Binnenland. Plaatselijk Nieuws Laatste berichten Nieuwstijdingen Buitenland Radio Programma's DONDERDAG 28 JANUARI. HILVERSUM A. V. R. O. N.m. 6.30—7.00 Sportpraatje 7.00—730 Kamer- muzliek door het Gertler-kwartet - 7.30-8.00 Engelsche les voor begnners 8.00 Tijdsein AVR'0 klok 8.01—8.15 Gramofoonmuziek 8.15—iu.su Uitvoering Oratorium „Elias" van Mendelssohn 10.4011.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias 11.00 12.00 Dansmuziek 12.00 Sluiting. HUIZEN N. C. R. V. Nm 5 00—5.45 Cursus Handenarbeid voor onze jeugd 5.45—6.45 Clarinet-recital door Joh. H.van Ginkel Jr 6.45—7.00 Cursus knippen en stofver- sieren 7 00 Tijdsein - 7.00-7.30 Vragenhalfuurtje - ImJm Politieberichten - 7.45—«.0CI Persbe richten van het Ned. Chr. Persbureau 8.00 Tijd sein 8.00—10.20 Kerkconcert uit de nieuwe Ooster- kerk te Rotterdam 10.20—10.30 Vaz Dias 10.30 11.30 Gramofoonplaten. VRIJDAG 29 JANUARI. HILVERSUM A. V. R. O. N m. 12.00 Tijdsein AVRO-Klok 12.01—2.00 Het Omroep-orkest - 2.00-2.30 uitzending voor scholen j. van der Kous, arts: „Het beroep van dokter 2.30—4.00 Middagconcert 4.00 Sluiting. HILVERSUM V. A. R. A. V m 6 45—7.00 Lichaamoefeningen 7 30—7.45 Lichaamsoefeningen - 8.00 Tijdsein -8.01 Gra mofoonmuziek - 10.00 Morgenwijding V. P. R. O 10.15 Voordracht door Willem van c*ppel}^H,.pl* VARA-Sentet 12.00 Sluiting 4.00 Tijdsein 4.01 Piano-Recital door Joh. Jong N* tiid 5.00 Het VARA-Orkest 6.45 Het kapitaiis me en wat er aan vooraf ging 7.15 Concert (ver volg. 8.00 Sluiting 11.00 Het Roemeensch Or- kest „Tanaze Codolban" 12.00 Tijdsein en Slui ting. HILVESUM V. P. R. O. Nm 8 00 Tijdsein 8.01 Catechisatie Nieuwere Kerkgeschiedenis -8.30 Concert - 9.00 Dr. A Groe- neveld- „Geweld en gewelddadigheid in het leven". 9.30 Concert 10.00 Persberichten Vrijz. Godsd Persbureau. 10.05 Persbureau Vaz Dias ?0 15 Mej F Quanjer: „Kathedralen en abdijen in'Engeland." 10.15 Gramofoonplaten. HUIZEN K R. O. V m 8 00—9.15 Morgenconcert 10.00—11.30 Gra- mofoonmuU - =^32 j0t- ken en ouden van dagen 12.00 Tijdseüi izau 12.15 Politieberichten 12.15—1.45 K.KO. Quintet 145—2.30 Gramofoonmuziek 2.30—3.UU ver zorging zender 3.00—4.00 Schubert-uurtje 4.00 ^6 00 Aansluiting met het R. K. Bondsgebouw Am- merzoden - 6.00-7.10 K.R.O. Kunstensemble - 7 10—7 30 Land- en Tuinbouwpraatje door Th. Arts 7 30—7.45 Politieberichten 7.45—8.00 Gramo foonmuziek - 8.00-11.00 Het K.R.O.-Orkest - 11.00 —12.00 Gramofoonmuziek. Ds. Kaajan, de redacteur dier Kerkbode schrijft thans in het weekblad o.m.: Sommigen meenen dat een kaartje leggen al zeer onschuldig is. Alleen het kaartspelen om geld, tenminste om grof geld, dus een kaartspe len uit winzucht zou te verwerpen zijn. j Het kaartspel behoort echter tot die spelen die men „geluksspelen" of „hazardspelen noemt Voor den Christen, dat zagen we vroeger reeds bestaat geen hazard. Geluksspelen onderstellen, aldus professor Geesink, het toeval, het geluk als een geheimzin nige macht naast of in plaats van God. Ook in deze dingen, zoo schreef onze hoogleer- 'aar in do Ethiek, rekent de Christen met de voor zienigheid Gods. En wijl nu juist, of men al of niet om geld speelt doet er hier niet toe bijl het kaartspel (en niet alleen bij het kaartspel), door het niet- gelijk-begin, de uitslag niet slechts afhankelijk is van verstandelijk overleg of vaardigheid, maar ook van een boven onzen wil staande oorzaak, die dan voör den Christen alleen God kan zijn, is dit kaartspel den Christen verboden. Blij het verdoelen der kaarten kunt ge al nagaan of ge een goed of slecht spel zult hebben. Het kaartspel is dan ook algemeen onder de gereformeerden contrabande geweest en het zou bitter jammer zijn, indien het louter „om den tijd te dooden" weer de tollinien zou passeeren. Men handhave ook op dit punt de oude, Ge reformeerde zede lnksspel, niet omdat het lot heilig willen houden. We mogen geen misbruik maken van het^hei lig lot. Er zijn ook geoorloofde gezelschapsspelen dam- en schaakspel. Bij J iut geen rol. De uitslag is denkkracht en vaardigheid. Het zo ukostelijk zijn, indien onze jonge men- schen zich aan de oude Gereformeerde zienswij ze hielden en daarvoor een klein offer widen bren- ^Nog eens, zelfs Schopenhauer, een ongeloovig wijsgeer verwierp het kaartspel en noemde het „een verklaard bankroet aan gedachten. Hij zeide: „Wijl zij geen gedachten hebben uit te ruilen, ruilen zij kaarten uit en zoeken elkaar geld af te nemen." Onder Gereformeerde menschen blijve net kaart sepl onherroepelijk geweerd. ZATERDAG 30 JANUARI. HILVERSUM V. A. A. V.m. 6.45 Lichaamsoefeningen Li- haamsoefening - 8.00 Tijdsein - 8.01 Gramofoon muziek: 10.00 Morgenwijding V P. R. O. ïo:u> TTitapnriine' voor arbeiders in de Contiubedryven Thdsein 12 01 VARA-Septet - 1.45 Verzorger zender 2 15 Kwartiertje voor het instituut voor arbeiders ontwekkeling - 2-30 V^A kinderkoor - 00 Onze belastingen II 3.20 Het Amsterd ten 4.00 Dr. J. Pijl Gebeurt er vivisectie nn menschen?" 4.30 Concert (vervolg) 5.15 Be oefen! huismuziek - 6.00 Literair halfuurtje - 6.30 Volksliederen door de zanggroepderAmsterd A J C 6.45 Uit de roode jeugdbeweging (A.J.C.) elöO Volksliederen - 7.00 Consulate schaakpartij 8.00 Tijdsein - 8.01 VARA-Orkest - 8A5 b« de Pomp 9.00 Concert (vervolg) 9.45 Bestuurs mededeelingen door A. de Vries W00 g?j"_cel (vervolg) 10.40 Persberichten van Vaz Dias 10.50 voordracht door Willem van Capellen Kees Bakker, Adolf Bouwmeester 11.15 Gramofoon muziek 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN K R. O. Vm 8.00—9.15 Gramofoonmuziek tOöO—D;^ KR O-Trio 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje 12 00 Tijdsein - 12.00-12.15 Politieberichten - 12 15—1.45 K.R.O.-Sextet 1.45—2.00 Verzorgmg zender 2.00—2.30 Gramofoonmuziek 2.30—4.00 Kinderuurtie 4.00—5.15 Gramofoonmuziek 5,15 5 30 Esperanto nieuws 5.306.20 Gramofoon muziek - 6.20-6.40 Journalistiek WMkoverz^cht - 6 407 10 Sursus Esperanto 7.107.30 bprexer Dr G Janssens - 7.30-7.45 Politieberichten - 7A5 —8.00 Sportpraatje R.K.F. 8.00—H.O0 Het KRO Salon-orkest 9.15 Nieuwsberichten Vaz Dias - 11.0012.00 Gramofoonmuziek. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zal de tooneelvereeniging Jong Leven" (regie H. Slikker) op Zondag 21 en Dinsdag 23 Febr. a.s. een uitvoering geven met „De erfgenamen van Rabourdin", blijspel in drie bedrij ven van Emil Zola, in de tooneelzaal van den heer Corn. Vis, alhier. Be gereformeerden tegen het kaartspel. In kerkelijke gereformeerde kringen te Utrecht is op het oogenblik de kwestie van het kaartspel in het midden der belangstelling geplaatst om dat in die kringen de vraag naar voren is gebracht of een gereformeerde aan kaartspel mag deelne men. Do Utrechtsche Gereformeerde Kerkbode heeft aan deze kwestie al verscheidene beschou wingen gewijd ten betooge dat een Gerefor- neerde zich van kaarten heeft te onthouden. den Haag, 26 October 1931 i* „Schurken, Die het christenbeginsel vertrapt zal ook de gevolgen moeten dragen. Sneltrein ParijsAmsterdam gaat er uit. Matuschka TI." Via den Minister van Justitie is dit schrijven direct na ontvangst, ter kennis gebracht van de justitioneele en politioneel© autoriteiten in de hoofdstad. De laatsten hadden op hun beurt de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen op de hoogte gebracht, met het gevolg, dat het wisse voor het onwisse genomen werd en maatregelen werden getroffen om te voorkomen, dat de bedreiging in een daad werd omgezet. De politie zal heden het fascimile van den brief publioeeren. Nog een brief Tn aansluiting op hetgeen wij reeds berichtten aangaande een brief, geruimen tijd geleden aan den Minister van Waterstaat geschreven, waarin een aanslag op den sneltrein AmsterdamParijs werd aangekondigd, deelt de „Telegraaf" nog mede, dat door de Nederlandsche Spoorwegen te Amsterdam dezer dagen een brief is ontvangen die onmiddellijk aan de politie ter hand is' ge steld. Hierin werd geschreven dat vanwege de Nederlandsche spoorwegen nabij den ringspoor- i dijk waar de tweede aanslag was gepleegd Per Telefoon ■formeerde zede dijk waar ae iweeae aansiag was gopweg»* Onze Gereformeerden waren tegen alle ge- een bedrag van 5000 gulden in het gras; moest mksspel niet omdat ze zoo bekrompen waren. worden gedeponeerd. Dit moest geschieden in ook niet uit reactie tegen Rome', maar omdat ze den loop van Zaterdag 23 Januari. Ml lUUjJ v ct/ii u.arg Indien het bedrag er niet zou zijn, zouden er meer treinen ontsporen. Ook deze brief was met een kennelijk verdraaide hand geschreven. De "Er zijn ook geoorloofde gezelschapsspelen, z. j plek was niet* nader aangeduid Ejr is ter plaatse a dam- en schaakspel. Bij deze spelen speelt het veel gras in de buurt. De politie heeft dien dag lot o-een rol. De uitslag is afhankelijk louter van daar extra een oogje in het zeil gehouden, doch - l--j geen verdachte personen bespeurd. Ook van dit schrijven zal vermoedelijk bin nenkort een afdruk gepubliceerd worden. Ee politie heeft, zooals reeds eerder medege deeld verscheidene brieven ontvangen. Meestal zijn deze vaag of onwaarschijnlijk van inhoud. De Ned. Bjond van reizende kooplieden heeft zich in verbinding gesteld met de politie-autori- teitcn en met de Nederlandsche spoorwegen en aangeboden een vrijwillige treinpolitie in het leven te roepen. Dit aanbod werd zeer opi prijs gesteld. Doch men meende, dat het nog zoover niet gekomen is, om van deze hulp gebruik te maken. Bie dreigbrieven. Die aanslagen het werk eeaer bende? Zooals bekend heeft de politie te Amsterdam twee dreigbrieven in haar bezit, welke verhand zouden kunnen houden met de kort geleden na bij de hoofdstad gepleegde treinaanslagen. Van den eersten brief is het fascimile reeds in de dagbladen gepublibeerdThans is ook het fas cimile van den tweeden brief door de politie aan de pers ter publicatie vrijgegeven. Deze brief die met ongeoefende hand en in potloodschrift is geschreven, is blijkbaar afkomstig van iemand met geringe verstandelijke ontwikkeling. Op de adreszijde der enveloppe staan bovenaan de woorden „dringend" en „grooten spoed." De adresseering zelf luidt: „Aan de direktie der Ned. Spoorwegen, Centraalstation, Amsterdam Een postzegel is blijkbaar niet gebruikt, aan gezien de enveloppe van een strafportzegel van L0 cent. is voorzien. Op de achterzijde van den brief waren op onbeholpen wijze hamer en sik kel van het sow jet-embleem geteekend. Het sc.hrij ven dateert van 22 Jan. 1.1. De inhoud luidt let terlijk Mijnheer, In verband met onze spoorwegaanslagen ver- zokeen wij u morgen 23 Jan. op de Haarlemweg bij het viaduct f 5000 te deponeeren aan 'de kant in het gras. Wanneer aan ons verzoek njet wordt voldaan, zullen er binnenkort eenige treinen ontsporen. Het is onnoodig werk om ons probeeren te van gen, daar wij hier een gevestigde bende hebben opgericht." Elke mededeeling, welke de politie in verba.nd met de aanslagen van de zijde van het publiek ontvangt, wordt nauwkeurig onderzocht. Zoo als men weet, is op de aanwijzing, dief tot de ontdekking en aanhouding van den dader of de daders zou kunnen leiden, een groote belooning gesteld. - Wacht ons koude Het jaar 1932 za.l volgens een bekend Zweedsch geleerde het jaar van 'de koude zijn. Diezq alar- meerende voorspelling is gebaseerd op een studie van den golfstroom en komt van een zeer bekend meteoroloog verbonden aan het Zweedsche Meteo rologisch instituut. Deze geleerde zegt verder: De temperatuur in 1932 zal bijna precies gelijk zijn aan die van 1929. Er wacht, ons dus een kotfrt voorjaar, een natte en koude zomer en den gema tigde herfst. Deze voorspelling is gebaseerd op een bestudeering van den loop van den golfstroom aan welke studie de meteoroloog zich sinds eem geil tijd gewijd heeft. 1 Volgens den geleerde den heer landstrom is de loop van den golfstroom in den herfst 1931 precies gelijk aan dien van. het einde van 1926 en de invloed, die dit verschijnsel op! de temperatuur heeft, is ook precies gelijk aan dien die in het jaar 1928 werd opgeteekend. D<e hejr «andstrom beweert, dat hij zonder twijfel do volgende wetten heeft kunnen vaststellen: als de golfstroom op de hoogte van de Zuidkust van Groenland en op de breedte van Néw York en Boston, warm is, daalt de temperatuur in_het zuiden van Europa. Als de warme stroom'blijtt op de hoogte van de Lofodden aan den Noord zeekust. van Noorwegen, wordt het in geheel Europa warmer en als de golfstroom zijn weg voortzet tot aan Franz Josephsland in den Pool cirkel zal geheel Europa kouder worden. Zoo was het ook het geval in den afgeloopen, zomer. De golfstroom zegt de heer Sandstrom ver- der beweegt zich langzaam voort in de rich- ting van IJsland - en dit moet eem temperatuur tengevolge hebben, gelijk aan die van 1929. Het is echter mogelijk, voegt hij eraan toe, dat de inwerking op de temperatuur een weinig min der hevig is, dan in den kouden winter van 1J29 De meteoroloog komt aan het slot van zijn be- too°* echter met een korte beschouwing, die een beetje blijdere boodschap voor 1932 voorspelt: het is onmogelijk zegt hij om absoluut ze ker te zijn van deze voorspellingen, want nooit weet men precies wat moeder natuur met ons voor heeft. Laten we dus hopen, dat, hoewel wij de meeste achting hebben voor het werk van dezen Zweedsche geleerde zijn voorspellin gen, wat betreft het aanstaande voorjaar en den zoniere, niet bewaarheid zullen worden. AMSTERDAM, 28 Januari V. D. UIT MOSKOU. Orltieke toestand te Shanghai. Een officieel bericht van het Post- en Tele graaf agentschap uit Shanghai meldt, dat in den loop van gisteren de staat van beleg is afgekon digd. Men beschouwt den toestand als zeer ern stig. UIT AMSTERDAM. Holland—Indie postvlueüten. Hedenmorgen is het postvliegtuig ,*,de Leeuw- rik" naar Indie vertrokken. Aan boord bevindt zich 230 kilogram post en 17 kilogram goederen UIT LONDEN. Be Engelsehe onderzeeër M 2 nog steeds vermist De Britsche Admiraliteit deelde hedenmorgen mede, inlichtingen te hebben gekregen van den schipper van den hulp-motorschoener „Crown of Danmnrk", die Dinsdagavond zich met zijn schip op 16 mijl ten zuid oosten van Lyme Re gis bevond, en plotseling een helder licht zag, dat ongeveer drie seconden duurde, dat 10 mi nuten later gevolgd werd door twee luide ont ploffingen. Gedurende het tijdstip, waarop de bemanning van den schoener dit waarnam, was het zicht slecht en was er een vrij! dichte mist. Noch lie treffende het licht, noch de ontploffing bestaat eenige zekerheid. Naar aanleiding van het rapport van den schipper heeft de Admirali teit onmiddellijk de nasporingen in die richting voortgezet. UIT AMSTERDAM. Eben Haezer failliet verklaard. Hedenmorgen heeft de Eerste Kamer der Am- sterdamsche rechtbank het faillissement uitge sproken van de stichting christelijke tehuizen voor ouden van dagen „Eben Haezer. UIT DELFT. Uitslag exxamens. Geslaagd aan de Technische school te Delft voor het candidaatsexamen voor scheikundig in genieur: Th. Hoekstra te Bovenkarspel, L. Ka per te B'arsingerhorn en J. M. Rooijen te Alk maar. - Be spoorwegaanslagen Een anonieme brief. Geen verrassing. Dat de in de vorige week nabij' Amsterdam ge pleegde treinaanslagen voor de politie en justitie in de hoofdstad geen volkomen verrassing zijn geweest, valt, naar wij vernemen, af te leiden uit een anoniemen brief en met verdraaide hand geschreven, welke geruimen tijd geleden aan den Minister van Waterstaat is geschreven en door deze autoriteit op het Departement is ontvangen Die inhoud van den brief luidt: Deze faillissementsaanvraag is heden behan deld voor de Eerste Kamer der Amsterdamsche Rechtbank, waar mr. "M. I. Kan verweer voer de en mededeelde dat Vrijdag een vergadering zal worden gehouden, waar namens de stichting „Eben Haezer" getracht zal worden een voor crediteuren gunstige regeling te treffen. Mr. Kan verzocht daarom de beslissing een week aan te houden. De Rechtbank heeft de beslissing tot heden Handelsblad. Voor nadere bijzonderheden zie men onder de Laatste Berichten. Red. Haarlemmer in taxi meegevoerd. Maandagavond is een agent van politie aan het bureau Adm. de Ruijterweg te Amsterdam gekomen met een inwoner uit Haarlem. De man wiens kleeren van het water doorweekt waren, heefl verklaard, dat hij door drie personen in 'n taxi uit de stad tegen zijn wil is meegevoerd, waarna deze personen hem in een sloot hadden geworpen. Hij deelde voorts mede, dat men hem beroofd had van een portefeuille, inhoudende 145 gulden aan bankpapier en een boekje met 12 Sweep Stakeloten. De politie heeft den man zoo lang een drenkelingenpak geleend, waarna hem door zijn familie droge kleeren zijn verstrekt. Naar de juistheid van de door het slachtoffer afgelegde verklaringen, stelt de politie een onder zoek in. Faillissement aangevraagd van Eben Haezer Naar wij vernemen heeft mr. E. Emmering, ten verzoeke van een crediteur het faillissement aari gevraagd van de Stichting christelijke tehuizen voor ouden van dagen „Eben Haezer, welke te huizen in verschillende plaatsen van ons land sedert, korteren of langeren tijd zijn gevestigd. - N. V. Paleis voor Volksvlijt? Naar wij vernemen is ingediend een aanvraag tot faillissementverklaring van de N.V. Paleis voor Volksvlijt om langs dien weg te komen tot spoedige afwikkeling van de verplichtingen, rhe het Paleis voor Volksvlijt heeft tegenover de lo- tenhouders 1867. Maandag a.s. zal de aanvraag worden behan deld voor de Eerste Kamer der Amsterdamsche Rechtbank. Handelsblad.. ENGELSCHE DUIKBOOT VERMIST. Vijftigtal opvarenden in levensgevaar. De onderzeeër „M. 2" wordt, na bij Portland te zijn ondergedoken, vermist. Men vreest dat de duikboot, aan boord waarvan zich vijftig opvarenden bevinden, gezonken is. Als de onderzeeër niet beschadigd is, kan de be manning naar men gelooft 80 uur in leven blijven- De boot is geconstrueerd op de mogelijkheid van een vrijwillig verblijf in de diepte gedurende 48 uur. Na verloop van dien tijd is onder geen enkele om standigheid meer te verwachten, dat zij op eigen kracht opduikt. Dat de bemanning het langer in hei binnenste van het schip uithoudt, is geenszins uit gesloten. HONGERSNOOD BIJ SMYRNA. In de districten ten Zuiden van Smyrna is een hongersnood uitgebroken. De geheele oogst, voorna melijk de tabak is onverkocht. Er heerscht een vreeselijke ellende. Door de autoriteiten en de orga nisatie de „Roode Halve Maan" wordt een hulp actie op groote schaal ingesteld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 2