Twee Nieuwjaarsboodschappen Predikbeurten Groentevervoer HENDRIKUS Burgerlijke Stand Uit de Pers Uit de Haagsche Post: Intusschen kunnen wij ter zake vrijwel gerust zijn, want Minister Verschuur is geenszins van plan, er nu als een maniak op los te gaan contingentee ren. Hij zal zich omringen met de adviezen eener deskundige commissie, waaruit eener extremistische elementen zorgvuldig zal weren en het naarstig overleg in den Ministerraad en den Raad van State zal hij niet schuwen. Hij voelt blijkbaar zeer goed, dat van belanghebbende zijden nu maar al te gaarne een aanslag op zijn inschikkelijkheid en hulpvaar digheid zal worden beproefd, maar hij wijst dezen aanslag van te voren af. Om onze lezers ter zake te documenteeren, schrijven wij hier zijn voornemen letterlijk af (Hand. bl. 131): „De kracht, die noo- dig zal wezen, waarover de geachte afgevaardigide de heer Diepenhorst gesproken heeft, zal ook hier in tot uiting moeten komen, dat de Regeering, zoo men als regeerder dikwijls ervaart, zal weten „neen" te zeggen aan het adres van allen, die ten onrechte meenen, dat door toepassing dezer wet voor hun belangen iets moet worden gedaan." Dat is waardig en kloek gesproken, want het „neen" zeggen is meestal moeilijker dan het „ja" knikken. Een andere beheerder van een belangrijk departement mocht dit voorbeeld van zijn collega, Minister Verschuur wel eens wat navolgen (Radio-kwestie) en geden ken het woord van den ouden dichter: „Gelukkig hij en vrij en vroeod, Die Neen durft zeggen „Neen", Dat fiere woord- vol mannenmoed, Tot iedereen." Nieuwstijdingen het gevolg, dat de wagen in de Dhantsülde.'Hoofd- vaart verdween. Door omwonenden werden 'on- Loop der bevolking ln 1931. (Overgenomen uit het „Handelsblad.'-) Hindenburg spreekt tot het Duitsdie Volk: Duitse he mannen en Duits clue vrouwen! .Wegens mijn ambt van rijkspresident en we gens het feit, dat ik als li oogbejaard man een naar verhouding troot gedeelte van de Druit- sche geschiedenis heb meegemaakt, voel ik mij gerechtigd beden, aan het einde van een jaar vol heproevingen, eenige weinige, maar eerlijk ge meende woorden tot u te richten, om u allen te helpen den nood der tijden te dragen. Ik ben er mij ten volle van bewust, welke groote offers van elk van ons verlangd worden, opdat wij kunnen trachten door eigen krad.it de tegenwoordige crisis te overwinnen. Het Duitsche volk verdient oprechten dank en groo te waardeering voor de tot nog toe bewezen of fervaardigheid en voor bet geduld, waarmede het in bet besef van de harde noodzakelijkheid alle leed en lasten heeft gedragen. Dat beboort hier in de 'eerste plaats gezegd te worden. Maar de grootte van de offers, die wijf brengen, geeft ons tegenover het buitenland bet recht te eischen, dat bet ons herstel niet door het opleg gen van onmogelijke vorderingen tegenwerkt. Ook bij het ontwapemingsvraagstuk mag Duitschland zijn goed rednt niet onthouden wor- iden. Onze aanspraak op gelijke veiligheid is zoo duidelijk, dat zij niet. bestreden kan worden. Ónwiïelkeurig denk ik terug aan Tannenberg. Onze toesand was toen ook zeer moeilijk. Zeer gedurfde besluiten moesten genomen worden en hooge eiscben aan den troep gesteld om zooveel mogelijk zeker te zijn van succes. Toen heeft misschien menigeen innerlijk getwijfeld, maar de band van wederzijdsch vertrouwen, trouwe ka meraadschap, innige vaderlandsliefde en bet ver trouwen in ons zelf heeft ons vast tezamen ge houden, zoodat de beslissing na verscheidene da gen van hevige worsteling ten onzen gunste uit viel. Ook heden roep ik, weer in moeilijken tijd, en thans gdieel Duitschland, op tot eenzelfde trouwe, door éen lot verbonden eendracht. I aat ons hand in band onversaagd de toekomst mei haar zorgbrengende beslissingen tegemoet gaan! Moge geen uwer kleinmoedig zijn, maar mo ge een ieder een onwrikbaar vertrouwen houden Lu de toekomst van ons vaderland. God heeft Duitschland reeds Vaak uit den nood gered. Hij zal ons ook nu niet verlaten. En thans wensch ik het Duitsche volk in zijn geheel en eiken Duitscbe apart van ganscher harte veel Ineil en zegen in het Nieuwe jaar Mac Donald spreekt tot het Emgelsdne volk: Het afgeloopen jaar was een jaar van crisis en Man strijd om te verhinderen, dat de crisis ontaardde in een catastrofe, doch een bemoedi gend feit onderscheidde dit jaar, nl. de dapper heid, waarmede de groote massa des volks zich bereid toonde het hoofd aan de crisis te beiden Staande voor het nieuwe jaar is de regeering vast besloten te handelen op een wijze, die baar het vertrouwen waardig maakt dat haax zoo ruim schoots is gegeven. lik inoop, besloot MacDionald, dat het volk de moeilijkheid en de samengesteld heid der problemen zal beseffen, die wij moeten oplossen en ons zijn ruimen steun zal blijven verleenen. iMacDonald zeide nog, dat het een zegen zou zijn, indien van 1932 af een betere internationale verstandhouding zou dagteekenen. Ik wensch den volken een jaar van magistrale actie op het ge bied der internationale samenwerking. Dit werk moet worden ondersteund door een ver lichte openbare meening in alle landen. PBaatseiijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1931 ingelegd f 14444.97. Terugbetaald f8946.51. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1785. EEN MOP, DIE GEEN MOP WAS. Een ongewone roofoverval heeft te Parijs plaats gehad. In het kantoor van een verzekeringsmaat- schappijgaf de directeur een Kerstdiner voor het personeel. Het ging er vroolijk toe en men amu seerde zich kostelijk. Plotseling ging de deur open en vier personen traden binnen. Gemaskerd en wel. Men schrok eerst hevig, doch veranderde de schrik in vroorlijkheid toen één der gemaskerde op opge- wekten toon „Vroolijk Kerstfeest, allemaal" riep. Men dacht toen, dat zij het diner eer kwamen aan doen. Maar gebruik makend van de stilte haalden de vier een revolver voor den dag een geboden in alle ernst „handen op", hetgeen allen in doodelijke ontsteltenis deden. En ze moeten aanzien hoe de vier bandieten de brandkast openden en er een goede vangst deden. Twee deden het werk en twee hielden het gezelschap in bedwang. EEN NIEUWE RECLAME. Een margarinefabriek heeft in de omgeving van Lubeck en Hamburg een prachtig vacantie-kolonie- huts geopend, waar alleen voortaan die kinderen prettige dagen in een gezonde omgeving zullen doorbrengen, die een voldoend aantal „bonnen van de boter" gespaard hebben. Het koloniehuis is ondergebracht in een oud ka steel, dat geheel modern is gerestaureerd. Het is gelegen in een geweldig groot park. De kinderen leven er als prinsen en worden er buiten gewoon verwend. Alle mogelijke vermakelijkheden worden er geor ganiseerd: Vogelschieten, fakkeloptochten, uitstap jes en groote afscheidsfeesten. Nooit wordt een der kinderen gestraft, opdat ze thuis niets dan goeds zouden Weten te vertellen van de vacantie-kolonie der margarinefabriek. EEN HANDGRANAAT ALS GENEESMIDDEL. Een bijzondere geschciedenis wordt gemeld uit het Russisch-Poolsche grensgebied. In de provincie Dol- benow probeerden een paar mannen naar Polen te vluchten. Onder hen was een vroegere sergeant uit het lager van den Czaar, Adolf Grzemielewski, die tijdens den oorlog door een zenuwschok zijn spraak had verloren. Bij de poging de grens over te komen kregen Russische soldaten de vluchtelingen in de gaten en wierpen zonder meer met handgranaten. De sergeant schrok zoo hevig, dat hij plotseling zijn spraak terug kreeg. Hij kwam per slot van rekening nog goed en wel over de grens. TWEE POSTBODEN DOOR GEMASKERDE ROOVERS OVERVALLEN. Twee postboden, die met een handkar de post zaken van het station Koennern (a. d. Saaie) had den gehaald op weg naar het postkantoor aldaar door drie gemaskerde roovers overvallyen. De roe vers trachten onder bedreiging met revolvers de beambten de postzakken te ontrukken. Zij konden echter slechts een postzak buit maken. Men ver moedt, dat in deze pastzak papieren van waarde zullen zijn. Van de roovers ontbreekt ieder spoor. WONDERBARE VISCHVANGST. De visscherij te Boulogne maakt een moeilijken tijd door. Tal van visschersbooten zijn er opgelegd omdat het bedrijf niet meer winstgevend was te maken. Het haring-seizoen is bijzonder slecht ge weest en een maand vroeger geëindigd dan anders, omdat de visch aan den afslag geen behoorlijken prijs meer maakte. Maandag heeft zich te Boulogne naar Belga vandaar meldt, het volgende voorge daan. De schepen keerden uit zee terug met een ongewoon overvloedige vangst aan wijting. Het on middellijk gevolg was, dat de prijzen zoozeer daal den zij schommelden tusschen 4 en 10 frank de 25 kilo dat verscheidene reeders er de voorkeur aan gaven de visch te vernietigen. Volgens Belga zijn er zoo aldus Maandag ongeveer 20 ton koste lijke visch weer in zee geworpen. VERHOOGING BENZINEPRIJS. Naar wij vernemen zal de benzineprijs met in gang van Vrijdag 1 Januari worden verhoogd. De prijs is door de Shell vastgesteld op f 14.per 100 L. in bussen van 10 L. en f 13.per 100 L. voor de benzinepomp. Twee vrachtauto's tegen elkaar gebotst. Tengevolge van de gladheid van den weg is op den Rijksstraatweg alhier, omstreeks half zes, een benzinetankwagen van de Texaco-maatschappij ge slipt en tegen een boom gereden, waardoor de wa gen dwars op den weg kwam te staan. Een tege moetkomende Belgische tractor met aanhangwa gen kon niét bijtijds meer stoppen en reed tegen den tankwagen op. Vervolgens kwam de tractor in botsing met een boom en werd, evenals de benzine wagen, zwaar beschadigd. Beide voertuigen konden hun reis niet voortzetten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Autobestuurder ernstig gewond. Op den Rijksstraatweg van Ede naar de Klomp heeft door de gladheid van den weg een autoonge val plaats gehad. De auto van den fabrikant Van Vught uit Ulft kwam in botsing met een andere auto. De heer Van Vught werd ernstig gewond en is naar het St. Elisabeth gasthuis te Arnhem over gebracht. De chauffeur, Van Raaij uit Ulft, werd aan beide handen gewond. HET DRAMA IN DE WAGENSTRAAT TE DEN HAAG. Tegen verdachte, die in eerste instantie was vrijgesproken, thans 7 jaar geëischt. Voor het Haagsche Gerechtshof Is in hooger be roep behandeld de zaak tegen den chauffeur D. P. aldaar, die door de rechtbank was vrijgesproken van den hem ten laste gelegden doodslag op den chauffeur Nieuwenburg in den nacht van 15 op 16 Juni in de Wagenstraat te Den Haag Het O. M. had acht jaar gevangenisstraf geëischt en was tegen de vrijspraak in appèl gekomen. Nadat 14 getuiigen gehoord waren vroeg de pro cureur-generaal het Hof den verdachte onmidde- lijk in hechtenis te nemen. Hij vroeg voorts ver nietiging van het vonnis der Rechtbank en eischte tegen verdachte wegens doodslag zeven jaar ge vangenisstraf. Het Hof zal over 14 dagen arrest wijzen. Het verzoek tot onmiiddellijke nhechtenisneming van verdachte kon het Hof niet inwilligen. Personenauto in Drcntsche Hoofdvaart. Een ontzettend ongeval heeft in de nabijheid van het Oranjekanaal te Smilde plaats gehad| Tengevolge van de gladheid van den weg slipt% bij het passeeren van een andere auto, waarin ge zeten was de Famliie Visers uit Semarang, met Aantal inwoners naar de 11e volkstelling op 1 middellijk pogingen in het werk gesteld om de 1931; 953 mannen en 862 vrouwen, in to- inzittenden te redden. NNa veel moeite mocht taal 1815. Geboren: 18 mannen en 11 vrouwen, samen 29. het gelukken man, vrouw en drie "kinderen op het droge te brengen. D|e vrouw bleek nog goed bij keunis te zijn, daarentegen waren de man en de drie kinderen bewusteloos. Twee doktoren, die onmiddellijk ter plaatse waren, stelden alle pogingen in het werk om de levensgeesten bij het viertal op te wekken. B|ij twee kinderen, een van tien en een van el fjaar, mocht dit gelukken, de vader en een dochtertje van pl.m. 6 'jaar, ble ken overleden te zijn. De familie was met verlof uit kndië over. NATIONAAL CRISISCOMITé. Tweede gift van de Koningin. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin ten tweede male een gift geschconken aan het Nationaal Crisiscomité. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE BERGEN. De zaak waarschijnlijk 1 Februari voor de Rechtbank. Naar wij vernemen is heden door den rechter commissaris de instructie gesloten inzake het ver- giftigingsgeval te Bergen. Waarschijnlijk zal de zaak 1 Februari voorkomen. (Nrd.Holl. DblJ DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR". Verklaring van de directie der K. L. M. De directie van de K. L. M. deelt ons mede het volgende: Nadat wij op 24 December een uittreksel hebben gegeven voor de voornaamste gevolgtrek kingen waartoe de chef van den Technischen dienst der K. N. I. L. M. bij het onderzoek van de over blijfselen van het vliegtuig de „Ooievaar" te Bang kok is gekomen, zien wij thans ons genoodzaakt (naar aanleiding van vele onjuiste berichten, welke uit de Indische bladen in de Nederlandsche pers zijn overgenomen om af te wijken van ons aanvan kelijk voornemen, geen mededeelingen te doen, voor dat het officieele rapport is gepubliceerd en nog maals uitdrukkelijk te verklaren, dat de oorzaag van de ramp niet in overbelasting moet worden gezocht. Zoover thans bekend, wijzen alle gegevens er op, dat de aanleiding van het ongeluk gezocht moet-worden in het openstaan of opengaan van het noodluik. Wij stellen ons voor zoo spoedig mogelijk na ontvangst van het officieele rapport de noodige mededeelingen aan de pers te doen. DE DIEFSTAL VAN 60.000 GULDEN. In verband met den diefstal van f60.000 en een groot aantal hoeken ten nadeele van een bankin stelling te Amsterdam, deelt de commissaris van politie mede in de vierde sectie mede, dat de be wuste boeken zijn opgespoord en aan de bank terug gegeven. Het verzoek om opsporing van Th. J. M. K. en van zijn medeplichtigen J. J. M. de H. blijft van kracht. Deze lieden zijn in het buitenland geweest en de mogelijkheid bestaat, dat zij zullen trachten terug te komen. ENGELSCHE INVOERRECHTEN OP TUINBOUWPRODUCTEN. Uit de Engelsche bladen blijkt, dat ook bloemen op bollen begrepen zijn onder het recht op tuin bouwproducten. Voor deze bloemen geldt een recht van 9 pence per pond van 5 Jan. tot en met 11 Dec. Hittegolf in Zuid-Australië. Dinsdag steeg de temperatuur in Adelaide in Zuid Australië tot 49.3 graden Celsius in den scha duw. Het was de heetste dag sinds zeventig jaar. Gedurende de laatste vijf dagen is de tempera tuur eiken dag tot boven 39 graden Celsius geste gen. De politie-agenten worden elk half uur afge lost. In de fabrieken zijn vele arbeiders flauw ge vallen. De dieren in den dierentuin worden voortdu rend besproeid. In de opslagplaatsen van petro leum liet men water over de voorraden stroomen om te voorkomen dat er brand zou uitbreken. De 59ste verjaardag van de stichting van Zuid Australië werd bij 40 graden hitte gevierd. Deson danks namen 15 udizend menschen aan het feest deel. \J VV dórden tevens rust. kalmeerene ,k van Komen door het Elders geboren 2 mannen. Ingekomen 46 m. en 43 vr. samen 89. Overleden: 14 m. en 8 vr. samen 22. Waarvan elders 1 m. en 1 v. Vertrokken 66 m. en 48 v. samen 114. Vermindering 14 m. en 2 v. samen 16. Aantal inwoners op 31 December 1931: 939 m. en 860 v. Totaal 1799. Er werden 10 huwelijken gesloten, vorig jaar 17. ZONDAG 3 JANUARI 1932. OUDKARSPEL. Ned. Herv. Gem. Voorin. 10 uur Ds. van Dijk. Bevestiging van Kerkeraadsleden. NOORDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Kerk. Geen opgaaf. Geref. Kerk. Voorm. 9.30-uur Cand. H. M. Matter, hulpprediker te Dirkshorn. Nam. 4 uur Ds. H. Dragt J.H.zn. ZUIDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. BROEK OP LANGENDIJK. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Professor Gemser. Nam. 2.30 uur Ds. A. A. van Baaien. Doopereainde Kerk Voorm. 9.45 uur Ds. A. de Jongh. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. J. Drenth. Nam. 3 uur Ds. J. Drenth. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Ds. J. Donner. Heilig Avondmaal en Denkzegging. SENT PANCRAS. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. Jellema. Collecte voor de Kerk. Geref. Kerk. Geen opgaaf. ersonen-eioesnzsvaePn711,rrR27akZ Mshrdlucmfwp Geref. Kerk. Geen opgaaf. HEER HUGOWAARD. SSarktbepiehten NOORDERMARKTBOND, 2 Jan. 1932. Aanvoer: 11300 kg uien: drielingen ƒ6.60—7.20; uien ƒ7.20—7.60; grove uien ƒ7.00—7.30; 800 kg peen ƒ3.50; 92300 kg roode kool ƒ1.30—3.20; idem door schot ƒ0.60—2.50; 38200 kg D. witte kool ƒ1.40—2.30; idem doorschot ƒ0.901.40; 19400 kg gele kool ƒ1.10 2.00; idem doorschot ƒ0.600.80. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 2 Jan. Aanvoer: 33000 kg roode kool ƒ1.103.00; door schot ƒ0.80—2.60; 40000 kg gele kool ƒ0.60—1.60; 4700 kg D. witte kool ƒ1.102.00; 4200 kg uien: ƒ7.50—8.00; grove ƒ7.40—7.50; drielingen ƒ7.40. BOVENKARSPEL, 31 Dec. Uien graf ƒ3.353.60; grooe gele 3.75; drielin gen ƒ3.30; bloemkool le srt. ƒ6.5013.60; id. 2e srt. ƒ2.80—7.70; id. 3 srt. ƒ0.75—3.10; Roode kool ƒ1.00 —230; gele kool ƒ130 WARMENHUIZEN, 31 Dec. Aanvoer: 62000 kg roode kool ƒ1.803.60; idem 2e kw. ƒ1.10—2.50; idem kale ƒ0.80—2.30; 4100 kg D. witte kool ƒ1.50—2.30; 975 kg drielingen ƒ6.25—7.00 uien ƒ7.207.60; grove uien ƒ6.707.10; bieten ƒ1.20 —2.00. NOORDERMARKTBOND, Wagonladingen. Donderdag 24 December Maandag 28 December Dinsdag 29 December Woensdag 30 December Donderdag 31 December 7 wagons 5 wagons 15 wagons 13 wagons 21 wagons 61 wagons AdvertentiSn zoon van H. DIRKS. JOH. DIRKS—v. D Abeele Zuidscharwoude, 28 December 1931 COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK Broek op Langendijk. ZITDAGEN: OUDKARSPEL. Burgerlijken Stand over de maand December. Geboren: Bartholomeus Simon, .zoon van Cor nells Bruijn en Brigitta Maria Bommer. Petrus, zoon van Nicolaas Ooijevaar en Adriana Spaansen. Ondertrouwd: IJpe Groenhout, 21 jaar, houtzager en Geertje Bakker, 19 jaar, te Broek op Langendijk. Getrouwd: Wouter de Jager, 28 jaar, tuinbouwer te Harenkarspel en Aaltje Leijen, 27 jaar. ÏJpe Groenhout en Geertje Bakker. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Jan Smit en Catharina -Anna Noot. Geertje Turkstra 71 jaar, echtg. van Jacob Blokker. Bevolking: Ingekomen: D. Grootes en gezin van Heerhugo- waard naar A 383. P. W. Kooij naar A 219. W. de Jager van Harenkarspel naar D 14. A. Kossen van Winkel naar A 65. S. Schuurman van Noordscharwoude naar A 155. Vertrokken: M. Piersma en gezien van A 189 naar Noordscharwoude. D. Bommer van A 189 naar Noordscharwoude. J. de Boer van A 189 naar Broek op Langendijk. voor de inlevering van Spaarboekjes, ter bijschrijving van de rente; Woensdag 6 Januari a.s., 's morgens van 912 uur, en 's middags van 25 uur en Donderdag 7 Januari a.s., 's morgens van 9—12 uur, en 's middags van 2—5 uur en 's avonds van 7—9 uur. Voor het betalen van rente en aflossing van voorschotten en voorschotten in Loopende Rekening. Woensdag 20 Januari a.s., 's morgens van 9—12 uur en 's middags van 1.30—5 uur en Vrijdag 22 Januari a.s., 's morgens van 912 uur, 's middags van 1.305 uur en 's avonds van 79 uur. Tijdens deze bijzondere zittingen wor den geen gewone bankzaken behandeld. HET BESTUUR.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2