Proef- en Schooltuin „Kennemerlanf Uit den Omtrek „Planwirtschaft" Eerste doelstelling Laatste berichten Gisternamiddag 2 uur vergaderde de Proef- en Schooltuin „Kennemerland^i^ he^LaixdboigöJ^ t6Met het'nlet geheel voltallige'bestuur. wawnBihS totaal aanwezig acht- leden. De voorzitter, de Heer G. BARTEN van Noord scharwoude poende deze vergadering, hoewel hij zeide met tegenzin hiertoe over te gaan. Met tegen zin, omdat de belangstelling heden zeker wel. haar minimum heeft bereikt. Daarnaast constateerde hij het voordeel, dat de Pers meer belangstelling betoonde voor deze ver- gadering. Uit wat heden voorgelegd zal worden zoo ver volgde hij zal duidelijk worden dat ook onze proef tuin begrepen is onder de slechte tijden en den verminderden obrengst van de artikelen, onder de slechte uitkomsten van de tuinbouwbedrijven in het algemeen. Daarom zijn door het bestuur maatregelen geno men, die uit de begrooting zeker zullen blijken. Echte,r hopen wij dat we te pessimistisch zijn ge weest en de uitkomsten de begrooting verre zullen overtreffen. Na een woord van welkom verklaart hij deze vergadering voor geopend hieraan toevoe gende, dat misschien ook de vergadering van de Centrale veilingsvereeniging te Warmenhuizen in vloed heeft op de pkomst. Door den secretaris, den heer A. van Reenen, worden hierna de notulen gelezen van de vorige vergadering, die zonder op of aanmerkingen wor den goedgekeurd. Door den heer Hazeloop, rijksutinbouwconsulent wordt hierna het cultuurplan voor 1932 voorgelezen, hetgeen nader door ons zal worden gepubliceerd. Wel willen wij reeds vermelden, dat vanuit de Rijp het verzoek was ingekomen om proeven te nemen met het kweeken van Duitsche Meikoningin een soort kropsla, die, zooals de rijkstuinbouw- consulent zegt, reeds op den proeftuin aanwezig is. Daarmede kunnen proeven worden genomen m den vollen grond en in de bakken maar niet in het Warenhuis. Tevens is door hem aan de verzoekers een schrij ven gericht, waarin wordt gevraagd of zij proeven wenschen te zien genomen ook met andere soorten. Door hem zelf kunnen er ook eenige aan worden toe gevoegd. Het cultuurplan wordt hierna zonder verdere be sprekingen goedgekeurd. Door den secretaris, den heer A. van Reenen, wordt hierna de begrooting voorgelezen, waarin verschil lende bezuinigingen, door het bestuur aangebracht Teveifs wordtddor het bestuur voorgesteld het druk ken van het jaarverslag voor dit jaar achterwege te later, hetgeen een bezuiniging geeft van ongeveer goedkeuring gehecht. Tevens wordt door het bestuur een verlaging van het arbeidsloon van den tuinbaas noodig geoordeeld, ten opzichte waarvan nader overleg met den betrok kene zal worden gepleegd. - j Ock ou de brandstoffenrekening san schijnbaar j worden tezuiningd door de verlaging van de kolen- laan de gemeente is rot verzoek gericht om de huur j van het land te \tilagen waarop echter nog geen antwoord is ontvangen. De uitgaven worden in totaal begroot op een be- j drag van f8536.10. j De opbrengst van den tuin wordt geraamci o„ f5700. tgeen f300 lager is dan het vorig jaar en f IJOt: lager dan f 1929. De totaal ontvangsten worden met inbegrip van j contributes en subsidies begroot cl f 8370,— het- geen een nadeelig saldo beteekent van f166.10. Rijksuliiibouconsulcnt Hazeloop wij'"'- sr nog op, j dat gerekend is op üea vollen fasurp.-as.Waar een- rer overal de huurwaarde is gedaaid kan ook hier I de huur w el verlaagd worden. Ce secretaris verwacht echter dat de toestand hjv slechter zal worden, en een mindere opbrengst van de vroege producten. De heer Hazeloop wijst er nog op, dat wanneer men op de bemesting gaat bezuinigen, dat er dan alle kans is op een mindere opbrengst ook. Dat is het laatste waar men aan moet beginnen. De begrooting wordt hierna met algemeene stem men goedgekeurd. Aan de orde wordt thans gesteld de bestuursver kiezing en zijn aftredend de heeren G. Barten, R. W. A. Muyen en A. van Reenen. Bij eerst stemming worden de aftredenden her kozen met resp. 7, 8, en 7 stemmen. De heeren Barten en van Reenen ter vergadering aanwezig, verklaren hun benoeming weder te aan vaarden terwijl aan den heer Muyen bericht van, zijn herbenoeming zal worden gedaan. Voorstel van het bestuur tot verhooging van het erediet bij de boerenleenbank. De voorzitter zegt, dat het bestuur zich genood zaakt heeft gezien dit voorstel te moeten doen en de omstandigheden hieraan debet zijn. De bedoeling is het erediet te verhoogen tot f 5De Rijksutinbouwconsulent wijst er op dat het niet alleen de omstandigheden zijn die een verhoogmg noodzakelijk maken, maar ook de meerdere noodige kasmiddelen tot betaling van de meerdere verwar ming. Er is meer kasgeld noodig voor de exploitatie van den proeftuin. Ook hieraan kan de vergadering haar goedkeuring Gevraagd wordt nog naar het percentage dat men moet betalen. Geantwoord wordt van 4.75 procent. De rondvraag levert verder niets op verband hou dende met de belangen van den proeftuin, en sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan leden en pers. toevallig deze twee stempels zoo onduidelijk waren geweest, zou die grove fout er wel al te gauw een eind aan hebben gemaakt. ^„in. In den loop van Juni grimeerde ik me met behulp van chignons en andere dingen vijf maal huurde vijf maal onder valschen naam een kamer en ver telde steeds weer hetzelfde verhaal van mijn ver loofde en zijn huis aan de Havel. Al het andere is u bekend. Ons sterven was er voornamelijk op ge richt de sporen slechts zoover uit te wisschen, dao men Hartwig tenslotte zou kunnen arresteeren, en dat is ons dan ook gelukt. Waarom Hartwig niet dadelijk op den eersten dag van het proces de zaak heeft opgehelderd, weet ik niet, daar ik natuurlijk, sedert ik in voorarest zat. geen voelmg meer met hem had. Mejuffrouw Fröhlich trok den handschoen van haar fijne, slanke handen, beëedigde haar verkla ringen en het publiek zwom in zaligheid en geluk, De rijkskanselier suitste de lippen en barstte toen weer in een schaterlach uit, en streek zich, schijn baar in de beste stemming door zijn dik grijs haar. Wanneer ik al moet toegeven, dat juffrouw Fröhlich niet direct uit onedele motieven heeft ge handeld, mag ik toch niet nalaten, er op te wij^ri dat hier niet alleen van een groote onbetamelijkheid maar bovendien van een vijfvoudige valsche aangif te sprake is, zoodat ik me toch genoodzaakt zal zien in dezen zin een eisch bij de vompetente afdeelmg in t8Lotteescheen zich dat dreigende lot niet bijster aan te trekken, en toen uit de achterste fij en een diepe basstem riep „de boete betaal ik" klonk opniuw een daverend gelach dopr de zaal. De president deed geen moeite meer het publiek tot de orde te roepen omdat hij tenslotte den rijkskanselier toch geen terechtwijzing kon toedienen. De vijf vrouwen, de portier Zimmerman en de uitdrager Gottlust, hadden de identiteit der getuige met de dames Muller, Moller, Jensen, Pfeiffer en Cohen spoedig vastgesteld. De hospita van de gezet te Selma Cohen, sloeg daarbij van verwondering de handen ineen en riep onder het luid gelach van. VALKKOOG. (SINT MAARTEN) Zaterdagavond hield de vereeniging' „Het Nut" züu eerste gezellig avondje iit het 'café van'ideirhr. Kttiper. alhier. Toen de voorzitter te 8 uur de bijeenkomst open de was dit voor een talrijk publiek, daar het zaaltje tjokvol was. Deze opening geschiedde op een wijze, waardoor de stemming er al direct in werd gebracht. Hierna een keurig verslag van den secretaris, der hiervoor gehouden bijeenkomst, welk verslag zoo was gesteld, dat deze avond weer aan het geestesoog voorbij trok. Daarna werd een lezing gehouden door den heer F S van der Velde, bestaande uit een gedeelte van het boek van A. M. de Jong en getiteld „de roemruchte jaren van Frank van Wezel" welke le zing ook de algeheele goedkeuring kon wegdragen. Hierna was het de zang, onder leiding van den heer S. Schut, voordracht en tooneelstukjes welke ombeurten de aandacht vroegen, en den aanwezi gen ten volle bezig hielden en deden genieten. De vereeniging „Het Nut" kan dan ook öp een goedgeslaagden avond terug zien, en vol vertrouwen den komende tegemoet gaan daar er voldoende krachten en animo voor zoo'n avondje aanwezig zij.n SINT MAARTEN. In het verslag van Zaterdag jl. betreffende den feestavond der vereeniging „W.I.K." heb ik verge ten te vermelden, dat de heer T. Koordes, als pia nist die in deze hoedanigheid de vereeniging steeds terzijde heeft gestaan, door voorzitter hiervoor dank en hulde werd gebracht en hem als blijk van waardeering een mooi horloge werd aangeboden. (De verslaggever.) Plaatselijk Wieuws Z III LftStCiH AKW O UDK. Hét gezelschap „Nut en Genoegen" 'aeeft zijn eerste algemeene Nutsavond in de kolfbaan van P. Kramer gehouden. Het seizoen omvat twee van deze NutsavondenZang, lezingen, voor drachten, tooneel en muziek vormen dan een zeer afwisselend programma. Gezien de tijds omstandigheden en de tamelijk vele ziektegeval len, was de opkomst buiten verwachting flink. .Redenen, waarom de voorzitter, de heer JRe- r.aud, met opgewektheid de vergadering inleid de en daarna een lezing hield „In de koninklijke Vlaai." Hierna volgde de heer G. Wagenaar met „Broertje" en de heer 3. de Boer Kz. met „De reis naar de maan." De jeugdige Jb. van Ex ter gaf een paar pianonummers ten beste, waarop een baar applaus volgde. De drie eerstgenoemde hee ren mochten eveneens een applaus in ontvangst nemen. „Het bedrogen drietal" is een één-bedrijf blijspel dat wel de avond-attractie gebleken js. Wij noemen maar geen namen, wantalles was in orde, dilettanten! De heer K. Dijkhuizen betrad nu de katheder met een naamlooze voordracht, waarbij zijn meester schap in stemwendingen een niet onbelangrijke rol speelde. Jb. Rutsen las een ernstig stukje, n.l. „Moeder" en het gelukte hem „ontvoering" te vertolken. Wan neer deze lezer dit stuk gedeclameerd had, dan had hij stellig een mooier en betere vertolking verkre genRutsen kan dat wel. De heerf C. Wagenaar deed ook nog twee lezingen, waarvan „Arie" ons het meest bekoorde. Ten slotte nog twee één-acters, n.l. „op het politiebureau" en „De opening van het Testament". Dit waren twee geestige tooneelstukjes, waar «eer om gelachen werd. Het geheele program ma werd afgewisseld door gemeenschappelijke zang. Te ruim 12 uur sloot de voorzitter deze prettige sa menkomst met dank aan de medewerkers, in het bijzonder aan de twee jeugdige dilettanten, K. de Boer Sz. en C. Kostelijk Cz„ die de voorzitter een nieuwe aanwinst voor het gezelschap noemden. Ook de muzikale medewerking van den jeugdigen Jb. exter werd zeer gewaardeerd. Volledigheidshalve noemen wij ook nog mevr. W. de Geus-Twisker, die haar rol in „Het bedrogen drietal" accuraat vervul de. Het was werkelijk een mooie en gezellige samen komst. behandeling van het steunontwerp in de Tweede Kamer de Minister, toen meerdere leden op hoogere Bedragen als renteloos voorschot aandrongen, na drukkelijk het woord vóórloopig bezigde, waaruit mag worden afgeleid, dat niet anngsttfallig aart' ifHOD.OOO zal worden vastgehouden, doch als straks fjö,.ontoereikendheid van deze som blijkt, meer zal warden toegestaan. Waar we echter sterk den nadruk op' zouden willen leggen is de noodzakelijkheid van spoedige hulpverleeninig. De bijzonderheden die ons de laatste dagen ter oore zijn gekomen, hebben ons overtuigd van het feit, dat bij velen het water tot aan de lippen is gekomen. Uit correct bijgehouden boekhoudingen van en kele bedrijven over drie jaren is ons gebleken, hoe zwaar onze tuinbouwers door de crisis zijn ge troffen. 't Gaat niet aan, ont toevertrouwde cijfers zon der toestemming af te doen drukken. Dat zou in discreet zijn, maar ttoch komt de gedachte bij ons boven of het geen aanbeveling verdient, goede boekhoudingen als bewijsstukken de autoriteiten voor te leggen. Want uit die boekhoudingen blijkt zonneklaar, dat tal van tuinbouwers practisch in drie jaren geen inkomen hebben gehad. Flinke jonge mannen, hoofden van voor enkele jaren gestichte gezinnen worden niet alleen in hun bestaan bedreigd, maar zullen, als niet ingegrepen wordt, tot proletaren in den volsten zin van het woord vervallen. Vraag niet, welke gevaren hier dreigen. En 't is met het oog hierop, dat we niet kunnen nalaten op de sombere ernst van deze werkelijk heid te wijzen. Men betrachte spoed met de hulpverleening Er staat veel op het spel. A. T. Als we den toestand in ons tuinbouwbedrijfs leven, aan alle zijden belaagd, goed zien, dan is het thans een allereerste zorg: de intandhouding van het bedrijf. Wat er ook worde weggevaagd in deze onzinnige economische internationale oorlog, waarin ons land mee lijdt al heeft het dien strijd niet ontketend, ons bedrijfsleven blijve en daar moet alle nadruk op vallen en moeten alle krachten op worden ge concentreerd intact. Is het in normalen tijd al ondoenlijk, weten schappelijk vast te leggen, hoeveel er moet worden voortgebracht om in bestaande behoeften te voor- ziien, en blijkt eerst na den oogst of er een surplus dan wel een tekort dreigt, (hierover alleen waren eenige artikelen te schrijven) thans is schier elke berekening onmogelijk geworden. Uit een algemeen economisch standpunt gezien, is het blijven bestaan van den tuinbouw een eisch van eerste orde voor het Nederlandsche Volk. Dat dit ook door de regeering wordt ingezien, bewijst wel de steun, die zij bereid bleek te geven. En vooral mag wel worden gereleveerd, dat by de Het verlossende woord is gesproken. Of beter, geschreven. Geadnte. lezers, ge hebt toch hoop hoop ik in ons Zaterdagnummer de Land- en Tuinbouwrubriek gespeld? In u opgenomen, ver werkt, de eenvoudige wijsheid, daarin ten toon gespreid. Er schïjTit 'een moderne Jan Pieterszoon Coen in het stedeke Hoorn te zijn opgestaan, die ziele zelf aandient als de geestelijke vader van den nieuw opgérichten Neutralen Bond van Land en tuinbouwers. Hij vertélt nu hoe 'net moet, hoe we ui ij de moeilijkheden van den dag, uit de misere van het tuinbouwbedrijf moeten komen. W at 'zijn onze eigen tuinbouwmenschen todn sukkels. Dat. ze niet eens op dat zoo voor1 de hand liggende denkbeeld van een productie naar behoefte zijn gekomen. Le geestelijke vader van den Neutrtlen Bond maakt nu op eenmaal alle vergaderingen van tuin bouworganisaties overbodig. Alle zorgen en moeiten kunnen op eenmaal terzijde worden ge- steW- "We gaan nu optellen en aftrekken en vermenigvuldigen. Zooveel is nooldig daar,, ginds ook ii g wat, we brengen de risicofactor in re kening on klaar is kees. Bij die geproduceerde hoeveellneid kunnen we rekenen op dien prijs. Is die hoog genoeg? Zoo neen, dan een beetje minder geplant, gepoot en gezaaid. Dan is het evenwicht hersteld, de reke ning klopt precies, het kan niet misloopen. .Wij £aan „Planwirtschaften", alles maken we pasklaar. Em we dwingen de omstandigheden zich te voegen naar onze uitgewerkte plannen op papier. Aan deze spiksplinternieuwe economische idee, is; reeds de eer bewezen, te mogen worden uiteengezet in de groote pers. Uit dat feit alleen kan al de waarde van de idee worden afgeleid. Want wat daarin verschijnt staat zoo hoog, is zoo boven alle verdenking en critiek verheven, dat men wel een sukkel in het kwadraat, een achteraan komend onbedui dendheidje moet wezen, zoo men nu nog niet overtuigd mocht zijn van de bruikbaarheid dezer redding brengende gedachte. Tuinbouwers, ziet naar Hoorn, of ook het staat zoo ongeveer gelijk werpt een briefje in zekere Langedijker brievenbus. Ei wordt wat gezwamd in deze tijden. Naast den dokter stond nog altijd de kwakzalver. E,n den dokter stond nog altijd de kwakzalver. Etn let maar eens op, "als ge beiden, den dokter en rten kwakzalver bezig ziet. De eerste onderzoekt, overweegt en is ge reserveerd voorzichtig. De tweede is dadelijk klaar met zijn oordeel, h ijweet. Gaan' we'-nu even nader in op deze „Planwirt schaft' een woord, dat in den laatstan tijd min of meer burgerrecht verkreeg, sinds bij de laatst gehouden begrootingsdebatten in de Tweede Ka mer de,8. D. A. P. leider ir. Albarda dit ger manisme heeft ingevoerd. Natuurlijk ligt ook dit plan, ondanks de man, wien ik meer recht op het vaderschap der gedachte toeken, dan dén geestelijken vader van den Neutralen Bond te het publiek uit: „Nou, maar de juffrouw is toch wel mager geworden. Toen ze bij mij woonde, had ze toch minstens zoo'n omvang. En bij deze woorden maakte ze een beweging met haar handen, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Ook de uitdrager Gottlust herkende in Lotte oo- genblikkelijk de dame, die bij hem in den winkel was geweest, en nu werd onder algemeene spanning Thomas Hartwig nogmaals voorgeroepen. Verlegen lachend, bolzend als een schooljongen bevestigde hij de verklaringen van von Dengern en zijn verloofde. De zaak had niet zoo'n eenvoudig verloop als ik me aanvankelijk had voorgesteld. Ik nam nl. des tijds aan, dat alleen de persoonsbeschrijvingen welke de hospita's van mij zouden geven, voldoende zou den zijn om mij te vinden, maar daarin werd ik teleurgesteld. Reeds dacht ik er over door een anoniemen brief de aandacht op mezelf te vestigen, toen mijn verloofde de door de politie in de General Anzeiger geplaatste advertentie ontdekte. Ik was er direct van overtuigd, dat hier een val voor mij wer odpengezet, doch ik liep er natuurlijk maar al te graag in. Ook toen de commissaris der recherche in de rol van bewonderaar met mij kennis maakte kreeg ik argwaan. De heer von Dengern echter speel de deze rol zoo voortreffelijk, dat ik me weer op een dwaalspoor liet brengen. De vijf brieven had ik natuurlijk opzettelijk in de lade bij vele andere gelegd, opdat er spoedig genoeg bewijzen tegen mij zouden worden gevonden. Nu zou ik echter mijn vergrijp ook moreel willen rechtvaardigen. Ik ben me er volkomen van bewust een buitengewone frivoliteit te hebben begaan, ja, zelfs een vrij lage streek, omdat ik het publiek wekenlang in spanning hield en de justitie dien voornamen factor van eiken staat, onnoodig werk heb veroorzaakt. Maar meneer von Dengern heeft zeer juist beweerd, dat ik de waarde van mijn persoonlijkheid of beter gezegd, van mijn prestaties hoog genoeg aansla om over veel heen te kunnen komen. Het groteske fantastische denkbeeld, mijne heeren, dat mijn verloofde an ik hebben opgevat, Per. Telefoon AMSTERDAM, 22 December 1931. V. D. Uit DEN HAAG. DE KERSTGROET VAN H. M. DE KONINGIN. Om aan de bezwaren, die van verschillende zeden zijn geopperd, tegemoet te komen, heeft H. M. de Koningin besloten de uitzending van den Kerstgroet op den len Kerstdag niet van 45, maar van 1—2 uur te doen plaats hebben. Uit GRONINGEN. DE DADER VAN EEN MOORDAANSLAG PLEEGT ZELFMOORD. De dader van den moordaanslag te Opende bij Grootegast, de 26-jarige E. Posthumus, heeft zelf- inoofd gepleegd. Zijn lijk is in de nabijheid van de woning van het meisje, waarop hij den moordaan slag pleegde, de 17-jarige Van Dekken, gevonden. Hoorn, in de neutrale zone. Een neutrale bond is immers altijd neutraal Die menschen, die er anjders over denken, odn, die tellen niet mee. Ik vraag allereerst: heeft eenig mensdn ook maar eenige waarborg, dat een bepaalde opper vlakte grond een bij benadering geraamde oogst zal opleveren? Hier staan we al voor de eerste moeilijkheid. De natuur laat zich nu eenmaal niet dwingen. Negentien honderd een en dertig levert daarvoor het onomstootbaar bewijs. Eén enkele nacht, met dauw en een voor de aardappelenziekte gunstige atmosfeer kan elke berekening onderstboven gooien. Wie is in staat vooruit te bepalen, welken oogst een koolakker oplevert? IHk beweer op g-rom dvan de praktijk, dat geen mensch daartoe in staat is. Is het al niet mogelijk1 van te voren de oogsthoeveeltieden te taxeeren, wat toch.eerste xvoorwaarde voor een Planwirtschap is, we staan voor schier nog grootere moeilijkheden, als we ons zetten, de behoefte aan zeker product, spe- eiiial waar het bodemproducten betreft, te be palen. 't Is een overbekend feit, dat met name voor het. koolproduct vraag komt, als de weersge steldheid koud is. Dan vraagt het publiek om kool en kan de vraag groote afmetingen aanne men. Wie onzer is in staat hierop invloed uit te oefenen? Raadpleeg de ervaring en zie naar de hoeveel heden stapelproducten en de gemaakte prijzen en men is o. i. voor goed genezen. Zoo men be vangen mocht zijn van „planwirtschaftskborts." Neem bv. het seizoen 1922—1923 met geringe hoeveelheden en hoe was het resultaat? Zóó, dat toen de Provincie steun moest verleunen door verleening vzan credieten. Wie zou dat jaar in staat zijn geweest' een plan te ontwerpen, dat eenig resultaat bood? Het Duitsche betaalmiddel was waardeloos gewor den en dat was de oorzaak van de slechte be- drijfsuitkomsten in dat jaar. Een jaar later zijn de rollen omgekeerd. Wie zou in staat zijn geweest ,dat voorjaar een teelt plan voor Nederland op te stellen? Ieder was pessimist en ziedaar, het Djuitsche betaalmid del werd gestabiliseerd, en groote vraag trad op voor het Noord-Hollandsdne tuinbouwproduct. Alle nood scheen voorbij, voor pessimisme trad optimisme in de plaats, de teelt breidde zich uit, recordcijfers gaven in latere jaren de inven tarisatie te zien. Weer verandert het aspect. Duitschland schijnt zich economisch te herstellen, leent miliarden en een schijnwelvaartperiode breekt aan. Na enkele jaren blijkt de ware toestand niet te verbergen en 't gaat oergafwaarts. Interna tionaal wordt een economische oorlog gevoerd, de wapens heeten invoerrechten, contigenteering, invoerverboden Precies als In den militairen oorlog werkt men met het verrassings- wil men overrompel] ngs- edement. De eene invoerbelemmering volgt op de andere en niemand is in deze periode in staat te voorzien wat een volgende dag brengen zal. (keen enkele rekening blijkt te kloppen, alles komt als het ware in de lucht te hangen. En ter wijl thans de wereld hopeloos verward ien ver strikt is, als gevolg van de economische oorlogs maatregelen, komt men thans met het panacee, de situatie nationaal door planwirtschaft te red den .terwijl slechts door internationale over eenkomst hoop op aanvankelijke verbetering mo gelijk is. De afwijzing van de voorgestelde „plan- wrtschaft", behoeft daardoor nog niet te leiden tot planloosheid. [Misschien schrijven w ijhierover later eens. moest mij de mogelijkheid bieden, mijn werk de waardeering te geven, die het toekwam, om dan met nieuwe kracht verder te kunnen arbeiden. Zouden onze nakomelingen het een van de grootste Duit sche denkers en dichters ten kwade duiden, wanneer hij op eenzelfde wijze als ik zijn doel bereikt had? Zeer zeker niet. Ik, die vertrouwen had in me zelf, zag den weg voor mij gebarricadeerd met hindernis sen, die ik niet uit den weg kon ruimen. Het is ge makkelijk te beweren, dat het genie zich baan breekt Men kent nu eenmaal alleen het genie, dat zich baan gebroken heeft, maar niet de velen, die onder weg gestruikeld zijn en achtergeblevenen als even zoovele slachtoffers van het onbramhartige leven. Had ik geduldig voortgewerkt, dan zou mijn roman ten laatste waarschijnlijk nog slechts als pakpapier zijn gebruikt en mijn drama had bij directeur Hohl- baum zoo lang^ in de kast gelegen, tot de muizen het hadden opgeknaagd. Ik wilde en zou echter niet wachten en lieevr liet ik me door een frivole schel menstreek aan het daglicht sleuren, dan in alle bescheidenheid in het donker onder te gaan. Een diepe stilte volgde op deze woorden, Eerst na eanige oogenblikken werd hier en daar „bravo" geroepen. De rijkskanselier knikte bedachtzaam en wierp een langen blik vol medelijden op Thomas Hartwig. De president stelde een vraag: Vertelt u mij nu eens, meneer Hartwig, waarom i, aan deze niet ge heel onberispelijke geschiedenis niet gisteren reeds een einde heeft gemaakt? Hartwig glimlachte. Meneer de President, dat kwam voort uit een zeer menschelijk gevoel. Ik was eenvoudig bang voor de critiek. Ware gisteren de obm gebrast en, dan had dat het lot van mijn drama belangrijk kun nen beinvloeden. Niet dat ik aan den gorden wil en de eerlijkheid der critici twijfel, maar het is nu eenmaal heel wat anders te oordeelen over het stuk van iemand, die de opvoering daarvan slechts door een wanhoopsdaad weet te bewerkstelligen en morgen reeds weer midden in het Berlijnsche leven kan opduiken dan over dat van iemand, die om zoo te zeggen niet meer tot de levenden behoort. Ik gaf er de voorkeur aan te wachten, tot de critici hun oordeel geveld zouden hebben en daarom heb ik ook besloten eerst vandaag te spreken. De president wierp een vragenden blik op den officier, waarop deze zich van zijn zetel verhief: j Edelachtbare heeren president en rechters, mijne heeren gezworenen. Daar aan het feit, dat hier, volgens de in deze zitting geleverde bewijzen, van een misdaad geen sprake is, niet meer behoeft te worden getwijfeld, neem ik hiermede de tegen Thomas Hartwig ingediende aanklacht terug, en heb ik de eer te requireeren tot ontslag van rechtsver volging en onmiddellijke invrijheidsstelling van be klaagde. Overigens behoud ik me voor ook tegen hem een aanklacht in te dienen wegens misleiding en het aansporen tot het doen van een valsche aanklacht. Daarmede was de groote Berlijnsche sensatie be ëindigd, en toen een kwartier later Thomas Hart wig aan de zijde van Lotte Fröhlich het gerechts gebouw verliet, werd hij door luide toejuichingen vermengd met spottende uitroepen, uit een dichte menschenmenigte ontvangen. Slechts met moeite konden zij zich een weg banen door de honderden nieuwsgierigen om in de reeds bestelde taxi te vluchten. Het was echter Joachim von Dengern die het portier opende en hen de hand schudde om dan kort en droog op te merken: Op gevaar af, dat u mij verraden zult, en mij daordoor ernstig in mijn carrière zou benadeelen, wil ik u toch wel verzekeren, dat ik reeds destijds toen ik u van het postkantoor op den voet volgde, argwaan ben gaan koesteren ten opzichte van uw eerlijke bedoelingen als massomoordenaar. U heb ik nooit voor een misdadiger, uw verloofde daarente gen steeds voor een zeer slim persoontje gehouden. En dat spelletje beviel me zoo goed, dat ik het ook tot het eind toe gespeeld wilde zien. EINDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2