Het vreeselijk Auto-ongeval op 29 Oct. j.l. op den Hel- derschen weg onder Bergen Rechtszaken In den middag van 29 October had op den Helderschen weg nabij de gemeente Koedijk een vreeselijk en noodlottige aanrijding plaats, tusschen een auto en een wieilrijdster, de 17-jarge Neeltje Slotenmaker, die zich geheel rechts van den weg bevond op een rijwiel en alstoen van achter werd aangereden met groote kracht, door een auto, met gevolg dat het meisje werd weggeslingerd en zulke geweldige verwondinge bekwam aan het achter hoofd dat de dood al zeer spoedig intrad. Ook de automobilist, die het ongeluk had veroorzaakt had dusdanige verwondingen bekomen, dat zijn toestand ernstig genoeg werd beschouwd om hem te doen overbrengen naar het ziekenhuis te Alkmaar, alwaar hij herstelde, terwijl hij thans ter zake het ver oorzaken van den dood door schuld terechtstond. Het bleek de zijn de 30-jarige Gerardus J., bloemist te Anna Paulowna en in deze zaak waar een 10-tal getuigen gedagvaard, waaronder Dr. Hulst uit Lei den die de sectie had verricht en een visum re- pertum had ingeleverd, doch zelf wegens ongesteld heid afwezig was. Verdachte werd verdedigd door mr. C. J. de Groot. Als eerste getuige werd gehoord het 10-jarige zusje van het gedoode meisje, genaamd Maartje Slotemaker, die zeer weinig kon verklaren omtrent het ongeluk. Haar zusje werd aangereden en weg geslingerd en een heel eind verder had zij haar zien liggen op den grasberm. Voorts werd gehoord de heer G. J. Vis, landarbei der, deze verklaarde, dat het omstreeks licht en donker was en hij 2 meisjes op het rijwiel uit de richting Alkmaar zag aankomen, welke meisjes ge heel rechts van den weg reden, voorts zag hij in .groote vaart en op zonderlinge wijze achter de meisjes een auto aankomen. Hij dacht direct, dat loopt verkeerd en bijna dadelijk gebeurde de aan rijding. Hij liep terstond naar de plaats van het ongeval en sprak met het zusje, iets verder lag de vernielde fiets en ongeveer 7 meter verder lag het lichaam van het aangereden meisje. Voorts merkt hij op, dat de auto werd voortge stuwd tegen een vrachtauto aan. Getuige was bij het meisje gebleven tot de gem. veldwachter Van Sloo- ten, van Koedijk kwam. De auto reed heel hard, zei getuige nog. Als stukken van overtuiging waren ter zitting aanwezig het zwaar beschadigde nog gloed nieuwe rijwiel en een haarspeldje van het overleden meisje. Tot getuige Vis richtte te verdediger eenige vra gen met betrekking tot zijn waarnemensvermogen vanaf de plaats waarop hij stond, in de schuur van den heer Zwaag. Het was echter geen schuur maar zooals de Prieschen zeggen een jester of in het Hollandsch een melkhok dus was het uitzicht van getuige vrij. Getuige had nog opgemerkt, dat het rijwiel van het aangereden meisje zich vóór de aanrijding iets voorbij het rijwiel van haar zusje bevond. Het was nog dag, toen het ongeval plaats greep. Vervolgens verscheen de heer P. Zwaag, veehou der wonende onder de gemeente Bergen, die op bewuste tijd in het melkhok zat te melken en had gezien twee auto's in snelle vaart, vreeselijk hard, uit richting Alkmaar komende en daarvoor twee meisjes op een rijwiel, rechts van den weg en schuin voor elkander. Dat de tweede auto het vooroprijöenae meisje aanreed had get. niet gezien maar de bestuurder gooide het stuur om, met gevolg dat deze wagen tegen den vrachtauto van den heer Vis aanreed, dit had getuige wel opgemerkt. Getuige Zwaag had ook bloedvlekken gezien bij de tramrails. De heer P. Oly, sigarenmaker te Alkmaar reed destijds per rijwiel in de richting Alkmaar en had de twee in razende vaart voortsnellende auto's gezien en ook de twee meisjes bespeurd, maar de aanrijding had hij niet kunnen waarnemen, omdat alles al voorbij was. Later had hij een plas bloed gezien. Het meisje kende hij niet. De auto die het meisje moet hebben aangereden, had getuige iets meer naar rechts zien schuiven. Getuige Cornelis Spaan, expediteur te Z. en N. Schermer, had te Castricum zijn vrachtauto ge mist. Deze bleek gestolen te zijn, door zekeren A. v. Huysteden en deze persoon was de bestuurder van de eerste auto die vóór den wagen van verdachte reed. Deze autodief is later opgespoord en werd thans ook gehoord als getuige. Gemelde Huysteden, wonende te Beverwijk thans gedetineerd in de strafgevangenis te Haarlem, verklaarde dat hij op 29 October met zijn kameraad de Meyer te Castri cum een vrachtauto had gegapt. Het was een ver snellingswagen, geen ouwe ford. De auto stond voor het café van Vorst. Getuige is er mede naar Alk maar en daarna den Helderschen weg opgereden. Hij reed 60 a 70 kilometer. Voorts had hij niets bijzonders opgemerkt. Hij is weer naar Beverwijk teruggekeerd. Hij onderging thans 10 dagen hech- tenisstraf voor een ander delict. De heer Kl. Walen, wonende te Bergen had een tweetal auto's uit richting Alkmaar zien komen, kort achter elkaar en rijdende met groote snelheid. Hij hoorde een klap, doch wist niet welke auto dit veroorzaakt van de eerste auto had hij nummer genoteerd, doch de tweede auto had hij niet verder zien komen. Hierop had het verhoor plaats van verdachte, die erkende op tijd en plaats vermeld, aldaar te hebben gereden. Hij reed met behoorlijken gang. Chauffeurde pl.m. twee-en-een-half jaar. De snelheid schatte verdach te op 70 a 75 K.M. Hij had bij de spoorboomen te Alkmaar stil gestaan achter een vrachtauto (Huysteden met zijn gestolen wagen). Verdachte had een glas bier gedronken in het café van Houtkooper op de Laat te Alkmaar. Hij drinkt zelden sterken drank en in het café is men van meening, dat hij wel het glas bier had besteld doch niet had opgedronken. Hij had de meisjes op de fiets niet eer opgemerkt, als toen de eerste auto haar had gepasseerd. Waarom nam u toen geen maatregelen, vroeg de president. Dat deed ik, beweerde verdachte, ik remde, maar het meisje maakte een zwenkeing naar links, ook viel het mij op, dat de meisjes met elkander praatte en in het gezicht keken. De president noemde de snelheid van 55 K.M. bij het nemen van een S bocht veel te snel en te roe keloos. Na de aanrijding is verdachte tegen een vrachtauto aangebotst en kwam zijn wagen omge draaid op den weg te staan. Het bleek dat verdachte in de maand September onder Anna Pauwlowna met een auto in een sloot had gezeten. Hij ontkende overigens aan het ongeluk eenige schuld te hebben. De 10-jarige Maartje Slotemaker, desgevraagd 'verklaarde, dat haar zusje niet naar links had gezwenkt, wél iets naar voren was gereden. Zij ging juist meer naar den grasberm. Het meisje bleef beslist bij deze verklaring. Requisitoir. De Officier van Justitie, mr. van der Peen de Lille, utite bij den aanvang van zijn requisitoir een woord van deernis met het slachtoffer en haar nagelaten betrekkingen, ging daarop in bij zonderheden het verkeersdrama nog eens na en vestigde de aandacht op het verweermiddel van verdachle dat het meisje een onverwachte zwen king naar links zou hebben gemaakt, hoewel duidelijk was, 0at hij in deze verdediging geheel alleen stond. Van een refl1 ;xbeweging bij na dering van auto's was hier geen sprake. Het meisje toch hoorde de auto aankomen en reed juist voor haar zusje meer naar rechts. Die offi cier schakelt dat verweer van verdachte uit en ontwikkelde successievelijk de elementen, die we zen op de schuld van verdachte. In de eerste plaats de groote snelheid door getuigen waarge nomen, voorts dat hij door de voorgaande auto, zooals hij zelf had erkend, de meisjes niet had gezien en hij niet b ijmachte was, tijdig de noo- dige maatregelen te nemen. Het was beslist on- no<<dig om tegen het meisje aan te rijden, nade- maal de weg breed genoeg is. Daardoor kon worden vastgesteld dat verdachte onvoorzich-tig en roekeloos had gereden. Daarop besprak de offi cier de funeste gevolgen van deze roekeloosheid op welke wreede wijze het meisje letterlijk was vernield, opgenomen tot een manshoogte en met vreeselijk geweld neergesmakt., de achterschedel verpletterd. Een en ander in het rapport van dr. Hulst neergelegd. Dok Üe toestand van het rijtuig van verdachte na de aanrijding, de officier had een en ander per soonlijk in oogenschouw genomen, getuigde van de kracht, waarmede de aanrijding had plaats gevonden. Die officier releveerde de steeds toene mende ernstige ongevallen door dergelijk roeke loosheden veroorzaakt, die een krachtig optreden noodzakelijk maakt en eindigde tegen verdachte te requireeren twee maanden principieel? hechtenis Mr. de Groot opende eveneens zijn uitvoerig pleitrede met een betuiging van deelneming aan het zoo zwaar getroffen gezin van de familie Slotemaker, mede namens den verdachte, die ver moedelijk zulks aan verdediger had opgedragen. Pleiter stelde daarop in het licht, dat een bui tengewoon noodlottig toeval, zooals bleek uit het rapport van dr. Hulst, de oorzaak is geweest van den dood van het meisje. Voorts twijfelde pleiter aan het causaal ver band tusschen de aanrijding en de ten laste ge legde dood door schuld. Volgens meening was het alleen de verdachte, die met juistheid kon beoordeelen, hoe het ge beurde zich had afgespeeld. Verdachte kon door de voorgaande auto niet juist waarnemen, wat zich rechts van den weg zich achter die auto bevond. Het rechtshouden van de bocht is verdachte in dit geval noodlottig geweest. Onmogelijk noemde pleiter het om met een snelheid van zeventig kilometer zonder gevaar een dergelijke bocht te nemen. Ook bestreed pleiter uitvoerig het tweelde punt der te laste legging, dat verdachte roekeloos en onvoorzichtig en onnoodig deze aanrijding had veroorzaakt. Vestigde de aandacht op het ge vaar, aangebracht door wielrijders op den ver-: keersweg, die naast elkaar rijden. Dij ervaring wist pleiter, welk een zuiging kan worden uitgeoeefnd door een snel voorbij rijdend voertuig. Voorzichtig moest men voorts zijn met een ne gatieve .verklaring, als bijvoorbeeld afgelegd door het zusje, welk idee nader door pleiter werd uitgewerkt. Vast. stond ook, dat verdachte zich stipt had gehouden aan de regels van het verkeer. De ernst van de aanrijding mocht niet worden afgemeten naar den toestand van het rijtuig. Bovendien mocht men niet vergeten, dat ook verdachte ernstig werd getroffen door deze aan rijding. Door de getuigenverklaringen was niet met juistheid vast te stellen, hoe zich dit ongeval had toegedragen. Wat. de schuldvraag betrof, haalde verdediger professor Simons aan en eindigde zijn pleidooi met, vrijspraak te concludeeren voor zijn cliënt. De officier repliceerde op verschillende punten in pleiters pleidooi en werd door dezen beant woord. Uitspraak volgende week. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. ONGEVAL. Door het uitwijken voor een wielrijder geraakte I Woensdagmiddag j.l. de heer W. uit Zuidschar- woude met zijn auto in het ijzeren hek van het woonhuis van den heer A. Glas, met gevolg dat de vooras geheel werd omgeboren. Daar ter plaatse de straat over de eene helft was opgebroken werd I het verkeer geheel belemmerd. Met vereende krach- I ten werd het vehikel achteruit getrokken en later door de tank uit garage Bosman weggesleept. OUDKARSPEL. Gevonden een bankbiljet van f 10.Inlichting bij den Rijksveldwachter, Oudkarspel. van Amsterdam. De Amsterdamsche Paleiskwes tie actueel en onopgelost in 1092 en in 1932 nog. Nieuwstijdingen Bejaarde man «vervallen. Die daders met éën bedrag van 15 gulden er vandoor Gisteravond omstreeks negen uur heeft te Bje Bilt bij Utrecht een roofoverval plaats gehad op den bejaarden handelaar in afbraak A. De door A.. bewoonde woning staat alleen Omstreeks ge noemden tijd werd op zijn deur geklopt. Hij "deed opeen en zag twee jonge mannen voor zich staan Zij vroegen hem of nog afbraak te koop had. On middellijk daarop drongen zij naar binnen gre pen A. vast en bonden hem op een stoel terwijl zij hem ook een zakdoek in den mond stopten. Een va nde indringers dreigde met een revolver. Daarna wierpen zij hem een doek over het hoofd en gingen de woning doorzoeken om geld te vinden. Alle laden en kasten zijn doorzocht en later bleek dat 15 gulden was ontvreemd. Na dat de mannen waren vertrokken heeft A. zich weten los te wringen, waarop hij naar een in de nabijheid wonenden politieagent is geloopen. On der leiding van den burgemeester werd onmid dellijk een onderzoek ingesteld en met een poli tiehond de omgeving afgezocht. Tot nu toe heeft men van de daders geen spoor kunnen vin den. I De moord op notaris Courrech Staal. Te gen verdaente's vrouw negen maanden ge- esieht wagens heling. Gistermiddag heeft de Utrechtsche rechtbank de zaak behandeld tegen de vrouw van den in Woerden wonenden landbouwer, die in Nov. 11. notaris Courrech Staal te Gorinchem had ver moord. Zijn vrouw had zch wegens heling te verantwoorden Verdachte ontkende. Zij verklaarde bankbil jetten, die haar man van dit misdrijf had mee gebracht zonder natellen te hebben verbrand en in een kapokmatras slechts twee honderd gulden te hebben genaaid, die niet. van deze zaak af komstig waren. Men herinnert zich dat circa 5700 gulden werden buitgemaakt, waarvan la ter 4800 in een matras zijn teruggevonden. Na langdurig getuigenverhoor, waarbij de hr van Ledden Huisebosch o. a. mededeelde geen sporen van bankpapier in de asch van de kachel en de kachella te hebben gevonden en waarbijf de man van verdachte ontkenjde de acht en veertig hondeerd gulden in verschillende pakjor ver deeld, in d ematras te hebben verstopt, zooals ze er later zijn uitgehaald, eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van negen maanden onder aftrek der preventieve hechtenis. In zijn requisitoir liet mr. Eabius uitkomen dat niet be- weezen was het aanvankelijk ten laste gelegde het door verdachte koopen van góéderen betaald met van diefstal afkomstig geld. Daar er voor verdachte geen enkele reden bestond het geld te verbergen omdat haar man peeds een volledige bekentenis had afgelegd, zoodat deze er niet meer door bezwaard kon worden, meende mr. Fabius dat alleen winstbejag de drijfveer kon zijn ge weest. Veidachtes raadsvrouwe mej. mr. Et. iSjmons merkte op, dat tegenover de verklaringen, dat ver daehte het geld niet in de matras heeft genaaid alleen* de onder eede afgelegde verklaring staat van haar man dat hij het ook niet gedaan heeft Het feit dat geen sporen van bankpapier in de asch gevonden zijn, behoefde h.i. geen gewicht in de schaal te leggen, omdat niet is komen vast te staan dat alle asch is onderzocht. Uitspraak over veertien dagen. Aanbesteding inarinekruiser uitgesteld. Naar de Telegraaf verneemt, is de aanvankelijk op 11 Januari gestelde aanbesteding van den nieuwen derden kruiser welke kleiner zal zijn dan de Java en .Sumatra uitgesteld. Zooals men weet, hebben zes Nederlandsche scheepsbouwwerven een uitonodiging gekregen om op het project in te schrijven. De toestand van den ex-keizer. Naar thans wordt gemeld, is de ziekte van dein ex-keizer weer geheel genezen. Die ex-keizer heeft bij de jaarwisseling slechts ongeveer drie dagen fle kamer moeten houden. 30 jaar geleden werd een prijsvraag uitge schreven voor een nieuw Paleis te Amster dam. I 0 Januari 1902, bij gelegenheid van haar zestig jarig bestaan, werd door de maatschappij ter be vordering van de bouwkunst een internationale prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp van een nieuw konniklijk paleis in 'de buitenwijken Uit het Btoekdrukkersbcdrijf. Pe Patroonsbonden in het Drukkers bedrijf heb ben op grond van den toestand van het bedrijf en de indexxeijfers der kosten voor het levenson derhoud, in de in art. 26 der C|. A. O1, in de ty pografie genoemde looncommissie samengeroepen Deze commissie heeft op Maandag 4 Januari voor de eerste maal vergaderd. Daar men nog niet tot overeenstemming kon komen, werd be sloten de volgende vergadering te houden op Maandag 18 Januari a.s. Lijk gevonden. Nabij de tramhalte Hasselt tusschen Venlo- Arce werd op den weg het lijk gevonden van dein 664-jarigen landbouwer H. P. uit Velden. Het lijk toonde diepe hoofdwonden. Bij onderzoek is gé- bleken dat de bestuurder van een passeerende luxe auto geconstateerd heeft, dat een voor hem rijdende vrachtauto op die plek over een onef fenheid op den weg reed, wat bij nader onder zoek het lijk van P bleek te zijn. Het' is thans nog niet vast komen te staan hoe de ongelukkige om het leven is gekomen, door aanrijding of an- Mai*kibepichtevi NOORDSCHARWOUDE. Bevolking op 31 December 1931. Werkelijke bevolking op 1 Januari 1931 999 m. 978 v. Totaal 1977. Vermeerdering gedurende het jaar 1931. door geboorten ook elders geborenen 18 m. 21 v. totaal 39; vestiging 61 m. 63 v. totaal 124; algegeele vermeerdering 79 m. 84 v. totaal 163. Vermindering gedurende het jaar 1931. Door overlijden ook elders overledenen 6 m. 6 v. totaal 12; door vertrek 55 m. 57 v. totaal 112; totale vermindering 61 m. 63 v. totaal 124. Verscchil tusschen de geheele vermeerdering en de geheele vermindering 18 m. 21 v. totaal 39. Totaal der bevolking op 31 December 1931 1017 m. 999 v. Totaal 2016. NOORDERMARKTBOND, 6 Jan. Aanvoer: 21600 kg uien: gele nep ƒ8.40; drielin gen ƒ8.00-—8.30; uien ƒ8.80—9.20; grove uien ƒ7.40 —8.00; 1600 kg peen ƒ3.50—3.60; idem kleine ƒ1.60; 85600 kg roode kool ƒ1.203.20; idem doorschot ƒ0.60 2.70; 25800 kg D. witte kool ƒ1.502.40; idem door schot ƒ1.30—1.70; 12600 kg. gele kool ƒ1.30—1.90; idem doorschot ƒ0.601.10. NOORDERMARKTBOND, 7 Jan Aanvoer: 23600 kg. uien: gele nep ƒ7.20; drielin gen ƒ6.90—8.10; uien ƒ7.50—8.90; grove uien ƒ7.20 —8.10; 91400 kg roode kool ƒ0.803.00; idem door schot ƒ0.60—2,60; 47200 kg D. witte kool ƒ1.60—2.70; idem doorschot ƒ0.60—1.80; 20400 kg gele kool ƒ0.80 2.60; idem doorschot ƒ0.601.00 LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 6 Jan. Aanvoer: 77000 kg roode kool ƒ1.303.10; door schot ƒ0.90—2.30; 380000 kg gele kool ƒ0.90—2.10; 25000 kg Denen ƒ1.—2.40; 24000 kg uien ƒ8.20— 9.10; grove ƒ7.208.50; drielingen ƒ7.508.20; 1800 kg peen ƒ2903.40. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 7 Jan. Aanvoer: 47000 kg roode kool ƒ1.30—3.20; idem doorschot ƒ0.60—2.20; 13000 kg gele kool ƒ0.80— 2.10; 36000 kg Denen ƒ0.90—2.20; 15500 kg uien ƒ8.00—9.30; grove ƒ7.20—7:50; drielingen ƒ7.80 8.20; nep ƒ9.20. 275 kg bieten ƒ2.10 WARMENHUIZEN, 5 Jan. Aanvoer: 57650 kg roode kool 1.70—3.00; idem 2e kw. ƒ0.60—2.20; 5575 kg gele Kool ƒ1.20—1.60; idem 2e kw. ƒ0.600.80; 9175 kg witte kool 1.501.80; idem 2e kw ƒ0.80; 1675 kg uien ƒ8.70—9.20; grove uien ƒ7.40—7.80. WARMENHUIZEN, 6 Jan. Aanvoer: 18950 kg. roode kool ƒ2.603.10; idem 2e kw. ƒ0.60—2.20; 1850 kg gele kool ƒ0.80—1.50; 550 kg uien ƒ9.40; grove uien ƒ8.00. BOVENKARSPEL, 5 Jan. Uien grof ƒ3.70—4.00; idem groote gele ƒ3.75— 4.50; idem drielingen ƒ3.453.70; bloemkool ƒ7.10 —12.50; idem 2e ƒ4.90—9.30; idem 3e ƒ2—4; roode kool ƒ1.10—2.70; gele kool ƒ0.60—1.60; witte kool ƒ2.10—2.40; 5 Jan. 701 kg kaas: 2 st. kl. boerenkaas R.m. f23.50; 840 kg boter ƒ1.20—1.50; 234 vette koeien ƒ0.70— 0.80; 75 melk- en geldekoeien ƒ140—320; 15 stieren 17 paarden ƒ80—150; 24 vette kalveren ƒ1.00—1.20 per kg. 238 nuchtere kalveren, slacht ƒ826; fok- ƒ1622; vette varkens ƒ1920; 196 biggen ƒ611; 501 schapen 16—26; 15 bokken en geiten. Kipeieren ƒ3.50—4.50; Eeindeieren ƒ3.25.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2