Nieuw-Feminisme (Jit den Omtrek Stillen de hoest Maken los Rechtszaken Ons Weekpnaatje Een der prettigste en beminnelijkste menschen- rassen is zeker dat der journalisten. Niet omdat we er zelf toe behooren, constateeren we zulks, want daartegen zou onze bescheidenheid, een bekende journalistendeugd zich verzetten, neen, om wille van de waarheid alleen stelden we het bovenstaande vast. Eik lezer is als recht-geaard Nederlander natuur lijk lid van tenminste twintig vereenigingen, die alle in dringende behoefte voorzien. Hij bezoekt dus regelmatig vergaderingen, aanhoort lezingen, ver draagt het gezang van dames en andere juffrouwen op gezellige bijeenkomsten enz. Hij is dus bekend met de gemiddelde kwaliteit van het gebodene bij dergelijke gelegenheden. Welnu, op al die vergade\ ringen en bijeenkomsten is ook een journalist aan wezig, althans wordt hij in den persoon van den hem vervangenden vereenigingssecretaris geacht aanwezig te zijn. En hebt u het ooit gelezen in een verslag, dat de voorzitter zijn openingswoord er hekkelend uitbracht, als ware hij onder den invloed van sterken drank? Hebt u ooit gelezen, dat be halve de plaatsruimte in het blad, ook nog andere redenen aanleiding waren geweest om een verslag te bekorten? Heeft ooit een verslaggever het neerge schreven, dat zijn samenvatting van de interessante lezing van den bij uitstek zoo deskundigen heer X, beperkt moest worden, omdat hij door den spreker tijdelijk in slaap was gekletst? We kennen een raadslid dat thuis of in zijn stam café nooit over een gehouden zitting spreekt, vóór hij het verslag in de krant heeft gelezen. Dan weet hij n.l. pas, wat hij eigenlijk heeft gezegd. Met dat alles bedoelen we slechts duidelijk te maken, welk een beminnelijke vleiers journalisten zijn. Nog een ander voorbeeld diene daartoe. In alle dagbladen stond deze week uitvoerig de plechtige uitvaart verslagen van de verongelukte slachtoffers der vliegramp in Bangkok. Ook de houding van- het publiek werd geschetst. Iedere verslaggever daad dat in zijn eigen woorden, maar die kwamen toch alle op hetzelfde neer. Daarom clteeren we maar uit een willekeurig blad. Het heet daarin: „Overal langs den weg, die werd gevolgd, ble ven de voorbijgangers een wijle staan, om met een eerbiedigen groet afscheid te nemen van deze trouwe vaderlanders." Is het niet lief gezegd? Jammer, dat er tegenwoor dig ook nog een foto-pers bestaat! Ze hebben er nog niets op gevonden om ook kiektoestellen laten vleien. Bekijk de plaatjes in de krant maar eens van die uitvaart. Zie dat publiek eens aan, eerbiedig groetend binnensmonds afscheid ne mend van twee trouwe vaderlanders. Daar staan de mannen, stuntelig-somber, met de handen in d'r zakken, een pijp of cigaret in den mond, hoeden op het hoofd je mocht eens kou vatten! of de pet op één oor. Als het plaatje wat scherper was, zou men de open monden van sommigen zien ga pen! Enfin, iedereen heeft wel eens zoo'n uit vaart van een grooten doode bijgewoond en altijd is dan de publieke houding even Hollandsch stun telig. We willen overigens geen woord kwaad van ons volk zeggen, heusch niet. We weten, dat velen inderdaad innerlijk beroerd worden bij zoo'n plech tigheid en dat ze er vaak bij staan, met een brok in de keel. Ongevoelig zijn we geenszins, alleen hope loos stuntelig. We durven geen hoed afnemen enkelen niet te na gesproken en we buigen niet hoofsch, omdat zulk uiterlijk eerbetoon ons niet af gaat. We zijn er te houterig voor en koesteren o, zooveel vrees, dat we ons „aanstellen". En daarom slikken we liever met moeite den brok in de keel weg en bewaren we naar het uiterlijk onze houding van kafpardon, van kalme Hollanders. Het zit 'm trouwens geenszins in uiterlijk ver toon, wat het innige meeleven betreft met het leed van anderen, of een gevoelvol herdenken van groote dooden. Die buitenlanders met al hun hoofdsche ma nieren en hoedengezwaai zijn innerlijk misschien oppervlakkiger dan wij. Best mogelijk. Maar toch doet een beleefdheid, die we kunnen zien en con stateeren, pretiger aan, dan onnaspeurlijk wegge slikte ontroeringen We hopen, dat de lezers er niet boos .om zullen zijn, dat we eens één keertje het vleien vergaten. Nog een enkel woord te dezer plaatse over twee branden van deze week. We zullen kort wezen, omdat we al zoo dikwijls aanvoerden, wat we ook nu weer zeggen willen: hoe nuttig n.l. redlijnen zijn bij brand. Gedachtig aan het „Frappez, frappez tou- jours!" herinneren we daarom bij elke gelegen heid. Drie menschen verbrandden deze week weer le vend, in Den Haag, doordat ze den normalen vlucht weg langs de trap door vuur versperd vonden. Ze stonden bij een venster, maar daar was geen red- lijn bevestigd. Iemand heeft zich nog weten te redden langs inderhaast aaneengebonden lakens en dekens; toen hij op vijf meter boven den grond was, scheurde het lakenMaar hij brak gelukkig slechts een enkel. In Meppel brandde op Zondagnacht een slagerij uit. De bewoners, zoo luidt het verslag in de krant. probeerden langs de trap naar beneden te komen, hetgeen echter niet gelukte. Een raam aan de Hagendwarsstraat kon echter door R. geopend worden. Dardoor riepen de in doods gevaar verkeerende menschen om hulp." Op het allerlaatste moment konden de menschen worden gered door middel van aangedragen ladders, die tegen het venster werden gezet. Brand in den nacht beneden, slapende menschen daarboven, zóó vallen regelmatig slachtoffers. Heden dezen, morgen of een anderen keer wij. Tenzij we tijdig ons leven verzekeren door bij het venster van elke boven-slaapkamer een haak in den muur te laten bevestigen en daaraan een touw of een dunne ijzerkabel opgerold te hangen. Een goedkoope premie, een uitgave in eens. In verband met hetgeen we eerder al eens schre ven over de maatschappelijke gevolgen van het doordringen van vrouwen en meisjes tot beroepen, die vroeger slechts door mannelijke werkkrachten werden beoefend, is het niet óndienstig om er op te wijzen, dat ook onder de vrouwen zelve een re actie merkbaar groeiende is tegen de uitwassen, door een al te radicaal feminisme gewekt. In het vorig jaar is „door een aantal ernstig werkende ouders, waaronder predikanten en predikantsvrou wen" de Nieuw-Feministische Vereeniging gesticht, die sterk in beteekenis schijnt te groeien. Door de afdeelingen dier vereeniging wordt een circulaire verspreid, waarin het o.m. heet: „Het Nieuw-Feminisme is de reactie op het dog matisch geworden Feminisme, dat zich niet be perkte tot het nastreven van een gelijkwaardige positie van Man en Vrouw, maar dat natuurlijk verschil tusschen man en vrouw ook in alle maat schappelijke functies wil opheffen, hetgeen noch voor de vrouw, noch voor de menschheid geluk of heil brengt. „Voor het Nieuw-Feminisme ligt het geluk en het heil der vrouw niet hoofdzakelijk of meerendeels in het beroep of op de arbeidsmarkt, maar in het ge louterde huwelijk, waarin zij maatschappelijk, gees telijk en lichamelijk haar meest natuurlijke, nuttige en gezonde bestemming vindt. „Het Nieuw-Feminisme heeft dus het zwaarte punt van haar belangstelling verplaatst van de ar beidsmarkt naar de grootere kans voor de jonge vrouw op een gelukkig huwelij." Het Nieuw-Feminisme blijkt te propageeren: 1. Verzet tegen de kunstmatig opgeschroefde ni velleering der beide sexen, die een rampspoed is voor de geheele samenleving. 2. Het gelouterde wettelijke huwelijk, waarvan wederzijdsche trouw, en zorg voor het kind de grond slagen zijn. 3. Opvoeding voor dat huwelijk. 4. Volledige ontwikkeling- en arbeidsmogelijkheid voor man en vrouw, met inachtneming der biologi sche differentiatie tusschen Man en Vrouw, voor ambten en werkzaamheden, waar het algemeen of wijdere belang dit noodzakelijk gebiedt. 5. Bescherming (ook de economische) van het normale gezin, waarvoor de man de kostwinnende arbeid zal verrichten, en waarvoor de vrouw thuis allereerst blijde haar plichten zal vervullen als ge zinsmoeder: ook in dien zien, dat bij ongeveer ge lijke geschiktheid bij openvallende betrekkingen de gehuwde Man met gezin de voorkeur heeft boven de gehuwde vrouw met kostwinnenden echtgenoot. De vereeniging acht door het oude Ultra-Femi- nisme de maatschappelijke en geestelijke verhou dingen zóó ontwricht, dat ze aanneemt, dat velen meer moderne middelen behoeven om tot een hu welijk te kunnen geraken. Zelfs de huwelijksad vertentie wordt geenszins gesmaad, ze moet al leenveilig gesteld. Andere programpunten betreffende de vervol making van het huwelijk door het bezit van kin deren en de onderlinge verhouding van deze tot de ouders. HEERHIJGO WAARD. Crisis-comité. Als iets in het teeken der tijden staat, dan zijn het wel de vergaderingen, die de plaatselijke afdee lingen van het landelijk crisis-comité tegenwoordig houden. Waar reeds eerder alhier ook een dergelijke afdee- ling gevormd was, had men de tweede vergadering op Donderdag j.l. bepaald. Deze werd gehouden in het Raadhuis. Voorz. Dr. Spierings heette de leden welkom er op wijzende, dat de toestand dezen zomer voor velen reeds nijpend was geworden, doch men toen nog leefde in de hoop, die men op de stapelproducten had gevestigd, die wat de kwantiteit betrof, inder daad een goeden oogst hebben opgeleverd. Trots de voortdurende lage prijzen bleef men hopen, doch December verliep zonder de voor deze streken gewenschte vorst te brengen. Junuari is thans bijna ten einde, doch de zoo gaarne ver wachte kouden dagen zijn uitgebleven. Met het uitblijven daarvan bleven ook maar de geringste verbeteringen der prijzen uit. Dag aan dag ziet men partijtjes kool weder door de wijzer loo- pen en met een verslagen hart begeeft zich de eigenaar zich weder naar zijn woning, waar nog sta pel na stapel de schuren vult, die toch om dézen tijd al een weinig open plekken behooren te ver- toonen. Onder deze ongunstige factoren had dus ieder der leden de rondgang door de hem aangewezen wijk te maken en alles in oogenschouw genomen, kon men over het resultaat tevreden zijn, al had men natuurlijk gaarne hoogere cijfers gezien, om dat er in vele gezinnen zoo veel, zoo heel veel ont breekt en dus veel zal moeten worden geholpen, wil het comité eenigszins aan de verwachtingen vol doen, die opgewekt zijn. Aan giften ineens bleek ontvangen f601.15, aan bijdragen, die gedurende het eerste halfjaar weder iedere nieuwe maand kunnen worden opgehaald f 188.90. Van de jongelui was f 15.05 ontvangen, vereeni gingen hadden f 50 geschonken, terwijl dit onder deel nog verder in bewerking was, het bedrag op uitvoeringen enz. ingezameld bedroeg f 54.38, zoodat op het oogenblik de penningmeester in het bezit was van f909.48. In bespreking kwam het punt schoolvoeding. Al gemeen werd ingezien, dat hier moeilijkheden aan- verbonden waren, doch besloten werd een rond schrijven aan de verschillende hoofden der scholen te richten met verzoek opgave te doen betreffende dekinderen, die h.i. ondervoud waren om op deze wijze verbinding met de gezinnen te verkrijgen en deze van steun in natura te voorzien. Ook werd besloten mede te werken in het uit zenden van kinderen, daar in deze, zoowel van overheidswege, als van de inrichtingen zelve ver schillende faciliteiten werden verleend. Met dankbaarheid werden opgenoemd de ver schillende giften in natura door de neringdoenden toegelegd, w.o. brood, brandstoffen, kruideniers waren, manufacturen, en schoeisel. Hierna volgde een bespreking van hetgeen door verschillende leden in hun wijk was waargenomen. Bepaald werd, dat allereerst diegenen in aanmerking zouden komen, die geen tuinderssteun genieten of niet bij de werkverschaffing 2ijn geplaatst. Hiertoe bleken 53 gezinnen te behooren. Aan hen, die wel op deze wijze reeds steun ont vingen, zal voorloopig één uitkeering worden ge daan. Besloten werd nog alles in natura te verstrekken en te betrekken bij de ingezetenen, terwijl ev. ach terstallige fondsgelden e. d. indien hiervoor reden bestaat, zullen worden voldaan. Nadat door een paar comité-leden was toegezegd op de uitvoering bij Wester a.s. Zondag te zullen collecteeren, sloot voorzitter. Verder een woord van dank speciaal gericht tot den eere-voorzitter, burgemeester van Slooten, die trots de vele en drukke ambtsbezigheden ook dezen keer weer gelegenheid had gevonden de vergadering bij te wonen. Plaatselijk Nieuws De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 14.79. In de plaats van den heer W. Ddrkmaat, die niet herkiesbaar was, werd in het bestuur geko zen de heer K. Slot. Bij monde van den heer P. van 't Riet werd medegedeeld de boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden weshalve werd geadviseerd tot goedkeuring. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Hierna volgde behandeling der agenda Staten Centrale Helder, waarop de voorkomende voor stellen behoudens enkele kleine wijzigingen wer den goedgevonden. De heer J. Rus hield hierna een inleiding over ..Socialisme en Godsdienst" waarop een aange name gedachtenwisseling volgde, welke naar ge noegen door den spreker werden beantwoord. Die rondvraag niets opleverende, volgt sluiting BiROEK OP LANGENDJJE. Dinsdagmiddag jl. viel de electricien H. van Bommel, werkman zijnde in een der palen mét het opruimen der electrische leiding, plotseling met paal en al in het bleekveld voor de woning van den heer Biersteker, met gfevólg, dat de paal boven op hem terecht kwam. Kreunende van pijn werd de ongelukkige opge nomen en per auto naar zijn kosthuis te Sint Pancras vervoerd. Naar we vernemen is zijn toestand naar om standigheden redelijk wel. Be oorzaak is te wijten aa ïihet feit,, dat de paal bij den grond af geheel vermolmd was. O U DK A RFPFL. Vergadering vatn bestuur en ingelanden van den Derg- en Kerkmeerpolder op Dinsdag 2 Fe bruari ten huize van den heer C. Vis) te Oud- karspel. De voorzitter Jb. Kroon Jz. opent de verga dering met welkom aan de aanwezigen en spreekt er zijn leedwezen over uit dat zoo weinigen van de Ingelanden zijn opgekomen. Hierna werden de notulen der vorige Ingelanden vergadering gele zen door den secretaris, welke zonder op- of aanmerkingen onder dank aan den samensteller werden goedgekeurd. Bij monde van den heer J. van Hout werd naar voren gebracht, dat de rekening en bescheiden over het jaar 1930 waren nagezien en alles in volkomen orde was bevonden. Tot commissielid tot nazien der rekening 1931 werd benoemd de heer C. Smit, die deze benoe ming aannam. Door de ingelanden werd aan het bestuur mach tiging verleend tot het doen van onderhandsche aanbestedingen en het uitvoeren van werken on der eigen beheer. Bioor den voorzitter werd naar voren gebracht dat het bestuur voornemens was, om vanaf 1 Februar itot 1 Maart het water uit de polders te malen, om zoodoende een ieder in de gelegen heid te stellen hunne slooten op Ve knappen. Door omstandigheden hebben zij dit uitgesteld, en zullen het nu doen vanaf 15 "FEBRUARI TOT 15 MAART. Dit werd goedgevoden. Op een vraag van den heer K. K|aan/ of het bestuur tevreden was over de machines, ant woordde de voorzitter dat deze in de beste orde waren. Vervolgens vroeg de heer K. 'K|aan hoe het stond met de polderlasten. De secretaris antwoordde dat deze allen nog niet waren ontvangen, maar dat hij steeds een ieder de gelegenheid gaf om hunne lasten bij heitr aan huis te betalen. Dwr den voorzitter werd naar voren ge bracht dat het bestuur besloten was, de bui- ier.schouw niet meer op kosten van den polder te deen, dus dat nu ieder weer verplicht is, de buitenschouww in orde te maken. Tenslotte werd overgegaan tot de verkiezing van een lid van het bestuur wegens periodieke aftreding van den heer Jb. Kroon Jbz. Uitgebracht werden 20 stemmen, alle voor den aftredende zoodat de heer Jb. Kroon Jbz. we der was herbenoemd, die deze herbenoeming on der dank voor het in hem gestelde vertrouwen weder aannam. Daar de rondvraag niets meer opleverde, sluit de voorzitter de vergadering. j BROEK OP LANGENDIJK. ergadering van den bond van ziekenkassen in Noordholland boven het IJ, op Woensdag 3 Februari 1932, des namiddags 3 uur in het „Gul- den Vlies" te Alkmaar. De vergadering stond onder leiding van den I heer Rijs van Warmenhuizen, die memoreerde zulks met schroom te doen, daarbij herinnerende aan het verscheiden van den heer Visser van N. Niedorp, die voorzitte rwas van den bond. Als een stille hulde aan den overledene, wiens ad viezen steeds op hoogen prijs werden gesteld, werd deze een oogenblik staande herdacht. Betreurende het. heengaan van den vóbrzitter, wensc.ht spreker toch op den ingeslagen weg voort te gaan, welke door hem is uitgestippeld, in de wetenschap dat die de juiste is. Spr. riep, allen een hartelijk welkom toe en constateerde met, ge noegen dat niet een kas is achterwege gebleven om aan de besprekingen deel te nemen. De notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. EEenige mededeelingen werden gedaan aan gaande de afwikkeling van het reservefonds, het geen de goedkeuring der vergadering kon weg dragen. Als bestuurslid ter voorziening in de vacatu re van wijlen den heer Visser werd gekozen do heer H. Kouwe te Uitgeest. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om een uniforme regeling toe te passen betreffende de contributie, zulks mede in verband met het volgende punt der agenda hetwelk bevatte een onderlinge herverze kering aan te gaan, welke beoogde na 13 weken ziek zijn uit het herverzekerngsfonds aande kassen terug te betalen 50 procent van het' over de 1426e week ziekengeld, 70 procent van het over de 27 -52e week en 90 procent van het over de 531.09e week. Die premie bedraagt 10 proeent der totaal ontvangen contributie over het afgeloopen jaar. De nerverzekering omvat alle ziektegevallen die na ,31 December 1931 gemeld worden en waaervan dus na 31 Maart 1932 de 14e week in gaat. Uit de gevoerde discussies bleek dat er bij een enkele kas eenige bezwaren bestonden, aan gaande de uniforme regeling der contributie en den langdurige uitkeeringsdatum, terwijl daar entegen het overgroote deel de r kassen veel ge voelde voor doorvoering der herverzekering, waar toe tevens werd besloten. Goedgevonden werd om over 1931 hog de halve contributie te heffen, zulks mede in ver band met de gemaakte onkosten. Niets meer van belang aan de orde zijnde sluit vorzoitter met woorden van dank de vergadering N O ORDFCiHARW O U DE. Blijkens de in dit blad voorkomende adverten tie gaat de aangekondigde film „van bol tot bloem" op a.s. Zaterdag NIET 'door, omdat de vergunning daartoe is ingetrokken. Ongetwijfeld is dit voo rvelen, die belang stellen in bloembol len en het rijk d,er planten, een groote' teleur stelling en niet in het minst voor de besturen der tuinbouwvercenigingen, die kosten noch moeite hebben ontzien, om de personen, die hiervan an ders verstoken blijven, ook te doen gemeten. MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogi»t«B VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting van Maandag 1 Februari. BROEK OP LANGENBlIJK. Dinsdag 2 Februari 1932 des avonds 7 uur hield de a.r. kiesvereeniging haar Jaarvergade ring in de chr. school. Voorzitter Schelhaas opende op de gebruike lijke wijze en een welkom, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van Sen secretaris bleek, dat het ledental 138 bedraagt. Benevens de bestuursvergaderingen zijn 2 leden- en 1 kring vergadering gehouden. Drank-inspiraties leiden nimmer tot iets goeds, maar gewoonlijk naar de zondaarsbank. Op de politiezitting van 7 Dec. stond de 38-jarige voeger, Arend S., terecht naar aanleiding van het feit, dat hij op 13 October zijn mede in de Laan der Liefde te Alkmaar woonachtige buurvrouw, mej. Prins had bedreigd met een mes, waarmede hij haar had willen milimeteren. Wat hij daarmede bedoelde werd ons niet duidelijk, doch hij had een flink bor reltje te veel op, dus konden zijn uitlatingen niet al te serieus worden opgenomen. De heer officier vond het nogal kras, dat een huis vader met 7 kinderen zoomaar op een doodgewohen klaarlichtendag misbruik maakte van sterken drank maakte en eischte niet minder dan 1 maand ge vangenisstraf, doch de politierechter wenschte nog eens wat meer te weten omtrent verdachte en zijn gezin en stelde dit onderzoek in handen van mijn heer Wiggers en de verdere behandeling der zaak uit tot 1 Februari, dus vandaag. Hoewel de inlichtingen omtrent den verdachte niet ongunstig waren, bleek het dat deze heer persoon lijk er niet voor voelde onder toezicht gesteld te worden, zoodat niet tot een gunstig advies kon wor den overgegaan. Waar aalsnu de garantie der geheelonthouding ontbrak zat er voor den officier niets anders op dan 1 maand definitieve gevangenisstraf te vorderen. De Politierechter direct uitspraak doende veroor deelde daarop verdachte f50 boete of 50 dagen be-

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 3