Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No II DINSDAG 26 JANUARI 1932 41e Jaargang Wilt»: Htm I-"IM ledieleur I. i. IEIZEB. Imtl ManrJscharwauje. Weekagenda Brief uit hef Buitenland TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68. NIEUWE LAIGEDIJKGR COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s uer 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 26 Januari: Hotel „Concordia" 7 uur, Algemeene Vergadering Coop. Boerenleenbank. 26 Januari: 7.30 uur, Hotel „Concordia". Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Lezing. 27 Januari: Hotel de Brederode, Oudkarspel, 7 uur Jaarvergadering „Hulp in Nood." 28 Januari: 7.30 uur café Marktzicht Jaarvergade ring van de vereeniging -voor Ziekenhuisver- pleging te Broek op Langendijk. 29 Januari: 's avonds half acht propaganda-avond van den Chr. Besturenbond in het zaaltje der Herv. Kerk te Proek op Langendijk. 5 Februari: 7.30 uur Jaarvergadering Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging ten lokale van den heer K. de Hart te Oudkarspel. 15 Februari: 7 uur Spoorcafé Noordscharwouae 5e Jaarvergadering Vereen. „Draagt elkanders Lasten." STILTE, ROEST EN VERROTTING. De Cunard-lijn zooals men kort geleden heeft kunnen lezen heeft opdracht gegeven tot het bouwen van een zeekasteel van 70.000 ton. Maar nog moediger, dan dit besluit tot bouwen van een snelvarend schip, was wel het besluit den bouw te staken. Het was een slag, toegebracht aan Engelands prestigegevoel, dat voornamelijk in zake luchtvaart en scheepvaart uiterst snel getroffen is. Heeft de Cunard-heeren mischien het drama voor het einde van de vorige eeuw, het drama van de oogen gezweefd, dat Engeland getroffen heeft tegen „Great Eastern"? Weliswaar werd dit schip in 8 jaar voltooid (met een onkostennota van 10 millioen gul den)', maar het bleek een economische misgreep te zijn' In de eerste plaats overtrof het kolengebruik alle geraamde kosten in hooge mate, en in de tweede plaats kreeg het schip, tengevolge van de enorme grootte nooit een volle lading mee. Iedere vaart de Great Eastern" voer in totaal 3 maal naar Amerika bracht de Cunard-lijn een verlies en de geniale bouwer van dit monster-schip, Isambard Brunei, heeft dit zich zoo aangetrokken, dat hij spoedgi daaraan gestorven is. Men moest het reu- zenschip werkloos in de haven laten liggen, ge bruikte het nog slechts een enkele maal als kabel legger- en na een ruim dertigjarig leven werd het voor een bespottelijk bedrag als oudroest en oud ijzer verkocht en gesloopt. Dat was in 1889. De Cunard-lijn deed toen reeds boete voor een fout, zooals in de scheepsbouwpolitiek weinig of nooit voorkomt. Niemand hield het voor mogelijk, dat een dergelijke misrekening oooit weer zu kunnen plaats hebben! Gelukkig heeft men tijdig ingezien, dat men met'het 70.000 ton schip vooral in deze tijden van wereldcrisi een dergelijk eco nomisch ongeluk tegemoet gaat en heeft men den bouw laten stilleggen Misschien was men zonder de wereldcrisis tot deze maatregel overgegaan, maar hoe het ooh zij, deze wereldcrisis was een afdoende en uitstekende dooddoener voor den critischen Jan Politiek. Dit geval ware nu met een sisser afgeloopen, als het niet een reeks van gevolgen met zich mede ge sleept had. Terwijl in 1930 nog ruim 250 schepen op Engelsche werven gebouwd zijn gebouwd, is nei aantal nieuwe schepen in 1931 teruggegaan oponge veer 100. Dat is een vermindering van 60 pet. Bo vendien bedraagt de vermindering in het totaal bedrag aan tonnage ruim 70 pet. Dus minder sche pen en die er nog gebouwd worden zijn grootendeels van een kleineren omvang. Een groot gedeelte van de Engelsche werven ligt stil en eenzaam aan het water. Men tracht zich te concentreeren. t scheeps- bouwconcern (National Shipbuilding Security Co koopt thans alle werven uit, en verkoopt het mate riaal, dat overbodig is, als oudijzer aan den meest biedende. De Britsche scheepsbouw leefde tot nog toe vrij van regeeringssubsidies. In de Vereenigde Staten doet men dat anders. Daar wordt kunstmatig, met behulp van vele mlllioenen regeringsdollars, een ze kere graad van werkzeaamheid op de werven onder houden. De gebouwde schepen worden door verdra gen met de regeering (zoogenaamde postverdragen) van vracht voorzien. Daarbij bloeit natuurlijk de scheepsbouw weer eenigermate op; voor den kunst- matigen bloei, die zeker binnenkort volgen moet sluit men echter in het Yankeeland de oogen. De Engelsche hongerkuur is weliswaar onaangenamer, maar toch veel gezonder dan de Amerikaansche struisvogelpolitiek. Amerika heeft nu verlangen zoo spoedig mogelijk een groote handels vloot te scheppen. Voor 1914 heeft het ^ch daarover nauwelijk bekommerd; doch thans wordt de schade ruimschoots ingehaald. Toendertyd voer de Amen kaansche lading meestel onder vreemde vlag. En gelsche, Duitsche, Noorsche. En zy voer daaronder goedkoop, veilig en goed. De oorlog heeft by de Amerikanen eerst den wensch doen opkomen de Sterren-en-strepen-banier ook op de handelsschepen te zien wapperen en de wereld te toonen, dat ook l op dit gebied Amerika de eerste plaats wenscht in te nemen. En zij besteden er nog al wat geld aan, als men nagaat, dat de onkosten de laatste jaren van 20 tot 30 millioen Dollar per jaar hebben be dragen De wet, waarbij deze staatsondersteuning van werven werd geregeld, werd in de jaren der „prosperity" aangenomen. Onder de tegenwoordige omstandigheden zoumen zich nog wel eens be dacht hebben Plaatselijk Nieuws LANG EDI JK. Het Wit Gele Kruis. Zondag na de Hoogmis had een bijeenkomst plaats in- het Zusterhuis van het Bestuur van het Wil Gele Kruis, waartoe verder waren uit ge.ee,l'gd het Kerk en Armbestuur, en de fi. K. Raadsleden, ter officieele opening van het al daar gevestigde magazijn van genoemde ver eeniging. De opening geschiedde door den voorzitter, den Weled. Heer Wilmink, die allen het welkom toeriep en zeide het met noodig te achten, in den breed e na te gaan, de geschiedenis, die het Wit Gele Kruis zelf genoopt heeft een magazijn in te richten. Waar het noodig was, om' of een eigen magazijn te hebben of een overeenkomst in deze aan te gaan met het Witte Kruis en dit laatste bet meest voor de hand lag, omdat het bezwaar tegen een Roomsche wijkverpleegster toch vol strekt nog niet uitsloot om op gebied der ver- plegingsinaterialen samen te werken, richtte 't bestuur zich tot het Witte Kruis met eenl dus danig verzoek. Hierop kwam van het bestuur van het Witte Kruis op 1 Diec. 1.1. de mededee- ling.. dat het „geen beslissing kon nemen aan gaande de beschikbaarstelling van zijn maga zijn aan uwe vereeniging, omreden zij de voor waarden van uw verzoek niet kennen. Zoodra uwe vereeniging ons een ontwerp-contract zendt kunnen wij onze houding hiernaar bepale.n" Het Bestuur van het Wit Gele Kruis heeft aan dit verzoek voldaan en in het ontwerp con tract alleen opengelaten de finantieele bijdrage welke het Wit Gele Kruis zou moeten geven, om hierover mondeling te kunnen spreken. Hoe wel dus in de bedoeling lag te confereeren, ont ving het. bestuur op 5 Januari 11. vani het be stuur van het Witte Kruis de volgende schrifte lijke meiedeeling„daar de vereeniging Het Witte Kruis reeds lange jaren werkzaam is ge weest op neutraal gebied cn een ieder van wel ke godsdienstige of politieke richting, hiervan steeds lid kan worden, of bij onvermogendheid gratis wordt geholpen, heeft het bestuur van het Witte Kruis de moeilijkheid ingezien oen con tract te sluiten met een ander6 vereeniging, wel ke haar werk uitstrekt over een gezindte. Re denen waarom wij dan ook met algemeene stem men zijn besloten, met uwe vereeniging geen contract aan te gaan.' De heer Wilmink wees er vervolgens op, dat het bestuur dus thans de opdracht van de alge meene vergadering, om. indien het Witte Kruis onverhoopt ook samenwerking op heilgebied van de materialen zou afwijzen, onverwijld tot in richting van een eigen magazijn over te gaan, had uit te voeren. .Dit is geschiedden heden mo gen wij in dit gebouw ons magazijn openen. iSpr. dankt naast de-parochianen,.die zoo krach tig hebben willen medewerken, speciaal de moe der-overste en haar huis, die haar vollen steun en behulpzaamheid hiervoor hebben willen ge-, ven'en tenslotte degenen, die spéciaal het hunne hebben gedaan om dit alles in zoo'n kort tijds bestek te bewerkstelligen. De hoogtezon is in de nieuwe zaal van „de Burg" ondergebracht Spr. dankt bijzonder dengene van onze midden standers, die deze voor den inkoopsprijs beschik baar heeft gesteld. Iléze en verder alle materi alen zijn vanaf heden voor het bestemde doel beschikbaar. De Zeereerw. Heer Pastoor sluit zich in een keurige speech aan bij den dank aan alle mede werkers gebracht,maar het zou niet billijk zijn het hierbij te laten. Want hier moet gezegd wor den, dat de grootste lof moet worden gebracht aan de heeren Wilmink en K. Kramer voor hun voortvarendheid, moeiten en zorgen in deze. Da* de belooning hiervoor niet alleen moge zijn de geestelijke, maar ook de lichamelijke gezond heid van hen en hunne gezinnen. Met een woord van hulde en wenschen voor den verderen bloei der vereeniging door den Weieerw. Heer Kapelaan, werd de bijeenkomst gesloten. Hierna werden de materialen bezichtigd. Dooi de heeren artsen was reeds lof gebracht voor de goede en voldoende inrichting. En inderdaad blefk, dat met de hoogste eischen op verplegings gebied rekening is gehouden, zelfs een couveuse is beschikbaar, en dat het Wit Gele Kruis over eenuitstekend geoutilleerd magazijn beschikt. Maandag 25 Januari hield bovengenoemde ver eeniging haar Jaarvergadering des avonds half 8 ten lokale van den heer 'L. Hop te Noordschar- woude. Aanwezig 90 'leden. Opening. De voorzitter, de heer J. Kuiper heet allen hartelijk welkom en zegt, dat liet gebruikelijk is, jdat hetgeen in het afgeloopen jaar is geschied, wordt behandeld, doch spreker is van meening, dat zulks inet het oog op de notulen en het jaar verslag het gras voor de voeten is wegmaaien. Spreker deelt mede, dat het jaar 1931 finantieel niet voordeelig is en is zulks ten duidelijkste gebleken op de laatste buitengewone vergadering, waarop is besloten de uitkeeringen van f 12 en f9, resp. te stellen op f6 en f4'.50. Ofschoon dit een groote besparing heeft gegeven, is het jaar to<h onvoordeelig geweest. De oorzaak hiervan is niet bekend, doch mocht dit zijn ontstaan door de tijdsomstandigheden, dat hoopt spreker dat deze spoedig zullen verbeteren. Voorts heet spreker weïkom den afgevaardigde van de zuster vereniging te Oudkarspel, alsmede de vertegen woordigers van de Pers. Spreker hoopt dat de besprekingen in het be lang der vereeniging zullen zijn ên hoopt dat deze op aangename wijze zullen worden gevoerd Tevens brengt spreker dank aan de medebe stuursleden en spreekt de hoop uit, dat zij' hun werkzaamheden met dezelfde ambitie als voorbeen zullen verrichten. Ook dankt spreker de., commissarissen vodr hun arbeid en merkt hierbij op, dat het toch van belang is, wan neer de zaken goed worden nagegaan. Notulen. De noiinen der vorige Jaar- en buitengewone vergadering, worden na voorlezing door den secretaris, don heer D. Kansen, onder, dankzeg ging aan den samensteller ongewijzigd goedge keurd. Rekening Door 'den penningmeester, den heer Pyap j Dijk wordt het finantieel vérslag uitgebracht. De ontvangsten. hebben bedragen f4613.17, de uüeaven daarentegen f 4170.72. Het kassaldo be droeg op 1. Januari 1931 f98 op 1 Januari 1932 f 142.45. Hét bezit der vereeniging bedroeg het vorig jaar f6435.79, daarentegen f4531.64 op heden, j alzoo een achteruitgang van f 1904.15. Aan ziekengeld is uitgekeerd een bedrag van f3913.54, terwijl 556 uitkeeringen hebben plaats gehad. Het aantal leden bedroeg 255, waarvan 98 leden uitkeering hebben genoten. Het aan- J tal ziektedagen bedroeg 2964. Over de geheels vereeniging beteekent dit 11.5 j dag ziektedag per lid, terwijl in normale tijden j dit loopt tusschen de 4 en '5,dagen. Bij monde van den heer J. Lindeboom wordt als rapporteur der commissie tot het nazien der rekening, geadviseerd tot goedkeuring, daar al le bescheiden in volmakate orde zijn bevonden. J Met. algemeene stemmen wordt op bovenstaan de cijfers besloten tot" goedkeuring. Door den penningmeester wordt nog een woord van dank gebracht aan decommissarissen voor de controle der zeer vele ziektebriefjes alsme de aan den bode voor de inning van het groot aantal kwitanties. De voorz. dankt den heer van Dijk voor' zijn vele werkzaamheden en hoopt, dat de penning meester het in de toekomst veelgemakkelijker zal hebben, daar dit ook gezien het groot) aan tal ziekendagen in het belang van het fonds zal zijn. Jaarverslag Door den secretaris wordt, hierna het Jaarver slag uitgebracht. Dit luidt als volgt: Geachte ,M;edeleden, .Wederom zijn uwe vereeniging maar ook ha re leden een jaar ouder geworden. Als het u ge gaan is, zooals de vereeniging, zult ge èr ook niet op vooruit zijn gegaan. De penningmees ter heeft u alreeds hiermede op de hoogte ge bracht en wensch ik hier dan ook niet verder over uit te wijden. Evenmin over de malaise, die naar ik meen, al genoeg besproken wordt. Wat ik een geluk vond voor onze vereeniging, dat zij sterk was. Doch toch niet sterk genoeg om de buitengewone uitgaven te doorstaan. Waarom uw bestuur u dan ook in Juli bijeen riep en een zeer verstandig besluit nam.Nog maals zal zoo meteen van u gevraagd worden, wedei een besluit te nemen en wij hopen, dat u dan ook heden uw bestuur terzijde zult staan Door uw bestuur werden '4 bestuursvergade ringen gehouden met een buitengewone Meden- vergadering. Op die bestuursvergaderingen wa ren de meesten steeds op hun plaats, en ik moet hun. als zoovele malen terug, mijn hartelijken dank betuigen voor de medewerking, die ik van bestuur en commissarissen mocht ontvangen Met vereende krachten zullen wij probeeren te boven te komen wat wij in 1931 hebben verloren Ons ledental was op 1 Jan. 1932 178 volle en 78 leden wejke voor de resteerende 20 pró cent. lid zijn. Op 1 Jan. 1931 was dit getal precies hetzelf de, idat is met verhuizingen toch zeker wél toevallig. M. H., moge het ons gegeven zijn met dezelf de krachten en met dezelfdee volharding en n et dezelfde eenheid onzé vereeniging weder 'te brengen, waar ze geweest is en laten wei steeds de zinspreuk hoog houden „Eendracht maakt macht.Ik dank u. Bestuursverkiezing Aftredend de heeren A. de Geus en Jb. Bruin terkiesbaar. 1 Het stembureau bestaat uit de heeren W. Borst, D. Koopman en K. van Dijk. i Blijkens den uitslag zijn de aftredenden met res- I peet. 81 en 83 stemmen herkozen. Beiden ver klaren hun benoeming te aanvaarden onder dank zegging voor het in hen gés telde vertrouwen. Adviseursverkiezing Aftredend de heer J. Heeman, herkiesbaar. D' altredende wordt met 87 stemmen als zoo- •14,1 ijr herkozen. Ook de heer Heeman aanvaardt zijn herbenoe- v in icndei dankzegging, voor het in hem -e- eteldc. vertrouwen. Vaststelling bodeloon O;. vVistel van het bestuur wordt met alge- ïiveene stemmen besloten het, bodeloon te bepalen als voorheen en wel 2 cent per lid en per week. Uitkeering ziekengeld Het ziekengeld wórdt conform het voorstel van het bestuur gehandhaafd en wel voor het eerste halfjaar op 9 gulden en het daaropvolgend halfjaar op 4.50. Besloten wordt deze regeling voorloopig te handhaven en bij verbetering der tijden herover opnieuw te besluiten. Loting 3 maanden vrijstelling van contributie. De navolgende leden zijn na loting drie maan den vrijgesteld van betaling van contributie: K. Hink I*z., W'. Borst Az., Abr. de Géud, en M- Ooijevaar. Voorstel bestnur, uitkeering van zie kengeld tot een leeftijdsgrens. Voorzitter stelde namens het bestuur voor, om naar aanleiding van een voorgekomen geval, de ziektedagen der leden van 70 jaar en ouder bij elkaar te tellen en dat, als dit, een vol jaar bedraagt, deze leden automatisch ophouden lid te zijn. Spr. wees erop, dat de meeste menschen boven zeventig jaar geen werkzaamheden ver richten, zoodat het zeer moeilijk is, te contro leeren of deze ziek zijn of niet. Er zijn gevallen dat 40 of 45 weken per jaar wordt getrokken en het volgend jaar weer een gelijk getal. Om de belangen 'der leden en de finantien der vereeni ging- te beschermen doet het bestuur dit, voor stel. We hebben een ziekteverzekering, doch geen vereeniging om steun te verleenen aan oude

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1