Uit den Omtrek OnsCourantenverhaai nog een land waar meer groenten naar toe gaan dan voor dien tijd. Als reclame niet anders uitwerkt dan het krijgen van een medailles, is het dan maar niet beter dat de L. G. C. dit geld in kas houdt. Be roerder en akeliger kan het thans niet gaan. De heer C. Spaan zegt, dat men niet moet ver geten de groote verwildering en de hooge tolmuren In Zwitserland heeft men veel succes gehad door stijging van uitvoer daarheen. Het nut van reclame valt niet weg te cijferen. Door den heer C. Slot wopdt voorgesteld geen geld uit te geven voor reclame met het oog op de beroeringen in Europa, en de Prov. Commissie heft geen hooger percentage voor haar lichaam. De heer C. Spaan wijst op de tegenstelling met de boeren die zeggen, dat men het percentage voor reclame moet opvoeren. De heer A. Slot vraagt of de heer C. Slot kan zeggen wat iedere bouwer voor de reclame betaalt. Bij een omzet van f4000 betaalt hij niet meer dan f2.—. De heer C. Slot. De Zee bestaaat uit droppels en duinen uit korrels zand. Vele kleinen maken ook een groot bedrag. De heer A. Glas. Wanneer wij f 10.000.— geven dan geeft de Prov. f 10.000.—Doen wij niets, dan ook de Prov. niet. Daar wil de heer Glas tegen waar schuwen. De heer S. Wagenaar kan er niet in meegaan, daar zulks goed voorbereid moet worden. Dat is de grief van mij. Het voorstel van den heer C. Slot wordt onder steund. Het eerste gedeelte van het voorstel van den heer C. Slot wordt door hem Ingetrokken. De Secretaris zegt, dat door de L. G. C. altijd aan de alg. vergadering wordt gevraagd een bedrag voor reclame. Men kan daar dan voor of tegen stemmen De heer C. Slot wacht in verband met deze mede- deeling de desbetreffende aanvrage af. De voorzitter doet mededeeling dat de regeermg van plan is; de uitvoer van pootaardappelen aan de Landbouwuitvoerwet te verbinden en deze niet te laten uitvoeren zonder certificaat. Spreker wil dan voor de aardappelen een overgangsmaatregel zien gemaakt. Zonder goedgekeurde aardappelen van een jaar te voeren komt men voor uitvoer niet in aan- merkinig. Varia. Gevraagd wordt of het niet mogelijk is, niet ge kochte kool door middel van de reclame kas zelf weg te sturen. Voorzitter zegt dat hier zeer veel moeilijkheden aan zijn verbonden, en komt men in conflict in de Steden met hen, die met den verkoop hun brood verdienen. Spr. meent dat door de vele maatregelen van de regeering het geheele distributiestelsel in de war is. Ieder zal dan de armoede weer op zijn plaats van vroeger terug voeren. Door den heer W. Slot wordt voorgesteld aan het bestuur van de L. G. C. het verzoek te doen om al leen die voorstellen, het veilingsbelang betreffende op de agenda te plaatsen. Door den heer Kaas wordt gevraagd of de con- tingenteeringswet ook op de tuinbouwartikelen van toepossing zijn. De Voorzitter antwoordt dat deze wet is gemaakt tot steun van land- en tuinbouw en industrie. De heer Valstar heeft in de Commissie van uitvoering voor den tuinbouw zitting. De heer Madderom vraagt hoe het kan wanneer bloemkool niet geveild wordt voor U. C. B. toch ver laten werd als zoodanig, daar er, toen we aan het spoor kwamen 2/3 werd uitgeschoten om ze goed te maken voor U. C. B. Waar blijft de soepele toepas sing zooals het verleden jaar ter vergadering is besloten, terwijl de koopman er voordeel bij heeft behaald. Voorzitter zegt dat dat wanneer niets op het bordje staat het in de praktijk ,woor U. C. B. ver kocht wordt. Hierna volgt sluiting onder dank voor de aan gename besprekingen, die vrij van alle persoonlijk heden waren, en van opbouwenden aard zijn ge- KOEDIJK Vrijdagavond werd door de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereeniging „Koedijk" te Koedijk de alge- meenen jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer De Weerdt, onder leiding van den heer P. Zwetsman. De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen hartelijk welkom, waarna door den se cretaris, den heer G. Slotemaker, de notulen der vorige vergadering, n.l. van 1 Februari '31 worden gelezen en vastgesteld. Mededeelingen. De voorzitter doet mededeeling dat door hem en de Secretaris de vergadering van 't Centr. Bureau te Rotterdam is bezocht en dat de omzet van dit lichaam een achteruitgang van 40 pet of 22000 ton aangift, en dat de onkosten door het Centr. Bureau gemaakt 1 pet van de omzet bedroeg, hetgeen dus zeer gering is. Hierna wordt door den Voorzitter mededeeling gedaan van het verslag van E. N. C. K. en tevens dat men op het bestelbiljet steenkolen kan bestellen en deze in Juli betaald moeten worden. Rekening. De rekening wordt vervolgens in behandeling ge nomen en goedgekeurd. Ontvangsten f 40.748.Uit gaven f40.200.13, dus een winst van f547.87; wordt met algemeene stemmen goedgevonden om op de reserve te plaatsen. Jaarverslag. Het jaarverslag wordt door den Secretaris voor gelezen en deelt mede dat het bestuur geen verande ring heeft ondergaan en dat de vereeniging 152 leden telt en geeft dan een overzicht van de in 1931 verhandelde hulpmest n.l: Kalizout 88.950 kg; Chili 52.702 kg; Superphor- hpaat 140.945 kg; Ammoniak 25.550 kg; Kalkammon- salpeter 2800 kg; Ureum 1500 kg; Kalksalpeter 116100 kg; Patentkali 26.978 kg; Kalkstikstof 6500 kg; Thomasmeel 15300 kg; Pota Bordulaise 1100 kg; Kopersulfaat 372 kg; Kalkmergel 10200 kg; Kool kragen 3500 stuks; Manden 1107 stuks; Turf strooi sel 485 baal; Erwtenruiters 80 stuks; Anthraciet 63387 Kg. De omzet bij verleden jaar bedraagt ongeveer 2000 kg. minder, hetgeen dus gunstig is te noemen. De voorzitter dankt hierop de secretaris voor zijn keurig jaarverslag. Bestuursverkiezing. Aftredend de heer P. Zwetsman, wordt met groote meerderheid van stemmen herkozen evenals het aftredend plaatsvervangend bestuur, de heeren D. de Waal; Jb. Brouwer en Jb. Boldewijn, worden met meerderheid van stemmen herkozen. Over het vaststellen van de salarissen en pre sentiegelden der bestuursleden, deze blijven onver anderd als het vorige jaar. Over het voorstel van bestuur, kunstmest niet over het pakhuis tegen lageren prijs te verkoopen, a contant, ofschoon deze verlaging klein is, wordt het na stemming aangenomen. De credietverleening aan de leden wordt algeheel goedgevonden met 20 pet te verlagen. Over de beoordeeling van credietwaardigheid der leden aan het bestuur, merkt de heer op dat men een post van de winst uittrekken moet voor kwade posten, waarop de voorzitter antwoordt dat niet gedaan moet worden, daar anders sommigen kun nen denken dat er een post is uitgetrokken het dus niet noodig is de schuld te betalen. Spreker zegt dat de ervaring leert dat als men in staat is te betalen, men dit doet. De heer Prins merkt op, dat er niet veel zijn die credietwaardigheid bezitten en de heer Jb. Otto zegt dat het bestuur dekking zoekt en vindt dit ook goed. Rondvraag. Door den heer S. Meerboom wordt mededeeling gedaan dat Pota absoluut waardeloos is, ofschoon er hier toch waren die resultaat hadden en zegt dat men beter kopersulfaat gebruiken kan. Spr. vraagt, of men hier geen filmavond organiseeren kan, de films zijn gratis verkrijgbaar. Voorzitter zegt, als er belangstelling voor is, maar vindt boekjes even nuttig. Dezelfde anthraciet als het vorige jaar zal ver kocht worden. De heer Mulder vraagt of de aardappelakkers niet wat vlugger besproeit kunnen worden, waarop Lam- merschaag zegt, dat er motorsproeimachines zijn, maar deze kan men alleen in een schuit vervoeren zoodat niet bereikbare akkers dus niet besproeid kunnen worden. De voorzitter deelt hierna nog mede dat nog een partij slakkenmeel aanwezig is en dat men deze graag kwijt was en sluit hierna de vergadering en dankt de aanwezigen voor hunne medewerking. 't Was wat moois", bromde hij. „Je schijnt me niet te vertrouwen". Muriel kwam bij hem, nam zijn hoofd tusschen haar handen en keek hem lang in de oogen. j „Jou wel, John", zei ze zacht, „maar haar niet". I „Och kom; wees niet zoo mal. Je wéét toch wel, hoe dol veel 'k van je hou!" i „Zeker, John. Maar luister nu eens. 'k Ben bang voor die vrouw. Armoe kan 'k dragen, dat weet Je, maar datEn we hebben nog 'n kans. Vandaag ben 'k naar de bibliotheek geweest. Morgen neemt 't bestuur 'n beslissing, zei de secretaris en m'n kans staat niet slecht." i „Dat hebben we al meer meegemaakt, vrouwtje; mijn kansen zijn op niets uitgeloopen enkort en bondig, we hebben zoo goed als niets meer". „Als 't nu dan toch eens meevalt, John. Veel is 't niet, maar we kunnen ermee rondkomen en dan 1 kan je op je gemak rondkijken." Een tijdlang zwegen belden. John Rich zag, in j zijn verbeelding, weer de hel verlichte hotelzaal, hoorde 't vroolijk gegons van stemmen. Hij voelde weer 't langzaam ontdooien van z'n verkleumde le- dematen, de lichte beneveling door den wijn. En Connie sprak met hem als vanouds, bracht hem weer onder haar betoovering, tot hij willoosi Hij sprong op, liep 'n paar maal de kamer op en neer en bleef voor Muriel, die peinzend in 't vuur bleef staren, staan. „Hoor eens, vrouwtje", zei hij; 'k geloof niet, dat we juist nu zouden moeten boffennu 'k m'n prachtkans vergooi. Ik ga niet naar Lyons, 'k Ben bang voor de toekomst, maarook voor dat an- dere!" j Muriel stond op, legde 't hoofd aan zijn borst. I „We hebben al veel samen doorgemaakt, John en eens moet er toch 'n keer komen. Ik durf 't aan, i alleen met jou." i INGEZONDEN Geachte [Redactie, Gaarne zou ik gastvrijheid willen vragen voor het volgende kleine stukje in uw blad. Bij voor baat mijn dank. "Wij hebben voor verschillende proefnemingen gladiolen noodig van de soort Sunrise. Wie moe ten daarvoor echter hebben zieke knollen. Hoe zieker hoe beter. Nu is het op het oogenblik niet zoo bijster moeilijk, zieke gladiolen te vinden. Zij, die zieke knollen van Sunrise in hun bezit heb ben en daarvan een deel voor onze proeven wil len afstaan, verzoek ik beleefd, die mij toet te zenden of me even te berichten, opdat ik ze haal. Be ambtenaar bij den Plantenziekten- kundigen Bjienst, VAN HERWIJNEN. Sint Pancras. VRIJE KEUS. Door J. MORTON. 't Was wel feestelijk, in die warme, helder ver lichte eetzaal van 't Londensche hotel. Binnen en kele minuten was John Rich geneel bijgekomen van ae stijineia in ae beenen, die tegen nem opgekro pen was in de modderige straten, waar sneeuw- en nageiouien onbarmnartig doorneen zwiepten. Dien morgen had nij connie Mitcneli gesproken; voor 't eerst na 'n jaar of drie. Ze had niet op 't ver leden gezinspeeld en hij had de geiegenneid te baat genomen om naar uit te noodigen met hem te gaan uineeren, ais zij van de repetitie kwam en hij z'n zaken had gedaan. Tegen vijf uur zou hij op haar in de eetzaal wachten. i Z'n laatste stuk van waarde had hij, 'n kwartier na deze aispraak, te gelde gemaakt, 't Horloge had 'n paar pond opgebraent; met 't geld, dat nij nog op zaK had, voldoende om er zich doorneen te slaan. Ze nad er zien DhjKbaar bij neergelegd, dat hij haar indertijd had laten schieten, jaioersch, omdat ze te intiem was met z'n collega's Kort daarna was ze opgenomen in 't gezeiscnap van Londen's grootsten regisseur, Lyons, ze had er al spoedig alles te zeg gen ,noor haar invloed op den grooten man. Rich kon oeze kans, om na maandenlange weerkloosneid weer aan den slag te komen, niet laten voorbijgaan. Tien minuten over tijd kwam Connie de eetzaal binnen en zy namen 'n tafeltje, 'n beetje achteraf Zij was gerijpt tot 'n volledge schoonheid, 'n vrouw, die wist, oat de mannen machteloos stonden onder haar bekoring. Tegen Rich deed zij dien middag heel gewoon; als tegen 'n goeden ouden vriend. Ze vertelde van haar eigen omgeving, de triumten die ze op de planken vierde. Jammer, dat hij zoo'n pech had gehad. Er liepen heel wat mindere kraenten rond, de tot nu toe geregeld aan den slag waren gebleven. Had hij nog nooit eens geprobeerd 'n en gagement bij Lyons te krijgen? Er was wel geen vacature, maar 'n man als hij „ais je me 'n hanoje neipt", zei hij, hun wijngla zen opnieuw inschenkend. „Waarorm niet, Jonme?" Haar glimlach riep in hem herinneringen wakker, die hij dacht, dat lang vergeten en begraven waren, 'n Masker voor haar geneimste gedachten en 't onfeibare wapen, waar mee ze zijn argwaan herhaaldelijk had weten te onderdrukken. „Weet je wat, John", hernam ze. „Je brengt me straks naar de „tube". Ik moet er even over naden ken. 't Zal wel gaan, maar niet gemakkelijk. Laten we nu niet over zaken spreken; 't dessert eischt 'n beetje lichtere conversatie. Die wijn is goed; ik beft er heelemaal van opgeknapt, 'k Zat straks even te piekeren over vroeger enhoe 't had kunnen loopen." I Toen hij haar, 'n kwartier later, hielp bij 't aan trekken van haar bontmantel, kon hij de verleiding niet weerstaan, 'n kus te drukken op haar schouder Heel even rilde zij; maar ze keek hem glimlachend aan. Moe, maar opgewekt, kwam hij thuis en vertelde 1 z'n vrouw van zijn ontmoeting i „Kijk maar niet zoo bedrukt, Murriel", zei hij, toen hij haar alles had medegedeeldhoe hij z'n horloge had opgeofferd, maar niet voor niets, want 't kwam m orde bij Lyons; dat Connie over niets 1 van vroeger had gesproken en dat hij niets meer voor haar voelde. Daar kon ze gerust op zijn, be- I zwoer hij z'n vrouw. Hij zou wel oppassen, want hij wist hoe gevaarlijk ze was. Maar de misère, 't han- 1 gen en wurgen, was nu gedaannog juist op 't 1 nippertje. Geërgerd over haar stilzwijgen, keek hij haar aan, ging bij den haard zitten en sloot de oogen, of hij wilde gaan slapen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 4