Ieder staatsburger heeft er belang bij dat de werk nemer verzekerd is tegen ziekte en ongevallen en ook dat er gezorgd wordt voor een, al is dit dan thans nog lang niet voldoende, ouderdomspensioen. Zoo lang de land en tuinbouw een redelijk be staan had is dit onrecht wel opgemerkt, doch is er niet tegen gereageerd, maar thans komen er zulke schrille tegenstellingen, zooals b.v. een tuinder zon- inkomen met drie arbeiiders moet ongeveer f200 betalen voor de verzekerngswetten en zijn buurman een ambtenaar met een hoog salaris plus eigen bezittingen die betaalt aan die verzekeringswetten niets, terwijl hij evengoed er groot belang bij heeft, dat de arbeiders goed verzekerd zijn. Daarom is het m.i. noodig, dat er op aangedrongen wordt dat de kosten van de sociale verzekeringswetten ten laste komen van den staat, zoodat het geheele Nederland- sche volk daaraan bijdraagt. Daarvoor is noodig eenheid ini de gelederen. Wij staan thans aan het begin om verschillende verbeteringen te verkrijgen, die ons bedrijf stabieler zullen maken, daarom moe ten wij aaneengesloten optrekken en ons niet ver- deelen. In een tijd als deze worden er altijd menschen gevonden die gaarne in troebel water willen vis- schen, gouden bergen voorspiegelen en de bestaande leidende personen naar omlaag halen om zoodoende ontevredenheid en tweedracht te bewerkstellingen. Wat er nu al gedaan is van het stichten van nieuwe Bondjes is zeker met de beste bedoelingen gedaan, maar men moet niet denken dat de boom met één slag geveld is. Maar om dat te bereiken moet men een hechte organisatie hebben, die stelselmatig werkt en daarvoor moet men dan ook als één man in de organisatie optrekken. Als er ooit eenheid in de organisatie noodig is geweest, dan is het nu en daarom hoop ik dat wij die eenheid zullen be trachten en ons niet geen versplinteren in nieuwe vereenigingen, maar ieder moet zijn best doen om eigen organisatie zoo machtig mogelijk te maken. De toestand leent er zich echter bijzonder voor, dat er zijn die wel eens een ontevreden toon laten hooren, maar laten wij toch vooral de zaken nuchter bekijken en zelf zooveel mogelijk medewerken om den toestand dragelijk te maken. Het is zeker bit ter noodig noodig, maar toch wordt er ook van ver schillende kanten geholpen, ook onze gemeente is lang niet in gebreke gebleven; hulde aan het ge meentebestuur met onzen wakkeren burgemeester aan het hoofd, ten eerste voor den steun die aan de leden is verstrekt en ook voor de werkverschaffing aan de arbeiders. Laten wij den moed niet verliezen en toonen dat wij taaie, volhoudende West-Frieschen zijn, met voor den akker om daar steeds weer nieuwe vruch ten aan te onttrekken. Mijne Heeren, met vertrouwen op uwe medewer king open ik onze jaarvergadering. (Applaus). Door den heer C. de Boer Cz. worden hierna de notulen gelezen van de vorige vergadering, die onder dank aan den samensteller onveranderd wor den goedgekeurd en geteekend. Het jaarverslag door denzelfde voorgelezen laten we hier in zijn geheel volgen: Jaarverslag van de Tuinb. Vereeniging „De Toekomst", te Zuidscharwoude over 1931. Vergadering. Op den secretaris rust de plicht om op de jaar vergadering een overzicht te geven van de werk zaamheden, het afgeloopen jaar gepasseerd. Daar er weinig aanleiding is om dit met opge wektheid te doen, wensch ik de economische toe stand niet te bespreken daar we reeds genoeg hiervan hebben gehoord en ondervinden. Ik wil er echter op wijzen, dat ons de weersgesteldheid in ons bedrijf steeds parten speelt, en zoo dit nu eens ten goede ging gebeuren, we altijd de kans nog hebben, dat verbetering kan intreden. Mijne heeren, in de eerste plaats wil ik mededee- len, dat het bestuur onveranderd is gebleven. Onze vereeniging telt 101 leden en 5 donateurs. Twee nieuwe leden zijn toegetreden, terwijl twee leden hebben bedankt door overgang naar de L. T. B. Gehouden zijn 5 ledenvergaderingen, respectie velijk bezocht door 51, 29, 63, 36 en 52 leden. 12 keer heeft het bestuur vergaderd, waarvan één keer met het bestuur der landarbeidersbond. Even wil ik mededeelen, dat één dezer bestuursvergaderin gen wegens ongesteldheid niet door den voorzitter werd gepresideerd en dit de eenige verhindering is geweest in zijn 20-jarige loopbaan als voorzitter. Tevens zijn bijgewoond de Alg. Verg. der L. G. C., van den Proeftuin, en een crisisvergadering te Alkmaar. Getracht is een landelijke demonstratievergadering in Den Haag te doen houden, doch dit 'kon in de L. G. C. niet genoeg bijval vinden. Evenals vorige jaren zijn weer coöperatieve aan- koopen gedaan als: kunstmest, steenkool, manden enz. Wegens bedanken als kunstmest-administrateur door den heer P. Zeeman, is dit voor een jaar waar genomen door uw secretaris. Als blijk van waar deering voor al hetgeen door den heer Zeeman in het belang der vereeniging is gedaan heeft men ge meend deze hiervoor een aandenken te moeten aan bieden. Van de gelegenheid om kunstmest op crediet onder oogstverband te betrekken is door één lid gebruik gemaakt. Ofschoon reeds vele jaren rattenverdelging is uit gevoerd werd dit jaar besloten hiermede te staken met het oog op de hooge onkosten, hieraan ver bonden, zoomede de twijfelachtige resultaten. Subsidie is verleend aan het correspondentschap der Plantenziektenkundigen Dienst. In één der leden vergaderingen werd ter sprake gebracht een excursie naar de Zuiderzeewerken te organiseeren, doch wegens de drukke werkzaam heden werd hieraan slechts door een zestal leden deelgenomen. Dit jaar werd de gelegenheid opengesteld tot het volgen eener bollencursus, doch gebrek aan deel name heeft dit niet doen slagen. Zeker een bewijs, dat de tuinder zijn taak niet goed begrijpt. Nog wil ik mededeelen, dat een lijst der door de gemeente tewerkgestelde arbeiders bij den secretaris is gedeponeerd, zoodat bij gebrek aan werkkracht hier kan worden geïnformeerd. Vergadering, ik meen, dat ik hiermede in 't kort zoo ongeveer heb weergegeven, wat het vorig jaar in onze vereeniging is gepasseerd, en wil ik eindi gen met den wensch, dat een vplgend jaar met op- gewekthed verslag kan worden gegeven. Mededeelingen. De voorzitter doet mededeeling dat het eere-lid, de E. A. heer Jhr. A. L. v. Spengler, burgemeester, verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Tevens dat het adres van Vierbond aan den Mi nister van f 1.— toeslag op de winterkool naar den Ned. Tuinbouwraad is verwezen; en deze hierop goedgunstig heeft beschikt. De rekening. Door de Commissie, belast met het nazien van de vereenigingsrekening, wordt medegedeeld dat alles in volkomen orde is bevonden en zij onder dank voor het beheer derhalve tot goedkeuring kan ad- viseeren. Uit de rekening van den Penningmeester blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f533.56, de uitgaven f 624.31, nadeelig saldo f 90.75. De reserve bedraagt thans f 397.74. De rekening wordt door de vergadering goedge keurd. De rekening van de kunstmest geeft de volgende cijfers aan: De omzet heeft in totaal bedragen 115625 kilogram kunstmest voor een totaal bedrag van f 88S2.71l/a. De uitgaven f8889.451/». Nadeelig saldo f6.74. Voor de levering Maart, April en Mei is op voor verkocht 15000 kilogram Zwavelz. Ammoniak tegen f 4.97. De onkosten hebben bedragen f 132.50. Ook deze rekening wordt door de vergadering goedgekeurd. Op een vraag van een der leden wordt geantwoord, dat de prijzen der kunstmest niet veel veranderd zijn. De administrateur ontvangt een woord van dank voor zijn bemoeiingen. Bestuursverkiezing. Bestuursverkiezing: aftredend de heeren S. de Boer Kz., Jb. Kramer en Jb. Kroon. De uitslag van de stemming is dat de heer De Boer verkrijgt 46 stemmen, Jb. Kramer 52 stemmen en 48 Jb. Kroon. De herkozenen aanvaarden hun benoeming, onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer Jb. Kramer zegt, zijn benoeming te aan vaarden en wijst er op, dat zijdelings in de ope ningsrede een trap is gegeven aan de oppositie. Spr. wekt de vergadering op nog veel meer oppositie te voeren, omdat de hoofdorganisatie maar een halven slag is gemaakt, en zonder oppositie zeker niet ver der zal komen. Spr. hoopt dat ook meer waardeering zal worden getoond aan de oppositie. De heer De Boer zegt zijn benoeming met genoe gen te aanvaarden. Ik heb hier gestaan als voor zitter al 20 jaar. Misschien ten onrechte, maar ook een ander maakt fouten. Herinnerende aan de woor den van waardeering tot hem, gesproken, in een andere vergadering wil hij onder grooten dank zijn benoeming aanvaarden. Nu schijnt de heer Kramer zich geergerd te heb ben aan de opening, maar men zal van mij willen aannemen dat het niet in mijn bedoeling heeft gelegen aanleiding tot ergernis te geven. Spr. belooft steeds zijn beste krachten te zullen geven in het welzijn van leden en vereeniging. Verkiezing bestuurslid L. G. C. Aftredend de heer S. de Boer Kz. Op een vraag of dit uitsluitend iemand uit het bestuur moet zijn, wordt ontkennend geantwoord. De heer de Boer verkreeg 35 stemmen. Ook hier aanvaardt de heer de Boer zijn benoe ming. De Voorzitter doet nog mededeeling dat Polen practisch voor de Nederlandsche tuinbouwproducten is gesloten. Thans mogen er niet meer dan 2.8 wagon inge voerd worden als gevolg van de contingenteering. Er wordt in deze aangelegenheid hard gewerkt in verband met het feit, dat Polen nog 400 wagons aardappelen in ons land wenscht in te voeren. Benoeming Commissie. De kunstmest Commissie bestaat uit de heeren C. de Boer Cz., Jb. Twisker en A. Schrijver. De heer de Boer bedankt. De andere heeren aanvaarden hun benoeming, en als reserve blijft aan de heer W. Keppel. De Manden Commissie bestaande uit de heeren D. de Geus en Jb. v. Twuyver, blijft aan. De Commissie voor de Zetkoolregeling bestaande uit de heeren W. Mulder, J. Klingeier en P. van Twuyver wordt weder geinstalleerd. De heer Jb. Kramer zegt, dat de administrateur van de Kunstmestcommissie f 25 vergoeding ont vangt. Waar dit slecht betaald wordt geeft spr. in overweging dit bedrag toch eenigszins te verhoogen, voooral ook met 't oog op de verantwoordelijke functie. Deze zaak zal door het Bestuur nader worden geregeld en onderzocht, waarop de administrateur verklaart wederom voor een jaar te wililen aan blijven. Verlenging lidmaatschap L. G. C. De Voorzitter zegt, dat door wetswijziging ook hierin de aanleiding gelegen is. Spr. wijst op het feit dat het vorig jaar een leening is aangegaan voor nieuwbouw hoewel dit altijd uit het veilingspercentage kon worden be taald. De laatste 3 jaren zijn echter van dien aard, dat men nieuwbouw niet uit het veilingspercentage kan betalen. Er is thans een huishoudelijke schuld van f 51000 en een crediet werd verleend van f 75000. Om dit te verkrijgen moet door voorzitter met secretaris en 6 bestuursleden worden geteekend. Er werd echter vorig jaar bezwaar gemaakt, en wenschte men alle bestuursleden als borg te doen teekenen. Dit is echter niet gelukt. In verband hiermede zijn inlichtingen gevraagd bij Mr. Niemöller, rechtsk. adviseur en secretaris Centraal Bureau. Noodig is nu een statutenwijziging, welke echter het volgend jaar ter hand zal worden genomen. Het gaat er nu om dat de vereenigingen opnieuw verklaren hun lidmaatschap te verlengen of wen- schen aan te gaan. Het is nu een bloote formule. Uit de vergadering wordt bezwaar gemaakt, om hiermede nu zoo'n haast te maken. Gevraagd wordt naar de schulden van de L. G. C. waarop voorzitter antwoord dat de schuld bedreigt ongeveer f 51000. Voorzitter zegt, dat in 1916 de veiling is gehuurd van Broek op Langendijk voor f 400. In den loop dei- jaren komt echter alles aan de gemeente Broek op Langendijk. De waarde van gebouwen en land is echter veel hooger dan de schuld. De vergadering besluit het lidmaatschap van de L. G. C. te verlengen. Contributie-regeling. Het bestuur stelt voor deze onveranderd te laten. En wel in het voorjaar 2 cent per snees en 1 cent in het najaar, benevens 1 cent voor het reser vefonds. De heer K. Kostelijk wenscht voor 1 jaar de 1 cent voor de reserve te laten vervallen. Voorzitter stelt voor om 2 cent contributie te nemen, en bij goede aardappeloogst 1 cent voor de reserve te vorderen. Mocht de aardappeloogst tegenvallen dan de 1 cent voor de reserve voor 1 jaar te doen vervallen. Aan hen die hun contribute niet kunnen betalen zal uitstel worden verleend. Goedgevonden. Bespreking salaris Bestuur. Voorzitter zegt dat betaald wordt f 135. Voorgesteld wordt 5 leden ieder f 5.Secretaris f40.Penningmeester f20.Dus een verlaging van f 50. De vergadering gaat met deze nieuwe regeling accoord en dankt voorzitter allen die aan deze ver laging hebben medegewerkt, waarna de voorzitter een woord van dank in ontvangst heeft te nemen om zijn salaris van f 25 op f 5.terug te brengen. Voorstellen voor de L. G. C. Het bestuur stelt voor om het betalen van de premie voor de Soc. Maatregelen op de agenda te plaatsen van de hoofdorganisatie, dus het Centraal Bureau. Goedgevonden. De heer Kramer verzoekt aan de vergadering zijn voorstel breed te aanschouwen en tevens het be stuur. Wanneer we zoo doorgaan zal onze huishou ding in de L. G. C. te kostbaar zijn. Spr. stelt voor een vertrouwenscommissie te be noemen, evenals in Sint Pancras, die de zaken van in moeilijkheden verkeerenden tuinders zal behan delen, desnoods met bijstand van een rechtskundig De voorzitter geeft nog nadere uiteenzetting en I wijs op het niet kunnen voldoen van belasting, rente en hypotheek aflossing. I Het advies van de commissie wordt als bindend I beschouwd door hen, die de inlichtingen vragen. De commissie wordt gekozen en zal bestaan uit de heeren A. Kant; S. de Boer Kz.; Jb. Kramer; W. Mulder; P. de Geus Jz.; en aanvaarden de heeren hun benoeming. De heer Kraker gaat verder en brengt naar voren een voorstel van 19 leden. Voorgesteld wordt afschaffing veiling-leider en be noeming voorzitter die verplicht is het bestuur op de veiling te vertegenwoordigen op een salaris van f 1000.—. Voor enkele jaren terug zegt spreker is reeds gevraagd of de huishouding in de L. G. C. niet te duur is. 't Was wenschelijker tot uitbreiding-te kunnen overgaan, dan tot inkrimping. We moeten echter voor oogen houden het be houd van de organisatie en moeterudaar voorzien naar middelen die bezuiniging brengen. Met salarisverlaging treft men allen zoowel hooge als lage loonen. Maar de lage loonen treft men het meest. Zoo is het voorstel gekomen om gelijk te werken als in Noordscharwoude, waar het goed gaat. Het is de gedachte die leeft onder vele van onze tuinders. Voorzitter zegt dat dit voorstel hem lastig is om er vrij over te pratena. Ziet men twee bedrijven naast elkaar, dan doet de een het zus, de ander zoo. De veiling te Broek op Langendijk kan men echter niet vergelijken met die te Noordscharwoude, om dat in Broek veel meer aan de hand is, door uien sorteering, tomatensorteering en bloembollenveiling. Is de voorzitter in Noordscharwoude een tijdje aan die veiling, dan schijnt dat voldoende te zijn en wordt het goed betaald. Maar voor Broek is dat niet mogelijk, doordat er meer te doen is. Ik ben er echter van overtuigd dat een veiling leider in een jaar meer voor de leden verdient dan hij aan salaris ontvangt. Wij hebben altijd nog een laag percentage aan de veiling betaald en doen dat nu nog. Altijd is er betaald 1V» pet van de bruto ontvangsten. De Toe komst ontving weer 1/10 zoodat we eigenlijk niet meer dan 1.4 betaalden. Er is afgegaan 0.25 pet. voor koophandel, voor den betaalmeester voor contributie, totaal 0.9 pet, zoodat er maar 0.6 pet overblijft voor de huishouding. Nu vraagt men vereenvoudiging van werkzaam heden, maar ik geloof niet dat men daarmede zal verdienen. Het oog van den meester maakt het paard vet, en er zal toezicht moeten zijn. De heer Klingeier zegt dat het niet een voorstel is om er licht over te denken, en het gaat niet om den persoon. Wij allen zeggen dat de veilingleider weinig te doen heeft, maar wij weten ook geen van allen wat hij te doen heeft. Eischt het werk den geheelen mensch, dan gaan we er niet verder op in. Vraagt het niet den geheelen mensch, dan mdet er bezuinigd worden. De heer K. Kostelijk is van meening dat het werk van den veilingleider niet licht is, maar wenscht alle ambtenaren in de verlaging te betrekken, omdat er verschillende zijn die er maar korten tijd zijn. De heer P. de Ruiter Cz. zegt, dat men hier over niets anders kan spreken dan over reorganisatie, omdat de salarisregeling aan het bestuur van de L. G. C. is overgelaten. De heer C. de Boer. Hij stelt zich voor dat de veilingleider veel werk doet dat anderen niet zien. Een vergelijking met Noordscharwoude gaat niet op, omdat we in Broek op Langendijk meer artikelen hebben dan daar. Spr. dacht dat de veilingleider meer werk heeft men weet en men flinke leiding op prijs moet stellen. Dat moet men vergoeden en daarom is spr. tegen het voorstel. De heer W. Keppel is voor het voorstel onder voorwaarde dat het voor een jaar wordt geprobeerd. De heer C. de Boer Wz. zegt, dat de veilingleider op de veiling aanwezig moet zijn, ter beslechting van verschillende gevallen. De heer Jb. Kramer dankt voorzitter voor de zakelijke wijze van behandelen. Wanneer we ons veilingswezen bezien, dan is een verhoogd veilingspercentage noodig. Nu is de omzet gedaald en is de vrees naar voren gekomen, dat men ook niet met dit percentage toe kan, waardoor de vereenvoudiging van de ambtenarij naar voren is gekomen. Misschien is het' juist dat we onze veeiling niet vergelijken kunnen met die van Noordscharwoude, maar misschien verwacht men daar meer. Ik weet het niet. De heer W. Mulder zegt, dat, wanneer men over tuigd is, dat het veilingleiderschap den geheelen mensch vergt, dat men dan ook niet aan het loon mag tornen. Daarom kan spr. niet met het voorstel meegaan. Op een vraag of er tijdens de ziekte van den voorz. een leider was, antwoord voorz. bevestigend. Voorzitter gaat door, en zegt dat toen onze markt was als nu de N. M. B. werd mij gevraagd of ik het kon stellen, en kon ik daarop antwoorden, dat het vrij rustig was, en wel wat te weinig te doen had. Ik hoop dat de vergadering het met mij eens is, dat alles aan de veiling rustig verloopt. Om het werk uit te stippelen is moeilijk, maar dag in dag uit, jaar in jaar uit heeft men het beleid noodig en is het geen luxe dat daar 1 man loopt, om de zaak te doen gaan zooals het nu gaat. De heer Jb. Kramer. Wanneer het den geheelen mensch eischt, dan mogen wij niet ertoe overgaan, wat door het voorstel wordt gevraagd. Spr. geeft in overweging het voorstel in te trekken. De heer Klingeler. Wanneer we het voorstel in trekken dan moet het gepraat van de leden in den scheerwinkel ook maar eens uit zijn. De heer C. de Boer Wz., wanneer het goed gaat gaan de praatjes ook weg. Het komt uit den slechten tijd voort. Er wordt met gesloten briefjes gestemd en wordt het voorstel met 21 stemmen voor en 37 tegen ver worpen. De voorzitter hoopt dat de menschen, die meenen dat de zaak vereenigd kan worden een oogje in het zeil zullen houden, en zullen toezien wat er op de veiling gebeurt. Afschaffing Gastdag. Er werd door den heer J. Klingeier ter sprake gebracht, of het niet wenschelijk was, den gastdag af te schaffen en de afgevaardigden f 3.presentie geld en de reiskosten te vergoeden. Voorzitter deelde mede, dat door het bestuur was voorgesteld om voor 1 jaar inplaats van 1 afgevaar digde op 10 leden een afgevaardigde op 20 leden te zenden en spr. vroeg af de leden daarmee accoord gingen. Aldus besloten. Er zal, volgens voorzitter op de vergadering van het bestuur nog eens degelijk over den gastdag worden gesproken. Middagvergaderingen zijn anders zeer lastig, daar men niet voor half twee kan ver gaderen en wij hier, met onze kleine vereeniging reeds laat worden. Spr. was bang, dat als er mid dagvergadering werd gehouden deze halfweg zou verloopen. De heer Jb. Kramer was het hiermee eens. Er zal geen punt tot z'n recht komen. De heer W. Keppel vroeg of de uiensorteering rendeerde, waarop voorzitter antwoordde van wel, al was het de vorige jaren niet zoo best gegaan. Toen kon het geld er niet af. Spr. wees er op, dat het zeer weinig kost over de machine, daar de L. G. C. steeds een dubbeltje meer maakt als een Neutrale Tuinbouwschool inplaats van Chr. Tuinbouwschoool. De heer C. Kliffen stelde voor, gelezen het raads- verslag van Broek op Langendijk, waar was aange nomen om mede te werken tot het stichten van een Chr. Tuinbouwschool, aan de algemeene vergadering voor te stellen, dat er werd aangedrongen bij den Minister, dat dit niet zou plaats hebben, doch dat een Neutr. School zou worden gesticht. De Voorzitter wees op het feit, dat van de tuin- bouwcursussen nooit gebruik is gemaakt, evenmin als van de Landbouwschool te Alkmaar, waar zoo voor is gewerkt, omdat men bang was, dat deze in Hoorn zou komen. Spr. juichte het toe, dat een school kwam, doch achtte het het meest gewenscht, dat een Neutrale School werd gesticht. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag. Bij de rondvraag ging de heer Jb. Kramer de geschiedenis na van het adres van „De West" van Koedijk aan de Prov. Commissie, om een vergadering te houden met de voorstellende vereeniging en dan met een vastomlijnd program naar den Minister te gaan. De Voorzitter van de Prov. Comm. heeft wel gezegd, dat volgens reglement gehandeld is, toen de vereenigingen niet werden toegelaten, dat was ook al van te voren door den waarnemend secretaris bekend gemaakt. Den 13en October is een vergade ring van de Prov. Comm. gehouden en deze was van oordeel het goed te hebben gedaan, doch wij meenen dat zij niet goed hebben gedaan. Het was zeer ontactisch en een beleediging aan de leden, dat ze probeerden de actie te smoren, door aan het reglement vast te houden. Dezelfde voorz. heeft ge zegd dat het jammer was, dat overal Bonden wer den opgericht, waardoor de eenheid werd verbroken. Als deze vergadering was gehouden met de vereeni gingen er bij, zouden deze Bonden niet zijn opge richt. Nu moeten we ons maar weer tot de L. G. C. wenden en deze tot de Prov. Comm. Het moet niet zijn een dictatuur over de tuinders, men moet de uitvoerders der besluiten der massa zijn. Den 13en October zijn niet de wenschen der leden aanhan gig gemaakt. De L. G. C. moet aandringen, dat op de wil der massa wordt gelet. Vorig jaar werd het noodig geoordeeld een crediet van 665.000 gulden te geven. En nu, nu de omzetten der veilingen te Bovenkarspel, Avenhorn, Noord scharwoude en Broek op Langendijk zeker f 4.000.000 minder zijn dan verleden jaar wordt f700.000 ruim voldoende geacht. Er moet een geweldigen drang worden uitgeoefend, dat dit vervijf- ja vertiendub- beld wordt, als men hoort, dat er te Koedijk reeds f 200.000 is aangevraagd. De voorzitter wilde geen som noemen, doch den aandrang uitoefenen, dat werd gegeven, zooveel als werd aangevraagd bij de commissies, die deze moet behandelen. Voorzitter deelde mede, dat een uitge breid telegram naar den Minister is gezonden. De heer C. Kliffen zeide, dat men laksch was, de polderboeren krijgen wel steun voor bieten en tarweteelt. Dat komt, omdat baron die en professor zus een of twee plaatsen hebben. Die komen bij den Minister en zeggen, dat ze geen pacht van hun pachters kunnen ontvangen en dan wordt er wat gedaan. Maar wij hebben ook recht op een mensch- waardig bestaan. Er is slecht door de Prov. Comm. gehandeld. Er zitten geen menschen in, die het aan den lijve voelen. Er moesten arme menschen in zit ten, die zeiden we moeten geld hebben. De Voorzitter vroeg of men de Prov. Comm. nu achterwege wilde laten. De Prov. Comm. heeft toch ook verzocht of de Provincie de rente der dit voor jaar verstrekte credieten wilde betalen. Dit zal nog wel even duren voor het behandeld zal worden, daar het in de volledige Staten zal worden ge bracht. De heer C. Kliffen zeide, dat voorzitter in zijn openingsrede den burgemeester een pluimpje had gegeven voor de steunregeling. De burgemeester verdient echter geen pluimpje. Men heeft toch kun nen lezen, dat hij zich met hand en tand tegen de verstrekking der steun heeft verzet. Ook al tegen de eerste f3000.—. En hoe is het gegaan met de demping van de sloot? De voorzitter ontnam den spr. het woord, omdat hij niet wilde, dat iemand werd aangevallen, als deze er zelf niet bij was. De heer Kliffen legde zich hierbij neer doch gaf den raad, niet meer onverdiende pluimpjes te geven, daar er hier heel wat zijn, die daar niet op zijn gesteld. Voorzitter vond het mooi, dat 50 tuinders werden gesteund en stelde er prijs op, den gemeenteraad, met zijn wakkeren burgemeester aan het hoofd, dank te brengen. De heer F. van Bergen vroeg wie het Bestuur der Prov. Comm. koos, waarop voorzitter antwoordde, dat de Prov. Commissie dit deed. De heer J. de Geus Pz., achtte het niet gewenscht, dat, als waarnemend secretaris de secretaris werd benoemd, de voorzitter en de seccretaris gelijk in het bestuur zitting hebben. Het wordt dan een familie- bestuur. Op een vraag van den heer F. van Bergen, hoe het ging met de marktberichten antwoordde voorz. dat het onderzocht zou worden. De heer J. Klingeier vroeg hoe het ging met de aanvragen voor het crediet. Voorzitter zeide, dat in Koedijk reeds formulieren waren randgezonden. Spr. vond het jammer, dat dit' hier nog niet was gebeurd. Er werd besloten, aan te dringen op spoedige behandeling door den Raad. De heer J. Klingeier vroeg of er animo bestond voor de aansluiting bij den Neutrale Bond voor Land- en Tuinbouwers. De heer Jb. Kramer gaf in overweging een pro- paganda-avond te houden met een spreker van den Bond. Men wordt toch maar niet zoo lid,men moet in de organisatie die personen tot bestuur kiezen, diie er voor geschkt zijn. Niet er naar kijken of hij een hoed op heeft. Als men weer zoo gaat doen met den Neutr. Bond komt het net af als met de Prov. Comm. Spr. wees er op, dat wij te individualistisch zijn. Doordat wij in het gedrang komen, zoeken we elkaar. Voorzitter zeide, dat „De Toekomst" een vakver- eeniging was. We kunnen verzoeken doen en reques- ten indienen. Spr. betreurde het steeds toenemen van het aantal bonden. Gaat naar de Pachtersafdee- ling. De heer J. Klingeier zeide, dat onze organisatie nooit iets zal bereiken, doordat alle kleuren van den regenboog erin vertegenwoordigd zijn. Het punt so ciale wetgeving wordt toch verworpen in de L. G. C. Voorzitter zeide, dat het met de laatste verga dering is aangenomen met 900 tegen 400 stemmen. De principieelen draaien ook om, die voelen den druk ook. De heer Jb. Kramer becritiseerde de houding van de raadsleden in de laatstgehouden vergadering. Niet om de voorstanders of tegenstanders, doch op de wijze waarop dit is geschied. Hoe pietepeuterig is de steunaanvrage der tuinders besproken. Waren dat nu onze menschen? Ze hadden moeten vragen, de beschuldigingen van oplichterij enz. waar moeten maken. Ook het gezegde van Kramer over de f 6.00 steun en het bankbiljet van f 100.—. Dat had men moeten waar maken evenals de beschuldiging van steuntrekken met f 5000.op de spaarbank. Dat is een beleediging aan alle steuntrekkende bouwers. De heer Muller heeft gezegd, dat men zijn ver stand wel eens boven zijn gevoel moest laten spre ken. Er was toch door de Wethouders aangetoond, dat de middelen der gemeente voldoende zijn, om nog eens f3000.beschikbaar te stellen. De heer Kroon vroeg of men bij het Crisis-Comité terecht kon en de voorzitter antwoordde, zeker, zeker. Het moeten, paupers worden zeker. Het heeft spr. zeer gefrappeerd. (Applaus). De heer Bakker zeide, dat men niet moest applau- disseeren. Hij noemde degenen die steun ontvingen, als ze het niet noodig hadden, moreel onwaardig. De heer W. Muller zeide, dat hij de overtuiging had, voor allen in den Raad te zitten. De eerste aanvraag was een toeslag op het loon, voor het thuishalen der kool. Het was toch een belangrijk offer voor de gemeente. Hij heeft niet tegen gestemd omdat hij meende, dat geen steun noodig was, doch het aantal aanvragen verwachtte spr. veel grooter. Spr. was overtuigd, voor de heele gemeente te heb ben gezeten. De heer Jb. Kroon zeide, dat de gemeente al zoo veel had gedaan. Eerst de 30 peet. voor het crediet van dit jaar, waarvan wij wel denken, dat het weg zal zijn. Bedrag f4000.— ongeveer. Toen f3000.— voor de 8 weken steun. Nu hangt de 30 pet voor het Rijk nog in de lucht en we weten niet, hoeveel aan vragen er zullen worden gedaan. We weten aan stonds niet waar het eind is. De heer Jb. Kramer: Maar dat ze schuldig zijn hebben ze niet weersproken. Het is een schande. Hierna volgt een woordenwisseling, welke wij niet konden volgen. De Voorzitter zeide, dat het buitengewoon moeilijk is als men zich in het openbare leven beweegt. Het wordt voor de noodlijdenste gedaan. Hierna sloot de voorzitter de vergadering er zijn spijt over uitdrukkende, dat dit laatste heeft plaats gehad. Spr. zeide nog, dat men zich gerust tot het Crisis-Comité kon wenden als men aan een en ander gebrek had.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4