Pluimveeteelt Voor onze PUROL OnsCourantenverhaal Geluksketting of 4 Odagen, benevens inlevering van het geweer of f20 boete of 10 dagen. De kantonrechter zal op 12 Februari zijn oordeel kenbaar maken. Litteratuur verspreiding of muzikale kunstuiting? Een 23-jarig te Amsterdam gedomicilieerd heer schap, met name Willem D., bevond zich op 14 Jan. op tourneé en bezocht ook de gemeente Alkmaar, waar de financiën kerngezond zijn en dat dus nog al eenige aantrekkingskracht uitoefent op berooide buitenlanders. Hij werd aldaar aangetroffen door een agent van politie in de Kinheimstraat, waar hij zich zou hebben onledig gehouden met het zingen van liederen. Aangezien hij niet in het bezit werd aan getroffen van een vergunning en wel nooit zal krijgen werd proces-verbaal opgemaakt. Het ge volg was dat de muzikale zanger de vorige week terecht moest staan en werkelijk ook de moeite had genomen persoonlijk te verschijnen om mede te deelen dat de verbalisant zich schroomelijk had vergist, daar hij zich bezig had gehouden met den verkoop van couranten en de liederen ten gehoore waren gebracht door een mede aanwezige muzikale groenteboer. Natuurlijk kon ook hier uitstel van executie niet uitblijven en werd aanhouding be volen, inclusief het hooren van den verbalisant. Heden echter wil de verbalisant present, doch niet de zanger. Er werd nu verder maar geen omslag gemaakt en aan verdachte f3.boete of 3 dagen opgelegd. Land- en Tuinbouw Wij vangen heden aan met de publicatie van eenige artikelen van de hand van den heer P. Glas te Broek op Langendijk, waarin de verschil lende bloembollencultures zullen worden behan deld. Het eerste artikel begint met een ver handeling over verschillende tulpensoorten en be velen wij deze artikelen wel in de belangstelling van onze lezers aan. TULPENTEELT. Tulpenrassen. Evenals wij bij onze groenten, b.v. kool, wortelen, uien enz. verschillende rassen kunnen onderschei den, zoo laten de tulpen zich ook in onderscheidene groepen indeelen. Met de namen van: ras, soort, variëteit, enderge- lijke zullen wij het den lezer niet moeilijk maken, daar deze benamingen in de practijk zeer verward gebruikt worden, en ten slotte ook niet meer dan van plantkundige zijde waarde hebben. Het ligt meer in onze bedoeling den lezer een overzicht te geven van de thans meer bestaande tulpenrassen, welks aantal de laatste jaren met eenige zijn toegenomen, die voor den kweeker van zeer veel belang zijn gebleken. Ziet de niet-kweeker in de tulp alleen verschil in kleur en in de lengte van de bloemsteel, de kweeker merkt echter van iedere tulpensoort een zeer groot aantal verschillen, zoowel van kleur, vorm, groei wijze, vermenigvuldiging, enz. enz. Stellen wij b.v. in onze gedachten de Duce van Tholltulpen naast de Darwintulpen, dan hebben wij twee tulpensoorten waarvan de verschillen in alle opzichten uiterst te onderscheiden zijn. De verschillen van de diverse tulpensoorten zijn ten slotte niet alleen van uiterlijk, maar zelfs van innerlijke geaardheid, (zgn. van physiologischen aard) wij denken slechts aan de broei-eigenschap pen, voortkweekingsvermogen, e.a. eigenschappen. Naar al deze geaardheid van de tulp, onderschei den wij thans de volgende tulpenrassen, waarbij wij tevens zullen vermelden de herkomst en tijd van ontstaan, voor zoover dit bekend is. VROEGE TULPEN. 1. Due van Tholl-tulpen. a. enkelbloemigen. b. dubbelbloemigen. 2. Enkele vroege tulpen. 3. Dubbele vroege tulpen. BONT-BLADIGEN. aenkelbloemigen. b. dubbelbloemigen. MENDEL-TULPEN. Dit ras is ontstaan door een kruising van Due van Tholl met Darwintulpen, in 1909 door firma E. H. Krelage Zoon. In 1928 in den handel gebracht en thans zijn vele soorten van dit ras uitnemende broeitulpen. LATE OF MEIBLOEIENDE TULPEN. Dit is eene groote groep, waar zoowel enkele- als dubbelbloemige toe behooren. Men onderscheidt hierin: I. Enkele Late- of cottage tulpen. Dit ras schijnt gevonden te zijn in oude tuinen, bestaat uit verschillende typen betreffende bloem vorm, lengte der bloemstelen, enz. De gele bloem- kleur is in deze soort rijk vertegenwoordigd. 2. Oud-Hollandsche Moeder, of Breedertulpen. Dit ras schijnt zeer oud te zijn, minstens begin 1600 al bekend. De bloemen hebben een kleur, daar om ook soms éénkleuren genoemd. De kleur is in tegenstelling met de Darwintulpen, dof. 3. Oud-Hollandsche Fijne Tulpen, of Bizarren. Deze tulpen zijn ook al zeer lang bekend. In 1670 bestonden hiervan meer dan duizend verschei denheden. Het was deze tulp die de bekende tul pen-windhandel 1634-1637 deed hoogtij vieren, van wege hare eigenaardige bloemkleur, n.l. gevlamd, gestreept en gestippeld. Ze zijn ontstaan uit de voorgaande groep: O. H. Moedertulpen. Men onderscheidt in deze groep drie soorten en wel in: a. Bizarren (beteekend „grillig"), bloem bruin- gestreept en gele bloembodem; b. Rosen, rose tot roodgestreept, met witte of blauwachtige bloembodem c. Violetten, violet gestreept, met witte bloem- basis. (Wordt vervolgd). dan de dagen waarop ze twee eieren leggen. Het vijf eopieën en stuur ze aan vijf personen die u zijn niet altijd bewuste jokkebrokken, die zoo veel geluk toewenschen. Deze ketting is 'begon- spreken. De tijd, waarin de hoenders ruien of nen door een Amerikaanschen kolonel «reduien- om andere redenen niet leggen, is gauw vergeten, de den oorlog en moet vijfmaal de wereld rond ais de eiermand eenmaal regelmatig gevuld raakt Vervolg nu dezen ketting zoo mogelijk 24 uur en ook dan komen de meesten er ,nog niet toe om 1 na ontvangst, maar verbreek hem niet, dat zal de oogst regelmatig te tellen, maar volstaan ze ongeluk brengen. IJ zult het ondervinden 9 da- met het maken van een flautteuse schatting. Hoe is nu de werkelijkheid Het kan natuurlijk gebeuren, dat iemand met fio Hoeveel eieren legt een kip? Mag men sommige kippenhouders gelooven, dan leggen hun dieren eiken dag een ei behoudens een klein toompje hoenders bijzondere resultaten bereikt met een massa pluimvee is dat uitge sloten. Zes hoenders kunnen toevallig alle goede legsters zijn, maar onder 800 kippen loopen die ren van onderscheidene capaciteit, wat de eier- productie betreft, ook al zijn ze van de beste af stamming. Er zijn immers altijd individueele af wijkingen en ook in de beste doorgefokte stam men van legkippen vindt terugslag plaats op ver re voorouders. Eoklecr is gebaseerd op natuur wetten met alle grilligheden en afwijkingen, aan deze eigen. Foklee ris geen wiskunde. Leg wedstrijden, mits onder behoorlijke con trole geven een goeden maatstaf van wat onder de beste omstandigheden de allerbeste afstam ming, prima huisvesting, voeding en verzorging te berekien is. Aan zulke wedstrijden nemen immers slechts de meest ervaren fokkers met hun beste materiaal deel. Wat op 'leg wedstrijd en wordt bereikt kan niet als resultaat in een be drijf worden geboekt omdat het op zulke wedstrij den slechts gaat om de uitkomsten met het houden van kleine selecte toompjes, van zes st. ek, van het. allerbeste materiaal. Welnu, we hebben hier voor ons het eindrap port van de legwedstrijden, erkend door de Ne- derlandsche Pluimvee Federatie, alle over het tijdvak 15 October 1930 tot 15 October 1931. Uit ae bijgaande staten blijkt ons, dat in het' gemelde jaartijdperk de gemiddelde productie van alle deelnemende dieren was 173 6 eieren in Bru- chem, 133.7 in Zevenhuizen, 164.5 in Maartens dijk en 178.6 in Beëmster. Dat zijn dus topresultaten. Het schijnt moei lijk te zijn om in de naaste toekomst! daar nog hoven uit te komen, want de cijfers der. laatste vier jaren schommelen alle om hetzelfde niveau. Er zijn enkele toompjes van zes hoenders, die een stuk boven de aangegeven gemiddelden uit kwamen, maar als regel ging dat gepaard mét een lager gemiddelde van net eigewicht, soms sterk sprekend. Sommige toornen zijn voorbijge streefd door andere met 10 proeent minder pro ductie wat het aantal betreft, maar met een ge zamenlijk hooger gewicht. Dat beslist alles om trent de handelswaarde, dus de opbrengst. Op de jongste legwedstrijden is zeer sterk een nationaal ras naar voren getreden, nl. dat der Noordhollandsche blauwen, die op den legwed- strijd te Beemster sterk waren vertegenwoordigd. In Beemster haalden 42 dezer dieren een gemid delde van 170.7 wat een opmerkenswaardig re sultaat is, temeer, omdat het gemiddelde eige wicht van 58.9 gram zeer goed is te noemen. Men zegt wel eens, dat de Noordhollandsche blauwen het buiten Noordholland niet zoo goed doen, maar men moet enkele jaren geduld oefenen, om de dieren gelegenheid te geven, zich aan vreemden grond en ander klimaat aan te passen. Wie zijn kansen wil bepalen naar de resultaten op legwedstrijden, bedenke wel, dat daar niet alleen de allerbeste toornen van de bekwaamste fokkers worden ingezonden, maar dat het daar ook uitsluitend jonge hennen betreft. Op een be drijf of op de boerderij als nevenbedrijf, waar een- en tweejarige hennen loopen, moet men met een gemiddelde van 130 eieren genoegen nemen Dan is er goed geboerd. Willen we nog meer voorrekenen? Luister: In 1 klogram gaan 17 normale eieren. Een goe de gemiddelde henproductie bedraagt dus 8 ki logram per jaar. De gemiddelde eierprijs over 12 maanden was TVYNiriPVRriiAr1 in 1929 f 1.13 in 1930 f0.92 in 1931' f0.81. We - dji.iijjiAat vreezen, dat we in dit jaar beneden da 50 cent zullen blijven. Opbrengst in het gunstigste geval dus f 4 per hoen in 1932 Voor ze legrijp is kost een hen op het oogen- blik f 22.25. Voederkosten, heel zuinig 1 cent normaal, 1.5 cent per dag, laten we zeggen f4—ö'per jaar De sterfte si 1012 procent per jaar Laten we verder zwijgen, alleen nog oonsta- gen na het verzenden der eopieën. Vervolg dus dit schrijven, ge krijgt geluk. Mevrouw de Bau- sie heeft negen dagen na het verzenden 20.000 dollaar gewonnen, De heer Breema 10.000 gul den, een Fransche dame, die moedwillig of on verschillig deze ketting verbrak, verloor haar geheele vermogen. Hebt goeden moed en het ge luk is met u. Plaats nu aw naam' onder den mij nen en laat den eerste weg. Er moeten altijd 9 namen overblijven.' Onder dit schriftuur stonden negen namen en adressen, da laatste was Beppie zijn verloofde. Stuur je die malligheid werkelijk door Ben? vroeg hij. M alligheid of niet, daar kunnen wijniet maar zoo over oordeelen, nietwaar Em er is niets op tegen om het zekere voor het onzekere te nemen, vindt je ook niet? Zeker is voor mij alleen, dat diet'Ameri- kaansche kolonel, of wie hem uitgezonden heeft een even groot menschenkenner als grapjas moét geweest zijn. Of nog is, nietwaar? Nee, Bep, hij is gelukkig allang ter ziele, ui :iij zou zoo om en bij denf leeftijd van Me- thusalem moeten hebben. Mijn moeder heeft in haar jeugd haar steentje bijgedragen aan bet onderhouden van 3e ketting of hoe het snuggere idee mag heeten. Em toen was het als een oudbakken imitatie-Sneeuwbal van den een of anderen gek. Toe, Jan, laten we erover zwijgen. Waarachtig niet, Bjep, als jij denkt, dat er in dit soort dingen meer steekt danj je rein ste idiotisme, ben je nog niet van mij/ af. Iedereen is toch vrij' er een principe op na te houden? Een opinie, o zeker, maarenfin, weet je wat ik vind Het, is een naar menschelijke be rekening vrijwel onsterfelijk staaltje, een onbe taalbaar monument van speculeeren op bijgeloo- vigen angst, door een man, die niet eens heeft ingezien, dat zijn sneeuwbal ten eeuwigen dage om de heele wereld zal blijven heenrollen. Die ketting ligt nu al minstens legio keeren om; de aarde, heengeslingerd, wat ik je zeg. Goed, en wat zou Idat dan nog? Vindt, jij, dat wij mogen meehelpen aan een dergelijke instandhouding van middeleeuwsch bij geloof? Als er nog het een of andere goede doel mee bereikt kon worden. Neen, alleen angst voor tegenspoed, omdat een anonieme gek het in zijn hoofd gekregen heeft, de menschen eens op stang te jagen. Het meisje was opgestaan, had haar hoed opgezet en de vijf brievenschakels in den ketting opgenomen. Ga je mee naar de post, Jan? Om dien onzin weg te brengen? Neen, om mij een pleizier te doen. Niet, als je die brieven niet verscheurt. Dan kan je lang wachten. Dank je kind. Ik ga naar huis, als je me toch kunt missen, zei Jan, allesbehalve in zijn humeur. Hij was boos op haar en opl Zichzelf Wat hadden ze een kabinetskwestie gemaakt van een futiliteit. Em toch was' er niet ook een hoogst ernstige comclusie te trekken uit 't incident Beppie piekerde dien dag en den volgenden er precier even ernstig over na. Jan bleef weg. Ook den derden, den vierden dag. Zou ze naar hem toegaan? De minste zijn]? Ze verlangde wel heel erg naar hem, maar - 'het was haar instinct dat haar terughield. Of malle trots? Daartegenover stond, dat hij evengoed den eer sten stap had kunnen doen. Hij was begonnen. Den achtsten dag kwam de beslissing. Of de Amerikaansche kolonel een hand erin had of niet, Beppie bofte geweldig. Op haar twintigje in de Staatsloterij viel de honderdduizend. Ademloos kwam ze bij Jan binnenstuiven. Eindelijk schat, riep hij uitgelaten. Als je een kwartier gewacht had was ik de minste De minste? Mis poes. Ik had gelijk en jij zult er nu in het vervolg wel anders over gaan denken. Kijk eens! De loterijlijst werd hem zonder veel plichtple gingen onder den neus gehouden. Ik moest eigenlijk Horatio heeten, Bep, en jij Hamlet, zei hij. Er zijn meer dingen op aar de en in den hemel, dan waarvan ik kaas gegeten schijn te hebben. Mogelijk is het alleen toeval. Ongeloovige Thomas, riep Bep uit, terwijl zij hem omhelsde. ONIZiE KïÖEUKEN. Wat eten we deze week? ZONDAG. Witte ragoutsoep varkensrollade snij- boonen aardappelen biscuits met gember en room. MAANDAG. Koud vleesch knolraap aardappelen rijst met vruchtensap. DINSDAG. Klapstuk stamppot peen uien en aard appelen custardvla met abrikozen. WOENSDAG. Saucijsjes met gebakken appelen savoye- kool aardappelen havermout. Gebakken lever gestoofde prei aardappe len bessensappudding. VRIJDAG I. Vischgehakt peterseliesaus - - worteltjes aardappelen drie in de pan teeren, dat er minstens ons land worden gehouden. millioen kippen in VRIJDAG II. Italiaansche ommelet witte boonen met zu re eiersasu aardappelpuree zoete appeltjes. ZATERDAG. Erwtensoep citroenvla. Biscuits met gember en room. I Deze toespijs is heel gemakkelijk en vlug te bereiden. We zetten des morgens vast de 125 gram in stukjes gebroken zachte biscuits bv. j boudoir in een kristallen schaal weg met 150 I gram natte gember, die in kleine stukjes is ge- sneden en gieten het vocht van de gember erover j heen. Tegen dat wij het dessert zullen gebruiken wordt 2.5 dl. slagroom geklopt met 1 flinke eet- I lepel suiker en een tikje zout het laatste om 1 de room vlug stijf te hebben en op de bis cuits en gember geschept, naar verkiezing gsgar j neerd met kleine stukjes gember. door JULIUS. Beppie was in het midden van haar vijfde eopie, toen Jan binnenkwam en over haar schouder ging leunen om te zien, wat ze zoo ijverig zat te pennen. Hij las: „Geluksketting. Toelichting: Maak Biesscnsappudding. 3 eieren, 150 gram suiker basterd, 3 dl. bessensap, sap en schil van een citroen, 6' bla den witte gelatine. Wc kloppen de basterdsuiker met de eierdooiers en de citroensap, voegen daarna heel langzaam de bessensap toe en koken dit au bain marie in een pan heet water tot de massa gebon den is en daarna voegen wij de in water geweekte en goed uitgedrukte gelatine bij en tenslotte het zeer stijf geklopte eiwit, daarna roeren wij van tijd tot tijd in de pudding on( het zakken der gelatine te voorkomen en zien wij nu, dat de udpding drillerig begint te worden, dan bren gen wij de massa over in een omgespoelden pud dingvorm. Het beste is altijd om gelatinepud- dingen daags tevoren te maken. iSaus wordt bij j deze pudding niet gepresenteerd, wel kan men er desgewenscht een droog biscuitje bij geven. Vischgehakt. j 600 gram gekookte schelvisch, 360 gram aard appelen koude 100 gram boter, 1 ui, 1 eet- r lepel gehakte peterselie, peper, zout en citroen sap, kerry en maggi aroma, i De aardappelen worden gemalen en "de visch wordt zorgvuldig nagezien of er geen graatjes meer in zijn, daarna fijngehakt, We fruiten het uitje, fijn met wat boter, voegen er een half theelepeltje kerry bij en mengen alle ingredien ten goed door elkander, waarna wij er een aantal kleine ballen van vormen. Mocht het mengsel te droog zijn, dan voegen wij er nog een scheutje melk bij, daarna wentelen wij de ballen vischge hakt, door paneermeel en bakken ze in de boter lichtbruin, terwijl wij ze af en toe met boter bedruipen. De peterseliesaus, die wij bij de wor teltjes en aardappelen zullen geven, maken wij van een halve liter vischbouillon het water, waarin de schelvisch gekookt heeft 35 gram bloem en 50 gram boter en maken 'de' saus op de gewone wijze door boter te smelten en bloem toe te voegen en ïs dit alles vermengd, dan lang zaam, steeds roerende, de vischbouillon bijvoe gen. We laten alles nog een minuut' of vijf zacht jes doorkoken, nemen de saus van hët vuur en roeren er een eetlepel fijngehakte peterselie door en een half theeleepltje maggi aroma. We hebben onze gewone weekrecepten weer behandeld, dus zullen nu eens een heel eenvou dige vanille zandtaart geven, waarmee wij des Zondags onze huisgenooten eens kunnen verras sen. We hebben noodig 250 gram bloem, 250 gr. lichte basterdsuiker, 3 eieren een pakje vanillesui ker. Rekenen wij nu even uit hoeveel ons) dat kost, dan zal dat zijn voor bloem ongeveer 7 cent, suiker 10 cent, boter 40 cent, eieren' 18 en vanillesuiker 5 cent, tezamen 80 cent plus gas. Diuur is zoo'n flinke taart, die wijl aan smal le punten of reepen kunnen snijden, zeker niet, vooral als wij rekening houden met hetgeen wij ervoor hebben. We zullen nu met onze taart beginnen en roeren de boter in een verwarmde pan met. de suiker tot room, gedurende minstens tien minuten en voegen daarna langzaam een voor een de eierdooiers en vanillesuiker bij, daarna lepelsgewijze de gezeefde bloem en ten slotte het zeer stijfgeklopte eiwit- We zetten een springvorm in met boter en bestrooien deze met paneermeel, waarna het deeg erin komt en de taart in een matig warmen óven gebakken wordt gedurende ongeveer een half uur, daarna laten wij ze bekoelen en brengen ze over op een gebakschaal. Gaaren zullen vragen betreffende deze rubriek beantwoord worden door de redactrice „Onze Keu ken", Hofzichtlaan 4, den Haag. (Nadruk verboden.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 5