11 ifi - ËHg H llli 1932 Polder Geestmerambacht (Oosferdijk en Molengeerzen) Rechtszaken Ons Weekpraatje (statistieken zijn vaak even leerzaam als dor En soms laten ze wat lang op zich wachten. Eerst nu bv. konden we beschikken over de ketenpn Won Ao gegevens van het hoofdstedelijk ambtenarenheir S" T:n in °Penbar? „De overgroote meerderheid der liberalen staat „rn persoonlijke overtuiging tegenover het „oud feminisme. Tegenover den arbeid der ge- „huwde vrouw. Tegenover het voordringen der vrouw in allerlei functies, waarin zij niet „hoort. Zoo is de werkelijkheid en niet anders. We zouden niet graag een revolutie willen orit functies of in bedrijven, maar dat men vooral m dezen tijd bij voorkomende vacatures, zoo mogelijk voorkeur geve aan mannen denen van maatschappelijke orde. 1930. We leerden, dat op het einde van dat jaar de gemeente Amsterdam een leger van 10191 ambtenaren rijk was, onder welk getal niet be grepen zijn de diverse onderwijskrachten. We leerden voorts ,dat het hoofdstedelijke ambte- narenleger wordt onderscheiden in een corps vaste ambtenaren, ten getale van 8355 en een bataillon 1 zg. vast losse ambtenaren, groot 1836 man. j Als we spreken van mansterkte, zijn we ei genlijk onjuist, want van dat vaste korps bestaat 12 procent uit vrouwen en van hat vast losse 1 corps 55 procent. I Diie percentages vooral hebben ons verontrust. We hebben zeer veel met de vrouwen op, maar kunnen ze over het algemeen toch meer'waar- I 'deeren in de huishouding dan als ambtenaressen, j Heel de wereld speurt naar de oorzaken der groote werkloosheid onder de mannen. We be- Tv studeeren de gevolgen van de voortschrijdende 1 •Uinsda.J'middag twee uur vergaderde het Be- mechanisatie in dat verband, efficiency, rationa- j Hoofdingelanden van bovengenoem- lisatie en andere geleerde zaken, maar bijna i ,pi°Wer en een Commissie uit den Ringpolder J I ten hmsrp Tran rlon rt. \r- j n nimmer doordringen we ons van de gevolgen van het feminisme in verband met de huidige maatschappelijke ontwrichting. Nu is het volkomen onnoodig om tegenover ons het recht te komen verdedigen van vrouwen en meisjes, om zich een zelfstandige positie in de maatschappij te verwerven. W|at dat betreft zwaaien we aanstonds met de witte vlag en ge ven we ons over op genade of ongenade. Wie wil len de zaak alleen van den maatschappelijk prac- tischen kant bezien. Het is vrijwel nog regel en geldt nog min of meer als behoorlijk, dat de man poogt om in het levensonderhoud van )het gezin te voorzien en het lijkt ons daarom )logiseh, dat in de maatschappij aan mannen de voorkeur wordt gegeven voor de vervulling van betrekkingen, die hun geëigend zijn. Een man werkloos, beteekent als regel nood voor een ge zin. Een vrouw of meisje zonder maatschappelijke betrekking sleept als regel niet anderen in haar zorgen mee. We weten, dat er uitzonderingen zijn. We weten, dat ook vele vrouwen voor zich en een gezin den kost moeten verdienen, aan haar misgunt niemand haar plaats, waar deze ook zij. Maar we hebben het over regelen. Als aan mannen, waar dit mogelijk is, voorkeur ge geven wordt, dan zullen ook meerdere vrouwen dan thans in de gelegenheid komen om in het hu welijk har ebestemming te volgen. De meeste vrouwen willen dat ook nog steeds, maar mil- lioenen mannen ter wereld wachten zich nu wel om een vrouw aan hun onzeker lot te verbinden bedert het begin van den oorlog vooral, zijn steeds meer vrouwen geplaatst in betrekkingen, d;e voorheen slechts door mannelijk personeel werden vervuld. Het aantal vrouwelijke onder wijzers is sterk toegenomen. Op kantoren en bureaux waren twintig jaar geleden zoo goed als geen vrouwen te vinden. Als winkeljuffrouw trof men ze nog spaarzaam aan. Als kellnerinnen drukten ze een cachet op de betreffende zaak, dat fatsoenlijke lieden buiten deed blijven. Dat is nu allemaal heel anders. In alle genoemde zaken vormen vrouwen tegenwoordig de meerderheid. We namen onwillekeurig het avondblad ter hand van een Amsterdamsche krant van den dag waarop we deze beschouwing schreven. Op zes kantoren werd een steno-typiste gevraagd of een boekhouder. In twee gevallen moest de functio naris een mannelijk persoon zijn, in een geval ruocht deze desnoods, een mannelijk bediende we zen, maar in drie zaken konden de betrekkingen alleen door vrouwen worden verkregen. Em het v.-! ren geenszins jongste-bediende-postjes, waar om het ging. Een vrouw werd gevraagd als boek houdster „in een groote zaak, gewend moest ze zijn zelfstandig te werken" en voor een andere zaak moest de sollicitante „minstens 25 jaar oud" zijn. Vier winkelbedienden werden in hetzelfde blad gevraagd, het mochten slechts vrouwen zijn. We vreezen, dat de percentages, geldende voor het Amsterdamsche ambtenarencorps, wel zoo on geveer zullen opgaan voor alle bureauxx en kan- loren samen. D;an wordt het een kwestie van tienduizenden betrekkingen, waaruit in ons land de mannen door de vrouwen zijn verdrongen Ware dat niet het geval, het beeld onzer maat schappelijke crisis zou een heel ander aanschijn hebben. t Van politeik rechtsche zijde heeft men zich lagen tijd verzet tegen het binnendringen van vrouwen in mannelijke werkgelegenheid, niet al tijd met hartstocht en nog minder met veel succes Maar in den laatsten tijd gaan ook in liberale kringen stemmen op tegen het geschetste soort feminisme. De heer Hans bv., de voorzitter van den Ned. Journalistenkring stelde nog dezer da- g™ in „de Avondpost" vast: ^huize van den heer C;. Vis te Oudkarspel. Mede zijn aanwezig de deskundige adviseurt de heeren Boom en Biezeveldt. Na een kort openingswoord van den voorzitter den heer JB. SWAN, worden de notulen der vo rige vergadering, na lezing door den secretaris, den heer K. G. Reinders, onder dankzegging aan den samensteller ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde wordt gesteld het bestuursvoorstel om over te gaan tot verandering*van het stoom gemaal rn een Dieselbemaling. voorstel is in de vorige vergadering d.d. -.2 December 1931 breedvoerig besproken en des kundig toegelicht door de adviseurs, de heeren Doom en Biezeveldt. Echter werd toen besloten dit punt tot nadere overweging aan te houden tot deze vergadering. De OORZITTER zegt, dat de vergadering thans voor het feit staat een zeer ernstige be slissing te nemen. Een ieder is in de gelegenheid geweest om het rapport gedurende den tijd van o weken te hebben kunnen bestudeeren. Spreker releveert hierna nog eqnige punten, die ook reeds de vorige vergadering naar voren zijn gebracht waarbij wordt opgemerkt, dat een electrische be maling te duur is, terwijl de bemaling door stoom steeds een tijd van vier tot vijf uren vordert, al vorens tot malen kan worden overgegaan. Bit kost veel tijd alsmede veel brandstof. Spreker noemt nog verschillende nadeelen der stoombe- maling, die bij Dieselbemaling niet voorkomen Na een overzicht te hebben gegeven der di verse bemalingskosten, merkt spreker op, dat Biieselbemaling niet alleen economisch is, doch tevens goedkoop, terwijl de tijd voor aanbesteding thaais zeer gunstig is. Die heer P. SLOT zegt, hartelijk te kunnen mee gaan met het bestuursvoorstel, inzonderheid om de redenen, die op de vorige vergadering in het licht, zijn gesteld, terwijl er hier 2300 ha. kleine polders zijn, die allen direct kunnen kbeginnen met malen, terwijl wij hier vier tot vijf 11*11 moeten wachten. Spreker hoopt tevens, dat het Bestuur heeft overwogen, dat in de toekomst allen óp denzelfden boezem zullen malen. Wordt dus de bestaande toestand niet verandert dat zullen wij ook hierbij ten achter komen. Ook zullen door de nieuwe installatie de polder- lasten liiet worden verhoogd. Spreker wil echter de vraag stellen óf er tij dens de omzetting, die drie o fvier maanden zal duren op halve kracht kan worden gemalen.,Ook merkt spreker op, dat de verandering beter in het voorjaar kan plaats hebben dan in den zomer of in het najaar en wél met het' oog, op de akkers en bouwlanden, die dan wel zijin bezaaid, doch dan zijn er nog geen vruchten en zal de schade dan bij hoogen waterstand minder zijn, dan in de andere jaargetijden. VERVOLG NIEUWJAARSREDE VAN DEN VOORZITTER VAN DEN KAMER VAN KOOPHANDEL. De Zuiderzeewerken waaraan in September 4904 arbeiders werkzaam gezet1' ln 193°' werden met kracht voort ,„Pn?trent den stand der werkzaamheden in den Wieringermeerpolder kan ik U het volgende rap- porteeren 1fJ" het afgeloopen jaar werd die in September 1930 aangevangen ontginning van den Wieringer- weï, P,? (^r me£ kracht voortgezet. In totaal kwam rot half December 1931 een oppervlakte van 11400 H.A. gereed. Het geheele jaar door vonder er ruim 2000 arbei ders regelmatig werk. Voor het grootste gedeelte hadden de tewerkgestelde arbeiders woonplaats in Noordhollandsche gemeenten. Verschillende arbei- Per® ln het bijzonder ongehuwden hadden kosthuizen gevonden in het Randgebied. Ongeveer 600 tewerkgestelden gehuwden en kostwinners uit andere provinciën waren in ar beiderskampen gehuisvest. De meeste werken wer den in accoordloon uitgegeven. Het gemiddeld ver diende uurloon varieerde van ongeveer 50 tot 59 ct. Handel en industrie vonden in den nieuwen pol der een ruim afzetgebied. De draineerbuizen-industrie plaatste het grootste gedeelte van haar productie in den Wieringermeer polder. De bouwmaterialenhandel leverde flinke be dragen af, terwijl tal van andere industrieën direct of indirect by leveringen aan den Wiierngermeer- polder waren betrokken. Met voldoening kan wor den geconstateerd, dat ook de binnen het gebied der Kamer gevestigde industrieele- en handelszaken een belangrijk aandeel in de leveringen aan den Wieringermeerpolder hebben gehad. Met de bebouwing en de kolonisatie van den pol der werd in het verslagjaar aangevangen. In de eerste kerndorp bij Sluis I kwamen reeds 20 wonin gen geheel gereed, terwijl ter plaatse nog ruim 81, woningen in aanbouw zijn. In het dorp bij Sluis III zijn ruim 100 woningen in aanbouw. Bereids werden 20 groote landbouwschuren ge sticht en gedeeltelijk in gebruik genomen, terwijl met den bouw van 33 schuren deze maand (Januari) wordt aangevangen. Daarenboven verrijzen bij de landbouwschuren arbeiderswoningen, waarvan er reeds 100 zijn aan- besteed. Het behoeft niet gezegd, dat zich in den nieuwen polder gedurende een kort tijdsbestek een groote bedrijvigheid heeft ontwikkeld, die nog zal toene men, naarmate de kolonisatie vordert. Begin 1932 zal met de uitgifte van bouwpercee- len in erfpacht voor neringdoenden en klein-indu- strieelen worden aangevangen. Voor den middenstander-zakenman ligt in den polder een toekomst. Westfriesche kanalen. Blijkens mededeeling van de Westfriesche Kanaal- vereeniging was het jaar 1931 voor haar in hoofd zaak een jaar van afwachten, hoe de ontworpen en door de Regeering en de Staten dezer provincie goedgekeurde en aanvaarde plannen zouden wor den ten uitvoer gebracht. Uit den aard der zaak vordert de voorbereiding van die werken geruimen tijd. De vereeniging houdt zich bereid om, zoodra op hare medewerking een beroep mocht worden gedaan door de bevoegde autoriteit, die te verlee- nen. Met de onderscheiding, die aan ons lid, den heer G. Nobel, ten deel viel, door het verkrijgen van de opdracht voor de regeling van de overname van de gronden en gebouwen ten behoeve van het Westfriesche kanalenplan en het Provinciale Wegen net, mocht ik hem bij een vorige gelegenheid reeds complimenteeren. In de pers duiken zoo nu en dan berichten op van personen, die de kanalisatie met het oog op het toenemend autoverkeer meenen te moeten ont raden. Reeds vroeger gaf ik als mijn meeninig te kennen, dat nderdaad het autoverkeer in de naaste toekomst groote afmetingen zal aannemen, doch dat daarnaast voor het massale vervoer de vaarweg in ons land steeds noodig zal blijven. Het verkeer door het Groot Noordhollandsch Kanaal liep zelfs bij de huidigie malaise en sterk verbeterde land wegen ook geenszins achteruit, doch vooruit en het respectabele' aantal van bijna 57 duizend schepen, dat in 1930 de vlotbrug te Alkmaar passeerde, wijst ook allerminst op een afname der binnenscheep vaart in ons district. Buiten de vele binnenschepen zijn ook talrijke zeeschepen opgelegd, waaraan voor namelijk de algemeene stilstand in zaken schuld heeft, doch vermoedelijk ook de ongelimiteerde uit breiding van scheepsruimte in de latere jaren. om te trachten öp vlotte wijze de gewenschte inlich tingen te blijven geven! Wij willen er gaarne zün om den handel te mogen dienen. Ook het Handelsregister bleef een vraagbaak voor velen, zoodat het totaal aantal ter inzage verstrekte dossiers sedert de wettelijke instelling van dit Re gister bijna 37 duizend bedraagt. Voor den arbeid, dien de commissies weder geheel belangeloos hebben willen verrichten, is de Kamer zeer erkentelijk. Vooral voor de Verkeerscommissle en de Handelscommissie is nog een groote taak weg gelegd. Nog zeer veel is er te verbeteren aan de wegen in Noordhollands Noorderkwartier. Ik wijs b.v. op de verbindingen in de omgeving van Schagen Groot-Schermer, Graft en De Rijp. Het vraagstuk van de bruggen over het Groot Noordhollandsch Kanaal is inmiddels gelukkig een schrede nader tot zijn oplossing geraakt door de gevallen beslissing tot het maken van een nieuwe brug te Stolpen en het herstellen van de vlotbrug te 't Zand. De ver bindingen met den nieuwen Wieringermeerpolder zullen vooral ook uwe aandacht vragen, terwijl de Handelscommissie talrijke problemen zal krijgen voorgelegd, die nauw verband houden met de crisis periode, die wij thans doormaken. Met voldoening maak ik hier gewag van de in voering van de electrische tractie tusschen Amster dam—Haarlem en Alkmaar. Onze pogingen om ook buurtverkeer te verkrijgen van Alkmaar naar Haar lem en den Helder dienen te worden voortgezet. De cursus voor de opleiding van winkelpersoneel die po iniatief der Kamer is opgericht, telt circa 100 leerlingen. Jammer is het, dat de Gemeente Alk maar in hare laatste raadsvergadering besloot daar aan zulk een gering subsidie te verleenen, dat het voortbestaan er van min of meer bedreigd wordt. Alle Colleges, Besturen, Vereenigingen en parti culieren, die de Kamer in het afgeloopen jaar be wijzen van sympathie en medewerking wilden be tuigen, is zij ten zeerste erkentelijk. Ook bij de Pers mocht zij bij herhaling den goe den wil aantreffen om door uitvoerige publicaties het bedrijfsleven te willen voorlichten. Een woord van dank betuig ik ook gaarne aan onzen secretaris, den heer D. J. Scheffel en zijn rechterhand, den adjunct H. W. Holsmuller, die met hun staf welke door het uit bezuinigingsoverwe gingen niet vervuld worden van de vacature, ont staan door het vertrek van Mej. van Willigen, aan merkelijk is ingekrompen de werkzaamheden op zeer lofwaardige wijze het hoofd te bieden. Tenslotte rust op mij de aangename taak U allen in zaken en huiselijken kring toe te wenschen een nieuw jaar van voorspoed, vrede en geluk! S. W. ARNTZ. (Applaus) Namens de leden beantwoordt de heer Kolster de rede van den voorzitter en zegt het er mede eens te zijn, dat er nog enkele lichtpunten zijn. Spreker wenscht den voorzitter en zijn gezin een gelukkig nieuwjaar. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR Openbare zitting van Maandag 11 Januari. De vredesconferentie werd voortgezet. De chauffeur, A. J. K. te Alkmaar, had in quali- teit van controleur in het fruitpakhuis van den heer W. G. J. S., niet bijzonder uitgeblonken. Het bleek helaas, dat deze controleur zelf ten deze con trole noodig had en in de affaire van den patroon een zaakje voor eigen rekening had geopend in appelen en bananen, waarvan hij zoo vrij was de opcenten in eigen zak te moffelen. Tot het zoo lang te water dobberende kruikje was gebarsten, de po litierechter zich had geïnteresseerd voor de handels aangelegenheden van dezen chauffeur en op 30 Nov. deze zaak in behandeling nam. Op grond echter van de omstandigheid dat de berouwhebbende man als kostwinner niet gemist kon worden en thans zijn verspeeld vast salaris van 30 gulden per week (andere stommerts worden verzocht hier een exem pel aan te nemen) trachtte te vervangen door twijfelachtige verdiensten van een fruitventerijtje, werd besloten deze zaak te stellen in handen van mijnheer Wiggers, de reclasseeringsambtenaar en op de zitting van 11 Januari diens rapport onder de loupe te nemen. Inmiddels werden vermoedelijk mo tieven ontwikkeld die een nieuw uitstel wenschelijk maakten en zal de zaak nu in behandeling komen op Maandag 22 Februari a.s. „Dat de overgroote meerderheid, niet alleen „van de vrouwen, maar ook van de mannen „onder de liberalen in hup hart van het oud- „feminisme niets moeten hebben. ,Hoe, in 's hemels naam, Ban iemand dit „tegenspreken. Men hoort het aan alle kanten, „al wordt er in het openbaar om politieke re denen gezwegen.M.en zal ons In dit op dicht. niets, maar dan ook niets diets maken Die heer G. HART zou gaarne zien, dat de wa terafvoer van 660 op 750 kub. Meter per minuut werd gebracht. De VOORiZITTjER zegt, dat de wensch van den heer Ölot ter harte zal worden genomen en zegt tevens dat op halve kracht kan worden gemalen. Wat betreft de opmerking van den heer Hart, is spreker bevreesd, dat er teveel van de pom pen zal worden gevergd, daar deze gebouwd zijn op 700 kub. meter. Nu wordt er gemiddeld 500 kub. meter gemalen en is 660 kub. meter 5alreeds een vermeerdering van 30 procent. Nadat hierover van gedachten is gewisseld, wordt door den adviseur gezegd, dat ten aan zien van het behoud der pompen het practisch onmogelijk is de waterverplaatsing op te voeren Na nog een'ige besprekingen van huishoudelij- ken aard, wordt tot stemming over het voorstel overgegaan en wordt met algemeene stemmen aan genomen. Uit het voorafgaande blijkt wel, dat het jaar 1931 voor het bedrijfsleven verre van rooskleurig is ge weest. Ook in ander opzicht heeft dit jaar zijn droe ve sporen achtergelaten. De Kamer verloor n.l. twee leden door den dood, de heeren D. H. Grunwald en B. G. G. König. Zij hebben zich naar beste krach ten gegeven voor den arbeid, die op hun schouders werd gelegd, zoodat ik U verzoek deze collega's thans in een oogenblik van dankbare herinnering te willen herdenken. Van degenen, die ons ook ontvielen in het District der Kamer, noem ik nog de burgemeesters der onder het gebied der Kamer ressorteerende Gemeenten De Rijp en Nieuwe-Niedorp, de heeren P. A. Romijn en A. Visser, met wie de Kamer steeds prettig mocht samenwerken. Het verheugt mij, dat de besturen der Gemeenten in ons District er geleidelijk meer toe overgaan be treffende economische vraagstukken advies bij de Kamer in te winnen. Toch blijven er nog altijd vele waaronder groote Gemeenten zelfs die blijkbaar nog niet, althans op al te bescheiden wijze, gebruik maken van art. 12 van de wet op de Kamers van Koophandel, waaromtrent in de Me morie van Toelichting staat: „dat de Regeering gaarne zou zien, dat het regel zou worden, dat de overheid, zoowel die van het Rijk of de Provincie als die van de Gemeente, de Kamers over ontwerpen van wet of verordening, die handel en nijverheid in den ruimsten zin betreffen, vóór de indiening ervan hoort." Volgen alle Gemeentebesturen het lofwaardig voorbeeld van de gemeente Alkmaar, die vrijwel steeds advies inwint, dan zou de arbeid der Kamer ongetwijfeld nog doeltreffender kunnen zijn. Opmerkelijk is het, dat, nu vele bedrijven door de tijdsomstandigheden de bakens moeten verzetten, ontzettend veel aanvragen om handelsinlichtingen Die VOORZITTER dankt de vergadering voor de Kamer bereiken. Bijna zonder uitzondering heeft dit "besluit en hoopt dat deze beslissing in het vanfadv,les i ij„ i kunnen dienen en het doet prettig aan, dat velen belang van den polder zijn zal. onomwonden hun tevredenheid betuigden over de werking van onzen economischen qoorlichtingjs- Hierna volgt sluiting. dienst. De Kamer zal zich tijd noch moeite sparen Het was in de maand September 1931 ook niet geheel in orde met het fruithandeltje van den heer Jan B. te Spanbroek. Deze onderneming was al niet minder krom dan de bananen, die hij alstoen voor een zacht prijsje had betrokken van den Chauffeur controleur uit de voorgaande zaak en hierdoor hij zich in de gelegenheid had gesteld, zijn vegetarische cliëntèle tegen concurreerend tarief van hun ge liefkoosde versnapering te voorzien. Maar de ont dekking van de gepleegde onbetrouwbaarheden had het gevolg, dat ook deze nijvere handelsman in minder aangenaam contact kwam met madame Justitie en eveneens op 30 November terest stond als verdacht van heling, geen schuldheling, maar echte onvervalschte 18 karaats heling, die altijd heel wat duurder wordt aangerekend dan ersatz heling. Er werden echter termen gevonden om hier het spreekwoord: gelijke monniken, gelijke kappen toe te passen en ook deze zaak tot heden uit te stellen in afwachting van een reclasseeringsonder- zoek. Het scheen evenwel dat ook hier geen af wikkeling mogelijk was en volgde opnieuw uitstel tot 22 Februari e.k. De 23-jarige los werkman, Ger. Anth. H., aanvan kelijk wonende te Bovencarspel, thans te Andijk woonachtig had zich heden te verantwoorden ter zake een ver van schitterend feit. De meeste can- didaten die hier komen, blinken gewoonlijk niet uit door hemelsche deugden, doch het wederrechtelijk zich toeeigenen van gelden, toevertrouwd om zijn medearbeiders hun rechtmatig verdiend loon uit te keeren, is al bijzonder afkeuringswaardig. Deze ver dachte dan had in opdracht van een ingenieur der Wieringermeerpolder, de heer F. Drok om aan zijn confraters R., N. en U., Snel en Th. Meyer, allen uit Bovencarspel het verdiende loon uit te keeren, doch voldeed niet aan deze lastgeving en nam hij de vrijheid het bedrag f 60.32 ten eigen bate aan te wenden. Men kon echter niet zeggen, dat deze ver dachte, hoewel hij het schandelijk feit eikende, zich aanstelde als een boetvaardige en doodverlegen zon der. En was voortdurend in druk dispuut met den politierechter. De heer Wiggers reclasseeringsambtenaar, werd gehoord als rapporteur, doch op grond van ver schillende intieme omstandigheden met gesloten

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3