Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord-Holland ss s aisarsra Taarvereaderinig op Dinsdag 29 December 1931, des namkkiags half 2in het Landbouwhuis te ^Aai^de Bestuurstafel merkten wij op den heer D Kooiman, lid Ged. Staten, Mr. NiemoUejr secre taris van 't Centraal Bureau, Ir. Hazeloop en Riet sema, rijkstuinbouwconsulenten. Opening. De Voorziter, de heer P. Slot, opent de vergade ring. Mededeelingen. De VOORZITTER deelt mede, dat naar ««dg: ding van het besluit, genomen op de laatste ver gadering betreffende rentelooze voorschotten, het Saat, na een Persoonlijk onderhoud met den Minister, niet meer is geweest, dan dat 7 ton b schikbaar is gesteld en voor die streek, die nader is 0IWatdbetreft de streek Kefinemerland zal nader WSprenkebreSmeent zeker, dat de Minister overtuigd is dat f 700.000 met een garantie der gemeenten van van het vorig jaar, niet renteloos is geweest en moet thans de rente worden betaaid waartoe velen niet in staat zijn. Het Bestuur heeft een verzoek gericht aan de Provincie en de Regeering om de rente betaald te krijgen door de Provincme, daar de gelden zijn opgenomen bij de Boerenleenb:té Het wordt niet gewenscht geacht de rente ij schrijven. Hieromtrent is nog geen antwoord mge kOTe0n'slotte deelt spreker mede, da* °a d®^0/e£; vnrierina een oproep zal worden gedaan voor cie vervulling van de functie van administrateur der Provinciale Commissie. Notulen. Het verslag der Commissie tot het nazlen der r&toL,ISalSrS.f ««ïïen U orde zijn bevonden en wordt geadviseerd tot goedkeuring. SlSSt w," wordt besloten de notulen der vergaderingen die na 2 October zijn ge houden te Joen onderoeken door bovengenoemde C°De1heer GROEN stelt voor deze notulen in druk teDde0hersCTE BOER Kz. is er tegen om deze -KeeH.SVS op,'datJhêt absent het"d^'gewoonte oYwTden NoTderm'arktbond, om de notulen bij het jaarverslag te voegen. Uit'het laarverslajf van den waarnemencl *cre- TO°rBekomen als het voonaande laar en adn M bedrijfsresultaten nog ongunstiger. Sommige cul turen waren het oofsten bijna niet meer waard. Gememoreerd wordt de slechte oogst van de be- waarkool alsmede de ramp der aardappelziekte^ Gewezen wordt op de vele factoren die een goeden UiHet lerlchil11Ier "uitkomsten komen zeerduidel«k ben bedragen f 22t074.606. 45 tegen f 15.527.580.35 m 1930 Waren deze in 1929 gedaald met drie-en-een- half' millioen gulden, in 1930 zijn deze nog weer zes-en-een-half millioen minder. f 7941 rr S5 De omzetten der L. G. C. zijn resp. f 3.724 188.35 en f2 523.11469 en die van den „Noordermarktbond resp f 4 436.953.99 en f 2.382.585.68. Het resultaat der regeling der voorschotten is, dat aan 1087 tuinders crediet is verleend tot een totaal bedrag van f 675.715.—. Voor het tot stand komen hiervln, wordt een woord van waardeering geuit aan het adres der Provincie, Gemeenten en B De^nventerteatie van stapelproducten, gehouden op 1 December 1930, gaf aan dat aanwezig waren. 2719V2 wagons Roode Kool. 1895 wagons Gele Kool. 26841/s wagons Deensche Witte Kool. 825 wagons uien. 158 wagons Peen. Totaal 8282 wagons producten. Uit vergelijkende cijfers met vorige jaren blijkt Hat de oogst in 1930 zeer matig is geweest. Verder wordt gewezen op welke wijze reclame voor de producten wordt gemaakt. De teelt van bloemkoolzaad in Italië stemt tot tevredenheid, gezien de verkregen resultaten. Met nadruk wordt gewezen op de ^eerhig en de verpakking van aardbeien, waaraan steeds meer zarg moet worden besteed. Tevens wordt de aandacht gevestigd op de ge nomen proeven op de bedrijven met electnschen StIn° hetaBestuur kwam dit jaar eene vemidering door het bedanken van den heer Jb. van Maar sen, in wiens plaats is gekozen de heer T. Groot te Hem.. De aftredende heer J. P. Nijssen werd met alge meene stemmen herkozen. Gehouden zijn de Jaarvergadering, eene Buiten gewone Algemeene vergadering en zes bestuursver- gaHetina8aental aangesloten veilingen is met 1 ver- minderd en telt thans 35. ,XT Voorts wordt het overlijden van den heer W. Balk gememoreerd en woorden van waardeerng en ^iSWKiSïSa^SBi-. van betere tbden moge» aanbreken wordt het verslag besloten. Bestuursverkiezing. Bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de Leden: W. Gutker, D. Koolhaas en Th. Roosje. Op de aanbeveling voor deze vacatures plaatst het bestuur, volgens Art. 8 van het Huishoudelijk Reglement, de aftredenden. Vóór of op de Algemeene Vergadering kunnen de afgevaardigden ook een of meer andere can- didatendidaten stellen. Daar hieraan geen gevolg wordt gegeven, wordt tot stemming overgegaan. Het aantal uitgebrachte stemmen bedraagt 56 Met algemeene stemmen zijn de aftredenden her kozen en verklaren hunne benoeming opnieuw te aanvaarden. Een voorstel van de Coöperatieve Vei- lingsvereeniging „Nieuw Leven W. A.", te Naarden-Bussum. De vergadering draagt het Bestuur op ten spoe digste met alle middelen te trachten, dat de Re geering geheel voor hare rekening neemt, de cre- dieten, welke door tuinders, in het voorjaar 1931 onder garantie van Provincie en Gemeenten, zijn opgenomen. Ter verkrijging van credieten stelden de Pro vincie en meerdere Gemeenten zich in het voorjaar van 1931 garant tegenover geldschieters ten behoe ve van noodlijdende tuinders. Reeds toen werd dus van Overheidswege de nood zakelijkheid ingezien, dat hulp aan den tuinbouw moest worden verleend. Waar nu de resultaten van het seizoen 1931 al gemeen bekend mogen worden geacht, zal wel me mand willen ontkennen, dat deze tuinders opnieuw zijn getroffen en het een onmogelijkheid zal blijken te zijn, de rente der opgenomen credieten te beta len om maar niet eens te spreken van het geheel of gedeeltelijk aflossen daarvan. Wij zijn van meening, dat het verstrekken van credieten niet heeft beantwoord aan de verwachtin gen en deze tuinders thans onder weer zwaardere lasten gebukt gaan. Verlichting in hun toestand is slechts mogelijk door het verstrekken van steun, waaronder zeer zeker te betrekken, het geheel voor. Regeerings-rekening te nemen van meergenoemde credieten. Prae-advies van het Bestuur: Het Bestuur meent aanneming van dit voorstel te moeten ontraden. De VOORZITTER wijst er op, dat reeds door het Bestuur pogingen zijn aangewend op de wijze zoo als door spreker is medegedeeld. De afgevaardigde van Hilversum deelt mede, dat deze vereeeniging in hare vergadering met alge meene stemmen heeft besloten dit voorstel te steu n<De afgevaardigide van Naarden-Bussum, den heer J. P. Vraking wordt hierna het woord verleend en Finantieel Verslag. De balans per 30 Juni 1931 sluit in activa en pas siva on een bedrag van f34.333.36, de exploitatie rekening over het Boekjaar 1930-1931 op J 6309.96 Het nadeelig saldo bedraagt 1514.71 gedekt uit de „Reserve voor algemeene onkosten." De rekening is nagezien en conform de beschei- den accoord bevonden door den accountant van net c B den heer W. J. Torna, alsmede door de Com missie, bestaande uit de heeren W. de Groot en J Geadviseerd wordt tot goedkeuring, waartoe wordt besloten onder dankzegging aan de commissie voor Op voorstel van den voorzitter worden de ver- eenigingen Warmenhuizen, Avenhorn en Zwaagi aangewezen tot het nazien der rekening 1932. Vaststelling Contributie. Het Bestuur stelt voor de contributie voor 1931 1932 te bepalen op 1/30 pet. van den omzet, met een minimum van f 10.—„,.m Geschat is een ontvangst van 14 millioen gulden. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Vaststelling Begrooting. Het Bestuur stelt voor de begrooting voor het dienstjaar 1931—1932 vast te stellen op een bedrag, sluitende in ontvangsten en uitgaven van f5366.66. De afdeeling Rustenburg acht den sluitpost ad f 36.66 zeer klein. De VOORZITTER antwoordt, dat het bestuur het niet wenschelijk heeft geacht de contributie te ver- hoogen om een grootere sluitpost te verkrijgen, ofschoon het bestuur eveneens van gedachte is dat deze post zeer klein is. Hierna wordt besloten tot vaststelling der be grooting op het bovengenoemd bedrag. Mijnheer de Voorzitter, Vergadering. Bij de indiening van ons voorstel hebben wij ons niet voor oogen gesteld een gunstig prae-advies, doch hoogstens een advies, wat om de zaak heen draait. Wij zijn zoo langzaam aan gewend geraakt, berusting te hooren verkondigen, doch ieder, die den toestand juist wil bezien, en zich de moeite wil getroosten, de eUende bij meerdere tuinders in oogenschouw te nemen, moet tot de conclusie komen, dat aan de voorgeschreven berusting door onze hoofdorganisaties, nu wel eens een einde kan ko men en een actie kan worden ingezet, om de in nood verkeerende tuinders door gezamenlijk op treden van den geheelen tuinbouw in Nederland Moreel en daarmede daadwerkelijk te steunen. Te meer, waar de plannen der regeermg nog niet bekend waren, meenden wij, niet te mogen aar zelen, ons voorstel in te dienen, eenerzijds dan met de bedoeling, den betrokken tuinders daadwer kelijk financieel te ontlasten, doch eenerzijds, om met ons voorstel tot groote actie bij de Besturen onzer Hoofdorganisaties te geraken. De thans ge- volgde wijze van optreden dier organisaties, is niet die welke de in nood verkeerende tuinders wen- schen. Zij is op z'n zachtst uitgedrukt „te slap' Mijnheer de Voorzitter, wij willen aannemen, dat het Bestuur der Prov. Commissie niet geheel onbe kend is met den toestand, waarin meerdere tuin ders verkeeren, een toestand, die dringende hulp eischt. Wij zullen dan ook geen beeld ophangen van het gebrek, wat meerdere onzer lijden, doch willen verwijzen naar het betoog van den voor zitter in de vergadering van 13 October j.l., en waarbij de voorzitter ons duidelijk heeft aange toond, welke rechten wij op de Regeering kunnen stellen. Naar de voorzitter zelf zeide, „misschien een beetje uitvoerig", doch recht duidelijk, (al was dat wellicht niet de bedoeling van den voorzitter), welke plaats onzen tuinbouw in het volksleven in nam, en tot welke diensten zij in der tijdennood door de Overheid werd geprest. In tijden van nood dus vergadering, hebben wij geofferd voor de Ge meenschap, doch thans zouden wij, naar de woor den van den voorzitter te hooren, geen beroep op diezelfde gemeenschap mogen doen? Mijnheer de Voorzitter, uw handelingen zijn in strijd met de ons door U bekend gemaakte rechten. De voorzitter heeft eenmaal gezegd, dat het niet in zijn bedoeling lag, naar de regeering te gaan en te zeggen, geeft ons terug, wat wij indertijd heb- ben geofferd, doch de toestand is thans zoo, dat bij een oproep door onze hoofdorganisaties, de tuinders bereid zouden blijken te zijn, den voorzit ter naar de Regeering te volgen, om vervulling van hun rechten te verkrijgen. En niet alleen de N.-H. tuinder behoord daarvoor te vechten, doch eiken tuinder in Nederland. De voormannen onze orga nisaties geven echter het voorbeeld, om met te getuigen van collegialiteit tegenover elkander, doen laten wij eens een voorbeeld nemen aan de opof feringsgezindheid der arbeiders-organisaties. Wij kunnen ons niet indenken, dat het Bestuur zich niet bewust is van den toestand, waarin de tuinders verkeeren, die in het voorjaar zijn gehol pen door garantie van Provincie en Gemeeten. Te voorzien in het onderhoud van het gezin is een onmogelijkheid gebleken en het kommervoile bestaan wordt nog verzwaard door de financieels lasten, die op hun schouders drukken. Vergadering, waar het Bestuur meent, afwijzend te moeten staan tegenover aanneming van ons voorstel, meenen wij ten sterkste te moeten aan raden, VOOR het voorstel te stemmen. De taktiek, die het bestuur der Prov. Commissie om het Centraal Bureau hier maar niet te noemen, volgt, is het laten crepeeren van die bedrijven, die niet kapitaalkrachtig meer zijn, zulks ten bate van de meer kapitaalkrachtige bedrijven. Door elk ver der crediet zal de tuinbouw zwaarder worden be last, en onze organisatie heeft en zal steeds verder werken in het belang van den kapitaalkrachtigen tuinder, bij het aanvaarden van credieten. Vergadering, dit willen wij niet, en het is aan U, het bestuur een halt toe te roepen. Verlichting van den schuldenlast door aanneming van ons voorstel en een actie tegen verdere credieten, die toch nooit kunnen worden terugbetaald door den werkelijk ver armden tuinder. met die taaie volharding door U wordt gewerkt tot het in stand houden van de bedreigde bedrijven of het voorzien in de kosten van het levensonder houd als we gewoon zijn van onze voormannen. Dat wij hierbij niet overdrijven, bleek ons nog dezer dagen uit een schrijven yan de Prov. Commissie, waar ons werd geschreven, dat de Prov. Commissie „hoewel tegen hun zin, het standpunt der Regee ring moeten aanvaarden." Neen, mijnheer de Voorzitter, tegen Uw zin be hoeft U dat zeer zeker niet, en vooral niet, wanneer U gegevens vraagt ter bestrijding van de .be^rl.rTf van de regeering, of dat U UW leden mobiliseert om U te steunen in uw moeilijke werk. Nij de tutinders met den onodergang bedreigt worden denkt U, mijnheer de voorzitter, dat zij niet gereed staan, hun rechten te helpen verdedigen en met alle^wet telijke middelen daarvoor te strijden? Neen, mijn heer de voorzitter de geldelijke offers, zooals de contributie en bijdrage in het Reclamefonds bijeen gebracht ook door de medewerking van hen, die thans in nood verkooren, behooren niet gebruikt te worden voor eenzijdige belangen, doch voor die van ons allen. Dat de gelden naar behooren zijn be steed, daaraan twijfelen wij geen oogenblik, doch nu de tuinbouw in nood is, behoort een krachtige actie te worden gevoerd met de gelden door ons tuinders, bijeengebracht. En dan is het toch wel diep, en diep bedroevend, dat het Centraal Bureau het nog niet eens zijn plicht acht, door middel van een vergadering den geest harer leden te lee red klnnln en het gevoel van collegialiteit aan te kweeken Wel zijn er onmiddellijk gelden beschik baar om een studiereisje naar Engeland te maken wanneer een bepaalde streek wordt bedreigd, wordt dit soms door den handel betaald. Vergadering, het is Uw plicht, te eischen van het Bestuur, dat door onze hoofdbesturen wordt gestre den voor ons allen, waarbij wij zeer zeker kunnen ^arandeeren dat ook allen het Bestuur zullen vol len wanneer zij slechts inzien, dat de tijd, in ieder ^Vergadering dwingt de besturen, door aanneming van ons voorstel, tot krachtiger acUeStrijdtvoor uw rechten, rechten, aangetoond d0°r d?" ^oot zitter in de vorige vergadering. Dwingt het bestmii van het Centraal Bureau tot krachtiger actie, dwingt haar te werken voor allen, die medegewerkt hebben en mede geofferd hebben door middel van hun vei- lingen, om onze hoofdorganen, De Prpvmmale Com missie en het Centraal Bureau, in stand te houden Steunt uw in nood verkeerende collega, en laai uw „naastenliefde" niet alleen maar een leuze zijn. Tijdens deze toelichting merkt de voorzitter op, dat het niet de bedoeling is om wijdsche beschou wingen te houden, doch dat de afgevaardigde de gelegenheid is gegeven het voorstel toe te lichten. Ipreker heeft er niets op tegen, dat de toelichting op schrift is gesteld, doch moet men zich beper- kevAhem«n"ttpreker geen °E. Centraal Bureau waarop spreker geene verdediging ^Sprekerlaadt aan, toch geene andere Regeerings- steun te vragen dan als thans is verstrekt, want de vergoeding van het vorige jaar is verstrekt door de Provincie, dus is het averechts verkeerd werken De heer DE WEERT, Hilversum, merkt op dat de principieele kwestie gelegen is in crediet of steun. Spreker is van meening, dat de Regeermg zeei ge makkelijk als steun kon dragen, maar niet de ge meenten of de Provincie. Waar de Regeermg den bietenbouw met 14 millioen heeft gesteund, is het toch niet zoo vreemd ook thans voor den tumbouw steun te verzoeken. De discussies worden hierop gesloten en het voor stel in stemming gebracht, hetgeen wordt verwor pen met 47 tegen 4 stemmen. Blanco 5 stemmen. Door den heer J. KLIFFEN, Noordermarktbond, wordt medegedeeld, dat door deze vereeniging blan co is gestemd, omdat dit punt niet in de Bestuurs vergadering is behandeld en de afgevaardigden zich niet gerechtigd achten, hierover hun stem uit te brengen. Een voorstel van de Marktvereeniging „Noordermarktbond" te Noord-Schar- woude, luidende: Het Bestuur van den „Noordermarktbond" stelt aan de Algemeene Vergadering voor, om het daar heen te leiden, dat er een uitbetaling kan plaa.ts vinden van de eenmaal vastgestelde minimumprij zen der aangevoerde producten. Het meent dit doel te kunnen bereiken door het vormen van een fonds hiervoor, waaruit de gelde lijke aangelegenheden, hiervoor benoodigd, zouden kunnen worden bestreden, welke voor de tuinders een waarborg zal beteekenen, dat de voor hun aan gevoerde producten eenige uitbetaling zullen ont vangen. Toelichting. Het zal de Veilingsbesturen tijdens de loopende campagne gebleken zijn, dat sommige producten bij herhaling gepresenteerd werden, zonder dat er een kooper voor de vastgestelde minimumprijzen ge vonden kon worden, waardoor de aanvoerders troos teloos gedwongen waren deze producten te vernie tigen of, een aanleiding vonden om dezelfde tegen een nog lageren prijs onderhandsch van de hand te doen, deels omdat men er niet toe over kon gaan hun mooie producten over boord te gooien en anderdeels om er toch nog iets voor te ontvan gen dat op eenige tegemoetkoming geleek. Hoewel men deze laatste handelingen niet goed kan keuren, waren ze in vele gevallen wel ver- kl(9mbdeze leemte, welke hierin schuilt, te onder vangen, meent het Bestuur van den „Noordermarkt bond" een middel te zien in het vormen van een Mijnheer de voorzitter, dat de Regeering niet zonder eenige moeite onzerijds zal doen, waarop wij recht hebben, daarvan zijn wij overtuigd. Daar om behooren alle tuinders op te komen voor de rechten van hun collega's, die in het nauw zitten en te helpen, hun rechten op een bestaan te verde digen, waarin toch zeker onze organisaties zullen voorgaan. Mijnheer de Voorzitter, wij willen niet ontkennen dat onze hoofdorganisatieis veel in het belang van den tuinbouw hebben gedaan, doch.daarom valt het meer op, nu wij moeten constateeren, dat er niet bond een miaaei ie zien m nei vmurai fonds, waaruit men geheel of ten deele den mini mumprijs zou kunnen uitbetalen en aan alle han delingen, in strijd met de genomen besluiten, een einde zou maken, terwijl tevens een ieder meer bevredigd zou zijn. Het bestuur van den „Noordermarktbond meent dat dit fonds voor een deel door de tuinders zelf moet worden bijeengebracht door een kleine ver hooging van het marktgeld. Zij vleit zich verder met de hoop dat er, met deze ernstige poging der tuinders, eenzelfde bijdrage van Overheidswege, als steun aan den geheelen Noord-Hollandschen tuin bouw in het fonds zal worden gestort, waardoor een uitvoering hiervan mogelijk zou gemaakt kunnen worden. Elke veiling zou dan geheel naar eigen inzicht en middelen in dit fonds kunnen bijdragen en naar evenredigheid hierop aanspraak kunnen maken. Hiervoor zal voor elke veiling een afzonderlijke en eenvoudige boekhouding bij gehouden dienen te worden, welke zij gaarne aan onze Provinciale Orga nisatie ou willen opdragen, welke het dan tevens tot haar taak mag achten om alle pogingen in het werk te stellen om namens den Noord-Hollandschen tuinbouw, hiervoor op goede gronden een gelijke bij drage te bepleiten bij het Rijk en (of) Provinciaal Bestuur. Al zou dit te vormen fonds voor het loopende seioen niet, of in niet voldoende mate van kracht kunnen zijn, zal dit toch voor den tuinbouw een goed wapen in de hand zijn voor eventueele strub belingen in onze bedrijven. Prae-advies van het Bestuur: Hoewel het Bestuur deze zaak belangrijk genoeg acht, meent zij, met het oog op de velepractische bezwaren, die er aan verbonden zullen zijn, een dadelijke beslissing te moeten ontraden. De heer KOSTELIJK, Noordermarktbond, zegt, gezien de breedvoerige toelichting, zeer kort te zul len zijn. Spreker acht de vaststelling van minimum prijzen niet voldoende, daar dikwerf van onmacht sprake is, wegens onvoldoende afzet. Bij'gebrek aan saamhoorigheid komt 't nog voor dat er nog uit de hand wordt verkocht, waardoor oneerlijke concurrentie aan het licht treedt. Spreker meent, dat locale regelingen wel het beste zullen zijn en dus, gezien de plaatselijke omstandigheden het niet mogelijk is eene centrale regeling te heffen. De voordeelen van eene regeling voorgesteld door den Noordermarktbond zijn allereerst, als er met- voldoende af et is, dat het product wordt vernie tigd, indien de minimumprijs niet wordt bereikt. Het gevolg is eene verruiming van de producten, hetgeen een finantieel voordeel ten gevolge kan heAbs8 vernietiging wordt toegepast, dan zal dit ten gevolge hebben, dat de prijzen den volgenden dag tengevolge van een minderen afvoer, hooger zullen ziin Tevens zal er geen fraude in de hand worden gewerkt! ofschoon het een klein offer zal vragen fan den bouwer. Het is al jaren gebeurd, dat de minimumprijzen niet zijn betaald, en daarom is het noodig om een fonds te vormen dat in tijden zooals de huidige zijn, daaruit te kniririen steunen. Deze fondsvorming kan niet uitsluitend bijeen ge bracht worden door de tuinders zelf, doch doet spi gaarne hiervoor een beroep op de Regeenng. Spreker acht het prae-advies zeer sober, gezien de bespreking van de vorige vergadering en wil hier over het bestuur een standje maken. JDe VOORZITTER van Purmerend merkt op, het voorstel een goede gedachte is. Men ziet hier schemeren een verzekering voor de tuinders on derling, tevens kan men hier zien om het stel sel van minimumprijzen beter te maken. Het opbrengen der gelden zal dus door de tuin dors moeten geschieden en als men ziet dat in andere kringen als maatschappij zooveel gedaan wordt om elkaar onderling te helpen, dan moet deze gedachte worden aangewakkerd en de hulp dn- regeering moeten worden gevraagd, ofschoon zeer giootr finantieele moeilijkheden aan ver- j,Y hetgeen toch niet moet afschrikken Of het fonds direct bij machte is of hoe dan ook, zal allemaal onderzocht moeten wonden. Het is voor een tuinder een troostelooze zaak als zijh producten niet verkoopbaar zijn. Spreker raadt het bestuur aan om deze zaak te overwegen en aanhangig te maken bij de commissie die zal worden ingesteld door het Provinciaal bestuur. Mocht blijken dat dit niet mogelijk is, dat dan de Prov. coinmissie tracht do zaak zelf op te richten. Er zal een zeer sterke keuring moeten wor den ingevoerd en zal vele tuinders er 'toe brengen toch Inun producten aan de veiling te brengen om den minimumprijs te halen. Organisatorische bezwaren zijn er aan verbonden, doch die zijn er thans aan het huidige stelsel van minimumprij zen evenzeer. Het streven is, om het onver koopbare niet 1 anger op de mestvaalt of in de sloot te doen terechtkomen, dodo het stelsel van productie, nl. van rpoducent naar consument, dat tegenwoordig een chaos is door het kris kras door elkaar gaan van de detaillisten, waarmede veel tijd verloren gaat, waardoor de onderste laag het-loodje gaat leggen. Zonder hulp van de overheid zullen de belang hebbenden er geen verbetering in kunnen bren gen. Spreker zou van regeeringswegc vergunnin gen willen verleenen aan grossiers en detaillisten zooals dit voor meerdere beroepen is ingesteld. Verordenende bepalingen zijn evengoed ook hier voor mogelijk, evenzoo voor de teelt door vast stelling van een teeltplan. Gezien de goede kern, van het voorstel, ver bindt spreker er aan, dat het bestuur de zaak zal brengen bij de commissie van het Provinciaal Toestuur en zoo dit geen succes hoeftdat aan de Prov. Commissie dit punt zeer ernstig zal over wegen om de komen tot vorming van een fonds "De heer S. DE BOER. Kz. L. G. C„ memoreert dat op de algemeene vergadering dezer vereeni tong reeds een voorstel is geweest, om de mi- niniuinprijs, al wordt deze niet betaald, toch uit te koeren, doch is dit niet aangenomen, daar de kas niet toereikend was. Daarom is het voor stel zeer sympathiek, Srpeker dringt erop aan het voorstel te aanvaarden en niet op den langen baan te schuiven. Een klein offer zullen de tuinders wel willen brengen. Dfe heer HOOGLAND Sint Pancras zegt, ook zeer sympathiek tegenover het yoorstel t-e staan, doch gevoelt er niet voor direct te beslui ten en geeft in overweging op de eerstkomende algemeene vergaderingen der tuinbouwvereenigin- gen een punt op de agenda te plaatsen om het vei- lingpercentage met een kwart of -een half pro cent te verhoogen voor de vorming van .iet fonds, want de tuinders zuilen zelf hierin moe ten beslissen. Reeds eerder is er door spreker op gewezen, dat het distributiestelsel niet deugt, want de consument doet zelf ook niets, want koopt de producten niet al zijn de prijzen nog zoo laag. De heer RUlS^ENBURG ziet in dit alles groo te bezwaren. De heer HAM voelt er veel voor de discussies te sluiten, daar vele afgevaardigden het voorstel niet onder de knie hebben, doch hoopt dat het bestuur' zal zeggen, dat het in principe met het voorstel meegaat en met een omlijnd voorstel op de volgende algemeene vergadering zal komen na een grondig onderzoek te hebben ingesteld. NNadat verschillende afgevaardigden zich ac- ocord hebben verklaard met het laatste voor stel, merkt de voorzitter op, dat het prae-ad vies tamelijk naar 'boven is gekomen. Het be stuur treft geen verwijt, dat deze zaak niet ern stig genoeg is overwogen, want ook vele bezwa ren zijn naar voren gekomen, waarvan het prae- advies het gevolg is geweest. Ook wijst spreker erop, dat er nog meerdere producten zijn, dan kool'en dat is ook een der redenen geweest, dat het bestuur gemeend heeft niet onmdidellijk een besluit te moeten nemen. Aangezien de zaak zoo ernstig is, waarvan het bestuur ten volle overtuigd is, zal de zaak verdere studie behoeven. Spreker stelt voor, dat de Prov. Com. de zaak in ernstige studie zal nemen en daadwer kelijk met voorstellen zal komen. Aldus wordt besloten. Rede ingenieur A. W„ van de Plassche. Vervolgens wordt door den heer ir. A. W. van de Plassche, Rijkstuinbouwconsulent te Goes, een rede gehouden over het onderwerp Enkele- opmerkingen «ver de teelt van groenten in Amerika. Na een korte inleiding deelt srpeker mede, dat vele aanwezigen wellicht ©enigszins teleurgesteld zullen zijn, daar de reis door spreker gemaakt naar Caliofrnie, hoofdzakelijk was gebaseerd op de studie van de fruitteelt, terwijl allen hier aanwezig grootendeels den tuinbouw beoefenen. Spreker geeft een overzicht van de indeeling der Vereenigde Staten, het aantal inwoners en den Amerikaan als handelsman. iWiat betreft het gebrek aan water, moeten

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2