Door de gemeentepolitie te Zoeterwoude is uit de Vliet een lijk opgehaald van een 35-jarigen man, wiens identiteit niet bekend is. Het lichaam vertoont een wonde aan het hoofd, doch men Brutale inbraak te Zaandam. Te Zaandam is een brutale inbraak ontdekt, waarbij men de daders na een korte klopjacht heeft kunnen grijpen. Bij afwezigheid van den bewoner van Inet per ceel Rozengracht 2, hadden twee mannen zich toegang tot diens woning verschaft. Met den buit, bestaande uit een gesloten geldkistje, dat zij onder het bed vonden, trachtten zij zich uit de voeten te maken. Juist echter kwam de bewoner angeloopen, waarop zij het hazenpad kozen. Op zijn alarm ontstond een klopjacht en men wist spoedig een der daders te grijpen, die onderweg het kistje weggeworpen en zich van zijn col bertje ontdaan had. Kort hierna werd ook de tweede dader in ajrrest gesteld. Het bleken te zijn de Zaandammers, de 21- j jarige N. K. en de 25-jarige H. G., beiden goedé bekenden van de politie. In het geldkistje be- I vond zich f 75. Verduistering van pastoriegeldetn, Eén bedrag van f33.009 verdwenen. De rechtbank te Leeuwarden heeft gelijk ge- meld, een dominë te Wildum op eigen verzoek i failliet verklaard. Daarna heeft de justitie hem doen aanhouden, verdacht, van verduistering-ten itadeele van de pastoriegoederen, waarover hij het béneer voerde, tot een bedrag van f30.000. I Deze verduisteringen loopen over de laatste tien jaren. Voorts wordt hij verdacht van verduiste- ring van f 3000 ten nadeele van de diaconie. De instructie heeft den geheelen middag ge- i duurd. Naar het „Handelsblad" vernam heeft de [aangehoudene al de tegen l/iem ingebrachte he- schuldigingen bekend. Na afloop gelastte de reda- I tercommissaris bij de rechtbank te Leeuwarden zijn aanhouding, waarna hij naar het huis van, be- I waring werd overgebracht. I Die nieuwe burgemeester, die geïnstalleerd zou worden, werd bij een autobotsing gewond en kwam te laat. Op den Kanaalweg te Wieurt is een botsing ontstaan tusschen twee auto's in een waarvan de nieuwe burgemeester van Horssen, de heer Löske, met zijn echtgenoote gezeten was. De heer Löske was op weg naar "Horssen, waar hij om drie uur als burgemeester geïnstalleerd zou worden. Dte botsing was zoo hevig, dat de auto's zeer gehavend waren. De heer Löske werd, naar het „Handelsblad':' meldt, door glasscherven aan het gelaat gewond. In het kantoor van den sluiswachtmeester van het Maas-Waalkanaal werd hij voorloopig ver- benden en daarna door een geneesheer verder be handeld. f I. i Hij kon zich echter na ©enigen tijd met een andere auto naar Horssen begeven, waar de in stallatie geschiedde. Mevrouw L. en de bestuur ders van de auto's kwamen met den schrik vrij. Buitenland! Sneeuwval in Noond-Afrilta. De gevolgen van het noodweer, dat in de afgeloopen dagen in Tunis heeft gewoed, zijn 'thans eenigszins te overzien. In het slik, dat na de overstrooming van de Medsjerdah op een groote uitgestrektheid land s achtergebleven, heeft men tot nog toe zeven lijken gevonden, doch men vreest, dat er nog meer slachtoffers ontdekt zullen worden. Na het noodweer begon voider het binnenland in een groote hoeveelheid sneeuw te vallen, een ongewoon verschijnsel voor de bewoners van dit gedeelte van Afrika, voor zoover zij niet op de bergen thuisbioorèn. Op sómmige plaatsen bereikte de sneeuw een hoogte van 60 c.M. zoodat Liet verkeer eenige malen werd gestremd. Dte „Graf Zeppelin". De wetenschappelijke adviseur van de uitvoe rende commissie van de Sovjet-Unie, heeft" een ut.voerig verslag over de Poolvaart van de Graf Zeppelin aanvaard en zich uitgesproken voor een tweeden Pooltocht in den volgenden zomer.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1