NIEUWE 1 KERSTKRANSJES Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No. 151 DINSDAG 22 DECEMBER 1931 46e Jaargang Uitgave: Firma I. H. KEIZER. ledacteir 1. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. HET AMANDELTJES mmmmmmmmmmmmmmm 2 halve ponden KEG's KOFFIE Strijdende Zielen den Omtrek I.UMillIJkMI (IK RUT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEM: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. «ROOTE LETTERS NAAK PLAATSRUIMTE. Ons Weekpraatje We lazen eens een artikel van een geneeesheer over slapeloosheid. Iemand, die zonder dat hij het lichaam op den dag bepaald behoefde te vermoeien des avonds van zijn stoel opstaat, zich ontkleedt en dan in zijn bed stapt, die zal vaak over slapeloos heid te klagen hebben. Niet echter degene, die gewoon is om vooraf een serie slaaptijd-ceremoniën te vervullen: zien, of de deur goed is gesloten de vensters dito, of de poes haar schoteltje heeft voor den nacht, of de kachel geen kwaad kan, of de klok niet kan afloopen enz. Die serie handelingen suggereeren hem, dat het „hoogste tijd" is om te gaan slapen en het slachtoffer pleegt zich tijdens ijn rondgang zelfs al te gaan beklagen, dat-ie nog zoo'n hoop te doen heeft, voor hij zich in Morpheus' armen kan werpen. Een gezonde slaap zal zijn loon zijn. We hebben het gelukkig nog niet noodig gehad om deze remedie te baat te nemen, maar we ge- looven onvoorwaardelijk aan haar heilzaamheid. Er zijn voorbeelden te over in het leven, hoe zekere vormelijkheden vooraf de intensiviteit van een be paalde handeling actieve of passieve verhoo- gen. Nemen we als voorbeeld eens de viering van verschillende feestdagen. Het Kerstfeest is vjeel meer een gebeurtenis voor de menschen dan b.v. het Pinksterfeest, dat geen voorbereidende gesprek ken kent en niet wordt gevierd met uiterlijkheden, die voorbereiding vereischen. Het Kerstfeest werd vooral in Katholieke streken en in Katholieke fa milies met groote warmte gevierd, omdat de men schen er vooraf zooveel voor doen moesten: stal letjes en kribbetjes maken, een extra-verlichting prepareeren enz. Sinds we hier van onze Ooster buren den Kerstboom overnamen, is de Kerstviering ook onder de niet-Katholieken warmer geworden. Ieder praat nu over het dennetje, dat moet worden gekocht en de kinderen halen elk jaar tijdig de glinsterende sierselen voor den dag, om ze na te zien en aan te vullen. Ook het schenken van Kerst- cadeaux begint aan traditie ten onzent te worden Om de genoemde en meer redenen had in onze eigen jeugd heel de tijd van Kerstmis tot en met Nieuwjaar een groote bekoring voor ons. Wat was dat met Kerstmis gezellig thuis, als we allen om de tafel zaten en vader de ingrediënten voor den dag haalde om een jaarlijksche ceremonie te vervullen: het gereed maken der Nieuwjaars kaartjes. Dan kwam de oude adressenlijst van het vorige jaar te voorschijn en dan mocht de een schrijven, de tweede plaatste twee gekruiste strepen over het adres, de derde stak de kaartjes in en een vierde plakte postzegels. U ziet: wk deden toen ook al aan rationalisatie van den arbeid. Als de lijst was afgewerkt, dan werd de vraag gesteld, wie we nu hadden vergeten. Nieuwe relaties immers waren in dat jaar aangeknoopt en nieuwe kennissen had den de verplichtingen vermeerderd. Ieder schoot nog een naam te binnen en telkens weer waren we ver baasd, hoe we nu toch mijnheer of mevrouw Van Dingesen haast hadden kunnen vergeten. Op Nieuw jaarsdag betwisten we elkaar, wie, als er gebeld werd, het kaartje mocht gaan aannemen en iederen keer opnieuw was dan de nieuwsgierigheid groot, wiie op den eersten dag des jaars aan ons bleek te hebben gedacht. Meerdere kaartjes wezen ons op een eigen verzuim, hoe was het b.v. toch moge lijk, dat we heelemaal niet aan de familie Buur- mansverdriet hadden gedacht! Dan werd. er vlug een kaartje retour gezonden! En tóchbleek het later altijd nog, dat we den een of ander hadden vergeten. Soms werd zoo iets door de betrokkenen nog lang kwalijk genomen. Nieuwjaarsadvertentiën waren er óók al in die dagen, maar men deed er nog niet zoo algemeen aan, in hoofdzaak winkeliers en andere zaken lieden brachten op die wijze hun groeten en wen- schen aan hun cliëntéle over. In dat opzicht zijn we heel wat practische gewor den. Niemand kan ons meer kwalijk nemen, dat we hem vergeten met Nieuwjaar, want och, wie dat meer een béétje doen kan, dus ook elk particulier, plaatst nu zijn gedrukten gelukwensch in het plaat selijk blad. Dat is practisch en gezellig. Réken maar, dat die annonces worden gelezen! Hier is wel de massa, maar het is geen massa, waar in de kleine advertentie verloren gaat. Nu zit de familie met Nieuwjaar óók aan tafel en de krant is onder de leden van het gezin verdeeld, beur telings gaan de deelen van hand tot hand. Vele namen roepen herinneringen wakker en zoo pas seert heel de kring van verwanten en kennissen, zelfs van heel verre kennissen, in de familiegesprek- ken de revue. Neen, wie weet, dat hij nog meetelt in een kring van vrienden, of dat anderen nog eenig belang in hem stellen, die wil in de nieuw- jaarslijst niet ontbreken van de plaatselijke krant. En de kaartjes? Die zijn er even goed nog. We weten wel, wie uit onze omgeving nog op de handhaving van die aloude traditie gesteld zijn en, niet waar, er ijn altijd nog eenige intimi, die we, buiten de Nieuwjaars annonce in de krant oM, door het zenden van een kaartje speciaal van onze attentie willen doen blij ken. Van Kerstmis tot Nieuwjaar, het is één feest. En al die voorbereidinkjes en kleine belevinkjes, die maken dat langdurige feest zoo écht knus en gezel lig. Het feest van Kerstboom en krentenbrood en oliebollen en visitekaartjes en Nieuwjaars-annonces? P.S. Lezer, hebt u niets vergeten? Loop anders nog tijdig even aan op het bureau van de krant! Plaatselijk üietiws —OUDKARSPEL. VOETBALVLEGELS. WEDSTRIJD DOOR SCHEIDSRECHTER GESTAAKT Bij den voetbalwedstrijd D.T.S. I— Durmersteijn (Purmerend) wilde de scheidsrechter, de heer J. Bruins van Wormerveer, een speler van P. uit het veld sturen. Een clubgenoot beleedigde hierop den arbiter, waarop deze ook hem naar de kleedkamer verwees. Beide spelers weigerden terwijl de aan voerder van P. aanvankelijk geen maatregelen wenschte te treffen. Hierop staakte de scheids rechter den wedstrijd, blijkbaar ten ongenoege van de P.-spelers en hun talrijke supporters, die mede waren gekomen. Zij namen tegenover den heer B. een dreigende houding aan en gingen zelfs de thuis club te lijf. Het publiek stroomde het veld op en er ontstond een algemeene vechtpartij. Dank zij het spoedig en kordate optreden van den gemeente veldwachter W. Boon, die toevallig alleen op het terrein aanwezig was de burgemeester was met de rust naar huis gegaan en zich genoodzaakt zag de gummistok te trekken en rake klappen uit te deelen aan de vechtersbazen uit Purmerend was het speelveld spoedig ontruimd. Wij verwachten dat de K. N. V. B. de meest krachtige maatregelen zal treffen tegen dit zeer onsympathieke optreden van P. Spoedig nadat de veldwachter het speelter rein had ontruimd, kwamen de burgemeester en de r-ijksveldwachter brig. tit. Rood, ter plaatse en mocht het de politie gelukken het aanwezige publiek tot kalmte te brengen en hebben zich daarna geen onregelematigheden meer voorgedaan, zoodat om- stereks 4.30 uur de rust was hersteld. Het is te hopen, dat de K.N.V.B. de meest krachtige maat regelen treft tegen zulke voetballers en we vreezen dan ook niet, dat dit voor Purmersteijn een bui tengewoon zuren nasmaak zal hebben. Van onzen correspondent. Dloor den Burgemeester dezer gemeente werdd van het hoofdbestuur van den K. N. V. Ej. het volgende telegram ontvangen: Uil ochtendblad vernomen hebbende, dat wedstrijd IX T. S'.Purmersteijn gisteren ge staakt is, wegens ongeregeldheden, en u en een veldwachter tegenwoordig waren, verzoeken wij u beleefd, ons terzake zoo volledig mogelijk wel te willen inlichten, daar ons bestuur on verwijld strenge maatregelen wenscht te ne men. Biij voorbaat onzen dank voor te nemen moeite. (Mede namens Voetbalbond, GRATIS waaneer U koopi (uitgezonderd Sumatra Koffie van 24 ct. §s. half pond) HeSdiffj t.m. Oogiderdag 31 December 8931 iCEG's ICÜFFIE im prijs verlaagd, thans 85, S5j 50, 45, 37 '2, 30 en 24 cent per haifpondspak Bij alle Winkeliers verkrijgbaar SffiAAL. FEUILLETON 22). Ik stak in der haast nog een foto van juffrouw Fröhlich in den zak, alsmede het Pransche boek, waarvan ik zooeven reeds sprak en reed naar den uitdrager. Ook daar klopte alles. De uitdrager her kende uit de foto direct de opvollennd knappe jon gedame, die ettelijke maanden geleden zonder een bepaalde voorkeur aan den dag te leggen, een hoe veelheid afgedragen kleeding en ettelijke oude kof fers bij hem had gekocht en dat alles naar haar woning aan de Lutzow Ufer had laten brengen. In zijn boeken vond hij ook zonder veel moeite den naam en het adres van juffrouow Lotte Fröhlich. Ik woonde de première in het Kleist-Theater bij, overtuigde me er in de pauze van, dat het rand schrift in den Franschen roman niet door Hartwig, maar door een vrouw moest zijn geschreven en zeide na afloop van de voorstelling ronduit tegen juf frouw Fröhlich dat zij met de verdwenen meisjes identiek en mede debet was aan deze inderdaad werelschokkende comedie. Juffrouw Fröhlich lachte juid, deed in het geheel geen poging om te ont kennen, vergezelde me naar een wijnrestaurant en vertelde me daar eerlijk de heele geschiedenis. De jonge dame bevindt zich op het oogenblik in dit gebouw en is bereid haar verklaringen hier te her halen. En ook meneer Hartwig zal nu wel willen spreken en het mij niet kwalijk nemen, wanneer ik hem met de onthullingen, die hij wilde doen, vóór hen geweest! Uit de duisternis tot het licht! Von Dengern maakte een lichte buiging en trad daarna terug. En nu ontstond een lawaai en rumoer, zooals de rechtbank in Moabit dat nog nooit had beleefd. De zaal daverde van het lachen en werd gegierd, kreten van verwondering werden gehoord, tientallen menschen juichten Hartwig toe, anderen floten en sisten. De officier schreeuwde onophoudelijk het woord „blasphemie", de president klopte als een waan zinnige met zijn hamer op de groene tafel en brulde „stilte!", de verdediger zag doodsbleek en beefde over het geheele lichaam, de rapporters verdrongen zich in de deuropening om 't eerst bij de telefoon te zijn. En reeds scheen bij de menigte op straat iets van Von Dengern's opzienbarende mededeelingen te te zijn doorgedrongen; luide kreten drongen tot de zaal doormen wilde méér weten. Eindelijk was de orde in zooverre herstel, dat de president zich verstaanbaar kon maken en het O.M. het woord kon geven. Met gebalde vuisten, wit van woede, stond de officier van zijn zetel op, gereed om zijn meening te zeggen over dit ongehoorde schandaal. Maar neen, wat was dat? Zat de rijks kanselier daar niet te schudden van het lachen? Ja waarlijk, de eerste minister proestte, dat de tra nen hem over de wangen liepen, hield niet op met lachen en was juist van plan een zakdoek tegen zijn mond te drukken om zijn lachsalvo's wat te tempe ren. Bij den aanblik van al die vroolijkheid was het nderdeel van een seconde voldonde om den officier van gedachten te doen veranderen. Was deze geschiedenis eigenlijk niet eerder vermakelijk dan weerzinwekkend, wanneer zij in staat was een dus danige vroolijkheid bij den eerste ambtenaar van den Staat op te wekken? En zou hij zich niet bla- meeren, wanneer hij, in plaats van te elfder ure bonne mine a mauvais jeu te maken, van zijn af- NOORDSCHARWOUDE. In aansluiting op ons verslag van de oprichting van een plaatselijk crisis-comité, kunnen wij nog mededeelen dat ook de heer J. Henselman hierin zitting heeft. Dit is echter niet het geval met den heer J. Deutekom. NOORDSCHARWOUDE. Gevonden voorwerpen: Een zakje koolzaad. Inlichtingen verstrekt de gemeentepolitie. ZUIDiSCiHARWO UDEi Gevonden voorwerpen. Bei portemoinnaie met inhoud. Ilnlichtingen verstrekt de gemeente-po BROEK OP LANGEDIJK. Tot Ouderling in de Chr. Geref. Kerk zijn her kozen de heeren W. de Groot en S. Schoon en tot Diaken D. Bakker Dz. keuring over deze handelwijze van den „beklaagde" blijk zou geven? Zijn gelaat had weer een normale tint, toen hij gelaten en koel opmerkte: Wij hebben hier in een korte spanne tijds be leefd wat wij 48 uur geleden nog voor onmogelijk zouden hebben gehouden. Voorloopig kunnen we niets anders doen dan den commissaris der re cherche, den heer Von Dengern, onzen oprechten dank betuigen voor zijn inderdaad zeer kostbare mlichtingen. Alvorens ik echter uit de door hem af gelegde verklaringen de noodige consequenties trek, verzoek ik eerst de hier aanwezige verloofde van den beklaagde, juffrouw Lotte Fröhlich, zoomede den uitdrager Goldlust als getuige te hooren. Daarna kan dan wellicht nogmaalsdebeklaagdewordenvoor- kan dan wellicht nogmaals de beklaagde worden voorgeroepen. De yresident r,af a m r.;t verzoek gehoor en direct daarop kwam door duizend ougcn aangestaard Lotte Fröhlich de zaal binnen en in minder dan geen lijd had haar alleraardigst voorkomen aller harten ver overd. De rijkskanselier, die nog steeds lichte lacli- kranmpaanvallen had, klemde zijs monocle in het oog en wierp een blik vol welgevallen op Let ion ge mensje, waarop de president en officier haar uiterst correct behandelden. Lotte Fr öhlich verkaiarcie zich bereid een samen hangend verhaal te geven. Wat zij mededeelde werd door von Dengern's verklaringen volkomen beves tigd. Sedert langen tijd had zij moeten aanzien, hoe haar verloofde steeds verbitterder en moedeioo- zer werd. Ik zag aankomen dat- hij op zekeren dag alle hoop en vertrouwen in zich zelf zou verliezen en geheel in de dagbladjournalistiek ten onder zou gaan. Ik wist, dat hij vaak bitteren nood leed, dik wijls des avonds niet at, om mij een paar bloemen te kunnen geven, en des nachts adressen schreef om tenminste iets te verdienen. Daarbij kwam dat ik SINT PANCRAS. Onze plaatsgenoot, de heer Ritserd Admiraal, is geslaagd voor het examen boekhouder, diploma Mercurius. SINT PANCRAS. De Armvoogdij dezer gemeente zal aan de be hoeftige ouden van dagen een Kerstgave aanbieden in den vorm van brandstof. SINT PANCRAS. Het bedrijfsleven in de kassenbouw begint reeds weer te herleven. Hier heeft het seizoen 1932-33 reeds haar in trede gedaan. Wij zagen de tomatenplantj es zich reeds prach tig ontwikkelen. Zonnige dagen zullen deze teere plantjes veel ten goede komen. SINT MAARTEN. Gevonden voorwerpen: Een lorgnet. Inlichtingen verstrekt de gemeentepolitie. hem niet mocht helpen, ook niet, wanneer dat in mijn macht had gelegen. Want Hartwig is trotsch en gevoelig en meer dan eens heeft hij mij verzekerd het als een vergrijp te bescliouwen, dat hij mijn leven aan zijn hopelooze toekomst verbond. In een dergelijke stemming las ik een Fransch boek, dat Hartwig mij geleend had. Een roman, waarin o.m. ook een schilder voorkwam, dien de wereld niet wilde erkennen. Later, wanneer hij lauweren heeft hij geoogst vertelde hij van den strijd en zegt: destijds was ik zoo ver, dat ik een moord had kunnen begaan, alleen om me uit de duisternis op te heffen. Deze woorden fascineerden mij en lieten me niet meer los. Ik merkte de passage, maakte een kantteekening, en vertelde Thomas Hartwig wat ik gelezen had. Hij lachte en zeide: Zoo, zoo, dus dat is niet een middel om je door de daad omhoog te werken, maar om door haar de reeds aanwezige werken beroemd te maken. Ik drong echter van dat oogenblik af in vollen ernst aan dat Thomas iets geweldigs moest doen, om de aandacht op zich te vestigen. In Parijs had zich immers nog niet zoo heel lang geleden het proces Landru afgespeeld, en mijn vage ideeën namen steeds vastere vormen aan. Hartwig's rijke fantasie deed hem snel voor de zaak winnen en n uwerkten we samen in alle details een plan uit, waarin een massamoord zou worden ge ïmiteerd, en welke dus tot de arrestatie van Hartwig zou moeten leiden. Toen we het er eindelijk over eens waren haalde ik al mijn geld bijeen, en ging ik voo snel mogelijk aan het werk, dat Hartwig geen gelegenheid kreeg om zich te bedenken. Hij was het, die de veelbelovende advertentie opstelde, en ik schreef met verdraaid handschrift vijf antwoorden Mijn ijver was echter al te groot, ik beging de dwaas held twee brieven nog op den dag voor het ver schijnen der advertentie te posten. Wanneer niet

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1