Gemeenteraad Koedijk Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No ]6 ZATERDAG 6 FEBRUARI 41e Jaargang ffltmw: firma 1.1. IIIZEB. - Bidiclem I.KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. Weekagenda Genève 1932 NIEU W E LANGEDIJKIR COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Afconnmentsprijs: oer 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PT.AATSRITIMTF 7 Februari: n.m. 2 uur Adspiranten-uitvoering v. d. a^es moeten we leeren, vóór de Vrede een Gymn. Vereen. „Hercules" en „Hygiea" ten realiteit, kan worden op de wereld De wee naar lokale van den heer Bakker, Noordscharwoude i Vrede leidt door smarten en foltering. 8 Februari 1931: 's avonds 7 uur Jaarvergadering te vestig«n en te bewaren, voor altijd Begrafenisvereeniging te Oudkarspel ten huize r omstandigheden, dat is haast iets bovenmenschelijks Daarom zullen de geloovigen, om dat groote goed machtig te worden, niet uitsluitend op zich zelve en op de menschheid vertrouwen, maar door een voortdurend en aangehouden „Dona no bis Pacem" Heer, geef ons den Vrede de zen afsmeeken van den Hemelschen Vader. Onderwijl ze, naarmate menschelijke krachten zulks vermogen, aan de vervulling van het ide aal meewerken. van den heer M. Vis. 11 Februari: 7.30 uur Café Marktzicht Broek op Langendijk. Jaarvergadering Begrafenisver eeniging „De Laatste Eer." 11 Februari: Uitvoering Zanglust Sint Pancras. Dir. H. J. Zaal, n.m. 7.30 uur bij Bouwstra. 11 Februari: N.m. 7.30 uur, vergadering Witte Kruis In Concordia Noordscharwoude. 13 Februari: Nam. 7.30 uur Tooneelzaal C. Vis, Oud karspel. Propagandafilm van den Bond voor Staatspensioneering. 15 Februari: 7 uur Spoorcafé Noordscharwoude 5e Jaarvergadering Vereen. „Draagt elkanders Lasten." 17 Februari: Volksonderwijs Sint Pancras, nm. 7.30 uur bij Bouwstra. 21 Februari: Tooneelzaal C. Vis, Oudkarspel. Too- neeluitvoering „Jong Leven". 23 Februari: Idem. G Maart: 7.30 uur Hotel Concordia, Instituut voor Arbeidersontwikkeling, opvoering „Droom koninkje." Dona nobis Pacem. Ons nageslacht zal het vermeld vinden in de geschiedenisboeken 1932 Ontwapeningsconfe rentie der Volkeren te Genève. "Wat er daarop volgen zal? We weten het niet. Dat deel der geschiedenis, hetwelk een ant woord zal geven op vorenstaande vraag, gaat nu worden gevormd. Op Dinsdag 2 dezer, is de Conferentie geopend. Onder de meest droeve en weinig vertrouwen wekkende omstandigheden. Het initiatief immers van de Conferentie ging uit van den Volkenbond, en twee leden daar van beoorlogen elkaar op het oogenblik in Moe digen strijd. Plechtige geloften van Vrede en onderwerping aan Arbitrage zijn in de laatste jaren gedaan. De inkt der Verdragen daaromtrent is nauwelijks droog, of reeds worden de fraaie acten besmeurd met het warm-roxLe bloe'd van duizenden, die vielen in den strijd tegen elkaar. We hopen op een succes der Conferentie. En als dat wordt bereikt, wat zal dan de winst feite wezen? Weer een papier met handteekenin- gen en zegel alleen, zonder een wil tot Vred», een bereidheid tot elke opoffering daarvoor? Genève 1932. Wat gaat er om in de geesten der menschen in dividueel? Wat is die algemeene roep om vrede, een uitdrukkelijke wil, door overweging ge grondvest, of een modeleuze van dezen tijd? We zitten hier ver van het oorlogsgewoel in het Oosten, maar als we de berichten van daar lezen, dan jeuken ons de vingeren. O, het is een braaf jeuken, want het onrecht prikkelt ons en we zouden, als we naar ons gemoed te werk gingen Dan is het ook duidelijk, dat die anderen daar in het Oosten, die het onrecht ondergaan, nog sterker reageeren en naar de wapenen grij pen om zich te verzetten. Als niet Sjanghai, maar Amsterdam nu eens door vreemde vliegeniers werd gebombardeerd en oorlogsschepen sclioten die stad in brand, zonder dat er oorlog was, en als daarbij onschuldige mannen, vrouwen en kinderen door de onver laten uit den vreemde werden gedood, zou het dan bij het jeuken der vingeren 'blijven, als we van dat alles hoorden, of het ondervonden? We moeten er goed van doordrongen wezen, hoeveel men moet kunnen verdragen en lijden, hoeveel gevoel van eigenwaarde men moet we ten te onderdrukken, als we den vrede willen bewaren, tot allen prijs, althans zelf den strijd smadende. Plaatselijk Wieuws -- OUDKARSPEL. Gisteravond half acht hield de vereeniging v. ziekenhuis verpleging haar 7e Jaarvergadering ten lokale van den heer K. de Hart alhier. De voorzitter, de heer J. Keizer zegt, als wordt nagegaan wat het afgeloopen jaar is ge passeerd, gerust kan worden gezegd, dat de ver eeniging het noodige heeft bijgedragen, tot steun van de lijdende menschheid. Velen zijn opgeno men in het ziekenhuis en dit aantal'is niet ge ring. Mochten andere vereenigingen een gunstiger resultaat boeken, aldus spreker, het neemt niet weg, dat onze vereeniging alles gedaan heeft met de hoop tot herstel van blij venden aard der zie-' ken. Spr. wil niet verder uitwijden over hetgeen door de vereeniging is gedaan, daar dit alles wel zal blijken uit de verslagen van den secre taris en de penningmeester. Hij hoopt dat de besprekingen mogen zijn in het belang der vereeniging. Met een hartelijk woord van welkom aan aan kom aan aanwezigen en pers, verklaart spreker de vergadering voor geopend. Hierna worden de .notulen der vorige verga dering door den secretaris, den heer Jn. Bruin voorgelezen, welke zonder op- of aanmerkingen onder dankzegging worden goedgekeurd en vastgesteld. Waar er geen ingekomen stukken zijn, gaat voorz. over tot de mededeelingen en zegt dat door de Federatie is opgericht een vereeniging voor verzekering tegen operatiekosten, gen. O. O.K. Van deze kas kunnen alle leden van aan gesloten vereenigingen lid worden. Die contributie bedraagt drie cent per week per volwassen lid en 2.5 cent per kind per week beneden 16 jaar. Het aantal leden bedraagt 650. De entree per persoon bedraagt 50 cent. Het groote doel de zer vereeniging is bedoelt als een aanvulling van het doel van onze vereenigingen. De uitkee- ring bedraagt 75 gulden per operatie, terwijl in totaal wordt, uitgekeerd 125 gulden, mits tus- schen het eerste en Tiet tweede geval een tijdsver loop bestaat van 52 weken. Spreker hoopt dat velen, die nog niet zijn in geschreven tot deze afdeeling zullen toetreden waarvoor men zich kan opgeven bij de bestuurs leden en bij den bode. Uit het Jaarverslag van den secretaris blijkt, dat er 4 bestuurs- en een ledenvergadering zijn gehouden, Ook heeft het bestuur een samenkomst gehad met het Burgerlijk Armbestuur en de Dia conie waar als spreker optrad ds. Zillinger Mole naar van Warmenhuizen met als onderwerp Ar menzorg. Verder constateert het verslag dat de vereeniging zeer nuttig werkzaam is geweest daar weer aan vele lijdende menschen de behulp zame hand kon worden geboden. Hierna wordt door den penningmeester den heer P. Visser het volgende verslag uitgebracht De ontvangsten hebben bedragen 2644.56, de uitgaven 25577.45. Het 'totaal bezit bedroeg op 1 Januari 1931 325.14, daarentegen op 31 De cember f311.70, alzoo een achteruitgang van f(3.40. Op de spaarbank is geplaatst een bedrag van f244.68, in kas f87.02. Opgenomen in de ziekenhuizen in 1931 36 leden met 824 ligdagen, waarvan de kosten wa ren f2393. Ingeschreven 40 betalende en 13 niet beta lende leden. Overgekomen 19 betalende en 1 n. betalende. Btedankt 31 betalende leden. Vertrok ken 51 betalende en 7 niet betalende. Overleden 15 betalende. Dus een achteruitgang van 38 betalende en 7 niet betalende leden. Het leden tal was op 31 December 1931 1237 betalende en 137 niet betalende. De penningmeester voegt hier nog aan toe dat uit genoemde cijfers wel duidelijk blijkt' dat onze vereeniging in een groote behoefte voor ziet, waar 36 leden van ons "korter of langer tijd m een der ziekenhuizen zijn opgenomen, met tezamen 824 ligdagen, dat is gemiddeld bijna 23 dagen. Hoogstwaarschijnlijk was voor sommigen hun ner anders opname in een ziekenhuis niet mo- gelijk geweest om finantieele redenen. Daarom zou ik al onze leden willen opwekken propagandist voor onze vereeniging te worden, opdat ons ledental nog grooter moge worden, op dat wij in onze gemeente elkander in deze zaak nog meer konden steunen. Want eendracht geeft, macht. Het verslag eindigt met den wensch, dat in het jaar 1932 weinig van onze leden in een zieken huis behoeven te worden opgenomen, want dan beteekent dat geluk in de gezinnen onzer leden en voordeel voor onze vereeniging. Waar de kasnazieners met kennisgeving af wezig zijn, deelt de secretaris mede, dat alles in volmaakte orde is bevonden en tot goedkeuring kan worden geadviseerd onder dank aan den pen ningmeester voor het accurate beheer. Aldus wordt besloten. De voorzitter brengt den penningmeester een woord van dank voor zijn omvangrijk werk. Als nieuwe kasnazieners worden aangewezen de heeren H. Bakker en P. Volkers, als plaatsver vanger de heer R. Jonker. De voorzitter deelt naar aanleiding van de gehouden samenkomst met B. A. en Diaconie mede, dat medewerking zal worden verleend door den Armenraad te Alkmaar, om hen, di niet betalen en dit wel kunnen doen, tot betaling te dwingen. Aan de orde wordt thans gesteld de bestuurs verkiezing. Aftredend zijn de heeren C. Borst Pz. en J. Oijevaar, die met overgroote meerder heid van stemmen worden herkozen en hun be noeming onder dank voor het in hen gestelde ver trouwen aanvaarden. Door het bestuur wordt voorgesteld om in 't vervolg den penningmeester een vergoeding te geven van 25 gulden en den secretaris een ver goeding van 10 gulden. Gezien de steeds toene- mendee verrichtingen van deze functionarissen, aqht het bestuur deze vergoeding alleszins ge wettigd, temeer daar deze werkzaamheden tot heden steeds gratis zijn verricht. Aldus wordt besloten. Voorstellen voor de Federatievergadering wor den niet ingediend. Tot afgevaardigden naar de Federatieverga dering worden gekozen de heeren P. Visser en J. Oijevaar. Deze afvaardiging wordt thans zoo geregeld, dat in het vervolg een lid uit het bestuur en een gewoon lid deze vergadering zullen 1 ken. j Hierna wordt de rondvraag gehouden, waarbij verschillende zaken van meer internen aard wor den besproken en geregeld. Daarna volgt sluiting der vergadering onder dank voor de aangename besprekingen. Vergadering van den Raad der gemeente Koedijk op Donderdag 4 Februari 1932 des namiddags 2 uur ten raadhuize onder presidium van den Edelacht- baren heer P. Kikkert, burgemeester. Secretaris de heer A. Sloof. Aanwezig allen. De VOORZITTER zegt, dat het sedert zijn ambts loopbaan niet is voorgekomen, de eerste vergadering in het nieuwe jaar te moeten openen onder zulke slechte omstandigheden. Het doet ZE.A. leed zulks te moeten constateeren. Voor de tuinbouwers, aldus spr., behoort er zeer veel moed toe om optimist te blijven, daar het voor hen zeer moeilijk is om de middelen te vinden om zich zelf en hunne huisgezinnene het hoognoo- dige te verschaffen. Spr. hoopt, dat er spoedig eene kentering zal intreden. Zeer veel wordt hiervoor ge daan. Spr. hoopt op eene spoedige opleving der bedrijven. Memoriseerde wat in het afgeloopen jaar is ge passeerd, wijst Z.E.A. op de tot stand koming gas levering der gemeente Alkmaar. Voorts op de nood- treffingen ten behoeve der noodlijdende tuinders, waarvoor door het gemeente-secretarie-personeel ontzaglijk veel werk is verricht. Namens den raad brengt spr. een bijzonder woord van dank aan den gemeentesecretaris voor dit grootsche werk. Voorts wenscht spreker allen met hunne gezinnen een gelukkig nieuwjaar. De heer MULDER dankt den voorzitter voor de geuite woorden. Spr. wil den nood der tuinders niet releveeren, doch hoopt voor dit jaar niettemin op den krach- tigen steun van den voorzitter, zooals die in het afgeloopen jaar is geweest. Voorts feliciteert spreke den voorzitter met zijne benoeming als adjunct inspecteur voor de werkverschaffing in het district boven het Y. Spr. uit den wensch, dat Z.E.A. zijn zegenrijk werk in deze functie zal verrichten. De heer GROEN dankt den burgemeester, den raad en den secretaris namens de tuinbouwver- eeniging en de arbeider van Koedijk-Zuideinde voor hetgeen in het afgeloopen jaar voor hen is gedaan en hoopt, dat op dezelfde medewerking zal kunnen worden gerekend. De VOORZITTER dankt voor de tot hem gerichte woorden van gelukwenschen. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd vastgesteld Mededeelingen. De VOORZITTER deelt mede, dat mevr. Kikkert- Kostelijk hare benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht op het O. L. aanneemt. Bericht van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat de werkverschaffing in de duinen tot 28 Februari a.s. wordt voortgezet. Van den directeur van den betreffende Rijks dienst dat het bedrag der extra subsidie over 1931 ten behoeve van de werkloozenkassen bedraagt f 297.47. Aangezien B. en W. dit bedrag te hoog achten zijn hieromtrent inlichtingen ingewonnen, waaruit is gebleken dat de betrokken organisaties niet heb ben kunnen volstaan met de toegestane subsidies. De VOORZITTER wijst er op, dat er nog vele werkloozen zijn, die niet aangesloten zijn, doch is er voor hen nog gelegenheid zich aan te sluiten bij de landelijke verzekering. Dit zou nog in het voor deel der gemeente zijn, daar zij dan niet direct aangewezen zijn op de armenzorg. De heer HART merkt nog op, dat de meerdere uitgaven der kassen zijn voortgekomen uit de ver hoogde uitkeeringsperioden, die verdubbeld zijn en wel van 6 op 13 weken. Van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is ingekomen een circulaire met plan van uitvoering betreffende het verleenen van rentelooze voorschoten ten behoeve van den tuinbouw. Naar aanleiding hiervan is door B. en W. een enquête ingesteld naar hetgeen in deze gemeente wordt gevraagd aan crediet. In comité zal spr. de schaal-staat bekend makeif. Voorts memoreert spreker, dat in Hoorn een verga dering is belegd door de betrokken gemeentebestu ren waar tevens besproken is, dat de gemeentelijke bijdrage in de credieten van 30 procent door de gemeenten niet is te dragen. Om echter deze zaak te bevorderen stellen B. en W. voor, dit college te machtigen om overeenkomstig het plan van uit voering de credieten te verleenen. Eveneens is over wogen, dat het Rijk de gelden renteloos beschikbaar stelt, tegen een zeer lage rente en eene soepele af lossing, daar de gelden uiterst moeilijk te verkrij gen zijn. De aflossing zal invorderbaar zijn binnen 15 jaar, echter niet eerder dan na 5 jaren en dan nog hetgeen door de tuinder zal zijn afgelost. De voorzitter stelt voor een gelijkluidend schrijven aan den minister te zenden. De heer HART vraagt of de beoordeeling der aan vragen uitsluitend door B. en W. geschiedt of dat ook door de plaatselijke crisis-commissies. Spreker heeft van den rijkstuinbouwconsulent, Ir Hazeloop, vernomen, dat er veel van die commissie afhangt Ook acht spr. de 30 pet. bijdragen voor de gemeente te hoog. Wethouder W. VISSER zegt, ook op de vergade ring te Hoorn aanwezig te zijn geweest, doch is van meening voorloopig accoord te gaan, want als de ge meentebesturen deze bijdrage weigeren, dan zal er weer van voren af aan begonnen moeten worden. De heer MULDER is bevreesd dat het verstrekken der credieten op de lange baan zal worden gescho ven daar er veel meer is aangevraagd dan de toe gezegde 7 ton. Er moet op allen spoed worden aan gedrongen, want de nood is zoo hoog als spr. nog nooit heeft gezien. De VOORZITTER zegt, dat de minister de zaak zonder meer heeft opgedragen aan B. en W., echter zullen B. en W. zich niet hierachter verschuilen en zal de Raad zeer goed de aanvragen kunnen be- oordeelen zonder bijstand van de commissie. Na deze uiteenzetting waarmede de heeren Groen en Hart zich kunnen vereenigen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Van de afd. Koedijk van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers verzoek bij de re geering met spoed aan te dringen dat de gemeente Koedijk gemachtigd wordt een gedeelte van de aangevraagde rentelooze voorschotten direct ter be schikking te stellen. De VOORZITTER merkt op, dat de gemeente niet over de middelen beschikt. De heer MULDER zegt, dat uit het schrijven blijkt, dat de nood zoo hoog is en de menschen niet meer weten waar zij het eten vandaan moeten ha len. En als de gemeenschap niet helpt, wie helpt er dan. De VOORZITTER deelt mede, dat volgens een schrijven van den Minister de oude steunregeling kan worden voortgezet en wel tot 3 Februari, daar dan de credietverleening vermoedelijk in werking zal treden, echter is spr. hiervoor bevreesd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1932 | | pagina 1