Geeft uw gave n Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 41e Jaargaag i: firma H. KEIZER. Bedacteur J. H. KEIZER. Bureel Noerdscharwoude. Weekagenda Binnenlaiidsoh Overzicht BuitenSandssh Overzicht gente vrien- 3de Dorothy, zal ik hem Eveline, kom en? antoor hier- c, ze konden n nooit kun- Dorothy niet degenheid te ntoordag op nsdag haaste r, zich dade- ;den, zij zou erp Dorothy ;ateerde, dat roomen was, i afwachting b een beetje .ar chef, die Die moderne ng en bios- or het raam was een be en er stond De familie e. aan. ens met mij mer van uw van foto's, met me uit- goedof ien? itseling ant- tiap houden, ikamer maar ichen, zei ze, Jten, zei Do- bord in de aam te dro- zei Dorothy, ermoeien en 't Is niet een baby te keiijker toen at zal ik U tentje boven at je. En dan de moderne ief hebben! l Storm, aaar betrek feit kunnen dingen ver- nen als hij de vacantie huwelijk ge in, want die ijgt hij geen heb je van reeuwen, als ikking, alsof maken met en de wasch mannen, die cenes maken leren, dat ze kunnen ver- orothy redde zen die zich ie geen bord ook nog wat oorden, toen ty en snelde arzeling. Hij e pogingen ngen. )ok kunnen! 3d en wiegde er huilde en neer, dekte teenen, ge in de gang. soms ook tot minder moe eer hersens ay energiek, aod verdient s een meisje en al haar eline, dat is een goede feit, dat ze Vroeger was n zoo'n man gered en de in. Het mo- aamiddag en r, en dat is :en mannen, ik gebruik jrootmoeders liet preutsch vezen is, ver el, ik geloof :r niet vroeg hem te hel- iten, als dat iter, flinker, dat is alles. verder zon- wamen, riep i! Daar heb je zoo nijdig den mantel ,s hem in de de, want ze mist! Ik heb ullie keuken, t ik borden i baby's be en voor het eije schrijft. een artikel aar charme, gevoel voor van vroeger, lebben aan kregen, diep eindelooze ran nu zich er haalt en m keek Do- ierne meisje ir even lief geleden. NOi 3 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. DONDERDAG 7 JANUARI 1932 NIEUWE UNGEDIJKM COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 10 Januari, van 12 tot 2 uur. Radiouitzending met medewerking van „Crescendo", „Concordia". liet hoort zoo bij het Nieuwe Jaar, dat we goede voornemens maken. Ein het is de plicht van degenen, die het publiek le rzake van haar materieel en geestelijk welzijn van voorlichting moeten dienen, om aan het nut van zulke goe de voornemens te herinneren en van tijd tot tijd de vraag te stellen, of men te dien opzichte niet heeft vergeten. Goede voornemens mogen op eigen welzijn ge richt wezen, maar de beste voornemens betref fen het heil van anderen. Met de uitvoering van die laatste voornemens beoefenen we de deugd van naastenliefde. Welnu, velen van onze naasten verkeeren op het oogenblik in groot-en materiee- len nood laten onze allereerste Nieuwe Jaars plannen dus gericht wezen op ide leniging daar van. Het is waarlijk een prettig werk, als we het doen kunnen. Al hebben we ook eigen zor gen, de weten ,dat we nog tot geven in staat zijn verheft onze positie al dadelijk aanzienlijk bo ven die dergenen, en het zijn haast onnoembaar velen geworden, die thans leven moeten van de kruimelen, welke op de tafelen der overigen achter blijven. Daarom is het geven een genie ting van den bevoorrechte, een genieting, welke hij bij voortduring kan smaken, wanneer hij re gelmatig geeft. Dat we zulks inderdaad doen, regelmatig ge ven dus, is van heel groot belang voor een 'be- teekenende hulpverleening aan de slachtoffers. Er wordt soms veel gegeven. Telkens worden we a errast bij het vernemen van aanzienlijke bijdragen. Maar daar moet het toch niet van ko men, want tVulke gaven blijven te tellen en ze zijn als druppelen op een gloeiende plaat. Het moet hier komen van de talrijke kleine bijdragen die regelmatig toevloeien. Ein daaraan ontbreekt het <p het oogenblik. Aan kleine bijdragen ont ving het crisis-comité nog geen som tezamen, waarvan aan eiken behoeftige een gulden zou kunnen worden uitgekeerd. Velen maken wel goede voornemens, maar ze worden zoo onregelmatig ver-vuld. De meeste menschen hebben geen vermogen om met een royale greep daaruit voo rlangen tijd aan hun gemeenschapsplicht te kunnen voldoen. Wat de menschen geven kunnen, is meestentijds slechts 2cn kleinigheid, die ze moeten afstaan van hun wekelijksch of maandelijksch inkomen; dat te .loen, nemen ze zich ook wel voor;; een kwartje >f twee kwartjes per week. Eien kee rstorten ze lie bijdrage .misschien twee keer, maar dan wondt het al eens makkelijk vergeten en over geslagen. Zoo is de mensch; zoo bent u, zoo zijn tvij allemaal. Daarom is het zoo goed een kleine verplichting te scheppen; een eigen busje thuis, waarin ieder 3p Zaterdag zijn bijdrage stort. Of een crisis- ïlubje in de vereeniging, waarvan we lid zijn; of Jene afspraak met den patroon om regelmatig ien bijdrage op het loon in te houden. Toe, pro- oeeren we allen om op dergelijke wijze regelmaat in onze bijdrage te brengen. Dat men toch ook overal, tot in de kleine dor pen, crisis-comité's oprichte. Laksche gemeente bestuurders moeten daartoe eens worden aange- set. Stuurt, den burgemeester, zoo noodig, maar Jens een briefje. Overal wordt gebrek geleden. De verhouding van de plaatselijke comité's tot bet nationaal comité is zoo geregeld, dat 90 pro- Jent der ingekomen giften ter plaatse blijft, en L0 procent aan het nationaal comité wordt afge- li agen, dat daarvan hulp verleent, waar zulks het reest noodig wordt geoordeeld. Maar daartegenover staat weer, dat aan het plaatselijk comité door het nationaal comité een utkeering kan worden verstrekt, deze 10 pro- :ent te boven gaande. iMien mag aannemen, dat zulks objectief wordt pregeld, maar de zorg voor dicht opeen huizen- Ie gemeenschap spreekt nu eenmaal duidelijker tan het leed van verspreide gezinnen. Diaarom :al de groote stad meer hulp geworden dan het platteland, ofschoon de zorg daar wellicht even groot is. Het platte land mag niet verzuimen om voor de behoeftigen uit eigen omgeving op te komen door het stichten, in elke gemeente, van een eri- sis-oomité. Laat uw ernstigste Nieuw Jaarsvoornemen zijn uw medemenschen te helpen. Geeft naar vermo gen, doet dat regelmatig, zoo mogelijk aan het plaatselijke crisis-comité. Wel en wee in de eerste dagen van het Nieuwe Jaar. Wordt in Frank rijk stemming tegen Nederland ge maakt? Koloniale tentoonstelling te den Haag. Met nieuwe hoop, met nieuwe werklust en met nieuwe plannen zijn wij het nieuwe jaar inge gaan. Het is met de jaarwisseling hetzelfde als met die oude geschiedenis, die steeds weer nieuw blijft. Elke jaarswisseling heeft haar bekoring, we ontkomen er niet aan en vooral in deze som bere tijden hebben we een opfrisschertje noo'dig om op de been te blijven. Doch deze stemming, die vele menschen doordringt komt helaas niet al te sterk bij het openbare leven tot uitdruk king. Het ka nnatuurlijk ook moeilijk anders, menschen en toestanden zijn niet plotseling ver anderd als de wijzers van een klok op een ge geven oogenblik het nieuwe jaar aanwijzen. Het jaar was nauwelijks een uur oud of de eer ste moord was reeds gepleegd. Diitmaal was de rijksveldwachter P. Tap te Kerkdriel het slacht offer. Verschillende messteken waren hem toe gebracht, waardoor de dood is ingetreden. D>e moord heeft plaats gehaid op den dijk en daarna heeft men het lijk naar beneden laten rollen Op Nieuwjaarsdag wedden enkele personen aan gehouden, de drie gebroeders R. uit Kerkdriel. Er scheen een vee'te tusschen hen en den veld wachter te hebben bestaan over een of andere bekeuring. Twee van de drie broeders hebben intusschen een bekentenis afgelegd, maar de der de ,in wien men de hoofddader vermoedt, blijft nog steeds ontkennen. Het was de eerste onheilstijding van het jaar. Ofschoon minder sensationeel, was ook de mede- deeling van het nationaal crisiscomité, dat het teleurgesteld over de giften is, evenmin bemoedi gend. Het aantal' gevers blijkt ver beneden ver- j wachting te zijn gebleven en de enkele honderd- i Huizende nguldens, die in geld en de 140.000 die aan giften in natura zijn binnengekomen, zul- Ien slechts een schamele druppel beteekenen op de gloeiende plaat der erisisslachtoffers. De aan vragen om ondersteuning komen echter in een steeds wassende stroom de bureaux der plaat selijke crisis-comité's binnen. Lang niet alle aan vragen kan men inwilligen, want de beschikbare gelden zijn niet al te groot. Dte spoor mannen hebben daarentegen weer een aangename verrassing thuis gekregen op den Nieuwjaarsdag. Hun bezoldiging blijft voorloo- pig nog zes maanden gehandhaafd en gedurende dien tijd behoeven zij geen korting te duchten Dioch met het oog op de bijzondere omstandighe den en verrassingen, waarvoor het bedrijf nog kan komen te staan kon de minister het reglement der dienstvoorwaarden slechts met zes inplaats van met 12 maanden verlengen. Er zullen velen on der de spoormenschen zijn die denken, wie met 1 Juli leeft, wie dan zorgt. Misschien zal dan wel iets van de crisisnevel zijn opgetrokken. De slagboomen van de onbewaakte overwe gen blijven helaas ook nog steeds opgetrokken en het eerste ongeluk op zulk een onbewaakten overweg valt te boeken op het baanvak Neede- Eibergen, waar een vrachtauto van de wasch- en Strijkinrichting Slijkhuis te Groenlo door een trein werd gegrepen. De chauffeur trachtte nog uit den wagen te springen, maar de auto kantel de en de man kwam er onder terecht. Hi| was op slag dood. Wprdt in ons land munitie voor Duitschland vervaardigd was het ophefmakende opschrift van ©en bericht, dat boven ©en aantal vragen van het Tweede Kamerlid Albarda stond. Wat is nu de kwestie? Door een zekeren heer Franklin Bouillon, in Frankrijk is ee nredevoering gehou den, waarbij deze ons volkomen onbekenden grootheid beweerde, dat er in Nederland 1200 stukken zwaar geschut zouden zijn vervaardigd, die voor Duitschland bestemd waren. Eien a ndere meneer, luisterende naar den naam Jean Rey, en lid van de academie van weten schappen te Parijs beweerde van een medewerker van een Fransch bankiershuis te hebben gehoord dat hier te lande der voldoening aan Duitsehe j opdrachten granaten voor zwaar geschut worden vervaardigd, voor welke bestellingen de betalin gen vlot geschieden en waarvan de Nederland- sch© fabrikanten verklaren, dat hun ondernemin gen haar bestaan voor een belangrijk deel aan die bestellingen danken. Deze beweringen zijn door de pers naar alle windstreken der aarde overgebracht, zonder dat natuurijk de desbetlreffende heeren hun licht ter bevoegder plaatse hebben opgestoken. Die heer Albarda heeft nu aan de regeering ge vraagd te willen mededeelen of zij in staat is iets over de juistheid van deze geruchten te kunnen mededeelen. Veel behoeven we ons voorloopig niet van deze berichten uit Franschen koker niet aan te trek ken. Die Fransche pers is over het algemeen niet zeer betrouwbaar en vooral als men iets tegen Duitschland kan aanvoeren, dan staan de kolom men wagenwijd open en zuigen de journalisten graag aan hun legendarische duim. jWje hebben waarschijnlijk hier te doen met een funeste stem mingmakerij, die tot gevaarlijke conflicten aan- eiding zou kunnen geven. i Gélukkig heeft hei; Nieuwe Jaar ons toch ook nog een aangename boodschap gebracht. Het Nederlandsche Paviljoen, dat op de koloniale ten toonstelling zoozeer de bewondering der bezoe kers afdwong komt naar Nederland. Het ver huist naar den Haag waar het van Mei tot Oc tober een plaatsje zal vinden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de gemeente den Haag de overbrenging als de ex ploitatie. geheel voor gemeenterekening te ne- men, doch een te Parijs ingesteld onderzoek wees uit, dat aan deze onderneming een te groot ri sico verbonden was. Een particuliere firma bleek echter genegen onder enkele voorwaarden voor eigen rekening de tentoonstellingsgebouwen over te brengen en weer op te bouwen. In het Westbroekpark, dicht bij de badplaats Seheveningen zal nu het paviljoen, dat zoo van de energie van het Nederlandsche volk getuigde oprijzen en de vele Nederlanders, die niet in de gelegenheid waren naar Parijs te gaan zullen nu in staat zijn voor weinig geld de glorie van de kolonale tentoonstelling in hun eigen land te aanschouwen. De ramp van „de Ooievaar" blijft nog stteeds de couranten de aandacht vragen. Het rapport van de Siameesche regeering is thans bekend gemaakt De commissie wijdt de schuld van het ongeluk aan de bemanning. Het noodluik was niet ge sloten, terwijl de stabilisator zich niet in den juisten stand bevond. Van overbelasting was geen sprake. De strijd over de schuldvraag is echter nog niet beëindigd. Immers Nederlandsche vliegeniers blijven volhouden dat de belasting voor tropische landen te groot was. (Nadruk verboden.) grenzen en oorlogs- en andere schulden meteen van de baan zijn. Rusland is sterk in de diplomatie, eerst sloot het handelsverdragen om aan zijn steeds ontwikkelende industrie afzetgebieden te verzekeren. Juist deze afzetgebieden zijn de aanleiding tot de onrust in de wereld en de geheele Japansche strijd in Mandsjoerije is er een om afzetgebieden voor de gemoderniseerde Japansche industrie te scheppen. De Japansche industrie is vooral na den wereld oorlog enorm verbeterd en in staat tegen de Euro- peesche waren te concurreeren. Veel van ons mo derne aardewerk komt uit Japan om slechts een voorbeeld te noemen. Maar ook Rusland heeft sinds langen tijd „zin" in Mandsjoerije als afzetgebied. Door den strijd tusschen Japan en China, door het steeds weer toevloeien van nieuwe Japansche troe pen, een kort geleden aan het bewind gekomen sterk nationalistische regeering in Tokio en ook de aandacht, waarmee men in Europa, zoowel als in Noord Amerika dezen strijd volgt, ziet Rusland i groote moeilijkheden aan zijn grenzen in het Verre Oosten rijzen. Nog is de strijd tot Mandsjoerije ge- localiseerd gebleven, maar de diplomatieke inciden ten volgen elkaar in verhaast tempo op. Nu is weer een Amerikaansch diplomatiekvertegenwoordiger te Moekden bij vergissing gearresteerd. De Amerikaan- sche regeering overweegt thans of zij de Japansche verontschuldiging zal aanvaarden Er worden nog andere zaken in Amerika over wogen. De vloot moet uitgebreid worden. Er is zelfs I haast bij. Binnen enkele maanden moet reeds de I kiel gelegd worden voor een nieuwe oorlogsbodem. De minister van marine heeft in de vlootcommissie van het Huis van afgevaardigden een vlootpro- gramma van tien jaar ontwikkeld om de Ameri- kaansche vloot „in overeenstemming te brengen" met het vlootverdrag van Londen. Dat weten we dus weer en ook, bij voorbaat, dat de vloot er komen zal ook, ondanks de ontwapeningsconferentie, want lezen we niet, dat in bevoegde kringen wordt ver klaard, dat de Amerikaansche regeering aan haar gedelegeerden ter ontwapeningsconferentie de in structie zal geven zich te verzetten tegen iedere zuiver budgetaire methoude tot beperking van de bewapening, althans wat de Vereenigde Staten be treft. We hebben altijd gedacht, dat ontwapenen betee- kende, van wapenen ontdoen en dat, om een voor beeld te geven, iemand met een pistool evenzeer gewapend is als iemand met een moderne browning, welke laatste misschien iets kleinere kogels af schiet, doch minstens even gevaarlijk, ja gevaar lijker is dan een pistool met groote kogels. Zoo zal het straks wel bij de ontwapeningsconferentie gaan. De pistolen zullen afgeschaft worden en de brow nings komen er voor in de plaats. Van ontwape ning in den werkelijken zin des woords zal echter De problemen van het Nieuwe Jaar komen uit het Oosten. Mandsjoerije en Voor-Indië vragen onzen aandacht. Ouder gewoonte werd het Nieuwe Jaar, hier te lande zoowel als over de grenzen ingeschoten en ingeluid. Donderbussen ontploften, klokken luidden. Maar het was niet alleen vuurwerk, dat de jaars wisseling aangaf, ergens in het Oosten donderden de kanonnen, rateldelden de mitrailleurs en stegen de jammerklachten van de gewonden van het slachtveld op. Neen maar, dat is toch geen oorlog trachten de Japanners ons diets te maken. We bestrijden slechts het bandietisme in Mandsjoerije. Deze gedachtengang gaat tamelijk parallel met de propaganda der geallieerden in den grooten wereld oorlog, toen deze de Duitschers als Hunnen en bar baren voorstelden, die het einde van de bescha ving inluidden. Intusschen maakt vooral Rusland zich ernstig ongerust over dit uitroeien van bandie ten dicht aan zijn grenzen. Oorlog echter is iets viat het groote communistische rijk op het oogen blik allerminst gebruiken kan en het doet dan ook alle mogelijke moeite om zich miiddels non-agres sieve verdragen met alle mogelijke landen tegen oorlog te verzekeren. De verzekeringspremie, die de Sovjet-republieken willen betalen is echter niet zoo heel groot en het afsluiten van deze verdragen be- teekent niet, dat nu ook oude geschilpunten over Het gaat er slechts om de bewapening van A. in overeenstemming te brengen met die van B en C. Voor het evenwicht en de rust! Ook Duitschland zucht om een betere bewapening en zelfs in de Nieuwjaarsrede van den ouden Hindenburg heeft men tusschen de regels door kunnen lezen: Laat ons oorlogsschepen, kanonnen, vliegmachines en tanks bouwen. Met dat handjevol soldaten, dat we thans hebben voelen we ons zeer onbeschermd. Neen ook Duitschland zal het verlossende woord op de ontwapeningsconferentie niet spreken. Wenden wij ons thans naar Voor-Indië, waar het sinds den terugkomst van Ghandi uit Europa alles behalve rustig is verloopen. De naar zelfbestuur strevende bevolking heeft in het resultaat van de Ronda Tafel conferentie te Londen niets anders gezien dan een volkomen negeeren van hun ver langens. De Britsche Overheid is geen stap nader getreden en blijven vasthouden aan de oude tra dities. Het blijkt thans dat Engeland er geen grapje van maakt. Het is bezig met militaire en politie maatregelen zijn gezag te onderstreepen. Gewa pende troepen trekken door het land, de politie ontziet zich niet van vuurwapenen gebruik te ma ken. Van een minnelijke schikking van beide par tijen is geen sprake meer. Het gaat op het oogen blik hard tegen hard, ofschoon Ghandi en de an dere leiders nog steeds tot geweldlooze actie aan sporen. Doch hoe zal dat voortgaan? Zullen de kogels van een kant blijven fluiten? Ghandi is gearresteerd en daarna nog vele an dere leiders van de congrespartij. Wel een schrille tegenstelling is het: eenige maanden geleden als een vorst te worden ontvangen in Europa, enkele weken later achter slot en grendel te worden gezet. Wij gelooven niet,, dat deze arrestatie een ver standige zet van de Engelsche regeering is geweest. Het kan een aanleiding voor de Indische bevolking worden om tot verscherpten strijd over te gaan, die inmiddels trouwens reeds is ingezet. De boycot tegen de Engelsche goederen neemt enorme afme tingen aan, de ongehoorzaamheidscampagne wordt metfelheid gevoerd. Men vraagt zich af: Wat is beter, een Ghandi in de gevangenis of een Ghandi in vrijheid? In de gevangenis wordt hij tot marte laar en kan hij vermanende woorden tot zijn vol gelingen spreken. Het zou wel eens kunnen ge beuren, dat de congrespartij zonder de leiding van -Ghandi tot daden overgaat, die de Mahatma zeker niet zou hebben gewenscht. Intusschen is het overal in Britsch Indië tot bot singen met de politie gekomen. Europeanen ont vingen dreigbrieven, waarin hun werd geadviseerd het land te verlaten, daar zij anders vermoord zou den worden. Tallooze arrestaties hebben plaats gevonden en enkele dooden zijn reeds gevallen. Hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen is moeilijk te voorspellen. Goedingelichte personen ge looven, dat het nog al los zal loopen, maar andere eveneens „goed ingelichte" personen zeggen, dat het op een bloedige burgeroorlog zal uitloopen. De eerste weken zal het Oosten nog meermalen onze aandacht vragen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1