Plaatselijk Hieuw Uit den Omtrek Nieuwstijdingen - dJ Radio-Programma's u Het Centraal Archief' en Inlichtingenbureau oyerw.eg..in den-spoorweg Deventer—ZutfienTge-- ■inzake 'Maatschappelijk Htfl'pbétoón voor Neder-,. slóten waren "en reed er op in, juist toen de trein, VRIJDAG 15 JANUARI. HILVERSUM A. V. R. O. 12.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 12.01—2.00 Het omroep-orkest. 2.002.30 Uitzending voor scho len (de bereiding van ons dagelijkSéh bróód). 2.30—4.00 Middagmuziek. 4.00 Sluiting. HILVERSUM V. A. R. A. 6.457.00 Lichaamsoefening. 7.307,45 Li chaamsoefeningen. 10.15 Voordracht. 10.30 V.A.R.A.-Septet. 11.00 Kees Bakker: Fragment uit „Pijn en Gijn", 11.15 Concert (vervolg). 12.00 sluiting. 4.00 Tijdsein. 4.01 Gramafoonmuziek. 4.30 Na schooltijd. 5.00 Gramafoonmuziek. 5.15 het V.A.R.A.-Orkest. 6.00 Gramafoonmuziek. 6.15 Concert (vervolg). 6.45 „Het Kapitalisme en wat er aan voorafging." 7.15 Concert (vervolg). 8.00 Sluiting. 11.00 Tijdsein. 11.01 Gramofoon- muziek. 12.00 Tijdsein en sluiting. HILVERSUM V. P. R. O. 10.00 Morgenwijding. N.m. 8.00 Catechisatie Kerkgeschiedenis 17e—20e eeuw. k.30 Concert. 9.00 dr. A. Groeneveld: „Geweld en gewelddadigheid in het Kinderleven. 9.30 Concert. 10000 Persberichten Vrijz. Godsdien stig Persbureau. -j/10.15 Persberichten Vas Dias. 10.15 Declamatie. 10.45 Gramofoonmuziek. HUIZEN K. R. O. V.m. 8.009.15 Morgenconcert. 10.0011.30 Gra mofoonmuziek. 11.30—12.00 n.m. Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.00 Tijdsein. 12.01—12.15 Politieberichten. 12.15—1.45 Het K. R. O. Quintet. 1.45—2.00 Verzorging zender. 2.00 —3.00 Gramofoonmuziek. 3.004.30 Orgelconcert. 4.30—5.30 Microfoon-reportage. 5.307.10 Het K.R.O.-kunstensemble. 7.10—7.30 Mr. J. Baart de la Faille: „Vincent van Gogh's leven en werk". 7.30—7.45 Politieberichten. 7.45—8.00 Toelichting op het avondprogramma. 8.0010.30 Het versterkt K.R.O.-Orkest. 10.30—12.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 16 JANUARI. HILVERSUM V. A. R. A. Van. 6.457.00 Lichaamoefeningen, 7.307.45 Lichaamsoefeningen. 8,00 Tijdsein. 8.01 Het Trio Willem Drukker, afgewisseld door gramofoon muziek. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 n.m. Tijdsein. 12.01 V.A.R.A.-Septet. 1.45 Verzorging zender. 2.15 Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling-kwartiertje. 2.30 Het Haagsche Toonkunstorkest. 3.00 Th. v. d. Waerden: „Het wordende strafstelsel". 3.20 Concert (vervolg). 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Concert (vervolg). 4.50 Beoefening der Huismu ziek. 5.30 Actueel allerlei uit de arbeidersbeweging. 5.45 Volksliederen door de zanggroep der Amster- damsche A.J.C. 6.00 Uit de Roode Jeugdbeweging. 6.15 Volksliederen (vefrvolg). 6.30 Literair Halfuurtje. 7.00 Friesch uurtje. 7.45 Bestuurs- mededeelingen. 8.00 Tijdsein.8.01 Bij de Pomp. 8.15 Het V.A.R.A.-orkest. 8.45 Aansl. met „Carré", Amsterdam. 9.45 V.A.R.A.-orkest. 10.30 Persberichten van Vas Dias. 10.45 Concert (ver volg). 11.15 OOptreden van den humorist Harry Botschuyver). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Tijdsein en sluiting, HUIZEN K. R. O. V.m. 8.009.15 Morgenconcert. 10.0011.30 Het K.R.O. Trio. 11.3012.00 n.m. Godsdienstig half uurtje. 12.00 Tijdsein 12.00—12.15 Politie berichten. 12.15—1.45 Het K.R.O.-Sextet. 1.45— 2.00 Verzorging zender. 2.002.30 Gramofoonmu ziek. 2.30—4.00 Kinderuurtje. 4.00—4.15 Espe- ranto-nieuws. 4.156.20 Namiddag-concert. 6.20—6.40 Paul de Waart: Journalistiek weekover zicht. 6.40—7.10 Cursus Esperanto (XV). 7.10 7.30 Mevrouw M. Schelfhout-van der Meülén: „Vrije Vrouwen". 7.30—7.45 Politieberichten. 7.45—8.00 Sportpraatje. 8.00—11.00 Het K.R.O. Salon-orkest. 9.00 Nieuwsberichten van Vas Dias. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek, land te Amsterdam Voüdélstraat 1zendt' .ons een uitvoerig" schrijven, waarin wij' om. le- aph V r - Het. sgftijnt ons van belang in dezen tijd',, waar in zoovele instellingeneen beroep doen op de milddadigheid van het 'publiek, de aandacht te 'vestigen op verschillende personen en instellingen die naar het voorbeeld van het "Legér des Heils zich hebben georganiseerd als organen van e'van gelisatie en daarbij maatschappelijk werk ver richten. Velen denken, wanneer zij. deze personen of lichamen steunen, hun 'giften goed besteed, aangezien -de organisaties steeds met nadruk be- -toogeir, "dat zij volstrekt voor alle richtingen openstaan en niemand afwijzen. Het optreden van deze instellingen blijkt bij uitstek geëig"end voor het. maken va nverwarring, zoodat giften, .bestemd voor de een, dé ander in handen komen èn in het algemeen is het maatschappelijk werk "dat 'deze personen of kleine vereenigingen ver richten, van zoo geringen omvang en ook van zoodanige kwaliteit, dat'niet kan worden aange raden' en in sommige gevallen beslist moet wor den ontraden, deze personen of instellingen door bijdragen te steunen. Het Centraal Archilf acht dap niet gemoti veerd het geven van ondersteuning aan het Ne derlandse!) e Leger des Heils, dat een zeer kleine gfoa(p bestrijkt, waarschuwt tegen het steunen van het Nationaal Reddingslegeidat geen bona fide instelling van weldadigheid is, ontraadt ern stig steun aan de stichting De Hoilsbrigade te den Haag, omdat haar tehuis in het geheel niet bestaat, aan Maranatha, stichting voor zendings- arbeid en maatschappelijk werk te den Haag, maatschappelijk werk van minimalen omvang en officieren verdienen geen vertrouwen, aan .de Haagsche stadszending Emanuel, leider ongun stig beoordeeld, aan de Néderlandschc Vrije Eivan gelische vereeniging, waarschijnlijk slechts een gefingeerde vereeniging, en aan de 'Vrije Evan gelisatie „Filadelfia" te Amersfoort, giften wor den gebruikt voor onderhoud van een-der evan gelisten en waarsehuwt tegen Remalia, Herv.- Kathóïiêk Leger des Héils te Utrecht. De strijd in de Textielindustrie. Een nieuwe proclamatie van den burgemeester van Ensehede. Do Burgemeester van Enschede, overwegende dat personen van buiten de gemeente "direct of indirect aansporen tot baldadigheden en vêrsto ring van de orde en andere strafbare daden, heeft het bevel uitgevaardigd, dat gedurende dezen tijd van stoornis van de openbare orde in ver bond met geschillen in de industrie, het verblijf binnen de gemeente Enschede wordt ontezgd aan .allen, niet-ingezetenen, die hebben aangespoord óf aansporen, rechtstreeks of zijdelings, tot wan orde ir. het openbaar of tot daden, die stoornis van de orde tengevolge kunnen hebben. Personen die ziolv daaraan schuldig hebben gemaakt "óf schuldig maken, worden bij bevinding éoor den burgemeester pf, den doo rhem aangewezen hoofd ambtenaar van politie gebracht en door de poli tie over de gemeentegrens geleid. De burgemeester van Lonneker heeft voor "die gemeente een dergelijk bevel uitgevaardigd. uit de riphiing Deventer naderde. Dp auto kwaiq ondéi" dé hoornen .dwars door te staan en werd, door den trein gegrepen. De bestuurder bracht het. er wonder boven wonder goed af. Hij werd. slechtslicht gewond, daar hij verward geraakte) in het vlechtwerk van de afsluitboomen, wat zijn behoud is geweekt. De trein verloor een de rfrontlantaarns en de auto werd vernield. Het verkeer was eenigen tijd ^gestremd. Benzine in beschuit bussen. 'Te Stiphout in Noordbrabant is èen hoeveel heid benzine gevonden, die in den grond ver borgen was. Döor met soldeerijzers den grond te bewerken vond men de benzine in allerlei emballage, zelfs in bescbuitbussen begraven - Verdacht van verduistering. De Justitie te Middelburg heeft aangehouden zekeren ^Jurryo firmant van het failliete bankiers ykiantooi; Do Koster ;^n Cjo. te'Vlissingen, onder yverdenking van verduistering van hem toever trouwde gelden. 125 jaar geleden had de groote kruitont- ploffing te Leiden plaats. Op 13 Januari 1807 ontplofte er in den namid dag te Leiden een groote hoeveelheid kruit, dat met een schip bij het Rapenburg vervoerd werd EEen aantal huizen,* stortten in, ook een school. Vele gebouwen werden beschadigd. Er waren, vele dooden en gekwetsten. Het ongeluk ge beurde'bij de Langebriig en de Nieuwsteeg. Die schok werd waargenomen in denHaag en zelfs in Dordrecht. "Weldra kwam de koning met vele helpers, o.a. medici uit den Haag naar Leiden Bakkers, brandweerlieden, glazenmakers werden gerequireerd. Onder de puinhoopen van de school hoorde men een kinderstem. Na opruiming van het puin vond men onder een stoel een kind Koning Lodewijk interesseerde zich voor den Knaap en liet hem later studeeren. Die jongen werd dé beroemde mr. van Gigh, de vader van mr- Jac, van, Gigh. NIEUWE BENZINE RESERVOIRS! Mesthoopen en beschuitbussen. Opnieuw hebben de ambtenaren der Accijnzen te Helmond succes gehad met het opsporen der ben zinebelastingontduikingen. Te Stiphout is een hoeveelheid benzine gevonden die in den grond verborgen was. Door met soldeer ijzers den grond te bewerken, vond men de benzine in allerlei emballage, zelfs in beschuitbussen begra ven. Daar de bussen dun waren, is een hoeveelheid benzine door het steken met de soldeerijzers, ver loren gegaan. Men heeft echter nog een hoeveelheid van 750 liter in beslag kunnen nemen. Belastingcommiezen ontdekten bij een veehouder te Nes a. d. Amstel 1500 liter benzine, verborgen onder een mesthoop. De voorraad werd in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. De gemeentepolitie van Cchin op Geul heeft ln samenwerking met belastingambtenaren 1200 L. ben zine in beslag genomen, die op twee verschillende plaatsen waren opgeslagen. Uit het onderzoek is gebleken, dat een tot dus verre onbekend gebleven persoon aan twee Inge zetenen van Schin op Geul had gevraagd die ben zine te mogen opslaan, daar zijn auto defect was geraakt. Door de niets vermoedenden werd zulks toegestaan. Deze inbeslagneming houdt verband met belasting-ontduiking. NOORDiSpiHARWGUDEu ,,CjR|ESiCEND|0'."' Ónze zangvereeniging „Crescendo" heeft weer lauweren mogen inoogsten. Zondagmiddag 12 uur zong het vrouwenkoor en „het gemengd koor voor den microfoon. Duizenden mochten per radio den schoonen zang, die onder leiding van den heer Willem Hcspe wgrd ten gehoore gebracht,, beluisteren en als een bewijs, dat dit concert algemeen is ge prezen en geroemd, getuigen de vele brieven, die het bestuur uit alle deeïen van het land mocht ontvangen, en die met waardeering getui gen van de schitterende ontvangst en de uitne mende vertolking. Hulde aan „Crescendo.,' Brandstichting. Op verschillende plaatsen in hnis den brand er in gestoken. Gisternacht omstreeks een uur werd te Eind hoven te brandweer gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken in café „de Rooe Lijn" op de Eellenoord, béwoond door de weduwe van der Voor. Dé'bewoners waren den vorigen avond ver trokken, zoodat de brandweer zich door forceeren van eenigè ramen toegang moest verschaffen. Hier bij bleek, dat de ramen aan de achterzijde van liet huis openstonden, terwijl op verschillende plaatsen sporen van brandstichting werden aan getroffen. Ie benedentrap stond in lichtelaaie. Een potje olie en een kist met oude lappen wer den er onder aangetroffen. In een der kamers vond men een groot gatin den vloer gebrand -- onder het, bed. Eveneens was brand gesticht in een kamer onder aan de.trap, waar men een last met hooi, smeerolie enz. vond. Ook de bo ventrap vertoonde sporen van brandstichting. Een bovenkamer is bijna geheel uitgebrand. - Alles wijst er op, dat op verschillende plaatsen de brand is aangesticht. De politie heeft de zaak in onderzoek. MODDER, IN SINT PANCfRAS. Het is voor de inwoners van Sint Pancras een ware beproeving nog langer die kuilen in den weg, die tot een moeras wordt herschapen, te moeten dulden. Voorbijrijdende en elkander pas- seerende auto's plassen den modder in de hoogte en bevuilen voetgangers, winkelpuien en ramen op ergerlijke wijze. Daar moet eens op gewezen worden en de burgerij moet de hoofden maar ééns bij elkander stoken. i Brutale inbraak. Die sleutel van - de brandkast lag voor het grijpen. I Te fcchagen is een brutale inbraak gepleegd m het confectiemagazijn van den heer de Moei. De indringers hadden het geluk den sleutel van de brandkast te vinden, welke toevallig juist op dien avond vergeten was, zoodat de brandkast, zonder braak geheel kon worden leeggemaakt. Naar schatting namen zij ongeveer 1500 gul den mede. De politie heeft de zaak in onderzoek Van de daders is echter geen spoor gevonden. Alleen weet men, dat zij eerst tevergeefs pro-, beerden m een aangrenzend perceel in te breken.' Verwarring bij Steunverlening. Een waarschuwing tegen vele instellingen, die bij het publiek om steun komen aankloppen. -- Afsluitboom redt een autobestuurder, man geraakte in het vlechtwerk van den verward, wat zijn behoud was. booiqf Vier bedolven mijnwerkers ongedeerd ge- bergen. Betreffende de instorting van den gang in de Rolen Stollen mijn te Kassei, waarvan reeds mei ding is gemaakt; deelt het mijnbestuur mede, dat het dé reddingsmanschappen na urenlange be moeiingen is gelukt door te dringen tot de bedol ven mijnwerkers en contaèt met hen te krijgen. Het is later gelukt alle bedolven mijnwerkers ongedeerd te bergen. Be afgedankte guldens. Inwisseling uit sluitend bij 's Rjjks Munt te Utrecht mogelijk. Dfe Minister van, Finantien brengt teralgemee- h.è, biennis, dat dn inwisseling van de buiten om doop» jgesteldé guldens, welke een vroeger jaartal dragen fdan 1920, voortaan uitsluitend mogelijk zal (zijn bij 's Rijks Munt te Utrecht, Leidsche Weg 90. Dfe {guldens kunnen desverlangd, aangeteekend aani 'bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke (opgave van naam en adres van. den afzender. De toezending moet Vrachtvrij ge schieden. ffe rbevordering van een spoedige af- idóening zullen de inzenders gped doen bij de munten te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan "hen' zelf gefrankeerd formulier van een post postwissel ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden guldens, dan wel het nummer van jiun rekening bij den postcheque en girodienst op fte geven. INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK TE HAARLEM. Drie weken geleden ook reeds pogingen in het werk gesteld. Gisteravond tusschen tien en twaalf uur heeft men zich tijdens afwezigheid van den bewoner toe gang verschaft tot de juwelierszaak van den heer W. de Jong, gevestigd in de Lange Veerstraat 12 te Haarlem. Men is binnengekomen door een poort in de Warmoesstraat en vervolgens over een plat van de Nutsleerzaal en door de dakgoot van het gebouw van het „Blauwe Kruis" in den tuin die achter het perceel gelegen is, gekomen. Hier is een rolluik opgeschoven en een ruitje van een deur verwijderd. Uit een der twee etalages zijn gouden en diamanten voorwerpen ontvreemd en uit een onder de toon bank in den winkel staand kistje zijn uit étui's eveneens goud en diamanten weggenomen. De totale waarde van het gestolene wordt geschat op een bq drag van f 6000. Alle in den winkel staande kasten hebben de in brekers onaangeroerd gelaten, evenals de tweede HENSBROEK IN GELDNOOD. Belastingverhooging wordt afgewezen. De gemeente Hensbroek verkeert in zeer groote financieele moeilijkheden. Mede door het geringe inkomen van de bevolking, welke pl.m. 1000 zielen telt, was het den gemeenteraad niet mogelijk de begrooting sluitend te maken en moest daarop een tekort van f 13.500 worden geraamd. Er werd be sloten hiervoor een leening op langen termijn aan te gaan, welke door Ged. Staten echter niet werd goedgekeurd. Dit college heeft verschillende bron nen aangewezen waaruit haars inziens een groot deel van dit bedrag zou zijn te putten, onder meer verhooging opcenten gemeentefondsbelasting van 80 op 100, en verhooging opcenten personeele belas ting van 100 op 200. Waar de belastingscchroef reeds zoo zwaar mogelijk is aangehaald, besloot de raad met algemeene stemmen aan dit verzoek niet te voldoen en de begrooting ongewijzigd weer bij Ged. Staten in te zenden, die dan zelf hun maatregelen kunnen treffen. Hoe gering in deze gemeente de in komens zijn, moge blijken uit het feit dat de op brengst der verhoogde raming 20 opcenten gemeen tefondsbelasting slechts f400 bedraagt. Ook werd breedvoerig gediscusieerd over de steun verlening en werkverschaffing. Besloten werd een uitvoerig telegram aan den Minister te zenden om een zoo groot mogelijke bijdrage in de steunverlee- ning toe te staan, welke ingaat per 11 Januari j.l. Zoo de minister niet ingrijpt, zullen gedurende een week de kosten door de gemeente worden gedragen doch zal men na dien genoodzaakt zijn dit stop te zetten, daar er niet meer dan pl.m. f 800 in de ge- meentekas is en de Nieuwjaarsrekeningen nog moe- Vrijwel met zekerheid kan worden gezegd dat deze inbraak het werk is van meer dan één dader, omdat het onmogelijk is voor één persoon het zware rol- luiik open te krijgen. Zelfs twee mannen kunnen dit slechts-met de grootste moeite gedaan krijgen. Toen de bewoner van het perceel omstreeks kwart over twaalf thuis kwam, was van de daders niets meer te bespeuren. Hoogst waarschijnlijk hebben zij den winkel door de voordeur verlaten. Deze is heel gemakkelijk te openen; slechts het veiligheidsslot behoeft open te worden gedraaid. 'De heef De Jong is niet- tégen inbraak verzekerd, Drie weken geleden heeft men ook reeds getracht zich op deze wijze toegang tot het perceel te ver schaffen, doch toen zijn de pogingen gefaald. De politie heeft een onderzoek ingesteld maar momenteel ontberken nog alle aanwijzingen die tot opsporing der daders zouden kunnen leiden. iBé havenstaking te Harlingen. Werkwil ligen van het ss. „Midsland" door stakers ver- d revert, jEien wraakoefening tengevolge van 'n pak' slaag, dat de vrijgestelde Klaassen te Leeuw- Jarden opliep. Dfe'havenstaking bij de N. V. Scheepvaart Steenkolen IMij. te Harlingen duurt onverminderd voort. (Over het algemeen verloopt deze rustig en kalm. Dinsdagmiddag evenwel werd onver hoeds het stoomschip Midlands besprongen en de idaar arbeidende werkwilligen verjaagd. Déze vluchtten iover naast elkaar liggende kranen in roeibootjes ien werden met groote stukken steen kool (achterna gesmeten. Die paar agenten, die aan wezig) (waren konden tegen dezen brutalen over val, (weinig uitrichten. Dieze verbitterde stemming, die plots in daden overging;,had een oorzaak. De .-heer L. Klaassen, vrijgestelde was naar Leeuwarden gereisd, om te trachten te voorkomen dat daar geladen schepen voor genoemde Mij. door zoogenaamde onderkruipers werden gelost, Hierbij; 'werd hij aangevallen en gewond. Het pakjslaag dat de heer K. opliep werd gewroken Idoor (verdrijving van de arbeidende schippers van de JMiidsland. Marechaussee'zal nu assistentie verleenen. Buitenland Dezer dagen kwam een inwoner van Rijssen per- ten worden betaald, auto bij de voormalige stopplaats van de treinen. Indien hier niet spoedig en afdoend wordt inge L^nippehng te Colmschate. grepen, zal de gemeente genoodzaakt zijn haar be 1 zaS niet, dat de afsluitboomen van den,, talingen te staken. Geweldige brand in het circns Sarrasaöi. Groote paniek onder de olifanten, waarvan enkele losbraken en gewond werden. Een schade vaii f 280.000. Tegen half drie in den afgeloopen nacht is een geweldige brand uitgebroken in het circus :Sar- rasani, hetwelk op het oogenblik is gelegen in de gemeente Berghem bij Antwerpen. Het vuur is uitgebroken in de garderobe van het circus waar duizenden costumes zijn geborgen. Hei- vuur breidde zich snel uit en al spoedig liep de naast gelegen barak, waar de paardenzadels zijn opgeslagen, groot gevaar. Niettegenstaande het onmiddellijk optreden van de eigen brandweer nam de brand een buitengewonen omvang aan. Ook de brandweer van Berghem was spoedig ter plaatse om hulp te verleenen. De directie van het circus belde de brandweer- van Antwerpen op met het dringende verzoek om assistenti ete verleenen. De Antwerpsche brandweer kon echter niet ter paatse verschijn

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2