Langedijker Groentecenltale Uit den Omtrek groote irrigaticwerken worden aangebracht ein moet de Amerikaan evenveel betalen als de Hollander om het uit de landerijen te tiouden. He Hollander staat evenals de Buitscher en de Her zeer hoog aangesdnreven als zakenman. Ben belangrijk verschil bestaat er tussdnen de uitoefening van den tuinbouw in Amerika en in Holland. Hierover wijdt spreker uitvoerig uit, waar bij het karakter van beide bevolkingen sterk geteekend wordt, nl. het snelle (aandelen van den Amerikaan en het rustige kalme doen van den Hollander. Ook op het gebied van organisaties bestaat er een groot verschil, daar men in Amerika ge organiseerd is als cultuur en niet als teler. Voorts wijst spreker op de zeer groote afstan worden van koelwagens. H;et bomt voor, dat den, waardoor een groot gebruik gemaakt moet er producten zijln, die beter in Eiuropa kunnen worden verbouwd en die dan geëxporteerd wor den naar Amerika, die veel goedkooper zijn, dan dat deze in het land zei fworden geteeld, daar deze veel duurder zijn door de hooge kosten van het binuenlandscla vervoer. De hooge in voerrechten zijn Iniervan het gevolg geweest, daar Amerika deze noodig oordeelde ten bate van het eigen product... Kassenbouw komt er niet voor, alleen kom- k'ommerkassen, De kasproducten worden te sterk beconcurreerd door de gewasseii van den vollen grond. Amerika verbouwt hoofdzakelijk witte kool Het weinig eten van kOol ligt in het feit, dat men ze niet weet klaar te maken en wordt hoofdzakelijk rauw gegeten. Vervolgens wordt door spreker nagegaan, wat in de laatste dertig jaren is gepasseerd met den koolbouw, die steeds is gegroeid. In jaren van ge brek aan kool, wordt de Hollandsche kool zelfs verzonden tot aan de westkust van het land. Bet verschil tussdnen de kwaliteit van kool uit het noorden en uit Inet zuiden gaat spreker breedvoerig na. De kwestie van ziektebestrijding is zeer belangrijk en bezit Amerika veel krach; tiger maatregelen dan Holland en zijn er ge deelten waar het verplidntend is de vruchtboo- men te bespuiten. Het afzetsystoom is uit stekend geregeld en wordt krachtig doorgevoerd door de producten zo obest mogelijk aan de markt te brengen. Iln Amerika heeft Inet verwondering gewekt, dat de uitvoer in Holland nog niet streng ge noeg wordt gecontroleerd, daar het nog dikwijls voorkomt, dat er verkeerde producten onder dcorgaan. Iln Amerika bestaat hieromtrent een buitengewoon strenge controle. Ruim een derde van den prijs wordt besteed aan verpakking en scrteering. In Amerika gaat men van het stand punt uit, dat men door aanwending van arbeid en eenig kapitaal een hoogeren prijs kan bedingen Dit is mede oorzaak, dat veel AmerikaanSch fruit in Holland wordt ingevoerd tegen concür- reerende prijzen, daar de Amerikaan den gehee- len zomer bezig is, zijn boomgaard te zuiveren van slechte vrudnten en weet zijn artikel aan den man t ebrengen door prima kwaliteiten, waardoor hij de markt 'reeft veroverd. Wat door de Amerikaansche telers tot stand is gebracht is niet door dwang van de regeering doch is gekomen door 'remzelf. I De geheele uitvoerbepalingen zij nniet van de regeering afkomstig, doch is een overeenkomst met de bootmaatschappijen, die alleen die pro ducten vervoeren die van een certificaat zijn voor zien. Door de regeering is wel een bureau inge steld, doch laet heeft 'alleen een adviseerende stem en zijn de organisaties vrij om die bepalingen te aanvaarden maar bijna allen gan boven deze be palingen uit. Tot slot wil spreker wijzen op het feit dat de Amerikaan veel vlugger is met het afleveren der goede producten aan den consument, waar door hij een groot gedeelte van den tussdxenhan- del uitschakelt. Dodn men moet hiervan niet al te veel verwachten, daar spreker in de praktijk er niet zooveel voordeel van heeft gezien, gezien den kostprijs van een appel in Amerika, die toch ook niet minder dan vijf cent kostte, terwijl de inkoop iets minder dan een cent bedroeg. Met de hoop, dat de vergadering eenig nut van het gesprokene mag trekken, eindigt spreker. Applaus. Die voorzitter brengt den spreker hartelijk dank voor het zeer belangrijke, betgeen naar voren is gebracht. Mededeclingcn proeven Zaailingen, Be heer S. BOOT, leeraar Rl. Tl. W|. S. te Hoorn doet eenige mededeelingen over de proe ven met zaailingen van aardappelen. Spreker deelt mede zeer beknopt te zullen zijn gezien den korten tijd die hem rest om op deze vergadering aanwezig te zijn. Spreker zegt, dat er gezocht wordt naar een nieuwe, ^.vroege, wratziektevrijien aardappel, waarom in 1923 stelselmatig is begonnen met het nemen van proeven. Versdnillende kruisin gen zijn gedaan, met vroege soorten wratziekte vrije aardappelen, waaruit gewonnen zijn 20.000 zaden oftewel 15000 verschillende soorten. Hiervan zijn 1259 soorten overgehouden, bet overige is afgekeurd. In den loop van 1930 is een moderne bewaarplaats gebouwd, waar de soorten zijn bewaard. Iln den loop van dat jaar zijn deze uitgezaaid, waarvan weer 122 soorten zijn overgebleven. Opnieuw uitgeplant en in den zomer van .1931 opnieuw gekeurd, zijn er thans H soorten overgebleven, die toegezonden zijn aan dr. Oortwijn Botjes, die deze heeft uitgezet op besmetten grond. Hieruit is tenslotte geble ken, dat 27 vrij van ziekte en 17 besmet) wa ren. De ziektevrije soorten moeten nu wederom Worden uitgeplant. Nog steeds worden proeven genomen met nog meer nieuwe kruisingen, waardoor het aantal zaedn en nieuwe soorten zeer groot is, echter valt er ongeveer 90 procent af. Spreker hoopt, dat met deze werkzaamheden tenslotte een goed eindresultaat wordt bereikt in den vorm van een ziektevrije witvleezige, aardappel, 'des noods geelvleezige voor den export naar Enge lland. Of dan dat soort goed zal zijn, zal; de xpraktijk toch tenslotte moeeten uitmaken. Applaus. De voorzitter dankt den spreker voor de kor te, zakelijke uiteenzetting. Spreker deelt mede dat het bestuur beeft gemeend den heer Bloot te moeten uitnoodigen voor het doen dezer me dedeelingen, daar de proeven gedeeltelijk gefi nancierd worden door de Prov. organisatie. Voorts deelt de voorzitter mede, dat ©en ieder die er belang in stelt, om de resultaten te bezich tigen, steeds welkom is. RONDVRAAG. Die heer RAKKER, Beemster verwondert bet, dat door den Vierbond een verzoek tot de re geering is gericht om toeslag te verkrijgen voor kool, terwijl de tuinders in den Beemster even zeer op toeslag wachten, zij bet dan ook op spruiten. Spreker meent dat door samenwerking meer is te bereiken, vooral daar allen in een or ganisatie zijn vereenigd. V oorts verzoekt de spreker, dat alle zuster verenigingen, hier tegenwoordig, zidi solidair zullen verklaren met het voorstel, dat een ieder j op eigen veiling under eigen veilingsmerk zal veilen en zijn producten niet zal aanvoeren op andere markten. Vat betreft het eerste, wijst de voorzitter ero,p dat dit niet in de Provinciale Commissie thuis boort, daar hierdoor een hopelooze verwar ring kan ontstaan, gezien de verschillende soor ten der producten. Dit punt is niettemin van be lang, doch verwijst spreker naar de veibamdeling der vorige vergadering. iWat. betreft het veilen op eigen veiling, is spreker het volkomen eens en vraagt of de ver gadering hiermede accoord gaat, betgeen door applaus wordt bevestigd. B'e heer HAM memoreert, dat de voorzitter in zijn openingsrede een bitteren toon heeft aange- geslagen ten aanzien van nieuwe vereenigingen, die nu zijn opgericht en is overtuigd, dat dc uitdrukking „dood aan de organisatie" niet juist is. Die bedoeling is, dat een dusdanige organisa tie zich beweegt op sociaal gebied, betgeen de Prov. Organisatie niet doet, doch gezamenlijk op trekt ,waar dit mogelijk is. De voorzitter zegt, toch van meening te zijn, dat versplintering, vooral in dezen tijd, niet ge wenscht is. De heer SCHOENMAKER:, Medemblik' zegt, wel de tolk der vergadering te zijn, als spreker den voorzitter dank brengt voor de vele werk zaamheden verricht ten opzichte der credietvei- leening. Spreker hoopt dat dezelfde liefde voor deze zaak wordt betoond, waar het blijkt, dat de beschikbaar gestelde géiden tekort blijken te zijn Voorts deelt spreker mede, dat het de bedoe ling zijner vereeniging is, om op de eerstvolgende vergadering een voorstel in te dienen om de post voor reclame met de helft te verminderen. Die voorzitter zegt aangaande het eerste deel dezen dank bescheiden te aanvaarden, doch ver zekert dat het bestuur voor deze zaak met lust zal doorgaan. Betreffende de post der reclame merkt spreker op, van meening te zijn, dat er niet genoeg op het gebied van reclame kan wor den gedaan. Êm waar Noordholland in een veel gunstiger conditie verkeert dan andere provin cies door den Provinciale steun, acht spreker '.iet niet geraden deze te gaan verminderen. Spreker raadt ten sterkste aan, om het kleine beetje, dat voor dit doel van de tuinders wordt gevraagd, op te brengen, daar uit vele feiten is gebleken, zooals ook door ir. van de Plassche is aangetoond dat reclame noodzakelijk is. Niets meer aan de orde zijnde, brengt de voor zitter dank aan de genoodigden, inzonderheid aan dc sprekers van hedenmiddag, dank voor hunne tegenwoordigheid en aan de afgevaardig den voor hunne medewerking. Met den wensch, dat door kloeken arbeid spoedig betere tijden zullen aanbreken, sluit de voorzitter de vergadering. j Vergadering van het Bestuur der Langedijker Groenieveumg te Broeit op Langendijk op iviaan- dag 26 December. I Tegenwoordig 25 leden. I Voorzitter BUrtUEMBËöTER SLOT opende met een j welkom waarna voorlezing en vaststelling der no- f tulen volgde. De keurlijst over November welke zes j keuringen bevatte werd geen op- of aanmerking over gemaakt. I Uit het rapport over het nazien van het kantoor werd medegedeeld,, dat er in de maand November geveild was voor een bedrag van f 54.581.33, waar- j van voor: Broek op Langendijk f 14303.09, Heerhugowaard i f 807.35, Heerhugowaard R. K. f 6756. Zuidschar woude f4593.09, Zuidscharwoude R. K. f 1022,19, Hensbroek f4908.77, Koedijk f6519,69, Sint Pancras f 6316.90, idem R. K. f 1502,80, De Schermer f 2268.90 Ursem f 2963,63. Oterleek f 1748,04, diversen f 870,68. Mededeeling werd gedaan aangaande een gehou den vergadering van den Vierbond, waarover reeds volledige verslagen in de couranten hebben gestaan. Betreffende het verzoekschrift, dat opgezonden is naar den minister, werd een afschrift van voorge lezen hetwelk luidde als volgt: AAN ZIJNE EXCELLENTIE DEN MINIS TER VAN LANDBOUW TE 's-GRAVENHAGE Geven met verschuldigde hoogachting te kennen de navolgende groenteveilingen: 1. De Langedijker Groentecentrale te Broek op Langendijk, waarbij zijn aangesloten 1416 tuinbouwers; 2. De Noordermarktbond te Noordscharwoude, met 1553 aangesloten tuinbouwers; 3. De Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhui- zen en Omstreken" te Warmenhuizen met 677 aangesloten tuinbouwers; 3. De Coöperatieve Tuinbouw- en Handelsvereeni ging „De Tuinbouw" te Obdam met 250 aan gesloten tuinbouwers; tezamen vormende den „Vierbond" gevestigd te Warmenhuizen; dat zij Uwe Excellentie zeer erkentelijk zijn voor het besluit der regeering om onze noodlijdende tuinbouwers hulp te verleenen door het verstrek ken van rentelooze voorschotten; dat daardoor velen, die thans met finantieelen ondergang worden bedreigd, kunnen worden ge red; dat deze maatregel echter bij voortduring van de tegenwoordige crisis niet voorkomt, dat ook de tuinbouwers, die thans nog niet voor een renteloos voorschot in aanmerking komen, tot hetzelfde noodpeil afzakken; dat zij het daarom noodzakelijk achten, dat de regeering een maatregel neemt, zooals bijvoorbeeld ook voor de verbouwers van tarwe is geschied, waardoor het geheele tuinbouwbedrijf in onze koolstreek wordt gebaat; dat het in de oorlogsjaren duidelijk is gebleken, van hoe groot belang, in tijden van nood, onze koolstreek is voor de voedselvoorziening van de bevolking van ons geheele land; dat in de eerste oorlogsjaren zeer groote hoe veelheden stapelgroenten beneden kostprijs ter be schikking van de regeering zijn gesteld, welke last bijna uitsluitend is gedragen door de bij onze vei lingen aangesloten tuinders; - dat onze aangesloten tuinders in de oorlogsjaren zulke groote offers aan de voedselvoorziening van ons land hebben moeten brengen, hetzij in natura hetzij als geldelijke heffing, dat zij niet in de ge legenheid waren om belangrijke reserves te vor men voor de tegenwoordige slechte jaren- dat zij op grond van de groote offers, wélke de regeering in de oorlogsjaren van hen heeft ge- eischt, thans nu zij een crisis doormaken, welke de naweeën van den wereldoorlog tot oorzaak heeft, meenen zij ook recht te hebben, dat de re- geermg alles aanwendt om hen voor finantiee len ondergang te behoeden; dat zij daarom de vrijmoedigheid hebben Uwe Ex cellentie te verzoeken, om gezien den noodlijden den toestand in onze tuinbouwcentra, aan onze tuinbouwers voor dit seizoen met terugwerkende kracht tot 15 December 1931, uit rijksmiddelen een toeslag te verleenen van f 1.— per 100 kilogram geveilde be waarkool; dat een toeslag van f 1.— per 100 kilogram het bedrijf wel niet winstgevend maakt, maar den tuinbouwers de verdere exploitatie van hun bedrijf mogelijk maakt, hetgeen voor hen, voor hunne ar beiders en voor onze geheele tuinbouwstreek van zeer groot belang is; dat zij tevens onder de aandacht van Uwe Ex cellentie brengen, dat het voor onze tuinbouwers een levensbelang is dat het handelsverdrag met Duitschland, dat in 1932 afloopt op dezelfde of zoo mogelijk voordeeliger voorwaarden wordt ge continueerd, daar een verslechtering van de moge lijkheid van export naar Duitschland voor onze tuinbouwstreek zeker den finantieelen ondergang zal beteekenen; dat zij Uwe Excellentie eerbiedig verzoeken niets na te laten en alle aan de regeering ten dienste middelen aan te wenden om een dergelijke ramp te voorkomen; dat zij het daarom wenschelijk achten, dat onze regeering maatregelen neemt, welke het voeren van een actieve handelspolitiek mogelijk maken; dat de tegenwoordige abnormale toestanden in het betalingsverkeer met het buitenland op de prijzen onzer producten van ongunstigen invloed zijn, zoodat zij Uwe Excellentie verzoeken met kracht te willen bevorderen, dat het buitenland de betaling van door ons geëxporteerde producten niet zal belemmeren, door het niet beschikbaar stellen van deviezen of anderszins; en dat zij tenslotte Uwe Excellentie beleefd ver zoeken in de gelegenheid te worden gesteld, om het bovenstaande mondeling toe te lichten. 't Welk doende enz., De heer HOOGLAND meent dat met zoo'n toeslag niet allen gebaat zijn, en is ook bevreesd dat het toegestane crediet door de regeering, daardoor in het gedrang kan komen. VOORZITTER zegt, dat het zeer moeilijk is een re geling te treffen, die precies goed is, doch het is hier te doen om het product nog eenigszins loo- nend te maken. De uitvoering hiervan, als het toe gestaan wordt, zal dan wel onder de oogen worden gezien. Verder konden allen zich met dit verzoekschrift vereenigen. Schrijven ingekomen van „de West" te Koedijk, met bericht, dat zij het voorstel een afgevaardigde voor elke 20 leden naar de algemeene vergadering hadden aangenomen tevens dat zij het lidmaatschap van de L. G. C. zouden verlengen en de ledenlijst teekenen. Hierna volgde behandeling van de agenda der Provinciale vergadering. Als vertegenwoordiger voor de L. G. C. werd aangewezen de secretaris. De heer W. BUTTER vraagt wie er voor bestuurs lid van de Prov. Comm. verkiesbaar is, moet zoo ie mand lid zijn van een velingsvereenging, of is ieder aangesloten tuinbouwers verkiesbaar? Geantwoord werd, dat het wel gewenscht is, dat zij bestuurslid van een veiling zijn, doch het is niet noodzakelijk. Ook gewone leden zijn verkiesbaar. Punt 8 van de agenda werd voorgesteld dat de regeering de credieten welke in 1931 door de Pro vincie en de gemeenten zijn verstrekt zal overne men. De heer W. BUTTER meent, dat het noodig is, hier voor alles in het werk te stellen, daar de crediet- nemers onmogelijk de sfhuld kunnen terugbetalen. VOORZITTER zegt, dat dit verzoek zeker geen kans van slagen heeft en dat het beter is, het niet te doen. Wij vragen thans zooveel mogelijk van de regeering en met dit verzoek zou dat zeker schade doen. Hierop werd niet verder ingegaan. Punt 9 van de agenda, voorstel van den N. M. B. om een kas te vormen voor de producten die den minimumprijs niet kunnen opbrengen en die daar uit te vergoeden had aller goedkeuring. Het is thans wel een slechte tijd om een kas te vormen en zal ook zeker met een klein percentage verhooging begonnen moeten worden, doch als er eerst maar een begin is, dan is men zeker op den goeden weg. Ook werd nog het denkbeeld uitgesproken, of het bedrag dat aan reclame gegeven wordt, daar riiet voor gebruikt kon worden. Dit werd echter ten zeerste ontraden, daar wij het reclame maken niet kunnen missen, en het nog beter zou wezen dit op nog ruimer schaal uit te voeren. In de toelichting van het voorstel wordt de hoop uitgesproken dat bij zoo'n ernstige poging van de tuinders ook de regeering misschien wel een bij drage zou geven aan dat fonds, doch dit werd wel sterk in twijfel getrokken, daar de bedoeling is de producten te vernietigen die den minimumprijs niet kunnen opbrengen en daar zal de staat niet aan medewerken. Besloten werd het voorstel te steunen om zoo mo gelijk tot fondsvorming te komen, doch zoo mogelijk iedere veilingsvereeniging een eigen kas. Door enkele af deelingen van de Hollandsche Mij. van Landbouw in Noordholland was het besluit ge nomen om een protestvergadering te houden om trent de betaling van de sociale lasten. Deze vergadering zal gehouden worden op Woens dag 30 December in het Landbouwhuis te Alkmaar. Hiervoor was een uitnoodiging ontvangen dat ook de L. G. C. op die vergadering tegenwoordig zou zijn. Het doel van de vergadering kon aller goedkeuring wegdragen, maar men achtte het echter niet goed dat dit uitging van enkele afdeelingen en het be ter geweest was als dit uitgegaan was van de Holl. Mij. zelf. Het is in dezen tijd zoo hoog noodig dat men als één man optrekt en men zich niet verdeelt, om goede resultaten te bereiken. Besloten werd een afgevaardigde te zenden, waar voor werd aangewezen de secretaris. Bij de rondvraag vraagt de heer MULLER of er bij de Prov. Comm. nog bloemkoolzaad in voorraad was, omdat een bedrag daarvoor in de rekening stond. VOORZITTER deelt mede dat er nog bloemkool zaad is van het vorige jaar, zoodat wij thans be proefd zaad hebben en dat bij onderzoek is gebleken dat ook de kiemkracht goed is. Opgemerkt werd dat de contributie van de Prov. Comm. thans bedraagt een dertigste procent van den omzet en werd gevraagd hoe dit het vorige jaar was. VOORZITTER deelt mede, dat dit het vorig jaar was een veertigste procent, maar nu is dit op een dertigste gesteld omdat de omzet veel lager is ge schat. De heer JB. GLAS vraagt of het geoorloofd is kool voor de fabrieken te contracteeren. Opgemerkt werd dat dit zeker nogal eens voor komt, doch het niet toegestaan kon worden, daar dit zeker den veilingsprijs sterk beïnvloedt en men zoodoende schade berokkent aan diegenen die wel Dit is reeds zooveel gepropageerd, doch altijd zijn er nog die dit steeds doen omdat zij meenen dat het hun voordeel is. Het is zeker noodzakelijk te gen zulke leden sterk op te treden, om die ongeoor loofde concurrentie weg te krijgen, wat zeker aller voordeel is. Ook de winterkool die op contract gekocht wordt moeten de contracten over de veiling loopen. Verder vraagt spreker of het regeeringscrediet ook voor de koolbouwers is. Dit werd bevestigend beantwoord. Gevraagd werd of er ook geen reclame gemaakt kon worden voor het Hollandsche witlof in het binnenland, daar veel witlof uit Belgié wordt in gevoerd. Hier zal de aandacht op gevstigd worden. De heer MADDEROM zegt, dat het zeer wenschelijk zou zijn, dat geen executie zou plaats vinden als er geen rente van credieten betaald kan worden Dit is reeds gedaan. Gevraagd werd of er nog vergoeding komt voor de zieke aardappelen. Medegedeeld werd. dat dit verwerkt is in het ren telooze kapitaal dat toegestaan is. De heer HOOGLAND zegt, dat er te Sint Pancras een vertrouwenscommissie is opgericht, welke een onderhoud gehad heeft met den inspecteur van be lastingen. Uit die besprekingen was wel gebleken dat de inspecteur zoo'n commissie zeer op prijs stel de, zoodat de heer Hoogland kon aanbevelen in iedere gemeente zoo'n commissie te benoemen. De heer H. GLAS zegt, dat er na 1 Januari geen bonnen meer gegeven worden, doch vraagt hoe het zal gaan wanneer Amerika aan de markt komt, spr. achtte het noodzakelijk daarvoor bonnen gegeven kunnen worden. Dit werd algemeen gewenscht geacht en zal daar voor met den N. M. B. overleg worden gepleegd. Nog werd opgemerkt dat er in het vorige verslag in de Langedijker Courant stond dat de salaris verlaging zou ingaan met 1 Juli, doch dit was abuis en moet zijn 1 Januari 1932. De secretaris deelt mede, dat onze keurmeester tijdelijk wordt aangesteld als controleur van het U. C. B. Dit was met het oog op de drukte die misschien komen zal voor uitvoer naar Amerika. Dit werd ten zeerste toegejuicht, daar dit zeker een stap in de goede richting is dat onze keur meesters de controle over de U. C. B. producten krijgen. Hierna sluiting. SINT MAARTEN. Maandagavond was een vergadering belegd ten huize van den heer S. Schrijver om verslag uit te brengen van de onlangs te Hoorn gehouden verga dering, uitgaande van den Boerenbond. Daar was gesproken over den nood der tuinders en was de vergadering belegd om de belangstellen den en belanghebbenden op de hoogte te brengen. De vergadering, bezocht door een 26-tal tuin ders, werd geleid door den heer C. Groet welke in zijn openingswoord den nadruk legde op het feit, dat de tijd van thans voor den tuinder armoede en honger medebrengt, en dat door het rijk weinig of niets wordt gedaan ter leniging hiervan en ons met de dooddoener van „er is geen geld" met een kluit je in het riet stuurt. Daar spreker er van overtuigd is dat er geld te over is, maar men dit liever voor andere doeleinden besteed, wekte hij de aanwezigen op om mede te strijden voor directe hulp aan de tuinders. Hierna was het de heer P. Slot die verslag uit bracht over de te Hoorn gehouden vergadering. Na lezing, was het de heer P. Breed, welke aldaar ter vergadering was geweest, die mededeelde den indruk te hebben gekregen, dat de aangegeven strijd wijze op die vergadering zijns inziens wel was om er op in te gaan. De heer de Weerdt, welbekend, deed ook op zijn bekende welsprekende manier deze vergadering nog eens de revue passeeren, en knoopte hieraan nog een woord ter opwekking aan vast om ook hier te komen tot een mobiele afdeeling van den Boeren en Tuindersbond. De heer de Weerdt heeft dan gezegevierd, daar al hier zoo'n afdeeling aanvankelijk met 25 leden is opgericht wier eerste werk zal zijn een comité te benoemen hetwelk met de eerstvoorkomende werk zaamheden zal worden belast. Dit waren de hee- ren P. Slot, C. Groet, P. Breed, Jb. Tin en W. Bij- post Jz. Besloten werd om mede te demonstreeren in den Haag teneinde de regeering duidelijk te maken dat het den menschen ernst wordt. Daar dit een groote uitgave met zich brengt zal men evenals overal elders, reiskassen vormen, en voor dit doel zal door het benoemde comité eenmaal per week huiscollecte gehouden worden bij alle inwoners van hun wijk. Voorts kwam in bespreking het adres, dat door de tuinbouwvereeniging aan het gemeentebestuur is gericht. Daar men echter niet wist hoe dit door den secretaris dier vereeniging geformuleerd was, besloot men nader te informeeren om daarna te besluitien of men er goedkeurng aan kon hechten of met een ander adres naar voren zou komen. Hierna sluit voorzitter de vergadering en ging de commissie over tot regeling der huishoudelijke za ken. SINT PANCRAS. Dinsdag 29 December werd in het gebouw bij de Ned. Herv. kerk een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een christelijke Land- en Tuin- bouwbond, of tenminste een afdeeling daarvan. De bond bestaat reeds lang. De leiding berustte in handen van den heer A. Schuur, die tevens de inleiding houdt, met ongeveer de volgende woorden: M. H., Met gemengde gevoelens heb ik deze taak aanvaard, om heden als inleider op deze ver gadering voor u op te treden. Op aanraden van den heer Booy ben ik ertoe over gegaan om een commissie van 10 personen te vor men die u hier thans aanwezig ziet en te probeeren een afdeeling te stichten van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Ik stond wel eenisgzins sceptisch tegenover dit geval. Wij zijn toch vereenigd in een tuinbouwver eeniging, maar mede doordat hier een afdeeling van den Neutralen Bond is opgericht, zullen wij pro beeren een afdeeling te stichten voor chr. tuin ders. Ge moogt zeggen alweer een nieuwen bond, doch als we de bladen nagaan dan heerscht overal in den lande een revolutionaire geest, iedereen meent dat hij de crisis weet op te lossen. Doch wij Christelijke tuinders moeten ons als vol gelingen van het Evangelie van Jezu» Christus aan eensluiten in den lande. Daardoor kunnen wij een sterken bond krijgen. Die met Gods hulp zal kunnen lijden tot verbetering voor den tuinbouw. Wij moeten door den nood der tijden zien heen te komen, doch dit moeten wij christelijke tuinders doen langs wettelijken weg, wij moeten eerbiedig blijven aan het door God aan ons wettelijk gestelde gezag. De bond zelve is mij onbekend, wel werkt deze voor chr. boeren en tuinders. Maatschappelijke vraagstukken te behandelen in chistelijken geest. Aan den bond is verbonden een blad genaamd „Het platte land." De bedoeling is natuurlijk van onze plaatselijke tuinbouwvereeniging evengoed lid te blven Deze werkt voor veilingsbelangen, doch in dezen bond worden onze christelijke belangen behartigd, deze werkt in hoofdzaak over sociaal economische vraag stukken. De tuinbouwvereeniging toch beperkt zich alleen tot cultuuraangelegenheden. Ik hoop dat de inleiding door u is begrepen, en spreek ik den wensch uit, dat ge u allen zult aan sluiten bij den Chr. Boeren- en Tuindersbond.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5