Jaarvergadering Tuinbouwvereeniging „GRbENTECüLTUüR" het ln handen is gegeven van de Verkiezing lid van het Bestuur der L. G. C. t. Aftredend is de heer H. Glas, herkiesbaar en de vanTet S onzer is het echter betreurd dat niet aftredende wordt herkozen met 93 stemmen, en nftffeSfoJ UU1' 2eï Commissie de leiding is aanvaardt zijn benoeming onder dank voor het in uitgegaan, maar dat eerst na de genoemde samen- hem gestelde vertrouwen. Maandagmiddag 2 uur vergaderde de Tuinbouw vereeniging „Groentecultuur" te Broek op Langen- dijk in het lokaal van den heer Vijzelaar. Aanwezig waren 101 leden. De voorzitter, de heer H. Glas, opent de verga dering met het uitspreken van de volgende rede: Geachte vergadering! Leden van'Groentecultuur en genoodigden! Een hartelijk welkom op deze 29ste Jaarvergade ring! Wederom is een jaar verstreken sinds wij onze jaarvergadering mochten houden. Wel een jaar waarin veel is voorgevallen in het wereldgebeuren. En al spraken wij het vorig jaar al uit dat wij onze verwachtingen niet te hoog mochten spannen, en al hebben wij dat niet gedaan, de toestanden die we thans beleven, hadden wij toen niet kunnen denken. Ook al zijn wij als tuinbou wers wel aan verrassingen gewoon toch is er wel geen tijd geweest waarin de verrassingen zoo vaak teleurstellingen bleken te zijn. Want het is zooals spreker het laatst uitdrukte. Menigeen vraagt zich met bange zorg af of deze crisis niet het funda ment van zijn eigen bestaan, ja van onze geheele samenleving dreigt te vernietigen. De internationale moeilijkheden volgden elkander snel op en dreigen den maatschappelijken oorlog al algemeener te maken. En juist onze tuinbouw is op ernstige wijze in dit internationaal gebeuren be trokken. Daarom is ons oog ook vaak gericht naar de landen om ons heen. En dan hebben we gezien in Juli van dit jaar een zoo goed als stop zetten van de betalingen door Duitschland, wat de handel toen al ernstig belemmerde. Later is dit weer eenigs- zins afgewend maar de betalingsmoeilijkheden zijn toch vele, geacht veler geldgebrek en credietwaar- digheid. De commissies bijeen om Duitschland zoo mogelijk nog op de been te houden, bleken echter eerst de moeilijkheden met Engeland nog onder de oogen te moeten zien. Want ook deze kan Duitschland niet helpen zoo er ook voor Engeland geen hulp komt. Doch tenslotte is Engeland niet te helpen en moet dit machtige land zijn goudstandaard laten varen en het land welker munt de basis voor de wereldhandel genoemd mag worden is aan inflatie onderhevig en neemt binnen eenige dagen met 30 pet. in waarde af. Deze gebeurtenis Is voor het maatschappelijke leven van groote invloed geweest, wat was er sinds eeuwen vaster en waar werd meer op gebouwd dan op Engelands vloot en Engelands rijkdom. En deze gebeurtenis maakte dat vele landen Engelands voorbeeld gedwongen waren te volgen, zoodat er thans meerdere landen zijn die den goud standaard hebben verlaten, dan welke nog op peil staan. De groote armoede welke bij onze nabuur Duitschland heerscht heeft ten slotte den Rijkskan selier gedwongen te verklaren dat Duitschland zijn herstelschulden niiet meer zal kunnen betalen. Voeg daarbij dat practisch ook van geen afname van onze' producten plaats kan hebben in de vroege Donau- landen en Balkanstaten, zoo zien we dat de toestand wel zeer ernstig is en er donker uit ziet. Daarbij hebben we nog op te noemen de moeilijk heden door verschillende landen nog ingesteld in den vorm van invoerrechten en belemmeringen van invoer, zooals nu pas weer door Engeland en reeds eenigen tijd op onbeschaamde wijze door Amerika Dan als wij dat alles zoo opmerken baart het geen verwondering dat de toestand voor ons slecht is en er zeer donker uit ziet. Dit wordt door ons, tuinbouwers, die dén grooten nood in de uitkomst van ons bedrijf zeer ernstig ondervinden wel terdege gevoeld. Het is ook goed dat wij de werkelijkheid, zooals ze is, onder de oogen zien, en erkennen dat de nood bij andere volken ook groot is. Dat kan ons bewaren voor een houding alsof wij alléén het zwaar en moeilijk hebben. We erkennen het is zeer moeilijk en ons gemoed is wel eens ontstemd als we maar weer een teleur stelling ondervinden. Maar toch moet altijd weer het oog omhoog en 't hart naar boven, want ook deze moeilijke tijden moeten ons afbrengen van het boven alles vertrou wen stellen op onze kracht en onze wijsheid en ons organisatievermogen. In den druk wordt de mensch meer gestaald en beter opgevoed dan in tijden van weelde en voorspoed. En daarom zijn ook deze tijden een leerschool, al is het dan ook voor ons een harde leerschool. En moeilijk blijft dit leven, ook voor ons, ja ik zou zeggen bovenal voor ons, want dan zien we op de koolbouw, en dan zeggen we, we zien het met de uien, de prijs kan een volgend jaar weer beter zijn. Maar dan hebben we het oog op de vruchtwis seling, want er is zooveel land dat zoo noodig ver- frischt moet worden, want de ziekte, de koolziekten bedreigen ons ieder jaar en hoewel er dit jaar wel licht door de koele zomer over het gewas niet te klagen viel, valt toch de bewaarbaarheid tegen. Vruchtwisseling is dan ook zeer noodig en ernstig aan te bevelen. Maar wat, daar zijn wij nog niet mee klaar, laten we ieder het zijne doen om in deze behoefte voorzien. Dat geeft licht nog even meer vastigheid voor de inkomsten van ons bedrijf. En laten we nu niet zeggen wat moet het zijn want dat moet door de practijk later worden uitgewezen. Toen dat vraagstuk een 25-jaar geleden aan de orde was wisten we ook vooruit niet dat de vroege aardappelbouw ons weer zoovele jaren brood zou geven. Maar wat nu in de toekomst verbouwd moet worden, dat zullen wè moeten probeeren, maar alleen bijna niet anders dan kool en aardappelen is te eenzijdig en daarom gevaarlijk. Vooruit moeten wij weer. Werkeloos zijn we niet. Mannen, hebben we dat ons ook wel eens ingedacht hoe moeilijk dat leven is, altijd zinnen op arbeid, om voor het gezin te kunnen zorgen en altijd weer het hoofd stooten, en geen arbeid te kunnen vinden Al is het dan dat ons geen broodzorgen onbekend zijn toch leidt ons de arbeid af en doet zij bij ons de hoop leven dat die arbeid door God zoo gezegend wordt, dat zij in de nooddruft van ons gezin kan voorzien. Dat God den arbeid onzer handen moge zegenen zij onze bede en verwachting, ook in dit pas begon- nenn jaar. Nog enkele opmerkingen zou ik willen maken. Door N. M. B. en L. G. C. is besloten vanaf 1 Januari geen bonnen voor onderhandsche verkoop af te geven. Voor wat onze veiling aangaat inialge- meene vergadering besloten in 1929 te Sint Pancras met algemeene stemmen. De organisaties moesten op deze manier een einde aan de tweeslachtige manier van koopen maken. Wat het in den beginne om den wagon vol te maken waar de bonnen voor werden gebruikt, zoo langzamerhand begonnen de commissionairs den 'geheelen dag de boer af te loopen, en als de een hét doet, en wat weet te verdienen is de andere koopman ook verplicht het te doen. En dat is den koopnfan niet kwalijk te nemen, want waar hij ver- dlenèh kan gaat hij zijn gang. Maar voor ons tuin bouwers is een centrale verkoopplaats de meest aan gewezene. Dat we ons dan ook daaraan gewennen, en niet onze veiling door uit de hand te verkoopen becon- "Curreeren. Ook voor de schoonheid en gelijkheid of sorteering van dé afgelevérde producten is het veilen beter dan het uit de hand verkoopèn. Anderzijds moeten wij ook niet meedoen aan de handelwijze van en kelen dié op vergaderingen altijd afkeuren dat de hatidel zich ook Op het telen en bewaren van kool komst In Alkmaar door c!e West samengc:oepen d'e zaak door haar is ove. .nomen. Vanaf het begin had toch het bestuur der P ov. Commissi - de leiding in deze gehad, voel on. I?wikkelijks ware voor komen geworden: en ooi: de verschillen Ie maat- i regelen, welke tot v zachti der nood dienen kon den, waren wellicht in rustiger'tempo overdacht e i besproken, een en ander tot meerder behoud der eensgezindheid, en beter bezonkenheid van oordeel Daar het op 27 Sept. a.s. 29 jaar en 11 maanden geleden is, dat onze vereeniging is opgericht, is het noodig, de vraag te bespreken, of het voortbestaan moet worden besloten. Daartoe is dan ook op de agenda een voorstel geplaatst om weer voor de door de wet bepaalden termijn van 29 jaar, verlenging van de rechtsper soonlijkheid bij de Hooge Overheid aan te vragen Wel is reeds vóór 4 jaar, door een uit ons midden onze vereeniging oud en afgeleefd genoemd, maar toch waren we van oordeel, dat moet worden be proefd, het leven van deze, dan afgeleefde 29-jarige nog wat te rekken. Zoo heb ik U dan doen hooren wat het verloopen jaar is gebeurd, en we zijn weer een nieuw jaar ingetreden. Wat dat zal brengen, is voor ons oog verborgen, en we weten niet wat én - Voorstel bestuur L. G. C., om inplaats van 1 per 10 leden, 1 per 20 leden naar de algemeene Vergadering af te vaar digen. Dit voorstel wordt gedaan als bezuinigingsmaat regel. Goedgevonden. Afgevaardigd worden thans 10 leden. Uit het be stuur gaan 7 leden heen en zouden nu 3 uit de leden medegaan, hoewel het bestuur dit toch als een moeilijkheid gevoelt. Voor één jaar gaan nu de 7 bestuursleden en 3 gewone leden, om te zien hoe het volgend jaar ge regeld zal worden Voorstellers zullen in de gelegenheid worden ge steld zelf hun voorste! te kunnen verdedigen. Het Bestuur vraagt machtiging om de ledenlijst der L. G. C. te teekenen. Voor de oorzaken hiervan verwijzen wij naar de andere verenigingsleven. (De machtiging tot tee- Ksntng was er niet en een formeele kwestie maakt teekening noodzakelijk). De heer P. Glas vindt de zaak een beetje wazig. Spr. heeft een hekel aan geheimdoenerij en vraagt eenigings-, én in ons persoonlijk bedrijfsleven ons i naar de bezwaren die sommige bestuursleden heb Die vrijheid om zelf te telen en te bewaren moeten wij niet in twijfel trekken, we maken hiermede de vrijheid tot een bespotting. Ook de tuinder heeft toch immers de vrijheid om zijn kool weg te zen den, we leven in een vrij land, laten we dan zelf die vrijheid niet beperken. De practijk zal wel uitwijzen dat ieder op zijn terrein het beste thuis is. En al is het waar dat er op deze. wijze doordat ook de kooplui optreden als koolbewaarders, mis schien wat meer bewaard wordt, (hoewel het altijd al gedaan is) toch meen ik dat de vraag naar ons product en in dit verband ook de weersgesteldheid beslissend is voor de uitkomst van ons bedrijf. En dan hebben we toch ook wel op te merken hoeveel meer werkloosheid er zou zijn, als het kool bewaren van de kooplui er niet velen aan het werk zette. Door de regeeringssteun aan tarwe en bieten- bouw, alsook door de slechte koolprijzen zal de koolbouw in de polders allicht worden ingekrompen. Den wensch uitsprekende dat we hier op aangename en vruchtbare wijze moge vergaderen roep ik U allen nogmaals het welkom toe. Door den Secretaris, den heer W. Balder, worden hierna de notulen van de vorige vergadering gele zen en onder dank aan den samensteller goed gekeurd. Door denzelfde wordt het Jaarverslag gelezen, hetwelk wij hier laten volgen: Geachte vergadering, Zoo is dan weer een jaar voorbijgegaan, en op mij rust de plicht, U verslag te doen van hetgeen door onze vereeniging is verricht. Het zij me vergund met het oog op de uitgebreide agenda U in het kort de gebeurtenissen mede te deelen. Was het ledental bij den aanvang van het vorig jaar 191, thans is dit geklommen tot 197. Evenals andere jaren zijn weer voor de leden aard appelmanden aanbesteed, en wel 590 stuks, welke zijn geleverd door den heer Fiegen van Harderwijk voor 70 cent. Het vorig jaar was dit aantal 700 st. Van de Prov. Commissie werd Reuzenzaad ont vangen en aan de leden uitgegeven 21 pond tus- schensoort en 20 pond kortbeen, en nu is op de kaarten welke voor eenige weken zijn rondgezonden besteld 12 pond tusschensoort en 9 pond kortbeen. De 2-jarige tuinbouwcursus welke de vorige winter is begonnen met 16 leerlingen, is thans het 2e win terhalfjaar ingegaan, en wordt nu door een 12-tal trouw bezocht. Door het bestuur werd nog een vergoeding uit gekeerd aan de commissie van correspondenten voor proefneming met Zelo pasta voor rattenbestrijding, welke proef is genomen in een strook land liggende onder de gemeenten St. Pancras, Broek en Zuid- scharwoude, waarvoor ook door die tuinbouwver- eenigingen een tegemoetkoming in de kosten is ge geven. Het resultaat is medegedeeld in de Nw. Lan- gedijker Courant. Het aantal bestuursvergaderingen bedroeg 9, ter wijl niet anders dan de gewone 2 ledenvergaderingen zijn gehouden, te weten de jaarvergadering en die ter behandeling der agenda voor de vergadering der L. G. C. Daar dezen zomer ongekend vroeg in het seizoen en op ernstige wijze de aardappelziekte optrad, werd door het bestuur ingegaan op een aanbieding van den heer de Geus om met een motorspuit aardap pelen te sproeien, tegen een vergoeding van fö.50 per snees. Hiervan is een ruim gebruik gemaakt (pl.m. 1000 snees) en zeer veel akkers zijn besproeid ge woorden. Of het resultaat echter evenredig is geweest aan de kosten welke men zich daarvoor heeft getroost is een vraag, die gemakkelijker is te stellen dan te beantwoorden. j Wel is weer gebleken, dat, wil een bespuitmg doel treffen, dat is wil de aardappel blijven doorgroeien, het noodig is, dat met spuiten wordt begonnen, wanneer nog geen ziekte is opgetreden. Dezen zomer bleef het, ondanks het besproeien van nog voor het oog groene akkers, een mis-oogst, die ons nog lang zal heugen. In verband hiermee, werden ons door de L. T. B. formulieren toegezonden, waarop werd gevraagd in te vullen in welke mate hier van een mislukking van den aardappeloogst kon worden gesproken. Daartoe zijn kaarten rondgezonden bij de leden waarop kon worden opgegeven, de werkelijke oogst, en die, welke naar redelijkheid kon worden ver wacht wanneer geen ziekte was opgetreden. Was het bestuur van meening dat alleen werd gevraagd opgave van diegenen welke steun verlangden, later werd ons duidelijk dat de bedoeling was geweest, te inventariseeren en dus dan van de geheele ge schatte opbrengst de geheele werkelijke opbrengst af te trekken en tot een hoeveelheid te komen welke het verlies door de ziekte in aantal kilogrammen uitdrukte. Dit resultaat is voor onze vereeniging niet bereikt geworden, daar lang niet allen de opgaven deden, omdat ('t is reeds gezegd), bij ons de meening was, (*t zij terecht of ten onrechte), dat alleen werd gevraagd naar wie steun verlangde. Ook kon nog worden opgemerkt dat de begrippen steun, en ver goeding voor geleden schade, soms niet werden gescheiden gehouden. Wat hiervan zij, het is met deze zaak naderhand zoo geloopen, dat de steunre geling thans is'samengevoegd met het nu te ver strekken renteloos crediet door Regeering en Ge meenten. Voor de vergadering welke was samengeroepen in Alkmaar door de tuinbouwvereeniging De West te Koedijk, om maatregelen te beramen tot leniging van den heerschenden nood, werden door het be stuur 2 afgevaardigden benoemd, welke ook die ver gadering hebben bezocht. Het verloop van die zaak te wachten staat. Ons is onbekend wat van hetgeen we nu hebben, in de huidige beroering ons zal wor den gelaten en welke van de dingen nieuwe vormen zullen aannemen. Wat we te doen hebben, is ons te bezinnen, op het terrein der organisatie, wat van hetgeen in den loop der jaren tot stand is gebracht, voor ons van werkelijke waarde is, wat van hetgeen we op dit terrein hebben geërfd, nu ook ons bezit is geworden, en dan ook door ons moet worden verdedigd met dezelfde kracht, dan waardoor het tot stand kwam En in -ons persoonlijk bedrijfsleven, de hand aan den ploeg, en het oog gericht op Hem van Wien ook de redding uit dezen nood komen kan. De samensteller ontvangt een woord van dank. Rekening Penningmeester. De Penningmeester, de heer Jb. Wagenaar, doet rekening en verantwoording van zijn gehouden be heer. De ontvangsten hebben bedragen f 1594.76, de uitgaven f 1477.63, voordeelig saldo f 117.13. Het bezit van de vereeniging bedraagt f 1340.99. Door de Commissie, belast met het nazien wordt rapport uitgebracht en medegedeeld dat alles in volkomen orde is bevonden en tot goedkeuring kan worden geadviseerd. Overeenkomstig dit advies wordt door de vergade ring besloten. Toestemming wordt verleend de contributie over het af geloopen jaar niet te doen ophalen met het oog op de tijdsomstandigheden. Het bestuur doet het voorstel om f 100 beschik baar te stellen voor het Plaatselijk Crisis-Comité. Met applaus goedgekeurd. Mcdedeelingen: i Het bestuur doet mededeeling dat deze niet zijn te doen. Verkiezing lid v. Bestuur, Aftredend is de heer S. Kossen, niet herkiesbaar. De uitslag van de gehouden stemming is, dat geen meerderheid wordt verkregen en een nieuwe vrije stemming noodig is. Deze heeft tot uitslag dat uitgebracht zijn 101 stemmen en gekozen is de heer Jb. Kostelijk Jz. met 64 stemmen, die zijn benoeming aanneemt. Het aftredend bestuurslid heeft een woord van dank in ontvangst te nemen voor het door hem in het belang der vereeniging en tuinbouw ver richtte werk. Voorstel van het bestuur om verlenging van de Koninklijke Goedkeuring der Statuten opnieuw aan te vragen, in ver- 'd met den afloop van den wettelij- ken termijn. De Voorzitter zegt dat met September de termijn is afgeloopen en moet besloten worden de vereeni ging te doen voortbestaan. Besloten wordt opnieuw de Koninklijke goedkeu ring voor het nieuwe tijdvak aan te vragen. Voorstel tot Statutenwijziging: Om in het derde lid van art. 4 te schrappen, de woorden: „Buitengewone leden, zijn diegenen, die lid zijn van een andere vakvereeniging, of geen eigen bedrijf uitoefenen, deze hebben geen stemrecht, mo gen geen voorstellen doen en mogen niet spreken zonder toestemming van het bestuur." De Secretaris leest het artikel 4 voor. Voorgesteld wordt het genoemde derde lid te doen vervallen, omdat velen lid zijn van de vereeniging voor Bloembollencultuur, en nu dus tevens lid is van een andere vakvereeniging. Daardoor zouden die leden hier geen rechten hebben. De voorgestelde Statutenwijziging wordt door de vergadering goedgekeurd en zal hierop de Kon. Goedkeuring worden aangevraagd. Rapport leden Plantenziektenkundigen Dienst. De heer P. Glas bespreekt de verdelging van rat ten door middel van Zelco, een zeer duur prae- paraat. Ongeveer f 14.50 tot f 13.50 per kg. Dit kilogram is gegeven aan een tiental bouwers, en de resultaten waren zeer bevredigend. De mededeelingen komen echter zeer vaag bin nen. Wij meenen echter dat het product zeer goed helpt. Echter de winst op dit product is enorm f 6— a f 7.per kilogram. De Commissie meent echter het product ter beschikking te moeten stellen .voor gere- duceerden prijs. Tevens is besloten om de koolzaadbesmetting weder voort te zetten. Ook wordt de uienzaadontsmetting besproken. Spr. zegt dat deze ontsmeting niet tegelijk kan plaats hebben met de koolzaadontsmetting. Hiervoor zal een afzonderlijke avond worden genomen. Gevraagd wordt om de koolzaadontsmetting te betalen. Gewezen wordt op de knolvoet in de Achter geest. Monsters slik daar vandaan zijn opgezonden ter onderzoek naar het kalkgehalte. Door het zoutgehalte van het water krijgt men echter een andere samenstelling van de kalk. Het onderzoek zal echter de resultaten opleveren Een goed middel schijnt te zijn een oplossing van sublimaat te gebruiken bij aangeslagen planten, en 1 liter per plant. Door den heer C. Slot wordt nog eens de uien- ontsmetting besproken, en meent dat het gaan moet ten koste van hen, die wenschen te ontsmetten. Geen bezwaar is er echter om gelijk met koolzaad te ontsmetten, wanneer men met een half pond komt. Door den heer Glas wordt nog gewezen op het gevaar van droog ontsmetten van uienzaad, door middel van uspulum. Eenige vragen worden gesteld en opmerkingen gemaakt, die door de heeren rapporteurs worden beantwoord. ben tegen de teeKening. De heer Madderom vraagt naar de beteekenis van het teekeneh van de ledenlijst. De bloembollenveiling heeft nu een tekort, en wie staan daar nu voor? Wanneer een zaak over de kop gaat zullen de borgen toch ook wel aangespro ken worden. De heer Ooijevaar is het wel eens met den heer Glas en vindt het bestuur wel wat geheimzinnig. Spr. vraagt klaren wijn te schenken. De voorzitter antwoordt op de vragenstellers: niet teekenen ontheft ons niet van de verantwoordelijk heid. Er is echter veel veranderd bij de L. G. C. Er is veel gebouwd en daarvoor werd den het geld opgenomen, waarvoor een paar bestuursleden tee kenden. Voor den laatsten nieuwbouw is er ook weder door een zestal geteekend, maar er kwam door de slechte tijden tekort geld, zoodat zij nog met de borg stelling zitten. Nu is de gedachte van het bestuur dat het goed is de L. G. C. op coöperatieven grond slag in te richten. Wanneer" het nu veranderd moet is het goed om het nu maar goed te doen. De secretaris zegt dat de leden volgens de sta tuten allen hoofdelijk aansprakelijk zijn. Nu gaat het erom of de bestuursleden na machtiging van de alg. vergadering persoonlijk in kwaliteit teekenen Dit is een vraag die nog niet opgelost is. Op de vraag van den heer Madderom antwoordt de Secretaris, dat de teekening van kracht is, zoo lang men lid is. De heer Madderom verklaart, dat hier gezegd is, dat men maar voor één jaar teekende. De Secretaris zegt, dat men als lid teekent maar 1 maal. Wil men geen lid meer zijn, dan bedankt men. De heer P. Glas zegt dat dit natuurlijk weer een stuk van bovenaf is, terwijl men daar toch weet dat de leden al geteekend hebben. We hangen toch al. De voorzitter zegt, dat nu niet gevraagd is aan de leden dat zij teekenen, maar het gaat om het teekenen van het bestuur. Het gaat er om om de persoonlijke borgstelling weg te nemen en de ver eeniging coöperatief in te richten. De heer Ooijevaar meent dat het bestuur gerust teekenen kan na machtiging van de algemeene vergadering. Dan teekent men voor de vereeniging die ook aansprakelijk is, maar niet persoonlijk. De heer C. Slot onderschrijft de gedachte van den heer Ooijevaar. Nu komt het meeste geld van cre diet- en voorschotbanken, die er op het oogenblik toch niet zoo schitterend vooorstaan. Spr. zegt, dat de bestuursleden vrijwillig hebben geteekend, en en gevoelt er niet voor, om wanneer het geld wordt opgezegd en de leden zijn aansprakelijk, een ge deelte van dien strop om zijn nek te halen. De Secretaris zegt, dat de L. G. C. eerst haar eigen positie zuiver moet stellen, en wenscht dat dit voorstel de eerste stap is van een reeks maat regelen. Het is van groot belang dat we weten waar we aan toe zijn. De heer P. Glas zegt, dat, wanneer men een ver slag leest in de N. L. Crt., van de bestuursvergade ring, dan krijgt men precies zooveel, waar men geen touwtje aan vast kunt knoopen. Zeer juist is het dat de verhoudingen in de veiling niet zuiver zijn. De heer Madderom vraagt nu of er machtiging is gegeven aan het bestuur voor het laatste nieuwe gebouw. Dat heeft men op eigen houtje gedaan. We worden verkocht, zonder dat we het weten. De secretaris zegt, dat deze machtiging is verleend in een wettige vergadering waarin het crediet is verhoogd tot f 75.000. De heer S. Wagenaar vraagt van wie het verzoek tot het teekenen van de ledenlijst is uitgegaan. De secretaris leest een brief voor waaruit blijkt dat het eert verzoek is van de L. G. C. De heer S. Wagenaar acht het rationeel om dit punt aan te houden en het prae-advies af te wach ten van het bestuur der L. G. C. op de algemeenë vergadering. De heer C. Slot zegt, dat dit komt door den druk der tijden, en dat maakt dat er voor ons een ge vaarlijk kantje aan is. De L. G. C. heeft altijd haar zaken afgekund, maar zit nu met twee beenen in één kous. Nog wordt gevraagd naar het artikel betreffende de statutenwijziging, hetgeen van de L. G. C. is afgekomen, en dat door den secretaris wordt voor gelezen. Daaruit blijkt dat de leden hoofdelijk aan sprakelijk zijn voor de verbintenissen van den Bond tot een maximum bedrag van f 100. Verschillende leden voeren over deze kwestie nog het woord, waarbij de een zich uitispreekt tegen teekenen, en de ander wijst op de moreele verplich ting om te teekenen. Besloten wordt tot aanhouding, waarbij de voor zitter dankt voor de zakelijke besprekingen, daarbij wensch uitende, dat de L. G. C. zich eerst op een zuiverder basis stelt. Voorstellen voor de Jaarvergadering der L. G. C. Het bestuur stelt voor om de presentiegelden voor de Jaarvergadering der L. G. C. te verlagen van f 3.— op f 2.—, en zoo mogelijk die vergadering 's middags te houden. Voorzitter zegt dat het laatste een verzoek is uit zuinigheidsoverwegingen. De heer H. de Graaf licht het eerste toe als voor steller, en zegt altijd geleerd te zijn, dat. wanneer men iets wil bereiken, men bij zich zelf moet be ginnen. Dit is een voorstel dat niemand dan ons zelf persoonlijk treft. Wordt aangenomen. De heer C. Slot zegt, dat het percentage dat aan de Prov. Commissie moet worden betaald van 1/40 op 1/30 is gebracht. Deze Commissie bezit toch nog een kapitaal en meent dat een grootere afdracht heusch wel achterwege kon blijven en acht dit niet verdedigbaar. Verder bespreekt de heer C. Slot de reclame en is er gewezen op het groote nut hiervan door den voorzitter van de L. G. C. Is er nu door de reclame

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3