Hart en Verstand Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 12 DONDERDAG 28 JANUARI 1932 41 e Jaargang Weekagenda llillin: fim 1.1.KI7B. - Budiciear I. H. UlfEB. - Buntl IggnMrailg. Hoe reageert het volkP Uit den Omtrek TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 62, NIEUWE LAEERIJKER COURANT nF7.ü nnriniMT l/UDor,urn,Tn, is IV T" -■ -» «I. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDA< en ZATERDAG. AbonnmentsprlJ s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 28 Januari: 7.30 uur café Marktzicht Jaarvergade ring van de vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging te Broek op Langendijk. 29 Januari: 'savonds half acht propaganda-avond van den Chr. Besturenbond in het zaaltje der Herv. Kerk te Proek op Langendijk. 5 Februari: 7.30 uur Jaarvergadering Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging ten lokale van den heer K. de Hart te Oudkarspel. 15 Februari: 7 uur Spoorcafé Noordscharwoud3 5e Jaarvergadering Vereen. „Draagt elkanders Lasten." Ons Nederlandsche volk heeft als elk ander volk haar deugden en fouten, we zijn, waar lijk geen engelen. Laten we in bescheidenheid erkennen, dat ons 'deugdenbezit van minimalen omvang is. Toege geven dus! M,aar met gepasten trots willen we toch ook zien vastgesteld, dat onze beste deugd eene, die we in niet geringe mate bezitten onze zin voor óffervaardigheid is. Niet met een tik, maar met een vuistslag op de borst, mogen we verzekeren: ons hart is goed! Werd een leel van hét volk door een rampenlot getroffen, dan stond het overige deel aanstonds klaar om de helpende hand» te reiken. Wat noodig was, kwam vlot binnen. Ook voor buitenlanders hebben we in tijden van nood altijd beurs en harti geopend Hei Crisis-Comité doet thans evenmin vergeefs een beroep op onzen offerzin. Al zijn de' ver gaarde kapitalen nog niet overweldigend, wat in verband met de vermindering van de meeste be zittingen en inkomens te verklaren is, toch zul len er maar weinige Nederalnders zijn, die hun penningske niet hebben bijgedragen, als hun dat mogelijk was. Tot zoover over onze voornaamste deugd. Nu iets over onze nationale fout. Die schuilt, inhet verstiand. Niet dat we geestelijke botterikken zijn, geenszins. Ons her- sengewicht kan gerust met elk buitenlandsch vo lume de vergelijking doorstaan en ook de nuttige uitbuiting van het verstand is zeer bevredigend. En toch zit er een kronkeltje in. Schamen' we er ons alweer niet voor. Een Franschman heeft twee kronkels onder zijn schedeldak; een Her stelkronkel en een Bfewapeningskronkel, alle Amerikanen lijden aan Dollar-kronkels, een rechtgeaard Spanjaard loopt met een revolutie kronkel in zijn kersenpit en een D'uitscher is er nog veel erger aan toe, want zijn hersenen; zit ten verward in een hakenkruis. Wij, Nederlanders, laboreeren aan een inuli- teitskronkel, waardoor we vaak blijk geven van gemis aan practischen zin. Het kan een Nederlander bv. gebeuren, dat zijn goede hart hem er toe drijft om eecj gulden of een riks te schenken aan het Crisis-Comité, ten einde den nood te helpe nlenigen van de; bekla genswaardige slachtoffers der maatschappelijke ontwrichting. Een blij gevoel, van zijn plicht te hebben gedaan ven-uit hem en danst,apt-ie een winkel binnen om er, zonder daar over na te denken, een of ander artikel te koopen, van vreemden oorsprong, tegen denzelfden of mis schien wel hoogeren prijs dan een goed Neder- landsch fabrikaat verkrijgbaar is. Hij denkt op zoo'n moment niet na! En dat is zoo heel jammer. Al hebben we heel veel waardeering voor het goede hart van den Nederlander, we zouden het toch graag feil hebben voor de genezing van inuliteits-hersen- kronkel. Immers wie geeft aan het Crisis-Comité, die doet goed, want hij helpt voor een oogenblikje crisispijn verdooven. Maar wie consequent aan Nederlandsch fabrikaat voorkeur geeft, die helpt de crisis-ziekte genezen, en dat is beter. Er zijn zooveel van die brave Nederlandsche huismoedertjes en -vaders, met de bekende „warm kloppende harten", die zitten uit te rekenen, hoe ze van d'r eigen schamel inkomen nog wat kun nen overhouden voor een crisis-offertje. We zou den ze willen raden: als het erg moeilijk! gaat, beste menschen, doe het dan maar niet, hoor, ills je dan maar goed oplet bij het doen van de da- 1 gelijkscha inkoopen, dat je artikelen betrekt, die dooi Nederlandsche werklieden zijn gemaakt. D'at is meer waard dan een geldelijk crisisoffertje Wie hel beide kan doen: èn offeren aan: hel Crisis-Comité en door voorkeur geven aan liet Nederlandsch fabrikaat de werkgelegenheid in eigen land te bevorderen, die is de super- Nederlander, voor wien we in den geest een standbeeld oprichten, een ideaal landgenoot, die alle deugden van het Nederlandsche volk in zich vereenigt, zonder de gebreken er van te kennen, de man dus met het warm kloppende hart, de mensch zonder kronkelen. CRISIS-MOEILIJKHEDEN Wij helpen uw losse goederen op andermans naam beschrijven. Rechtsgeldig. Geringe kosten. Strikt geheim. Directe afwerking. Blrieven, enz. dan voor nationaal gebruik noodig is. De steun verlening voor exportartikelen, als kool en vroege aardappelen is veel lastiger te regelen; da;n voor tarwe én gerst. Eenzelfde moeilijkheid'doet zich voor, waar het boter, kaas en melkpoeder alle uitvoerartikelen, betreft. Een conti ngenteering van invoer kan slechts voor zeer enkele tuinbouw-bijproducten baat bren gen, zoodat het noodzakelijk zal blijken, den tuinbouw op andere wijze te steunen, terwijl naast Ons Weekpnaatje Nood zoekt list. Dat is dus een betrekkelijk goede zijde van den nood. We leeren ons ver- sfand scherpen. De meesten onzer lezers zullen het misschien al eens gehoord hebben, dat er op het oogenblik Malaise is, met of zonder hoofdletter geschre- I ven. Welnu, degenen, die daaronder gebukt gaan putten hun géést uit in het bedenken van allerlei bezuinigingen, waarmede ze het euvel hopen te j verhelpen. Vooral de huisvrouwen toonen zich wonderlijk vruchtbaar in dat opzicht. Maar ook anderen, mannen van wetenschap I bv. en technici. En het meest wonderbaarlijke is, dat de overheid, anders nogal eens "kwistig van aard, zich in dezon eritieken tijd alle bezui- nigings-vindingen onverwijld ten nutte maakt. We lazen bv. dezer dagen van een nieuwe vin ding voor het automatisch ontsteken van straat lampen, een vinding van Siemens en Halske A. G. te. Berlijn. Het betreft een lichtrelais, dat dof? lampen inschakelt, juist op het moment, dat de intredende duisternis zulks noodzakelijk maakt Tijd of uur kent het lichtrelais niet, alleen licht en duisternis hebben er invloed op, men kan het op den gewenschten graad van duisternis instellen, voor eens en voor goed. „Het toestel verschaft dus het groote voordeel" hier ei- teeren we een zin uit een gegeven journalistieke rechtvaardiging voor een proeve er mee "in een onzer groote steden ,:,dat de verlichting nooit te vraeg wordt ontstoken, hetgeen eeiï belangrijk3 besparing met zich mede kan brengen. Ha, wat oen geld zullen we daar weer» mee verdienen. Wel gaan nu alle nog bruikbare appa raten naar het oudroest en wel moeten weer wat menschen worden ontslagen, die tot heden bezig heid vonden met het op tijd stellen der automati sche schakelaars, maar we sparen licht, d. i. dus stroom. De clectrische centrale kan er misschien ook nog een paar menschen doo rmissen. En we hebben een pracht reden om een order in Duitsch- land te plaatsen, want het is een vinding1 van Siemens en Halske A. G. Let nu eens op de groote voordeelen, die deze 'advertentie aan de menschheid biedt. Ten eerste: de steller ervan eet een eigen ver- j - -j- diend crisisbroodje van de „geringe kosten" die i lYl Yan overheidswege, ook het bedrijfs-„; hij berekent. en ze" óe moeilijkheden terdege onder de Ten tweede: de in crisismoeilijkhedien verkee- 00oen heeft te zien, en ook zelf zich aan de ver- rende redt zijn goederen uit handen van zijn a e ec°nomische toestanden zal hebben aan schuldeischers, die zich trouwens op eenzelfde manier tegen „geringe kosten kunnen helpen, i ,i M bereikbaar moet worden Ten derde: de bewerking is nog rechtsgeldig' fe 1S mogelijkheden uit te buiten, die bovendien. de eiëen markt biedt. En het fatsoen? zoo vraagt u. reeds opgemerkt, gaat het noodgedwongen De moraliteit? j ,ea kant uit, hoe graag we ook' anders zouden Zij waren de eerste slachtoffers van crisis en malaise en de dooden zijn dood. De bezuinigingswoede betreft echter niet al leen het kunstlicht, maar ook het kunstwater, het leidingwater. Lees slechts het volgende be richt van „de Maasbode" uit den Haag. Naar men ons meedeelt, is men momenteel be zig een technische verandering aan te brengen in het reinigingssysteem der openbare privaten Terwijl de reiniging door middel van water thans om de vier minuten geschiedt, zal dit na de verandering om de vijf minuten geschieden. Welk bedrag op die manier bezuinigd wordt kon men ons nog niet opgeven. Eat heeten we nu bezuinigen met verzienden blik, wat een goed bestuurder eigen moet zijn. Op het oogenblik kunnen de bezuinigde water stralen nog geen vermindering van lasten bren gen, omdat de technische wijziging der apparaten moet worden betaald, maar toekomende geslach ten zullen het ongetwijfeld in haar beurzen be merken, dat ze nog slechts voor een vijf-minuut- sche spoeling hebben te dokken, tegenover de zwaar-bezoehte voorouders, die elke vier minu ten dat grapje te bekostigen hadden. Crisisnood maakt niet alleen de bestuurderen der gemeenschap vindingrijk, maar ook de dood gewone leden derzelve. Crisisnood voert soms tot crisismoeilijkheden, men kan meer schuld krijegn dan men bezit, Dlan dreigt faillissement met alle narigheden daaraan verbonden. Schuld eischers pogen zich dan voor een deeltje schade loos te stellen uit het resteerende bezit van den gefailleerde. Dat is een gevaar. Maar er zijn lie den onder ons opgestaan om met een slimmigheid dat gevaar af te wenden. Dat bleek onsf uit de volgende advertentie in een nieuwsblad. Met groote belangstelling neemt het volk in druk notitie van hetgeen van Overheidswege ge schiedt tot hulp en steun van het in nood ver- keerend bedrijfsleven in land- en tuinbouw. Met genoegdoening zullen de veehouders ge lezen hebben, dat eindelijk de contingenteerings- wet is toegepast op de artikelen versch en bevro ren vleeseh. Onze tuinbouwers gunnen hun mede-agrariërs- deze regeeringssteun van harte. Daa rniet van, wie de toestanden in de Veebedrijven kent, de prijs noteeringen van vleeseh, kaas en boter nagaat, is van de noodzakelijkheid der Overheidsbemoei ing overtuigd. Nog zal het vraagstuk van de melkprijzen, die een laagterecord vertoonen, nader worden onder de oogen gezien. Gedacht wordt aan een ver plicht gebruik van melk bij 'de broodbereiding, oi' het daartoe nog zal komen, dient afgewacht. Voor de graanbouwers is nog in studie het ver plicht gebruik van inlandsche gerst bij bierbe reiding. Een en ander gaat in de richting van een nood gedwongen nationale huishouding. Andere landen dwingen ons, dit voor ons volk ongewone pad te befreden. Nu gaan vele tuinbouwers vergelijkingen ma ken. Ze wijzen op den steun van Overheidswege verleend aan den akkerbouw. Op tarwe- en bieten steun, wellicht straks uitgebreid door verplicht gebruik door bierbrouwerijen van inlandsche gerst Ein nu de steun aan de veehouders. En wat staat daar tegenover, waar het den tuinbouw betreft? Directe steun aan deze be drijven, zooals aan de landbouwers en veehou ders, kennen we niet. Dat moet onomwonden wor den toegegeven. Het kamerlid van den Heuvel ijvert voor regeeringstoeslag op onze stapelpro- dueten, een gedachte, ook door den Vierliond be pleit. Nu de toestanden zich toespitsen, ware een dergelijke steun een ware uitkomst. Meer en meer begint het inzicht door te> bre ken, dat onze bedrijven met crediet alleen niet geholpen zijn. Er dient meer te gebeuren, zal een ramp voorkomen wonden. En nu meenen velen, dat het heel wat voeten in de aarde zal hebben, eer men de; overheid er toe kan brengen, den tuinbouw op voet van ge lijkheid met den landbouw te helpen. Onder de breede massa leeft de overtuiging, dat de belangen van het groot-kapitaal veel meer geinteresseerd zijn bij den landbouw dan bij den tuinbouw. Eir zijn groote kapitalen in landerijen bij landbeuwers in gebruik, vastgelegd- E|u uit dit feit meenen velen te kunnen verklaren, dat tot op heden de overheidssteun voor den land bouw, die moer direct werkt eif geen verplichtin gen van de landbouwers tegenover de overheid meebrengt, zooveel meer beduidt, dan die aan den tuinbouw verleend. Inderdaad moet worden toegegeven, dat er tus- schen beide steunverleeningen groot verschil ten nadeele van den tuinbouw bestaat. Echter diene men niet uit het oog te verliezen dat de crisis in den landbouw zich eerder vertoon de. En in de tweede plaats, dat de landbouw-ar- tikelen, waarvoor steun wordt verleend, op de binnenlandsche markt kunnen worden geplaatst Van deze artikelen produceert ons land minder Interessante gedachten vonden we in 'het jongste nummer van de Tuinderij, waarin door een hoogleeraar te Wageningen werd aanbevolen, uit de mindere kwaliteiten appelen en druiven' wijn en limonade te bereiden. Daardoor zou de invoer van Fransche wijnen op natuurlijke wijze worden tegengegaan. Dit is een gedachte, 'die stellig overweging ver dient. In een volgend artikel willen we nog enkele opmerkingen over dit zoo urgente onderwerp maken. Plaatselijk Wieuws 'TVI Ï)|«C HA R WO IDE. In de concertzaal van den heer P. Kramer gaf Jiet plaatselijk fanfarecorps „Kunst na Ar beid" een concert, De opkomst was zeer groot wat ook te verwachten was, daar iedere donateur nog twee personen kon medenemen. Een zeven tal nummers bevatte het muzikale gedeelte, waaronder een nummer in vier deelen nl „Une nuit a Venise" dat een bijzondere waardeering genoot, evenals nummer twee. Doch niet alleen deze nummers, maar ook de overige vermoch ten een dankbaar applaus te verwerven. Ech ter, een goed concert werd ook verwacht, gezien de reeks geoogste lauweren. Men is weer ge slaagd, en dirigent en leden kunnen met genoe gen op deze uitvoering terugzien. De voorzit ter zeide in zijn opening, dat wegens de tijds omstandigheden enkele donateurs hadden be dankt. Deze uitvoering is een propagandistische waarom iedere donateur nog twee personen "kon medenemen en de tooneelvereenignig „Moliere" van Oude Niedorp was uitgenoodigd. Een avond van kunstgenot, muziek en tooneel, wenschte de voorzitter den bezoekers toe. Nu, deze wensch in alle opzichten vervuld is, dankte hij in. zijn sluiting allen, maar in het bijzonder de tooneel vereeniging, die op zoo'n uitstekende wijze de luimige een-acter „Het erfdeel van Peet Merai" in boerendialect wist te vertolken. Een tot weerziens riep de voorzitter hun toe, waarop het publiek met groot applaus instemde. In de pauze droeg de heer A. Mijts van Oude Niedorp voor „Twee van achttien" hetgeen goed voorgedragen werd en met dankbaarheid werd beloond. Zoo is deze goedgeslaagde propaganda-avond weere voorbij en wij sluiten ons gaarne aan, "bij den wensch van den voorzitter, dat zich wéér eenige donateurs mogen aanmelden, ten bate van „Kunst na Arbeid" welk korps een sieraad van de gemeente is. «INT PA NORA S. Het plaatselijk crisiscomité te Sint Pancras bericht ons, dat dit comité heden het verblijdend bericht heeft ontvangen op een aanvrage van Vrijdag jl. aan het Nationaal Crisis-comité, dat voorloopig een wagon eierkolen en 500 kilogram boonen is beschikbaar gesteld. Degenen, die tegen aansluiting waren op grond van de 10 procent storting bij het Nationaal Comité en om dezelfde reden ook niet will ;n geven, kunnen zien, dat zij het mis hebben. Ge zien de weinig ingekomen gelden is dit voor ons comité een buitengewone vervulling.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1