KERSTKRANSJES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 1 ,")3 telefOON intercommunaal no. DINSDAG 29 DECEMBER 1931 1 pakje MET AMANDELTJES 2 halve ponden KEG's KOFFIE Bij een brand een gezin, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen alsmede een dienstbode, in de vlammen omgekomen. 40e Jaargang; NIB U W B tAMEDIJKER 101IIIVI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: - per 3 maanden 1.15. - UltOaVeFlflM I. H. KEIZER. Redacteur j. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Nieuws —BROEK OP LANGENDIJK. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer J. Kouwen Nz. en tot diaken de heer S Dekker. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag 24 December j.l., 's avonds half 9, werd door het Chr. Fanfarecorps een gratis wijdings concert gegeven in het gebouw der L G C De voorzitter van het corps deelde mede dat de bedoeling van dit te geven concert was om het Christelijk beginsel meer uit de dragen ook op het terrein der muziek, zulks mede in verband met de groote tegenstellingen welke plaats vindt in het hedendaagsch wereld gebeuren, waarin het onge loof al driester den kop op steekt. Juist dezen avond werd daarvoor zoo geschikt geacht in verband met het te vieren Kerstfeest, waarbij de geheele Chris tenheid uiting geeft van haar geloven: de ge boorte van den Heere Jezus, waarvan de wereld niet wü weten, ja zelfs de gruwelijkste spottaal bezigt met dit wonderlijk gebeuren. Spr. verzocht verder de talrijke aanwezigen uiting te geven aan datgene wat allicht ook in hunne ziel leefde, door de psalmen mede te zingen welke op het programma voorkwamen en eindigde met te zeggen di i het welslagen van dit wijdings-concert er iets toe moge bijdragen, niet ter onzer eere maar ter eere van onzen God. De heer Van Kalken, directeur der vereeniging, kreeg hierna gelegenheid tot het afwerken van een 11-tal nummers, o.a. Psalm 98 2; Boven de star ren; Er ruischt langs de wolken; Psalm 68 10; Veer tig eeuwen van te voren; Stille nacht, Heilige nacht Psalm 75 1 en 4; Lofzang van Zacharias; Eere zi God; Lofzang van Maria en Gezang 229 1, welke allen zeer mooi werden uitgevoerd, getuige het dankbaar applaus na het spelen van het laatste nummer. Directeur en corps kunnen met voldoening op dezen goed geslaagden avond terug zien. BROEK OP LANGENDIJK. Blijkens aankondiging zal door het Chr. gemengd koor „Halleluja" op Nieuwjaarsdag des avonds een uitvoering gegeven worden in de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van den heer P. Kok. We twijfelen niet of velen zullen van deze ge legenheid gebruik maken deze uitvoering te be zoeken, daar ten eerste de entree's iaag zijn gesteld ook al in verband met den nood der tijden en ten tweede zijn we van den heer Kok gewend zang te hooren staande op hoog peil, getuige de le prijzen in het afgeloopen jaar behaald. Ter afwisseling zal de heer K. Wagenaar zijn medewerking verleenen op het orgel. BROEK OP LANGENDIJK. Tweede Kerstdag, 's avonds 5 uur, werd met de Kinderen der Chr. Zondagschool, het Kerstfeest ge vierd in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Van Baaien opende op de gebruikelijke wijze en vertelde daarna van de geboorte van Christus. Door onderwijzer J. Kouma en Mej. van Ameide werd een vertelling gedaan uit het volle leven, ter wijl ter afwisseling Kerstliederen werden gezongen. Bij tijd en wijle werden de kinderen getracteerd op koek en chocolade en ontvingen tenslotte de twee hoogste klassen ieder een boek en de kleinere een spel. Het ruime kerkgebouw was geheel met belangstellenden gevuld. —NOORDSCHARWOUDE. HET 1STE LANGEDIJKER REVUE-GEZELSCHAP EN ZIJN REVUE „KIJK UIT." Evenals het vorig jaar heeft het Eerste Langedijker Revue-gezelschap ook nu weer een revue gegeven, onder den titel zooals wij hierboven aangaven „Kijk uit." Het ontzaglijke werk, hieraan verbonden, dat men het virg jaar heeft moeten verrichten, om zoover te komen, heeft in geenen deele afschrikwekkend ge werkt, integendeel zouden wij bijna zeggen, want wat nu is gepresteerd mag er met recht zijn. En dit werk zal oneindig veel uitgebreider nog zijn geweest, omdat de inhoud nu niet bedrensd was tot gebeurtenissen, voorvallen aan den Langen- dijk, maar zich geheel bewogen op het terrein van het wereldgebeuren. Dat men deze richting is uitgegaan mag zeker worden toegejuicht, want daardoor hebben ook zij die van buiten komen, en dat waren er zeer ve len meer kunnen genieten van den inhoud. Een beschrijving van de revue zullen wij achter wege laten, alleen zouden wij van het geheel willen constateeren, dat als het ware heerén technici aan het werk waren geweest, want het was waarlijk een revue, vlot van inhoud, vlot van spel, waarin de verschillende tafereelen goed op elkander aan sloten, zonder dat de grondgedachte van de revue uit het oog werd verloren. Meesterlijk werd en was alles verzorgd. Wien of wie wij de eer van dit alles moeten toe dichten, willen wij niet onderzoeken, maar toch mag niet nagelaten worden in dit verband de ver schillende op den voorgrond tredende personen te noemen. In de allereerste plaats noemen wij dan de heeren P. Deutekom en Jac. Prijs van Noordscharwoude en den heer Ridderikhoff van Hoorn die den inhoud hebben samengesteld. Zeer aangenaam deed het aan, dat men de meest populaire muziek achterwege heeft gelaten, zoodat alles voor de meesten geheel nieuw was. Het decoratief gedeelte was toevertrouwd aan de bekwame handen van den heer D. Dirkmaat van Noordscharwoude die reeds meerdere malen heef! bewezen een sterk ontwikkeld gevoel voor kleurscha- keering te hebben gepaard aan een begrijpen en daardoor zoo juist samenstellen van het decoratief werk. De dansen stonden onder leiding van den heer K. Boot, die met mej. Seepers het danspaar vormde, Ook dit gedeelte getuigde van een zich geheel inleven en een ernstig willen een volkomen har monieeren met de scenes. De verlichting berustte in handen van den heer W. Tuin van Noordscharwoude, die toonde wat met juist aangebrachte lichteffecten kan worden be reikt. Het orkest stond onder directie van den heer H. J. Zaal, die zich op meesterlijke wijze van zijn zeker lang niet gemakkelijke taak heeft gekweten. Hem en den spelenden niets dan lof. De regie was evenals het vorig jaar toevertrouwd aan den heer G. Deutekom van Noordscharwoude, die ook nu weder heeft getoond volkomen voor zijn taak berekend te zijn. Aan dezen leider mag zeker de hulde niet worden onthouden die hem voor zijn werk toekomt. Wanneer wil nu zoo ongeveer de samenstellers hebben gehad, wij willen toch ook een enkel woord wijden aan de spelenden. In de allereeerste plaats dan het trio, bestaande uit mej. Tr. Muller van Zuidscharwoude, in de revue Victoria geheeten, en de heeren Jb. Prijs en P. Deu tekom van Noordscharwoud, als „Jimmy" en „Hen- kie." Zij toch hebben op onverbeterlijke wijze bijgedra gen tot het succes, dat ook nu weder met de revue „Kijk uit" mocht worden ingeoogst. De solisten en de kooren hebben op schitterende wijze de aan hun opgedragen taak waargenomen, en de zuiverheid van zang en de soepelheid van spel deden een eigenaardige bekoring van het ge- "heel uitgaan. De schitterende costumes, die werden gedragen, en werden vertoond als ware het een mode-schow, waren geleverd door de firma Ridderikhoff van Hoorn, en meermalen hing er een adembenemende stilte in de zaal, wanneer men al het geschitter en geflonker aanschouwde. Ook bij deze firma berustte de grime, en daarvoor ook mogen wij deze firma alle hulde brengen. Het was waarlijk frappant, de sprekende gelijkenis van den man met een wereldnaam „Ghandi." Hij was in levende lijve in ons midden ver schenen. En vraagt men ons nu, wat het meest heeft be koort en waarvan de grootste imponeering is uit gegaan, dan noemen wij de scene van „Den Onbe kenden Soldaat" die onder de Are de Triomphe ligt begraven en daar zijn eeuwigen slaap slaapt, geval len voor en opgeofferd ter wille van eenige machts wellustelingen. Diep ontroerend waren de woorden die daarbij door mevr. Kooij-Wagenaar werden gesproken, en daar stond als de om gerechtigheid roepende go din van den vrede. Met diep gevoel zegde zij haar aanklacht tegen het menschonteerend bedrijf, dat oorlog heet. En de heer G. Hop die als solist In deze scene optrad, droeg het zijne er toe bij om dit tafereel machtig te doen inwerken op de aanwezigen. Van de apachenkroeg kunnen wij niets anders zeggen dan dat de spelenden daarin een meesterlijke uitbeelding gaven. Als laatste van de vele mooie bedrijven willen wij nog noemen de hulde die werd gebracht aan de K. L. M. die haar naam te danken heeft aan den Hollandschen ondernemingsgeest. Maar ook hier mag den heer Boot een woord van warme hulde worden gebracht voor den schitteren den dans die hij met zijn balletgirls heeft ingestu deerd. Zoo ook was het met den apachendans door hem met mej, Seepers uitgevoerd. Om nóg meerdere tafereelen te noemen zou te veel gevergd zijn, maar wel willen wij nog eens uitdrukkelijk verklaren, dat alles op een zeer hoog peil stond en van verfijnden smaak getuigde. Luim en ernst wisselden elkaar in bonte scha keering af, en zeker mogen wij namens de aan wezigen spreken wanneer wij het gezelschap thans in zijn geheel die hulde en waardeering brengen, waarop het met recht aanspraak kan maken. Wilt ge een revue zien, welnu men behoeft daar voor heusch niet naar de groote steden te gaan. Men kan het nu kort bij huis redden. En niets min der. Alle hulde. Wij willen echter niet eindigen voor nog iets per soonlijks te hebben gevraagd en gezegd. En wel dit: of men in het vervolg voor de heeren Persvertegenwoordigers niet een plaats kan reser veeren en hen niet afhankelijk te stellen van het plaatsbespreken. NOORDSCHARWOUDE. Op den tweeden kerstdag gaf de Chr. Zangvereeni- ging „Soli Deo Gloria" onder leiding van haar direc teur, den heer Paul Kok haar tweede uitvoering in het geref. kerkgebouw te Noordscharwoude. Ongeveer 7.30 uur betrad de eere- voorzitter, de Weleerw. Heer ds. Dragt den kansel en verzocht de aanwezigen het bekende gezang „Daar is uit 's-werelds duistere wolken" aan te heffen. Na het zingen ging Z. E. voor in gebed. In zijn openingswoord begroette ds. Dragt di recteur en zangkoor en ook den heer Arie Post, den bekenden declamator van Scheveningen, die op de uitnoodiging van de uitvoerende vereeniging de aan wezigen van zijn kunst als declamator zou doen genieten. Bovendien sprak de eere-voorzitter zijn dank uit over de groote opkomst (het kerkgebouw was stamp vol.) Als nu betrad het gemegd koor het podium en zong een drietal nummers van het negental dat op het programma was afgedrukt. En het moet gezegd, er is door het koor met toewijding gezongen. Het was te merken dat de heer Kok het koor weer een jaar langer onder zijn leiding heeft gehad. Jammer is het dat door ledenverlies het koor wat wasverzwakt, want door dit verlies was het koor niet sterk genoeg de forto's voldoende beheerscht te zingen. Een woord van lof echter voor de zui vere uitspraak en het goed tot hun recht laten komen van de pianissomo's. Ter afwisseling zong de heer Arie Post een frag ment getiteld „Het wassende water" uit den roman van den heer Hendrik de Man. Alle lof voor een dergelijke wijze van voordra gen. „Soli Deo Gloria" zong nu haar tweede drietal liederen, waarvan de vertolking van het eerste „Zondagmorgen" verreweg het beste was. Het koor is er in geslaagd dit lied uitnemend te zingen, terwijl ook no. 7 getiteld „Bede" goed tot zijn recht kwam. Ook de heer Post overtrof met de voordracht van het „Prinsje" zijn eerste optreden. En het laatste niet het minst. De zang van de laatste num mers was een bewijs, dat „Soli Deo Gloria" de aar- GRATIS wanneer U koopt (uitgezonderd Sumatra Koffie van 24 ct. p. half pond) Geldig i.mD Donderdag 31 December 1931 KEG's KOFFIE in prijs verlaagd, thans 65, 55, 50, 45, 37 2, 30 en 24 cent per halfpondspak Bij alle Winkeliers verkrijgbaar AMSTERDAM, 29 Dec. V I). UIT. TILBUBG Iu den afgeloopen nacht heeft in peroeel Heu vel 77 te Tilburg, een brand gewoed, waarbij: 5 personen om het leven zijn gekomen. Iln dit perceel, hetwelk een tamelijk smal gebouw is, was in de benedenverdieping het café gevestigd van den heer Roeien. Door tot nu toe nog| on bekende oorzaak is de brand ontstaan in de ca fézaal. Toen de bewoners het vuur ontdekten, had dit reeds zulk een groeten omvang, dat 'net niet meer mogelijk was het perceel te verlaten. Door omwonenden was nog getracht de bewo nërs te waarschuwen, echter was het reeds te laat Alle bewoners, t.w. de caféhouder, ziju vrouw en hunne beide nog jonge kinderen, alsmede de dienstbode zijn in de vlammen omgekomen. Omtrent de verschrikkelijke ramp te Tilburg vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: Omstreeks half 2 is de brand uitgebroken. Wij hebben een onderhoud gehad met den heer Aarts, die kellner is in Let café Riche, dat schuin tegenover het verbrande perceel is geves tigd. De heer Aarts vertelt: Het was vannacht omstreeks Inalf twee, toen de eigenaar van het café Riche, de heer Pi. Hooft, do buffetchef en ik „brand" hoorden roepen. Het was de nachtwaker van Vroom en Dreesmann, die alarm maakte. Toen wij naar buiten keken, stond het perceel reeds in lichtelaaie en vlogen de von ken naar buiten. Wij vlogen naar buiten, na allereerst getracht te hebben de brandweer te alarmeeren, die ech ter reeds gewaarschuwd was. Het bleek dat de brand in groote hevigheid woedde in het benedengedeelte waar het café in een zaal is ondergebracht. Boelen stond met een zijner kinderen op liet balcon en trachtte een laken vast te maken, om herlangs naar beneden te kunnen glijden. Wij hadden een trap medegebracht en ik' riep hem toe zich te laten zakken, dan zouden wijl 'nem wel opvangen. Plotseling sprong de groote ruit van het café en laaiden de vlammen het raam uit. Daar het beddelaken eveneens in brand ge raakte, holde de heer Boelen weer naar binnen. Wederom belden wij de brandweer op, die nog steeds niet aanwezig was. Toen de brandweer ter plaatse kwam, werd met kracht water gegeven, op de eerste verdie ping, omdat men wist, dat daar de bewoners wa ren. Het zal ongeveer een half uur geduurd heb ben voordat het mogelijk was om langs ladders op de bovenverdieping te kunnen binnendringen. Toen was het ednter te laat. Het eerst werd de dienstbode naa rbuiten ge bracht, die alreeds dood was, daarna de vrouw die nog leefde, doch half verbrand en gewond was. Zij overleed spoedig. Ook het jongetje van 8 of 9 maanden was reeds dood. Na eenig zoeken vond men den man dood' op de trap met het twee en een half jarig kind nog in zijn armen. Toen het beddelaken verbrand was, hebben verschillende personen nog een groot karpet uit gespreid opgehouden, doch de in nood verkee- rende familie durfde den sprong niet te wagen. Het smalle gebouw, dat slechts uit een bene den- en bovenverdieping bestond, brandde al spoedig ifls een fakkel. De heer Boelen, uit Zevenbergen afkomstig woonde drie jaren te Tilburg. Het duurde tot omstreeks drie uur, voordat men den bran dmeester was. Eerst tegen half zes kon het grootste gedeel te van de brandweer inrukken. zeling overwonnen had, die bij het begin wel aan wezig scheen te zijn. Met een woord van dank voor het genotene aan allen die daartoe hadden medegewerkt, en een aan moediging aan den directeur en leden om op den ingeslagen weg voort te gaan, was ds. Dragt zeer zeker de tolk van het publiek. Tevens sprak Z. E. den wensch uit, dat, vooral uit de ouderen in de gemeente, het koor nog mocht worden aangevuld, opdat de zang beter en met meer resultaat beoefend worde dan tto n utoe. En nu tot weerzien „Soli Deo Gloria". Na het zingen van den avonzang en dankgebed verliet het publiek voldaan het kerkgebouw. ZUIDSGHARWOUDiB. Ir. de gisteravond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, werd als ouderling herkozen de heer W. Ci. Bouman en als diaken de heer O. de Boer Wz. Eterstgienoemde werd tevens herkozen als se cretaris van het kiescollege.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1