Gemeenteraad OUDKARSPEL rivier drij- water huisjes van jospoeld. abi op het terwijl een ,lean geheel rerd gewor- poean welke it van Nrd. verschuivin- m deze ver- Aan vele racht. In de 3vonden. D'e oord, zoodat ;1 geisoleerd ƒ7.10—7.80; 7.60; 600 kg 1000 kg roode 3—2.30; 52800 rschot ƒ0.60 iidem door- .00; drielingen ;n ƒ7.70—8.40; -1.40; 1000 kg tol ƒ0.80—3.00; itte kool ƒ1.20 kg gele kool kg spruitkool ,ALE, 8 Jan. 303.00; door- ol ƒ0.60—2.00; g. uien 7.70— 7.50—7.90; nep AE, 9 Jan. 20—3.00; door- jol ƒ0.60—2.00; ig uien ƒ8.40 en ƒ0.40—0.60; ƒ2.70—4.30. >0—2.90; 2e kw. 3—1.60; 2e kw. 0—2.20; 2e kw 6.90—7.80; uien 650 kg peer. 3, 8 Jan. —17; bloemen- ƒ15; boerenkoo! 0.80—2.10; groe- -3.10; knolselde 1.80—6.90; roodi spruiten ƒ0.3! 70—10.40; witlot| -4.05; drielingei srt ƒ2.50—5.20 .30—220; bieter EEN NIEUWJAARSWENSCH. EENDRACHTIG SAMENWERKEN GEWENSCHT. - DE EERSTE VERGADERING EEN SLECHT BEGIN. WEINIG HOOPVOL VOOR 1932. PERSOONLIJKE AANVALLEN EN VERWIJTEN TOT EEN LID VAN B. EN W. DEZE TREFFEN HET GEHEELE COLLEGE. WERKVER SCHAFFING DE OORZAAK. STEUNREGELING STOPGEZET. DE GE MEENTEARTS STAAT 10 pet. VAN ZIJN SALARIS AF. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 7 Januari, des avonds 7 uur ten °-e- 1 meentehuize. Afwezig mr, Eecen wegens ongesteldheid. De voorzitter, burgemeester Wijnveldt opent de vergadering met het uitspreken van de vol gende woorden: nladingen. 1 wagon 15 wagon 14 wagon 23 wagon 10 wagon 8 wagor 19 wagon 11 wagon 16 wagon 18 wagon 135 wagon kiezen. tan de Langere Eelt van Alkma Al heel spoedig in het nieuwe jaar zijn de le den ter vergadering opgeroepen. Zooals het oude jaar is geëindigd, zoo zet het nieuwe jaar in; de wereldcrisis heerscht alom en elke gemeente ondervindt daarva nfien terugslag. Maar, niet waar, ook de donkerste wolken hebben hun 'zilve ren randen en zoo zal ook eenmaal, laten wij ho pen van spoedig, het zonnetje weer doorbreken en gunstiger tijden aanbreken. Laten wij een drachtig met elkander samenwerken en beproe ven met de middelen, welke ons ten dienste staan, het leed te verzachten. Moeilijke oogen- blikkon zullen wellicht in de toekomst zich nog vo orde en en daarom doe ik een beroep op uw oiler steun en medewerking. Ik wensch u met uwe gezinnen een gelukkig jaar 1932 toe en uit hier mijn beste wenschen voor het spoedig geheel herstel van uw medelid, den heer Eiecen en spreek daarbij de hoop uit, dat hij de volgende vergadering weder in ons midden mag zijn. Ook de vertegenwoordigers der Pers mijn hartelijkeu gelukwensch en ik hoop, dat zij zullen voortgaan om getrouw de besprekingen te zullen weerge ven, welke in 1932 in deze zaal zullen worden gevoerd. Met den wensch, dat de discussies beknopt en zakelijk zullen worden gehouden en de goe de toon zal worden gehandhaafd, opent spreker de vergadering. Hierna wordt het stemmingscijfer getrokken en zullen deze aanvangen bij den heer de Poer. Mededeelingen. De voorzitter doet de navolgende mededeelin- gen: Bericht van aanneming van zijn herbenoeming tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het L. O. van den heer G. LJff. Goedkeuring van Ged. Staten dezer provincie op het raadsbesluit tot het aangaan eener geld- leening groot f 36000 ten behoeve van "het gem. electrici teitsbedrij f Goedkeuring van hetzelfde college van de be grooting van den keuringsdienst voor Waren v. het gebied Alkmaar voor 1932, waaruit blijkt dat de bijdrage voor deze gemeente is vastge steld op f281.27. Brief van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar houdende mededeeling, dat de subsi die over 1930 van het Centraal Ziekenhuis aldaar voor deze gemeente bedraagt het daarvoor ge stelde maximum of f447 x Goedkeuring van de Kroon op het raadsbe sluit tbt vaststelling eener verordening op de heffing van schoolgeld voor L. O. en Vervolg onderwijs. Deze regeling treedt 1 April in werking. Bericht van Ged. Staten dezer provincie, dat zij hun beslissing ten aanzien van de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1932 verdagen. Al deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Ingekomen stukken. Adres van den gemeenteraad van Ilpen- dain, houdende verzoek adhaesie te wil len betuigen aan zijn verzoek aan de Prav. Staten dezer provincie in zake niet rendabele gedeelten waterleiding B. en W, stellen voor adhaesie te betuigen. Svij verkeeren in de gelukkige omstandigheid zoo zegt voorz. dat hier zoo goed als alle >ereeelen zijn aangesloten, behalve dan enkele afgelegen woningen in de polders. Overeenkomstig wordt besloten. Het is den raden echter nimmer verboden om net verhaalsrecht, toe te passen, maar dan moest dit op het salaris worden gelegd. D. en W. stellen voor het stuk voor kennisge- oan te nemen. Wanneer God. Staten mee- r.cn dat de salarissen kunnen worden verlaagd zullen zij daartoe zelf wel overgaan ,heer KOSTELIJK zegt dat het niet geheel juist is „voor kennisgeving aannemen." Spr zou er graag iets over willen zeggen. Het is hem een raadsel dat nog geen verlaging heeft plaats *'er gev<>elt hij toch niet veel voor adhaesiebetuiging, omdat hij hiervan niet veel verwacht, gezien ook den toeslag die nu nog weer bij vacantie wordt gegeven, hetgeen hij niet begrijpt. Spr. zou geen adhaesie willen be tuigen bij een college dat toch net voor bezuini ging gevoelt. Wat het, verhaalsrecht betreft wijst spr. erop dat anderen moeten plakken en gevoelt niet veel voor premie vrij pensioen voor de hooge salaris sen. Hij spreekt daarbij den wensch uit dat de salarissen zullen worden verlaagd, omdat, plat weg gezegd, zij den boel opvreten. Wordt echter uit den raad het voorstel ge daan om atjhaesie te betuigen, dan zal hij zich niet terugtrekken om dit te steunen. De heer ZAAGMAN meent dat men uit de woorden van den heer Kostelijk de conclusie kan trekken, dat de wereld overbelast is met amb tenaren en vooral nu. Ik ben van dezelfde ge dachte. Inplaats van bezuinigen en systemen te vereenvoudigen, z'iet men overal uitbreiding. Thans worden voor verlaging door Oterleek aangegeven de salarissen van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers. Maar toen twee 'jaar terug door Ged. Staten de salarissen werden ver hoogd, heeft men vanuit Oterleek geen verzet gehoord. Was de melk toen misschien duurder. Nu noemen ze daar deze drie ambtenaren, inaar het adres is van veel dieper beteekenis'. 1 Wanneer Ged. ötaten tot verlaging zouden over gaan, dan zonden daarin ook de kleinere amb tenaren deelen. Genoemde ambtenaren mogen een best salaris hebben, nu het levenspeil gedaald is, maar wan neer men naar Koedijk ziet, kan men dan zeg gen, dat de burgemeester daar teveel heeft? PNeen. Wanneer er bezuinigd moet worden zullen de Ged. Staten zeker ingrijpen. Maar wat doen we niet 1075 gemeenten in Nederland, waaronder er zijn met 300 inwoners. Laat men die gemeenten opruimen, dan gaat men bezuinigen. Spr. kan niet meegaan met het adres van Oter w^icau. /3UU uuurgmg Au zien we dat het op loonsverlaging aangaat, maar dat keur ik niet goed, omdat daardoor de menschen worden getroffen, die het niet kunnen missen. Dp heer KOSTELIJK is van oordeel dat men een gekregen paard niet in den bek moet zien. Hij vindt het vreemd dat er zoo over gesproken wordt. Ik neem het in dank aan. De heer BAKKEiR meent dat het beter was ge weest wanneer hierover geen woorden waren ge vallen. Ik ben het eens met Rijper dat het bétër was geweest dit bedrag te storten in de kas van het B. A. of het crisis-comité. Als de dr. een gedeelte van zijn inkomen missen wil, laat hij dat doen. Ik geloof niet dat wij die lage ge dachte bij dr. Vogelenzang mogen veronderstel len, dal hij het doet om ook de andere ambtena ren te doen verlagen. Hij staat tien procent af van een klein gedeelte van zijn inkomen, en dit knoeten wij zonder meer aanvaarden. De heer ZAAGMAN zegt, dat wanneer ieder persoon op zich zei fstond, dit zeker goed zou zijn. Maar de een kijkt naar den ander. Spr. wil echter accoord gaan met de aanvaarding, wan neer er geen andere gedachte achter zit. Hierna wordt de schenking aanvaardt. Overzicht van de ontvangsten en nitga- ven van het genoten verhoogde subsidie over 1931 ten bate van de wijkverple ging. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verhandeling van den Armenrïol te A'kmaar over den onderhond; idle hl ten aanzien van behoeftige bloedverwantri. il.i HiiV blijft ter inzage van de eailslücu Adres van de gezamenlijke mod me, -■ katholieke, christelijke en fedeeatDvc werknemersorganisaties aan den Lingen- dijk, houdende verzoek de vaststelling van een steunregeling voor georganiseer de werklooze arbeiders of het verschaf fen van productief werk. De VOORZITTER zegt dat dit adres van zeer reoenten datum is. Niettegenstaande de vele werkzaamheden die op de schouders van uwen voorzitetr en van de wethouders rusten, hebben Adres van den gemeenteraad van Wehl houdende verzoek adhaesie te willen be tuigen aan zijn tot de Kroon gericht verzoek, om over te gaan tot de instel ling van een Ministerie van Landbouw. B. en Wï. kunnen van harte instemmen met dit >rzoek. Ons land is een land bij uitstek van land- uinbouw en veeteelt. En het valt te bejammeren dat het vroegere ministerie is opgèheven. Overeenkomstig wordt besloten. Adres van den gemeenteraad van Oter leek, houdende verzoek adhaesie te wil len betuigen aan zqn verzoek aan Ged. Staten dezer provincie inzake verla ging salarissen van Burgemeesters, Se cretarissen en Ontvangers in Noordhol land en weer invoering van het 8.5 pOt,. verhaalsrecht voor pensioehstorting. De voorz. zegt, dat dit een zelfde verzoek is als indertijd van de gemeente Noordscharwou- de is ontvangen maar is uitgebreid met de 8.5 ocent pensioenverhaalsrecht. Overeenkomstig het advies van B|. en W, wordt besloten. Birief van den gemeente-arts dr. J. G* Vogelenzang, houdende mededeeling, Idat hij voor 1932 10 procent van zijn salaris afstaat. De VOORZITTER zegt dat dit zeer door B. en fWi. wordt toegejuicht. De heer RIJPER, zegt, dat de 'dokter als ge meente ambtenaar toch het salaris van de ge meente ontvangt. Nu ware nwij er niet voor aan het adres van Oterleek adhaesie te betuigen en esgt dat men dit nu ook niet kan aannemen, fcipr. vraagt of het niet wenschelijk was dat het drag werd gestort in de kas van het Bi. A. De VOORZITTER is het hier niet mee eens, daar door den dokter wordt geschreven over het afstaan van een gedeelte van zijn salaris en dit dus in de gemeentekas blijft. Ook doet de dr. het geheel vrijwillig en kan men dit dus niet koppelen aan het adres van Oterleek. De dr. ont vangt nu dus geen f 1500 maar f1350. De heer RIJPER. Vindt u het anders geen gekke verhouding? Door een ambtenaar wordt welwillend een gedeelte van zijn salaris afge staan. Misschien zit er wel wat achter, dat weet ik niet, maar ik ben er niet voor dit te aanvaar den. - Ie heer KOSTELIJK meent dat men het moet tcejuichen en daarbij niet verder gaan. De heer ZAAGMAN zegt met het idee van dr. Vogelenzang wel eenigszins sympathie te kunnen betuigen, maar hij gevoelt ook veel voor het idee van den heer Rijper. Door den dokter is geer. beschrijving gegeven om welke reden hij het bedrag afstaat. Het adres is voor allerlei uitlegging vatbaar. Maar wanneer de bedoeling is: „wanneer ik het doe, doen de anderen het ook wel" dan wordt daarmede een aanslag ge pleegd op het salaris van de andere ambtenaren. Maai daaraan mogen wij geen voet geven, en dan kan ik mij niet over het afstaan verheugen. Ik stel voor afwijzend te beschikken en den dr. te verzoeken, wanneer hij iets wil doen, het bedrag dan aan het Bi. A. te geven. Wanneer wij mcenen, dat de salarissen moeten worden ver laagd, dan valt ook de dokter hieronder. Dp heer DB BOER' zegt van een andere gedach te to iz^ijn dan de heer Zaagman. Spr. kan vol komen met het. aanvaarden van de 10 procent aceoord gaan. Een ieder moet toch op zich zelf staan en we zijtn hier zelfstandige burgers. Ik ziee hier absoluut geen kwaad in. Het was te «J A x u/x m -ui. en rv UCaJJI UKfcLI 1 oh ter wil ik het adres op den voet volgen en punt vooi punt ontleden. In de allereerste plaats wordt er gesproken over georganiseerde arbeiders. Dus over hen, die in een bond vereenigd zijn. Bi. en W. zouden 'hier kunnen volstaan met te zeggen, dat hier geen georganiseerde arbeiders zijn. Alleen zij, die ge organiseerd zijn, zijn de transportarbeiders. Verder hebben wij fabrieks- en landarbeiders. I an de laatsten is er slechts 1 georganiseerd en i nog maar sinds eenige dagen. In het adres wordt gevraagd om een steun regeling voor de georganiseerden. Maar dat is alreeds gebeurt. En wel de in het leven geroepen steunregeling voor de transport arbeiders. Dan wordt in het adres gevraagd de uitbetaling te doen geschieden over de vakorganisatie. öok dat is hier tot stand gebracht. Want de uitkeering aan de transport vindt plaats via dien bond. Door den heer Zaagman is er op gewezen, toen de steunregeling in het leven werd geroepen, dat hij sympathiek stond tegenover het verzoek van de transportarbeiders omdat het hier ging om de georganiseerde arbeiders. Ein die menschen moesten worden gesteund. Maar daaraan kan ik verbinden, dat wij reeds veel voor hen doen. Wij zijn aangesloten bij het werkloosheidsbesluit 1917, een instelling, die werkt met het geld van gemeenten, rijk en or ganisatie. Daaraan is door ons over'1929 betaald een bedrag van f 145, over 1930 f 109 en over het eerste kwartaal van 1931 f 110. En wanneer dat zoo doorgaat, gaat ons geld naar elders, ten behoeve van anderen wordt het aangewend, omdat hier geen georganiseerden zijn En het mooie hiervan is dat men vanaf Decem ber hiervan kan trekken voor den tijd van 13 weken, zoodat men daarmede den winter kan doorkomen. Wanneer de organisaties hun taak hadden be grepen, dan hadden zij gezond, dat de arbeiders zich hadden georganiseerd. Dan hadden zij het recht gehad een dergelijk request in te zenden, maar nu ontzeg ik hun dat recht. Etn wat het verstrekken van productief werk betreft, daaraan is hier nog geen behoefte. Hier loopen soms een paar arbeiders een paar dagen zonder werk, maar daarvoor kan mei geen produetief werk in het leven roepen. Bij d ekabileering konden de werklooze ar beiders te werk worden gesteld. Br stonden er toen 30 ingeschreven. 5 werden er aangenomen en de andere 25 heb ik niet meer teruggezien. Stelselmatig komen zich werkloozen aanmel den. Ik heb er hier 15 op mijn lijstje staan. Maar ook ik zit niet stil en heb nog pas een onderzoek ingesteld, waarbij mij is gebleken dat no. 1 al sinds vier weken weder aan het werk is. No. 2 heeft ook alweer werk gevonden. 'Gp het oogenblik gaat het om 3 valide arbei ders waarvan er 2 geplaatst weiden bij de kabi- leering, terwijl de derde Maandag aan het werk J wordt gezet. De invalide arbeiders zullen zich moeten wenden tot het Bl. A. Wij houden dan nog over 4 ongetrouwde in- vioneerde zoons en moeten we daarvoor nu pro ductief werk verschaffen? Laten zij naar Am sterdam of Rotterdam of naar elders gaan om t.e trachten werk te bekomen. Het ware verstandiger geweest wanneer de or ganisaties eerst eens beter geinformeerd hadden. Er zijn op het oogenblik minder werkloozen dan in 1 930. Tevens werd medegedeeld dat de menschen te werk konden gesteld worden bij de Zuiderzee werken. Door de directie van de zuurkoolfabriek werd mij gevraagd om menschen, maar ik had ze niet. Nu wordt er gevraagd om invoering van Maat -i o r~Vlaag mij ai OI men wel weet hoe maatschappelijk hulpbetoon werkt en is georganiseerd. Hier zijn we in een gemeente waar de toestand zoo is dat het wel eens gebeurt, dat een paar menscren voor eenige dagen zonder werk loo pen. En voor een gemeente van 1800 zielen vraagt mei. nu maatschappelijk hulpbetoon. Het B,. A. kan het hier nog wel af. Wanneer de bonden er nu voor zorgen, dat de mensehen zie' (h gaan organiseeren, en door ons wordi dit als eisch gesteld, omdat anders geen steun zal worden verleend, dan heeft dit adres toch nog zijn goede zijde gehad. B. en W;. stellen voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. De heer DE BOER meent ter verontschuldi ging var. de arbeiders te moeten zeggen dat zij niet georganiseerd zijn, omdat hier nooit eenige werkloosheid van beteekenis is. Tevens zijn de honen hier heel laag. Het lidmaatschap van den bond vordert van de arbeiders 80 cent per week en dan is dat heel wat, wanneer men de gedachte heeft toch niet werkloos te zullen worden. Daar- om is^ men hier niet georganiseerd. Anders zeker i wel. i5pr. wijst er dan nog op dat hier een ver- 1 eeruging is geweest. i ®'e OORZITÏER, Dan hebben zij nog hun landelijken bond. Die heer De BOER. De loonen zijn hier laag en l er komt haast geen werkloosheid voor j Die heer RIJPER zegt het eens te zijn met den heer de Beer, dat de oionen hier laag zijn, zoo j laag dat men daarvan onmogelijk 75 cent kan betalen aan de organisatie. Wanneer een arbeider een huishouding heeft kan hij dat bedrag niet unssen. En dat is ook de reden waarom hij' niet georganiseerd is. Wordt -de werkverschaffing voor 'de gemeente I er mee bedoelt? Dan kan ik er niet in meegaan dat, waar er f 2500 uitgetrokken is voor de werk j loozen er geen maatregelen worden getroffen I voor de werkloozen. De VOORZITTER. Het is mij niet bekend dat hier werkloosheid heerscht. I De heer RIJPER. Wanneer er hier tien zijn i an noem ik ddat veel. In den herst is hier geen werkloosheid. Maar de werkloozen van thans i zeker nog veertien dagen voor en aleer die hier werk geeft. Al zou het ook maar 1 dag duren dan duurt dat nog te lang voor de werkloozen' i De heer ZAAGMAN, zegt naar aanleiding van het gesprokene door den heer Rijper, te willen wij iclit adres in den breede in B,'. en W besproken I u®*- £esProkene door den heer Rijper, te willen Echter wil ik het adres op den voet volden ïfTT et ^eit' dat *9» de beh^eling uao uij u-c ueiiaiiaeimg van de begrooting gelegenheid is gegeven tot het houden van algemeene beschouwingen. Van de ze algemeene beschouwingen kan in twee richtin gen gebruik worden gemaakt. Men kan elkaar daar de jas uitvegen, zooals de voorz. heeft ge- zegd en verder moet het opbouwende critiek zijn Maar nu wil ik een klein gedeelte voorlezen van hetgeen door mij gezegd is bij de algemeene beschouwingen. (Men zie hiervoor het betreffende verslag. Verslagg. Tevens wijst spr. op volgnr. 172 van de begrooting, f2500 voor werkverschaf fing.) Als men daaruit de consequenties trekt, en er f2500 voor de werkloozen op de begroo'ting te plaatsen, dan moeten Bi. en W. die ook aan vaarden en moeten met plannen klaar zijn, wan neer de werkloozen e rzijn. De heer Rijper en ik werden aangehouden op de straat door werkloozen, waarop zij door ons naar het raadhuis zijn verwezen. En wat is nu de reden dat Bl. en W;. ihiet klaar zijn met een werkobject? Als eerste wethouder hebben wij hier een ar beidersvertegenwoordiger. Em waar blijft hij nu met de arbeidersbelangen Wanneer er ooit ge- scedeld is in onze gemeente, dan gebeurt het thans. Het spijt mij, mijnheer Blakker, dat ik het zeggen moet. De heer BAKKER. Zeg het maar hoor. Do heer ZAAGMAN. Het socialisme wordt ge heel verkeerd door u begrepen. Door een rooie wethouder wordt er met modder naar "de ar beiders gegooid. Ik hebu toen ik u bij de alge meene beschouwingen heb genoemd een zwak wethouder, iets op de schouders gelegd, en ik had gehoopt, dat u daaruit leering zou hebben getrokken, maar dat is door u verzaakt. De VOORZITTER. U moet niet persoonlijk worden. Tevens moet men niet tot elkaar gaan spreken, maar u moet u richten tot den voor zitter. Dat eischt de wellevendheid. De heer KOSTELIJK'. Ik ben altijd een van de genen geweest, wanneer de anderen werkloosheid vreesden, die zei, daarvoor niet zoo bang te zijn De menschen laten hun groenten niet verrotten. En de werkloosheid is op het oogenblik nihil. Gisteren heb ik er ook al weer twee zien werken. En nu wordt er gezegd, dat wij met werk klaar moeten staan. Dat is wel heel prachtig, maar het moet dan toch voor een "loon zijn, dab men liever wat anders gaat doen. Die kabileering heeft ons tegengehouden, maar die verlaat zich zeer. Nu is men de volgende week aan onze gemeente toe. Dan kunnen daar acht personen gebruikt worden. Ein wanneer we dat weten, moeten we dar. maar met werk klaar staan? Een van de werkloozen verklaarde op den kabel te zullen wachten, hoewel hij bij de Zuiderzeewerken ge plaatst kon worden. Het is door den heer Zaag man te sterk uitgedrukt, dat wij met werk klaar moeeten staan. Er zijn hier geen werkloozen. Do heer BAKKER. Het is mooi wanneer de menschen georganiseerd zijn, want dan hebben zij ook recht op uitkeering. Wanneer zij uitge trokken zijn, dan moet er voor hen gezorgd, worden door de gemeente door middel van een steunregeling. De loonen zijn laag hier en het valt misschien moeilijk de contributie op te genMaar het bewustzijn van het zich organi seeren is nog niet voldoende doorgedrongen. Em de voor de organisatie betaalde contributie is nog noodiger dan het doktersfonds, nog noo- diger dan brood. Door de organisaties zijn de loonen steeds op gevoerd. Op het oogenblik zijn er in ons land 2 tot 300 duizend werkloozen. Van loonsverlaging is nog geen sprake. Maar wanneer die werkloozen op do markt zouden worden gebracht, zouden de

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3