teraad St. Maarten Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 2 DINSDAG 5 JANUARI 1932 41e J aar gang de i: firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Bericht Weekagenda PiaatseBijk ieiaws Wel is een Ier de aan- NOC i ^maais ern- de prijs het LLEKOTE. I Oorrespon- j Pancras, uwe bonden, iren aan de 3n vrij land; ar weer een ïdat zij het iden, welnu, wat zij klaar et doen met Lngsbond or- eeningen die niet behoor- i. Omdat het NIEUWE 1 L41GEDIJK1R COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. g een waar mij daarbij tter van den welke èn op i de jongste rem zijn ge- e". Afbreken pbouwen. In ;teren, en bij rganisatie af met het oog dat in ver- t het omge- icht." Laten inze eenheid r noodlg. Nu uaaim jooz q Ciui si 19H 'jaqo^oo £1 uof op sjtaz OTP 'wxajeq is^uni op ia r-iqaS puu^s ozuo Joop sifiiojisiuuioa noz 5ioo ;welk de vo- len, n.l. om e voorschot- waarschijn- ter bevoeg dezen maat- in onze wen- ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. larsten druk, igenaam ge le gemeente- 3 sterk wor- en, wachten t nog nader beste hopen. Jok nog om ireeder op in gen, dat het le menschen op te zwee- e, door Pro- d-Holland is an gaat het an verstrekt mag klim- it een peul- veel te ver. ichen zullen den, temeer, ;n verstrekt, diger om de evens trach- loende wordt verder te at hier wer- llerlei twee- in verschil- en, en daar- zijn moeilijk its dergelijks der niet veel ijn als naar les Jaars in onze huis- rder de niet er naast mij Eentiental i onzen Pro ng van onze belang van rijd. Toen de ïenging, was en ik spreek zeg dat hij er veel wel- sch was het, verscheiden eurt, niet in ehooren van len blijk te let ons nieit d onder ons, endheid, een t de gewone lering uit te iiinbouwcon- in rede over er algemeen lar verschei- uist ook met aldaar, van iugen er ons en om deze Lkele opmer- maken. Wij dden; even- leeraar aan i, welke en- proeven met in dat beide Ier ons heb- eau, en aan Hazeloop en l heb ik dit alle reden 3 tijden niet beben we te onder in- en. Met den ,n deze ver- belang van ons veiling- gadering. Vereenigingen, Corporatiën, Clubs, Jongelings- en Meisjes-Vereanigingen, die hare vergaderingen, bijeenkomsten en uitvoeringen bekend wenschen le maken, bieden wij daarvoor gratis de gelegen heid aan in ons blad. Op de eerste bladzijde zal onder het hoofdje „Weekagenda" kunnen worden gepubliceerd: Naam der vereenïging datum en uur der bij eenkomsten of uitvoeringen en de plaats waar deze zullen worden gehouden. Wij bevorderen hiermede ongetwijfeld het be zoek dezer bijeenkomsten, en wij twijfelen niet of men zal per advertentie meer breedvoerig het optreden van sprekers, het te behandelen onder werp of de op te voeren tooneelstukken wenschen aan te kondigen. Hiervoor wordt in de weekagenda geen plaats verleend. DE UITGEEFSTER'. S Jan. Kamer van Kjoophandel, 's-nam. 3.30 u. Stadhuis, Alkmaar. 16 Jan. tCjrisis-Comité, Oudkarspel, 's-avonds 8 uur ten Baadhuize. Vergadering van den Raad der Gemeente Sint Maarten, op Maandag 4 Januari 1932, namiddags 1 uur, ten raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer A. Klerk, burgemeester te vens secretaris. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met het vol gende. Mijne heeren, Het jaar 1932 is pas begonnen en nu reeds us U opgeroepen deze raadsvergadering bij te wonen en wel door de ongunstige omstandigheden, welke ook zoo van invloed zijn op een groot deel onzer ge meentenaren. Ik hoop, dat de depressie, waarin wij verkeeren spoedig moge wegtrekken en waar men thans zoo vaak hoort „achter de wolken schijnt de zon", dat de dreigende donkere wolken vlug mogen verdwij nen en dat het zonnetje van voorspoed spoedig daarvoor plaats mqg maken tot heil van onze ge meente en hare ingezetenen. Verder wensch ik U, leden van den Raad, met uwe gezinnen eveneens de vertegenwoordigers van de pers met hunne huisgezinnen een voorspoedig jaar 1932. Weth. J. GLAS dankt namens den Raad den voorzitter voor de geuite wenschen en zegt de tolk van allen te zijn, indien spreker den voorzitter het zelfde wenscht als door Z.E.A. is gedaan. Hetzelfde wenscht spreker de pers toe. De VOORZITTER dankt op zijn beurt en deelt mede, dat de notulen der vorige vergadering nog niet zijn opgemaakt, en de vaststelling ervan niet kan plaats hebben. Steun aan Tuinbouwers. Verzoeken van de Tuinbouwvereenigingen „Groen- tenteeld" en „de Noord-West", om steun te ver- leeen aan tuinbouwers. B. en W. stellen voor een bédrag van f3000. daarvoor disponibel te stellen n.l. door het verlee- nen van een buitengewone subsidie aan het Alge meen Burgerlijk Armbestuur alhier, teneinde daar uit een wekelijksche steun te kunnen verleenen aan noodlijdende tuinbouwers voor gezinsonderhoud, tot een maximum per gezin van f 9.—. De regeling enz. daarvoor te treffen, ten spoedigste in een samen komst van de leden van den Raad vast te stellen. De VOORZITTER deelt mede dat dit voorstel wordt gedaan naar aanleiding van bovengenoemde ingekomen stukken en tevens van persoonlijke be zoeken van eeniige tunibouwers, waardoor B. en W. zijn bijeengekomen om dit punt onder de oogen te zien. Dit college is tenslotte tot de conclusie ge komen om steun te moeten verleenen op den basis zooals boven is omschreven. Spreker gaat in den breede de steunverleening te Koedijk na en tevens het verloop der pogingen der gemeente Sint Pancras ten aanzien van de hulp der Regeering, waarvan in deze weinig te ver wachten is. B. en W. hopen niettemin, dat de credietver- leening van hoogerhand spoedig zal afkomen. Niet temin gevoelt een ieder, dat velen het niet langer y.01 kunnen houden en is het daarom nu het tijdstip om te bepalen om steun te verleenen, echter niet anders dan over het Burg. Armbestuur. B. en W. stellen voor een bedrag beschikbaar te stellen van f3000.—. De heer VAN DRUNEN zegt niet sympathiek te staan tegenover een steunverleening zooals die te Koedijk plaats heeft, daar die onaanneembaar is, gezien de draagkracht der gemeente. Spreker juicht het voorstel van B. en W. toe, doch kan instemmen met de wijze der beschikbaarstelling der gelden aan het B. A. en is er tegen dat de kleine tuin bouwers gedegradeerd worden tot armentrekkers. Spreker zou de Raadsleden willen aanwijzen bij wie de gelden iedere week kunnen worden gehaald, terwijl het B. A. zorgt, dat de gelden bij die leden tijdig aanwezig zijn. De druk van het armenver- keer gaat er dan wat van af. De VOORZITTER geeft in overweging niet die per op de zaak in te gaan en verwijst naar de laatste noot van het voorstel, waarbij de leden van den raad in de gelegenheid worden gesteld in co mité-zitting over de regeling en wat daaraan ver bonden is te kunnen spreken. Z.E.A. meent, dat er wel eene regeling zau kunnen worden getroffen, die tot een goede oplossing leidt. De heer STOOP juicht het voorstel van B. en W. toe, daar er noodzakelijk iets moet gebeuren. Nu de gelegenheid er bestaat om in comité-zitting er over te kunnen spreken, wil spreker niet ingaan op het gesprokene van den heer van Durnen, daar spreker eene andere meening is togedaan. De heer GOOTJES verblijdt zich met het voor stel om de noodlijdende tuinders te helpen. De VOORZITTER merkt nog op, dat door B. en W. het Burgerlijk Armbestuur nimmer zou zijn ge noemd indien dit niet noodzakelijk ware. Het is echter niet mogelijk de gelden op andere wijze be schikbaar te stellen. Wethouder J. GLAS had het van den heer van Drunen beleefder geacht, indien door hem was ge vraagd op welke wijze B. en W. zich de regeling hadden ingedacht. De heer VAN DRUNEN zegt, dat de voorzitter heeft gevraagd of er nog leden waren die nog iets aan te merken hadden. Daarom heeft spreker zijne meening geuit tege» het B. A. Spreker was van meening, dat het treffen eener regeling in comité-zitting meer geldt de personen. De VOORZITTER zegt, dat het eene voortvloeit uit het andere. Hierna wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming met allen voor aangenomen. Een verzoek van de Tuinbouwvereeniging „Groen- tenteeld" te Sint Maarten, om een gemeentelijke bijdrage van f 15.— voor kosten zaalhuur, in ver band met de houdende tuinbouwcursus te Stroet. De VOORZITTER deelt mede, dat in B. en W. geen algeheele overeenstemming bestaat en het slot is, dat er geen advies van B. en W. is. Spreker's standpunt is er veel voor te gevoelen eene bijdrage te verleenen. De cursus is gegeven in de vroegere Chr. School, waarvan een gedeelte is ingericht voor vergaderlokaal. De cursisten, mee- nende geen subsidie te kunnen krijgen, hebben zich gewend tot de tuinbouwvereeniging die op haar beurt het verzoek aan den raad heeft gericht. Spr. gevoelt'er des te meer voor, daar aan den cursus te Valkoog, die door den heer Speek wordt gegeven, de school wordt beschikbaar gesteld met vrij vuur en licht. De heer BREED, zelf cursist zijnde, deelt mede dat er 15 lessen worden gegeven. Per avond moet f 1.— zaalhuur worden gegeven. Er blijven, buiten den huur nog f 15.onkosten over, die door cur sisten bijeen moeten worden gebracht. Verschil lende cursisten ontvangen de lassen gratis en zijn er van de 15 slechts 6, die dit bedrag moeten op brengen. Weth. GLAS zegt, steeds veel te gevoelen voor ge noemde cursusssen, doch is het niet eens met de aanvrage en acht de f 15.niet noodig, want als het schoolbestuur een lokqal beschikbaar stelt, dan komen de cursisten in een lakoal, waarin den ge- heelen dag de kachel heeft gebrand. De kosten voor verwarming zijn zeer miniem en evenzoo de kosten voor het licht. Spreker kan zich er wel mee vereenigen indien de gemeenteraad toestaat vrij vuur en licht en dan in de school te Stroet. De VOORZITTER zegt, dat de school te Stroet behoort aan het schoolbestuur. Nu kan worden betreurd, dat niet hetzelfde wordt toegestaan zooals te Valkoog. Beter zou het geweest zijn als de aanvrage was ingezonden voor den aanvang van den cursus en niet nu. Wellicht is men echter van gedachte geweest het gemeentebestuur niet noodig te hebben. De heer Breed is van oordeel eene vergoeding noodzakelijk is voor de exploitatie. Spr. acht het bedrag niet hoog. De heer STOOP is voor subsidie. Wordt de cur sus in een schoollokaal gegeven, dan zullen hieruit practisch genomen kosten uit voortvloeien, vanwege de brandstof en het licht. Deze kosten verhoogen de exploitatierekening van de school en komen toch weer voor lasten der gemeente. Gezien echter het minieme bedrag acht spreker beter dit beschikbaar te stellen. De heer GOOTJERS is het met den vorigen spr. eens en is voor subsidie. Na een korte discussie brengt de voorzitter het voorstel in stemming. De heer BREED zegt, zich van stemming te ont houden, omdat hij zelf cursist is. De VOORZITTER zegt, dat het niet zoover moet worden gedreven en omdat het verzoek van de tuinbouwvereeniging uitgaat, kan de heer Breed gerust zijn stem uitbrengen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aange nomen met 61 stem. Tegen stemde de heer Glas. Rondvraag. De heer VAN DRUNEN zegt nogmaals het geval der weduwe Schenk ter sprake te brengen. Spreker vraagt den voorzitter nog meerdere gevallen te noe men als dit. Spr. kan zich niet anders dan nog éénzelfde geval bedenken. Spr. vraagt of de zoon in aanmerking komt voor steun als kostganger en dus ook mag stempelen. De VOORZITTER merkt op, dat over deze zaak in de vorige vergadering een besluit is genomen en het niet aangaat om hierop terug te komen. De heer VAN DRUNEN meent, nu dat er slechts twee van die gevallen zijn, dat het standpunt, wat j hieromtrent wordt ingenomen, zeer klein is. De VOORZITTER zegt, dat deze zaak beslist is in j comité-vergadering. i De heer VAN DRUNEN wil toch graag, dat de zaak opnieuw in stemming komt. De VOORZITTER acht een terugkomen op deze j al te mal. Weth. GLAS is er ten sterkste op tegen, dat een I zaak, die in comité-zitting is besproken nu ter spra- I ke wordt gebracht in de openbare vergadering. I De heer BLOM zegt, perplex te staan dat dit j geval in het openbaar wordt aangeroerd. De heer VAN DRUNEN begrijpt niet, dat men j hierop tegen is. De VOORZITTER zegt, dat de leden zich houden moeten aan de voorschriften en reglementen, die er voor de leden bestaan. De Raad is nu eenmaal geen onderonsje en wénscht Z.E.A. het prestige van den Raad hoog te houden. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. OUDiKAF|?|P|EiL. EEN PLAATSELIJK CiRISIS-OOMITE DOOR >KN BüKGEMEEiSjTFfRi GEINSTALLEER D. Het was gisteravond, dat een aantal Dames en K eeren ten Gemeentehuize bijeen kwamen op uit- nlodiging van den Burgemeester deze'r Gemeen te, om te komen tot vorming van een Plaatse lijk Crisis-Comité. Het waren de dames: Mw. Wijnveldt, Mw. van den Abeele, Mw. LangedijkBootjes, Mw. Boon en Mw. de Wed. C|. Paarlberg; en de Hee ren- Burgemeester Wijnveldt, Ds. van Dijk, I. M. K. van Loo, J. J. Eecen, A. Leijen, A. Peijs P. Appel, Jb. de Boer, C,. Borst Pz., P. Wijn en J. Keizer, die door hun aanwezigheid blijk gaven allen zitting te willen riemen in bet Plaatselijk Crisis-Comité. Hoewel nu afwezig door omstandigheden, némen eveneens nog zit ting de heer Bi. Bommer en Mw. Sneekes. Do voorzitter, burgemeester Wijnveldt, opent deze bijeenkomst met een korte inleiding en zegt tbans gaarne gevolg te hebben gegeven aan de uitnoodiging van het Nationaal Comité, om ook hier een PI. Comité te vormen, vooral ook om dat het hier, in een crisisdorp zoo nuttig wer-k zaam kan zijn, om te helpen en te steunen, ten einde door de zware tijden heen te komen. Ónder alle categorieën toch worden er menschen ge vonden, (die geholpen moeten worden in de voor hen zoo moeilijke omstandigheden. Spr. heeft ge meend het comité te moeten samenstellen uit al le deelen der gemeente om zooveel mogelijk met meer succes te kunnen werken. Hiermede worldt het comité voor geïnstalleerd Verklaard en treedt men in meer algemeene be sprekingen, die allereerst tot resultaat hebben, dat aan liet hoofd van de dames zal staan Mw. Wijnveldt, met Mw. de Wed. O. Paarlberg en Mw. Langedijk, terwijl als voorz. van het comité zal optreden de heer J. Keizer, als vice-voorz. de heer Jb. de Boer, als algemeen secretaris de heer I. M. K. van Loo, als vice-secretaris' de heer P. Wijn ,als penningmeesteresse Mw. van den Abeele, als vice-penningmeester de heer C. Borst Pz. met als leden de heeren J. J. Eeoen en Ds. van Dijk. Tevens werd besloten dat als eere-voorz. zal optreden burgemeester A. J. Wijnveldt. Over de werkwijze werd nog ©enigen tijd van gedachten gewisseld en werd besloten, morgen- Woensdagavond om 8 uur opnieuw bijeen te ko men, teneinde het werkprogram voor elkaar te zetten. Met een woord van dank sloot de burgemeester deze bijeenkomst, daarbij mededeelende dat de Kaadszaal voor de vergaderingen disponibel was. Ejn nu zal men toch misschien vragen: „Hoe wil het comité helpen?" waarop niet anders ge antwoord kan worden dan: „doo rsamenwerking met hen, die uit saamhorigheidsgevoel iets wil len geven en afstaan aan het comité, waarmede en waaruit de menschen, die hulp en steun noo dig hebben, kunnen worden geholpen." O, zeker velen, zoo niet allen ondervinden den invloed van deze moeilijke tijden, maar er mag toch nog, hopejn wij', een beroep worden gedaan op hen, die ondanks alles, kunnen en willen hel pen daar, waar die hulp geboden is. Hoe en op wélke wijze de medewerking zal worden gevraagd ,zal morgenavond worden uit gemaakt, maar gehoopt wordt dat niet tever- geefsch een beroep zal worden gedaan om steun te verkrijgen voor onze eigen ingezetenen. Al wat men kan afstaan, in welken vorm ook, zal dankbaar worden aangenomen. Het gaat om leniging van nooden in gigen ge meente. Wel kan reeds worden medegedeeld, dat de hulp uitsluitend in natura zal plaats hebben. Maar laten zij, die willen geven, en dit niet in natura kunnen doen, het comité ïinantieel steu nen met hoe geringe gave ook opdat daar voor het noodige kan worden aangekocht. En de anderen, zij, die hulp behoeven. La ten zij in vertrouwen tot het comité komen. Dioor de leden wordt een werk ter hand geno men, waartoe zij gedrongen zijn door den nood der tijden. H,ier geldt het de verantwoordelijk heid van mensch tegenover mensch. D'aarom laat men vertrouwen stellen in het comité; laat men daar met zijn nooden komen, zeggen, waar het meest behoefte aan is, en het comité zal met al zijn krachten trachten, steunend en helpend op te treden. Hier kan in onze gemeente door een zuiver menschelijk gevoel gedreven, veel goed werk worden gedaan. Laat men den onontbeerlijken steun verleenen aan hen, die zich voor dit doel hebben vereenigd - OUDKABSPEL, BijwieMief op heetmlaad betrapt. Gisteravond hield een persoon zich op verdach te wijze op nabij de sluis te Oudkarspel. Op een gegeven moment greep hij een onbeheerd Istaande if ets, toebehooreride aan den heer P. Nap Kz. en wilde zich hiermede uit de voeten maken. Dit werd echter opgemerkt door den heer L. Tromp, chauffeur bij de Firma Kok, Tuinman en Wjlken, die zich niet bedacht, en den zwijntjesjager in de kraag greep en hem over leverde aan de politie. Het bleek dat de dader uit Amsterdam af komstig was en zich ophield met minder goede bedoelingen. Dank zij het kordate optreden van den heer Tromp, zal de idief zijn gerechte straf niet ont- gann. Z UIIDlSfClH ABWO UDE. De heer K. Dijkhuizen hield Zaterdagavond voor de leden van het gezelschap „Nut en Ge noegen" in „de Bobde Leeuw" ee niezing over Crematie." Bpr. citeerde deze uit een verhandeling over pro en contra waaraan -wij' het volgende ontlee- nen. Door de aanschouwing van den verbrandings tempel wordt de mensch al diep getroffen. Er is iets plechtig-opwekkends en moedig-vertrou- wends in de ligplaats van den oven. Het is als gaat men ter kerke inplaats van naar het Cre matorium te Driehuizen. Het bijwonen van een crematie is iets plechtigs, orgelklanken ruischen uit den tempel ter begroeting van den doode en de levenden. Zacht wordt de kist gedragen naar het verhoogde koor en daar neergezet. Er is een wonderbare, rustige, laatste gemeenschap tusschen den doode en de levenden. Zeer lang zaam daalt de kist, terwijl de aanwezigen zich van hun stoelen verheffen en weemoedig en eèr- biedig het stille verdwijnen gadeslaan. Als de kist weggezonken is, schuift zich even zacht en stil een gordijn voor de opening. Het orgel zwijgt een oogenblik, om daarna krachtiger in te vallen roepend de achtergeblevenen terug tot het leven Aangaande de hygiënische kwestie, meent men tegenwoordig, dat efitelijk tusschen pro en con tra, crem a toren niet veel verschil meer bestaat. Crematie voorkomt absoluut alle hygiënische ge varen voor de overlevenden, en is in dit opzicht ook te prefereeren boven de gewone ter aarde be stelling. Zoo heeft men bv. in D|uitschland een door -3000 geneesheeran onderteekend verzoek bij den Bijksdag ingediend, om over het geheele rijk crematoria op te richten. Het moet echter ook erkend worden, dat onderzoekingen van kerkhofslooten hebben aangetoond, dat geen scha delijke bestanddeelen in het water konden wor den gevonden. Daar tegenover staat, dat zooge naamde na-epidemieën, de moeilijke ontdekking van typhus en roodvonk, !doo rdeskundigen van naam aan kerkhofbesmetting worden toegeschre ven. D'e economische kwestie, alsmede de vraag: welke waarborg biedt de crematie aan de recht spraak, werden door den heer K. Dijkhuizen even eens naar voren gebracht en oo gewezen op de gevoelsargumenten. Dit alles te releveeren, vraagt evenwel te veel ruimte. De voorzitter, de heer J. Benaud, gaf naar aanleiding van de lezing nog een beschouwing over de volgende vijf punten, nl.: uit hygiënisch oogpunt bekeken, 2. juridische gronden, 3. ver standelijke redeneering, (wat erger is: verbran ding of langzame ontbinding), 4. gevoelskwes tie (godsdienstig eigen gevoel), 5. kostenbereke ningen. Het spreekt wel vanzelf, dat over een en an der een zeer leerzame nabespreking volgde, waar uit o.iii. bleek, dat contra crematie door voor oordeel beïnvloed wordt. D'e vraag o flijkverbranding in Nederland wel De vraag of lijkverbranding in Nederland wel egienlijk mag, werd als volgt beantwoord: Bij de vaststelling van de Begraefniswet, beeft de wetgever zich gesteld op het standpunt, dat lijk verbranding niet geoorloofd zou zijn. Die bedoe-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1