coop Onze Groenten |Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier B, li! EN" 41e Jaargang Weekagenda dijk Herstelvraagstuk. De Privé Secretaresse N0- 5 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. DINSDAG 12 JANUARI 1932 eerste hand.1 NIEUWE S ÜÏGEDIJKER COURANT 1 "IliliBi: firma 1.1 HM. - Bedacleur I. II. KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAC en ZATERDAG. per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 eent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 12 Januari. Hotel „Concordia" Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Lezing: (onderwerp te behandelen in 3 avonden). 14 Januari. 8 uur. Gemeenteraad Noordschar- woude. uur. Gemeenteraad Broek op Heer 114 Januari. 7.£ Langendijk. 15 Januari. 8 uur. Raadhuis Oudkarspel. Verga gadering Crisiscomité. 16 Januari. Hotel „Concordia". Openbare verga dering Langedijker Bestuurdersbond, Filmver tooning. J19 Jan. Jaarvergadering Ziekenvereeniging te Broek op .Langendijk „Steunt Elkander., Voorstellen worden ingewacht tot uiterlijk iWoensdag 13 Januari a.s. bij den secretaris H. Vinke. 25 Januari. Hotel „Concordia", 7.30 uur, Jaarver gadering „Onderling Hulpbetoon". 23, 24 en 25 Januari. N. H. Cinema met de Privé- Secretaresse in de „Roode Leeuw" te Zuid- scharwoude. tbetaling in lontanten nder aftrek Plaatselijk Bieuws if3 nding p den ZUIDSCHARWOUDE. Zondagmorgen kwam het dochtertje van den heer K. te vallen op de brug voor het huis en bekwam een vrij diepe wonde onder de knie. Per auto naar Dr. Verdonk vervoerd, bleek het noodzakelijk, dat de wond werd gekramd. ZUIDSCHARWOUDE. In de kolfbaan van den heer De Rijper werd Zon dag de op één na laatsten kolfwedstrijd gehouden der Langendijker Kolf clubs. De uitslag was als volgt: „Vriendenkring", Noordscharwoude. Ie klas: C. Langedijk 110 punten; F. Pranger 114 n G 3op 100 p. Tweede klas: G., Deutekom 130 punten; KI. Langedijk 120 p Pranger 96 p.; G. Langedijk 128 p.; J. Bakker 9 p.; L. Dekker 108 p.; T. Kostelijk 118 p.. „Op Maat", Zuid-Scharwoude. Eerste klas: JP. Molenaar 154 punten; P. Goet 126 p.; J. Rijne Tweede klasse: P. Glas 93 punten; J. de Geus 107 p.; A. Berkhout 04 p.; P. v. d. Welle 110 p.; W. Glas 98 p „Onder Vrienden", Oudkarspel. O. Bakker 102 punten; KI. Quant 131 punten; J ichneken 117 p. „Volharding", Oudkarspel. Tweede klas: P. Langedijk Cz. 126 punten; C. Vlug 113 p.- P. ielder 104 p.; Jb. Gelder 95 p.; P. Quant 116 p.' ."Ons Genoegen", Noordscharwoude. Tweede klas- P. Jes 100 punten; A. Moeijes 92 punten; F. Muile oom 119 p.; J. Hopman 115 p.; C. Balder 94 p. „Gezellig Samenzijn", Zuidscharwoude. 2e klas: W. Kraakman 112 punten; J. Zijp 129 p.; Jn. Bruin P7 p.; Jb. Zijp 83 p. BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen. Een paar dameshand- noenen; een paar kinderwantjes; fluweelen zak iet inhoud; eenige portemonnaie's; kindermuts; andtaschje; wollendoek; mantelceintuur; autopet. Inlichtingen geeft de veldwachter van Broep op angendijk. BROEK OP LANGENDIJK. Plaatselijk Crisis-Comité Het plaatselijk Crisis-Comité te Broek op Langen- yk maakt bekend dat de volgende giften zijn bin- engekomen: 30.—; flO.—f 10.—f 10.—f20.—; f2.50; f5.—, I f25-~J f8.—; totaal f 155.50. -[De opbrengst van de busjes is: f week f44.22; 2e week f 35.88; 3e week f33.84; 4e eek f 34.59, totaal f 147.43. Derhalve is in totaal binnengekomen f 303.04. Voorte is door de bakkers een hoeveelheid brood ischikbaar gesteld. Door de brandstoffenhande- ren is een hoeveelheid eierkolen toegezegd. Reeds nu is gebleken, dat de nood in vele gezin- ten in deze gemeente hoog gestegen is, zoodat tien den van gezinnen voor steun in aanmerking ko- I Het Comité is zeer dankbaar voor de binnen- ekomen giften en velye gezinnen hebben reeds iets nt vangen. [Doch het binnengekomen bedrag is bij lange na |iet voldoende om de ergste nood te lenigen. Laat een ieder bij zich zelve eens nagaan, welk edrag hij per dag, per week of per maand missen an om zijn medeburgers, die in nood verkeeren te unnen helpen. Die kan, geve nevens zijn gift elke week in het usje, een bedrag in eens. Het Comité vertrouwt dat het niet tevergeefs een eroep gedaan wordt op de offervaardigheid van de urgers.è Het werkcomité: P. Slot, Burgemeester, Voorzitter; C. Oijvaar, Onder-Voorzitter; M. Schelhaas, Secre taris; H. van Zuijlen, Penningmeester; Aid. Bakker; D. Visser; P. J. de Boer; H. Glas; H. Kamp; C. NOORDSCHARWOUDE. De Langedijker Bestuurdersbond heeft besloten as. Zaterdag in een openbare vergadering in „Con cordia" die door hen, in samenwerking met de Ka tholieke en Christelijke organisaties, bij de gemeen teraden aangevraagde steunregeling, te behandelen en tevens te protesteeren tegen de houding der raad van Oudkarspel. tot de andere betrokken regeeringen den op roep te richten ook van haar zijde rekening te houden met dezen toestand en niet te zoeken naar compromisoplossingen, waarvoor een reëele mo gelijkheid niet meer bestaat. üieoswstïjsliiiyeii Uit den Omtrek SINT MAARTEN. Zondagavond hadden wij het genoegen een voor stelling van de „Cinema American", ondernemers de heeren Lak, Strooper en Frederiks, in het lokaal van den heer Zwakman alhier, bij te wonen. Het stuk dat hier op het doek werd gebracht en getitield was: „Als je lacht dan ben je rijk" kan een heel aardg stuk genoemd worden en heeft de bezoekers dan ook een genotvol avondje bezorgt. Ook het nastukje, waarbij de rijkunst der Cow boy's werden vertoond, was in den geest der aan wezigen. Het geheel voldeed dan ook ten volle en verdiend bij vertooning, dat vele bioscoop liefhebbers een bezoek aan de Cinema brengen. SINT MAARTEN. In verband met de te verwachten verlichting van ons lager onderwijs heeft men alhier, evenals in meerdere plaatsen, voor a.s. Donderdagavond eerf openbare vergadering uitgeschreven ten huize van den heer Zwakman met als spreker dan heer Wolters Hoofd van de school alhier, welke heer de kwestie wetsontwerp Terpstra zal behandelen in de hoop hierdoor zooveel mogelijk propaganda te maken voor het a.s. petitionnement bedoeld tegen genoemd wetsvoorstel. Buitenland DU1DSCHIANE KAN NIET LANGER BE TALEN. Onder het opschrift: „B uitschland's ultima tum" publiceerde „De Star" een telegram uit•Ber lijn, betreffende een bezoek van den Eingelsehen ambassadeur Sir Horace Humbold bij den rijks kanselier dr. Er ning op Vrijdagmiddag. Hierbij heeft de rijkskanselier den Engelschen gezant medegedeeld, dat Duitschland noch op dit oogen- blik noch in de toekomst, herstelbetalingen, welke dan ook, zou kunnen verrichten .wanneer het economische leven der wereld weer tot herle ving gebracht moet worden. X5c Duitsehe delegatie moet op de conferentie van Lausanne dringend in de bres treden voor een volkomen schrapping des herstelbetalingen. De meeningen van dr. Biriining en zijn kabinets collega's inzake de herstelbetalingen zijn her haaldelijk aan de buitenlandsche diplomaten me degedeeld. Ook de Pers heeft dat in het openbaar gedaan. Men wijst er in de betrokken kringen in Berlijn op, dat het geleende geld, waarmede Duitschland tot dusverre zijn herstelbetalingen verricht heeft, daar het niet voor productieve doeleinden gebruikt is, dood is. Het Duitsehe economische leven staat thans aan den rand van een volkomen ineenstorting. Deze ineenstorting zou zeker geheel onvermijdelijk worden, wanneer een poging zou worden gedaan om Duitschland weer herstelbetalingen op te leggen. Wanneer Duitschland daarentegen geheel van deze last bevrijd zou worden, zo uhet in staat zijn, zijn particuliere schulden te zijner tijd te betalen. Maar het land kan onmogelijk deze particuliere schulden en 'de herstelbetalingen tezamen af lossen. Het is glashelder, aldus dr. Brüning, dat de toestand van Duitschland de voortzetting van po- ltieke baetalingen onmogelijk maakt. Even dui delijk is, dat iedere poging, om het systeem van dergelijke betalingen te handhaven, niet alleen voor Duitschland maar voor de geheele wereld tot onheil moet voeren. Bij Rezen stand van zaken blijft voor de Rijks- regeering geheel geen speling over voor overwe- gngen, welk standpunt zij moet aannemen. Zij kan op Ide ais. conferentie niet anders doen dan den gegeven feitelijken toestand uiteen te zetten en DE BENZINEBELASTING. Het eerste „treffen" met de ontduikers. Groote Regeeringsbuit. In verschillende dorpen in Oostelijk Noord-Bra bant zijn groote kwantums benzine wegens ontdui king der belasting in beslag genomen. Te Gemert circa 3000 liter, te Bakel 6 vaten, te Mierlo onge- v.'.er 1000 liter. Ook te Helmond os op een zeer gioote partij beslag gelegd. De benzine was op lis tige wijze verborgen. Een hoeveelheid b.v. werd ve- vonden onder een hoopstalmest. Van het Goudsche front. De ontdekking van het bijzonder invoerrecht op benzine blijkt rond Gouda groote afmetingen te hebben aangenomen. In de omstreken dezer stad zijn de procesverbalen nu de ambtenaren, in samenwerking met gemeente en rijkspolitie, op het oorlogspad zijn gegaan, niet van de lucht. De autobusondernemer B. B. te Haastrecht die bij diverse personen zijn voorraad benzine, ru'm 2500 L., had ondergebracht, zag zijn truc door de waakzaamheid der politie deerlijk mislukken. Den garagehouder E. in dezelfde gemeente ver- ging het niet beted. Hij werd verplicht alsnog ge- dwongen een aangifte te doen van een voorraad van 2200 L„ deels bij anderen verborgen. Verder is te Haastrecht bekeurd de heer J. F. K., die ongeveer 400 L. bij kennissen had opgeslagen. „Steekproeven" in den grond. Behalve te Haastrecht zijn bekeuringen gevallen te Stolwijk, Reeuwijk, Moordrecht, Moercapelie, Schoonhoven en Bergambacht. In deze laatste ge meente werd bij één persoon zelfs 4100 L. aange troffen. De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen trekken er dagelijks op uit, gewapend met gepunte ijzeren staven, omdat zelfs de benzinevaten in den grond ingegraven worden aangetroffen, om niet te spreken van andere listen, die te baat worden ge nomen. Verborgen onder mesthopen. Naar wij vernemen zijn door de belastingambte naren te Haarlemmermeer op verschillende plaat sen in die gemeenten belangrijke partijen benzine ontdekt in totaal 60000 L„ waaronder hoeveelheden van 10000, 6000. 4000 Liter, waarvan geen aangifte was gedaan in verband met de navordering op de benzine. Bedoelde partijen waren verborgen onder den grond, slooten, mesthoopen, plupkuilen enz. De vangst onder Bussum. De inspecties van de Accijnzen te Bussum en Baarn hebben vandaag ingevolge de aanschrijving van den Minister van Financiën een onderzoek in gesteld bij die houders van penzine, die voor 2 Jan. geen aangifte hebben gedaan van hun benzine boven de 200 K.G. Bij eenige villa-bewoners werd proces-verbaal op gemaakt. Bij een bewoner van het Bosch van Bre- dius werd 6000 liter aangetroffen, waarvan geen aangifte was gedaan. In Sloten onder Weesper- carspel en in de Horstermeer zijn, naar wij verne men ook eenige vaten aangetroffen, welke daar waren verborgen om de benzinebelasting te ontdui ken. De belasting bedraagt 41/2 cent per liter plus de geringe ambtenaarskosten. (Noord-Holl. Dbl.). waartegen een groot aantal etalagepoppen op den duur niet goed bestand bleken. De geredden. De brandweerlieden gingen toen over tot redding van de wassenbeelden. Stuk voor stuk werden zij naar buiten gedragen en in de kou gezet. Uit de menigte, die de brand van de overzijde van den gracht gadesloeg ging telkens een hartelijk gejuich op wanneer weer een „man" of „vrouw" werd ge red. De vertooning Was dan allerkostelijkst. Het leek alsof er een veldslag geleverd was (twee slacht offers waren onder een boom bezweken) en alsof de partijen zich opnieuw gereed maakten ten strijde te trekken. Een ontzagwekkende kerel, die in de etalages van groote confectiemagazijnen een gezie ne figuur is, scheen de aanvoerder. Zijn snor stond minachtend om hoog gedraaid naar den tegenstan der (een bleek juffertje) en zijn zoutebollenoog knipoogde tegen een meeuw, die haastig wegvloog voor deze zonderlinge menschen. Een parmantig dikbuikig oud heertje (confectiemagazijnen leveren costumes voor alle maten) keek knorrig naar een fatterig jong ventje, dat in deze luchtige plunje ver kleumde en verlangde naar zijn nieuw-modisch pak. Als de wind de vlokkende rook even' uit elkaar sloeg, zag men achter de ruit van het perceel drie wanstaltige gedrochten, welke door bijziende om- staanders voor levende wezens werden aangezien, maar gelukkig van het zelfde maaksel waren als hurt collega's, die een ingehouden parade hielden aan den grachtwal. In middels was gebleken, dat de 10 M. diepe kelder in de lengte in twee deelen was gescheiden en dwars in een drietal afdeelingen door houten schotten was verdeeld. Deze afdeelingen waren meerendeels ge vuld met kisten en houtwol. Toen ontdekt werd dat op een plek de vloer van de boven den kelder gelegen vloer warm werd, kon bepaald worden, dat daar de vuurhaard moest zijn. Hierwerd een gat in den vloer gehakt. Door dit gat kwam de tong van een vlam te voorschijn, maar een straal water deed hem weldra verdwijnen en spoe dig daarna behoorde de brand, die ongeveer twee werk aan de brandweer had bezorgd tot het verle den. Door groot beleid bepaalde de schade zich tot den inventaris _yan den kelder en bleef het overige deel van het perceel gespaard. Het verstoorde sprookje. Tegen den schemer kwamen de kinderen, Die had- Ren het verhaal van de geredde poppen gehoord van de moeders, die in de buurt gewinkeld hadden. Maar het schoone sprookje, waarvan de kinderen, die uit de Jordaan derwaarts trokken, hadden gedroomd, werd wreedelijk verstoord, want de booze fantasie- looze brandweermannen hadden de poppen op een hoop gegooid en aan de hoede van een grooten agent toevertrouwd. En deze groote agent waakte zorgvuldig over de makke schapen Zoo eindigde dit drama van vuur en was, dat den gemelijken rust van den Zaterdagmiddag op dit grachtdeel tot rumoer had gekeerd en alle dienst meisjes, die door mevrouw om een boodschap waren gestuurd, een standje op de hals haalden om hun lange wegblijven. (Noord.Holl. Dbld.) WASSENBEELDENSPEL. Drama van vuur en was. Een sprookje aan den waterkant. Men meldt ons uit Amsterdam: De heer S. Meys Jr., die op de Keizersgracht 89 een zaak heeft in etalageartikelen, wasfiguren en vitrines, ontdekte Zaterdagmiddag tegen half drie, dat er rook kwam uit den kelder, waar een opslag plaats is van wasfiguren en emballage. Hij waar schuwde onmiddellijk de brandweer. Toen de motor spuit van de Prinsengracht na enkele minuten ver scheen, golfde reeds een verstikkende rook naar buiten. Het was bijna onmogelijk in den kelder te komen. De bevelvoerende brandmeester, die de brand niet kon overzien, gaf dadelijk een tweede alarm, waarop meer materiaal aanrukte en de hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune de leiding van het blusschingswerk op zich nam. Golven en nog eens golven rook bolderden uit den keldering. Vuur was er niet te zien, inwendig brandde het echter zeer hevig. Met maskers gewapend drongen enkele enkele brandwachts door den verstikkenden rook in den kelder binnen. Door de ondragelijke hitte, die daar heerschte,waren de brandwachts ge noodzaakt telkens naar buiten te komen. Uit voor zorg werd de vloer van de bovenverdieping, waar het kantoor van den heer Meys is gevestigd, met een laagje water bedekt, om het doorslaan van het vuur te beletten. Ook daar werd het broeiend warm, Tn de „Haagsche Post" lezen wij de volgende belangrijke mededeelingen over ONZE GROEN TEN. Lie meeste groenten hebben reeds eeuwen ge leden den weg naar onze keukens gevonden en daaraan is het toe te schrijven, dat wij ons fei telijk nooit meer afvragen vanwaar zij eigenlijk tot ons zijn gekomen. Wel hebben ze een langen weg moeten afleggen alvorens in onze cultuur door te dringen, want het vaderland van de meeste onzer groenten ligt heel ver. Oorspron kelijk is bijna geen enkele keukenplant bij ons inheemsch geweest en 3e Germaansche planten wereld droeg er niet weininig toe bij, dat de Ro meinen destijds de landen aan deze zijde van de Alpen zoo eenzaam en onherbergzaam vonden Toen de Romeinen in ons land kwamen, kenden zij te hunnent reeds lang allerlei vruchten, groen ten e nkruiden, waarvan men hier nog nooit had gehoord en voor een groot deel hebben wij het aan hen te danken, (dat allerlei vruchtensoorten en groenten, welke thans tot ons dagelijkseh voedsel behooren, op ons menu kunnen prijken. Hiertoe woeten wij rekenen kool, boonen, erw ten en vele wortelgewassen. D)eze groentensoor- ben vinden wij op den Middeleeuwschen disch

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1