Openbare Verkooping Firma Adverteert in dit bied NOTARIS M.O. ROOS, EENE HUISMANSWONING, BUIKBANDEN Alkmaarsche Huishoud en Industrieschool Aangifte voor Leerlingen Effecten !H Coupons Prolongation j Des Woensdags van 10 tot I uur ZITTING te Broek op Langondijk in het Café „Welgelegen" van den Keer J. BË BOER Az. VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE T uinbouwv. „De T oekomst" AdveHtentiën te Sint Maarten op DINSDAG 2 FEDRUAR1 1932, bij opbod en op DINSDAG 9 FE BRUARI 1932 bij afslaf en combina tiën, telkens des namiddags 1 uur, in het Café „RUST EN LUST" van den heer ZWAKMAN, ten overstaan van den te Alkmaar ge vestigden van waarin koolberging met boet en erf en eenige perceelen BOUWLAND, aan en nabij den Groenveldsdijk aan de Stroet te St. MAARTEN, te zarnen groot 0.13.00 H A. Eigendom van en in gebruik bij den Heer St KORF. Te Veilen in 18 perceelen. Te aanvaarden: de gebouwen en en erf 1 Mei a.s. en de landerijen bij de betaling der kooppenningen. Iulichtingen worden gegeven ten kantore van de notarissen Mr. C. J. DE LANGE en M. C. ROOS, Breed- straat 10 te Alkmaar, alwaar teeke- ningén verkrijgbaar zijn. |- Koopt geen Buikbanden „AAN DE OEÖR" doch wendt O tot het oude vertrouwde adres te Aükmaar Payglop 3 (3 huizen vanaf de Langestraat) ALECMAAÜ, Gediplomeerd Verpleegster aanwezig. VerderBrillen - Elast. Kousen Breuk banden enz enz. SANGUIÜOSE ZUIVER PLANTAARDIG TONICUM Als gij een bleeke gelaatskleur hebt. bleeke lippen, bleek tandvleesch Als gij lijdt aan hoofdpijn, slapeloosheid,gedui ende vermoeiclheid A's gij gebrek aan eetlust hebt, lusteloos zijt en prikkelbaar. Als gij moet klagen over gebrek aan energie Denk dan aan de Sanguinose! Dat is ,het" middel dat U snel en goed helpt. Zij verrijkt uw bloed, versterkt uw zenuwen, wekt uw eetlust op en bevordert een algtmeene leveusopgeweklheid. SANGUINOSE kost per fl. f 2.6 fl. f. li.-, 12 fl. f 21.—. Twee lepels per dag is voldoende. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. VAN DAM Co, De Riemerstraat 2c,4. Den Haag. Nederlandsch Fabricaat voor onderstaande cursussen tot 1 Febr. a.s. Vrijdags van 24 uur. Cursus Costuumnaaien 2 dagen per week f25.00 per cursus, van 15 Februari tot einde Juli. Cursus Linnennaaien- en Verstellen 1 dag per week, f 15.00; 2 dagen per week f 25.00 per cursus, van 15 Febr. tot einde Juli. Cursus Teekenen 2 uur per week fl. 30 per jaar. Cursus Fraaie Handwerken 2 uur per week fl. 25.00 per jaar. De Directrice, S. H. DE GLEE. Hoornsche O re dief en Effectenhank N.H. ALKMAAR, HOORN, SCHAGEN, Oude Geacht 297 Dal 8 Marktplein 92 Safe Ö8D0SÜ Vrouwt Houd nu toch eens op met het koopen van slechte koffie. Koop je soms cadeau-koffie? De koffie is nief te drinken, laten wij ons geld in dezen moeilijken tijd toch beter besteden Dat is no weêr lekkere koffie Een koffie met zoo'n smaak, zoo'n geur Moet Nel Ie zijnSuperieur SPECIAAL AANBEVOLEN: PAARSMERK. 55 Ct. per halfpondspakje GR OEN MERK. .40 Ct. per halfpondspakje MAGNEETKOFFIE 28 Ct. per halfpondspakje VRAAGT UWEN WINKELIER houden. Dan ©en mooie doorbraak van D.T.3. en de back buiten krijgt de kans van den dag, maar mist helaas. Weer gaat het. spel gelijk op en neer en de doelpunten blijven uit. Nogmaals een prachtdoorbraak van D'.TijS. maar wordt he laas weer gemist jMjet dezen stand 00 breekt de rust aan. Na de thee heeft D.T.S. den wind mede, welke merkelijk minder is geworden. Em zijn de D. T,S.-spelers beter ingespeeld en beleeft het Uit- geestdoel een paar brandende ©ogenblikken, maar de keeper houdt zijn doel schoon. Dan een doorbraak van Uitgeest, een hard schot op het D'.TJS. doel, maar de knie van den links back brengt redding en de bal vliegt corner, welke niet in een punt kan worden omgezet. Hoe dich ter het einde nadert hoe spannender het wordt, want van beide kanten wordt hard gewerkt om het winnende puntje, maar de beide keepers ge ven niet thuis. En wanneer de scheidsrechter het einde blaast is de stand zooals bij' het begin. Het was een aangename wedstrijd, met een goede lei ding en mogen 'de beide partijen met dezen stand tevreden zijn. KOLVEN. Zondag jl. had de ontmoeting plaats tusschen de derde klasse kolvteris: van de Langedrfker kolf- lubs, in den ouderlingen wedstrijd in net. lokaal ■7an den heer Rijper te Zuidscharwoude. De uitslag hiervan is als volgt: „Ons Genoegen" te Noordscharwoude. D. Bakker, S3, 3j. Maakal 122, F. Blauw 31, Dhr. Olthoff 80, j' Hink 106, C. Hopman 75. de Moei 75. Volharding" te Oudkarspel. D. Stokman 88, S. Ton 104, K. 'Kat 104, C|. Plak man 64, K. de Ruiter 93, J. D|eutekom 88, O. Blokker 67, F. Moeies 73, N. Pronk 45, Jb. Hoogeboom 88, K. Dekker 48, W. Bakker 67. „Vriendenkring" te Noordscharwoude. Timmerman 80, O. Kuiper 81, Mallekote F6, K. Bood 102, K. de Vries- 83. »Op Maat" te Zuidscharwoude. A. Schoenmaker 85, O. Kliffen 106, J. de Purck 81, Joh. Glas 60, J. Kramer 92, P. Lan- gedijk 107, K. de Boer 96, „Gezellig Samenzijn" te Zuidscharwoude. A- Rijper 65, Jb. Kraakman 136, P. Bruin D. Zijp 99, J. Schuit 87, W;. Kuin 121. DAMMEN. Die Heldersche damclub en „Damlust" van Zuidscharwoude bekampten elkaar in „de Roo- rïe Leeuw" te Zuidscharwoude. De uitslag was: W. Kuiper— J Hol 0-2. J. Bekker—D. Nol 0 ~2. J. Strijbis—J. de Vries 0—2. J. Pluister -D], Dissel 11. P. van der WjelleJ- Dijkers 11. W. KuijtJ, Kossen 0—2. van der Mo lenP. Kwast 20. J. Berkhout—C, Goèdge- baar 11. G. BalderO. Ottervanger 20. K. KoutA. Bosman 2—0. J. van der Welle—P. Reet i— li P. SchuffelenJ. Jagel 0—2. W. Eöuman—J. Smolenaar 11. W. van der Wal W. van Brederode 02. Ci. BerkhoutW. Vol kers 11. J. GrootjesG. van Roekei 1 —1. J. Pïuis'crW. Graaf 21. Zuidscharwoude 15, Helder 20. Met een verschil van 5 punten heeft den Hel der dus gewonnen. ZUIDSCHARWOUDE Gistermiddag half twee kwam deze Vereeniging in Jaarvergadering bijeen in het lokaal van den heer P. Kramer. Aanwezig waren leden. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz. opent de vergadering met welkom aan leden en Pers en spreekt daarna de volgende rede uit: Ongerustheid heerscht alom in den tuinbouw, ongerustheid over den toestand van heden en ook ongerustheid over de toekomst. Over de resultaten van de huidige wintercampagne kunnen wij ook zeker zeer ongerust wezen, temeer daar nog alle hoop hierop was gevestigd; maar als wij met zacht weer den winter door moeten, dan vrees ik voor deze campagne het ergste. Wij weten gelukkig niets vooruit en daarom moet de hoop ons bewaren voor geheele lusteloosheid. Voor alles wordt een oorzaak gezocht en zoo ook in deze, al is het dan niet de eerste keer dat met een zachten winter onze kool een lagen prijs op brengt. Wij meenen dat de slechte toestand ook mede veroorzaakt wordt door de hooge invoerrechten die de verschillende landen eischen van onze pro ducten. De verarming die thans onder de tuinders hèerscht is zeker mede ontstaan door de ziekte in onze gewassen; het vorig jaar trad de draaihartig- heid zoo hevig op in onze kool, dat wij van een mis oogst konden spreken, en in het begin van het afgeloopen jaar vernietigde de ziekte onze nieuwe aardappelenoogst, wat ook velen een belangrijk deel is van hun bedrijf. Bij cultures zooals nep zomeraardappelen slaboonen en ook zelfs uien en peen worden in onze vereeniging niet veel verbouwd, zioodat de aanvoer van zomer- en herfstproducten klein is, zoodat de winterkool de hoofdbron van ons bestaan is. De tariefmuren die elk land bijna heeft, ter be scherming van eigen volk zooals het heet, brengt een ontzettende ontreddering in de wereld te weeg; overal groote werkeloosheid, ontevredenheid en strijd, wat van jaar tot jaar erger wordt en zooveel hooger de invoerrechten opgevoerd worden zooveel slechter het wordt, daar de circulatie van produc ten en geld al minder wordt. Ook de verarming van het buitenland bemoeilijkt onzen expoort terdege. De betaling der oorlogschul den is voor de betrokken landen iets onmogelijks, zoodat het zeker voor geheel Europa een zegen zou zijn wanneer daar de pen door gehaald werd. Op den Volkenbondvergaderingen, waar de bekwaamste mannen uit de verschillende landen bij elkaar komen, wordt steeds gesproken dat de invoertarieven naar omlaag moeten, ja, dat vrij handel toch wel het beste is, daar hadden wij dan ook eerst alle hoop op gevestigd, dat het daar toch maar niet bij praten zou blijven, maar de Onder-, vinding is anders, als de heeren weer thuis waren, werd er geheel anders gesproken en gingen de tarie ven niet naar omlaag doch omhoog. Engeland, het land van den vrijhandel, heeft ook thans invoerrechten voor verschillende producten vastgesteld en met zorg zullen onze collega's in Zuid-Holland, die daarvoor wel het zwaarst getrof fen zullen worden, de toekomst tegemoet zien. Moet ook Nederland daaraan doen? een kleine stap is in die richting gedaan en wel dat het invoerrecht van 8 op 10 pet. is gesteld, ook alweer om de lands- begrooting beter sluitend te doen zijn, want dat be- teekent voor ons land een meer inkomen van 10 a 12 millioen gulden. Een betere handelspolitiek wordt hier wel ge- wenscht geacht; in December van dit jaar is de vijf-jarige handelsovereenkomst met Duitschland afgeloopen en wel wordt gevreesd als Nederland geen goede handelspolitiek invoert, de nieuwe over eenkomst die gesloten moet worden, slechter zal zijn en dat moet in elk geval voorkomen worden; daar om heeft ook onze organisatie dit onder de aandacht van de regeering gebracht en is gezegd dat een verslechtering van de mogelijkheid varf export naar j Duitschland voor onze tuinbouwstreek zeker den financieelen ondergang zal beteekenen; en is den Minister verzocht niet na te willen laten en alle aan de regeering ten dienste staande middelen aan te wenden om een dergelijke ramp te voorkomen. De tuinbouw is in een staat gekomen dat ze zon der hulp niet meer staande kan blijven, ten minste dat niet meer zoo intensief gewerkt kan worden omdat er geen geld is voor arbeidsloon, maar ook zouden vele bedrijven tot een ondergang gedoemd zijn en ook dat moet als het mogelijk is voorkomen l worden. De regeering is in de hulpv^rleening aan de tuin1 bouwers tot op heden zeker te kort geschoten; wan- neer wij nagaan de ramp de ziekte in de aardap- pelen die zoo hevig was dat er vele tuinders zelfp broodeloos waren, daarvoor heeft zich een commissie gevormd om de schade om te nemen en die hebben toen een zeer bescheiden steun aan de regeering gevraagd en wel om de ramp te leenigen door het geven van rentelooze voorschotten, doch den Mi- nister heeft dit verzoek dat zoo dringend nood- j zakelijk was direct behandeld te worden, de men- schen laten wachten zoolang dat de hoop op het verkrijgen daarvan verloren ging en ook gering was, want het is zoo op de lange baan geschoven dat er tenslotte niets van terecht is gekomen. De regeeringsmenschen konden in de oorlogsjaren in één nacht soms een noodwet maken wat de tuin bouw soms kapitalen kostte, maar'thans zijn de heeren dat verleerd! want voor een ramp als welke deze streek getroffen heeft door de ziekte in de nieuwe aardappelen was zeker een noodwet noodig, die zeker in een paar dagen klaar gemaakt had kunnen worden. Door het steeds benauwder wórden is ten slotte weer bij de regeering aangeklopt om rentelooze voorschotten te verstrekken Voor het instand hou den van de bedrijven en ook om de werkeloosheid in de tuinbouwstreken, wat zeker het gevolg zal zijn, te voorkomen. Met het combineeren van beide aanvragen is thans f700.000.— toegestaan als rentelooze voor schotten. Poor de Provinciale Commissie was drie millioen aangevraagd, maar deMinister heeft gemeend dat dit overdreven was en heeft eir bovengenoemde som van gemaakt. De bepaling is er nog bij gemaakt dat de be trokken gemeenten 30 pet. van het aangevraagde moeten bijdragen. Dus de gemeenten die het ergst door de crisis toestand getroffen worden, moeten bovendien nog het meeste bijdragen in het ver strekken van de rentelooze voorschotten. Dit is dan ook terdege onder de aandacht van den Minister gebracht, ook door. kamerleden, zoodat wij willen hopen dat ten eersten niet aan het ge noemde kapitaal vastgehouden wordt en ten tweede dat de gemeenten een minder zware last opgelegd wordt. Ook willen wij hopen dat de commissie's die er voor opgeroepen worden om de aanvragen te beoor- deelen, dit zeer ruim opvatten, want het gaat nu niet meer om de zwaarst getroffen bedrijven of om de minst weerstand biedende bedrijven, maar elk bedrijf is thans op een noodpeil dat er geholpen moet worden en daarom zullen de aanvragen zeker algemeen zijn en m.i, moeten ze ook algemeen verstrekt worden, i Thans is er nog een verzoek aanhangig dat ge- t richt is tot den Minister uit deze streek voor een toeslag op onze winterkool, wat zeker bij dezen voortgang wel bitter noodig zal zijn en wij dan i ook hopen en vertrouwen dat de Minister aan dat verzoek gehoor zal geven. Ook is er zoo veel gedaan voor de verlaging van de spoorvrachten voor groenten en fruit en of- schoon de prijzen van de producten steeds lager worden, zoodat de hooge vrachten steeds schriller uitkomen, is tot heden toe nog geen toezegging ge daan. Ook het vrijstellen van premiebetalen voor de sociale verzekeringswetten is nog niets terecht geko men, ofschoon dit toch een rechtvaardige zaak is. Land- en tuinbouw zijn zoogenaamde onbescherm de bedrijven, d.w.z. dat de premie die betaald moet worden wij niet op de productie kunnen leggen, zooals iedere industrie dit wel kan. De land- en tuinbouwers moeten ten eerste de premie betalen voor hun arbeiders, maar ook van de geheele platte- landsche industrie wordt de premie voor bovenge noemde verzekeringswetten door de land- en tuin bouwers betaald. Alles wat noodig is in het bedrij en in het gezin van de land- en tuinbouwers, van metselaar, smit, timmerman, wagenmaker bakker enz. ligt de premie op het product en moet alzoo door diegenen die het koopen betaald worden. Ruim 20 pet. van de bevolking is direct bij den land- en tuinbouw betrokken, maar wanneer men daarbij neemt de bevolking die indirect hierbij betrokken zijn, die loopt zeker kort naar de 50 pet., zoodat een groot gedeelte van de kosten voor de sociale verzekeringswetten door den land- en tuin bouwers betaald wordt. Daar is al eens eerder gevraagd vrijstelling van premiebetaling voor tuinbouwers met een inkomen beneden f 1200 per jaar, doch m.i. is dit niet vol doende. De verzekeringen voor de arbeiders moeten bestaan blijven, maar de kosten daarvan moeten door het geheele Nederlandsche volk gedragen wor den, door ze te leggen op de inkomstenbelasting. Bij het maken van die wetten is gezegd, dat de industrie het op het product zou kunnen verhalen en de land- en tuinbouwers zouden er met de loonen rekening mee houden. Dit laatste is echter niet juist, want immers enkel voor de ziekteverze kering is het geoorloofd dat de werkgever de helft van de premie mag terugvorderen van den werk nemer, doch over alle weken van het jaar verdeeld, zoodat er f20 premie betaald moet worden in een jaar, dan mag de werkgever f 10 terug vorderen van den werknemer, doch over 52 weken verdeeld, dus is ongeveer 14 cent per week, dat in de meeste gevallen niet toegepast wordt. De premie voor de ongevallenverzekering en het zegelsplakken komen geheel ten laste van den werkgever, welke die niet mag verhalen op het loon.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3