[jNieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier 41e Jaargang firm 1. H. KE1ZEB. - liJiBltur I.H, KEIZER. Bml Noofdschantogde. Weekagenda Onbegrijpelijk Uit den Omtrek riefvan Krelis No 8 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. DINSDAG 19 JANÜARI 1932 NIEUWE LAMERUKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: t f per 3 maanden 1.15. —Rn ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 19 Jan. Jaarvergadering Ziekenvereeniging te Broek op Langen dijk „Steunt Elkander.," Voorstellen worden ingewacht tot uiterlijk Woensdag 13 Januari a.s. bij den secretaris H.. Vinke. 20 Januari: 3 uur Gemeenteraad Sint Pancras. gadering Tuinbouwvereen. „De Toekomst". 21 Januari: 7.30 Hotel „Concordia". Optreden de heer Groen van Sint Pancras. 25 Januari. Hotel „Concordia", 7.30 uur, Jaarver gadering „Onderling Hulpbetoon". 23, 24 en 25 Januari. N. H. Cinema met de Privé- Secretaresse in de „Roode Leeuw" te Zuid- scharwoude. 26 Januari: Hotel „Concordia" 7 uur, Algemeene Vergadering. Coop. Boerenleenbank. 27 Januari: Hotel de Brederode, Oudkarspel, 7 uur Jaarvergadering „Hulp in Nood." 5 Februari: 7.30 uur Jaarvergadering Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging ten lokale van den heer K. de Hart te Oudkarspel. Er zijn zoo van die gebeurtenissen, die ik, en meerderen zullen wel in hetzelfde geval verkee- ren, niet begrijpen, zelfs niet rijmen kan. Mis schien wil deze of gene mij wel eensj inlichten. Daar hebt ge het besluit van de Provinciale Staten in ons Gewest, het in overheidsdienst zijnde personeel nu, in dezen jammervollen, druk- kendcii crisistijd, een dotatie te vetle'enèn iriMen vorm van vacantiegelden. Dit personeel werkt, als elk gelukkig wezen in overheidsdienst onder condities, waar andere menschen naar kwijlen. Men zegt geen woord teveel, als men beweert, dat het overheidspersoneel tegenover dat in par ticuliere bedrijven, in buitengewoon voordeelige condities verkeert. Daar kan nog best een schepje op. Luizenden mogen al werkloos rondloopen, aangewezen zijn op steun, de bedrijven mogen nog zoo onder moeilijkheden gebukt gaan, zoo dat talrijke zaken door den crisisstorm worden weggevaagd, de regeerders mogen nog zoo tobben, om de begrotoingen kloppend te krijgen, wat niet gaat zonder hatelijke belastingverhooging, de liefde, de voorliefde voor het provinciaal troetel kind, de bedrijven en derzelver arbeiders is zoo sterk, dat alles daarvoor moet wijken. Ons is niets te dol, heeft oens de, heer Lavid Wijnkoop gezegd. Het wil ons voorkomen, dat deze heer school maakt. Een tweede geval, dat ik ook niet vermag te snappen, betreft een klinkende motie, aange nomen door vooraanstaande menschen, intellectu- eelcn, idie gnooten invloed, hebben. Ik bedoel de motie, aangenomen te Rotterdam, als ik me niet vergis, door de leden van den B|ond van "Onderwij zers aan Openbare Lagere scholen. In die motie wijzen de heeren elk nog moge lijk te leggen verband af tusschen crisis en ver slechtering van het onderwijs lees salaris verlaging. Dat nemen de heeren niet, daar mag en kan niet aan getornd worden. Menschen, die dat verband wel zouden leg gen, aangezien het niet anders kan, ja zelfs be weren dat. de feiten daartoe noodzaken zie Rotterdam en Amsterdam lijden blijkbaar aan bewustzijnsverenging Ook dit geval verklaar ik niet te begrijpen. Rijken wij eens over de oostelijke grenzen, dan i blijkt dat daar wel zoo'n verfoeid verband ge legd wordt. D'aar laten we Lopen, dat! liet hier zoover niet komt krijgen de onderwijzers Dun enorm verlaagd salaris zelden op tijd, zijn permanent weken, soms een maand of langer op achter. Naar mij is verzekerd, mogen de kachels eerst worden aangemaakt, als de tem peratuur onder 50 graden in het lokaal is* gedaald Maar Diuitschland is zoo ver Onbegrijpelijk van zulke intellectueelen ■zeg ik. Wachtera - Wachten! Het werkwoord wachten leeren boeren en tuin ders in ons goede land in alle tijden vervoegen. Daar hebt ge de lijdensgeschiedenis met de voorgestelde, later ingestelde commissie ter be studeering van de mogelijkheid tot verlaging van de spoorwegvrachten voor land- en tuinbouw producten. Die commissie zou krachtens de opdracht van den Minister op korten termijn adviseeren. Men kon nog wel een beetje wachten en de boeren en buitenlui streelden zich met de gedachte maar nu zal het er toch van komen. Eindelijk werden zelfs de .meest geduldige ka derleden ongeduldig, en zelfs een lid van de rap portcommissie, de heer Valstar, kreeg er de brui van. Hij wenschte niet langer de mede-verant woordelijkheid van langer wachten te dragen en nam ontslag. Daarop heeft de Minister de ongeduldig .wach tende kamerleden tot nader kort wachten aan gemaand, want nu duurde het heusch maar een oogenblik meer. W,ant het zoolang verbeidde rapport was naar de landsdrukkerij. En daar wacht men blijkbaar nog wat met het drukken en de kamerleden gingen goedsmoeds op Kerstvaeantie en laten ons venier wachten wachten. Niet anders gaat het m(et den in uitzicht ge stelden steun voor den Noordhollandschen tuin bouw, die de Eerste Kamer nog moet goedkeuren. .Het Centraal Bureau van de Veilingen heeft zich wachtensmoe tot den voorzitter van dit hooge college gewend, en zeer dringend op behan deling aangedrongen. Inmiddels wachten de Noordhollandsche tuinbouwers op het einde van de vacantie der hooge heeren Eerste Kamerleden Het vergaat de veehouders geen zier beter Zooals onze lezers weten, is de zgn. conti/n- genteeringswet, door beide Kamers der Staten Generaal aangenomen. De Minister heeft zeer terecht op groote spoed van behandeling in de Eerste Kamer aangedrongen, en ZE. kreeg zijn zin. De wet werd met groote spoed behandeld en met groote spoed aangenomen. Tot heden merkt men van de uitvoering der wet echter niets, ondanks het feit, dat onze veehouders, gesteund door den slgersbond, op dadelijke toepassing der wet hebben aangedron gen, teneinde den abnormalen invoer van Deensch rundvleesch in ons land tegen te gaan. iWant men stelle zich den toestand op de vee markt maar eens voor oogen. De boeren moeten straks hun opgestald vet vee verkoopen, waarop groote verliezen zullen worden geleden, en nu komt tot overmaat van ramp, sedert de inflasie van Irefr Emgelsehe pond sterling een nimmer -te voren zoo groote ingevoerde hoeveelheid Deensch vleesch onze markt totaal bederven. In plaats van de wet dadelijk hier, waar zij bitter noodig is, toe te passen, laat men de De nen in de gelegenheid, zooveel als maar even mogelijk is, naar Holland te sturen. Met het vooruit te ziene gevolg, dat de markt voorloopig even slecht blijft, als zij thans is. Vraag niet, hoe de stemming onder de vee- noueclrs en tuinders op 'deze manier wordt. Waarlijk, ik voel er niets voor, de stemming 'te prikkelen, doch men moet zijn hart zoo nu en dan eens luchten. Men wordt dat treuzelen zoo "beu. Ejn zou daarbij tot de gedachte kunnen komen dat men de toestanden niet half kent. Anders zou men wel anders handelen. Dezer dagen wordt Hoofddorp een poging gewaagd, om de boeren en tuinbouwers te orga- niseeren in een zgn. groen front. Laat dit voor allen, die tot regeeren geroepen zijn, een waarschuwing wezen. Zoo kan het niet blijven doorgaan. HEEIMIUGOWAARDu Aan een groot gevaar ontsnapt. Dinsdag 12 Jan. reed onze inwoner Doris Blom komende van Avenhorn op den Walings- dijk ter hoogte van „de Eenhoorn" toen er plot seling een auto achterop kwam rijden, stopte en den heer Blom waarschuwde dat hij in brand stond. Toen bleek dat overjas, jas, boven- en cnderpantalon waren doorgebrand. Door ingrij pen wist de heer Bilom erger te voorkomen. Het heeft maar weinig gescheeld of de heer Blom had erger kunnen overkomen. - fiilKK,SHORN. Vergadering der A. R. P. C> te Dirkshorn op Woensdag 13 Jan. Wanneer de voorzitter, de heer D'. de Geus laat zingen Ps. 119:3 „Och schonkt Gij mij de hulp van Uwen geest", en de vergadering voor gaat in gebed, ontbreken slechts weinig leden Na het lezen der notulen, krijgen wc een in leiding te hooren over art. 4 van „Ons Program." Hierin leeren we de taak der overheid kennen als Dienaresse Gods. Zoo moet zij, bv. alles weeren en verwijderen, wat de invloed van het Evan gelie op ons volk zou kunnen belemmeren. Zij moet alle kerkgenootschappen behandelen op voet van gelijkheid, rekening houden met de consciëntie der onderdanen. Dan krijgen we een tweede inleiding te hooren getiteld „Godslastering." Godslasteren en vloeken is niet hetzelfde. MMet vloeken bedoelen we al het onnoodig ontijdig, oneerbiedig gebruiken van Gods naam Maar een Godslasteraar is iemand, die opzet telijk hoonende onteerende taal uitspreekt over God. i Hce zwaar deze zonde bij de Israeheten ge straft werd, kunnen we lezen in het O. T.4 waar we lezen van een Jood, die om deze reden gesteenigd werd. Hoe moeilijk het is, vloeken en godslasteren tegen te gaan, begrijpen we als we "bedenken, dat cen^ verbod vaak het tegengestelde uitlokt, tl Na het zingen van ps. 73:13 „Wien heb ik ne vens U omho<ig" konden we, na deze welgeslaagde' ergadering, huiswaarts keeren. Wie altijd aan het dagelijkseh brood denkt, wordt zelf oudbakken. De voorzitter van den gemeenteraad van Biroek op 1 angendijk heeft de eerste vergadering van het gemeentebestuur met een kloek woord ge opend. Ik neem een gedeelte uit zijn openings woord over, omdat m.i., de burgemeester zoo volkomen den tegenwoordigen toestand in wei nig' woorden heeft geschetst. Wanneer we terugzien op het afgeloopen jaar, dan is er tegenslag op tegenslag aan 'te wijzen. Behalve dat een ernstige ziekte een on zer hoofdproducten, de aardappel, in "hooge a mate aantastte, en daardoor de oogst grooten- deels ^mislukte, wordt de afzet onzer producten naar het buitenland zeer ernstig belemmerd door allerlei maatregelen en omstandigheden, zoodat van bijna alle tuinbouwproducten kan worden gezegd, dat over het geheele vorige jaar de prijzen verre beneden het middelmati ge bleven en er alzoo van een loonende>' teelt geen sprake was. Wat daar voor onze gemeente, welke haar hoofdtak van bestaan in den tuinbouw heeft, aan vast zit, ligt voor de hand. Do handel, de schippers en allen die hun werk er in vin den, hetzij op het land, hetzij in de transport, ondervinden onmiddellijk de terugslag, wan- neer het niet loopt met onze groenten. 'Maar ook verder lijdt onze geheele middenstand er onder, vooral waar we nu reeds voor de derde maal een slecht'jaar moeten boeken. Waar anders nog eenige reserve hulp bood en van pas kwam, daar is thans' alles uitgeput. Eu bij de intrede van het nieuwe jaar is er ook al weer weinig uitzicht op eenige verbete ring en lijkt het bij den aanvang althans weer even somber. Dat al deze dingen op het gemeentelijk huis houden ook van grooten invloed zijn, ligt voor de hand. Hoewel we nog altijd mogen zeggen dat onze gemeentelijke finantien er niet on gunstig bijstaan, beginnen we toch voor de toekomst zeer te vreezen. Niet alleen dat meer dere maatregelen waarschijnlijk moeten wor den genomen, die geld zullen kosten, maar ook beginnen de middelen steeds trager te vloeien, aangezien de inkomens verminderen, ja een groot aantal inwoners zonder eenig in komen is En ook de zorgen van ons gemeentebestuur beginnen steeds toe te nemen. Steeds meer moeten belangrijke beslissingen door den raad worden genomen, waardoor de verantwoordelijkheid uwer taak niet weinig wordt verhoogd. Ook worden de overheidsbemoeiingen steeds grooter en uitgebreider. En wie daarna de drie bladzijden raadsversla- i gen heeft gelezen van de vergaderingen van de raden der gemeenten Broek op Langendijk j Zuidscharwoude en Noordscharwoude, heeft de krant neergelegd en als ik gedacht: „wie altijd aan het dagelijkseh brood denkt wordt zelf oud- j bakken." Daar is toch waarlijk wel wat van aan. Het diner, dat den heeren werd voorgezet betsond uit hetzelfde menue, kwam, wat <le hoofdschotel betreft, uit dezelfde keuken al leen, het werd door verschillende personen ge serveerd. En of het allen goed zal hebben! ge smaakt, valt moeilijk te zeggen, omdat het m.i. een zwaar winterkostje was, dat voor vele zwak ke magen eigenlijk wat al te stevig was bereid. Maar, ook hier bleek het al weer: „l'Appetit vient en mangeant", of wel: „Al etende, krijgt men eetlust." En de zware spijzen werden ver orberd, er bleef geen kruimel over. De dischgenooten vonden de smaak anders wel zeer verschillend. Eerst hors d'oeuvre, een schotel tje ingekomen stukken. Noordscharwoude vond er blijkbaar niets bijzonders aan en nam de schoteltjes voor kennisgeving aan. Ook Btoek op Langendijk deed dat, doch wat betreft het Witte Kruis-gerechtje, kunnen de heeren dat nog eens naproeven. In Zuidscharwoude werd dit schoteltje genuttigd met een pikant debat- tensausje. De heeren meenden dat het te duur was, naar den smaak te oordeelen. Het rook niet zuiver eenlgszins aangebrand. De kok van dit gerecht heeft blijkbaar een bijzonderen smaak of geen verstand om dergelijke spijzen te bereiden. De administratiekluif past niet in de verplegingssnert. Neen, dit gerecht vond men. niet smakelijk. Maar bij de behandeling der be grooting zal men zich den smaak nog wel' her inneren. Dse kok het bestuur van het „Witte Kruis" heeft het vuur te hard gestookt en daar om was dit voorgerecht zoo onsmakelijk gewor den. Toen kwam er een dun watersoepje, wat betreft de watervoorziening, waarna de hoofd schotel, stamppot, (aardappelen met witte boo- nen, de boeren noemen dit schotwal) en pekelspek, in den vorm van steunregeling en productief werkverschaffing, werd geserveerd. In alle drie gemeenten vielen de heeren er met graagte op aan, maar moesten toch getuigen, dat I de kost zwaar te verwerken was. Het kostll de gemeente Zuidscharwoude f 1000.de gemeente Noordscharwoude heeft werk genoeg en wat be- treft den te verleenen steun aan de tuinbouwers, staakten de stemmen. Broek op Langendijk zal naar het inzicht van Bi. en W. de steunrege ling ter hand nemen en 30 procent bijdragen in het verstrekken van credieten. Althans wordt in principe hiertoe besloten. Nog wat tutti-frutti na en het gemeenschappelijk diner was ten einde. Twaalf kolommen druks hebben de gemeente raadsverslagen iu beslag genomen. En wanneer ik den tijd reken op 7—10 uur, dat( de heeren( i aanzaten, dan werden in totaal 80 uren gewijd aan het verorberen der spijzen. Nu weten wij 't wel! i „Wie altijd aan het dagelijkseh brood denkt, i wordt zelf oudbakken." KRELIS. Plaatselijk Nieuws - ND ORDfSCHA RWO UDjEL Zaterdagavond hadden zich een aantal belang stellenden in de groote zaal van „Q>ncordia" ver zameld, als gevolg van den oproep van den Lan- gedijker Btestuurderenbond. De voorz. de heer J. v. d. Abeele, heet de aan wezigen welkom, zijn teleurstelling uitspreken de, dat niet meerderen aanwezig zijn. Eln hij heeft hierbij vooral het oog op de ongeorganiseer de arbeiders, i De--algemeene gedachte is, dat deze vergade ring* is belegd om den raad van Oudkarspel hier de jas uit te vegen, maar hen, did dat gedacht hebben, moeten wij teleurstellen, omdat deze vergadering al eenige maanden terug is voorbe reid en besloten was de film „Triomf" nog eens te laten zien. Naar aanleiding van de adressen om steun en werkverschaffing en hot gesprokene in den raad van Oudkarspel, willen wij deze onderwerpen nog eens nader bezien. Wanneer we het verslag van dien raad lezen, dan mceten wij met beschaamde kaken naar huis Er is gezegd, dat het beter was geweest, wan neer wij een grondig onderzoek hadden ingesteld Maar dit willen wij retourneeren aan dien raad en verklaren dat reeds veel pogingen zijn gedaan om een organisatie te krijgen. De Ioonen zijn hier laad en vormt de contribu tie een groot bezwaar. Daarom is het niet ge makkelijk een organisatie te vormen. In drie van 'de vier gemeenteraden is een steun regeling voor de transport in het leven geroepen maar een steunregeling die ten eenenmale onvol doende is. Het raakt kant noch wal. Er zijn 45 transporters, waarvan er maar 13 steun genieten Nu is door een commissie uit de diverse orga nisaties een regeling ontworpen, en daarna door de organisaties goedgekeurd. E|r is gevraagd om f 12.50 per gezin en voor ieder kind beneden 15 jaar f 1.50 benevens een brandstoffenbon. Wij meenden hiermede binnen de perken djer rede lijkheid te blijven. Volgens een regeling van den minister mag men bij de steunregeling niet boven een bepaald inkomen gaan. Zoodra men boven 65 procent van het normale loon komt, mag het meerdere niet worden uitgekeerd. Volgens onze regeling, die ontworpen is naar het voorbeeld van elf andere gemeenten en waar van wij de laagste zijn kan een gezin,' van zes personen komen tot een bedrag van f 18.50 Wij hebben daarbij niet alleen gezien naar de werkloozen van het oogenblik, maar hebben daarbij rekening gehouden met de toekomst. Door Oudkarspel is gezegd, dat er geen geor- gansieerde werkloozen zijn. Nemen wij aan dat er door actie een afdeeling komt van land- en uitnbouwarbeiders, waarvan er 10 werkloos zijn. Dan kunnen die tien werk loozen geen steun ontvangen, en worden door den minister gelijk gesteld met uitgetrokkenen, en zullen cok geen steun ontvangen van de gemeente omdat er geen steunregeling is die door den Min. wordt gesubsidieerd. Elr is ook gevraagd om rekening te houden met hen die ouder zijn dan 60 'jaar, omdat de minister daarvoor geen steunregeling toestaan. Die menschen zijn dus aangewezen op het B.A. Dioor de transportarbeiders werd gezegd, dat zoo zij steun ontvingen, zij gezamenlijk voor die ouden zouden zorgen. Maar de steun is zooi slecht dat die menschen geen steun ontvangen. Wanneer wij het verslag in de LangeÜijker Gour. lezen, die altijd zeer betrouwbaar zijn, dan zien wij daaruit dat er over de 60-jarigen niet is ge sproken. 1 Er is gevraagd om een bureau voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. De burgemeester van Oud karspel meende 'dat wij niet op de hoogte waren van de werking daarvan. M,aar hij heeft ook niet

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1