Wat wil Japan P Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier DONDERDAG 4 FEBRUARI 1932 41e Jaargang Uilian: finm 1. H. KEIZER. Bidaeleuf I. H. KEIZER. Bareel Heordscliarveide. Weekagenda Hoe reageert het volk? Binnenlandsch Overzicht Burgerlijke Stand Jfj TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. BZ. NIEUWE LANfiËDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DON en ZATERDAG. per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 5 Februari: 7.30 uur Jaarvergadering Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging ten lokale van den heer K. de Hart te Oudkarspel. Zaterdag 6 Februari: 7.30 uur Hotel „Concordia" Tuinbouwvereen. „De Eendracht" en „Tuin- bouwbelang", filmavond „van Bol tot Bloem" DEZE AVOND GAAT NIET DOOR. 7' Februari: n.m. 2 uur Adspiranten-uitvoering v. d. Gymn. Vereen. „Hercules" en „Hygiea" ten lokale van den heer Bakker, Noordscharwoude 8 Februari 1931: 's avonds 7 uur Jaarvergadering Begrafenisvereeniging te Oudkarspel. 11 Februari: 7.30 uur Café Marktzicht Broek op Langendijk. Jaarvergadering Begrafenisver eeniging „De Laatste Eer." geen behoefte aan gebiedsuitbreiding, maar aan geordende toestanden, in het onmetelijke Chi- neesche rijk. De eenige manier om daartoe te geraken, wordt de vestiging geacht van protecto- raatsgebieden, gelijk Korea, dat als zoodanig de winst was van den RussischJapanschen oorlog Reeds tegen het einde van de vorige eeuw be gon Japan zijn doeleinden, zooals we die omschre ven, na te streven. De eerste inzet was de Chi- neesch—Japansche oorlog van 1894—1895. Ja pan verwierf toen voordeel, maar het meerendeel j van haar territoriale winsten moest het prijsge ven door het ingrijpen van de Europeesche mo gendheden, die in China ook groote belangen hebben. Ook na den RussischJapanschen oorlog kon Japan door vreemde ninvloed zijn territoriale be geerten niet ten volle bevredigen. Nauwelijks was in 1914 de groote wereldoor log uitgebroken of Japan nam de gelegenheid waar om van China alles af te dwingen in d( i befaamde 22 eischen wat het wenschte. Eu ropa mocht toen machteloos toezien, maar na I afloop van den wereldoorlog werden de Japan sche rechten in Mantsjoerije betwist en het ge volg was dat Japan zich bij het negen mogend 15 Februari: 7 uur Spoorcafé Noordscharwoude 5e hedenverdrag van 1922, waarbij ook Nederland Jaarvergadering Vereen. „Draagt elkanders j partij was, moest neerleggen, tal van veroverde voordeelen daarmede prijsgevend. f Op het oogenblik herhaalt zich duS weer een oude geschiedenis. Nu de Japansche export wordt belemmerd door hooge tariefmuren in verschil lende landen, nu meerdere staten de immigratie van Japanners geheel verboden, nu in Engelsch Indië de Japansche goederen worden geweerd en in China de anarchie van jaar tot jaar toeneemt en een geregelde handel op dat rijk daardoor be lemmerd wordt, thans, nu ook de overbevol king en overproductie steeds klemmender ex pansie vereischen, en Japan Europa machteloos meent in de greep van de economische crisis, nu wordt met krachtige en gewelddadige mid delen opnieuw het lang beoogde doel nagestreefd een ordelijk door Japan gecontroleerd Chineesch rijk,, waar de Japansche overbevolking een be staan kan vinden en waar ook de inheemsche be volking tot zooveel welvaart kan komen door orde en rust, dat de Japansche industrie bij haar een belangrijken afzet vindt. We verdedigen geenszins de houding van Ja pan; we verklaren alleen. Aan veel wat nu geschiedt, hebben de Chinee zen schuld en het is niet onmogelijk,' dat het Chi ncesche volk met een krachtige bescherming uit den vreemde gebaat zou kunnen zijn. Al blijft die opgedrongen bescherming onrechtmatig en onrechtvaardig, dus verwerpelijk. Wel mogen velen uit de geschiedenis der feiten in het Oosten leeren, dat het Vredes- en Ontwapeningsvraagst.uk geenszins eenvoudig is Met goeden wil alleen bereiken we nooit het doel Als het niet mogelijk is om in vrede zoo on zelfzuchtig te zijn, dat we uit vrijen wil offeren om aan de levensbehoeften van andere volkeren te voldoen, dan zal het zwaard blijven heerschen over rede en gevoel. 11 Februari: N.m. 7.30 uur, vergadering Witte Kruis in Concordia Noordscharwoude. 6 Maart: 7.30 uur Hotel Concordia, Instituut voor Arbeidersontwikkeling, opvoering „Droom koninkje." De krantenlezer, die er niet in slaagt om ja ren achtereen de groote lijnen vast te houden, waarlangs de internationale gebeurtenissen zich ontwikkelen, dien moet het wel volkomen raadsel achtig voorkomen, wat de Japanners in den laat- sten tijd ondernemen. Oppervlakkig bezien lijkt de Japansche militaire actie een dolle streek van verwaten militairisten, een avontuur zonder re delijken grondslag. Tot zoo'n conclusie moet men wel komen als men leest, hoe de uiterst bloedi ge gevechten om Shanghai bv. gemotiveerd wor den met de verwijzing naar een voor den Mi kado beleedigend artikel in een Qhineesche krant en een mishandeling van vijf Japansche monniken in Shanghai. Dagelijks worden staatshoofden in krantenarti kels beleedigd en speciaal in China gaat er geen maand voorbij of in de binnenlanden wor den missionarissen en zendelingen van Europee sche nationaliteit vermoord. D'at is heel droevig maai' men voort er geen oorlog om. Het is duidelijk, dat de'van Japansche zijde gegveen motieven slechts voorwendsels zijn. Die werkelijke beweegredenen zijn van veel reëeler aard. Japan is een zeer dicht bevolkt land voor wat. de bewoonbare gedeelten betreft, dichter dan Nederland. De vruchtbaarste streken hebben een bevolkngisdiehtheid van 900 per vierkante kilo meter. Ter vergelijking, de provincie uZid- holland. 535. De bevolkingsaanwas is bovendien zeer sterk. In de laatste 60 'jaren nam het aantal inwoners toe van 31 millioen tot SO millioen en op het! oogenblik bedraagt de aanwas per jaar circa een millioen. i "Voor al die menschen is in het land geen werk, dus ook geen bestaan te vinden. Het land is in de laatste, decennie sterk geïndustrialiseerd, waar dcor velen werden bezig gehouden. Het voor naamste exportartikel is katoen. Het vond een grebten afzet, in Engelsch- en ook in'Nederlandsch Indië, maar vooral in Mantsjoerije en 'Cihina. Beide laatstgenoemde landen, in naam een rijk aan wordt geschonken, dan probeert de eene party ook de voornaamste gebréden voor Japansche emigratie, omdat de dichte bevol- komt niemand aan den indruk, dat op dit terrein king daar en de slechte economische organisatie, heel wat gezondigd wordt. Er schuilt waarheid in er gelegenheid boden voor een intensieve indus- de volksgedachte; onze volksvertegenwoordiging is trialiseerng. verpolitiekt.' Maar 0rh dit euvel te bestrijden, wordt dan aanbevolen, i t l dat de land- en tuinbouwers een politiek eenheids- Zoowel een regelmatige afzet der Japansche front) een zoogenaamd groen front, naar Duitsch katoenproductie in Mantsjoerije en China, als voorbeeld zullen vormen en los van de bestaande een emigratie der Japansche overbevolking daar- partyen, een eigen vertegenwoordiging zullen trach- heen ,werd ten zeerste belemmerd door de toe- ten verkiezenDatin^dd «kt o^eerste ge^t - i i i i, „„„i, aanlokkeiyk, doch heeft practisch geen waarde. Men standen van anarchie, welke in die landen heersch houde in het 00g> dat er rond 200.000 land- en ten. Altijd is daar burgeroorlog en bijna nimmer j tuinbouwers in ons land aanwezig zijn. Om een lid is er een verantwoordelijke regeering. Japan heeft in de Kamer te krygen, heeft men op zyn minst Wat kan door het tuinbouwbedryfsleven zelf worden gedaan, om aan de groote moeiiykheden het hoofd te bieden. We willen hier even de aandacht vestigen op de in tuinbouwvergaderingen aangeprezen middelen. Men heeft de gedachte geponeerd, door een nieuwe organisatie ook te doen aan practische politiek. De bestaande party, verhoudingen zyn mee oorzaak, dat aan de belangen van het bedryfsleven zoo wordt geredeneerd te weinig aandacht wordt ge schonken. 30 000 stemmen noodig, zoodat als alle land- en tuinbouwers bereid zouden wezen, op den candidaat van het groene front te stemmen, men hoogstens 7 leden naar de Tweede kamer kon afvaardigen. t Is ten eenenmale buitengesloten, dat dit bereikt zou kunnen worden, men denke slechts even na en dan is het wel voor geen tegenspraak vatbaar dat de agrariërs, nu aangesloten by de groote be staande politieke partyen, zich niet zullen laten vmden, om geheel van meening te veranderen. De scheidingslijnen in de politiek zyn in ons land te scherp getrokken en zelfs eenheid van belangen gesteld men zag die als zoodanig, zullen deze ïynen niet kunnen wegvagen. Er bestaan, ook in de zienswyze op voorgestelde of aanbevolen maatregelen, principieele tegenstel lingen. Zoodat een groen front zeker niet meer. dan twee of drie afgevaardigden zou kunnen verkozen krygen een aantal, dat weinig gewicht in de schaal legt We ontkennen hiermede niet, dat het agrarisch- element in de volksvertegenwoordiging dringend ver sterking behoeft. Een goed kenner van den tuin bouw ontbreekt in de Kamer zelfs geheel en al Op de zoo even ontwikkelde gronden zien we echter geen heil in de actie van een z. g groen front, doch achten het beter, dat de land- en tuin bouw binnen het raam der bestaande partijverhou dingen trachten meer invloed te verkregen. En we meenen, dat dit vooral in dezen tijd meer kans van slagen heeft. Meer en meer staan deze belangen in het centrum van de publieke belangstelling en dit nu zal zeker nog wel aanhouden. En we denken hier ook aan de vertegenwoordiging m de Provinciale Staten, ook daar kan de invloed grooter zyn. We waardeeren het werk van de afge vaardigden uit deze streek, het optreden van den heer Kostelijk van Heerhugowaard heeft de aan dacht van de tuinbouwers in Noord-Holland ge trokken, waar hij de belangen van de plattelands gemeenten heeft voorgestaan en trachtte hulp te verkrygen voor de. zwakke gemeenten, indien dit pogen met gunstige uitslag wordt bekroond, zal zulks van niet gering voordeel zyn. Een quaestie, die vaak naar voren wordt gebracht als van overwegend belang, n.l. de lasten, door de sociale wetten op het land- en tuinbouwbedryfs leven gelegd, welke men onder alle omstandigheden weg wil hebben, hetzy door opheffing van de wetten dan wel dat de Staat de kosten draagt, verdient ook even te worden bezien. Wij gelooven niet aan dat overwegend bezwaar in geen geval zal opheffing hiervan verlichting van eenige beteekenis brengen. In den landbouw rekent men globaal voor kosten uit deze hoofde van 15 18 gulden per H.A. Neemt men aan dat in de inten- I sievere tuinbouw dit bedrag dubbel zoo hoog is, en berekent men dan, wat zulks in totaal voor het bedryf beteekent, dan valt al dadehjk op, dat dit 1 voorgestelde medicament geen afdoende baat kan I brengen. Natuurlyk is hiermede niet gezegd, dat dit be drag i ndeze tyden geen rol speelt; integendeel, elke gulden heeft thans groote waarde. i gepubliceerd, dezen keer betrekking hebbende op de maand December 1931. Bijna alle levensbehoef ten bleven in prijs dalen, zoodat het' levensonder houd voor die maand, berekend op den grondslag van het jaar 1921 voor arbeidersgezinnen bleek te bedragen 70.2 procent en voor ambtenaarsge zinnen 67.9 procent. Voor de kosten van eetwaren en dranken afzonderlijk onderscheidenlijk 61 en 58.66 procent. Het komt daar op neer, dat men op het oogenblik met 70 guldens evenveel kan doen als in 1921 met 100 guldens. Erkend dient echter te worden, dat ook voor het uitbreken van dezen crisis vele loonen niet meer op "het peil van 1921 stonden. In Rotterdam vond de bestuurscrisis eindelijk een oplossing, doordat de twee socialistische va catures in het college van B. en Wi, een CjJI. en een A.R.. werden gekozen met eenparigheid van stemmen nog wel, voor zoover er tenminste niet blanco weid gestemd en de eene stem vanj den officieelen communist op zich zeiven niet mede- gerekend. Rotterdam heeft dus thans een rechtsch minderheids bestuur, geboren uit den nood der tijden en verwekt door de schuwheid van' anderen om verantwoordelijkheid te dragen. Het Paleis voor Volksvlijt is failliet verklaard zoodat er misschien eindelijk eens een einde zal komen aan het jarenlang knoeiend financieel ge goochel met aandeelen en loten, gestempelde, en ongestempelde, wettelijk goedgekeurde en andere Het Paleis is verbrand en de grond is verkocht maar dc zaak werd ondertusschen voortgezet. B.w.z. de directeur bleef 6000 gulden salaris per jaar verdienen en uit de pot vani drie ton, die nog ter verdeeling aanwezig was, werd aan de bevoor rechten heel langzaam aan nog wat toegewezen Nu echter zullen ook de zoo lang gedupeerde lctenhouders eindelijk eens "het hun toekomende voor zoover nog aanwezig ontvangen gaan De slachtoffers van de vliegramp te Bangkok kregen deze week de hun toegedachte rust in den vaderlandsehen bodem. Eir was veel belang stelling, bij de plechtige ter aarde bestelling. We hadden trouwens deze week weer gelegen heid genoeg om van levenstragiek van allerlei aard kennis te nemen. In den nacht verrast door het vuur, verbrand den in den Haag drie menschen. In Raalte vond men een moeder mét drie kin deren vergiftigd in haar woning. Twee dezer zijn overleden moeder en een kind konden nog worden gered. D|e oorzaak kan in bedorven voedsel schuilen, maar dat staat nog niet vast. De vrouw heette zwaarmoedig in den laats ton tijd. De directeur van de Kamper Blank hoorde van de week wegens verduistering drie jaar tegen zich eischen. Een Arnhemsche banjcdirecteur zag kans 270.000 gulden zoek te brengen ook drie jaar. Een bakkerijdirecteur die „ffê Oude Vette Hen" in den Haag plukte 2.5 jaar. In Veldhoven is een landbouwer beroofd, in Helmond een wisseDooper, in Stadskanaal een postbeambte. De Helmondsche roovers zijn in Tilburg aangehouden met een heler, en de onder neming in Stadskanaal mislukte, doordat de da ders het gestolen geld bij hun vlucht verloren;. In Btest kon tijdig een dwarsliggende spoor staaf worden verwijderd. Nog steeds dreigt een staking in de ha vens. Schepen worden zonder nood zaak opgelegd. Rotterdam's be stuurscrisis opgelost. Een verbrand Paleis dat nu ook nog failliet is. Levenstragiek van allerlei aard. Het is wel heel jammer, dat in dezen tijd, zoo arrm aan werkgelegenheid ook nog arbeidsver- nietiging op groote schaal plaats heeft door sta kingen of weigering om tegen verminderd loon arbeid te verrichten. Zoo zijn reeds kapitalen aan arbeidsloon verbeurd in Twente en zoo dreigt hetzelfde straks in de havens te geschie den op het einde van deze week zal daarom trent de beslissing vallen als een referendum in d emoderne en syndicalistische werknemersorga nisaties zal zijn gehouden. De andere bonden hebben in een zeven procemts loonsverlaging be rust. i °?U%?elieden W,Tfn te, DT"teren Geboren: Louris, z. van Hendrik Ligtenberg en ernnnderde gages met het gevolg, dat meer sche- Maart je Doekes Johanna Alida, d. van Hendrik pen worden opgelegd dan anders het geval zou behoeven te zijn. We kiezen geen partij natuurlijk in deze eco nomische- conflicten, die we overigens zeer be treuren. Wel vragen we ons af, of het tactisch is om zoo krachtig vast t.e houden aan den eens bereikten loonstandaard, nu een loonsverlaging door de goedkoopere prijzen van levensmiddelen nog- geen vermindering van levensstandaard met zich behoeft te brengen. Als trouwens door stakingen en uitsluitingen het economisch leven nog verder ontwricht wordt, dan het uit zich zelf reeds is, dan zou een bevredigende recon structie wel eens geheel kunnen uitblijven en in de toekomst een scherpere daling van loonen kun nen bewerken dan bij een tijdige, vrijwillige en tactische aanpassing aan de omstandigheden noo dig zou zijn - OUDKARSPEL. Burgerlijke Stand over de maand Januari. Oud en Aaltje Stam Johanna Maria, en Bertha Margaretha, dochters van Hajo Uden Albertz en Alida Neeltje Bregman Nannie Bregitha, d. van Pieter Nap en Tryntje Nierop. Overleden: Klaartje Peys, 83 jaar, weduwe van Jan Barten. Aafje kooy, 66 jaar, echtgenoote, van Willem Stam. sytje Bakker, 57 jaar, weduwe van Jacob Plakman (overleden te Alkmaar). Loop der bevolking in de maand Januari. Ingekomen: M. Deinum, wed. C. v. d. Akker, van Workum naar A 35. L. T. Sikkens van Noord scharwoude naar A 45. S. Kuiper van Sint Maar ten naar A 253 T. van der Molen van Katwyk aan Zee naar A 115. J. Posthumus van Twisk naar A 32. A. Kuiper van Noordscharwoude naar A 275. Vertrokken: D. Nap van A 29 naar Amsterdam. eze week zijn de officieele indexx-cijfers weer c. Stokman van A 271 naar Barsingerhorn

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1