Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 152 DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 40e Jaargang -U »lim: firm 1.H. IHZU. - Bedacteur I. II. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Kerstfeest Wegens het Kerstfeest verschijnt ons voigend Nr. - - DINSDAG 29 DEGEMBER a.s. KERSTMIS. - a 50 cent - Dit den Omtrek N.H. CINEMA Isten en 2den Kerstdag, Maandag 28 en Dinsdag 29 December in het „GULDEN VLIES" De nood in de Leed- en Tuinbouw Uit de Vergadering der Prov. Staten NIEUWE COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. DE UITG. GLORIA IN EXCELSIS DEO (Eere zij God in den Hooge.) Op een zoelen zomeravond schuilden we op een boschweg voor een losbrekend onweer. We keken naar boven, waar hoog in een boom een merel zat, die zong. Duidelijk immers zagen we haar het bekje bewegen en het halsje rekken, waarin de krop af- en aanzwelde, als een klein blaasbalgje in een miniatuur orgel. We wisten, dat die vogel daar een mooi lied zong met zuiver stem, maar wat we hoor den dat was slechts de rollende donder en het geloei van koeien. Andere menschen zagen ook die merel en ook zij wisten, dat de vogel zong. Maar nie mand beweerde, dat die loei-geluiden of het don dergeroffel van de vogel kwam. Natuurlijk niet! zult ge zeggen, zóó dwaas kunnen menschen niet zijn. Tóch wel. Twee duizend jaar bijna viert de christenheid het Kerstfeest het feest van den Vrede. Twee duizend jaren lang galmen de klanken na van het koor der engelen, dat het „Gloria in Excelsis Deo" over de aarde deed ruischen, „et in terra Pax hominibus. Vrede aan de menschheid verkondigend. Dat wa ren heerlijke woorden, woorden van troost en ver lossing. De Christus was tot ons gekomen om ons door het offer van geboorte en dood te verlossen, voor ons met dien prijs den Vrede koopend. Engelen begeleidden Hem en zongen Zijn lof ter eere, daar mede aan de menschheid leerende, hoe deze haar Verlosser te danken had en te bejegenen voor den Vrede, dien Hij bracht als we van goeden wille wa ren. Het „Pax hominibus" geldt ons, maar het „Glo ria in Excelsis Deo" evenzeer. Maar inplaats dat de wereld eere brengt aan den God der Hemelen, brengt ze slechts eere aan de ondeugd en aanbidt ze haar eigenwaan. Ze smaalt op God en gebod en baant eigenwijs haar ei gen weg. Uit baatzucht en kortzichtigheid bestrij den de volkeren elkaar, uit argwaan, egoisme en benepenheid belaagt de mensch zijn medemensch. Het geluid, dat we verwekten, is het geluid van den strijd het gedonder van kanonnen, het rumoer van onverdraagzaamheid, en als we dan onder al dat menschelijke, onchristelijke misbaar de hemel- sche stemmen niet meer verstaan, dan smaalt de wereld: twintig eeuwen christendom en waar is nu de Vrede? Zelfs wie het meest verre van Hem bleven, zullen toch moeten erkennen, dat er Vrede zou kunnen zijn op deze aarde en Vrede in de harten der men schen, als allen de geboden volgden, die Christus in Zijn groote liefde voor ons heeft gegeven. Maar de wereld is niet van goeden wille. Als straks de Kerstklokken luiden, dan zal de oprecht geloovige echter zijn stem verheffen om mee te zingen in het Vredeskoor, opdat de zoete genade, die in de Kerstboodschap besloten ligt, zoo rijk mogelijk over de aarde zal worden verspreid. Het waren noch rijken, noch machtigen, noch ge leerden, die het eerst het Licht van Bethlehem aan schouwden, en zich tot de kribbe lieten leiden; het waren eenvoudigen van harte en geest. De machtigen dezer aarde mogen ook nu in eigen waan samenspannen, de smart en ellende mogen ons getroffen hebben, we gelooven in Christus en we weten, dat er nog een hooger Vrede in ons kan zijn, dan die, welken we kennen als aardsche rust en wereldlijke welvaart. De duisternis om ons heen kan ons niet neerdruk ken, omdat we daar boven uit het Licht ontwaren, dat ons vertrouwen in de toekomst schraagt. In ons nummer, dat op Oudejaarsavond zal ver schijnen, bestaat, even als vorige jaren, gelegen heid tot hef plaatsen van een NIEUWJAARSGROET SINT PANCRAS. Woensdag 23 December was een vergadering be legd in het café van den heer Bouwstra om tot oprichting te komen van een afdeeling der reeds bestaande Neutrale Bond van Boeren-, Land- en Tuinbouwers. Als leider der vergadering trad op de heer A. Hoogland Jz. Als hoofdbestuurslid was aanwezig de heer Ven- nik, secretaris der bond. De opkomst was niet groot te noemen. De heer Hoogland zegt o.a. in zijn inleiding de aanwezigen zullen wel met gemengde gevoelens naar hier zijn gekomen, de een met de gedachte om zich aan te sluiten, de ander öfri iets meer van het streven van den bond te hooren. Met die zelfde gevoelens ben ik ook naar de on langs gehouden vergadering te Noordscharwoude ge gaan, doch nadat daar het streven der bond nog voldoende was toegelicht, heb ik mij voor aanslui ting bij den bond verklaard, en tevens de belofte gedaan om te trachten te St. Pancras een afdeeling te stichten. Meer en meer begint bij mij vast te staan dat wij naast onze bestaande veilingsvereen., welke werkt op cultuur technisch gebied, voor onze be langen moeten stichten een vereeniging waar onze sociaal economische belangen kunnen worden be hartigd. Wij hebben gezien wat de resultaten zijn geweest van de door de Prov. Comm., waarbij wij toch bij zijn aangesloten. Op verschillend gebied heeft de Prov. Commissie nuttig werk geleverd, doch mijn vaste overtuiging is dat wij voor onze sociaal economische belangen een vakvereeniging moeten stichten en daarvoor kan de Neutrale Bond het lichaam zijn. Er zullen natuurlijk meerdere boerenbonden wor den opgericht. De L. T. B. bestaat reeds en een Christelijken Tuiindersbond zal ook her ter plaatse worden opgericht, juist vandaag zijn daar de cir culaires voor rondgezonden. Dit juich ik toe vergadering, niet de verdeeldheid der bonden, doch het inzicht van elke geziindheid, om een vakvereeniging op te richten. Wij hebben toch dezen zomer in de vakbladen kunnen lezen, toen de commissie voor aardappel ziekte in werking was dit door voorzitters van Chris telijke beginselen werd bestreden, wij kunnen niet alleen in dezelfden bond, doch dezelfde belangen zullen wij wel kunnen bestrijden. Ieder in zijn eigen vakvereeniging. Thans leest de voorzitter het werkprogram der vereeniginig voor. Herna stelt spreker de vergadering in gelegenheid om vragen te stellen aangaande het werkprogram ma. De heer Huiberts was van meening dat wij niet moeten overgaan om een afdeeling te stichten, we zijn in een tuindersvereenging. Spreker is van mee ning dat er veel meer verdeeldheid zal komen indien een bond wordt opgericht, het bestuur der thans bestaande Prov. Commissie moet worden veranderd dan zal er wel wat worden bereikt. Voorzitter antwoord dat het hier niet gaat om veilingsbelangen of om pressie op het bestuur der bestaande veilingsvereenigingen uit te oefenen doch om een vakvereeniging op te richten, waar volgens het werkprogramma der bond niets anders op voor komen, dan sociaal economische belangen. De heer de Vries: De crisis is reeds voor 2 jaren terug zich beginnen te gevoelen, maar ik meen is vorig jaar in September een vergadering gehouden van besturen der L. G. C. om tot een oplossing te komen, daar kwamen ook reeds voorstellen om b.v. wat ook op het werkprogram der bond staat, het zegelsplakken voor inkomen beneden f 1200 door de staat over te nemen. Dit is in de Kamer verworpen, vanaf deze verga dering zijn meerdere gevolgd en altijd is dit op niets uitgeloopen, altijd giing dat langs organisatorischen weg. 21 September van dit jaar begon „De West" op roerig te worden en schreef een vergadering uit in het „Landbouwhuis" te Alkmaar, daar werd de zaak weer overgedragen naar de Prov. Comm. de tuinders zijn niet gehoord, wij moeten een vast front vormen, wij moeten druk uitoefenen op de regee ring en dat kunnen wij bereiken door een vak vereeniging, en niet door een veilingsvereeniging. De heer de Jong zegt, dat de schuld dat nog nooit is geholpen op de regeering wordt geschoven, dóch dit is de schuld der tuinders, wij moeten, ons veel meer laten hooren, neem een voorbeeld aan den heer Hart van Koedijk, de kleine toelage die op Koedijk wordt g enoten schrijf ik toe aan het krachtdadig optreden van den heer Hart. De h^er Vennik (Hoofdbestuurslid) licht eenige punten toe, en zegt o.a. dat wijziging natuurlijk kan geschieden, het is nog een voorloopig program ma. De heer Spaan wijst op de sociale lasten, de bond moet trachten om inplaats dat het zegeltjes plak ken wordt afgeschaft voor kleine inkomens, dit voor de tuinders zelf en wel door de Staat wordt gedaan. ■,De heer de Jong: Als de bond levensvatbaarheid krijkt zou er b.v. een wèerstandskas moeten worden opgericht, om als de minimumprijs voor onze pro dücten niet wordt bereikt dit daaruit zou kunnen worden betaald. Voorzitter zegt, dat dit niet best zal gaan ten minste voorloopig niet, het entreegeld der vereeni ging is al zoo laag mogelijk gesteld, doch voor velen nog bezwaarlijk, 't is wel -bedroevend doch de naakte werkelijkheid 50 cent entreegeld is voor vele tuinders reeds bezwaarlijk. De heer Lek: Het is heel goed gezien van de oprichters van den bond dat een vakvereeniging moest worden gesticht, neem een voorbeeld aan de tuinbouwarbeiders en het zeevisschersbedrijf, deze takken van bedrijf vielen buiten de verzekerings wetten, omdat zij niet waren vertegenwoordigd, dat als voorbeeld zegt veel, door organisatie is door de arbeiders reeds veel bereikt, dit kan door tuinbou wers niet in een veilingsvereeniging, doch alleen in een vakvereeniging. De heer K. Wagenaar was van meening dat Boy cot-maatregelen voor ons kleine landje onmogelijk zijn ook meende de heer Wagenaar dat de bond niet buiten politiek kon blijven. Dit wordt door voorzitter bestreden. Na eeenige besprekingen wordt overgegaan tot oprichting, 20 leden sluiten zich bij den bond aan, hierna volgt bestuursverkiezing de volgende heeren wedden gekozen. A. Hoogland Jz., Voorzitter; Jb. de Vries, Secre taris; C. de Jong Jr., Penningmeester; Jb. Klooster boer en K. Lek leden. Hierna ging de voorzitterover tot sluiting, zooveeel mogelijk een ieder aansporende om in eigen kring propaganda te maken voor aansluiting bij den bond, BEZOEKT DE ELKEN AVOND 8 UUR te Alkmaar. Vertoont wordt een geweldig amusante film zusje van de PRIVÉ-SECRET ARESSE. Na 0e pauze werd het voorstel behandeld van de (Statenleden A. Asscher, c.s. tot laet instellen van ©en oommissie van onderzoek, inzake land- en tuinbouw. Ged. Staten stellen voor deze commissie in leven te roepen, opdat zij een onderzoek zal kun nen instellen naar de toestanden en omstandighe den, welke van invloed zijn op of samenhangen met het landbouwbedrijf en het tuinbouwbedrijf in Noordholland; zal uitmaken welke maatrege len, eventueel met medewerking van het Prov. Bestuur genomen moeten worden. De heeren DE .MIRANDA en E. POLAK dienden de volgende motie in DRAlSltlAvANWKEriBURG'S e A -XEVERTR LEEUWABnpJI Gedeputeerde Staten te machtigen over te gaan tot het instellen van een in- en verkoopbu reau van Tuinbouwproducten, te behalen dat dit bureau slechts werkzaam zal zijn m de periode van crisis in den Tuinbouw; als bedrijfskapitaal ten behoeve van dit bureau een bedrag van een millioen ter beschikking te stellen. De heer ASSCHER (V B.) betreurt het, dat het uitbrengen van het prae-advies zoo lang ge duurd heeft. Spreker hoopt, dat een sub-commis sie de mogelijkheid van de plaatsing der tuin bouwproducten op de binnenlandsche markt zal onderzoeken. Waarom wacht men met de op richting van een coop, verbruiksvereeniging voor groeenten en fruit? De tuinders handhaven hier minimumprijzen en vernietigen de producten, in dien ze die prijzen niet opbrengen. De heer BEUZEMAKER (O. P.) geeft niets om de voorstellen. Onmiddellijke daadwerkelijke steun is noodig. Nu zal alleen een actie der tuin ders zelf resultaat hebben. De heer STAPEL (V_B.) ondersteunt de motie )Asscher. De heer OOLLJN (AR.) brengt in het midden dat de nood in den tuinbouw is ontstaan door de talrijke tarief- en tolmuren, die zijn opgericht. Op internationaal gebied is de oorzaak te zoe ken. Deze commissie zal daaraan niets veran deren, maar spreker wil elk middel, dat tot le niging van den nood zal bijdragen, te baat ne men en het prae-advies van Ged. Staten aan vaarden. De heer ZEEMAN (S,.D.) merkt op, dat net tuindersbedrijf een groote toekomst wacht. S.teun in deze moeilijke jaren is dus spoedig en veel noodig. De heer LUDEN (C.Hzou ook' de veeteelt bij het onderzoek van de commissie willen betrek ken. D'e heer MICiHELS (S.D.) lid van Gedepu teerde Staten merkt op, dat Ged. Staten niet veel vertrouwen in deze commissie zouden heb ben gezien, als zij zonder deskundigen in kor ten tijd was samengesteld. Er kan nuttig werk verricht worden, maar alleen als deskundigen er zitting in nemen. 5ub-commissies "zullen worden ingesteld en een dezer commissies zal een on derzoek instellen naar de mogelijkheid van de stichting van een bureau, als bedoeld in het voorstel D'e Miranda en Polak. De veehouderij valt ook op het terrein van de commissie, maar de tuinbouw is nummer é.ne Het voorstel van Ged. Staten wordt aangeno men, het voorstel van de Ineeren 'De Miranda en Polak weidt naar de commissie verwezen. Subsidie wordt verleend aan het bestuur der vereeniging Proef- en'Schooltuin ,,Kannemer- land." Uit de Pers In het .„NNoordlnollandseh Dagblad" lezen wij het volgende: ZUSTER ANNA.....„, Op 25 November zei de Minister van Water staat in de Tweede Kamer in zijn antwoord aan de talrijke sprekers, die weer uitentreuren had den moeten aandringen op verlaging der vracht tarieven bij het vervoer van land- en tuinbouw producten per spoor, dat het rapport van de commissie de Vries, die reeds een jaar met spoed heet te werken, ter landsdrukkerij was. Hij voegde er aan toe, overtuigd te zijn, dat het' rap port voor 1 Januari verschijnen zou. Dat met het verschijnen van het rapport de al- gemeene verlaging der vrachtgoederentarieven nog geen feit zal zijn, begrijpt Iedereen, daarom popeft men van verlangen om het rapport te zien, want. dat is al weer een stap nader tot het doel. Dat men dit lange wachten moe is, bleek bo vendien heel duidelijk uit hetgeen door de woord voerders van vijf groote partijen gezegd is bij de behandeling van de landbouwbegrooting op 10 December, waar de hulp van den minister-pre sident werd ingeroepen teneinde vrachtverlaging

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1